Vieme, ako jednoducho vybieliť záclony, aby boli opäť snehovobiele

shutterstock

Poznáte tú situáciu, keď chcete zmeniť interiérovú dekoráciu s príchodom jari, či zimy a vám sa do obývacej izby hodia nádherne biele záclony. Vy ich vytiahnete zo skrine a zdajú sa vám nejako zošedivené, či zažltnuté? Možno nie úplne, no rozhodne nie sú snehovobiele. Poďme sa pozrieť na pár trikov ako vybieliť záclony.

Snehovo biela farba je tá pravá biela. Neverte nikomu, ak vám tvrdí: “Nekupuj tie biele záclony, aj tak o pár rokov nebudú biele.” Hoci všetci vieme, že je ťažké udržať akúkoľvek látku, či už časť odevu alebo záclonu, naozaj polárne bielu, s trochou šikovnosti sa to dá. V súčasnej dobe existujú dva spôsoby ako “poškvrnenú” bielu znova dostať do panenskej podoby. Môžete to dosiahnuť chemickou cestou, na báze chlóru, alebo cestou prírodnou. My vám prinášame niekoľko šikovných a jednoduchý tipov, ako na to.

pexels.com
Záclony môžete vybieliť rôznymi spôsobmi

Bielenie záclon pomocou citrónu

Záclony bývajú obyčajne vyrobené s veľmi vzdušných a jemných materiálov. Preto často chemické čistenie v kombinácii s tvrdou, železitou vodou je skôr na škodu ako na úžitok. Ekologickejším spôsobom, ktorým nemôžete nič pokaziť, je vytvorenie čistiacej hmoty zloženej z citrónovej šťavy, vody a jedlej sódy. Celú záclonu do tohto roztoku ponorte a nechajte pôsobiť asi 30 minút pred praním v práčke.

Snažte sa dodržať pomer 1:1 pri použití ingrediencií na váš domáci čistiaci roztok. Nech sa vám už z akýchkoľvek dôvodov nepodarí tento roztok namiešať, vyskúšajte len votrieť citrónovú šťavu, v množstve asi 1 dcl, do štruktúry látky vašich záclon, tesne pred praním a ochutnajte čistiacu silu citrónu.

pexels.com
Na vybielenie záclon poslúži aj citrón

Bielenie zázračne obyčajným octom

Správne čítate, ocot z vašej kuchyne má bieliace účinky na textílie a jeho použitie výborným spôsobom na to, ako vybieliť záclony. Či už vínny alebo liehový, záleží od toho aký máte práve po ruke. Asi do 5 l teplej vody vlejte 2 dcl octu. Záleží od objemu vašich záclon, koľko litrov vody a k tomu príslušný pomer octu, použijete na jeden očistný kúpeľ. Nechajte pôsobiť nekoľko hodín a následne štandardne operte.

Mydlo na pranie ako spôsob bielenia

Dosiahnuť snehovo bielu farbu záclon sa dá aj obyčajným jadrovým mydlom na pranie. 175 g kocku kúpite za pár centov. Záclonu môžete ručne vyprať s mydlom vo vode, či nastrúhať mydlo do vody alebo dať do práčky s mydlovými vločkami. V každom prípade je však dobré nechať záclony odmočiť aspoň na 12 hodín pred praním.

pexels.com
Biele záclony môžete docieliť aj obyčajným mydlom na pranie

Pomôže aj peroxid alebo jedlá soľ

Ak máte problém so zašedivením použite v každej kuchyni objavujúcu sa jedlú soľ. V množstve 1 polievkovej lyžice a v kombinácii s 2,5 l vody dokáže textíliu pekne vybieliť. Zalejte záclonu hneď po vypratí touto nenáročnou alchýmiou a nechajte pár hodín odmočiť. Potom spustite práčku znova. Zaručeným a menej náročným bieličom je prípravok z vašej domácej lekárničky a tým je peroxid vodíka, ktorým dosiahnete snehovobielu farbu zaručene.

Na zažltnuté záclony pomôže trocha elixíru z liehu a terpentínu

Nemusíte hovoriť žiadne zaklínadlá a zistíte, že recepty starých báb fungujú. Zmiešajte jednu lyžicu čistého liehu s jednou lyžicou terpentínu do vody. Natiahnite gumené rukavice a plákajte záclony ručne v pripravenom roztoku. Potom hoďte do práčky a operte programom vhodným na vaše záclony s vedomím, že keď ich vytiahnete a osušíte, budú zaručene biele. Jednoduchý spôsob, ako vybieliť záclony, čo poviete?

pexels.com
Bielenie záclon nie je náročné

Tip na zachovanie dlhotrvajúcej a sviežej bielej záclony

Ak chcete zachovať dlhotrvajúcu bielu záclonu, na ktorú sa bude zachytávať prach menej ako obyčajne, nepoužívajte pri praní v práčke aviváž. Namiesto toho použite do prania tekutý škrob, ktorý dodá bielej farbe ten správny snehový odtieň.

Jednoduché rady: Ako vyčistiť vašu sedačku, aby opäť excelovala

Poťahová látka, koža, ekokoža a semiš patria k najčastejším materiálom, z ktorých si do našich obývačiek sedacie súpravy vyberáme. Káva, čaj, olej, omrvinky z jedla, deti, domáci miláčikovia prispievajú k jej zašpineniu a postupnému znehodnoteniu. Pritom sa nejedná o lacnú záležitosť. Aby nestratila na svojom vzhľade, mali by ste sa o ňu pravidelne starať. Každý materiál si vyžaduje rozličný prístup, ako vyčistiť sedaciu súpravu.

Starostlivosť začína už v momente, keď nám našu dominantu prinesú z obchodu. Pri jej rozmiestnení by ste mali dbať na to, aby sa sedačka nenachádzala na mieste, kde na ňu bude často svietiť slnko alebo v miestnosti bude príliš suchý vzduch. Oboje jej totižto nebude prospievať.

Zaručené spôsoby, ako vyčistiť sedačku nájdete aj u firiem, ktoré sa na túto oblasť špecializujú a ponúkajú strojové čistenie či tepovanie. Pri silnom znečistení, na ktoré si doma netrúfate, ich kontaktujte. Najlepšie osobne alebo cez e-mail pošlite fotografiu s otázkou na cenu a vaše možnosti.

  • Ak si chcete zadovážiť vlastné zariadenie domov, pomôže vám tepovač alebo vysávač na mokré čistenie.
  • Pri domácom čistení určite nepoužívajte v žiadnom prípade prípravky, ktoré obsahujú bielidlá (napríklad chlór), ani tvrdé kartáče, ktoré by mohli povrch sedačky poškodiť.
  • Pri kúpe sa určite informujte o odporúčanom čistení a prípravkoch, ktoré sú na vašu sedačku určené.
  • Ak idete použiť akýkoľvek prípravok, vyskúšajte ho najprv na neviditeľnom mieste. Uistite sa tak, že vám naozaj pomôže, nie uškodí.
  • Pri umývaní resp. utieraní koženej alebo koženkovej sedačky používajte bielu handru. Použitím čistiaceho prostriedku by mohla pustiť farbu.
pexels.com

Ako vyčistiť látkovú sedačku

Ide o obľúbený typ. Zdobí azda väčšinu domácností. Čistiť ju môžete spomínaným mokrým vysávačom alebo penovým čističom na čalúnený nábytok či penovým čističom v spreji.

Sedaciu súpravu môžete však vyčistiť aj rukami. Budete k tomu potrebovať handru. Predtým než začnete, celú sedačku vrátane záhybov povysávajte. Namočíte ju do letnej vody, do ktorej vsypete trochu pracieho prášku. Handru poriadne vyžmýkajte a sedačku jemne drhnite rovnomerne po celom povrchu.

Pomôcť vám môže aj osvedčený domáci ocot zmiešaný s vodou, ktorým látkový poťah vydrhnete. Ak sa bojíte pachu octu, po zaschnutí by mal pekne zmiznúť. Na komplexné čistenie je výborné leto, kedy sedačku môžete vytiahnuť na dvor, terasu alebo jednoducho otvoriť okno a nechať slnko a teplo nech ju rýchlo vysuší.

Ako vyčistiť koženú sedačku

Pri koženej sedačke v prvom rade netreba zabúdať na jej pravidelnú impregnáciu. Ideálne 2-krát ročne. Vďaka nej získa ochranný film, ktorý zabráni tomu, aby sa do nej zažrala špina. Hladký povrch kože umožňuje rýchle a ľahké odstránenie nečistôt či vyliatie kávy alebo čaju. Dôležité je zareagovať hneď jednoduchým utretím vlhkou handrou, detskými navlhčenými utierkami alebo špeciálnymi utierkami na kožu.

Vyvarujte sa používaniu klasických saponátov, ktoré nemusia byť to pravé orechové a investujte do prípravku určenom na kožu alebo použite obyčajnú mydlovú vodu. Mnohých zaujíma, ako vyčistiť bielu koženú sedačku. Dôležitejšie ako samotné čistenie je dávať pozor, aby ste na sedačke nesedávali príliš dlho a často v rifliach, aby ste na ňu nepokladali farebné deky a textílie, ktoré tiež môžu na jej povrch preniesť farebný pigment.

Ako vyčistiť koženkovú sedačku

Rovnako ako pri koži môžete použiť prípravky určené na tento materiál, pretrieť ju handrou namočenou vo vode s mydlom, ale aj saponátom. Hneď, ako sa vám podarí stiahnuť špinu, sedačku vyutierajte do sucha.

Ako vyčistiť sedačku z brúsenej kože

Hľadáte spôsob, ako vyčistiť semišový gauč? Rada hneď na úvod znie, zabudnite na vlhké a mokré čistenie. Predídete tak znehodnoteniu brúsenej kože, vytvoreniu nepekných máp a koniec koncov nekvalitnému výsledku.

Pre správne čistenie treba použiť špeciálne brúsne gumy alebo kefky. Gumovým povrchom kefky vyčistíte povrch semišu, nanesiete špeciálny čistiaci šampón alebo emulziu na brúsenú kožu a necháte zaschnúť. Na záver ešte prejdete povrch sedačky štetinkami kefky a v najlepšom prípade celú procedúru zakončíte impregnáciou sedačky.

Ako vytepovať sedačku

V domácich podmienkach budete určite potrebovať tepovač. Mal by mať čerpadlo na rozprašovanie vody s čistiacim prostriedkom a musí byť určený na vysávanie vody. Jeho súčasťou by mala byť malá hubica na čalúnenie. Samozrejmosťou by mal byť rovnako dostatočný sací výkon, aby si spotrebič poradil s vodou na sedačke a zároveň väčšia nádržka na vodu. Ušetríte si tak jej častú výmenu a dopĺňanie.

Pri čistení najprv sedačku nastriekate čistiacim prípravkom zriedeným s vodou, necháte pôsobiť podľa návodu a následne tepovačom stiahnete. Ak fľak nezíde na prvýkrát, postup zopakujete a tepovačom prechádzate po povrchu, kým sedačka nie je vytepovaná podľa vašej chuti.

Niektorí ľudia na internete odporúčajú aj sprej na čistenie sedačiek aut. V princípe ide taktiež o sedačky s poťahom. Predtým než by ste túto variantu chceli vyskúšať, nezabudnite na test na neviditeľnom mieste sedačky.