Ako pestovať, polievať a starať sa o levanduľu?

shutterstock

Levandule existuje takmer 40 druhov. Okrem typickej rastliny s modrofialovými kvetmi, ktorú si väčšina predstaví pri slove levanduľa, existujú aj druhy kvitnúce v odtieňoch ružovej či bielej.

pexels.com
Levanduľa lekárska, je vďaka svojím pozitívnym účinkom na zdravie, najznámejším druhom levandule.

Ideálne podmienky na pestovanie

Levanduľa obľubuje ľahkú, suchšiu pieskovitú pôdu. Preto je pred jej výsadbou, či už do kvetináča alebo do záhrady, potrebné zabezpečiť drenáž pôdy. Okrem sucha uvíta slniečko a dostatok vápna v pôde. Čo sa týka ďalších špeciálnych podmienok na pestovanie, ide o pomerne skromnú rastlinu. Nepotrpí si na prihnojovanie a na rast nevyžaduje veľa priestoru.

Čím viac bude rozmaznávaná slnečnými lúčmi, o to viac vás bude tešiť svojou vôňou. Nemusíte sa báť, že pobyt na slnku a horúce letné teploty rastlinu príliš vysušia. Nakoľko obľubuje sucho, ani počas najsilnejších letných horúčav, nevyžaduje veľa vody. Pri jej zalievaní jednoznačne platí, menej je viac. Pri prehnanej zálievke začne rastlina postupne odhníjať.

Levandule sú mrazuvzdorné, no mladé rastliny sa odporúča pred mrazom chrániť prikrytím čečinou.

pexels.com
Suchomilná levanduľa vytvorí dominatu skalky.

Výsadba a rozmnožovanie levandule

Najjednoduchšie je vysadiť levanduľu zo sadeníc, ktoré sa predávajú celoročne. Ďalší, ale o dosť zdĺhavejší spôsob, ako si zaobstarať levanduľu, je vypestovať ju svojpomocne zo semienok.

Na vonkajšie záhony vysievame semená na jeseň, približne 1 centimeter hlboko. Potom, ako rastliny dosiahnu približne 20 centimetrov, ich o polovicu zostrihneme.  Zabezpečíme tým ich rozvetvenie.

Do kvetináčov v interiéri môžeme levanduľu vysádzať v akomkoľvek ročnom období. Rozrastie sa približne po 4 týždňoch. Prvé 2 roky rastie veľmi pomaly. Veľké, košaté rastliny z nej vyniknú približne po 4 rokoch.

Posledný spôsob, ako vypestovať levanduľu, je na základe odrezkov. Sadia sa približne 20 centimetrové odrezky, ktoré majú aspoň 5 párov listov. Pred výsadbou ich namočíme do koreňového simulátora a následne zasadíme približne 5 cm hlboko do rozmnožovacieho substrátu. K zakoreneniu dôjde približne o 3-4 týždne. Urýchliť tento proces je možné vďaka zakrytiu igelitovým vrecúškom. Po tomto období sa môžu zakorenené rastliny presadiť do samostatného kvetináča či do záhrady.

pexels.com
Levanduľu možno pestovať v kvetináči aj v záhone.

Liečivé účinky levandule a jej zber

Okrem dekoračných účinkov sa levanduľa vo veľkej miere pestuje pre jej pozitívne účinky na ľudský organizmus. V kuchyni má využitie ako korenie k mäsu, rybám či hubám. Okrem kuchyne je obľúbená aj v ľudovom liečiteľstve.

Používa sa ako prírodný boj proti baktériám, na odvodnenie organizmu či ako sedatívum. Priaznivo pôsobí na psychiku, ukľudňuje organizmus, pomáha pri hojení infekčných rán, reume či tlmení migrén. Možno ju využívať na tvorbu olejov, čajov či ako prídavok do kúpeľa. Ide naozaj o všestranného bojovníka, ktorý pomáha vyriešiť nejeden zdravotný problém.

pexels.com
Levanduľa pomôže vyriešiť nejeden zdravotný problém.

Zber levandule sa robí v období kvitnutia za suchého počasia. Následne sa rastlina najčastejšie uchováva sušením alebo sa použije ako prídavok do tinktúr. Levanduľu je ideálne sušiť zavesenú v trsoch smerom kvetmi nadol. Urýchliť sušenie možno aj použitím sušičky, avšak nie s vyššou teplotou ako 40 stupňov.

Usušenú levanduľu možno uchovávať v látkových či papierových vreckách, prípadne v plechových dózach na čaj, v suchom prostredí aj niekoľko rokov.

Ako pestovať, starať sa a polievať hyacint

hyacint
shutterstock

Hyacinty, plné drobných farebných kvietkov sú vernými poslami jari. Do Európy k nám prišli z blízkeho východu, dobyli srdcia Rimanov aj Grékov. O nádhernej vôni a krásnom vzhľade hyacintov písali aj svetoznámi básnici Homér a Virgil. Aktuálne najväčšími pestovateľmi v Európe je Veľká Británia a Holandsko.

Pri výbere hyacintov môžete siahnuť po celej škále farieb od lososovej, žltej, oranžovej až po sýtu fialovú farbu. Okrem nádherného vzhľadu sa môžete tešiť na výraznú, nezameniteľnú vôňu. Ak patríte medzi silných alergikov, hyacint pre vás nemusí byť tá najlepšia voľba, prenikavá vôňa môže podráždiť vašu sliznicu.

Hyacint patrí medzi cibuľoviny a jeho pestovanie zvládnu aj začiatočníci. Ak sa pýtate, ako má vyzerať správna starostlivosť o túto výnimočnú rastlinu, stačí sa držať piatich krokov starostlivosti a o úspech máte postarané.

Starostlivosť o hyacinty v 5 krokoch

1. Krok: Výber vhodného miesta

Hyacint môžete pestovať v interiéri, na balkóne i v záhrade, preto záleží len od vás, aké priestorové možnosti pestovania máte. Hyacinty je najlepšie kupovať na jar, kedy vám nádherne kvitnú od apríla do konca mája. Kvitnú pri teplote od 15 – 18° Celzia. Preto, ak je teplejšie, stačí ich preložiť na chladnejšie miesto, kde kvitnutie predĺžite.

hyacint
pexels.com

Rastlina miluje kompostovanú pôdu, z ktorej môže čerpať množstvo živín. Ak nemáte prístup ku kompostu, siahnite po kvalitnom hnojive alebo rašeline.Hyacinty majú radi slnečné stanovištia, preto ich umiestnite tak, aby mali dostatok slnka počas celého dňa.

2. Krok: Zalievanie rastliny

Hyacinty nemajú vysoké nároky na vodný manažment, preto im stačí občasná zálievka. Postačí, ak rastlinu polejete raz týždenne, no najideálnejšie je riadiť sa zlatým pravidlom polievania, v čase, keď bude zemina suchá. Po odkvitnutí je potrebné vyschnuté kvietky úplne odstrániť a rastline dopriať obdobie bez vody. Vyžaduje si približne 10 týždňov, kedy rastlinu vôbec nie je potrebné polievať.

hyacint
pexels.com

Počkáte na úplné uschnutie a zatiahnutie hyacintov, aby ste sa vyhli tvorbe semien, ktoré by s najväčšou pravdepodobnosťou zabránili budúcoročnému kvitnutiu. Potom cibuľky vyberieme z kvetináča a dáte im priestor na úplne preschnutie na chladnom mieste. Takto pripravené cibuľky budú pripravené na jesennú výsadbu. Ak pestujete hyacinty v záhrade, môžete ich pokojne nechať odpočívať v zemi. Pri manipulácii s cibuľkami používajte rukavice, aby ste neprišli do styku s jedovatými látkami, ktoré cibuľka obsahuje. Na jeseň ich stačí opätovne zasadiť do prevzdušnej pôdy špičkou hore.

3. Krok: Starostlivosť o výživu rastliny

Rastlina je skutočne nenáročná, čo dokazuje aj fakt, že dodatočné hnojenie nie je potrebné. Ak by ste chceli podporiť rast a kvitnutie do ďalšieho roka, môžete pridať tekuté hnojivo v čase jesennej výsadby.

hyacint
pexels.com

4. Krok: Rozpoznanie bežných chorôb rastliny

Hyacint je veľmi vďačná rastlina, keďže ju neohrozuje žiadna choroba ani škodca. Môže ju ohroziť len hmyz alebo hlodavce v záhrade. Preto môžete pestovať rastlinu úplne bez obáv.

5. Krok: Vypestovanie a rozmnožovanie rastliny

Hyacinty si môžete rozmnožiť aj priamo vo vašej obývačke alebo v záhrade. Stačí uschnutú cibuľku očistiť od vrchných listov a urobiť dvojitý zárez v tvare kríža. Takto nazerazanú cibuľku zasadíte do zeme smerom nahor. Teraz už len stačí cibuľku polievať a čakať na to, pokým vyrastú maličké cibuľky, ktoré môžete následne zasadiť do samostatných kvetináčov. Jednoduché však? Takto si môžete vyzdobiť celý byt aj záhradu.