Ako pestovať, starať sa a polievať tučnolist

tučnolist
shutterstock

Tučnolist je medzi izbovými rastlinkami v mnohých domácnostiach stálicou. Veľmi pekne tiež ukáže vonku napríklad na skalke. Ak ho doma nemáte a uvažujete, že si ho zaobstaráte, máme pre vás niekoľko tipov ako pestovať tučnolist. V článku sa dozviete aj to, aké ho trápia choroby a pridáme užitočné informácie týkajúce sa starostlivosti oň.

Čo je tučnolist

Tučnolist alebo Crassula, je súhrnné pomenovanie pre skupinu sukulentov, ktorá zastrešuje viac ako 350 druhov. K najznámejším tučnolistom patrí tučnolist vajcovitý pestovaný zvyčajne ako izbová rastlina. Tento tučnolist patrí k tým väčším druhom a v teplých krajinách dorastá do veľkosti kríka. Väčšina tučnolistov má však malý vzrast a používajú sa ako miniatúry v skalkách či pôdopokryvné rastliny. Tučnolisty nepatria k veľmi náročným rastlinám, a tak si ich môže zadovážiť aj človek, ktorý nemá veľa času na starostlivosť oň.

tučnolist

Kam ho umiestniť

Pri otázke, ako pestovať tučnolist, by sme sa mali ako prvým zaoberať jeho umiestnením. Tučnolist má rád slnečné miesta a polotieň, no dôležité je, aby mala rastlina dostatok svetla. Vďaka nemu budú mať listy sýte farby. Počas najhorúcejších letných dní by však mal byť tučnolist v polotieni. Tučnolist, ktorý pestujete ako izbovú rastlinu, vyžaduje teplotu od 18 do 21 stupňov v lete, v zime len okolo 10 stupňov. V zimných mesiacoch myslite aj na to, aby mal tučnolist dostatok svetla.

Nároky ma pôdu a zálievku

Keďže ide o sukulent, kľúčom k tomu, ako pestovať tučnolist, je zabezpečiť mu práve pôdu pre sukulenty či kaktusy. Mala by to byť priepustná a mierne kyslá pôda. Na jar môžete tučnolistu dopriať hnojivo na sukulenty, vďaka ktorému naberie po zime energiu na ďalší rast.

Pri otázke zálievky je to jednoduché – tučnolist si vie vodu uchovať v listoch, a tak nevyžaduje časté polievanie. Dôležité je, aby bol substrát suchý a nebol premokrený, pretože v takom prípade môže začať tučnolist odhnívať od korienkov. Nič sa nestane, ak polejete tučnolist len dvakrát do mesiaca. Pôda totiž musí medzi zálievkami dobre preschnúť.

tučnolist

Vedeli ste, že kvitne?

Možno ste si mysleli, že tučnolist patrí k nekvitnúcim rastlinkám. Pravdou však je, že po zhruba piatich až ôsmich rokoch vás môže tučnolist potešiť aj kvetmi. Ak si chcete byť istý, že váš tučnolist zakvitne, počas zazimovania ho držte pri teplote okolo 10 stupňov a zálievku výrazne obmedzte.

Rozmnožovanie a presádzanie

Ak chcete vedieť, ako pestovať tučnolist, určite vám napadne aj problematika presádzania. Ideálne je presadiť tučnolist každé dva až tri roky, a to na začiatku jari.

V prípade, že by ste si svoj tučnolist chceli rozmnožiť, môžete tak urobiť odrezaním vrcholku a vložením do substrátu pre kaktusy a sukulenty. Črepník s odrezkom dajte na slnečné miesto a mierne polejte. Prvý týždeň potom novú rastlinku vôbec nepolievajte, aby ste predišli jej odhnitiu.

tučnolist

Choroby

Hoci je tučnolist nenáročný na pestovanie, môžu ho napadnúť rôzne choroby alebo sa na ňom môžu prejaviť nedostatky starostlivosti. Ak ho príliš často budete polievať, začnú mu padať listy. Pri otázke, ako pestovať tučnolist, by sme nemali zabudnúť na to, že táto rastlinka môže trpieť bakteriálnou hnilobou. Tento problém je možné riešiť odrezaním suchých vetvičiek od zdravého tkaniva a tučnolist presadiť.

Občas tučnolisty potrápi aj pleseň sivá. Tá sa objaví na stonke alebo liste ako mäkké miesto so zeleným povlakom. Príčinou plesne je zvyčajne nedostatok svetla a priveľa vody. Aj tohto problému sa však viete zbaviť tým, že postihnuté časti rastliny odstránite a aplikujete postrek proti plesni.

11 najlepších izbových rastlín do domácnosti

shutterstock

Izbové rastliny dodávajú vašej domácnosti esenciu útulného domova. Okrem svojho unikátneho vzhľadu majú množstvo zdravotných benefitov.

Exotická palma

Nádherná elegantná rastlina miluje svetlé miestnosti, kde vynikne svojimi zelenými tenkými listami, ktoré spolu tvoria nádherný celok. Ak ste sa rozhodli siahnuť po palme, výber máte skutočne rozmanitý. Jedna z najbežnejších paliem v slovenských domácnostiach je Ďatlovník, ktorý dosahuje 2 metre na výšku, aj šírku. Stane sa tak nádhernou dominantou vašej domácnosti.

pexels.com

Umiestnite palmu na slnkom preliate miesto, kde bude mať priestor na svoj rast. Pravidelné zalievanie a rosenie listov je pre rastlinu kľúčové, čo v prípade nesprávnej starostlivosti dá ihneď najavo svojim vzhľadom. Pri dobrej starostlivosti bude vaším spoločníkom na dlhé roky.

Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Odolná Dracena

Pri exotických tropických rastlinách ešte ostaneme. Dracena je jedna z najodolnejších mohutných izbových rastlín, ktoré milujú veľké priestory. Dorastá do výšky až 3-5 metrov a oplýva bohatým porastom. Dracena vás ohúri svojimi veľkými lesklými, kožovitými listami s pravidelnými výrezmi po obvode.

pexels.com

Najlepšie sa jej darí v svetlých miestnostiach, no neznesie priame slnko. Ako pri každej tropickej rastline, podstatná je zálievka a vlhkosť. Okrem pravidelnej zálievky nezabudnite na rosenie listov, čo zvlhčí okolitý vzduch.

Kvetinová Begónia

Okrem veľkých, dominantných rastlín, siahnite aj po krásnych rozkvitnutých begóniách. Či už siahnete po ružových žltých alebo fialových, všetky vám budú robiť radosť. Begónie sú nenáročné. Okrem balkónových a záhradných odrôd, je stále bežnejšie pestovanie tejto krásnej rastliny v izbových podmienkach.

pexels.com

Begónia má rada nepriame slnko a vlhkú pôdu. Hoci begónia pochádza z tropických oblastí, nadmerná vlhkosť jej prekáža. Priveľa vody a rosenie rastliny rozhodne nie je najlepšia kombinácia. Pre krásne kvety nezabudnite rastlinu pravidelne hnojiť.

Podmanivá Orchidea

Jedna z najkrajších izbových rastlín je orchidea. Zaujímavé kvety, veľké kožovité listy a hnedo-sivé vzdušné korene učarovali nejednej rodine. Pri pestovaní si stačí dať pozor najmä na pravidelnú zálievku, ktorá dopraje rastline dostatok vlahy.

pexels.com

Na výber máte veľkú farebnú škálu aj rôzne veľkosti rastliny, čo vám umožní vyzdobiť váš domov, podľa vašich možností.

Nenáročné Fikusy

Fikus patrí k izbovým rastlinám, ktoré majú tie najmenšie nároky. Dobre sa im darí na slnku aj v polotieni. Postačuje im letná zálievka dvakrát do týždňa a v zime len raz. Na výber máte z viac ako 2 000 druhov, čo vám umožňuje zladiť rastlinu s dizajnom vašej miestnosti.

pexels.com

Fikus patrí k najpestovanejším izbovým rastlinám vôbec. Vo vašej domácnosti preto nemôže chýbať.

Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Elegantný Lopatkovec

Ak hľadáte rastlinu, ktorá vám oživí priestor a prinesie prvky elegancie, práve ste ju našli. Lopatkovec sa vyznačuje väčšími listami, v tvare lopatky a dlhými vzpriamenými bielymi kvetmi, ktoré tvoria prirodzenú, prírodnú kyticu.

pexels.com

Lopatkovec patrí medzi tropické rastliny, ktoré milujú vlhko a vyhovuje im polotieň. Ak dodržíte správnu zálievku, rosenie listov a pravidelné hnojenie, vydrží vám kvitnúť veľmi dlho.

Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Farebná Kalanchoe

Ak si váš interiér žiada pestrofarebnú nádielku farby, určite siahnite po kalanchoe. Môžete si vybrať z mnohých farebných kombinácií a radiť z rozkvitnutých kvietkov vám bude robiť po dobu 5 týždňov.

pexels.com

Starostlivosť je veľmi jednoduchá. Rastlina nemá žiadne maniere, dariť sa jej bude na slnku i v tieni. Dokonca si nevyžaduje ani častú zálievku.

Roztomilé Azalky

Azalka je pôvodom z Číny, kde sa tvorí súčasť nádherných záhradných kríkov. V našich podmienkach sme si ju vyšľachtili ako izbovú a záhradnú rastlinu, ktorá vyzerá úžasne. Záplava lievikovitých kvetov pôsobí veľmi ukľudňujúco.

pexels.com

Starostlivosť o rastlinu vám zabezpečí zdravú a dlhokvitnúcu rastlinu. Umiestnite ju na svetlé miesto, kde jej doprajete pravidelný pitný režim. Stačí sa len orientovať podľa pôdy, ak je suchá, azalky potrebujú vodu.

Užitočná chryzantéma

Okrem svojej kvetinovej nádielky, vám chryzantéma navyše čistí vzduch najefektívnejšie zo všetkých izbových rastlín. Rastlinke sa dobre darí na slnečnom mieste, vyžaduje si výdatnú zálievku a znesie aj nižšie teploty 5-10° Celzia, preto ju po odkvitnutí, môžete posadiť aj do záhradky.

pexels.com

Liečivé aloe vera

Niektoré druhy aloe vera majú vynikajúce liečivé účinky, ktoré si môžete dopestovať aj u vás doma. Aloe navyše vyzerá krásne. Tento sukulent vás nadchne svojou nenáročnosťou. V letných mesiacoch si vyžaduje len minimum zálievky a v zimných mesiacoch ju nepotrebuje vôbec.

pexels.com

Postavte si črepník s aloe na priame slnko a uvidíte, ako sa bude rastlinke dobre dariť. Akékoľvek kožné zmeny, či porezanie sú pre aloe hračkou. Stačí odrezať malý kúsok listu a na postihnuté miesto priložiť aloe. Pocítite zaručenú úľavu.

Ťahavý brečtan

Brečtan je veľmi prispôsobivý, čím vám zabezpečí ľahšie rozhodovanie, kam rastlinu umiestniť. Ak zabezpečíte brečtanu pravidelné rosenie listov, bude sa mu dariť vynikajúco. Zelenolistá odroda má radšej tieň, pričom farebnejšie odrody preferujú slnečné miesto.

pexels.com

Brečtan rastie pomerne rýchlo, čo si vyžaduje občasné zastrihávanie listov do jednotného tvaru. Zabezpečíte si tak veľkosť rastliny, ktorá vyhovuje práve vášmu priestoru a navyše skrotíte popínavosť rastliny.

Popínavé rastlinky vyzerajú skvele na vysokých poličkách. Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on