Poznáte spôsoby, ako vyčistiť špáry medzi obkladačkami a na dlažbe?

Kuchyňa, kúpeľňa, chodby, terasa aj jedáleň. Do týchto miestností zvykneme vyberať dlažbu, ktorá lahodí nášmu oku a zároveň si plní svoju praktickú funkciu. Obyčajne býva nenáročná na údržbu. Stačí ju prebehnúť s mopom a dobrým čistiacim prostriedkom. Pri jej údržbe je však jeden háčik.

Pri pokladaní dlažby je potrebné nechávať špáry, ktoré sa  zatierajú špárovacou hmotou. Ich vzhľad bohužiaľ časom zájde. V kúpeľni pri umývadle, v sprchovom kúte, pri kuchynskom drese, nad sporákom, pri trúbe, v chodbe pri vchode, na terase či pod stolom veľmi rýchlo.

Špáry sú doslova lapačom na mastnotu, vodný kameň, plesne či nečistoty z podrážok, ktoré sa na ich povrchu ľahko a pevne udomácnia. Jedine ich pravidelné čistenie dokáže udržať  pekný vzhľad a zdravé aj hygienické prostredie najčastejšie obývaných priestorov vo vašej domácnosti.

Overené spôsoby, ako vyčistiť špáry

Predtým, než sa rozhodnete pre akýkoľvek spôsob, dlažbu povysávajte, a ak máte čas, aj pretrite, aspoň na hrubo.

Značkové čistiace prostriedky

Ak hľadáte rýchlu overenú pomoc a najmä pravidelné riešenie, ako vyčistiť špáry medzi kachličkami a na dlažbe, siahnite po čistiacich prostriedkov z obchodu. Nesú v sebe spoľahlivé zloženie a chémiu, ktorá v dnešnom spoločenskom eko positive podnebí nemusí každému voňať, ale funguje.

domadoma.sk

Pri ich použití sa treba vyzbrojiť gumovými rukavicami, rúškom či ochrannými okuliarmi. Počas aj po práci nezabúdajte na priebežne vetranie, všetky prostriedky držte mimo dosahu detí a pred použitím si vždy prečítajte návod, ako čistič špár aplikovať.

Pri čistení vám pomôžu napríklad tieto prípravky:

  • Savo Na podlahy 1l dezinfekčný prostriedok – nájdete ho v prevedeniach Levanduľa, Eukalyptus či Citrón&Zázvor,
  • Fixinela Perfect 500 ml,
  • Pulirapid čistič na kúpeľne 500 ml v rozprašovači,
  • Bielidlo na špáry – prostriedok na bielenie špár sa ľahko aplikuje, dobre funguje a predchádza plesniam,
  • Fixka na špáry dlaždičiek 8200 Edding na obnovu špár,
  • HG koncentrovaný čistič 500 ml balenie,
  • ALMAWIN čistič kúpeľne 500 ml.

Parný čistič špár

Ruku na srdce. Aj vy zvyknete odkladať čistenie špár do stratena? Z ich dlhodobým zájdením si môžete poradiť jednorázovo a bez námahy s parným čističom. Kombinácia tlaku a horúcej vody sa postará o výborný výsledok. Zariadenie vás bude niečo stáť, ak si však zrátate cenu čistiacich prostriedkov napr. za rok, čas, námahu aj nervy, ktoré do umývania investujete, jednoznačne ide o dobrú voľbu.

A bonus? Pracuje bez chémie a vo svojej výbave ponúka viacero variant prevedenia, ktoré využijete v celej domácnosti. Spoľahlivosť a kvalitu nájdete v overenej značke KÄRCHER.

Ak bude kúpa tohto čističa pre vás finančné náročná, googlite ich prenájom vo vašom meste alebo okolí.

Domáce tipy a triky, ako vyčistiť špáry medzi obkladačkami

Tak, ako na všetko doma, šikovné gazdinky už dávno vynašli prírodne postupy, ktoré sa dnes vracajú do módy. Ako inak, základnými ingredienciami je opäť dobre známy ocot a citrón v kombinácii so sódou bikarbónou.

domadoma.sk

Ocot a sóda

Z oboch surovín si do dózy alebo misky spravte hustejšiu pastu, ktorú následne naneste na miesta, kde sú vaše špáry najviac zanesené a nechajte pôsobiť okolo 30 minút. Zoberte si buď starú zubnú kefku alebo kuchynskú hubku s drsnejším povrchom a špáry poriadne vydrhnite.

Na záver očistite handrou s čistou vodou, do ktorej môžete pridať prípravok na umývanie podlahy. Nakoľko ocot reaguje s vápnom, ak máte cementovú špárovaciu hmotu, tento postup radšej nepoužívajte. Je skôr vhodný na špáry vyplnené silikónom.  Ak ho predsa len budete chcieť vyskúšať, aplikujte ho  na malý kúsok podlahy, pozrite si výsledok a potom sa rozhodnite, či budete pokračovať.

Kyselina citrónová a sóda

Pripravte si menšie vedro alebo nádobu, do ktorej vsypte pol pohára jedlej sódy, za tretinu pohára kyseliny citrónovej a 10 horúcich pohárov vody. Premiešajte, naneste handrou, cez rozprašovač alebo hubkou a nechajte pôsobiť aspoň pol hodinu. Postup, ako vyčistiť špáry medzi dlaždicami je už jednoduchý. Vezmite si buď kefku, alebo hubku, špáry poriadne prečistite a na záver pretrite.

Bielidlo na bielizeň a sóda

Čistiacu pastu môžete vytvoriť aj z bielidla na prádlo, ktoré zmiešate v pomere 1:3 so sódou. Pastu nanesiete, necháte pôsobiť, opäť začnite na pol hodinke a následne vydrhnite a očistite.

Aj zubná pasta zafunguje

Možno sa vám to bude zdať zvláštne, ale nie je to výmysel. Budete potrebovať klasickú bielu zubnú pastu, ktorú nanesiete na špinu, necháte chvíľku pôsobiť, ale len chvíľku, aby vám pasta nezaschla. Potom si vezmete kefku a riadne ňou špáry vyčistíte.

Na záver umyjete horúcou vodou. Nečistoty by mali povoliť. Ak celkom nezmiznú, opakujte znovu. Tento postup nie je ten najpraktickejší a svojou povahou je viac pre extrémistov alebo milovníkov arómy pasty, či umytie drobnej špinky, ktorá vám padne do oka pri umývaní zubov.

domadoma.sk

Vyskúšajte aj prípravky na riad

Taktiež patria k našej bežnej domácej výbave. Jar či Pur a iné odmasťovače si môžete zriediť s vodou do rozprašovača v pomere, aký vám je blízky. Každý s nimi narábame po svojom. Tento pomocník vám zabezpečí jednoduché riešenie, ako vyčistiť špáry medzi obkladačkami v kuchyni.

Nastriekajte ho rovnomerne a hubkou riadne vydrhnite hlavne špáry v oblasti sporáku, digestoru a dresu. Lesklé obkladačky môžete na záver preleštiť papierovou servítkou a čistiacim prostriedkom na okná alebo sklo, ak nemáte po ruke priamo na to určený.

Na záver to najpodstatnejšie: pravidelnosť, pravidelnosť, pravidelnosť a ešte raz pravidelnosť. Čím častejšie si na čistenie špár nájdete čas, tým menšie bude vaše trápenie a o to krajšie doma.

Jednoduché rady, ako vyčistiť koberec od kávy, vína, krvi alebo oleja

shutterstock

Koberec v interiéri dotvorí celkový dizajn a v neposlednom rade pomôže vylepšiť akustiku v miestnosti. Zároveň ide o kúsok, ktorý nekupujete každý mesiac a tomu zodpovedá i jeho cena, ktorú samozrejme ovplyvňuje aj materiálové zloženie. Koberce nájdeme v ponuke prírodné alebo umelé. Obľúbeným prírodným materiálom je napríklad bavlna. Koberce sa taktiež líšia farbou, dĺžkou a charakterom vlasu. Všetky tieto charakteristiky vplývajú nielen na to, či vás koberec osloví, koľko stojí, ale aj na to, ako ho budete čistiť.

Padlo vám jedlo a omylom ho niekto zašlapol? Vyliala sa vám káva alebo víno? Pri smažení nedeľných rezňov vám vyprskol olej z panvice? Vaše dieťa si pomýlilo koberec s tanierom? Áno. Toto všetko a omnoho viac patrí k bežnej súčasti našich domácnosti. Aby ste sa dokázali popasovať s každou katastrofou, potrebujete poznať základné metódy ako vyčistiť koberec a aj zopár starých babských rád nad zlato. Všetky potrebné informácie o čistení vášho koberca nájdete na jeho štítku na rubovej strane.

Viete ako vyčistiť koberec? Aj takto

Čistenie, ktoré sa na koberce používa, môže byť mokré, strojové alebo suché. Asi najviac pohodlnou možnosťou predstavuje strojové čistenie. Starosť, ktorú s kobercom môžete mať je jeho doručenie do firmy, ktorá čistenie ponúka. Ale rovnako firma môže prísť aj priamo k vám a koberec vyčistí na mieste. Tak či onak, tento spôsob čistenia môže byť však nepohodlný pre váš rodinný rozpočet.

Samozrejme, nejaký jednoduchší stroj si môžete zadovážiť aj vy, ale opäť to bude investícia navyše a ruku na srdce, bude sa vám ho naozaj chcieť vyťahovať pravidelne, aby sa vám vrátila?

Mokré čistenie si vyžaduje správnu kombináciu vody a čistiaceho prostriedku. Neodporúča sa, ak máte koberec položený na drevenej podlahe. Zvýšenie jej vlhkosti môže mať za následok pleseň. Rovnako nie je veľmi vhodnou metódou pri čistení koberca, ktorý je vyrobený z vlny, hodvábu či perzského alebo ručne farbeného koberca. Aj keď ide o mokré čistenie, neznamená to, že čím viac mokré tým lepšie. Ak nemáte koberec, kde sušiť, veľká nasiaknutosť vodou môže viesť k jeho zatuchnutiu. Použite teda menej vody a zvoľte si čistiaci prostriedok s tvorbou peny, ktorý rovnomerne nanášajte špongiou alebo kefou na čistenie. Podrobné informácie, ako dlho, akým spôsobom nájdete na konkrétnom prostriedku. Na záver koberec povysávajte. Dobrá rada, ak je peny príliš veľa, opatrne ju stierajte handrou, ktorú pravidelne žmýkajte v čistej vode.

Ak sa chcete vyhnúť vode, môžete siahnuť po suchom čistení, ktoré spočíva v aplikácii čistiaceho prostriedku so suchou penou na koberec. Jej účinky pôsobia na mastnoty a nečistoty, ktoré sa po vyžadovanom pôsobení povysávajú. Ide o drahšiu alternatívu čistenia, ktorá je však omnoho šetrnejšia a neničí vlákna koberca. Hodí sa práve na koberce z prírodných materiálov.

Ak máte v domácnosti koberce z dlhým vlasom, pravidelným vysávaním ich zbavíte prachu, smetí a nečistôt, ktoré sa v nich držia. Pred čistením ich vždy poriadne povysávajte a vytrepte. Ak vytrepávate v interiéri, napríklad v kúpeľni, nezabudnite poutierať prach. Penu do koberca vnesiete kefou. Drhnite ho však opatrne aby ste vlákna koberca nepoškodili.

ako vyčistiť koberec
autor

Ako vyčistiť koberec, keď ….

Sa vyleje káva
Kvapky alebo kaluž vyliatej kávy? Vášmu kobercu, tmavému i svetlému, poskytnete prvú pomoc papierovou utierkou, ktorú priložíte na škvrnu a postupne prikladaním vysajete všetku tekutinu. Na škvrnu následne môžete naniesť šťavu z citrónu, nechajte ju pôsobiť a na záver jemne vydrhnite čistou vodou. Rovnako môžete použiť aj kuchynskú soľ, ktorú votriete do vlákna v mieste znečistenia. Po chvíli soľ povysávajte a v prípade potreby ešte prepláchnite čistiacim prostriedkom a vodou. Na škvrnu od kávy môžete skúsiť naliať i perlivú vodu a po chvíľke pôsobenia ju dočistiť liehom.

Sa vyleje víno

Nalejme si červeného vína. Práve ono je to, ktoré robí na koberci najväčšiu galibu. Podobne ako pri káve, môžete použiť postup so soľou. Pri víne sa však veľmi dobre osvedčí aj jedlá sóda. Postup ako potom vyčistiť koberec je jednoduchý. Stačí ak ju zmiešate s vodou v pomere 1:3 v prospech vody. Výsledkom bude pasta, ktorú votriete do škvrny. Necháte zaschnúť a následne škvrnu povysávate.

Keď je škvrna mastná

Ako pri väčšine znečistení, netreba čakať, kým sa zaryje do koberca, ale konať hneď. Mastnotu v prvom rade potrebujete zo škvrny dostať preč. Podarí sa vám to, ak na ňu priložíte obrúsok a ten na položenej škvrne prežehlíte. Žehlička je skvelý záchranca aj v prípade škvŕn od štiav, vosku či vína. Výborne funguje v spolupráci s octom. Ocot a vodu zmiešate v pomere 1:3, nanesiete na škvrnu, navrch položíte handričku namočenú v teplej vode a prežehlíte.

Na otázku, ako vyčistiť koberec od mastnoty by vám staré baby povedali: predsa hladkou múkou. Trochu nezvyčajné, ale tiež účinné. Hladkú múku treba naniesť na postihnuté miesto. Výborne sa postará o vysatie mastnoty. Povysávate a na záver ešte dočistíte mydlovou vodou.

Za to môže jedlo

Nenadarmo nás mamy učili, aby sme jedli vždy pri kuchynskom stole. Vedeli a vedia prečo. Škvrny od jedla nie sú potom doménou len v kuchyni ale i v obývačke, detskej izbe či dokonca aj v spálni. S bežnými drobnými škvrnami si poradíte aj za pomoci čistiaceho prostriedku na sklo, ktorým ich nastriekate, vytriete suchou handričkou a v prípade potreby ešte dočistíte koncom textilnej utierky namočenej v jarovej alebo mydlovej vode.

Je tam krv

Domáce drobné (v tom ideálnom prípade) zranenia a úrazy či tečenie krvi z nosa so sebou prinášajú dôkaz, ktorý vám nepríjemné situácie pripomína na koberci. Preto, čistite bleskovo. Na škvrnu nalejte v primeranej miere vodu. Pozor, ani teplú, ani horúcu, ale studenú vodu. Navlhčenú škvrnu utierajte čpavkom. Spôsob funguje aj na zaschnuté škvrny. Namiesto čpavku môžete použiť aj metódu so soľou, ktorú na miesto nanesiete a necháte pôsobiť aspoň hodinu. Ak sa vám to nepodarí na prvýkrát, celý postup zopakujte.

Blato na topánkach

V tomto prípade je najlepším spôsobom prevencia. Teda, žiadne blato za prahom dverí. Kvalitná rohož, do ktorej si i vy aj vaši návštevníci oškrabú nečistoty z podrážky výrazne eliminuje škody na vašom koberčeku v chodbe. Ak sa vám predsa len zadarí, blato nechajte zaschnúť a potom ho povysávajte. Ak vám ostane škvrna, použite metódu ako pri škvrnách od jedla.

Dve zlaté rady:

  • Pri čistení škvrny postupujte vždy od jej krajov smerom k stredu.
  • Zásadne nepoužívajte teplú alebo horúcu vodu, ktorá špinu zanesie viac do hĺbky vlákna.

Spôsobov ako vyčistiť koberec je viacero, za zmienku stoja aj účinky vínneho octu, ktorý kobercu prinavráti pôvodný vzhľad a žiarivé farby. Pre použitie vylejete 20ml octu do 1 litra vody, necháte pôsobiť 20 minút a pretriete suchou handrou. Ďalší zlepšovák, tentokrát pre škvrny na tmavom koberci, nájdete v odvare zo zeleného čaju, respektíve v jeho lístkoch, ktoré získate po precedení. Priložíte ich na škvrny, necháte zaschnúť a povysávate.

Ako vyčistiť malé koberčeky?

Aj vy ich milujete? Malé koberčeky do predsiene, ku posteli, do kúpeľne? Ich veľkosť vám umožňuje čistenie aj v byte vo vani alebo v kúpeľni. Ich výhodou je práve ich veľkosť. Rýchlo ich môžete vysušiť na sušiaku alebo balkóne bez toho, aby zatuchli. Ak máte práčku s veľkým objemom, môžete ich na šetrnom pracom programe oprať bez námahy a problémov. Samozrejme, zaschnutým škvrnám venujte pozornosť ešte pred praním. Môžete si vybrať jednu z metód, ktorú sme vám predstavili. Podľa typu koberca a podľa toho, čo máte aktuálne doma.

Koberec dokáže byť krásnou dominantou vášho bývania a navodiť príjemnú atmosféru domova. Bola by veľká škoda, keby ste nečistotám dovolili, aby mu uberali na kráse. Stačí málo. Trochu odhodlania, chuť a vedomosť ako vyčistiť koberec. Ten váš.