Poznáte spôsoby, ako vyčistiť špáry medzi obkladačkami a na dlažbe?

Kuchyňa, kúpeľňa, chodby, terasa aj jedáleň. Do týchto miestností zvykneme vyberať dlažbu, ktorá lahodí nášmu oku a zároveň si plní svoju praktickú funkciu. Obyčajne býva nenáročná na údržbu. Stačí ju prebehnúť s mopom a dobrým čistiacim prostriedkom. Pri jej údržbe je však jeden háčik.

Pri pokladaní dlažby je potrebné nechávať špáry, ktoré sa  zatierajú špárovacou hmotou. Ich vzhľad bohužiaľ časom zájde. V kúpeľni pri umývadle, v sprchovom kúte, pri kuchynskom drese, nad sporákom, pri trúbe, v chodbe pri vchode, na terase či pod stolom veľmi rýchlo.

Špáry sú doslova lapačom na mastnotu, vodný kameň, plesne či nečistoty z podrážok, ktoré sa na ich povrchu ľahko a pevne udomácnia. Jedine ich pravidelné čistenie dokáže udržať  pekný vzhľad a zdravé aj hygienické prostredie najčastejšie obývaných priestorov vo vašej domácnosti.

Overené spôsoby, ako vyčistiť špáry

Predtým, než sa rozhodnete pre akýkoľvek spôsob, dlažbu povysávajte, a ak máte čas, aj pretrite, aspoň na hrubo.

Značkové čistiace prostriedky

Ak hľadáte rýchlu overenú pomoc a najmä pravidelné riešenie, ako vyčistiť špáry medzi kachličkami a na dlažbe, siahnite po čistiacich prostriedkov z obchodu. Nesú v sebe spoľahlivé zloženie a chémiu, ktorá v dnešnom spoločenskom eko positive podnebí nemusí každému voňať, ale funguje.

domadoma.sk

Pri ich použití sa treba vyzbrojiť gumovými rukavicami, rúškom či ochrannými okuliarmi. Počas aj po práci nezabúdajte na priebežne vetranie, všetky prostriedky držte mimo dosahu detí a pred použitím si vždy prečítajte návod, ako čistič špár aplikovať.

Pri čistení vám pomôžu napríklad tieto prípravky:

 • Savo Na podlahy 1l dezinfekčný prostriedok – nájdete ho v prevedeniach Levanduľa, Eukalyptus či Citrón&Zázvor,
 • Fixinela Perfect 500 ml,
 • Pulirapid čistič na kúpeľne 500 ml v rozprašovači,
 • Bielidlo na špáry – prostriedok na bielenie špár sa ľahko aplikuje, dobre funguje a predchádza plesniam,
 • Fixka na špáry dlaždičiek 8200 Edding na obnovu špár,
 • HG koncentrovaný čistič 500 ml balenie,
 • ALMAWIN čistič kúpeľne 500 ml.

Parný čistič špár

Ruku na srdce. Aj vy zvyknete odkladať čistenie špár do stratena? Z ich dlhodobým zájdením si môžete poradiť jednorázovo a bez námahy s parným čističom. Kombinácia tlaku a horúcej vody sa postará o výborný výsledok. Zariadenie vás bude niečo stáť, ak si však zrátate cenu čistiacich prostriedkov napr. za rok, čas, námahu aj nervy, ktoré do umývania investujete, jednoznačne ide o dobrú voľbu.

A bonus? Pracuje bez chémie a vo svojej výbave ponúka viacero variant prevedenia, ktoré využijete v celej domácnosti. Spoľahlivosť a kvalitu nájdete v overenej značke KÄRCHER.

Ak bude kúpa tohto čističa pre vás finančné náročná, googlite ich prenájom vo vašom meste alebo okolí.

Domáce tipy a triky, ako vyčistiť špáry medzi obkladačkami

Tak, ako na všetko doma, šikovné gazdinky už dávno vynašli prírodne postupy, ktoré sa dnes vracajú do módy. Ako inak, základnými ingredienciami je opäť dobre známy ocot a citrón v kombinácii so sódou bikarbónou.

domadoma.sk

Ocot a sóda

Z oboch surovín si do dózy alebo misky spravte hustejšiu pastu, ktorú následne naneste na miesta, kde sú vaše špáry najviac zanesené a nechajte pôsobiť okolo 30 minút. Zoberte si buď starú zubnú kefku alebo kuchynskú hubku s drsnejším povrchom a špáry poriadne vydrhnite.

Na záver očistite handrou s čistou vodou, do ktorej môžete pridať prípravok na umývanie podlahy. Nakoľko ocot reaguje s vápnom, ak máte cementovú špárovaciu hmotu, tento postup radšej nepoužívajte. Je skôr vhodný na špáry vyplnené silikónom.  Ak ho predsa len budete chcieť vyskúšať, aplikujte ho  na malý kúsok podlahy, pozrite si výsledok a potom sa rozhodnite, či budete pokračovať.

Kyselina citrónová a sóda

Pripravte si menšie vedro alebo nádobu, do ktorej vsypte pol pohára jedlej sódy, za tretinu pohára kyseliny citrónovej a 10 horúcich pohárov vody. Premiešajte, naneste handrou, cez rozprašovač alebo hubkou a nechajte pôsobiť aspoň pol hodinu. Postup, ako vyčistiť špáry medzi dlaždicami je už jednoduchý. Vezmite si buď kefku, alebo hubku, špáry poriadne prečistite a na záver pretrite.

Bielidlo na bielizeň a sóda

Čistiacu pastu môžete vytvoriť aj z bielidla na prádlo, ktoré zmiešate v pomere 1:3 so sódou. Pastu nanesiete, necháte pôsobiť, opäť začnite na pol hodinke a následne vydrhnite a očistite.

Aj zubná pasta zafunguje

Možno sa vám to bude zdať zvláštne, ale nie je to výmysel. Budete potrebovať klasickú bielu zubnú pastu, ktorú nanesiete na špinu, necháte chvíľku pôsobiť, ale len chvíľku, aby vám pasta nezaschla. Potom si vezmete kefku a riadne ňou špáry vyčistíte.

Na záver umyjete horúcou vodou. Nečistoty by mali povoliť. Ak celkom nezmiznú, opakujte znovu. Tento postup nie je ten najpraktickejší a svojou povahou je viac pre extrémistov alebo milovníkov arómy pasty, či umytie drobnej špinky, ktorá vám padne do oka pri umývaní zubov.

domadoma.sk

Vyskúšajte aj prípravky na riad

Taktiež patria k našej bežnej domácej výbave. Jar či Pur a iné odmasťovače si môžete zriediť s vodou do rozprašovača v pomere, aký vám je blízky. Každý s nimi narábame po svojom. Tento pomocník vám zabezpečí jednoduché riešenie, ako vyčistiť špáry medzi obkladačkami v kuchyni.

Nastriekajte ho rovnomerne a hubkou riadne vydrhnite hlavne špáry v oblasti sporáku, digestoru a dresu. Lesklé obkladačky môžete na záver preleštiť papierovou servítkou a čistiacim prostriedkom na okná alebo sklo, ak nemáte po ruke priamo na to určený.

Na záver to najpodstatnejšie: pravidelnosť, pravidelnosť, pravidelnosť a ešte raz pravidelnosť. Čím častejšie si na čistenie špár nájdete čas, tým menšie bude vaše trápenie a o to krajšie doma.

Ako správne čistiť kuchynské spotrebiče a zákutia?

Čistota je pol zdravia. Toto platí pre kuchyne a spotrebiče v nej dvojnásobne. V našich kuchyniach sa zabývalo veľké množstvo spotrebičov, bez ktorých si varenia už nedokážeme ani predstaviť. Viete ale, ako sa o vašich pomocníkov správne starať a ako kuchyňu ako takú udržiavať v tom najlepšom stave?

Zoznámte sa s niekoľkými tipy, ktoré vám pomôžu udržiavať spotrebiče stále čisté a v najlepšej kondícii a dozviete sa niekoľko tipov na upratovanie celej kuchyne.

Pripravte sa na upratovanie kuchyne!

Pred samotným upratovaním si nezabudnite pripraviť všetko, čo by ste mohli neskôr potrebovať. Nezabúdajte ani na ochranné pomôcky, vďaka ktorým si šetríte zdravie.

Čistiace prostriedky všeobecne: s chlórom (Savo), tekutý piesok, utierky z mikrovlákna, hubka, teplá voda, ochranné rukavice, metlička a lopatku

Ekologické čistiace prostriedky: ocot, citrón, sóda, kyselina citrónová

Upratovanie kuchyne od A po Z

Aby bola kuchyňa skutočne čistá, je rozhodujúca pravidelnosť upratovania. Staré nečistoty sa veľmi zle čistia a preto na pravidelné upratovanie rozhodne dbajte.

 • Obklady kuchynskej linky čistite utierkami z mikrovlákna, ostré predmety ich môžu poškodiť. Na zašednuté škáry medzi kachličkami použite prostriedky s chlórom, napríklad Savo, ktoré im vráti pôvodnú svetlosť.
 • Dvierka kuchynskej linky často pokrýva mastný filter, obzvlášť v okolí sporáka a digestora, tiež na ich čistenie použite utierky z mikrovlákna a predídete prípadným škrabancom. Vždy čistite celú plochu pravidelnými ťahmi tak, aby na povrchu nevznikali šmuhy.
 • Nezabúdajte na úchyty. Ide o jedno z najčastejšie používaných a teda ochytaných, špinavých miest. Pre úchytky skriniek určite použite prostriedky s chlórom, aby ste tak docielili čo najlepšiu hygienu.
 • Na batérie nikdy nepoužívajte prípravky s obsahom chlóru, ktoré povrch rozleptajú, v každej drogérii nájdete množstvo prípravkov, prípadne je možné použiť slabý octový roztok.

Sklokeramická doska

Hladký povrch dosky je možné jednoducho čistiť pomocou hubky namočenú vo vode, prípadne k zotretiu nečistôt použite vlhčený obrúsok. V prípade, že voda nestačí, možno použiť niektorú zo špeciálnych škrabiek na sklokeramické platne, ktorá hrubé nečistoty spoľahlivo odstráni. Pri čistení sa vyvarujte použitia ostrých predmetov, či drôtenky. Týmito nástrojmi sklokeramickú dosku poškriabete a aj v mikroskopických ryhách sa budú usadzovať všetky nečistoty.

Praktický tip: Ak nemáte tekutý piesok, použite na hrubé nečistoty jedlú sódu, jej účinky vás milo prekvapia.

Sporáky

Sporáky sú najčastejšie používanými spotrebičmi v kuchyni. Pripečená mastnota a zvyšky jedla na sporáku sú nešvárom, s ktorým sa v kuchyni stretávame denne. Ani pri sebeväčšej pozornosti sa nedá znečisteniu stopercentne vyvarovať. Predísť neskoršiemu komplikovanému čisteniu možno iba bezprostredným upratovaním sporáku po varení, kedy je možné nečistoty zotrieť vlhkou handričkou. V tomto prípade je však dôležité maximálne dbať na bezpečnosť.

mora-sporak

Nerezové povrchy čistite obozretne

Na inak veľmi lesklom povrchu je vidieť doslova každý odtlačok prsta. Nerez je tiež veľmi náchylný na poškriabanie, takže použitie hrubých hubiek a tekutých pieskov sa rozhodne neodporúča. Oveľa vhodnejšie sú jemné utierky z mikrovlákna, ktoré nezanechajú typické šmuhy, ani nepoškodia lesklý povrch.

Chladničky a mrazničky

Odborníci odporúčajú čistiť chladničku aspoň raz za mesiac a to aj v prípade samoodmrazujúcích modelov. Vlhkosť v chladničke je totiž ideálnym prostredím pre tvorbu plesní a baktérií. Aj preto je dobré v chladničke skladovať potraviny zabalené. Tiež nie je dobré skladovať niektoré potraviny pri sebe, napríklad oddelenie surových a varených potravín znižuje možné riziko kontaminácie. Na čistenie použite antibakteriálne prípravky (napríklad Savo), prípadne vytrite chladničku octom, ktorý perfektne pohltí všetky zápachy. Pokiaľ do chladničky umiestnite misku s rozsypanou jedlou sódou, predídete budúcim zápachom.

Tip: Ak vyberáte do vašej kuchyne chladničku, určite sa pozrite na článok: Ako vybrať chladničku

Umývačky riadu

Umývačka riadu je dnes už bežnou súčasťou výbavy väčšiny domácností. O umývačku riadu je však potrebné dôkladne starať a čistiť ju aspoň každý mesiac. Veľkú úlohu v tomto prípade hrá kvalita vody, tvrdá voda môže zanechávať na stenách umývačky tmavé povlaky a odporúča sa použiť zmäkčovač. Tiež je vhodné pravidelne čistiť filtre, ktoré zachytávajú väčšie kusy špiny a ich rozkladanie často spôsobuje zápach.

Praktický tip: Ocot čistí, dezinfikuje a bojuje s vodným kameňom. Nalejte malé množstvo do nádržky saponátu, zapnite umývačku na vysokú teplotu a budete prekvapení výsledkom.

Mikrovlnné rúry

Mikrovlnné rúry nie je potrebné čistiť tak často, ako rúry klasické. Vďaka charakter potravín, ktoré v nich pripravujeme a pri použití poklopu na samotný tanierik, môže byť čistenie mikrovlnnej rúry naozaj hračkou. Povrch jednoducho zotrite navlhčenou handričkou, prípadne použite vodu so saponátom, či niekoľkými kvapkami octu, ktorý pohltí prípadný zápach jedla.

Praktický tip: Pokiaľ dôjde k väčšiemu znečisteniu a zvyšky jedla zaschnú, do mikrovlnnej rúry na noc vložte misku s vodou a plátkami citróna. Zaschnuté nečistoty vďaka vlhkosti vody a kyslosti citróna pôjdu druhý deň lepšie vyčistiť.

Odsávače pár

Odsávače pár sú v kuchyniach miestom, na ktorom z pochopiteľných dôvodov lipne najviac mastnoty. Preto je potrebné digestor najprv dôkladne odmastiť kvalitným odmasťovačom a až potom vyčistiť samotné filtre.

digestor

Uhlíkový filter je vhodné čistiť aspoň každé dva mesiace, buď ručne v teplej vode, alebo v umývačke riadu. Teplota vody, pri ktorej je možné uhlíkový filter umývať, by nemala presiahnuť 65 ° C.

Tukový filter je potrebné umývať aspoň raz mesačne. Najlepšie ručne, s pomocou jemného umývacieho prostriedku, prípadne v umývačke na nižšiu teplotu. Všetky informácie o typoch a umiestnení filtrov vo vašej digestore nájdete v manuáli.

Užitočná rada: Vytvorte si ekologický domáci odmasťovač tak, že zmiešate dve lyžice octu a dve lyžice jedlej sódy. Na mastné miesta ho nanášajte jemnou navlhčenou handričkou.

Rýchlovarné kanvice

V prípade rýchlovarnej kanvice nemusíme zápasiť s čistením vonkajšieho povrchu, ktorý ide ľahko zotrieť, náš najväčší problém totiž bude inde. Vodný kameň je nepriateľom všetkých prístrojov ktoré pracujú s vodou a varná kanvica rozhodne nie je výnimkou. Na vzniknuté usadeniny je najlepším pomocníkom odvápňovač, ktorý je dostupný v každej drogérii. Jeho použitie je individuálne podľa typu a konkrétne informácie nájdete vždy na obale zakúpeného výrobku.

Praktický tip: Ak sa chcete zbaviť vodného kameňa, kúpte si kyselinu citrónovú a niekoľko lyžičiek nechajte spolu s vodou niekoľkokrát prejsť varom. Kanvicu potom dôkladne prepláchnite.

Predchádzajte špine

Základným predpokladom k neskoršiemu praktickému upratovaniu, je vhodný výber samotnej kuchyne. Predpokladom rýchleho upratovania sú jednoducho otierateľné plochy z nenasiakavých materiálov. Niektorým atraktívnym lesklým prvkom sa doporučujeme vyvarovať, pre ich zlú údržbu. Vysoko lesklý povrch je síce atraktívny, ale akékoľvek šmuhy, alebo odtlačky rúk, pokazia vzhľad celej vašej kuchyne.

Tiež povrch pracovnej dosky je veľmi dôležitý, ideálne sú akrylátové povrchy, ktoré sú odolné voči poškriabaniu a tiež ľahko umývateľné. Veľmi dôležité je mať dobre utesnený priestor medzi kuchynskou doskou a stenou. Zlé utesnenie, pod ktoré sa dostávajú tekutiny a zvyšky jedla, je najčastejším dôvodom plesní v kuchyni.

Myslite aj na prakticky riešené šuplíky, ktoré pri upratovaní ľahko vyberiete.