Ako pestovať, starať sa a polievať hortenzie

hortenzie
shutterstock

Ak vaša záhrada alebo interiér potrebujú trochu oživiť, siahnite po krásne farebných hortenziách. Majú kopulovité alebo ploché súkvetie zložené z množstva malých kvetov. Nádherný vzhľad a nenáročná starostlivosť sú predpokladmi pre vašu spokojnosť. Hortenzia pochádza z oblasti Číny a Japonska, kde môžete nájsť až 23 druhov tejto prekrásnej rastliny.

V našich podmienkach sa najčastejšie pestuje Hortenzia Veľkolistá, ktorá zdobí záhrady a interiér nejedného domu. Keďže kvitne od júla do septembra bude vám robiť radosť celé leto.
Zaujímavosťou je, že si výberom pôdy môžete meniť farbu, ktorá vám bude ladiť s ostatnými kvetmi v záhone, či v interiéri. Ak preferujete modré odtiene, siahnite po kyslej pôde, ak sa vám viac páči ružová až červená použite alkalickú pôdu.

Naučíme vás ako sa starať o túto vznešenú rastlinu, aby zdobila aj vašu záhradu, či izbu už tento rok. Stačí sa len držať týchto piatich krokov starostlivosti a skvelý pestovateľský výsledok je zaručený.

Starostlivosť o hortenzie v 5 krokoch.

hortenzie

1. Krok: Výber vhodného miesta

Hortenzia má rada polotieň a bezvetrie, preto ju umiestnite na miesto, kde nebude vystavená silným vetrom. Myslite aj na jej výšku, hortenzia môže dorásť do 1-3 metrov. Rastlina má bohatý koreňový systém, preto bude potrebovať svoj priestor. Ako sme už spomínali, výberom pôdy si môžete ovplyvniť výslednú farbu. Preto ak vysádzate viacero hortenzií, môžete pôdu kombinovať, aby ste vytvorili farebnú oázu.

Jar a jeseň sú ideálne ročné obdobia na sadenie bezlistej rastliny. Hortenzia potrebuje výživnú humóznu pôdu s prídavkom rašeliny, aby mohla spokojne rásť. Pri výbere pôdy si však dajte pozor, aby neobsahovala vápnik, túto živinu hortenzia neznesie. Rastlinu v kvetináči je potrebné pravidelne presádzať. Mladú rastlinku dva krát za rok a staršiu stačí raz ročne.

hortenzie

2. Krok: Zalievanie rastliny

Aby rastlina pekne rástla aj kvitla, dbajte na pravidelnú zálievku. Hortenzia potrebuje veľké množstvo vody od mája až do septembra. Ak by začala schnúť, zastavila by svoj rast a už by vám viac nielen nenarástla, no ani by vám nezakvitla. Najlepšie urobíte, keď na polievanie zvolíte dažďovú vodu. Hortenzia neznesie tvrdú vodu, preto v domácich podmienkach siahnite po odstátej alebo prevarenej vode.

3. Krok: Starostlivosť o výživu rastliny

Okrem vysokých nárokov na živiny v pôde si hortenzia potrpí aj na pravidelné hnojenie. V čase rastu a kvitnutia potrebuje rastlina pravidelné prihnojovanie, aby mala dostatok živín. V záhradníctve nájdete hnojivo presne určené pre hortenzie, ktoré podporí rastlinu efektívnejšie ako univerzálne hnojivo.

hortenzie

4. Krok: Rozpoznanie bežných chorôb rastliny

Ak rastline doprajete dostatok živín a vlahy, odvďačí sa vám plným zdravím. Hortenzia netrpí žiadnymi chorobami a dokonca ju neohrozujú ani škodci. Preto je táto rastlina skvelou voľbou do vašej záhrady či bytu.

5. Krok: Vypestovanie a rozmnožovanie rastliny

Rozmnožovanie rastliny je veľmi jednoduché a zvládne to aj úplný začiatočník. Odoberte vrcholový výhonok s minimálne dvomi pármi listov. Pár v strede odstrihnete a zostávajúce dva listy jednoducho skrátite na polovicu. Takto pripravené výhonky zasaďte do malých črepníkov, naplnených substrátom, ktorý podporuje zakoreňovanie. Malé výhonky do zeme len napichajte, dobre utlačte a samozrejme zalejte. Uložte črepníky do tieňa a udržujte rastlinke dostatok vlahy. Takto rozmnožené rastliny po zakorenení presadíte do vhodnej pôdy a môžu vám zdobiť záhradu, balkón, či interiér.

Komentáre (2)

  1. Dobrý den. Chcem sa opýtať kedy sa môže začať polievať Hortenzia v kvetináči po zime?
    Dakujem

  2. Dobry den!

    Mam 2-rocnu hortenziu, ktora zacala kvitnut. Kvety su na konci stopiek a su velmi tazke. Zaujima ma, kedy mozem /po odkvitnuti/ stopky skratit. Na kolko ociek? Na jesen? Na jar? Suche kvety mam nechat na stopkach, alebo ich mam odrezat? Prosim poradte. Dakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Ako pestovať, polievať a starať sa o lopatkovec

lopatkovec
shutterstock

Izbová rastlina Lopatkovec patrí medzi tie najkrajšie izbové rastliny, ktoré si môžete zaobstarať. Jeho pestovanie je nenáročné a pýšiť sa môže nielen krásou, ale aj svojou schopnosťou čistiť vzduch. Táto tropická rastlina pochádza z juhovýchodnej Ázie a tropických oblastí Ameriky.

Lopatkovec alebo tiež latinsky Spathiphyllum

Na výber máte viac ako 40 druhov tejto krásnej rastliny. Názov si vyslúžil práve podľa nápadného vzhľadu listov, ktoré sú vernou kópiou lopatky. Návod ako pestovať túto krásnu rastlinu vám ponúkame krok za krokom.

ako pestovať lopatkovec

1. krok: výber vhodného miesta

Keďže Lopatkovec pochádza z trópov, miluje teplo a vlhko. Najlepšie preto bude, ak mu vyberiete miesto, ktoré bude slnečné a teplé. Hoci má Lopatkovec rád slnko, nikdy ho nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu, ktoré by ho mohlo spáliť. Najvhodnejšie je umiestniť ho k oknu, ktoré smeruje na západ alebo sever. Doprajte mu príjemnú izbovú teplotu, ktorá nebude mať tendenciu kolísať o 5-10 ° Celzia. V našom miernom klimatickom podnebí je nemožné zaručiť rastline pestovanej na záhrade celoročný komfort. No v letných mesiacoch, jej môžete nájsť tienisté a vlhké miesto, kde vám na pár teplých letných mesiacov bude robiť radosť aj von. Akonáhle sa ochladí, nezabudnite Lopatkovec presadiť do kvetináča a umiestniť ho do interiéru.

lopatkovec
pexels.com

2. krok: zalievanie rastliny

Tropické rastliny milujú vhlko, preto vodný manažment rastliny netreba zanedbať. Vždy keď zbadáte, že je zemina suchá, pokropte rastlinu tak, aby bola opäť vlhká.Rastlinku však nepremáčajte v zálievke a rovnako ju nenechávajte dlho o smäde. Na Lopatkovec by to malo fatálne následky. Vlhko rastline zabezpečíte aj pravidelným rosením listov z vodného rozprašovača. Pri správnej starostlivosti sa vám rastlinka odmení svojim nezabudnuteľným vzhľadom.

3. krok: starostlivosť o výživu rastliny

Lopatkovec je nenáročný, k dobrej kondícii mu stačí vhodné miesto a dostatok vlahy. Ak sa predsa len rozhodnete hnojiť, môžete použiť univerzálne hnojivo pre izbové rastliny, ktoré zriedite na polovičnú, prípadne štvrtinovú dávku. Hnojivo aplikujte raz do mesiaca v čase od jari do začiatku jesene. Ak by sa rastlina začala akokoľvek neželane meniť, stačí znížiť dávku hnojiva o polovicu.

lopatkovec
pexels.com

4. krok: rozpoznanie bežných chorôb rastliny

Najčastejšie chorobné prejavy sú spôsobené práve nesprávnym spôsobom zalievania Lopatkovca. Ak má vody primálo, objavíte zažltnuté listy a celkovo bude rastlina pomaly vädnúť. V opačnom prípade, ak ste rastline dopriali vody až priveľa, prejaví svoju nespokojnosť hnedými okrajmi listov. Priveľa vody môže viesť až k hnijúcim koreňom, čo je možné vyriešiť len presadením rastliny do novej pôdy bez hnilobných koreňov. Vo vlhkom prostredí sa môže veľmi dobre dariť voškám, roztočom a iným drobných škodcom, ktoré možete odstrániť chemicky alebo za pomoci doma vyrobeného insekticídu:

Rozmiešajte 1 lyžičku (15 ml) rastlinného oleja, 3 lyžičky (16 g) kajenského korenia a 1 lyžičku (12 g) tuhého mydla na báze prírodných tukov, v jednom litri teplej vody. Dôkladne premiešajte a rozprašovačom nastriekajte na listy Lopatkovca.

5. krok: vypestovanie a rozmnožovanie rastliny

Rastlinka si pri dobrej starostlivosti bude pravdepodobne pýtať o niečo väčší črepník. Ak presádzate akurát na jar, môžete si rastlinku aj rozmnožiť. Je to jednoduché. Rozdelíte si jednotlivé trsy tak, aby mal každý svoj koreňový systém a zasadíte ich do čerstvej pôdy. Takto si dopestujete množstvo krásnych Lopatkovcov.