Domáca aviváž, prášok alebo gél na pranie? Vyrobíte si ich takto jednoducho aj doma

Aj keď sa vám to možno bude veriť ťažko, domáce prípravky dokážu smelo konkurovať pracím práškom, gélom či aviváži z obchodných regálov. Treba ich len vyskúšať. Okrem pracej schopnosti sú šetrné voči nášmu oblečeniu a následne aj pokožke. Domáca aviváž navyše pekne zmäkčuje pranú bielizeň.

Moju kamarátku z ničoho nič začala svrbieť pokožka. Aby sa nepríjemného pocitu zbavila vyskúšala rôzne krémy a diagnózy. Nakoniec skúsila pranie domácimi pracími prostriedkami, ktoré ju nakoniec nepríjemného svrbenia zbavilo.

Domáca aviváž – ako na to

Na jej výrobu budete potrebovať ocot, vodu a esenciálne oleje. Ocot a vodu je potrebné zmiešať 1:1. Na začiatok by sme vám odporučili zmiešať 250 ml vody s 250 ml octu. Do roztoku pre získanie vône nakvapkajte 10 kvapiek vášho obľúbeného vonného oleja. Namiesto oleja môžete použiť aj kondicionér na vlasy.

Pri zarábaní, zmes miešajte a potom ju nalejte do uzatvorenej nádobky. Pred každým praním ju jemne pretrepte a do prania ju dávkujte v množstve 2 veľké polievkové lyžice na jedno pranie.

Domáci gél na pranie

Rovnako ako aviváž, aj domáci prací gél na pranie si zvládnete vyrobiť doma. Na jeho výrobu budete potrebovať jadrové mydlo (Jelen) – 250 gramov, kryštalickú sódu (uhličitanu sodného) – 100 až 250 gramov, 5 litrov horúcej vody a vedro.

 • Najprv si na klasickom strúhadle na syr nastrúhajte jadrové mydlo.
 • Pripravte si dostatočne veľké vedro a nasypte doň nastrúhané mydlo aj sódu.
 • Keď voda zovrie, tak ju do vedra vylejte a zmes miešajte dovtedy, kým sa mydlo celkom nerozpustí a zmení na váš domáci gél na pranie.
 • Zmes nechajte odstáť do rána a vylejte ju do veľkej 5 litrovej sklenenej fľaše. Do prania ho dávkujte v množstve 0,25 až 0,5 l priamo na bielizeň do bubna v práčke.

Domáci prášok na pranie

Určite vás zaujíma aj to, ako vyrobiť domáci prášok na pranie. Podobne ako vyššie, realizácia nebude náročná. Budete potrebovať tieto ingrediencie: 2 kg sódy na pranie ( nie jedlej sódy), 200 g mydla na pranie (môžete použiť jadrové alebo marseillské mydlo), 1 kg perkarbonátu sodného (katalyzátor pre umožnenie prania na vyšších teplotách), 50 g aktivátoru perkarbonátu sodného – TAED, 10 až 15 minút kvapiek vonného oleja.

 • Najprv si nastrúhajte na jemno a všetky ingrediencie zmiešajte dohromady. Nezabudnite do nej nakvapkať vonný olej, ktorý však nie je povinnosťou, ale prinesie prášku zaujímavú vôňu. (Ak použijete domácu aviváž s vonným olejom, nemusíte ju do prášku pridávať.)
 • Domáci prášok si môžete nasypať do veľkej sklenenej fľašky a označiť ju nálepkou či čiernou fixkou.
 • Prášok do prania následne dávkujte v pomere 2/3 bežného pracieho prášku.

Výhody domáceho prášku

Nesporným plusom, prečo sa doma oplatí vyrobiť domáci prach na pranie je cena. Nielen domáci prášok, ale aj domáca aviváž či gél na pranie majú omnoho výhodnejšiu cenu. Domáce prípravky nedráždia pokožku ani dýchacie cesty a neobsahujú látky, ktoré spôsobujú alergie. Najčastejšie ide práve o syntetické alebo prírodné parfémy, optické rozjasňovače či farbivá, ktoré klasické pracie prášky môžu obsahovať. Stačí si prečítať ich zloženie.

Je len na vás, ktorý postup, ako vyrobiť domáci prípravok na pranie, si vyberiete. Pri každom budete potrebovať čas na realizáciu, ktorý sa nedá porovnávať s nákupom v obchode. Dobrá správa na záver je, že ekologické pracie prostriedky nájdete aj v špecializovaných „eko“ predajniach. Predtým, než pôjdete na nákup nových pracích zásob, porozmýšľajte o zmene. Vaša práčka ju rada vyskúša. A vaša pokožka si ju veľmi ľahko zamiluje.

Trúfate si na predaj bytu bez realitky? Mali by ste si dať pozor najmä na tieto veci

shutterstock

Pri predaji bytu je váš cieľ jasný. Získať protihodnotu na váš bankový účet a to za čo najkratší čas.

Predaj bytu bez realitky je už bežnou praxou. Každý kto má dostatok času, ktorý si predaj bytu vyžaduje, vôbec nemusí váhať a do celého procesu sa jednoducho pustiť.

V prvom rade si ujasníme, že mýty o predaji bytu bez realitnej kancelárie sú už dávno vyvrátené. Mýty, ktoré poukazovali na nemožnosť predať byt na vlastnú päsť a na finančnú stratu bez zásahu odborníka na reality, už jednoducho neplatia.

Stačí máť prehľad o jednotlivých krokoch predaja bytu a obídete sa aj bez maklérov.

Dajte o byte vedieť

Ak ste už oslovili svoje bezprostedné okolie a rodinu s ponukou na kúpu bytu, možno ste mali šťastie a kupcu ste našli ihneď. Ak nie, nezúfajte. Dopyt po bytoch každoročne stúpa.

Predaj bytu bez realitky si vyžaduje vytvoriť pútavý inzerát, ktorý budúcich kupcov zaujme. Venujte jeho vytvoreniu dostatok času a dajte si na obsahu skutočne záležať.

Kvalitné fotografie patria k základu celého inzerátu. Urobte si fotografie každej izby, okolia bytu tak, aby fotky ukazovali reálny stav bytu a nielen umelecké zábery. Na fotkách sa snažte vyzdvihnúť to najlepšie z celého bytu, tak, aby mal budúci kupca jasnú predstavu o celom dispozičnom riešení bytu.

Dôležitý je aj opis nehnuteľnosti, ktorú máte záujem predať. V tejto časti je najlepšie byť úprimný a uviesť všetky podstatné detaily.

V inzeráte uveďte aj cenu, aby ste predišli zbytočným obhliadkam bytu a strácali tak váš čas.

Pri stanovení ceny platí nepísané pravidlo, že cenu, za ktorú by ste chceli byt predať navýšite o 5 – 10%. Dôvodom je práve konečné zjednávanie ceny bytu. Kupca bude pri zjednávaní spokojný, že sa mu podarilo zjednať výšku kúpnej ceny a vy budete spokojný, že ste neprerobili.

Pri obhliadkach stavte na úprimnosť a emócie

Predaj bytu bez realitky si vyžaduje vaše úsilie aj pri obhliadkach bytu, ktoré sa dohadujú väčšinou na poobedné a večerné hodiny. V tomto čase je potrebné, aby ste boli k dispozícii a predávaný byt bol uprataný a pripravený na svoje promo.

Po vymenovaní všetkých dôležitých faktov o byte stavte na úprimnosť a predostrite všetky negatíva bytu a zároveň všetky pozitíva, ktoré byt má. Nebojte sa hovoriť o vašich skutočných emóciách o príjemných spomienkach, ktoré si s bytom nesiete. Negatívne skúsenosti rozhodne neskrývajte, ale radšej uveďte aj spôsob, ako ste ich vyriešili.

Našiel som kupcu a čo ďalej?

Predaj bytu bez realitky si rovnako vyžaduje vedieť, ako celý obchod zrealizovať tak, aby ste neprišli o vašu nehnuteľnosť bez jediného centu.Pri predaji bytu sa nebavíme o pár eurách a preto je zvýšená ostražitosť na mieste. Nemajte strach, nasledujúce pojmy vám celú právnu stránku veci objasnia.

S kupcom môžete podpísať rezervačnú zmluvu. Na základe rezervačnej zmluvy si kupca a predávajúci dohodnú presný čas o podpise kúpnej zmluvy.

Pri rezervačnej zmluve kupca zloží obvykle rezervačnú zálohu, ktorá slúži na ochranu oboch zúčastnených. Pre kupcu je to ochrana pred predaním nehnuteľnosti inému záujemcovi, napríklad v čase, keď si už vybavuje hypotéku. A pre predávajúceho, je to ochrana pred zmenou názoru na poslednú chvíľu.

Rezervačná záloha sa započítava do kúpnej ceny a v prípade, že kupca od obchodu cúvne, táto záloha ostáva predajcovi ako odplata za čas, kedy mohol byt predať inému záujemcovi.

Hoci uzavretie rezervačnej zmluvy nie je povinnou súčasťou kúpno-predajného procesu, je to praktika, ktorá chráni obe strany súčasne.

Ďalším krokom je podpis kúpnej zmluvy, prípadne zmluvy o budúcej kúpnej zmluvy (v prípade financovania cez hypotekárny úver). Zmluva sa spisuje medzi predajcom a kupcom. Jej obsah musí spĺňať tieto náležitosti:

 • spôsob platenia,
 • dátum odovzdania nehnuteľnosti,
 • ozrejmenie, že kupujúci videl nehnuteľnosť pozná jej stav,
 • jasné stanovisko, že byt kupuje a pristupuje k zmluve so správcom nehnuteľnosti.

Odporúčame vám tento dokument vytvoriť v spolupráci s právnikom alebo notárom, ktorí už majú v tejto oblasti skúsenosti a vedia, čo všetko je potrebné, okrem zákonných náležitosti do zmluvy napísať.

Po notársky overených podpisoch kúpnej zmluvy oboch strán váš proces kúpy a predaja ešte nekončí. Pri prepise vlastníckych práv na katastri si pripravte aj sprievodný list ku kúpnej zmluve. Nájdete ho pod pojmom: Návrh na vklad vlastníckych práv.

Povinnou prílohou pri návrhu na vklad vlastníckych práv je aj potvrdenie o bezdlžnosti. Je to potvrdenie predávajúceho, že nemá nedoplatky u správcu nehnuteľnosti.

Taktiež sa môžete v banke stretnúť aj s pojmom Záložná zmluva, ktorú vytvára samotná banka. Zmluva sa podpisuje medzi predajcom, kupcom a bankou. Ide o zabezpečenie banky, pre prípad, že nový majiteľ bytu nebude riadne splácať svoj úver. Zvyčajne sa podpisuje po podpísaní kúpnych zmlúv. Túto zmluvu je potrebné následne založiť na katastri nehnuteľnosti, za poplatok 66 eur. Po tomto úkone vznikne na liste vlastníctva plomba.

Banka si od vás môže ešte pred schválením úveru vyžiadať predloženie znaleckého posudku k danému bytu. Znalec v ňom určí aktuálnu hodnotu bytu. Znalec k vypracovaniu znaleckého posudku bude potrebovať – list vlastníctva, katastrálnu mapu, titul nadobudnutia (kúpna zmluva, osvedčenie o dedičstve, darovacia zmluva) a potvrdenie o veku stavby, ktoré vám vydá bytové družstvo.

Na znalecký posudok si pripravte približne 120 eur a na jeho vypracovanie si počkáte od dvoch dní do jedného týždňa.

Odovzdanie bytu novému majiteľovi

Po vybavení všetkých formalít ostáva ešte zopár posledných, no nemenej dôležitých administratívnych úkonov.

Prvým je spísanie protokolu o odovzdaní bytu priamo na mieste, kde pôvodný majiteľ bytu odovzdá kľúče od bytu novému majiteľovi.

Náležitosti protokolu sú:

 • údaje o predávajúcom,
 • údaje o kupujúcom,
 • zadefinovať byt na základe listu vlastníctva,
 • odpísať číslo merača a stav – elektromera, plynomera, vodomerov a meračov radiátorov

Posledný krok je prepis energií. Spočíva v odhlásení pôvodného majiteľa bytu a prihlásení nového majiteľa bytu u dodávateľov energie, správcovi či mestu. Túto tému sme spracovali samostatne v článku: Ako rýchlo vybaviť prepis energií pri kúpe bytu a domu.