5 jednoduchých krokov ako vyčistiť práčku a opäť získať sviežejšiu bielizeň

shutterstock

Pre niekoho to môže byť zjavná vec, pre iných úplná novinka. Automatická práčka je obrovský pomocník, no automaticky sa sama nevyčistí. Ak jej čistotu zanedbáte, môže sa to prejaviť na sviežosti vašej bielizne, alebo v najhoršom prípade aj na životnosti samotnej práčky.

Ako vyčistiť práčku?

Vo videu vám ukážeme, jednotlivé kroky, vďaka ktorým bude vaša práčka čistá a bielizeň svieža ako jarný deň.

Jedlá sóda (0:51)

Jedlá sóda sa používa na mnoho iných účelov a jedným z nich je aj čistenie práčky. Nie je to nič zložité. Stačí nasypať dva hrnčeky jedlej sódy priamo do bubna práčky. Potom už len vybrať najdlhší program v kombinácii s najvyššou možnou teplotou pracieho programu. Funguje to na spredu plnené práčky, ako aj na práčky plnené zvrchu. Sóda zbaví vašu práčku nepríjemných pachov a rovnako odbúra nečistoty z bubna a hadice.

Ocot (1:28)

Každý ho doma máme, no je vhodný na mnoho iných vecí, ako len do zaváraných uhoriek. Ocot rozpúšťa vodný kameň a rovnako pohlcuje pachy a dezinfikuje. Tieto vlastnosti ho takmer predurčujú na úlohu vyčistiť práčku. Budete potrebovať iba dva hrnčeky octu. Pre vylepšenie odporúčame pridať aj päť až desať kvapiek levanduľového oleja. Celú zmes len vylejeme do bubna práčky a spustíme najdlhší prací program s najvyššou teplotou. Vďaka octu zbavíte vašu práčku baktérií a vodného kameňa. Práve vodný kameň a jeho usadzovanie skracuje životnosť a účinnosť práčky. Ocot ho odstráni aj z tak nedostupných miest, ako je hadica.

Vysušenie vlhkosti (2:07)

Vlhkosť je príčinou mnohých nepríjemností. Výnimkou nie sú ani automatické práčky. Aby sa vlhkosť vždy stihla odpariť, odporúčame nechávať otvorené dvierka na práčke vždy, kedy je to možné. Minimálne vždy po dokončení pracieho programu. Ak v práčke nezostane žiadna vlhkosť, vyhnete sa nepríjemnostiam, ako sú plesne a zatuchnutá bielizeň.

Dávkovací zásobník pracieho prášku a aviváže (2:21)

Ani šuplík, do ktorého nalievate aviváž a pridávate prací prostriedok neoplýva samočistiacou schopnosťou. Je dôležité ho preto čistiť aspoň raz za tri mesiace. Celý dávkovač sa dá jednoducho vytiahnuť. Vo väčšine prípadov je istený malou poistkou. Pre jeho vybratie postupujte podľa návodu od výrobcu. Dávkovač jednoducho vyčistíte horúcou vodou a saponátom. Na nedostupné miesta poslúži napríklad zubná kefka.

Tesnenie okolo dvierok (2:41)

Pri práčkach plnených spredu nezanedbávajte údržbu tesnenia okolo dvierok. Zachytávajú sa v ňom zabudnuté vreckovky, mince a iné predmety, ktoré ste zabudli vo vreckách. Na dôkladné vyčistenie zmiešajte čistiaci prostriedok Savo a teplú vodu v pomere 50:50. Následne do tohto mixu namočte handru, alebo nepotrebný uterák. Tým následne vytriete celé tesnenie. Nezabudnite tesnenie odhrnúť, nakoľko v tomto priestore nájdete najviac usadenín. Ak špina odoláva bežnému čisteniu, nechajte uterák pôsobiť približne 30 minút. Pokojne si môžete pomôcť aj nepotrebnou zubnou kefkou. Po dôkladnom vyčistení utrite tesnenie suchou handrou alebo uterákom.

Filter (3:00)

Posledný, no rozhodne nemenej podstatný je filter práčky, ktorý slúži na zachytávanie nečistôt ako sú nitky, vlasy alebo časti vreckoviek, ktoré by mohli práčku poškodiť. Nájdete ho v prednej časti práčky za plastovými dvierkami. Tento filter odskrutkujete a očistíte teplou vodou. Tento proces nezabudnite zopakovať každých 6 mesiacov.

Už viete, ako vyčistiť práčku? Nemusí to byť nič zložité a zvládnete to aj s prostriedkami, ktoré nájdete u vás doma. Pravidelnou údržbou práčky zabezpečíte vždy sviežu bielizeň a dlhú životnosť vášho domáceho pomocníka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Ako vyčistiť žehličku od vodného kameňa a pripálenín od oblečenia?

pexels.com

Viete, ako vyčistiť žehličku tak, aby to bolo efektívne a pritom rýchle a lacné? Každému je asi zrejmé, že žehlička, ktorá je zanesená vodným kameňom prípadne sa na jej povrch niečo prilepilo, nespĺňa svoju funkciu na sto percent. Čo robiť, aby žehlička vyzerala a slúžila opäť ako nová?

Ľahko sa stane, že sa pri žehlení na žehličku nalepí potlač z trička alebo kúsok tkaniny. Stačí, že neodhadnete teplotu, materiál alebo sa zamyslíte a žehlička je hneď znečistená. Ak si nedáte pozor, prenesiete tieto nečistoty zo žehličky na iný kus oblečenia.

Druh žehličky spraví veľa

Ak máte kvalitnú pomocníčku na žehlenie, ktorá je vyrobená z nerezového materiálu, nemusíte si veľmi lámať hlavu s tým, ako vyčistiť žehličku. Problém býva pri žehličkách s hliníkovým povrchom, ktorý je síce najlepšie vodivý, ale aj najnáchylnejší na nečistoty.

Moderné druhy majú žehliacu plochu na báze kremíku, keramiky, smaltu, teflónu alebo špeciálnu zliatinu ocele. Takýto povrch je menej náchylný na zachytávanie látok a odoláva aj poškriabaniu.

pexels.com
Čím skôr vyčistíte žehličku, tým lepšie.

Ako vyčistiť žehličku od pripálenín?

Ako pri všetkom, aj tu platí, že čím skôr vyčistíte žehličku, tým lepšie. Prípravkov na vyčistenie žehličky existuje v obchodoch mnoho a nemusia byť ani drahé, ale na čo kupovať chémiu, keď žehličku môžete vyčistiť aj pomocou toho, čo nájdete doma?

Zubná pasta

Ak sa vám na žehličku zapiekol kúsok tkaniny, prvú pomoc nájdete v kúpeľni. Kým je ešte povrch žehličky teplý, pomocou nožíka opatrne odstráňte väčšie kusy tkaniny. Nechajte žehličku vychladnúť a potom na handru vytlačte zubnú pastu a krúživými pohybmi vyčistite zvyšok pripálenín.

Pasta je vhodná najmä na vyčistenie nerezového povrchu a na pripáleniny, ktoré nie sú staré.

Ocot

Tento spôsob ako vyčistiť žehličku je veľmi jednoduchý. Na handru si naleje ocot, dobre vyžmýkate a zohrejete si žehličku. Na žehliacu dosku dáte starý uterák a na ten octovú handru. Teraz už len budete žehličkou prechádzať po handre, najlepšie bude, ak to budete robiť po hranách dosky.

Môžete skúsiť aj zábal z octu, kedy žehličku na pár hodín zabalíte do handry nasiaknutej octom. Vždy ale dajte pozor, aby sa vám ocot nedostal do otvorov na naparovanie.

Alobal

Čistenie alobalom funguje pri keramických žehličkách. Pokrčeným kúsok alobalu prechádzajte jemne po ešte teplom povrchu žehličky, na ktorý sa niečo pripálilo. Dávajte pozor, aby ste povrch nepoškriabali a aby ste sa nepopálili.

Soľ

Tento spôsob ako vyčistiť žehličku je rizikový, pretože si žehličku môžete aj poškriabať a zrnká soli sa môžu ľahko dostať do naparovacích otvorov. Ak si naň trúfnete, povrch žehličky zaručene vyčistíte.

Na žehliacu dosku si dajte handru a na ňu nasypte v hrubej vrstve soľ. Nahriatou žehličkou po handre prechádzajte. Zakaždým si ale žehličku utrite o noviny položené na hrane žehliacej dosky.

pexels.com
Na čistenie žehličky poslúži aj zubná pasta

Ako vyčistiť žehličku od vodného kameňa?

Vodný kameň je nepriateľom mnohých domácich spotrebičov. Opäť vám postačí len ocot. Ten zohrejte a namočte do neho handričku, ktorou potom prechádzajte po povrchu nahriatej žehličky. Žehličku následne utrite do sucha.

Prevenciou proti vodnému kameňu je používanie destilovanej vody. Tá neobsahuje žiadne minerály a soli, ktoré stoja za vytváraním vodného kameňa a usadenín. Keď dožehlíte, vypustite zo žehličky paru a dobre ju potraste a ponakláňajte na všetky strany, aby sa v žehličke neusádzali drobné čiastočky z vodného kameňa.