Ukážeme vám, ako si môžete vyrobiť domáce čistiace prostriedky

shutterstock

V každej drogérii nájdete čistiace prostriedky od A po Zet. V regáloch si môžete vyberať medzi prípravkami, ktoré sú špecializované, ale aj univerzálne. Okrem toho, že zložením ide vo väčšine prípadov o chemických pomocníkov a z ich kúpou si berieme aj obal – po minutí odpad, nemôžeme im nič vytknúť.

Neutíchajúce hlasy po zmene prístupu k životnému prostrediu a životnému štýlu na úrovni domácnosti do popredia posúvajú staronové receptúry, ako si vyrobiť domáce čistiace prostriedky vo vlastnej réžii. Niektoré čistenia či odstránenie plesne nezvládnu, ale môžu byť slušnou prevenciou ich vzniku.

Univerzálny domáci čistiaci prostriedok Mr. ocot

Mr. ocot má jedinú nevýhodu, a to klasický kyslastý zápach, ktorý však po zaschnutí rýchlo zmizne. Doma pomôže aj v podobe prípravku, ktorý získate jeho zmiešaním 1:1 s vodou – základný roztok.

Ak chcete znížiť pach, môžete pridať nastrúhanú citrusovú kôru, bylinky a celé korenie. Celkovú vôňu spríjemníte aj prírodnými extraktmi či esenciálnymi olejmi. Stačí pár kvapiek. Pre jednoduchú aplikáciu si roztok dajte do rozprašovača a môžete začať čistiť. Je univerzálny, lacný a po čase si naň zvykne aj váš čuch.

Domáce čistiace prostriedky z citrusov

Základom bude ocot, ku ktorému budeme potrebovať väčšiu sklenenú fľašu (Ak budete prostriedku chcieť viac, siahnite 1l, 3l až 5l). Budete potrebovať citrusové ovocie, ktoré podporíte vhodným korením – to do pohára vložíte ako prvé. Následne k nemu pridáte kôru zvoleného citrusu, ktorou zaplníte fľašu, zalejete octom, fľašu dobre uzatvoríte a necháte odstáť 2 týždne až mesiac.

Kombinácie korenia/byliniek s citrusmi: 

  • klinčeky – pomaranče,
  • rozmarín – citróny,
  • vanilkový extrakt – citróny,
  • čerstvý tymián – limetky,
  • čerstvá mäta/mätový esenciálny olej – grapefruity.

Po uplynutí doby lúhovania octový roztok scedíte do jednej čistej alebo viacerých fliaš. Na ich viečka si nezabudnite zapísať dátum výroby. Trvanlivosť sa pohybuje do obdobia 1-ného roka. Pre použitie prípravok dávkujte v pomere 1:3 do rozprašovača s vodou. Môžete ho použiť na obklad, varnú dosku, kuchynskú linku, WC-ko či na sklo.

Špeciálny domáci pomocník na vašu kúpeľňu

Tento recept vám pomôže pri čistení háklivých povrchov – steny sprchového kúta, umývadla, vane. Vopred si ho treba odskúšať na malej ploche, nakoľko prípravok môže byť pre vaše zariadenie príliš silný – poškodiť ho. Jeho podstatou je zmes, ktorú vymiešate do hladka z týchto surovín:

  • 3 polievkové lyžičky soli – ak dáte menej soli, tak bude prípravok jemnejší,
  • 3 polievkové lyžice tekutého prostriedku na riad – ide o náročnejšie čistenie, takže ho potrebujeme, aby ste sa vyhli chémii, zadovážte si produkt na prírodnej báze,
  • 1/2 pohára octu,
  • 3/4 pohára sódy bikarbóny,
  • šťava z polovice citróna.

Domáci prostriedok na umývanie riadu

Na umývanie riadu môžete použiť prípravok s použitím tekutého domáceho mydla:

  • tekuté domáci mydlo – 1 pohár,
  • 1/2 čajovej lyžičky soli na zahustenie mydla,
  • 5 polievkových lyžíc prevarenej vody,
  • 1 čajová lyžička sódy bikarbóny,
  • dobrovoľných 10 kvapiek esenciálneho oleja podľa výberu.

Všetky prísady poriadne vymiešate. Hustotu mydla môžete korigovať soľou, takže ju sypte opatrne. A je hotovo. Prípravok si dajte do praktickej nádobky a môžete umývať. Jeho účinnosť zvýšite použitým množstvom pri umývaní.

Ako vyrobiť domáce tekuté mydlo

Tento postup bude jednoduchý. Na jeho výrobu budete potrebovať kocku mydla.

  • Môžete použiť mydlo, ktoré máte doma, alebo si zadovážte jadrové mydlo. Nájdete ho v supermarketoch alebo v lekárňach.
  • Horúcu vodu a poháre.

Najprv si na jemno nastrúhate mydlo, ktoré následne vysypete do pohára a zalejete do horúcej vody. Na 100 g mydla použite cca. 0,8 – 1l vody a zmes nechajte odstáť, môžete pridať 5 kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja. Mydlo by sa vám malo postupne rozpustiť. Môžete mu dopomôcť mixérom. Ak sa vám hmota bude zdať hustá, tak môžete priliať opäť trochu vody. Zmes nechajte odstáť, až pokým nebude konzistentná, môžete ju preliať do dávkovača a používať.

Zaujíma vás aj domáca kozmetika?

Jej základom sú osvedčené receptúry, látky a výťažky, ktoré sa skrývajú v prírode. Ak si netrúfate na výrobu vlastnej domácej kozmetiky, môžete siahnuť po kvalitných výrobkoch slovenských výrobcov. Chvalabohu nám tu vyrástlo zopár skvelých a kvalitných značiek, ktoré najrýchlejšie nájdete cez portál Sashe.sk.

  • Ak by ste si však chceli vyrobiť vlastnú, predtým než začnete, študujte nielen o domácej výrobe a postupoch, ale aj o bylinách či kvetoch a o esenciálnych olejoch.
  • Rozhodnite sa pre recept a výrobu domácej kozmetiky, ktorú naozaj využívate a aj spotrebujete.
  • Dbajte na to, aby ste si doma vyhradili miesto a čas, kedy sa na výrobu budete plne sústrediť a nik vás nebude otravovať.

Doma si zvládnete vyrobiť napríklad pleťový krém, balzam na pery či rôzne pleťové masky (na ich tvorbu využijete napríklad ovocie, zeleninu, med, vajcia, jogurt, …) na hydratáciu alebo aj vyčistenie. Treba len chcieť.

21 tipov na vianočné dekorácie, ktoré si môžete urobiť sami

vianočné dekorácie, ktoré zvládnete aj vy

Vidiecky štýl poteší nielen deti

Tento štýl môžeme považovať za nestarnúcu klasiku. Dominujú jej tradičné vianočné farby na čele s červenou, ktorá sa kombinujte s bielou, zelenou, čiernou a metalickými odleskami. Charakteristickou črtou vidieckeho štýlu je výrazná zdobenosť. Dekorácie sú farebné, hravé a sem – tam zaváňajú gýčom. Počas Vianoc to nevadí a naopak platí – viac je viac 😊.

Škandinávsky štýl pre minimalistov

Presný opak vidieckeho štýlu, to je škandinávsky alebo nordic štýl. Prírodné materiály, jednoduchosť, obmedzená farebná paleta a nenútenosť, také sú severské dekorácie, ktoré zapadnú aj do čisto mužského interiéru.

Buďte na úrovni v mene glamour

Trblietky, svetielka, metalické odlesky, výraznejšie zdobenie či kryštáliky. To všetko sa skrýva pod vianočným „glamom“. Vyskúšajte ho a sledujte ako do vášho interiéru vnesie noblesu.

Vianočné tvorenie s deťmi

Príchodom detí sa náš pohľad na Vianoce o čosi zmení. Už to nie je len o dlhšom voľne v práci, ale o čarovnom období na ktoré sme netrpezlivo čakali keď sme boli malí. Zapojte deti do výroby dekorácií a spríjemnite si tak čakanie „na Ježiška“ 😊.

Vianočné dielka môžete vyrobiť z jednorazových tanierov, cestovín, paličiek od nanukov (odporúčame kúpiť si v lekárni balenie lekárskych paličiek), farebného papiera či kartónu. Použite to, čo máte zrovna poruke. Deti majú bohatú fantáziu  vďaka čomu začnú tvoriť skôr, ako si premyslíte zadanie 😊.

Či už preferujete klasiku, severský minimalizmus alebo glamour, určite si vyberiete. Nalaďte sa na pozitívnu vlnu, vyhrňte rukávy a majstrovaniu zdar!