O tom, či je správne jedlo v mikrovlnke zohrievať alebo nie sa vedú rôzne debaty. Faktom však ostáva, že ju nájdeme takmer v každej domácnosti. Pracuje od rána do večera a mnohí z nás pri zohrievaní jedla zabúdame, že niekedy nám stačí chvíľa. Vysoká teplota má za následok jeho vyprsknutie po všetkých vnútorných stranách spotrebiča.
Ak jedlo necháte opakovane zaschnúť, čistenie by ste nemali odkladať. Aj stav mikrovlnky predsa len predstavuje akýsi znak vašej domácej hygieny. S citrónovou vychytávkou dokáže byť rýchle, jednoduché, dokonca ekologické a pozor, bude vás stáť len jeden citrón a cenu za chvíľu elektriky.
Pozrite sa, toto je postup, ako vyčistiť mikrovlnku
Čo budete potrebovať? Prekvapivo, zopár základných ingrediencií. Malú misku, ktorá je vhodná do mikrovlnky, ďalej jeden citrón a šálku čistej vody.
Najprv si citrón nakrájate na malé kolieska alebo 2 veľké časti.
Vložíte ho do pripravenej misky s vodou. Miska môže byť keramická alebo sklenená a vhodná na zohrievanie do mikrovlnky.
Naplnenú misku vložíte do mikrovlnky a mikrovlnku dáte hriať na najvyššej teplote v trvaní od 2-och minút až po dobu 10 minút.
Po skončení režimu mikrovlnku necháte odstáť a citrón vyberiete. Vidíte ten rozdiel?
Na záver mikrovlnku celú poriadne vyutierate.
Tento výborný trik vám pomôže nielen s nečistotami, ale aj so zápachom v mikrovlnke, ktorého sa zase na dlho zbavíte.
Podobný trik ako vyčistiť mikrovlnku rýchlo, lacno a jednoducho nájdete aj v metóde s octom. Do misky nalejete pol šálky vody a pol šálky kuchynského octu. Misku vložíte do mikrovlnky a zapnete ohrievanie na najvyššiu teplotu na 1 až dve minúty. Po vypnutí počkáte aspoň 5 minút a celé vnútro na záver poriadne vyutierate utierkou.
Easy, však? Tak neváhajte a postup vyskúšajte aj u vás doma.
Ako vyčistiť rýchlovarnú kanvicu
Život v domácnosti je bez nej nepredstaviteľný. Patrí medzi najpoužívanejšie domáce spotrebiče a preto potrebuje šetrný prístup. Poradíme vám, ako vyčistiť rýchlovarnú kanvicu. Jednoducho a rýchlo.
Nielen ráno, na obed a večer, ale počas celého dňa dokáže rýchlovarná kanvica zohrievať vodu a pomáhať nám tak efektívne tráviť náš deň. Jej časté používanie a tvrdosť vody majú za následok tvorbu vodného kameňa (usadenín vápnika z pitnej vody), ktorý prispieva k jej rýchlejšiemu opotrebovaniu a znižuje kvalitu nášho zalievaného čaju a kávy.
Nános vodného kameňa môže zapríčiniť aj predlženie doby, ktorú kanvica potrebuje na ohriatie vody. Budete čakať viac a miniete aj viac elektriny. Preto je viac než dôležité jej pravidelné čistenie.
Osvedčené spôsoby ako vyčistiť rýchlovarnú kanvicu
Prítomnosť vodného kameňa spoznáte v momente, keď v kanvici nájdete biely povlak. Je signálom, ktorý by vás mal motivovať hľadať cestu ako vyčistiť kanvicu. Pomôžu vám pri tom čistiace prostriedky určené na vodný kameň, ocot, kyselina citrónová či sóda bikarbóna.
Čistiace prostriedky z drogérie
Na vodný kameň nájdete veľa čistiacich prostriedkov. Predávajú sa v drogérii a nepríjemného bieleho povlaku vás spoľahlivo zbavia. Po ich použití musíte dbať na dôkladne umytie kanvice a rátať s tým, že si za ne budete musieť zaplatiť.
Citrónová šťava
Nielen do čaju, ale aj do kanvice. Citrón, teda jeho šťavu môžete zúžitkovať aj ako prírodný čistiaci prostriedok. Budete potrebovať 3 čajové lyžičky čistej citrónovej šťavy, ktoré rozmiešate v pohári vody a na 30 minút vylejete do kanvice. Spotrebič následne zavrite a nechajte v ňom zovrieť vodu. Po celom úkone opláchnite čistou vodou.
Kyselina citrónová
Nestojí veľa, v kuchyni ju využijete aj na iné a s vodným kameňom si poradí výborne. Postup, ako vyčistiť rýchlovarnú kanvicu s kyselinou citrónovou je navyše veľmi jednoduchý. Stačí, ak 2-3 lyžice rozpustíte v troške vody, vlejete do vnútra a počkáte, kým zmes zapôsobí na vodný kameň. Aspoň pol hodinu až hodinu. Potom prilejte pohár vody, kanvicu zapnite a počkajte, kým v nej voda zovrie. Vodu vylejte a skontrolujte či povlak zmizol. Ak nie, postup ako vyčistiť rýchlovarnú kanvicu zopakujte.
Ocot
Určite by ste mali vedieť aj o možnosti, ako vyčistiť kanvicu octom. Zmiešajte ho v pomere 1:1, napríklad pohár octu + pohár vody, vlejte do kanvice a zohrejte. Nechajte odstáť 2 až 3 hodiny a niekoľkokrát kanvicu prepláchnite čistou vodou. Ak nebudete na prvýkrát úspešný, celý postup opakujte. Malé upozornenie, ocot bude mierne zapáchať, takže sa pripravte na vetranie.
Sóda bikarbóna
Rovnako dobrým a účinným pomocníkom je aj sóda bikarbóna. Do kanvice vlejte vodu, vsypte do nej jednu lyžičku sódy bikarbóny a nechajte zohriať. Tento postup sa oplatí absolvovať večer, aby ste mohli vodu so sódou nechať pôsobiť celú noc. Ráno vylejete a kanvicu opláchnete čistou vodou. S výsledkom budete spokojní.
Najdôležitejšia rada na záver. Je úplne jedno, ktorý postup si zvolíte. Dôležité je, aby ste ho vykonali. Čistenie kanvice patrí k činnostiam, ktoré najčastejšie, vlastne stále, odkladáme a pritom stačí tak málo. Pre naše zdravé doma.