Františka na začiatku bol sen „živiť sa niečim, čo milujem” a dnes je realitou. Aká cesta viedla k založeniu vlastnej značky a čo vás na nej motivovalo?
Začalo to vtedy, keď sme – teraz už – s manželom Mariánom hľadali miesto, dom či byt, kde by sme sa usadili. S tým bolo spojené aj zariaďovanie interiéru, hľadanie nábytku a všetkého s tým súvisiaceho. Tu však nastal problém. Stretli sme sa my dvaja, dve osoby, ktoré si radi komplikujú život zložitejším spôsobom riešenia situácie, pokiaľ by sme mohli dosiahnuť vysnívané predstavy. Na základe toho sme mali v mysliach svojský obraz o vzhľade nášho budúceho domova.
Na internete sme našli nádherné nesériové kusy nábytkov či doplnkov, ktoré však na Slovensku nebolo možné zohnať alebo boli, kvôli pochopiteľne vyššej cene, pre nás nedostupné. Ako som pozerala všetky tieto inšpirácie, tak mi začala vŕtať hlavou myšlienka, že by som si mohla aj sama také pekné veci vyrobiť. Možno by som sa tým mohla raz aj živiť. Potom prišiel môj manžel a vyslovil túto myšlienku nahlas nevediac, že o tom premýšľam aj ja. A vtedy to celé započalo.
"Drevo je niečo, čo nám ponúka naša zem. Merino vlna, ktorá pochádza zo špeciálne vyšľachtených ovečiek, tiež."
Začali sme pracovať hlavne s paletami. Rozoberali sme ich a recyklovali do drevených nábytkov a bytových doplnkov. Skúšali sme, tvorili u mojich rodičov v garáži – veď aj najväčší velikáni, ako zakladatelia Apple, Google, Amazon či Disney začali v garáži.(smiech) Prácu s drevom máme čiastočne v rodine. Starký má krásne rezbárske diela vystavené v múzeu. Ocko tiež krásne vyrezáva a práca s drevom je jeho veľká záľuba. Možno som niečo od nich pochytila. Spolu s manželom sme sa pre tvorbu nadchli a celému tomu sme dali názov frensia.
Tvoríte z prírodných materiálov. Prečo ste si vybrali práve drevo a vlnu?
Máme veľmi radi prírodné materiály. Drevo je niečo, čo nám ponúka naša zem. Merino vlna, ktorá pochádza zo špeciálne vyšľachtených ovečiek, tiež. Nie je to niečo umelo vytvorené, ako napríklad plast. Je to niečo, čím našu planétu ďalej nezaťažujeme. Na tom nám záleží. Sú to materiály rozložiteľné a ďalej zrecyklovateľné.
100% merino vlna má okrem všetkého veľmi veľa úžasne oceniteľných vlastností, ako napríklad antibakteriálnosť, jemnosť, hypoalergénnosť, hrejivosť a veľa, veľa ďalších.
S vašou značkou sa mi neodmysliteľne spája – obrovská vlnená deka. Predpokladám, že ide o jeden z najpredávanejších produktov. Ako ste prišli na tento nápad?
K vlne sme sa dostali až neskôr. Keďže som videla, že práca s drevom je pre ženu naozaj fyzicky náročná chcela som nájsť niečo, čo bude “jemnejšie”, ženskejšie. Raz som narazila na fotografiu merino obrej deky a bola to láska na prvý pohľad. Vyhľadávala som si o vlne informácie a zadovážila prvú vlnu. Vždy nás veľmi teší, keď máme pozitívne odozvy a keď sa náš výrobok zákazníkovi páči. Keď pošlú fotografie, ako si ňou skrášlili a zútulnili svoju domovinu.
Vytvárate prevažne interiérové doplnky i nábytok. Čo všetko si môžu zákazníci u vás kúpiť a kde?
Zákazníci si môžu vybrať obrie prikrývky zo 100 % merino vlny s výberom z množstva farieb a rozmerov, rôzne merino vankúše, pelechy pre domáce zvieratká a taktiež si môžu kúpiť samotnú vlnu, ak si chcú vytvoriť niečo vlastné. Máme svoj internetový obchod frensia.sk, kde máme všetky vlnené výrobky. Drevený nábytok sme však na nejaký čas stiahli z ponuky, keďže sme sa mu už nestíhali venovať. No veríme, že sa k nemu čoskoro znovu prinavrátime. Okrem eshopu ponúkame výrobky aj na slovenskom handmade portáli SaShe. Využívame aj náš Instagram @frensia_atelier a Facebook stránku frensia.
Čo z vašej homemade produkcie by sme našli aj u vás doma?
Nuž, je toho viac. Z toho, čo ponúkame aj naším zákazníkom je to peliešok pre mačku, merino deky i vankúše. Potom viacero takých, ktoré v ponuke nemáme a sú iba naše.
Ktorý výrobok je vašou srdcovou záležitosťou? Čo vyrábate najradšej?
Najviac srdcu blízky je mi môj úplne prvý výrobok, a to drevená stropná polička na lane. Stále ju kdesi v dome uchovávam. :) Máme radi nové výzvy. Keď môžeme vyrobiť niečo netypické, podľa predstáv zákazníka. Je to také oživenie samotnej tvorby. Vymyslieť ako to urobiť, vykomunikovať ako to bude vyzerať, naplánovať proces tvorby, domyslieť detaily…
Ako vznikajú idey na nové produkty? Sledujete zahraničné trendy, alebo skôr pri navrhovaní veríte svojmu vkusu a intuícii?
Určite oboje. Je dôležité trh sledovať, no zároveň dať do výrobkov svoje srdce, obohatiť ho svojím nápadom, detailom, myšlienkou, posunúť ho do vlastnej dimenzie firmy. Urobiť to podľa seba. Veľakrát z prvotnej inšpirácie a zámeru vznikne niečo úplne iné, nové. To je na tom to najkrajšie. Tiež sa snažíme sledovať praktickú stránku a o čo majú ľudia záujem.
"Na Slovensku je plno konzervatívnych ľudí, ktorí stavia radšej na klasiku, no taktiež sa čoraz viac stretávame s ľuďmi, ktorí sa inakosti neboja."
Páči sa mi, že popri čistote štýlu jednotlivých výrobkov pracujete, obzvlášť pri vlnených produktoch aj so širokou paletou farieb. Je to náhoda?
Ja osobne milujem takúto hru. Niečo jednoduché, minimalistické obohatiť niečím zložitejším, výraznejším. Poviem príklad. Čistý, vzdušný interiér ladený do neutrálnych farieb rozbijem výraznou cyklamenovou obro merino dekou. Krása.
Prečo sa podľa vás oplatí investovať do originality? Vieme ju na Slovensku oceniť?
Potešuje to. Odlišujeme sa tak jeden od druhého. Niekomu sa páči to a druhému zas ono. Svoj vkus, náhľad, štýl máme možnosť pretaviť do výsledku a ukázať ho svetu, čo je príjemné a pekné. A či vieme originalitu oceniť? Je to diskutabilná otázka. Na Slovensku je plno konzervatívnych ľudí, ktorí stavia radšej na klasiku, no taktiež sa čoraz viac stretávame s ľuďmi, ktorí sa inakosti neboja.
Aké sú vaše ďalšie plány a ciele v podnikaní?
Je strašne veľa toho, na čom pracujeme, no zhrniem to. Chceme stále viac zlepšovať kvalitu a vzhľad našich výrobkov. Chceme pracovať na nových dizajnoch a využitiach vlny. Máme v pláne vypustiť série článkov o rekonštrukciách starého nábytku aj interiéru. Taktiež uvedieme na trh nový super materiál, ktorý na Slovensku ešte nemáme, no o tom potom. Treba nás len sledovať a uvidíte.
Ako si vybrať a nakombinovať doplnky do vášho interiéru
Niekedy je až prekvapujúce, ako veľmi dokážu malé dekoratívne predmety zmeniť celkové pôsobenie domácnosti. Interiéroví dizajnéri vedia veľmi dobre, že práve koberce, osvetlenie, vankúše či obrazy vedia v priestore vytvoriť presne takú atmosféru, v akej sa budete cítiť dobre. Na druhej strane však doplnky do bytu môžu priestor rozbiť natoľko, že bude pôsobiť nesúrodo a rušivo.
Ako na výber doplnkov do domácnosti
Doplnky sú lacným prostriedkom, ktorý osvieži vaše bývanie a vytvorí danej miestnosti nový „look“. Ako vybrať doplnky do interiéru, aby splnili to, čo od nich očakávate? Tu je niekoľko rád.
1. Kvalita pred kvantitou
Masovo vyrábané interiérové doplnky do bytu sú cenovo dostupné a v podstate okamžite si ich viete zadovážiť či už v kamenných alebo internetových obchodoch.
Je to však to, čím chcete zaplniť svoj domov? Keď príde na bytové doplnky, platí, že menej je viac. Niekedy totiž jeden vhodne zvolený a unikátny kúsok môže v interiéri vytvoriť oveľa lepší dojem ako množstvo lacných drobností.
2. Vyberte si doplnky vhodných rozmerov
Možno ste už boli u niekoho, kto mal interiér preplnený veľkými doplnkami. Nič nepokazí dojem tak, ako keď malé miestnosti prepcháte obrovskými a mohutnými doplnkami. Preto pri výbere doplnkov myslite na rozmery izby, do ktorej ich chcete umiestniť.
3. Kombinujte farby a materiály
Doplnky neutrálnych farieb sú síce fajn, no sú veľmi nenápadné a o svojich majiteľoch toho veľa nepovedia. Zvoľte doplnky výrazných farieb a materiálov, ktoré vzbudia u vašich hostí záujem a budú kontrastovať s priestorom.
4. Zvážte asymetrické kúsky
Symetria je nuda. Rozbite priestor asymetrickým umiestnením doplnkov – vymeňte napríklad okrúhle zrkadlo na vašej chodbe so svietnikmi po oboch stranách za asymetrické zrkadlo. Priestoru do dodá dynamiku a štýl.
5. Vyberajte doplnky, ktoré povedia príbeh
Vyberte si také doplnky do bytu, ktoré pre vás niečo znamenajú a povedia nejaký príbeh. Zaveďte si napríklad tradíciu, že si vždy na dovolenke kúpite nejaký originálny (ale nie gýčový) doplnok. Vaša domácnosť vám tak bude pripomínať vaše cesty. Ak si teda kladiete otázku, ako vybrať doplnky do interiéru, skúste staviť na niečo, čo vás bude vystihovať.
6. Kúpte len to, čo sa vám naozaj páči
Nekupujte doplnky len preto, aby ste vyplnili prázdny priestor na stene či niekde v miestnosti. Náhodné a neplánované nákupy sú zvyčajne tie, počas ktorých kúpime kúsky, ktoré sa nám skutočne páčia. Neunáhlite sa, aby ste mali nákupy čo najskôr za sebou a radšej to nechajte na situáciu, keď vám niečo vyslovene padne do oka a budete mať pocit, že tento kúsok musíte mať.
7. Nemíňajte veľa
Na doplnky do vášho interiéru nemusíte minúť celý majetok. Ak vám do oka padol drahší kúsok, kúpte si ho, no myslite na to, že drahý doplnok by mal byť natoľko jedinečný, že do danej miestnosti už ďalšie doplnky potrebovať nebudete. Originálne doplnky môžete nájsť aj v bazároch.
Nápady na doplnky do bytu vhodné do vášho interiéru
Pozrite si zoznam niekoľkých doplnkov, vďaka ktorým sa z vašej domácnosti stane celkom nový priestor. Pri otázke, ako vybrať doplnky do interiéru, myslite na kombinácie farieb, materiálov a štýlov. Dosiahnete tak efekt, ktorý nik neprehliadne.
- Použite svietidlá – stojace, visiace či stolové lampy vytvoria útulný a teplý priestor.
- Domácku atmosféru vytvoríte pomocou košíkov a škatuliek.
- Aj knihy a časopisy môžu poslúžiť ako doplnky.
- Nezabudnite na sviečky a svietniky.
- Prírodné prvky ako kvety, mušle, kamienky či šišky dodajú domácnosti útulnosť.
- Zjemnite priestor kobercami, vankúšikmi a prehozmi.
- Pridajte aj visiace dekorácie ako napríklad starú klietku pre vtáčika.