Poznáte spôsoby, ako vyčistiť špáry medzi obkladačkami a na dlažbe?

Kuchyňa, kúpeľňa, chodby, terasa aj jedáleň. Do týchto miestností zvykneme vyberať dlažbu, ktorá lahodí nášmu oku a zároveň si plní svoju praktickú funkciu. Obyčajne býva nenáročná na údržbu. Stačí ju prebehnúť s mopom a dobrým čistiacim prostriedkom. Pri jej údržbe je však jeden háčik.

Pri pokladaní dlažby je potrebné nechávať špáry, ktoré sa  zatierajú špárovacou hmotou. Ich vzhľad bohužiaľ časom zájde. V kúpeľni pri umývadle, v sprchovom kúte, pri kuchynskom drese, nad sporákom, pri trúbe, v chodbe pri vchode, na terase či pod stolom veľmi rýchlo.

Špáry sú doslova lapačom na mastnotu, vodný kameň, plesne či nečistoty z podrážok, ktoré sa na ich povrchu ľahko a pevne udomácnia. Jedine ich pravidelné čistenie dokáže udržať  pekný vzhľad a zdravé aj hygienické prostredie najčastejšie obývaných priestorov vo vašej domácnosti.

Overené spôsoby, ako vyčistiť špáry

Predtým, než sa rozhodnete pre akýkoľvek spôsob, dlažbu povysávajte, a ak máte čas, aj pretrite, aspoň na hrubo.

Značkové čistiace prostriedky

Ak hľadáte rýchlu overenú pomoc a najmä pravidelné riešenie, ako vyčistiť špáry medzi kachličkami a na dlažbe, siahnite po čistiacich prostriedkov z obchodu. Nesú v sebe spoľahlivé zloženie a chémiu, ktorá v dnešnom spoločenskom eko positive podnebí nemusí každému voňať, ale funguje.

domadoma.sk

Pri ich použití sa treba vyzbrojiť gumovými rukavicami, rúškom či ochrannými okuliarmi. Počas aj po práci nezabúdajte na priebežne vetranie, všetky prostriedky držte mimo dosahu detí a pred použitím si vždy prečítajte návod, ako čistič špár aplikovať.

Pri čistení vám pomôžu napríklad tieto prípravky:

  • Savo Na podlahy 1l dezinfekčný prostriedok – nájdete ho v prevedeniach Levanduľa, Eukalyptus či Citrón&Zázvor,
  • Fixinela Perfect 500 ml,
  • Pulirapid čistič na kúpeľne 500 ml v rozprašovači,
  • Bielidlo na špáry – prostriedok na bielenie špár sa ľahko aplikuje, dobre funguje a predchádza plesniam,
  • Fixka na špáry dlaždičiek 8200 Edding na obnovu špár,
  • HG koncentrovaný čistič 500 ml balenie,
  • ALMAWIN čistič kúpeľne 500 ml.

Parný čistič špár

Ruku na srdce. Aj vy zvyknete odkladať čistenie špár do stratena? Z ich dlhodobým zájdením si môžete poradiť jednorázovo a bez námahy s parným čističom. Kombinácia tlaku a horúcej vody sa postará o výborný výsledok. Zariadenie vás bude niečo stáť, ak si však zrátate cenu čistiacich prostriedkov napr. za rok, čas, námahu aj nervy, ktoré do umývania investujete, jednoznačne ide o dobrú voľbu.

A bonus? Pracuje bez chémie a vo svojej výbave ponúka viacero variant prevedenia, ktoré využijete v celej domácnosti. Spoľahlivosť a kvalitu nájdete v overenej značke KÄRCHER.

Ak bude kúpa tohto čističa pre vás finančné náročná, googlite ich prenájom vo vašom meste alebo okolí.

Domáce tipy a triky, ako vyčistiť špáry medzi obkladačkami

Tak, ako na všetko doma, šikovné gazdinky už dávno vynašli prírodne postupy, ktoré sa dnes vracajú do módy. Ako inak, základnými ingredienciami je opäť dobre známy ocot a citrón v kombinácii so sódou bikarbónou.

domadoma.sk

Ocot a sóda

Z oboch surovín si do dózy alebo misky spravte hustejšiu pastu, ktorú následne naneste na miesta, kde sú vaše špáry najviac zanesené a nechajte pôsobiť okolo 30 minút. Zoberte si buď starú zubnú kefku alebo kuchynskú hubku s drsnejším povrchom a špáry poriadne vydrhnite.

Na záver očistite handrou s čistou vodou, do ktorej môžete pridať prípravok na umývanie podlahy. Nakoľko ocot reaguje s vápnom, ak máte cementovú špárovaciu hmotu, tento postup radšej nepoužívajte. Je skôr vhodný na špáry vyplnené silikónom.  Ak ho predsa len budete chcieť vyskúšať, aplikujte ho  na malý kúsok podlahy, pozrite si výsledok a potom sa rozhodnite, či budete pokračovať.

Kyselina citrónová a sóda

Pripravte si menšie vedro alebo nádobu, do ktorej vsypte pol pohára jedlej sódy, za tretinu pohára kyseliny citrónovej a 10 horúcich pohárov vody. Premiešajte, naneste handrou, cez rozprašovač alebo hubkou a nechajte pôsobiť aspoň pol hodinu. Postup, ako vyčistiť špáry medzi dlaždicami je už jednoduchý. Vezmite si buď kefku, alebo hubku, špáry poriadne prečistite a na záver pretrite.

Bielidlo na bielizeň a sóda

Čistiacu pastu môžete vytvoriť aj z bielidla na prádlo, ktoré zmiešate v pomere 1:3 so sódou. Pastu nanesiete, necháte pôsobiť, opäť začnite na pol hodinke a následne vydrhnite a očistite.

Aj zubná pasta zafunguje

Možno sa vám to bude zdať zvláštne, ale nie je to výmysel. Budete potrebovať klasickú bielu zubnú pastu, ktorú nanesiete na špinu, necháte chvíľku pôsobiť, ale len chvíľku, aby vám pasta nezaschla. Potom si vezmete kefku a riadne ňou špáry vyčistíte.

Na záver umyjete horúcou vodou. Nečistoty by mali povoliť. Ak celkom nezmiznú, opakujte znovu. Tento postup nie je ten najpraktickejší a svojou povahou je viac pre extrémistov alebo milovníkov arómy pasty, či umytie drobnej špinky, ktorá vám padne do oka pri umývaní zubov.

domadoma.sk

Vyskúšajte aj prípravky na riad

Taktiež patria k našej bežnej domácej výbave. Jar či Pur a iné odmasťovače si môžete zriediť s vodou do rozprašovača v pomere, aký vám je blízky. Každý s nimi narábame po svojom. Tento pomocník vám zabezpečí jednoduché riešenie, ako vyčistiť špáry medzi obkladačkami v kuchyni.

Nastriekajte ho rovnomerne a hubkou riadne vydrhnite hlavne špáry v oblasti sporáku, digestoru a dresu. Lesklé obkladačky môžete na záver preleštiť papierovou servítkou a čistiacim prostriedkom na okná alebo sklo, ak nemáte po ruke priamo na to určený.

Na záver to najpodstatnejšie: pravidelnosť, pravidelnosť, pravidelnosť a ešte raz pravidelnosť. Čím častejšie si na čistenie špár nájdete čas, tým menšie bude vaše trápenie a o to krajšie doma.

Návod: Ako vyčistiť zanesenú vaňu u vás doma

Ak sa chcete zbaviť nepríjemných škvŕn, môžete použiť domáce zlepšováky na čistenie, ale aj čistiace prostriedky, ktoré si kúpite. Akrylátová, keramická alebo smaltovaná vaňa má povrch, ktorý sa ľahko udržiava.

Dobrými pomocníkmi vám budú či práškové alebo tekuté zmesy. Pomôže vám dokonca aj šampón na vlasy, ktorého zloženie je navrhnuté tak, aby si poradilo s mastnotou. Práve ona ich má vo vani totižto na svedomí neúrekom.

Zbystrite pozornosť

  • Pri čistení sa vyvarujte používaniu drsných hubiek či dráteniek.
  • Rozhodne nepoužívajte prípravky na báze piesku alebo prchavé látky (čpavok či acetón) či tie, ktoré obsahujú alkohol alebo koncentrované kyseliny.

Ako vyčistiť vaňu po domácky

Grapefruit so soľou

Tento spôsob je šetrný k prírode a celkom jednoduchý. Na jeho realizáciu budete potrebovať 1 grep a hrubozrnú soľ. Grep si rozkrojte na polovice a na plochu rezu nasypte soľ. Tú môžete nasypať aj na dno vane. Polovicu grepu poriadne stlačte, aby z neho vyšlo trochu šťavy a začnite ním krúživými pohybmi mierne drhnúť vaňu. Celý postup opakujte, kým nevyčistíte celú plochu vane a nakoniec opláchnite vodou.

Sóda bikarbóna a kastílske mydlo s esenciálnymi olejmi

Na čistenie vane si pripravíte zmes z jedného pohára sódy a 2 až 4 lyžíc tekutého kastílskeho mydla. Do zmesy nakvapkajte 10 – 15 kvapiek esenciálneho oleja z citrusov. Vymiešanú zmes naneste cez handričku na vaňu a poriadne ňou vydrhnite všetky fľaky či celú vaňu. Zvyšok zmesi môžete pekne zavrieť do malej nádobky a opätovne použiť. Citrusové esenciálne sa postarajú o dezinfekciu vašej vane a sóda s mydlom o nečistoty.

Ako vyčistiť od vodného kameňa? Vyskúšajte ocot

Ocot si dobre poradí nielen s vodným kameňom, ale aj s inými usadeninami. V kombinácii so sódou ide o domáci zázrak. Aby sa vám podaril, najprv naplňte vaňu horúcou vodou, potom do nej nalejte 3 fľaše octu a vsypte 5 lyžíc sódy bikarbóny. Nechajte pôsobiť aspoň 5 hodín, následne vodu vypustite a celú vaňu ešte vyčistite hubkou, na ktorú naneste odmasťovač (napríklad Jar). Na záver opláchnite.

Jedlá sóda s octom predstavujú taktiež riešenie ako vyčistiť upchatý odtok:

  • pripravíte si horúcu vodu – 1 liter vriacej vody,
  • do odtoku nasypete 1 a pol šálky sódy bikarbóny, ktorú pripravenou vodou zalejete,
  • necháte pôsobiť 10 minút a na koniec do odtoku vlejete pohár octu so zvyškom šálky,
  • na koniec ešte odtok prepláchnete vriacou vodou.

Ako vyčistiť vaňu od hrdze

Možno neuveríte, ale na hrdzu vám pomôže obyčajná citrónová šťava či kyselina citrónová. Zmiešate ju s vodou do konzistencie, ktorá pripomína pastu (pre ilustráciu do 50 ml vody vsypte 3 lyžičky kyseliny).

Čistiacu prírodnú pastu naneste na miesta, kde sa hrdza nachádza. Nechajte pôsobiť dobrú polhodinku. Zmes potom zotrite a v prípade potreby postup ešte zopakujte. Ak si všimnete malý príznak vzniku hrdze, zabrániť mu môžete použitím prekrojeného citrónu. Stačí, keď ním prejdete po mieste a opláchnete ho. Procedúru s pastou môžete ju použiť aj na iné škvrny.

Máte akrylátovú vaňu?

Ide o plastovú vaňu, pri ktorej si musíte posvietiť na pravidelnú údržbu. Minimálne 1-krát za týždeň. Ak použijete čistiace prostriedky určené na tento typ, nezabudnite ich doplniť poriadnou dávkou teplej vody.

Rovnako môžete použiť aj ocot. Môžete ho zriediť 1:1 s vodou, roztok naliať do rozprašovača a jednoducho aplikovať. Zjemniť arómu octu vám pomôže esenciálny olejček. Ak siahnete po citrusoch, ako bonus máte aj dezinfekčný účinok. Pri čistení používajte hubky s jemným povrchom.

V prípade akrylátovej vane určite nepoužívajte prostriedky s abrazívnymi zložkami – čo v praxi znamená, že majú brúsivý efekt, ktorý zvyšuje lesk povrchu. Na plastovom povrchu majú však efekt opačný a môžu ju nepekne poškodiť.

Smaltovaná vaňa znesie viac

Ide o odolný typ vane, takže pri jej čistení sa nebudete musieť báť použiť hubku s trochu drsnejším povrchom. Rovnako dobre vám poslúži ocot či návod s citrónom alebo čistiace prípravky s obsahom chémie, ktoré dostať kúpiť od menšieho obchodíku až po špecializované predajne.

Návod ako odstrániť z vane vlasy

Najmenej obľúbené a predsa nutné. Vlasy sú korunou krásy. Vo vani už nie. Niekedy je fajn použiť aj Sifo do odtokov alebo silnejší prípravok, ktorý svojim zložením a kombináciou s vriacou vodou. Nemusí však vždy stačiť a vy si jednoducho budete musieť vyhrnúť rukávy, nasadiť rukavice a odtok vyčistiť ručne a stručne. Prípadne si pomôcť kefkou na vlasy alebo aj tenkou kefou na umývanie kojeneckých fliaš (je to bizarné, ale tiež môže zafungovať, nakoľko kefka sa do odtoku dostane ľahšie).

Hlavne, opláchnutie vane nepredstavuje žiadnu náročnú aktivitu. Myslite na to vždy, keď si dáte kúpeľ. Najlepšia prevencia pred špinou a ochrana vášho zdravia a hygieny je pravidelné, a hoci aj drobné čistenie.