Ako pestovať, starať sa a polievať hyacint

hyacint
shutterstock

Hyacinty, plné drobných farebných kvietkov sú vernými poslami jari. Do Európy k nám prišli z blízkeho východu, dobyli srdcia Rimanov aj Grékov. O nádhernej vôni a krásnom vzhľade hyacintov písali aj svetoznámi básnici Homér a Virgil. Aktuálne najväčšími pestovateľmi v Európe je Veľká Británia a Holandsko.

Pri výbere hyacintov môžete siahnuť po celej škále farieb od lososovej, žltej, oranžovej až po sýtu fialovú farbu. Okrem nádherného vzhľadu sa môžete tešiť na výraznú, nezameniteľnú vôňu. Ak patríte medzi silných alergikov, hyacint pre vás nemusí byť tá najlepšia voľba, prenikavá vôňa môže podráždiť vašu sliznicu.

Hyacint patrí medzi cibuľoviny a jeho pestovanie zvládnu aj začiatočníci. Ak sa pýtate, ako má vyzerať správna starostlivosť o túto výnimočnú rastlinu, stačí sa držať piatich krokov starostlivosti a o úspech máte postarané.

Starostlivosť o hyacinty v 5 krokoch

1. Krok: Výber vhodného miesta

Hyacint môžete pestovať v interiéri, na balkóne i v záhrade, preto záleží len od vás, aké priestorové možnosti pestovania máte. Hyacinty je najlepšie kupovať na jar, kedy vám nádherne kvitnú od apríla do konca mája. Kvitnú pri teplote od 15 – 18° Celzia. Preto, ak je teplejšie, stačí ich preložiť na chladnejšie miesto, kde kvitnutie predĺžite.

hyacint
pexels.com

Rastlina miluje kompostovanú pôdu, z ktorej môže čerpať množstvo živín. Ak nemáte prístup ku kompostu, siahnite po kvalitnom hnojive alebo rašeline.Hyacinty majú radi slnečné stanovištia, preto ich umiestnite tak, aby mali dostatok slnka počas celého dňa.

2. Krok: Zalievanie rastliny

Hyacinty nemajú vysoké nároky na vodný manažment, preto im stačí občasná zálievka. Postačí, ak rastlinu polejete raz týždenne, no najideálnejšie je riadiť sa zlatým pravidlom polievania, v čase, keď bude zemina suchá. Po odkvitnutí je potrebné vyschnuté kvietky úplne odstrániť a rastline dopriať obdobie bez vody. Vyžaduje si približne 10 týždňov, kedy rastlinu vôbec nie je potrebné polievať.

hyacint
pexels.com

Počkáte na úplné uschnutie a zatiahnutie hyacintov, aby ste sa vyhli tvorbe semien, ktoré by s najväčšou pravdepodobnosťou zabránili budúcoročnému kvitnutiu. Potom cibuľky vyberieme z kvetináča a dáte im priestor na úplne preschnutie na chladnom mieste. Takto pripravené cibuľky budú pripravené na jesennú výsadbu. Ak pestujete hyacinty v záhrade, môžete ich pokojne nechať odpočívať v zemi. Pri manipulácii s cibuľkami používajte rukavice, aby ste neprišli do styku s jedovatými látkami, ktoré cibuľka obsahuje. Na jeseň ich stačí opätovne zasadiť do prevzdušnej pôdy špičkou hore.

3. Krok: Starostlivosť o výživu rastliny

Rastlina je skutočne nenáročná, čo dokazuje aj fakt, že dodatočné hnojenie nie je potrebné. Ak by ste chceli podporiť rast a kvitnutie do ďalšieho roka, môžete pridať tekuté hnojivo v čase jesennej výsadby.

hyacint
pexels.com

4. Krok: Rozpoznanie bežných chorôb rastliny

Hyacint je veľmi vďačná rastlina, keďže ju neohrozuje žiadna choroba ani škodca. Môže ju ohroziť len hmyz alebo hlodavce v záhrade. Preto môžete pestovať rastlinu úplne bez obáv.

5. Krok: Vypestovanie a rozmnožovanie rastliny

Hyacinty si môžete rozmnožiť aj priamo vo vašej obývačke alebo v záhrade. Stačí uschnutú cibuľku očistiť od vrchných listov a urobiť dvojitý zárez v tvare kríža. Takto nazerazanú cibuľku zasadíte do zeme smerom nahor. Teraz už len stačí cibuľku polievať a čakať na to, pokým vyrastú maličké cibuľky, ktoré môžete následne zasadiť do samostatných kvetináčov. Jednoduché však? Takto si môžete vyzdobiť celý byt aj záhradu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

11 najlepších izbových rastlín do domácnosti

shutterstock

Izbové rastliny dodávajú vašej domácnosti esenciu útulného domova. Okrem svojho unikátneho vzhľadu majú množstvo zdravotných benefitov.

Exotická palma

Nádherná elegantná rastlina miluje svetlé miestnosti, kde vynikne svojimi zelenými tenkými listami, ktoré spolu tvoria nádherný celok. Ak ste sa rozhodli siahnuť po palme, výber máte skutočne rozmanitý. Jedna z najbežnejších paliem v slovenských domácnostiach je Ďatlovník, ktorý dosahuje 2 metre na výšku, aj šírku. Stane sa tak nádhernou dominantou vašej domácnosti.

pexels.com

Umiestnite palmu na slnkom preliate miesto, kde bude mať priestor na svoj rast. Pravidelné zalievanie a rosenie listov je pre rastlinu kľúčové, čo v prípade nesprávnej starostlivosti dá ihneď najavo svojim vzhľadom. Pri dobrej starostlivosti bude vaším spoločníkom na dlhé roky.

Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Odolná Dracena

Pri exotických tropických rastlinách ešte ostaneme. Dracena je jedna z najodolnejších mohutných izbových rastlín, ktoré milujú veľké priestory. Dorastá do výšky až 3-5 metrov a oplýva bohatým porastom. Dracena vás ohúri svojimi veľkými lesklými, kožovitými listami s pravidelnými výrezmi po obvode.

pexels.com

Najlepšie sa jej darí v svetlých miestnostiach, no neznesie priame slnko. Ako pri každej tropickej rastline, podstatná je zálievka a vlhkosť. Okrem pravidelnej zálievky nezabudnite na rosenie listov, čo zvlhčí okolitý vzduch.

Kvetinová Begónia

Okrem veľkých, dominantných rastlín, siahnite aj po krásnych rozkvitnutých begóniách. Či už siahnete po ružových žltých alebo fialových, všetky vám budú robiť radosť. Begónie sú nenáročné. Okrem balkónových a záhradných odrôd, je stále bežnejšie pestovanie tejto krásnej rastliny v izbových podmienkach.

pexels.com

Begónia má rada nepriame slnko a vlhkú pôdu. Hoci begónia pochádza z tropických oblastí, nadmerná vlhkosť jej prekáža. Priveľa vody a rosenie rastliny rozhodne nie je najlepšia kombinácia. Pre krásne kvety nezabudnite rastlinu pravidelne hnojiť.

Podmanivá Orchidea

Jedna z najkrajších izbových rastlín je orchidea. Zaujímavé kvety, veľké kožovité listy a hnedo-sivé vzdušné korene učarovali nejednej rodine. Pri pestovaní si stačí dať pozor najmä na pravidelnú zálievku, ktorá dopraje rastline dostatok vlahy.

pexels.com

Na výber máte veľkú farebnú škálu aj rôzne veľkosti rastliny, čo vám umožní vyzdobiť váš domov, podľa vašich možností.

Nenáročné Fikusy

Fikus patrí k izbovým rastlinám, ktoré majú tie najmenšie nároky. Dobre sa im darí na slnku aj v polotieni. Postačuje im letná zálievka dvakrát do týždňa a v zime len raz. Na výber máte z viac ako 2 000 druhov, čo vám umožňuje zladiť rastlinu s dizajnom vašej miestnosti.

pexels.com

Fikus patrí k najpestovanejším izbovým rastlinám vôbec. Vo vašej domácnosti preto nemôže chýbať.

Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Elegantný Lopatkovec

Ak hľadáte rastlinu, ktorá vám oživí priestor a prinesie prvky elegancie, práve ste ju našli. Lopatkovec sa vyznačuje väčšími listami, v tvare lopatky a dlhými vzpriamenými bielymi kvetmi, ktoré tvoria prirodzenú, prírodnú kyticu.

pexels.com

Lopatkovec patrí medzi tropické rastliny, ktoré milujú vlhko a vyhovuje im polotieň. Ak dodržíte správnu zálievku, rosenie listov a pravidelné hnojenie, vydrží vám kvitnúť veľmi dlho.

Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Farebná Kalanchoe

Ak si váš interiér žiada pestrofarebnú nádielku farby, určite siahnite po kalanchoe. Môžete si vybrať z mnohých farebných kombinácií a radiť z rozkvitnutých kvietkov vám bude robiť po dobu 5 týždňov.

pexels.com

Starostlivosť je veľmi jednoduchá. Rastlina nemá žiadne maniere, dariť sa jej bude na slnku i v tieni. Dokonca si nevyžaduje ani častú zálievku.

Roztomilé Azalky

Azalka je pôvodom z Číny, kde sa tvorí súčasť nádherných záhradných kríkov. V našich podmienkach sme si ju vyšľachtili ako izbovú a záhradnú rastlinu, ktorá vyzerá úžasne. Záplava lievikovitých kvetov pôsobí veľmi ukľudňujúco.

pexels.com

Starostlivosť o rastlinu vám zabezpečí zdravú a dlhokvitnúcu rastlinu. Umiestnite ju na svetlé miesto, kde jej doprajete pravidelný pitný režim. Stačí sa len orientovať podľa pôdy, ak je suchá, azalky potrebujú vodu.

Užitočná chryzantéma

Okrem svojej kvetinovej nádielky, vám chryzantéma navyše čistí vzduch najefektívnejšie zo všetkých izbových rastlín. Rastlinke sa dobre darí na slnečnom mieste, vyžaduje si výdatnú zálievku a znesie aj nižšie teploty 5-10° Celzia, preto ju po odkvitnutí, môžete posadiť aj do záhradky.

pexels.com

Liečivé aloe vera

Niektoré druhy aloe vera majú vynikajúce liečivé účinky, ktoré si môžete dopestovať aj u vás doma. Aloe navyše vyzerá krásne. Tento sukulent vás nadchne svojou nenáročnosťou. V letných mesiacoch si vyžaduje len minimum zálievky a v zimných mesiacoch ju nepotrebuje vôbec.

pexels.com

Postavte si črepník s aloe na priame slnko a uvidíte, ako sa bude rastlinke dobre dariť. Akékoľvek kožné zmeny, či porezanie sú pre aloe hračkou. Stačí odrezať malý kúsok listu a na postihnuté miesto priložiť aloe. Pocítite zaručenú úľavu.

Ťahavý brečtan

Brečtan je veľmi prispôsobivý, čím vám zabezpečí ľahšie rozhodovanie, kam rastlinu umiestniť. Ak zabezpečíte brečtanu pravidelné rosenie listov, bude sa mu dariť vynikajúco. Zelenolistá odroda má radšej tieň, pričom farebnejšie odrody preferujú slnečné miesto.

pexels.com

Brečtan rastie pomerne rýchlo, čo si vyžaduje občasné zastrihávanie listov do jednotného tvaru. Zabezpečíte si tak veľkosť rastliny, ktorá vyhovuje práve vášmu priestoru a navyše skrotíte popínavosť rastliny.

Popínavé rastlinky vyzerajú skvele na vysokých poličkách. Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on