Ukážeme vám, ako si môžete vyrobiť domáce čistiace prostriedky

shutterstock

V každej drogérii nájdete čistiace prostriedky od A po Zet. V regáloch si môžete vyberať medzi prípravkami, ktoré sú špecializované, ale aj univerzálne. Okrem toho, že zložením ide vo väčšine prípadov o chemických pomocníkov a z ich kúpou si berieme aj obal – po minutí odpad, nemôžeme im nič vytknúť.

Neutíchajúce hlasy po zmene prístupu k životnému prostrediu a životnému štýlu na úrovni domácnosti do popredia posúvajú staronové receptúry, ako si vyrobiť domáce čistiace prostriedky vo vlastnej réžii. Niektoré čistenia či odstránenie plesne nezvládnu, ale môžu byť slušnou prevenciou ich vzniku.

Univerzálny domáci čistiaci prostriedok Mr. ocot

Mr. ocot má jedinú nevýhodu, a to klasický kyslastý zápach, ktorý však po zaschnutí rýchlo zmizne. Doma pomôže aj v podobe prípravku, ktorý získate jeho zmiešaním 1:1 s vodou – základný roztok.

Ak chcete znížiť pach, môžete pridať nastrúhanú citrusovú kôru, bylinky a celé korenie. Celkovú vôňu spríjemníte aj prírodnými extraktmi či esenciálnymi olejmi. Stačí pár kvapiek. Pre jednoduchú aplikáciu si roztok dajte do rozprašovača a môžete začať čistiť. Je univerzálny, lacný a po čase si naň zvykne aj váš čuch.

Domáce čistiace prostriedky z citrusov

Základom bude ocot, ku ktorému budeme potrebovať väčšiu sklenenú fľašu (Ak budete prostriedku chcieť viac, siahnite 1l, 3l až 5l). Budete potrebovať citrusové ovocie, ktoré podporíte vhodným korením – to do pohára vložíte ako prvé. Následne k nemu pridáte kôru zvoleného citrusu, ktorou zaplníte fľašu, zalejete octom, fľašu dobre uzatvoríte a necháte odstáť 2 týždne až mesiac.

Kombinácie korenia/byliniek s citrusmi: 

 • klinčeky – pomaranče,
 • rozmarín – citróny,
 • vanilkový extrakt – citróny,
 • čerstvý tymián – limetky,
 • čerstvá mäta/mätový esenciálny olej – grapefruity.

Po uplynutí doby lúhovania octový roztok scedíte do jednej čistej alebo viacerých fliaš. Na ich viečka si nezabudnite zapísať dátum výroby. Trvanlivosť sa pohybuje do obdobia 1-ného roka. Pre použitie prípravok dávkujte v pomere 1:3 do rozprašovača s vodou. Môžete ho použiť na obklad, varnú dosku, kuchynskú linku, WC-ko či na sklo.

Špeciálny domáci pomocník na vašu kúpeľňu

Tento recept vám pomôže pri čistení háklivých povrchov – steny sprchového kúta, umývadla, vane. Vopred si ho treba odskúšať na malej ploche, nakoľko prípravok môže byť pre vaše zariadenie príliš silný – poškodiť ho. Jeho podstatou je zmes, ktorú vymiešate do hladka z týchto surovín:

 • 3 polievkové lyžičky soli – ak dáte menej soli, tak bude prípravok jemnejší,
 • 3 polievkové lyžice tekutého prostriedku na riad – ide o náročnejšie čistenie, takže ho potrebujeme, aby ste sa vyhli chémii, zadovážte si produkt na prírodnej báze,
 • 1/2 pohára octu,
 • 3/4 pohára sódy bikarbóny,
 • šťava z polovice citróna.

Domáci prostriedok na umývanie riadu

Na umývanie riadu môžete použiť prípravok s použitím tekutého domáceho mydla:

 • tekuté domáci mydlo – 1 pohár,
 • 1/2 čajovej lyžičky soli na zahustenie mydla,
 • 5 polievkových lyžíc prevarenej vody,
 • 1 čajová lyžička sódy bikarbóny,
 • dobrovoľných 10 kvapiek esenciálneho oleja podľa výberu.

Všetky prísady poriadne vymiešate. Hustotu mydla môžete korigovať soľou, takže ju sypte opatrne. A je hotovo. Prípravok si dajte do praktickej nádobky a môžete umývať. Jeho účinnosť zvýšite použitým množstvom pri umývaní.

Ako vyrobiť domáce tekuté mydlo

Tento postup bude jednoduchý. Na jeho výrobu budete potrebovať kocku mydla.

 • Môžete použiť mydlo, ktoré máte doma, alebo si zadovážte jadrové mydlo. Nájdete ho v supermarketoch alebo v lekárňach.
 • Horúcu vodu a poháre.

Najprv si na jemno nastrúhate mydlo, ktoré následne vysypete do pohára a zalejete do horúcej vody. Na 100 g mydla použite cca. 0,8 – 1l vody a zmes nechajte odstáť, môžete pridať 5 kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja. Mydlo by sa vám malo postupne rozpustiť. Môžete mu dopomôcť mixérom. Ak sa vám hmota bude zdať hustá, tak môžete priliať opäť trochu vody. Zmes nechajte odstáť, až pokým nebude konzistentná, môžete ju preliať do dávkovača a používať.

Zaujíma vás aj domáca kozmetika?

Jej základom sú osvedčené receptúry, látky a výťažky, ktoré sa skrývajú v prírode. Ak si netrúfate na výrobu vlastnej domácej kozmetiky, môžete siahnuť po kvalitných výrobkoch slovenských výrobcov. Chvalabohu nám tu vyrástlo zopár skvelých a kvalitných značiek, ktoré najrýchlejšie nájdete cez portál Sashe.sk.

 • Ak by ste si však chceli vyrobiť vlastnú, predtým než začnete, študujte nielen o domácej výrobe a postupoch, ale aj o bylinách či kvetoch a o esenciálnych olejoch.
 • Rozhodnite sa pre recept a výrobu domácej kozmetiky, ktorú naozaj využívate a aj spotrebujete.
 • Dbajte na to, aby ste si doma vyhradili miesto a čas, kedy sa na výrobu budete plne sústrediť a nik vás nebude otravovať.

Doma si zvládnete vyrobiť napríklad pleťový krém, balzam na pery či rôzne pleťové masky (na ich tvorbu využijete napríklad ovocie, zeleninu, med, vajcia, jogurt, …) na hydratáciu alebo aj vyčistenie. Treba len chcieť.

Podarilo sa vám získať dom, po ktorom ste dlho túžili a už si pýta len dotvoriť do krásy?

Poradíme vám, ako si zariaďovanie domu užiť a z vašej nehnuteľnosti vyčarovať útulne rodinné hniezdo.

Papierovanie a vybavovačky v procese kúpy, prevodu nehnuteľností alebo starosti okolo stavby dokážu poriadne vyčerpať. A tak sa ľahko stane, že pred finále dokončenia vysnívaného domu vám zostane už len trochu energie, ktorú ste ochotní vložiť do výberu obkladu do kúpeľne či dverí. O farbe kobercov, či vôbec o kobercoch alebo takých závesoch nieto ani reči.

zar-2Pred koncom sa však netreba vzdávať. Vybraný nábytok, farby a doplnky by mali spoločne nielen fungovať, ale aj hrať. Melódiu, ktorá vás neomrzí ani po 10-tich rokoch. Bolo by škodou kupovať a meniť zariadenie domu za krátky čas opäť, len preto, že sa ste sa nechali ovládnuť pesimizmom úradov, bánk či dokonca povrchným prístupom v predajniach a na zariaďovanie dôkladne nesústredili.

zar-1Zariadenie domu – viete, čo chcete?

Podarilo sa vám buď dom kúpiť, postaviť alebo ste ho zdedili. Už len tým ste podstúpili proces, ktorý si vyžaduje čas, trpezlivosť a obetu rôzneho druhu aj v prospech financovania rôznych úprav a stavebných prác.

Dôležitý začiatok vytvoril váš zodpovedný vzťah k príbytku a s ním prichádzajú aj vaše prvé úvahy o jeho interiéri. Obraz a nálada, ktorá sa vám dostatočne dostane pod kožu potrebuje jediné: konkrétny a funkčný návrh pre každý jeden centimeter priestoru domu.

Dispozičné riešenie musíte poznať z pamäti

Vaša predstava kráča ruka v ruke s dispozíciou. Samozrejme, existuje rozdiel, ako ju vnímate. Ak ste dom postavili už jeho samotný návrh v sebe ukrýva rozvrhnutie miestností s napojením na inžinierske siete a ak nie hotový, minimálne načrtnutý dizajn interiéru. Výhodou stavby domu je to, že vy sami si ju určíte. Ak však prerábate hotový dom, jeho zariaďovanie bude vychádzať z dispozície, ktorej sa jeho prípadné úpravy musia prispôsobiť.

Zmerajte si svoje možnosti

Predtým, ako začnete premýšľať a vymýšľať, pomerajte si všetky dôležité rozmery, aby ste už od začiatku pracovali s reálnymi číslami a teda aj s reálnymi nápadmi a návrhmi. Predídete tak možnému sklamaniu pri výbere napríklad nábytku do kuchyne.

zar-3Profesionála si zaplatíte, ale jeho pomoc je na nezaplatenie

Výborným začiatkom je nákres dispozície, do ktorého si môžete navrhnúť rozloženie najdôležitejších nábytkových častí a spotrebičov do jednotlivých miestností. Poskytne vám jasný prehľad o tom, čo bude kde stáť. Nezabudnite vyznačiť okná dvere či pomyselné rozdelenie dennej a nočnej ćasti.

Ak neovládate špeciálne programy, vystačíte si aj s vkreslením jednoduchej poznámky ceruzkou.

Tu je však na mieste spomenúť, že nič nenahradí presnú vizualizáciu, ktorá navrhne jasné riešenie pre zariaďovanie celého domu. Pomôžu vám s ňou interiéroví dizajnéri. Ide o službu, ktorú si na jednej strane zaplatíte, na druhej jej využitím získate čas aj zdravé nervy.

zar-4Trh ponúka more možností od výberu farieb, cez obklady, nábytok až po dekorácie. Veľmi ľahko sa v ňom môžete utopiť. Predstavu, ktorú ste získali pozeraním iných interiérov domov už máte, ale pri realizácii vašej, prídete na to, že podlahy, ktoré sa vám tak páčili v časopise, sú príliš drahé na váš rozpočet alebo sa vám nebudú vôbec hodiť k nábytku, ktorý ste už vybrali.

Rady dizajnéra sa nemusíte držať do bodky, hoci ak mu poskytnete dostatok informácii o sebe a vašich želaniach, jeho návrhu možno neodoláte. Minimálne sa však stane výborným plánom, do ktorého budete už len vyberať konkrétne kúsky skladačky.

Venujte čas zoznamu

Na základe finálneho návrhu si urobte zoznam položiek spotrebičov, v ktorom si aspoň predbežne stanovte plánovanú sumu, do ktorej by ste sa chceli zmestiť. Pri jeho vytváraní strávite chvíľku času, ktorá vám však plne vynahradí momenty lovenie v pamäti:

“Máme všetko? čo ešte nemáme? Koľko nám ešte ostáva peňazí?…”

Zároveň si doň môžete ku jednotlivým položkám vkladať obrázky, ktoré vás zaujali či po ich realizácii aj sumu, ktorú vás reálne stáli.

Najdôležitejšie na začiatok

Úvod patrí prvkom, ktoré sa meniť nebudú najbližšie desaťročie alebo aj nikdy. Začnite kľúčovými časťami, ktoré určia výsledný charakter príbytku ako sú podlahy, farby na steny, podlahy, dlažba a obklady do kúpeľne a zvyšku domu, kuchynská linka, štýl obývacej steny a sedačky či typ osvetlenia.

Inšpirujte sa

Nebojte sa inšpirovať časopismi, praktickými článkami na kupujemebyvanie.sk, obrázkami na sociálnych sieťach či pri návštevách u vašich známych. Zaujímavé nápady si prispôsobíte podľa seba. A vždy to urobíte inak, aby ste sa odlíšili. Predsa len, každý sme iný, a naše bývanie nebude nikdy rovnaké. Aj keď nakupujeme na jednom mieste či čítame tie isté články o bývaní.

Nechajte si poradiť

Rozhliadnite sa vo svojom okolí po niekom, kto nedávno riešil zariaďovanie domu. Popýtajte sa na skúsenosti s výrobou nábytku na mieru, či spotrebičov.

Alebo aj všetkého.

Osobné referencie a odporúčania sú nad zlato a môžu vás nasmerovať priamo na dobrý kontakt bez toho, aby ste blúdili po predajniach, vypytovali sa a zisťovali.

Overeného pomocníka spoznáte aj v praktických radách na domadoma.sk. V našich článkoch vám pravidelne predstavíme nápomocné rady, tipy a triky.

Zariadenie domu by malo byť radostným obdobím, v ktorom dolaďujete finálny vzhľad vášho bývania. A popravde nezariaďujete si len bývanie, zariaďujete si aj život. Dom by mal byť radostný vrelý a na prvý aj tisíci pohľad váš, aby ste všetko, čo vám budúcnosť prinesie zvládali v pohode.

Fotografie: Pinterest