Ukážeme vám, ako si môžete vyrobiť domáce čistiace prostriedky

shutterstock

V každej drogérii nájdete čistiace prostriedky od A po Zet. V regáloch si môžete vyberať medzi prípravkami, ktoré sú špecializované, ale aj univerzálne. Okrem toho, že zložením ide vo väčšine prípadov o chemických pomocníkov a z ich kúpou si berieme aj obal – po minutí odpad, nemôžeme im nič vytknúť.

Neutíchajúce hlasy po zmene prístupu k životnému prostrediu a životnému štýlu na úrovni domácnosti do popredia posúvajú staronové receptúry, ako si vyrobiť domáce čistiace prostriedky vo vlastnej réžii. Niektoré čistenia či odstránenie plesne nezvládnu, ale môžu byť slušnou prevenciou ich vzniku.

Univerzálny domáci čistiaci prostriedok Mr. ocot

Mr. ocot má jedinú nevýhodu, a to klasický kyslastý zápach, ktorý však po zaschnutí rýchlo zmizne. Doma pomôže aj v podobe prípravku, ktorý získate jeho zmiešaním 1:1 s vodou – základný roztok.

Ak chcete znížiť pach, môžete pridať nastrúhanú citrusovú kôru, bylinky a celé korenie. Celkovú vôňu spríjemníte aj prírodnými extraktmi či esenciálnymi olejmi. Stačí pár kvapiek. Pre jednoduchú aplikáciu si roztok dajte do rozprašovača a môžete začať čistiť. Je univerzálny, lacný a po čase si naň zvykne aj váš čuch.

Domáce čistiace prostriedky z citrusov

Základom bude ocot, ku ktorému budeme potrebovať väčšiu sklenenú fľašu (Ak budete prostriedku chcieť viac, siahnite 1l, 3l až 5l). Budete potrebovať citrusové ovocie, ktoré podporíte vhodným korením – to do pohára vložíte ako prvé. Následne k nemu pridáte kôru zvoleného citrusu, ktorou zaplníte fľašu, zalejete octom, fľašu dobre uzatvoríte a necháte odstáť 2 týždne až mesiac.

Kombinácie korenia/byliniek s citrusmi: 

 • klinčeky – pomaranče,
 • rozmarín – citróny,
 • vanilkový extrakt – citróny,
 • čerstvý tymián – limetky,
 • čerstvá mäta/mätový esenciálny olej – grapefruity.

Po uplynutí doby lúhovania octový roztok scedíte do jednej čistej alebo viacerých fliaš. Na ich viečka si nezabudnite zapísať dátum výroby. Trvanlivosť sa pohybuje do obdobia 1-ného roka. Pre použitie prípravok dávkujte v pomere 1:3 do rozprašovača s vodou. Môžete ho použiť na obklad, varnú dosku, kuchynskú linku, WC-ko či na sklo.

Špeciálny domáci pomocník na vašu kúpeľňu

Tento recept vám pomôže pri čistení háklivých povrchov – steny sprchového kúta, umývadla, vane. Vopred si ho treba odskúšať na malej ploche, nakoľko prípravok môže byť pre vaše zariadenie príliš silný – poškodiť ho. Jeho podstatou je zmes, ktorú vymiešate do hladka z týchto surovín:

 • 3 polievkové lyžičky soli – ak dáte menej soli, tak bude prípravok jemnejší,
 • 3 polievkové lyžice tekutého prostriedku na riad – ide o náročnejšie čistenie, takže ho potrebujeme, aby ste sa vyhli chémii, zadovážte si produkt na prírodnej báze,
 • 1/2 pohára octu,
 • 3/4 pohára sódy bikarbóny,
 • šťava z polovice citróna.

Domáci prostriedok na umývanie riadu

Na umývanie riadu môžete použiť prípravok s použitím tekutého domáceho mydla:

 • tekuté domáci mydlo – 1 pohár,
 • 1/2 čajovej lyžičky soli na zahustenie mydla,
 • 5 polievkových lyžíc prevarenej vody,
 • 1 čajová lyžička sódy bikarbóny,
 • dobrovoľných 10 kvapiek esenciálneho oleja podľa výberu.

Všetky prísady poriadne vymiešate. Hustotu mydla môžete korigovať soľou, takže ju sypte opatrne. A je hotovo. Prípravok si dajte do praktickej nádobky a môžete umývať. Jeho účinnosť zvýšite použitým množstvom pri umývaní.

Ako vyrobiť domáce tekuté mydlo

Tento postup bude jednoduchý. Na jeho výrobu budete potrebovať kocku mydla.

 • Môžete použiť mydlo, ktoré máte doma, alebo si zadovážte jadrové mydlo. Nájdete ho v supermarketoch alebo v lekárňach.
 • Horúcu vodu a poháre.

Najprv si na jemno nastrúhate mydlo, ktoré následne vysypete do pohára a zalejete do horúcej vody. Na 100 g mydla použite cca. 0,8 – 1l vody a zmes nechajte odstáť, môžete pridať 5 kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja. Mydlo by sa vám malo postupne rozpustiť. Môžete mu dopomôcť mixérom. Ak sa vám hmota bude zdať hustá, tak môžete priliať opäť trochu vody. Zmes nechajte odstáť, až pokým nebude konzistentná, môžete ju preliať do dávkovača a používať.

Zaujíma vás aj domáca kozmetika?

Jej základom sú osvedčené receptúry, látky a výťažky, ktoré sa skrývajú v prírode. Ak si netrúfate na výrobu vlastnej domácej kozmetiky, môžete siahnuť po kvalitných výrobkoch slovenských výrobcov. Chvalabohu nám tu vyrástlo zopár skvelých a kvalitných značiek, ktoré najrýchlejšie nájdete cez portál Sashe.sk.

 • Ak by ste si však chceli vyrobiť vlastnú, predtým než začnete, študujte nielen o domácej výrobe a postupoch, ale aj o bylinách či kvetoch a o esenciálnych olejoch.
 • Rozhodnite sa pre recept a výrobu domácej kozmetiky, ktorú naozaj využívate a aj spotrebujete.
 • Dbajte na to, aby ste si doma vyhradili miesto a čas, kedy sa na výrobu budete plne sústrediť a nik vás nebude otravovať.

Doma si zvládnete vyrobiť napríklad pleťový krém, balzam na pery či rôzne pleťové masky (na ich tvorbu využijete napríklad ovocie, zeleninu, med, vajcia, jogurt, …) na hydratáciu alebo aj vyčistenie. Treba len chcieť.

Trápi vás rosenie okien? Ukážeme vám, ako si s ním jednoducho poradiť

rosenie okien
shutterstock

Ak čítate tento článok, potom je zrejmé, že máte problém s rosením okien. Ale nebojte sa, tento problém má veľa ľudí.

To, že zarosené okná nie sú na pohľad estetické nie je jediný problém. Vynárajú sa tu aj rôzne hygienické problémy. Rosenie totiž zapríčiňuje aj vznik plesní na stenách a kútoch v blízkosti okien, podieľa sa na vlhnutí muriva a hlavne vytvára nepríjemný príliš vlhký vzduch v miestnosti.

Rosenie okien z vonkajšej strany

Ak sa vám okná rosia z vonkajšej strany, nemáte sa čoho báť a ani čo riešiť. Tento jav znamená len toľko, že vaše okná sú kvalitné a majú dobré tepelne izolačné vlastnosti. Hoci tento jav tiež nie je oku lahodiaci, nespravíte s ním nič a ani nemusíte. Teplý vzduch sa správne drží vnútri miestnosti a studený vzduch zvonku len naráža na vonkajšiu časť skla a tento stret vonkajšieho studeného vzduchu a vnútorného teplého vyústi do vyzrážania sa vody vo forme rosy.

rosenie okien
pexels.com

Rosenie okien v priestoroch medzi sklami

Tento typ rosenia okien je závažný a prakticky ho sami nevyriešite. Ide tu o nekvalitnú izoláciu okien, absenciu absorpčnej hmoty alebo o poškodenie rámu alebo samotného skla, v ktorom môže byť maličká prasklinka, cez ktorú uniká vzduch. Ak nie je vnútorný priestor medzi sklami hermeticky uzavretý, vzduchotesný, vniká do tohto priestoru vzduch, s ním voda a následne problémy. V tomto prípade bohužiaľ pomôže len oprava okien alebo výmena (samozrejme reklamácia u dodávateľa).

Rosenie okien z vnútornej strany

Najskôr musíte pochopiť, čo je za rosením okien z vnútornej strany. Môže za to fyzika a to procesom kondenzácie vody, čo znamená, že ak je v miestnosti vzduch príliš nasýtený vodou, tak sa voda vo vzduchu automaticky vyzráža vo forme vody alebo vodnej pary. Aj dôvod, prečo sa vyzráža práve na okná je jednoduchý a fyzikálny – čím je objekt studenší, tým viac priťahuje vyzrážanú vodnú paru z vlhkého vzduchu.

Toto rosenie okien býva najčastejšie a ľahko si s ním poradíte aj vy. Mnoho ľudí vymieňa okná práve kvôli roseniu, namiesto starých drevených okien si dávajú nainštalovať moderné plastové okná, ale tým sa nič nevyrieši, niekedy sa problém rosenia okien akurát zhorší. Materiál okna totiž nemá žiadny vplyv na rosenie z vnútornej strany. Dokonca plastové okná sa zvyknú rosiť viac a to práve vďaka tomu, že sú kvalitnejšie a lepšie tesnia, čím sa zabraňuje prirodzenej výmene vzduchu, a tak sa vo vnútri ľahšie a rýchlejšie tvorí vlhkosť.

Vďaka vlhkosti teda k roseniu dochádza v miestnostiach ako kúpeľňa, spálňa, kuchyňa a miestnosti, kde je veľa rastlín.

Vetranie

Základom všetkého je vetrať. Plastové okná zabraňujú samovoľnému prevetrávaniu a teda musíte vetrať niekoľkokrát za deň, ak sa chcete vyhnúť roseniu okien. Ideálne je vetrať po dobu štyroch až desiatich minút s oknom otvoreným dokorán. Dobré je, ak pri vetraní stlmíte kúrenie a nezabudnite na dôkladné vyvetranie najmä pred spaním.

Odporúča sa nevetrať „ventilačkou“, keďže vzduch sa nevymení tak dobre a okrem toho sa ochladzujú steny pri oknách, čo má za následok vznik plesní.

Vykurovanie

Ak je v miestnosti vzduch príliš studený na to, aby pohltil vlhkosť, vlhkosť sa prejaví na oknách. Vyhnite sa teda nedostatočnému vykurovaniu a to robte rovnomerne.

Ohrievanie okien

Ak zvýšite teplotu okien, mali by ste znížiť podiel kondenzácie vody na skle. Parapetná doska by nemala byť umiestnená priamo nad radiátorom, pretože tak sa zabraňuje prúdeniu teplého vzduchu na okno. Rovnako nezaťahujte žalúzie, aby sa teplý vzduch dostal do kontaktu so sklom.

Okrem toho je dobré kúpiť si vlhkomer, aby ste vedeli, kedy vetrať, odstrániť z okennej parapety kvetiny, začať pri varení používať digestor a snažte sa obmedziť sušenie bielizne v miestnosti.