Vieme, ako jednoducho vybieliť záclony, aby boli opäť snehovobiele

shutterstock

Poznáte tú situáciu, keď chcete zmeniť interiérovú dekoráciu s príchodom jari, či zimy a vám sa do obývacej izby hodia nádherne biele záclony. Vy ich vytiahnete zo skrine a zdajú sa vám nejako zošedivené, či zažltnuté? Možno nie úplne, no rozhodne nie sú snehovobiele. Poďme sa pozrieť na pár trikov ako vybieliť záclony.

Snehovo biela farba je tá pravá biela. Neverte nikomu, ak vám tvrdí: “Nekupuj tie biele záclony, aj tak o pár rokov nebudú biele.” Hoci všetci vieme, že je ťažké udržať akúkoľvek látku, či už časť odevu alebo záclonu, naozaj polárne bielu, s trochou šikovnosti sa to dá. V súčasnej dobe existujú dva spôsoby ako “poškvrnenú” bielu znova dostať do panenskej podoby. Môžete to dosiahnuť chemickou cestou, na báze chlóru, alebo cestou prírodnou. My vám prinášame niekoľko šikovných a jednoduchý tipov, ako na to.

pexels.com
Záclony môžete vybieliť rôznymi spôsobmi

Bielenie záclon pomocou citrónu

Záclony bývajú obyčajne vyrobené s veľmi vzdušných a jemných materiálov. Preto často chemické čistenie v kombinácii s tvrdou, železitou vodou je skôr na škodu ako na úžitok. Ekologickejším spôsobom, ktorým nemôžete nič pokaziť, je vytvorenie čistiacej hmoty zloženej z citrónovej šťavy, vody a jedlej sódy. Celú záclonu do tohto roztoku ponorte a nechajte pôsobiť asi 30 minút pred praním v práčke.

Snažte sa dodržať pomer 1:1 pri použití ingrediencií na váš domáci čistiaci roztok. Nech sa vám už z akýchkoľvek dôvodov nepodarí tento roztok namiešať, vyskúšajte len votrieť citrónovú šťavu, v množstve asi 1 dcl, do štruktúry látky vašich záclon, tesne pred praním a ochutnajte čistiacu silu citrónu.

pexels.com
Na vybielenie záclon poslúži aj citrón

Bielenie zázračne obyčajným octom

Správne čítate, ocot z vašej kuchyne má bieliace účinky na textílie a jeho použitie výborným spôsobom na to, ako vybieliť záclony. Či už vínny alebo liehový, záleží od toho aký máte práve po ruke. Asi do 5 l teplej vody vlejte 2 dcl octu. Záleží od objemu vašich záclon, koľko litrov vody a k tomu príslušný pomer octu, použijete na jeden očistný kúpeľ. Nechajte pôsobiť nekoľko hodín a následne štandardne operte.

Mydlo na pranie ako spôsob bielenia

Dosiahnuť snehovo bielu farbu záclon sa dá aj obyčajným jadrovým mydlom na pranie. 175 g kocku kúpite za pár centov. Záclonu môžete ručne vyprať s mydlom vo vode, či nastrúhať mydlo do vody alebo dať do práčky s mydlovými vločkami. V každom prípade je však dobré nechať záclony odmočiť aspoň na 12 hodín pred praním.

pexels.com
Biele záclony môžete docieliť aj obyčajným mydlom na pranie

Pomôže aj peroxid alebo jedlá soľ

Ak máte problém so zašedivením použite v každej kuchyni objavujúcu sa jedlú soľ. V množstve 1 polievkovej lyžice a v kombinácii s 2,5 l vody dokáže textíliu pekne vybieliť. Zalejte záclonu hneď po vypratí touto nenáročnou alchýmiou a nechajte pár hodín odmočiť. Potom spustite práčku znova. Zaručeným a menej náročným bieličom je prípravok z vašej domácej lekárničky a tým je peroxid vodíka, ktorým dosiahnete snehovobielu farbu zaručene.

Na zažltnuté záclony pomôže trocha elixíru z liehu a terpentínu

Nemusíte hovoriť žiadne zaklínadlá a zistíte, že recepty starých báb fungujú. Zmiešajte jednu lyžicu čistého liehu s jednou lyžicou terpentínu do vody. Natiahnite gumené rukavice a plákajte záclony ručne v pripravenom roztoku. Potom hoďte do práčky a operte programom vhodným na vaše záclony s vedomím, že keď ich vytiahnete a osušíte, budú zaručene biele. Jednoduchý spôsob, ako vybieliť záclony, čo poviete?

pexels.com
Bielenie záclon nie je náročné

Tip na zachovanie dlhotrvajúcej a sviežej bielej záclony

Ak chcete zachovať dlhotrvajúcu bielu záclonu, na ktorú sa bude zachytávať prach menej ako obyčajne, nepoužívajte pri praní v práčke aviváž. Namiesto toho použite do prania tekutý škrob, ktorý dodá bielej farbe ten správny snehový odtieň.

5 jednoduchých krokov ako vyčistiť práčku a opäť získať sviežejšiu bielizeň

shutterstock

Pre niekoho to môže byť zjavná vec, pre iných úplná novinka. Automatická práčka je obrovský pomocník, no automaticky sa sama nevyčistí. Ak jej čistotu zanedbáte, môže sa to prejaviť na sviežosti vašej bielizne, alebo v najhoršom prípade aj na životnosti samotnej práčky.

Ako vyčistiť práčku?

Vo videu vám ukážeme, jednotlivé kroky, vďaka ktorým bude vaša práčka čistá a bielizeň svieža ako jarný deň.

Jedlá sóda (0:51)

Jedlá sóda sa používa na mnoho iných účelov a jedným z nich je aj čistenie práčky. Nie je to nič zložité. Stačí nasypať dva hrnčeky jedlej sódy priamo do bubna práčky. Potom už len vybrať najdlhší program v kombinácii s najvyššou možnou teplotou pracieho programu. Funguje to na spredu plnené práčky, ako aj na práčky plnené zvrchu. Sóda zbaví vašu práčku nepríjemných pachov a rovnako odbúra nečistoty z bubna a hadice.

Ocot (1:28)

Každý ho doma máme, no je vhodný na mnoho iných vecí, ako len do zaváraných uhoriek. Ocot rozpúšťa vodný kameň a rovnako pohlcuje pachy a dezinfikuje. Tieto vlastnosti ho takmer predurčujú na úlohu vyčistiť práčku. Budete potrebovať iba dva hrnčeky octu. Pre vylepšenie odporúčame pridať aj päť až desať kvapiek levanduľového oleja. Celú zmes len vylejeme do bubna práčky a spustíme najdlhší prací program s najvyššou teplotou. Vďaka octu zbavíte vašu práčku baktérií a vodného kameňa. Práve vodný kameň a jeho usadzovanie skracuje životnosť a účinnosť práčky. Ocot ho odstráni aj z tak nedostupných miest, ako je hadica.

Vysušenie vlhkosti (2:07)

Vlhkosť je príčinou mnohých nepríjemností. Výnimkou nie sú ani automatické práčky. Aby sa vlhkosť vždy stihla odpariť, odporúčame nechávať otvorené dvierka na práčke vždy, kedy je to možné. Minimálne vždy po dokončení pracieho programu. Ak v práčke nezostane žiadna vlhkosť, vyhnete sa nepríjemnostiam, ako sú plesne a zatuchnutá bielizeň.

Dávkovací zásobník pracieho prášku a aviváže (2:21)

Ani šuplík, do ktorého nalievate aviváž a pridávate prací prostriedok neoplýva samočistiacou schopnosťou. Je dôležité ho preto čistiť aspoň raz za tri mesiace. Celý dávkovač sa dá jednoducho vytiahnuť. Vo väčšine prípadov je istený malou poistkou. Pre jeho vybratie postupujte podľa návodu od výrobcu. Dávkovač jednoducho vyčistíte horúcou vodou a saponátom. Na nedostupné miesta poslúži napríklad zubná kefka.

Tesnenie okolo dvierok (2:41)

Pri práčkach plnených spredu nezanedbávajte údržbu tesnenia okolo dvierok. Zachytávajú sa v ňom zabudnuté vreckovky, mince a iné predmety, ktoré ste zabudli vo vreckách. Na dôkladné vyčistenie zmiešajte čistiaci prostriedok Savo a teplú vodu v pomere 50:50. Následne do tohto mixu namočte handru, alebo nepotrebný uterák. Tým následne vytriete celé tesnenie. Nezabudnite tesnenie odhrnúť, nakoľko v tomto priestore nájdete najviac usadenín. Ak špina odoláva bežnému čisteniu, nechajte uterák pôsobiť približne 30 minút. Pokojne si môžete pomôcť aj nepotrebnou zubnou kefkou. Po dôkladnom vyčistení utrite tesnenie suchou handrou alebo uterákom.

Filter (3:00)

Posledný, no rozhodne nemenej podstatný je filter práčky, ktorý slúži na zachytávanie nečistôt ako sú nitky, vlasy alebo časti vreckoviek, ktoré by mohli práčku poškodiť. Nájdete ho v prednej časti práčky za plastovými dvierkami. Tento filter odskrutkujete a očistíte teplou vodou. Tento proces nezabudnite zopakovať každých 6 mesiacov.

Už viete, ako vyčistiť práčku? Nemusí to byť nič zložité a zvládnete to aj s prostriedkami, ktoré nájdete u vás doma. Pravidelnou údržbou práčky zabezpečíte vždy sviežu bielizeň a dlhú životnosť vášho domáceho pomocníka.