Domácnosť bez odpadu? Ukážeme vám, ako začať

Pojem zero waste sa v ostatnom období udomácnil aj na slovenskej pôde. Konečne. Hoci za inými krajinami máme, čo doháňať, progres v pohľade na domácnosť bez odpadu je vidieť aj počuť i v našej spoločnosti.

Bez-odpadová domácnosť je riešenie, ktoré môže pomôcť zníženiu tvorby odpadu. Jednou z ciest, ako začať, je zadovážiť si koše na separovanie odpadu a separovať. Nebude to však stačiť. Skládky znečisťujú životné prostredie a z dlhodobého pohľadu do budúcnosti predstavujú neudržateľné riešenie pre človeka a jeho zdravý život.

Život bez odpadu = Domácnosť bez odpadu

Z výrazu zero waste, v preklade nulový odpad, vyplýva samotná podstata filozofie života bez odpadu. Dokázať plnohodnotne fungovať a viesť domácnosť bez odpadu, teda bez jeho tvorby. Tento spôsob života sa nám môže zdať na začiatku nepredstaviteľný. Realizáciou postupných a maličkých krokov bude však reálny a omnoho zdravší. Pre nás aj pre spoločnosť.

domadoma.sk

Bezodpadová pyramída

Pre vysvetlenie filozofie nám poslúži séria hesiel, ktoré spoločne i graficky znázorňujú pyramídu zero waste a sú pre nás praktickým vodítkom, ako začať.

Refuse/Odmietaj: “Skutočne túto vec chcem?”

Povedať nie je pre mnohých z nás náročné. Domov sa tak vraciame s rôznymi letáčikmi, reklamnými materiálmi, nepotrebnými dekoráciami a darčekmi od rodiny, známych či priateľov. Nechceme odmietnuť, nechceme ublížiť a dobrovoľne sa stávame skladníkmi nepotrebného. Ak sa nechcete vašich blízkych dotknúť, argumentujte im, vysvetlite prečo konkrétnu vec nemôžete prijať. Ani nebudete vedieť, ako a môžete sa pre nich stať inšpiráciou pre vlastnú domácnosť bez odpadu.

Reduce/Redukuj: “Skutočne túto vec potrebujem?”

Veľa vecí nakupujeme zo zvyku len preto, že sa nám páčia alebo sa chceme niekomu rovnať. Nakoniec ich použijeme minimálne, ak vôbec. Dobrým príkladom je oblečenie, obuv a módne doplnky, drobnosti do domácnosti, najnovšiu verziu smartfónu,… Pri každom nákupe sa vždy pýtajte, kde a ako samotnú vec využijete. Pri odpovediach buďte k sebe úprimní a zabudnite na frázu “To sa mi raz zíde. … Ale keď mne sa to páči, no a.”

Reuse/Použi znova: “Môžem ešte túto vec použiť?”

Veľa z toho, čo vyhadzujeme môžeme opraviť a používať naďalej. Zároveň by sme sa mali sústrediť na kúpu kvalitných produktov a výrobkov, ktoré nám vydržia dlho. Príkladom je jednoduchá kvalitná textilná taška, ktorú si kúpime raz a používame ju pri každom nákupe namiesto toho, aby sme patrili k zberačom nákupných igelitiek a papierových tašiek. Takisto pri nákupe oblečenia môžeme po sebe dediť rodinne, prostredníctvom moderných swapov oblečenia či susedských bazárov.

Recycle – Recover/Recykluj Obnov: “Ako túto vec môžem ešte využiť?”

Vo vašej domácnosti by nemali chýbať ani koše na triedený odpad. Zároveň predtým než čokoľvek vyhodíte do smetného koša, zamyslite sa na chvíľu či neexistuje spôsob, ako ju opätovne zúžitkovať. Nebojte sa doma opýtať  alebo aj googliť na internete. Výsledky vás môžu prekvapiť. Keď môžu byť napríklad z pneumatík či plastových fliaš kvetináče, z drevených paliet nábytok, prečo nie aj z toho konkrétneho odpadu?

Rot/Rozlož: “Môžem túto vec skompostovať?”

Veľkú časť tvorí odpad, ktorý sa dokáže biologicky rozložiť. Jeho zkompostovaním môžete získať dobré hnojivo do záhrady alebo do kvetináčov na balkóne či v byte. Ako na to? Ak žijete v komunite podobne zmýšľajúcich susedov, môžete si zabezpečiť spoločný kompostovač, elektrický kompostér alebo vermikompostér.

Dispose/Zbav sa, odstráň: “Ani jedno z pravidiel vyššie nemôžem uplatniť?”

Určitý typ odpadu nie je možné ani recyklovať, znovu použiť, či využiť na obnovu energie. Ide o chemikálie, nebezpečný odpad napríklad s obsahom azbestu. V tomto prípade je potrebné pristúpiť k jeho vyhodeniu.

Domácnosť bez odpadu – Bea Johnson

Pri štýle života bez odpadu vám môže pomôcť aj dobrá literatúra. Bea Johnson je autorkou knihy Zero waste home, ktorá nadväzuje na jej zero wase blog. Bea filozofiu vedenia domácnosti bez odpadu aplikovala na vlastnej rodine a transformovala ju do podoby inšpiratívneho príbehu, ako zredukovať produkciu odpadu domácnosti na rok iba na neuveriteľného 0,5l. Prostredníctvom knihy ponúka zero waste tipy a svoj zelený pohľad na domácnosť, ktorá na životnom prostredí zanecháva minimálny odtlačok. Ak chcete zero waste home, nemala by vám v knižnici chýbať.

Nákup bez-obalových potravín

Veľký boom aktuálne zaznamenáva aj otváranie obchodíkov, v ktorých si môžete nakúpiť tzv. bez-obalovo. Čo to znamená? Jednoducho prídete s vlastnými vreckami, ideálne textilnými (Môžete si ich ušiť napríklad zo starých záclon, či košieľ. Vidíte? Aj toto je zero waste štýl.) a nakúpite si do nich toľko, koľko potrebujete. Na tekuté veci budete potrebovať nádobky alebo fľašky, ktoré však takto môžete opakovane používať. Takéto milé obchodíky, ktoré nás akoby vracali do starých čias nákupov, nájdete v slovenských väčších mestách.

Zero waste kozmetika v kúpeľni

Kozmetiku nájdete napríklad aj v bezobalových predajniach. Najdôležitejším pre našu zdravú hygienu je umývanie rúk a tela, ktoré môžete zvládnuť bez problémom aj prírodným tuhým mydlom. Lokálni výrobcovia ho ponúkajú v rôznych zloženiach, ktoré vyhovejú či citlivej alebo normálnej pokožke. Zaujímavým trendom je aj suchý šampón, v handmade svete známy aj ako šampúch.

Základom pre zero waste kozmetiku sú ekologické a prírodné materiály, pričom v prípade telovej kozmetiky zastávajú dominantnú úlohu i prírodné oleje. Na umývanie zubov môžete využiť napríklad populárnu bambusovú kefku a domácu zubnú pastu, na ktorú nájdete recept na internete či si ju kúpite.

Pomalá móda a kapsulový šatník

Slow fashion, v preklade pomalá móda ide ruka v ruke s bez-odpadovou domácnosťou. Jej cieľom je sústrediť našu pozornosť na nákup kvalitných kúskov od domácich dizajnérskych značiek, v krajčírskych dielňach či salónoch. U predajcu, ktorý vám garantuje kvalitu či pôvod, ekologickosť materiálov a plnohodnotné pracovné  podmienky, v ktorých sú výrobky zhotovené.

S týmto prístupom si môžete doma vytvoriť kapsulový šatník, ktorý nahradí kvantum lacného a nekvalitného oblečenia zo známych nákupných reťazcov. Úzky počet nadčasových kúskov vám takto poskytne potrebné množstvo variácií na celý rok.

Domácnosť bez odpadu sa dnes veľa skloňuje. A aj keď to občas zaváňa trendom, ide o správnu módu, ktorú by sme mali nosiť všetci.

Táto filozofia podporuje zdravý životný štýl a jeho prijatie tkvie v transformácii nášho myslenia. Zvládnete to a zmena príde, len sa jej musíte otvoriť. Ak neviete ako, začnite malými krôčikmi, ktoré sme vám predstavili.

19 predsavzatí pre lepšiu domácnosť, ktoré v roku 2019 hravo zvládnete

unsplash.com

Áno, poznáme to. Zbalili ste vianočné dekorácie, aby mohli opäť zažiariť o rok a váš domov zrazu pôsobí bez nich mdlo a nevýrazne. Na stole sú zvyšky vianočného pečiva a na poličkách veci, ktoré zatiaľ nedostali svoj priestor.

Alebo vám už žiaden nezostal?

Je čas začať odznova! Pripravili sme pre vás predsavzatia zamerané na zlepšenie bývania, ktoré sú nielen štýlové, elegantné, úsporné, ale predovšetkým ľahké. Inšpirujte sa nimi u vás doma a pocítite radosť z vášho bývania.

1. Prestaňte skladovať veci, ktoré nepoužívate

Už ste niečo servírovali v pozlátenej obedovej súprave, ktorú ste dostali ako svadobný dar? A čo ten kabát, po ktorom ste túžili pred rokmi? Čakáte kým schudnete alebo bude opäť trendy? Zabudnite na to! Ak ste sa týchto vecí celý rok nedotkli, zbavte sa ich. Buďte silní, bojujte!

šatník
unsplash.com

2. Venujte pozornosť nevyužitým častiam domu

Aj priestor za dvermi, pod pohovkou či posteľou, alebo v opačnom rohu miestnosti než zvyknete sedieť, môže mať svoju funkciu a zmysel. Iba vy to máte v rukách! Ak potrebujete využiť ich potenciál, choďte na nákupy pripravení. Odmerajte si priestor a urobte si pred nákupom prieskum. Existuje obrovské množstvo úložných riešení, háčikov, držiakov i stojanov, ktoré vám pomôžu využiť skrytý potenciál vášho interiéru.

unsplash.com

3. Naplánujte si, ako zatočíte s problémovými zónami

Ak úroveň chaosu vo vašich kuchynských skriniach alebo na pracovnej ploche dosahuje najvyšší level a vy prepadáte beznádeji, nestresujte sa. Nie všetko v domácnosti potrebuje váš bezprostredný čas a energiu. Ak nemáte dve hodiny, aby ste sa o to postarali hneď, pridajte si úlohu do vášho to-do zoznamu. Umiestnite ho tak, aby bol viditeľný (napríklad na chladničku alebo pracovnú plochu počítača) a určite si dátum, kedy problémovej zóne dáte zbohom.

unsplash.com

4. Vložte do priestoru kúsok seba

Obľúbené obrazy sú na zemi, lebo ste pre ne stále nenašli vhodné miesto? Fotografie z ďalekých ciest zostali na úložisku, pretože ste nemali čas ich vytriediť? Sú to výhovorky! Stavte práve na to, čo je pre vás jedinečné a pretavte vaše emócie, zážitky a vkus do vášho domova. Nepochybne sa tak stane jedinečným.

unsplash.com

5. Zmeňte niektoré prvky a čarujte s priestorom

Posunuli ste cez vianoce nábytok v obývačke tak, aby vynikol váš vianočný stromček? Ak sa vám zdá, že takáto zmena jej prospela, pokojne si ponechajte toto nové usporiadanie. Ak neviete prísť na to, čo nahradí strom ako ohnisko miesta, zamyslite sa nad tým, čo zaujme váš pohľad, keď vkročíte do izby.

Ak nemáte chuť meniť polohu nábytku, skúste zmeniť aspoň menšie interiérové prvky. V spálni napríklad pomôže výmena posteľnej bielizne či závesov. Experimentovať v nej môžete miešaním farieb a vzorov.

unsplash.com

6. Stavte na čerstvosť a sviežosť zelene

Už rok hovoríte o tom, ako pridáte do obývačky veľkú Monsteru a na parapete urobíte prehliadku kaktusov? Teraz je ten čas! Zeleň dodá vášmu domovu čerstvý náboj a nový rozmer. Ak nemáte veľa času na starostlivosť o kvety, siahnite po tých menej náročných. Alebo si jednoducho spravte “služby” tak, aby sa do starostlivosti o živý prvok domácnosti zapojil každý člen rodiny.

unsplash.com

7. Zbavte sa starých potravín

Skontrolujte všetky zásoby múky, cukru, korenín, strukovín či cestovín. Pozrite sa aj na zaváraniny, konzervované výrobky a zbavte sa tých, ktoré sú po záručnej dobe. Zároveň si môžete vyčistiť všetky poličky v potravinovej skrini či špajzi a zoradiť si potraviny tak, aby ste všetko s prehľadom našli.

unsplash.com

8. Vyskúšajte si 5 minútové upratovanie

Skôr než sa dostanete do postele, spravte si každý večer krátky tréning. Nastavte si časovač a stopnite si, koľko menších úloh môžete urobiť pre domácnosť za päť minút. Ak sa do toho pustíte s chuťou, stihnete pravdepodobne vyvesiť kôš prádla, vyhodiť odpadky či umyť umývadlo vrátane kúpeľňového zrkadla. Pritom budete užitočným veciam venovať minimálny čas, za ktorý by ste si skontrolovali svoj e-mail alebo prešli feedy na Facebooku. Využiť takto môžete tiež reklamnú prestávku pri pozeraní televízie.

unsplash.com

9. Miňte staré zásoby a kupujte to, čo skutočne potrebujete

Skôr, ako začnete nezmyselne plniť skrinky a zásuvky rovnakými položkami, zastavte sa a urobte revíziu všetkého, čo už máte doma. Vytlačte posledné zvyšky zubnej pasty či telového krému, nechajte dohorieť vonnú sviečku a do šalátu dajte zvyšné kvapky olivového oleja. Len touto jednou zmenou návyku budete menej plytvať, menej spotrebujete a spravíte doma menej neporiadku.

pixabay.com

10. Urobte si poriadok v účtoch

Máte prehľad o svojich pravidelných výdavkoch? Viete, koľko môžete minúť? Nemusíte si každý mesiac prezerať prehľad platieb, ani rozmýšľať nad tým, čo treba ešte zaplatiť. Šikovná appka to zvládne za vás.

Nová mobilná 365 banka cez funkcionalitu inteligentný zostatok myslí na všetky vaše plánované výdavky. Zohľadní pravidelnú splátku hypotéky, trvalé príkazy, inkaso za operátora či sporenie, a tak vždy viete, koľko môžete z rodinného rozpočtu minúť, kým vám nepríde ďalšia výplata. Ak náhodou za nový nábytok zaplatíte viac, ako by ste mali, upozorní vás na to.

11. Spravte poriadok v zásuvkách a úložných košoch

Úložné priestory sú užitočné, ale nehádžte do nich náhodný obsah. Ak si myslíte, že sa vám uľaví ak všetok neporiadok zhrniete do krabice – mýlite sa. Používajte ich naopak na zoradenie druhovo podobných vecí (napríklad dajte zvlášť fotografie, krajčírske potreby, narodeninové blahoželania). Triedenie urobte poctivo a na konci nezabudnite krabicu označiť štítkom, tak aby vám jej obsah bol aj po čase ihneď jasný.

pexels.com

12. Nekupujte ďalšie boxy, kým sa nerozhodnete čo chcete skladovať

Využívanie všetkých najnovších úložných riešení, ktoré majú šetriť priestor, často vytvára ešte väčší neporiadok. Nedovoľte, aby boli príčinou výhovoriek a dôvodom na držanie harabúrd, ktoré ani nepotrebujete.

13. Nebuďte v tom sám, zapojte rodinu

Nenechajte si na pleciach celú domácnosť. Jednoducho rozdeľte úlohy, ktoré môžu byť vykonané v konkrétnom čase každý týždeň, medzi jednotlivých členov domácnosti. Aj menšie deti môžu mať svoje malé významné úlohy. Pripomeňte im, že čas, ktorý vám pomôžu ušetriť, budete môcť stráviť spoločne zábavnejšími aktivitami.

unsplash.com

14. Vytrieďte si šatník a využite pravidlo One Out – One In

Povedzte si dosť a vytrieďte bezohľadne všetko, čo ste nemali na sebe viac ako rok. Nečakajte kým schudnete, alebo budete kúsok opäť IN. Jednoducho veci, ktoré nenosíte zbaľte a darujte charite. Investujte do nadčasových kúskov a nehromaďte zbytočne oblečenie. Skúste sa pritom držať pravidla – jednu vec kúpim, inú vyradím.

unsplash.com

15. Recyklujte viac

Tento rok môžete rozvinúť ešte viac vaše ekologické návyky. Pokračujte s recykláciou a osvojte si aj ďalšie inovatívne riešenia, ktoré sú ohľaduplné k prírode. Nepoľavujte vo vašom nastavení – má to zmysel!

pixabay.com

16. Rozvíjajte dobré návyky

Niektoré veci v domácnosti nepotrebujú čas, ale správny návyk. Usteľte si posteľ každé ráno, zbavte sa špinavého riadu a vložte ho po každej večeri do umývačky, po prezlečení si uložte oblečenie tam – kam patrí (nie, nie je to žehliaca doska ani stolička). Akonáhle sa dostanete do tejto rutiny, budú vám váš recept na úhľadný domov, závidieť všetci priatelia.

pexels.com

17. Nastavte sa na zdravší životný štýl

Dojedli ste posledné vianočné pečivo? Je čas začať do prázdnych misiek dopĺňať ovocie, orechy či sušené bylinky. Namiesto klasických dobrôt, si do zorného poľa v kuchyni vystavte zdravú alternatívu, aby ste po nej mohli kedykoľvek siahnuť.

unsplash.com

18. Dajte každej novej veci svoje miesto

Je ľahké nakupovať a nechať potom plné tašky na chodbe alebo pred praskajúcim šatníkom. Aj tento zlozvyk je zdrojom neporiadku. Akonáhle si domov prinesiete novú vec, nájdite jej v priestore správne (trvalé) miesto. Buďte však spravodlivý – nový úložný box, či vyžiadaná zásuvka sa nepočíta.

19. Vypracujte si týždenný systém

Ak získajte pomoc od každého člena rodiny, tak vaša domácnosť bude fungovať hladko. Nejde len o prerozdelenie klasických domácich úloh. Spravte si raz týždenne krátku rodinnú poradu a preberte si všetko čo by mohlo ovplyvniť chod domácnosti v najbližšom období. Najmä u detí sa potreby, vzhľadom na vek rôznia – je lepšie sa na všetko, čo vás čaká pripraviť.

unsplash.com

Foto: unsplash.com, pexels.com

Tento článok vznikol v spolupráci s 365 bankou.

365 banka je nová slovenská banka, kde si vybavíte všetko online za pár minút mobilom, nikam nemusíte chodiť a účet s kartou máte zadarmo. Okrem toho môžete platiť cez Google Pay a v mobilnej appke nájdete množstvo šikovných funkcií a výhod, ako napr. vrátenie peňazí z nákupu u vybraných partnerov alebo sporenie s úrokom až 3,65 % ročne do sumy 1 500 €.