Nielen pre alergikov: Ako vyčistiť matrac od škvŕn a zbaviť ho roztočov a alergénov

shutterstock

Ak ste alergický na roztoče alebo žijete s takýmto alergikom, tak asi viete, čo je to obsesívne pretieranie očí a nikdy nekončiace ranné kýchanie. Matrac je pre tieto malé beštie rajom. Alebo taká škvrna od rannej kávy, ktorú ste dostali od polovičky do postele ako milé prekvapenie. Treba si uvedomiť fakt, že veľmi blízky vzťah s matracom máme každý deň a po dobu niekoľkých hodín. A preto by sme ho mali udržovať v čistote. To, že to nie je jednoduché, je jasné asi každému. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme pár rád, či postupov ako vyčistiť matrac a udržať ho bez alergénov.

Najjednoduchším a najpohodlnejším spôsobom je zavolať tepovaciu firmu, ktorých je na trhu so službami už neúrekom. Alebo je možné si taký tepovací stroj zadovážiť, buď kúpou alebo prenájmom, a škvrny na matraci jednoducho vytepovať. Vo všetkých prípadoch si budete musieť siahnuť do peňaženky. V nasledujúcom postupe sa dozviete ako si lacno a svojpomocne vyčistiť matrac od škvŕn a neželanej prítomnosti baktérii.

pexels.com
Na matraci trávime denne niekoľko hodín, preto by mal byť čistý

Tu je niekoľko tipov, ako vyčistiť matrac:

1. Všetku posteľnú bielizeň, či už obliečky na paplón, plachtu, obliečky na vankúše, veľké i malé, vyperte. Na posteli nechajte len obnažený matrac. Pretože ak ho vyčistíte a vrátite naň bielizeň, ktorá bola na tom špinavom – kontaminovanom – matraci, nebude mať vaša námaha ten správny efekt.

2. Zbavte matrac povrchových nečistôt, ktoré sa dajú povysávať vysavačom. Zbavíte sa tak napríklad prachu alebo vlasov. Nezabudnite použiť nástavec na čalúnenie a prejdite s ním matrac so všetkých strán, aj z tých bočných.

3. Čalúnenie neudržiavaného matraca môže časom získať nie pekný odtieň. Keďže sa v posteli každý snažíme zohriať, občas sa spotíme a pot prirodzene do matraca nasiakne. Zaschnutý pot zanecháva na čalúnení mastné fľaky. Tých sa vieme zbaviť tak, že krúživými pohybmi, pomocou jemnej kefy, votriete jedlú sódu do štruktúry látky matraca. Nechajte pár minút pôsobiť. Povrchovú mastnotu viete vyčistiť aj doma vyrobeným čističom matracov. Opäť použite jedlú sódu, no pridajte peroxid a obyčajný kuchynský saponát. Čistič nastriekajte na matrac a nechajte pôsobiť.

pexels.com
Na vyčistenie môžete použiť aj jedlú sódu

4. Či ste použili váš domáci čistič alebo sódu, ich úlohou je nasať mastnotu, ktorá je usadená vo vašom matraci. Po pár minútach pôsobenia opäť matrac povysávajte na tých miestach, kde ste aplikovali čistič.
5. Na čo najlepšie odstránenie škvŕn všeobecne platí rýchla reakcia. Čím viac s čistením škvŕn, napríklad od krvi, otáľate, tým viac sa narobíte s ich odstránením a možno sa vám to nepodarí vyčistiť už vôbec.

pexels.com
Základom úspechu je rýchla reakcia

Ako sa zbaviť krvi na matraci

Krvi sa viete celkom dobre zbaviť pastou, ktorá je vyrobená z peroxidu vodíka, saponátu, kuchynskej soli a kukuričného škrobu. Pastu poriadne naneste na škvrnu a nechajte pôsobiť. Ona zaschne a škvrnu z matraca vytiahne. Možno to nevyjde hneď na prvý raz, no po pár opakovaniach sa to podarí.

Ako vyčistiť matrac od moču

Roztok z peroxidu, sódy a saponátu môžete použiť aj na škvrny od moču. Avšak nebude to stačiť na úplné vyčistenie. To zariadite ak použijete koncentrovanú čistiacu penu vytvorenú z pracieho prášku a vody. Penu nechajte pôsobiť asi pol hodiny. Po jej zaschnutí ju zoškriabte a vyčistite handrou namočenou v peroxidovom roztoku.

pexels.com
Na moč pomôže roztok zo sódy, peroxidu a vody

Vyčistenie zvratkov z matraca

Na čistenie škvŕn od zvratkov musíte použiť čpavok. Ten votrite navlhčenou handrou na škvrnu trpezlivými krúživými pohybmi. Nepríjemne zapáchajúcu vlhkosť vytiahnete jedlou sódou a potom poriadne povysávate.

Ako na roztoče?

Ak sa chcete zbaviť roztočov z matracov, mali by ste si zadovážiť kvalitný antialergický matrac a nezabudnúť na pravidelné vetranie. Vysávanie dostatočne silným vysávačom tiež obmedzí počet roztočov vo vašom matraci.

Jednoduché rady, ako vyčistiť koberec od kávy, vína, krvi alebo oleja

shutterstock

Koberec v interiéri dotvorí celkový dizajn a v neposlednom rade pomôže vylepšiť akustiku v miestnosti. Zároveň ide o kúsok, ktorý nekupujete každý mesiac a tomu zodpovedá i jeho cena, ktorú samozrejme ovplyvňuje aj materiálové zloženie. Koberce nájdeme v ponuke prírodné alebo umelé. Obľúbeným prírodným materiálom je napríklad bavlna. Koberce sa taktiež líšia farbou, dĺžkou a charakterom vlasu. Všetky tieto charakteristiky vplývajú nielen na to, či vás koberec osloví, koľko stojí, ale aj na to, ako ho budete čistiť.

Padlo vám jedlo a omylom ho niekto zašlapol? Vyliala sa vám káva alebo víno? Pri smažení nedeľných rezňov vám vyprskol olej z panvice? Vaše dieťa si pomýlilo koberec s tanierom? Áno. Toto všetko a omnoho viac patrí k bežnej súčasti našich domácnosti. Aby ste sa dokázali popasovať s každou katastrofou, potrebujete poznať základné metódy ako vyčistiť koberec a aj zopár starých babských rád nad zlato. Všetky potrebné informácie o čistení vášho koberca nájdete na jeho štítku na rubovej strane.

Viete ako vyčistiť koberec? Aj takto

Čistenie, ktoré sa na koberce používa, môže byť mokré, strojové alebo suché. Asi najviac pohodlnou možnosťou predstavuje strojové čistenie. Starosť, ktorú s kobercom môžete mať je jeho doručenie do firmy, ktorá čistenie ponúka. Ale rovnako firma môže prísť aj priamo k vám a koberec vyčistí na mieste. Tak či onak, tento spôsob čistenia môže byť však nepohodlný pre váš rodinný rozpočet.

Samozrejme, nejaký jednoduchší stroj si môžete zadovážiť aj vy, ale opäť to bude investícia navyše a ruku na srdce, bude sa vám ho naozaj chcieť vyťahovať pravidelne, aby sa vám vrátila?

Mokré čistenie si vyžaduje správnu kombináciu vody a čistiaceho prostriedku. Neodporúča sa, ak máte koberec položený na drevenej podlahe. Zvýšenie jej vlhkosti môže mať za následok pleseň. Rovnako nie je veľmi vhodnou metódou pri čistení koberca, ktorý je vyrobený z vlny, hodvábu či perzského alebo ručne farbeného koberca. Aj keď ide o mokré čistenie, neznamená to, že čím viac mokré tým lepšie. Ak nemáte koberec, kde sušiť, veľká nasiaknutosť vodou môže viesť k jeho zatuchnutiu. Použite teda menej vody a zvoľte si čistiaci prostriedok s tvorbou peny, ktorý rovnomerne nanášajte špongiou alebo kefou na čistenie. Podrobné informácie, ako dlho, akým spôsobom nájdete na konkrétnom prostriedku. Na záver koberec povysávajte. Dobrá rada, ak je peny príliš veľa, opatrne ju stierajte handrou, ktorú pravidelne žmýkajte v čistej vode.

Ak sa chcete vyhnúť vode, môžete siahnuť po suchom čistení, ktoré spočíva v aplikácii čistiaceho prostriedku so suchou penou na koberec. Jej účinky pôsobia na mastnoty a nečistoty, ktoré sa po vyžadovanom pôsobení povysávajú. Ide o drahšiu alternatívu čistenia, ktorá je však omnoho šetrnejšia a neničí vlákna koberca. Hodí sa práve na koberce z prírodných materiálov.

Ak máte v domácnosti koberce z dlhým vlasom, pravidelným vysávaním ich zbavíte prachu, smetí a nečistôt, ktoré sa v nich držia. Pred čistením ich vždy poriadne povysávajte a vytrepte. Ak vytrepávate v interiéri, napríklad v kúpeľni, nezabudnite poutierať prach. Penu do koberca vnesiete kefou. Drhnite ho však opatrne aby ste vlákna koberca nepoškodili.

ako vyčistiť koberec
autor

Ako vyčistiť koberec, keď ….

Sa vyleje káva
Kvapky alebo kaluž vyliatej kávy? Vášmu kobercu, tmavému i svetlému, poskytnete prvú pomoc papierovou utierkou, ktorú priložíte na škvrnu a postupne prikladaním vysajete všetku tekutinu. Na škvrnu následne môžete naniesť šťavu z citrónu, nechajte ju pôsobiť a na záver jemne vydrhnite čistou vodou. Rovnako môžete použiť aj kuchynskú soľ, ktorú votriete do vlákna v mieste znečistenia. Po chvíli soľ povysávajte a v prípade potreby ešte prepláchnite čistiacim prostriedkom a vodou. Na škvrnu od kávy môžete skúsiť naliať i perlivú vodu a po chvíľke pôsobenia ju dočistiť liehom.

Sa vyleje víno

Nalejme si červeného vína. Práve ono je to, ktoré robí na koberci najväčšiu galibu. Podobne ako pri káve, môžete použiť postup so soľou. Pri víne sa však veľmi dobre osvedčí aj jedlá sóda. Postup ako potom vyčistiť koberec je jednoduchý. Stačí ak ju zmiešate s vodou v pomere 1:3 v prospech vody. Výsledkom bude pasta, ktorú votriete do škvrny. Necháte zaschnúť a následne škvrnu povysávate.

Keď je škvrna mastná

Ako pri väčšine znečistení, netreba čakať, kým sa zaryje do koberca, ale konať hneď. Mastnotu v prvom rade potrebujete zo škvrny dostať preč. Podarí sa vám to, ak na ňu priložíte obrúsok a ten na položenej škvrne prežehlíte. Žehlička je skvelý záchranca aj v prípade škvŕn od štiav, vosku či vína. Výborne funguje v spolupráci s octom. Ocot a vodu zmiešate v pomere 1:3, nanesiete na škvrnu, navrch položíte handričku namočenú v teplej vode a prežehlíte.

Na otázku, ako vyčistiť koberec od mastnoty by vám staré baby povedali: predsa hladkou múkou. Trochu nezvyčajné, ale tiež účinné. Hladkú múku treba naniesť na postihnuté miesto. Výborne sa postará o vysatie mastnoty. Povysávate a na záver ešte dočistíte mydlovou vodou.

Za to môže jedlo

Nenadarmo nás mamy učili, aby sme jedli vždy pri kuchynskom stole. Vedeli a vedia prečo. Škvrny od jedla nie sú potom doménou len v kuchyni ale i v obývačke, detskej izbe či dokonca aj v spálni. S bežnými drobnými škvrnami si poradíte aj za pomoci čistiaceho prostriedku na sklo, ktorým ich nastriekate, vytriete suchou handričkou a v prípade potreby ešte dočistíte koncom textilnej utierky namočenej v jarovej alebo mydlovej vode.

Je tam krv

Domáce drobné (v tom ideálnom prípade) zranenia a úrazy či tečenie krvi z nosa so sebou prinášajú dôkaz, ktorý vám nepríjemné situácie pripomína na koberci. Preto, čistite bleskovo. Na škvrnu nalejte v primeranej miere vodu. Pozor, ani teplú, ani horúcu, ale studenú vodu. Navlhčenú škvrnu utierajte čpavkom. Spôsob funguje aj na zaschnuté škvrny. Namiesto čpavku môžete použiť aj metódu so soľou, ktorú na miesto nanesiete a necháte pôsobiť aspoň hodinu. Ak sa vám to nepodarí na prvýkrát, celý postup zopakujte.

Blato na topánkach

V tomto prípade je najlepším spôsobom prevencia. Teda, žiadne blato za prahom dverí. Kvalitná rohož, do ktorej si i vy aj vaši návštevníci oškrabú nečistoty z podrážky výrazne eliminuje škody na vašom koberčeku v chodbe. Ak sa vám predsa len zadarí, blato nechajte zaschnúť a potom ho povysávajte. Ak vám ostane škvrna, použite metódu ako pri škvrnách od jedla.

Dve zlaté rady:

  • Pri čistení škvrny postupujte vždy od jej krajov smerom k stredu.
  • Zásadne nepoužívajte teplú alebo horúcu vodu, ktorá špinu zanesie viac do hĺbky vlákna.

Spôsobov ako vyčistiť koberec je viacero, za zmienku stoja aj účinky vínneho octu, ktorý kobercu prinavráti pôvodný vzhľad a žiarivé farby. Pre použitie vylejete 20ml octu do 1 litra vody, necháte pôsobiť 20 minút a pretriete suchou handrou. Ďalší zlepšovák, tentokrát pre škvrny na tmavom koberci, nájdete v odvare zo zeleného čaju, respektíve v jeho lístkoch, ktoré získate po precedení. Priložíte ich na škvrny, necháte zaschnúť a povysávate.

Ako vyčistiť malé koberčeky?

Aj vy ich milujete? Malé koberčeky do predsiene, ku posteli, do kúpeľne? Ich veľkosť vám umožňuje čistenie aj v byte vo vani alebo v kúpeľni. Ich výhodou je práve ich veľkosť. Rýchlo ich môžete vysušiť na sušiaku alebo balkóne bez toho, aby zatuchli. Ak máte práčku s veľkým objemom, môžete ich na šetrnom pracom programe oprať bez námahy a problémov. Samozrejme, zaschnutým škvrnám venujte pozornosť ešte pred praním. Môžete si vybrať jednu z metód, ktorú sme vám predstavili. Podľa typu koberca a podľa toho, čo máte aktuálne doma.

Koberec dokáže byť krásnou dominantou vášho bývania a navodiť príjemnú atmosféru domova. Bola by veľká škoda, keby ste nečistotám dovolili, aby mu uberali na kráse. Stačí málo. Trochu odhodlania, chuť a vedomosť ako vyčistiť koberec. Ten váš.