Domáca aviváž, prášok alebo gél na pranie? Vyrobíte si ich takto jednoducho aj doma

Aj keď sa vám to možno bude veriť ťažko, domáce prípravky dokážu smelo konkurovať pracím práškom, gélom či aviváži z obchodných regálov. Treba ich len vyskúšať. Okrem pracej schopnosti sú šetrné voči nášmu oblečeniu a následne aj pokožke. Domáca aviváž navyše pekne zmäkčuje pranú bielizeň.

Moju kamarátku z ničoho nič začala svrbieť pokožka. Aby sa nepríjemného pocitu zbavila vyskúšala rôzne krémy a diagnózy. Nakoniec skúsila pranie domácimi pracími prostriedkami, ktoré ju nakoniec nepríjemného svrbenia zbavilo.

Domáca aviváž – ako na to

Na jej výrobu budete potrebovať ocot, vodu a esenciálne oleje. Ocot a vodu je potrebné zmiešať 1:1. Na začiatok by sme vám odporučili zmiešať 250 ml vody s 250 ml octu. Do roztoku pre získanie vône nakvapkajte 10 kvapiek vášho obľúbeného vonného oleja. Namiesto oleja môžete použiť aj kondicionér na vlasy.

Pri zarábaní, zmes miešajte a potom ju nalejte do uzatvorenej nádobky. Pred každým praním ju jemne pretrepte a do prania ju dávkujte v množstve 2 veľké polievkové lyžice na jedno pranie.

Domáci gél na pranie

Rovnako ako aviváž, aj domáci prací gél na pranie si zvládnete vyrobiť doma. Na jeho výrobu budete potrebovať jadrové mydlo (Jelen) – 250 gramov, kryštalickú sódu (uhličitanu sodného) – 100 až 250 gramov, 5 litrov horúcej vody a vedro.

  • Najprv si na klasickom strúhadle na syr nastrúhajte jadrové mydlo.
  • Pripravte si dostatočne veľké vedro a nasypte doň nastrúhané mydlo aj sódu.
  • Keď voda zovrie, tak ju do vedra vylejte a zmes miešajte dovtedy, kým sa mydlo celkom nerozpustí a zmení na váš domáci gél na pranie.
  • Zmes nechajte odstáť do rána a vylejte ju do veľkej 5 litrovej sklenenej fľaše. Do prania ho dávkujte v množstve 0,25 až 0,5 l priamo na bielizeň do bubna v práčke.

Domáci prášok na pranie

Určite vás zaujíma aj to, ako vyrobiť domáci prášok na pranie. Podobne ako vyššie, realizácia nebude náročná. Budete potrebovať tieto ingrediencie: 2 kg sódy na pranie ( nie jedlej sódy), 200 g mydla na pranie (môžete použiť jadrové alebo marseillské mydlo), 1 kg perkarbonátu sodného (katalyzátor pre umožnenie prania na vyšších teplotách), 50 g aktivátoru perkarbonátu sodného – TAED, 10 až 15 minút kvapiek vonného oleja.

  • Najprv si nastrúhajte na jemno a všetky ingrediencie zmiešajte dohromady. Nezabudnite do nej nakvapkať vonný olej, ktorý však nie je povinnosťou, ale prinesie prášku zaujímavú vôňu. (Ak použijete domácu aviváž s vonným olejom, nemusíte ju do prášku pridávať.)
  • Domáci prášok si môžete nasypať do veľkej sklenenej fľašky a označiť ju nálepkou či čiernou fixkou.
  • Prášok do prania následne dávkujte v pomere 2/3 bežného pracieho prášku.

Výhody domáceho prášku

Nesporným plusom, prečo sa doma oplatí vyrobiť domáci prach na pranie je cena. Nielen domáci prášok, ale aj domáca aviváž či gél na pranie majú omnoho výhodnejšiu cenu. Domáce prípravky nedráždia pokožku ani dýchacie cesty a neobsahujú látky, ktoré spôsobujú alergie. Najčastejšie ide práve o syntetické alebo prírodné parfémy, optické rozjasňovače či farbivá, ktoré klasické pracie prášky môžu obsahovať. Stačí si prečítať ich zloženie.

Je len na vás, ktorý postup, ako vyrobiť domáci prípravok na pranie, si vyberiete. Pri každom budete potrebovať čas na realizáciu, ktorý sa nedá porovnávať s nákupom v obchode. Dobrá správa na záver je, že ekologické pracie prostriedky nájdete aj v špecializovaných „eko“ predajniach. Predtým, než pôjdete na nákup nových pracích zásob, porozmýšľajte o zmene. Vaša práčka ju rada vyskúša. A vaša pokožka si ju veľmi ľahko zamiluje.

21 tipov na vianočné dekorácie, ktoré si môžete urobiť sami

vianočné dekorácie, ktoré zvládnete aj vy

Vidiecky štýl poteší nielen deti

Tento štýl môžeme považovať za nestarnúcu klasiku. Dominujú jej tradičné vianočné farby na čele s červenou, ktorá sa kombinujte s bielou, zelenou, čiernou a metalickými odleskami. Charakteristickou črtou vidieckeho štýlu je výrazná zdobenosť. Dekorácie sú farebné, hravé a sem – tam zaváňajú gýčom. Počas Vianoc to nevadí a naopak platí – viac je viac 😊.

Škandinávsky štýl pre minimalistov

Presný opak vidieckeho štýlu, to je škandinávsky alebo nordic štýl. Prírodné materiály, jednoduchosť, obmedzená farebná paleta a nenútenosť, také sú severské dekorácie, ktoré zapadnú aj do čisto mužského interiéru.

Buďte na úrovni v mene glamour

Trblietky, svetielka, metalické odlesky, výraznejšie zdobenie či kryštáliky. To všetko sa skrýva pod vianočným „glamom“. Vyskúšajte ho a sledujte ako do vášho interiéru vnesie noblesu.

Vianočné tvorenie s deťmi

Príchodom detí sa náš pohľad na Vianoce o čosi zmení. Už to nie je len o dlhšom voľne v práci, ale o čarovnom období na ktoré sme netrpezlivo čakali keď sme boli malí. Zapojte deti do výroby dekorácií a spríjemnite si tak čakanie „na Ježiška“ 😊.

Vianočné dielka môžete vyrobiť z jednorazových tanierov, cestovín, paličiek od nanukov (odporúčame kúpiť si v lekárni balenie lekárskych paličiek), farebného papiera či kartónu. Použite to, čo máte zrovna poruke. Deti majú bohatú fantáziu  vďaka čomu začnú tvoriť skôr, ako si premyslíte zadanie 😊.

Či už preferujete klasiku, severský minimalizmus alebo glamour, určite si vyberiete. Nalaďte sa na pozitívnu vlnu, vyhrňte rukávy a majstrovaniu zdar!