Ukážeme vám, ako si môžete vyrobiť domáce čistiace prostriedky

shutterstock

V každej drogérii nájdete čistiace prostriedky od A po Zet. V regáloch si môžete vyberať medzi prípravkami, ktoré sú špecializované, ale aj univerzálne. Okrem toho, že zložením ide vo väčšine prípadov o chemických pomocníkov a z ich kúpou si berieme aj obal – po minutí odpad, nemôžeme im nič vytknúť.

Neutíchajúce hlasy po zmene prístupu k životnému prostrediu a životnému štýlu na úrovni domácnosti do popredia posúvajú staronové receptúry, ako si vyrobiť domáce čistiace prostriedky vo vlastnej réžii. Niektoré čistenia či odstránenie plesne nezvládnu, ale môžu byť slušnou prevenciou ich vzniku.

Univerzálny domáci čistiaci prostriedok Mr. ocot

Mr. ocot má jedinú nevýhodu, a to klasický kyslastý zápach, ktorý však po zaschnutí rýchlo zmizne. Doma pomôže aj v podobe prípravku, ktorý získate jeho zmiešaním 1:1 s vodou – základný roztok.

Ak chcete znížiť pach, môžete pridať nastrúhanú citrusovú kôru, bylinky a celé korenie. Celkovú vôňu spríjemníte aj prírodnými extraktmi či esenciálnymi olejmi. Stačí pár kvapiek. Pre jednoduchú aplikáciu si roztok dajte do rozprašovača a môžete začať čistiť. Je univerzálny, lacný a po čase si naň zvykne aj váš čuch.

Domáce čistiace prostriedky z citrusov

Základom bude ocot, ku ktorému budeme potrebovať väčšiu sklenenú fľašu (Ak budete prostriedku chcieť viac, siahnite 1l, 3l až 5l). Budete potrebovať citrusové ovocie, ktoré podporíte vhodným korením – to do pohára vložíte ako prvé. Následne k nemu pridáte kôru zvoleného citrusu, ktorou zaplníte fľašu, zalejete octom, fľašu dobre uzatvoríte a necháte odstáť 2 týždne až mesiac.

Kombinácie korenia/byliniek s citrusmi: 

 • klinčeky – pomaranče,
 • rozmarín – citróny,
 • vanilkový extrakt – citróny,
 • čerstvý tymián – limetky,
 • čerstvá mäta/mätový esenciálny olej – grapefruity.

Po uplynutí doby lúhovania octový roztok scedíte do jednej čistej alebo viacerých fliaš. Na ich viečka si nezabudnite zapísať dátum výroby. Trvanlivosť sa pohybuje do obdobia 1-ného roka. Pre použitie prípravok dávkujte v pomere 1:3 do rozprašovača s vodou. Môžete ho použiť na obklad, varnú dosku, kuchynskú linku, WC-ko či na sklo.

Špeciálny domáci pomocník na vašu kúpeľňu

Tento recept vám pomôže pri čistení háklivých povrchov – steny sprchového kúta, umývadla, vane. Vopred si ho treba odskúšať na malej ploche, nakoľko prípravok môže byť pre vaše zariadenie príliš silný – poškodiť ho. Jeho podstatou je zmes, ktorú vymiešate do hladka z týchto surovín:

 • 3 polievkové lyžičky soli – ak dáte menej soli, tak bude prípravok jemnejší,
 • 3 polievkové lyžice tekutého prostriedku na riad – ide o náročnejšie čistenie, takže ho potrebujeme, aby ste sa vyhli chémii, zadovážte si produkt na prírodnej báze,
 • 1/2 pohára octu,
 • 3/4 pohára sódy bikarbóny,
 • šťava z polovice citróna.

Domáci prostriedok na umývanie riadu

Na umývanie riadu môžete použiť prípravok s použitím tekutého domáceho mydla:

 • tekuté domáci mydlo – 1 pohár,
 • 1/2 čajovej lyžičky soli na zahustenie mydla,
 • 5 polievkových lyžíc prevarenej vody,
 • 1 čajová lyžička sódy bikarbóny,
 • dobrovoľných 10 kvapiek esenciálneho oleja podľa výberu.

Všetky prísady poriadne vymiešate. Hustotu mydla môžete korigovať soľou, takže ju sypte opatrne. A je hotovo. Prípravok si dajte do praktickej nádobky a môžete umývať. Jeho účinnosť zvýšite použitým množstvom pri umývaní.

Ako vyrobiť domáce tekuté mydlo

Tento postup bude jednoduchý. Na jeho výrobu budete potrebovať kocku mydla.

 • Môžete použiť mydlo, ktoré máte doma, alebo si zadovážte jadrové mydlo. Nájdete ho v supermarketoch alebo v lekárňach.
 • Horúcu vodu a poháre.

Najprv si na jemno nastrúhate mydlo, ktoré následne vysypete do pohára a zalejete do horúcej vody. Na 100 g mydla použite cca. 0,8 – 1l vody a zmes nechajte odstáť, môžete pridať 5 kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja. Mydlo by sa vám malo postupne rozpustiť. Môžete mu dopomôcť mixérom. Ak sa vám hmota bude zdať hustá, tak môžete priliať opäť trochu vody. Zmes nechajte odstáť, až pokým nebude konzistentná, môžete ju preliať do dávkovača a používať.

Zaujíma vás aj domáca kozmetika?

Jej základom sú osvedčené receptúry, látky a výťažky, ktoré sa skrývajú v prírode. Ak si netrúfate na výrobu vlastnej domácej kozmetiky, môžete siahnuť po kvalitných výrobkoch slovenských výrobcov. Chvalabohu nám tu vyrástlo zopár skvelých a kvalitných značiek, ktoré najrýchlejšie nájdete cez portál Sashe.sk.

 • Ak by ste si však chceli vyrobiť vlastnú, predtým než začnete, študujte nielen o domácej výrobe a postupoch, ale aj o bylinách či kvetoch a o esenciálnych olejoch.
 • Rozhodnite sa pre recept a výrobu domácej kozmetiky, ktorú naozaj využívate a aj spotrebujete.
 • Dbajte na to, aby ste si doma vyhradili miesto a čas, kedy sa na výrobu budete plne sústrediť a nik vás nebude otravovať.

Doma si zvládnete vyrobiť napríklad pleťový krém, balzam na pery či rôzne pleťové masky (na ich tvorbu využijete napríklad ovocie, zeleninu, med, vajcia, jogurt, …) na hydratáciu alebo aj vyčistenie. Treba len chcieť.

Tehlová stena v interiéri: Ukážeme vám, ako jednoducho si ju u vás doma vytvoríte

tehlová stena
pexels.com

Tehlová stena dokáže v interiéri vášho bytu či domu vyčarovať jedinečnú atmosféru. Poradíme vám, ako si ju môže dovoliť aj vaše bývanie.

Krásne červené tehly s nádychom minulosti sú snom mnohých milovníkov dizajnu. Perfektne vytvoria útulnú atmosféru rustikálneho štýlu alebo podčiarknu drsnosť industriálneho dizajnu.

Ak vás láka, ale vaše steny sú z panelu, alebo si neviete predstaviť, že by ste robili novú stenu kvôli príjemnému pocitu na duši či jednoducho ďalšia investícia neprichádza v úvahu, máme pre vás výborný návod.

Skvelú alternatívu, s ktorou vaša tehlová stena ožije, objavíte v tehlových obkladových pásikoch. Vďaka ich zhotoveniu sa v interiéri premenia na pohľad na dokonalú červenú lícovú tehlu. A nielen červenú. Obklad nájdete v ponuke v rôznych odtieňoch. Od svetlých až po tmavé, s rôznym efektom patiny.

tehlové pásiky
pexels.com
Pri tvorbe steny lepíte a skladáte jednotlivé kúsky.

Moja tehlová stena: Ako na to

V prvom rade potrebujete obklad. Pred kúpou si dôkladne zmerajte plochu, na ktorú obklad budete lepiť. S jej výberom vám pomôže slnečné svetlo. Tehlová stena vynikne najlepšie, ak na plochu bude svetlo dopadať šikmo. Obklad vyberajte u overeného dodávateľa alebo výrobcu, ktorý má dobré referencie a i široký sortiment. Pri nákupe nezabúdajte, že určite sa vám zíde aj malá rezerva do zásoby (ak by vám pri práci, prevoze alebo časom obklad praskol). Ak ste zdedili staré, ale zachovalé tehličky, môžete ich použiť rovnako ako obklad. Budete ich potrebovať narezať. A to zvládnete sami, alebo vám pomôžu majstri v blízkej dielni.

Pred samotnou aplikáciou skontrolujte rovnosť steny, ktorú sa chystáte obložiť. Ideálnym podkladom pre obklad je pevná a rovná omietka. Nerovnosti by ste mali odstrániť napríklad aj prebrúsením. Celú plochu nezabudnite následne natrieť penetrákom. Po jeho zaschnutí môžete začať lepiť pomocou lepiacej akejkoľvek malty určenej na keramický obklad. Ten si namiešate podľa návodu na obale.

A potom už len stačí rozložiť väčšie množstvo pásikov na zem a postupne ich lepiť na stenu. Odporúčame vám každú jednu pred prilepením očistiť od prachu alebo nečistôt. Pri obkladaní nezabúdajte myslieť na dodržiavanie veľkosti škár, ktoré by nemali presiahnuť šírku 1-ného centimetra.

tehlová stena
pexels.com

Škárovacia hmota by mala farebne korešpondovať s obkladom. Ideálne je, ak ju budete vyberať už spoločne s obkladom a rozhodnete sa na základe obloženej vzorky, ktorú ste videli na vlastné oči. Kupovať „škárovku“ oddelene od obkladu môžu byť tak trochu risk. Priloženie jedného pásiku k jej farebnej vzorke na predajni môže vyzerať fajn, ale na veľkej ploche to ukáže úplne inak.

Škárovať môžete škárovacou pištoľou alebo špachtľou. Ak sa vám podarí zafŕkať obklad, nič sa nedeje. Stačí ho pohotovo utrieť mokrou handrou, ktorú si už vopred nachystáte s vedrom čistej vody. Na záver treba už len vyčkať, kým škárovka vyschne a môžete sa pustiť do dotvorenia dizajnu interiéru podľa vlastných predstáv. Tak do toho! Výsledok bude určite stáť za malú investíciu, trochu času a vašej tvorivej nálady.

Inšpirujte sa tehlovými stenami

A post shared by Marzena (@marzena.marideko) on

A post shared by Ashley || My Bohemian House (@mybohemianhouse) on

A post shared by Studio Po.mysł (@po.mysl) on