Poznáme jednoduchý trik, ako vyčistiť večne špinavú a páchnucu mikrovlnku

shutterstock

O tom, či je správne jedlo v mikrovlnke zohrievať alebo nie sa vedú rôzne debaty. Faktom však ostáva, že ju nájdeme takmer v každej domácnosti. Pracuje od rána do večera a mnohí z nás pri zohrievaní jedla zabúdame, že niekedy nám stačí chvíľa. Vysoká teplota má za následok jeho vyprsknutie po všetkých vnútorných stranách spotrebiča.

Ak jedlo necháte opakovane zaschnúť, čistenie by ste nemali odkladať. Aj stav mikrovlnky predsa len predstavuje akýsi znak vašej domácej hygieny. S citrónovou vychytávkou dokáže byť rýchle, jednoduché, dokonca ekologické a pozor, bude vás stáť len jeden citrón a cenu za chvíľu elektriky.

Pozrite sa, toto je postup, ako vyčistiť mikrovlnku

Čo budete potrebovať? Prekvapivo, zopár základných ingrediencií. Malú misku, ktorá je vhodná do mikrovlnky, ďalej jeden citrón a šálku čistej vody.

Najprv si citrón nakrájate na malé kolieska alebo 2 veľké časti.

ako vyčistiť mikrovlnku

Vložíte ho do pripravenej misky s vodou. Miska môže byť keramická alebo sklenená a vhodná na zohrievanie do mikrovlnky.

ako vyčistiť mikrovlnku

Naplnenú misku vložíte do mikrovlnky a mikrovlnku dáte hriať na najvyššej teplote v trvaní od 2-och minút až po dobu 10 minút.

ako vyčistiť mikrovlnku

Po skončení režimu mikrovlnku necháte odstáť a citrón vyberiete. Vidíte ten rozdiel?

ako vyčistiť mikrovlnku

Na záver mikrovlnku celú poriadne vyutierate.

ako vyčistiť mikrovlnku

Tento výborný trik vám pomôže nielen s nečistotami, ale aj so zápachom v mikrovlnke, ktorého sa zase na dlho zbavíte.

ako vyčistiť mikrovlnku

Podobný trik ako vyčistiť mikrovlnku rýchlo, lacno a jednoducho nájdete aj v metóde s octom. Do misky nalejete pol šálky vody a pol šálky kuchynského octu. Misku vložíte do mikrovlnky a zapnete ohrievanie na najvyššiu teplotu na 1 až dve minúty. Po vypnutí počkáte aspoň 5 minút a celé vnútro na záver poriadne vyutierate utierkou.

Easy, však? Tak neváhajte a postup vyskúšajte aj u vás doma.

Jednoduchý a účinný návod ako vyčistiť žalúzie

Chápem, že sa vám do toho moc nechce. Čistenie žalúzií, zvlášť ak ich necháte na pospas prachu dlhšiu dobu, je poriadne piplavá práca. Možno ste skúšali aj domácich pomocníkov, ktorí sľubovali rýchlejšie a efektívne čistenie. No nie vždy to funguje tak, ako v reklame. Ako vyčistiť žalúzie efektívne a s minimom nákladov?

Existujú dva spôsoby, akým môžete pristúpiť k umývaniu. Jeden z nich je pomerne extrémny – pretože málokto sa odhodlá demonotovať žalúzie, aby ich mohol v kúpeľni poriadne vydrhnúť, osušiť a uložiť späť. Táto metóda má zabezpečiť dôkladnú čistotu a uľahčiť prácu. Nemyslím si však, že je jednoduchšia. Navyše, nikdy som sa nestretla s tak zanesenými žalúziami, že by si vyžadovali demontáž. Preferujem preto druhý, klasický spôsob umývania žalúzií.

Pri čistení budeme potrebovať:

  • handričku, prípadne hubku
  • ideálne prípravok na riad
  • vedro
  • vodu
  • ruky, trpezlivosť a chuť do práce :)

Jednoduché kroky ako vyčistiť žalúzie

Je dobré na úvod spomenúť, že tento spôsob čistenia skvele funguje na hliníkových, plastových alebo drevených žalúziách. Nedoporučujem ho však pre textilné žalúzie.

Pre všetky ostatné typy žalúzií platí tento postup:

Prvé, čo urobíme je, že zotrieme prachovkou zo žalúzií čo najviac prachu. Za vyskúšanie stojí aj použitie vysávača, ktorý eliminuje jeho rozptýlenie do priestoru.

Ak máte horizontálne žalúzie, postupujte vždy zhora nadol. Pre vertikálne žalúzie, pracujte zľava doprava. Začnite vždy  hore a jemne utierajte prach v línii smerom dole.

Majte na pamäti, že veľa žalúzií nie je správne zavesených, to znamená, že môžu vypadnúť z ich držiakov v polovici čistenia.

Ak ste sa rozhodli použiť spomínaný vysávač, vyberte si kefový nadstavec. Ak sa však chystáte odstraňovať prach ručne, zadovážte si pomocníka v podobe prachovky (napríklad tejto z mikrovlákna), antistatickej utierky z mikrovlákna, alebo použite starú hrubšiu športovú ponožku. Stačí ju obrátiť naruby, navliecť na ruku ako “bábku” a divadlo môže začať :) Neodporúčam moc syntetické strapcové prachovky a prachovky z peria. Prach skôr rozvíria, ako odstránia.

Umyte ich do čista

Po odstránení hrubších nánosov prachu môžete prejsť k ďalšiemu kroku – umývaniu. Do vedra s teplou vodou pridajte 3 kvapky prípravku na umývanie riadu. Vezmite si handričku z mikrovlákna, namočte ju do zarobeného roztoku a dobre vyžmýkajte, kým látka nezostane vlhká.

Žalúzie otočte tak, aby boli usporiadané úplne plocho, s miernym náklonom smerom k vám. Jednoducho tak, aby ste po nich mohli jednoducho skĺznuť handričkou. Vezmite si navlhčenú utierku a začnite zhora (pre zvislé žalúzie) alebo vľavo hore (pre horizontálne žalúzie). Utierkou jemne pritlačte pri schádzaní každej jednej rolety, utrite nečistoty a prach ťahom pozdĺž celej lamely. Handričku si vždy vypláchajte. Budete prekvapení koľko špiny z nej pôjde!

Ako vyčistiť žalúzie od ťažkých škvŕn

Ak máte na žalúziách ťažké znečistenie, škvrny, mastné stopy, hmyzí trus, psie sliny alebo stopy nikotínu (vo fajčiarskej domácnosti nič nezvyčajné), môžete pridať do roztoku aj polievkovú lyžicu sódy bikarbóny. Tá výrazne pomôže v ich odstraňovaní.

Tento spôsob čistenia žalúzií, je v prípade ich horizontálneho usporiadania trochu jednoduchší. Začnite tým, že uchopíte stred lamely, z neho vyrazíte na jeden jej koniec. Potom sa vráťte do stredu lamely a očistite ju aj v opačnom smere. Je to jednoduché, ale ako som už spomínala nie je to najzáživnejšia ani najrýchlejšia práca. Ak máte vertikálne žalúzie – kroky sú rovnaké s tým rozdielom, že začnete v hornej časti lamely a pokračovať budete smerom nadol.

Akonáhle budú vaše žalúzie čisté, odporúčam vám ich udržiavať pravidelným oprašovaním pomocou jednoduchej prachovky alebo ručného vysávača. Stačí žalúzie kolmo stočiť a prejsť ich zhora až na spodok. Ušetríte si tak kopec práce s dôkladným čistením, pretože zanedbané žalúzie si budú vyžadovať oveľa viacej námahy a pozornosti.

Čistenie textilných žalúzií

Na záver by som ešte veľmi v krátkosti zhrnula postup ako vyčistiť žalúzie z látky. Predovšetkým ich odporúčam pravidelne vysávať, čím zabránite hromadeniu nečistôt, prachu a teda aj nežiadúcemu farbeniu. Prach priťahuje nečistoty, čo vedie k strate farby. Pravidelným oprašovaním a vysávaním textilné žalúzie udržíte veľmi dlho vo forme.

Ak chcete (alebo je potrebné) žalúzie umyť a ide o ploché rolety, najskôr ich rozviňte a dobre povysávajte. Až následne  použite teplú mydlovú vodu, a dobre vyžmýkanou špongiou umyte každú stranu lamely. Nechajte ich 1-2 dni roztiahnuté aby vyschli.

Vždy pri takomto vlhkom čistení je dobré začať na malej, nenápadnej ploche. Predídete tak poškodeniu žalúzie. Niektoré textílie, ktoré sú použité v žalúziách si vyžadujú aj profesionálne čistenie. Ak je takéto čistenie pre vás technicky, fyzicky alebo časovo náročné, radšej to zverte profíkom.

Kedy ste naposledy čistili vaše žalúzie? Ak vyskúšate náš návod, budeme radi ak nám v komentári nižšie dáte vedieť ako sa vám čistenie podarilo. Alebo máte vlastný postup ako vyčistiť žalúzie? Podeľte sa nami oň!

Ak sa vám návod ako vyčistiť žalúzie páčil, pozrite si tiež náš návod na umývanie okien. Špinavé okno, vie pokaziť výhľad z okna, i keď v prípade tejto Insta inšpirácie, mám pochybnosti :)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on