Domáca aviváž, prášok alebo gél na pranie? Vyrobíte si ich takto jednoducho aj doma

Aj keď sa vám to možno bude veriť ťažko, domáce prípravky dokážu smelo konkurovať pracím práškom, gélom či aviváži z obchodných regálov. Treba ich len vyskúšať. Okrem pracej schopnosti sú šetrné voči nášmu oblečeniu a následne aj pokožke. Domáca aviváž navyše pekne zmäkčuje pranú bielizeň.

Moju kamarátku z ničoho nič začala svrbieť pokožka. Aby sa nepríjemného pocitu zbavila vyskúšala rôzne krémy a diagnózy. Nakoniec skúsila pranie domácimi pracími prostriedkami, ktoré ju nakoniec nepríjemného svrbenia zbavilo.

Domáca aviváž – ako na to

Na jej výrobu budete potrebovať ocot, vodu a esenciálne oleje. Ocot a vodu je potrebné zmiešať 1:1. Na začiatok by sme vám odporučili zmiešať 250 ml vody s 250 ml octu. Do roztoku pre získanie vône nakvapkajte 10 kvapiek vášho obľúbeného vonného oleja. Namiesto oleja môžete použiť aj kondicionér na vlasy.

Pri zarábaní, zmes miešajte a potom ju nalejte do uzatvorenej nádobky. Pred každým praním ju jemne pretrepte a do prania ju dávkujte v množstve 2 veľké polievkové lyžice na jedno pranie.

Domáci gél na pranie

Rovnako ako aviváž, aj domáci prací gél na pranie si zvládnete vyrobiť doma. Na jeho výrobu budete potrebovať jadrové mydlo (Jelen) – 250 gramov, kryštalickú sódu (uhličitanu sodného) – 100 až 250 gramov, 5 litrov horúcej vody a vedro.

 • Najprv si na klasickom strúhadle na syr nastrúhajte jadrové mydlo.
 • Pripravte si dostatočne veľké vedro a nasypte doň nastrúhané mydlo aj sódu.
 • Keď voda zovrie, tak ju do vedra vylejte a zmes miešajte dovtedy, kým sa mydlo celkom nerozpustí a zmení na váš domáci gél na pranie.
 • Zmes nechajte odstáť do rána a vylejte ju do veľkej 5 litrovej sklenenej fľaše. Do prania ho dávkujte v množstve 0,25 až 0,5 l priamo na bielizeň do bubna v práčke.

Domáci prášok na pranie

Určite vás zaujíma aj to, ako vyrobiť domáci prášok na pranie. Podobne ako vyššie, realizácia nebude náročná. Budete potrebovať tieto ingrediencie: 2 kg sódy na pranie ( nie jedlej sódy), 200 g mydla na pranie (môžete použiť jadrové alebo marseillské mydlo), 1 kg perkarbonátu sodného (katalyzátor pre umožnenie prania na vyšších teplotách), 50 g aktivátoru perkarbonátu sodného – TAED, 10 až 15 minút kvapiek vonného oleja.

 • Najprv si nastrúhajte na jemno a všetky ingrediencie zmiešajte dohromady. Nezabudnite do nej nakvapkať vonný olej, ktorý však nie je povinnosťou, ale prinesie prášku zaujímavú vôňu. (Ak použijete domácu aviváž s vonným olejom, nemusíte ju do prášku pridávať.)
 • Domáci prášok si môžete nasypať do veľkej sklenenej fľašky a označiť ju nálepkou či čiernou fixkou.
 • Prášok do prania následne dávkujte v pomere 2/3 bežného pracieho prášku.

Výhody domáceho prášku

Nesporným plusom, prečo sa doma oplatí vyrobiť domáci prach na pranie je cena. Nielen domáci prášok, ale aj domáca aviváž či gél na pranie majú omnoho výhodnejšiu cenu. Domáce prípravky nedráždia pokožku ani dýchacie cesty a neobsahujú látky, ktoré spôsobujú alergie. Najčastejšie ide práve o syntetické alebo prírodné parfémy, optické rozjasňovače či farbivá, ktoré klasické pracie prášky môžu obsahovať. Stačí si prečítať ich zloženie.

Je len na vás, ktorý postup, ako vyrobiť domáci prípravok na pranie, si vyberiete. Pri každom budete potrebovať čas na realizáciu, ktorý sa nedá porovnávať s nákupom v obchode. Dobrá správa na záver je, že ekologické pracie prostriedky nájdete aj v špecializovaných „eko“ predajniach. Predtým, než pôjdete na nákup nových pracích zásob, porozmýšľajte o zmene. Vaša práčka ju rada vyskúša. A vaša pokožka si ju veľmi ľahko zamiluje.

Ukážeme vám, ako si môžete vyrobiť domáce čistiace prostriedky

shutterstock

V každej drogérii nájdete čistiace prostriedky od A po Zet. V regáloch si môžete vyberať medzi prípravkami, ktoré sú špecializované, ale aj univerzálne. Okrem toho, že zložením ide vo väčšine prípadov o chemických pomocníkov a z ich kúpou si berieme aj obal – po minutí odpad, nemôžeme im nič vytknúť.

Neutíchajúce hlasy po zmene prístupu k životnému prostrediu a životnému štýlu na úrovni domácnosti do popredia posúvajú staronové receptúry, ako si vyrobiť domáce čistiace prostriedky vo vlastnej réžii. Niektoré čistenia či odstránenie plesne nezvládnu, ale môžu byť slušnou prevenciou ich vzniku.

Univerzálny domáci čistiaci prostriedok Mr. ocot

Mr. ocot má jedinú nevýhodu, a to klasický kyslastý zápach, ktorý však po zaschnutí rýchlo zmizne. Doma pomôže aj v podobe prípravku, ktorý získate jeho zmiešaním 1:1 s vodou – základný roztok.

Ak chcete znížiť pach, môžete pridať nastrúhanú citrusovú kôru, bylinky a celé korenie. Celkovú vôňu spríjemníte aj prírodnými extraktmi či esenciálnymi olejmi. Stačí pár kvapiek. Pre jednoduchú aplikáciu si roztok dajte do rozprašovača a môžete začať čistiť. Je univerzálny, lacný a po čase si naň zvykne aj váš čuch.

Domáce čistiace prostriedky z citrusov

Základom bude ocot, ku ktorému budeme potrebovať väčšiu sklenenú fľašu (Ak budete prostriedku chcieť viac, siahnite 1l, 3l až 5l). Budete potrebovať citrusové ovocie, ktoré podporíte vhodným korením – to do pohára vložíte ako prvé. Následne k nemu pridáte kôru zvoleného citrusu, ktorou zaplníte fľašu, zalejete octom, fľašu dobre uzatvoríte a necháte odstáť 2 týždne až mesiac.

Kombinácie korenia/byliniek s citrusmi: 

 • klinčeky – pomaranče,
 • rozmarín – citróny,
 • vanilkový extrakt – citróny,
 • čerstvý tymián – limetky,
 • čerstvá mäta/mätový esenciálny olej – grapefruity.

Po uplynutí doby lúhovania octový roztok scedíte do jednej čistej alebo viacerých fliaš. Na ich viečka si nezabudnite zapísať dátum výroby. Trvanlivosť sa pohybuje do obdobia 1-ného roka. Pre použitie prípravok dávkujte v pomere 1:3 do rozprašovača s vodou. Môžete ho použiť na obklad, varnú dosku, kuchynskú linku, WC-ko či na sklo.

Špeciálny domáci pomocník na vašu kúpeľňu

Tento recept vám pomôže pri čistení háklivých povrchov – steny sprchového kúta, umývadla, vane. Vopred si ho treba odskúšať na malej ploche, nakoľko prípravok môže byť pre vaše zariadenie príliš silný – poškodiť ho. Jeho podstatou je zmes, ktorú vymiešate do hladka z týchto surovín:

 • 3 polievkové lyžičky soli – ak dáte menej soli, tak bude prípravok jemnejší,
 • 3 polievkové lyžice tekutého prostriedku na riad – ide o náročnejšie čistenie, takže ho potrebujeme, aby ste sa vyhli chémii, zadovážte si produkt na prírodnej báze,
 • 1/2 pohára octu,
 • 3/4 pohára sódy bikarbóny,
 • šťava z polovice citróna.

Domáci prostriedok na umývanie riadu

Na umývanie riadu môžete použiť prípravok s použitím tekutého domáceho mydla:

 • tekuté domáci mydlo – 1 pohár,
 • 1/2 čajovej lyžičky soli na zahustenie mydla,
 • 5 polievkových lyžíc prevarenej vody,
 • 1 čajová lyžička sódy bikarbóny,
 • dobrovoľných 10 kvapiek esenciálneho oleja podľa výberu.

Všetky prísady poriadne vymiešate. Hustotu mydla môžete korigovať soľou, takže ju sypte opatrne. A je hotovo. Prípravok si dajte do praktickej nádobky a môžete umývať. Jeho účinnosť zvýšite použitým množstvom pri umývaní.

Ako vyrobiť domáce tekuté mydlo

Tento postup bude jednoduchý. Na jeho výrobu budete potrebovať kocku mydla.

 • Môžete použiť mydlo, ktoré máte doma, alebo si zadovážte jadrové mydlo. Nájdete ho v supermarketoch alebo v lekárňach.
 • Horúcu vodu a poháre.

Najprv si na jemno nastrúhate mydlo, ktoré následne vysypete do pohára a zalejete do horúcej vody. Na 100 g mydla použite cca. 0,8 – 1l vody a zmes nechajte odstáť, môžete pridať 5 kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja. Mydlo by sa vám malo postupne rozpustiť. Môžete mu dopomôcť mixérom. Ak sa vám hmota bude zdať hustá, tak môžete priliať opäť trochu vody. Zmes nechajte odstáť, až pokým nebude konzistentná, môžete ju preliať do dávkovača a používať.

Zaujíma vás aj domáca kozmetika?

Jej základom sú osvedčené receptúry, látky a výťažky, ktoré sa skrývajú v prírode. Ak si netrúfate na výrobu vlastnej domácej kozmetiky, môžete siahnuť po kvalitných výrobkoch slovenských výrobcov. Chvalabohu nám tu vyrástlo zopár skvelých a kvalitných značiek, ktoré najrýchlejšie nájdete cez portál Sashe.sk.

 • Ak by ste si však chceli vyrobiť vlastnú, predtým než začnete, študujte nielen o domácej výrobe a postupoch, ale aj o bylinách či kvetoch a o esenciálnych olejoch.
 • Rozhodnite sa pre recept a výrobu domácej kozmetiky, ktorú naozaj využívate a aj spotrebujete.
 • Dbajte na to, aby ste si doma vyhradili miesto a čas, kedy sa na výrobu budete plne sústrediť a nik vás nebude otravovať.

Doma si zvládnete vyrobiť napríklad pleťový krém, balzam na pery či rôzne pleťové masky (na ich tvorbu využijete napríklad ovocie, zeleninu, med, vajcia, jogurt, …) na hydratáciu alebo aj vyčistenie. Treba len chcieť.