5 jednoduchých krokov ako vyčistiť práčku a opäť získať sviežejšiu bielizeň

shutterstock

Pre niekoho to môže byť zjavná vec, pre iných úplná novinka. Automatická práčka je obrovský pomocník, no automaticky sa sama nevyčistí. Ak jej čistotu zanedbáte, môže sa to prejaviť na sviežosti vašej bielizne, alebo v najhoršom prípade aj na životnosti samotnej práčky.

Ako vyčistiť práčku?

Vo videu vám ukážeme, jednotlivé kroky, vďaka ktorým bude vaša práčka čistá a bielizeň svieža ako jarný deň.

Jedlá sóda (0:51)

Jedlá sóda sa používa na mnoho iných účelov a jedným z nich je aj čistenie práčky. Nie je to nič zložité. Stačí nasypať dva hrnčeky jedlej sódy priamo do bubna práčky. Potom už len vybrať najdlhší program v kombinácii s najvyššou možnou teplotou pracieho programu. Funguje to na spredu plnené práčky, ako aj na práčky plnené zvrchu. Sóda zbaví vašu práčku nepríjemných pachov a rovnako odbúra nečistoty z bubna a hadice.

Ocot (1:28)

Každý ho doma máme, no je vhodný na mnoho iných vecí, ako len do zaváraných uhoriek. Ocot rozpúšťa vodný kameň a rovnako pohlcuje pachy a dezinfikuje. Tieto vlastnosti ho takmer predurčujú na úlohu vyčistiť práčku. Budete potrebovať iba dva hrnčeky octu. Pre vylepšenie odporúčame pridať aj päť až desať kvapiek levanduľového oleja. Celú zmes len vylejeme do bubna práčky a spustíme najdlhší prací program s najvyššou teplotou. Vďaka octu zbavíte vašu práčku baktérií a vodného kameňa. Práve vodný kameň a jeho usadzovanie skracuje životnosť a účinnosť práčky. Ocot ho odstráni aj z tak nedostupných miest, ako je hadica.

Vysušenie vlhkosti (2:07)

Vlhkosť je príčinou mnohých nepríjemností. Výnimkou nie sú ani automatické práčky. Aby sa vlhkosť vždy stihla odpariť, odporúčame nechávať otvorené dvierka na práčke vždy, kedy je to možné. Minimálne vždy po dokončení pracieho programu. Ak v práčke nezostane žiadna vlhkosť, vyhnete sa nepríjemnostiam, ako sú plesne a zatuchnutá bielizeň.

Dávkovací zásobník pracieho prášku a aviváže (2:21)

Ani šuplík, do ktorého nalievate aviváž a pridávate prací prostriedok neoplýva samočistiacou schopnosťou. Je dôležité ho preto čistiť aspoň raz za tri mesiace. Celý dávkovač sa dá jednoducho vytiahnuť. Vo väčšine prípadov je istený malou poistkou. Pre jeho vybratie postupujte podľa návodu od výrobcu. Dávkovač jednoducho vyčistíte horúcou vodou a saponátom. Na nedostupné miesta poslúži napríklad zubná kefka.

Tesnenie okolo dvierok (2:41)

Pri práčkach plnených spredu nezanedbávajte údržbu tesnenia okolo dvierok. Zachytávajú sa v ňom zabudnuté vreckovky, mince a iné predmety, ktoré ste zabudli vo vreckách. Na dôkladné vyčistenie zmiešajte čistiaci prostriedok Savo a teplú vodu v pomere 50:50. Následne do tohto mixu namočte handru, alebo nepotrebný uterák. Tým následne vytriete celé tesnenie. Nezabudnite tesnenie odhrnúť, nakoľko v tomto priestore nájdete najviac usadenín. Ak špina odoláva bežnému čisteniu, nechajte uterák pôsobiť približne 30 minút. Pokojne si môžete pomôcť aj nepotrebnou zubnou kefkou. Po dôkladnom vyčistení utrite tesnenie suchou handrou alebo uterákom.

Filter (3:00)

Posledný, no rozhodne nemenej podstatný je filter práčky, ktorý slúži na zachytávanie nečistôt ako sú nitky, vlasy alebo časti vreckoviek, ktoré by mohli práčku poškodiť. Nájdete ho v prednej časti práčky za plastovými dvierkami. Tento filter odskrutkujete a očistíte teplou vodou. Tento proces nezabudnite zopakovať každých 6 mesiacov.

Už viete, ako vyčistiť práčku? Nemusí to byť nič zložité a zvládnete to aj s prostriedkami, ktoré nájdete u vás doma. Pravidelnou údržbou práčky zabezpečíte vždy sviežu bielizeň a dlhú životnosť vášho domáceho pomocníka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ako vybrať správnu posteľnú bielizeň pre malé deti?

Africa Studio / Shutterstock.com

Spríjemnite detskú postieľku

Detský spánok môžete spríjemniť a uľahčiť výberom kvalitnej posteľnej plachty, ktorá bude súčasťou ich posteľnej bielizne. Dievčatá zaujmú najmä ružové farby, ktoré potom môžu skombinovať s oblečením alebo hračkami rôznych motívov. Chlapci aj pri tomto výbere zostávajú fanúšikmi áut a motívom, ktoré sú blízke najmä akčným hrdinom.

Čo tvorí detskú postieľku

Okrem samotnej postele je nutné myslieť na pohodlie, s ktorým sa spája predovšetkým detský matrac. Pre deti do päť rokov môžete tiež využiť chránič matraca. Jednoducho stačí, keď ho vložíte pod prestieradlo. Pri menších deťoch sa ešte stretnete s nebesami nad postieľku, ktoré ochránia bábätko pred silným vetrom, slnkom alebo dokonca hmyzom. Zábavu im doprajte aj vďaka podložke pre deti, ktoré využijú najmä počas hrania. Výhodou je to, že je bezpečná, protišmyková a tlmí tiež pády. 

Čo je súčasťou detských obliečok?

Dvojdielne sady detských obliečok obsahujú obliečku na vankúš a detskú perinku. Okrem detských napínacích prestieradiel pre matrace aj klasické detské prestieradlá, ktoré nemajú gumu. Vaše deti tak budú zaspávať v mäkkom a príjemnom objatí hravých vzorov a farieb, ktoré im vyčarujú úsmev aj počas spania.

Pre pohodlný a kvalitný spánok vašich detí musíte zohľadniť výber posteľnej bielizne, ktorá má veľký podiel pre zdravý spánok. Kvalita materiálu je zárukou životnosti, čím ušetríte aj peniaze. Ak chcete vyčariť deťom úsmev na tvári a potešiť ich, tak vyberajte hravé detské vzory, ktoré im sú blízke.