Ako udržať šperky stále lesklé: Základné pravidlá

Šperky zo zlata patria medzi najodolnejšie typy klenotov. To znamená, že pri bežnom nosení, hoci každodennom, vyžadujú veľmi málo starostlivosti. Bola by teda chyba ich schovávať v krabičke a šetriť len na špeciálne udalosti. Vlastníte pár obľúbených zlatých náušníc, diamantový zásnubný prsteň alebo zlatú retiazku s príveskom? Prečítajte si naše tipy, ako má vyzerať starostlivosť o zlaté šperky, aby vám vydržali dlho krásne.

Ako vyčistiť šperky doma

Pri zlatých šperkoch sa nemusíte obávať zmeny farebnosti, ako tomu je napríklad pri striebre a jeho černení. Zlato je mimoriadne odolné voči korózii aj ďalším chemickým vplyvom, preto sa tiež používa na pozlacovanie menej ušľachtilých kovov. Aj tak je ale dobré zlaté šperky čas od času očistiť od nánosov prachu, potu a ďalších nečistôt, ktoré na nich pri nosení priľnú. Sami možno budete prekvapení, ako po takom kúpeli šperk prekukne. Nepotrebujete na to pritom nič, čo by ste nemali bežne doma. Pripravte si misku s vlažnou vodou, do ktorej rozpustíte trošku tekutého mydla alebo prostriedku na umývanie riadu. Zlaté šperky v tejto vode nechajte minútu až dve namočené. Týmto spôsobom zmäknú nečistoty, ktoré môžete jemnou kefkou očistiť. Šperky potom opláchnite pod čistou vodou a na látkovej utierke nechajte voľne uschnúť.

Pokiaľ nie je znečistenie nijako veľké, stačí keď šperk po zložení utriete navlhčenou handričkou. Odmení sa vám krásnym leskom a bude vyzerať takmer ako nový.

Patiny sa nebojte, drahokamy ale opatrujte

Čomu pri zlatých šperkoch zabrániť nejde, tak je jemná patina, ktorá sa na ich povrchu po nejakej dobe nosenia tak či tak objaví. Najviac zreteľné je to pri šperkoch s hladkým lesklým povrchom a tiež pri prsteňoch, ktoré sa častejšie dostávajú do kontaktu s rôznymi materiálmi a predmetmi. Zmatnenie šperku by nemalo byť vnímané ako jeho nedostatok, skôr ide o prejav toho, že s vami šperk žije a že ho nosíte. Ak by ste ho radšej videli znova žiarivý, môžete si ho nechať preleštiť v zlatníctve.

Zvýšenú pozornosť je ale potrebné venovať drahým kameňom. Tie sú totiž výrazne náchylnejšie na poškodenie, náprava je potom oveľa zložitejšia, ak nie nemožná. Niektoré kamene, ako je napríklad prírodný ametyst, akvamarín alebo perly, sú citlivé na stratu farby či lesku, pokiaľ sú dlhšiu dobu vystavené slnečnému žiareniu alebo prudkej zmene teploty. Svedčiť im nemusí ani chlórovaná voda v bazéne alebo slaná morská voda či chemické a kozmetické prostriedky. Najlepšie teda svoje klenoty ochránite, keď ich pred kúpaním či domácimi prácami odložíte. A ako je to vlastne s diamantom? Môže sa poškodiť? Hoci sa jedná o najtvrdší kameň na svete, a nemalo by mu hroziť poškriabanie, je relatívne krehký a môže sa rozlomiť napríklad po páde z výšky na tvrdú zem.

Správne skladovanie šperkov

Zlaté šperky by mali byť ideálne uložené v šperkovnici, kde sa na ne neprášia a každý kúsok má dostatok miesta. Týmto sa vyvarujete ako zamotaniu retiazok, tak aj poškriabaniu šperkov. Obľúbené je tiež pravidlo, podľa ktorého by sme si mali šperky nasadzovať ako posledné, a dávať dole ako prvé. Vyhnete sa tak možnému zachyteniu o oblečenie a minimalizujete aj kontakt s parfumami a ďalšími kozmetickými prostriedkami.

Nakoniec je ale potrebné zdôrazniť, že šperky nám majú hlavne prinášať radosť a nie starosť. Pokiaľ predsa len váš milovaný šperk príde k nejakej ujme, obráťte sa na profesionálne klenotníctvo, kde vám ho vo väčšine prípadov dokážu opraviť.