Fajčenie na balkóne: Tipy ako sa zbaviť cigaretového zápachu

fajčenie na balkóne

Poznáte to. Po dlhej zime, konečne s nadšením otvárate okná a presúvate sa na balkón. Prvé lúče slnka a nasávanie sviežeho vzduchu vám však pokazí susedove fajčenie na balkóne. Nuž, aj fajčiari sa s príchodom jari tešia z príjemného počasia a tak sa niet čo diviť, že motúziky dymu z dolného poschodia sa zatúlajú aj k vám.

“Pod nami býva sused, ktorý sa s príchodom jari spolu s fajčením presunul na balkón. Je tam každé ráno, cez víkend častejšie a keď prídu kamaráti, ani to už nerátam. S predlžujúcimi dňami očakávam, že letné večere budú dlhé a plné zapáchajúceho dymu z cigariet,” posťažovala sa nám Jana, ktorú fajčenie na balkóne obmedzuje.

Fajčiar jednoducho fajčiť chce a potrebuje. Na druhej strane, nie je pre nefajčiara nič otravnejšie ako neustále sedieť v cigaretových výparoch. Dá sa proti tomu nejako bojovať? Nebudeme klamať. Riešenie tohto problému, je zložitejšie, ako kúpa niekoľkých vonných sviečok.

Ako dostať pod kontrolu fajčenie na balkóne

Dostať dym z cigariet pod kontrolu je nepochybne jedným z najnáročnejších projektov na zlepšenie domova. Ponúkame vám zopár tipov, ako sa s týmto problémom vysporiadať v prípade, že ste sa stali nedobrovoľne pasívnym fajčiarom.

Nespoliehajte sa na internet

Internetové stránky a diskusné fóra sú plné zaručených rád. Žiaľ, väčšina z nich nefunguje. Ľudia často odporúčajú kúpu čističky vzduchu, s tým, že nejde o najlacnejšiu investíciu a jej efektivita je otázna. Prečo teda vyhodiť stovky eur na niečo, čo bude “možno” fungovať? Zvlášť ak ste si nedávno kúpili svoje prvé bývanie, zrejme nemáte peniaze na rozhadzovanie.

No a potom sú tu diskusie o pravidlách bývania v  bytových domoch, právach majiteľov bytu a ich vynútiteľnosti. Všetky začínajú rovnako – upozornením suseda, že svojou záľubou narúša vaše pohodlie. Niektoré články dokonca navrhujú zaslanie písomného upozornenia, iné naopak radia aby ste narušiteľov konfrontovali osobne. Čakali by ste však v tomto prípade šťastný koniec?

Ak sa vám so susedom takto podarilo vyriešiť fajčiarsky problém, potom blahoželáme. Výsledkom je však často nepochopenie, ignorácia či dokonca zhoršené susedské vzťahy. Tak prečo riskovať?

Skúste to po dobrom

Na druhej strane sa hovorí “risk je zisk” a pravda je, že každý jeden z nás je iný. Je dosť možné, že váš sused pochopí váš pohľad. Dobrým základom je prísť k nemu bez výčitiek, agresie a pokojne mu vysvetliť váš uhol pohľadu. Ak navyše zoberiete so sebou teplú štrúdľu, možno budete presvedčivejší. :)

Zmeňte prúdenie vzduchu

Cigaretový dym sa šíri v závislosti od prúdenia vzduchu a teda aj pri najlepšej vôli sa vždy môže doniesť k vám. Vetru síce nerozkážete, ale do určitej miery, vy vám mohol pomôcť ventilátor. Musíte ho však správne natočiť tak, aby k vám vháňal čerstvý vánok. Fajčiarsky opar sa vám takto môže podariť rozbiť a eliminovať. Nie však úplne, stále sa dym občas zatúla do vášho nosa, no výrazne v menšej miere. Nevýhodou je aj hluk, ktorý ventilátor vydáva.

Zapáľte si vonnú tyčinku

Príjemné jarné počasie a prebúdzajúca sa jar praje zamilovaným i hmyzu. Ak sa nechcete dobrovoľne oddať komárom, je čas zadovážiť si niekoľko citronelových vonných tyčiniek a porozkladať ich do rohov balkónu, či kvetináčov. Nie je to nákladná investícia a najmä ak bývate pri vode, oplatí sa to vyskúšať. Zabijete tak dve muchy jednou ranou: komára i nepríjemný cigaretový dym.

Jasné, že dym úplne nezastavíte. Výpary sa však zmiešajú s výraznou citrusovou vôňou, ktorú komáre vôbec nemusia. A možno ani váš sused.

Darujte mu e-cigaretu

Za pokus nič nedáte, ak susedovi (opäť láskavou formou) navrhnete využívanie elektronickej cigarety. Je to fenomén posledných desiatich rokov. E-cigareta sa nepoužíva len ako náhrada k zdraviu škodlivému fajčeniu klasických cigariet. Pre mnohých je to aj zábava. S vysoko výkonnými elektronickými cigaretami sa dajú robiť rôzne triky, pretože produkujú doslova oblaky pary.

Dym nesmrdí, lebo jednoducho nie je – je to len para. Vďaka absencii spaľovania nevzniká decht, nežltnú prsty ani zuby. Pasívne fajčenie nie je zdravotne závadné a fajčiar teda môže fajčiť kdekoľvek a koľko sa mu len žiada, bez obmedzovania okolia. Myslíme si, že ak váš sused patrí k tým ústretovejším, dokázal by v rámci dobrých susedských vzťahov minimálne na balkóne využiť tento moderný spôsob fajčenia.

Ako vnímate fajčenie na balkóne vy? Máte overený recept, ako sa vysporiadať s neželaným zápachom z cigariet? Podeľte sa s nami oň v komentári.

Komentáre (4)

 1. ja bývam na 12 poschodí teraz je všetko otvorené je teplo ráno ma zobudí cigaretový dym v posteli na obed mám doma cigaretový dym strašné fuj neznášam to zarobila som si do fľaše aviváž ocot a striekam a striekam ešte ma napadlo že si kúpim tú vodnú hmlu ked budem cítiť dym pustím hmlu už neviem čo mám robiť

 2. Je preukázané, že vdychovanie cigaretového dymu je škodlivé zdraviu. Nechápem preto, ako je možné v právnom štáte, že jeden človek môže ohrozovať zdravie x ľuďom vo svojom okolí.

  Máte malé dieťa, v lete je teplo, chce mať otvorené okno, a bezohľadný sused aj napriek upozorneniu húli, izba je plná dymu (kto si myslí, že ide iba o “trošku dymu”, je na omyle). A vy s tým nič nezmôžete. Musíte sa pozerať na to, ako vám ten smrad (myslím cigaretu aj suseda) ohrozuje dieťa. Alebo ho nechať v teple, zavrieť okno, alebo mu presťahovať spálňu na druhú stranu, kde možno bude zas iný sused. Nič s tým nezmôžete. Štát v tomto absolútne nestojí pri vás.

  Keby som miešal ľuďom do vodovodu chemikálie, ktoré by ich trebárs ohrozovali rakovinou alebo niečím iným, asi by všetci uznali, že patrím do basy alebo do blázinca. Keď niekto robí v podstate to isté, len cez vzduch, tak to nikoho netrápi.

  Čo je dôležitejšie ako zdravie, a navyše zdravie našich detí? Dokedy sa toto bude trpieť?

  1. Absolútna pravda! Bohužiaľ, je to spôsobené tým, že väčšina ľudí sa len „motá“ životom a chcú si nejako ubližovať.

   1. Bohužiaľ ja mám tiež takého bezohľadného suseda. Všetok smrad z cigariet stúpa hore k nám a znepríjemňuje život. Čo s tým? Na zastávkach autobucov, na ulici, nikde v budovách sa nesmie fajčiť. Aká je toto potom ochrana nefajčiarov?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Ako na grilovanie na balkóne, aby ste si nepokazili vzťahy so susedmi

pexels.com

Nie všetci máme to šťastie mať vlastnú záhradu či iné miesto vhodné na grilovanie. Pokiaľ však bývate v byte s balkónom, ako adekvátna alternatíva sa naskytá práve grilovanie sa balkóne. Na ňom si môžete užívať grilovačku bez toho, aby ste z bytovky čo i len vytiahli päty. Ale pozor, aj tu sa totiž môžete stretnúť s istými obmedzeniami.

Grilovanie na balkóne: Áno alebo nie?

Vo všeobecnosti neexistuje zákon, ktorý by grilovanie na balkóne striktne zakazoval. Do istej miery sa však na neho vzťahuje Občiansky zákonník, ktorý hovorí o tom, že susedov nemôžete nad mieru obťažovať hlukom, prachom, pachmi, dymom a podobne.

To však automaticky neznamená, že môžete začať s grilovaním na balkóne. Pokiaľ uvažujete o takomto spôsobe grilovania, mali by ste v prvom rade nahliadnuť do všeobecne záväzných nariadení konkrétnej obce či mesta. V Bratislave je napríklad grilovanie na terase či balkóne povolené, no v Žiline úplne zakázané.

Nie každá obec a mesto má však vo svojich nariadeniach uvedenú informáciu o tom, či na balkóne môžete alebo nemôžete grilovať. Konečné slovo má preto domový poriadok. Zvyčajne však platí, že obmedzenia grilovania na balkónoch sa týkajú novších stavieb. V starších stavbách je väčšinou takéto grilovanie možné.

Hrozí vám pokuta?

V prípade, že sa rozhodnete grilovať tam, kde to je zakázané, hrozí vám pokuta. Ak sa pozabudnete a začnete s grilovaním na balkóne napríklad v Žiline, s najväčšou pravdepodobnosťou vás neminie pokuta vo výške 33 €.

Sankcii sa nemusíte vyhnúť ani vtedy, ak budete grilovať na balkóne v miestach, kde to umožňujú všeobecné nariadenia i domový poriadok. Tu totiž do hry vstupuje už spomínaný Občiansky zákonník. Pokiaľ susedov budete obťažovať nadmerným pachom či dymom, môžu zavolať políciu, ktorá vás napomenie. Ak neuposlúchnete napomenutie, vaša peňaženka bude ľahšia o 33 €.

Okrem grilovania na balkóne či terase, ľudia zvyknú grilovať aj na otvorených priestranstvách a v lesoch. Aj tu by ste mali byť obozretní a pokiaľ sa chcete vyhnúť nepríjemnej pokute, odporúčame vopred sa informovať o možnostiach či zákazoch takéhoto grilovania vo vašej lokalite.

pexels.com

Ako grilovať?

Patríte k šťastlivcom, ktorí si môžu dovoliť grilovanie na balkóne? Skvelé! V tom prípade vám už ostáva iba jediné – grilovať tak, aby ste nepokazili dobré susedské vzťahy.

Najdôležitejším krokom je bezpochyby výber správneho grilu, ktorý vám umožní bezproblémové grilovanie aj na terase či balkóne. Zabudnúť by ste nemali ani na bezpečnosť a gril umiestniť v dostatočnej vzdialenosti od horľavých predmetov.

Aký gril si vybrať?

Pri grilovaní na balkóne máte v podstate na výber z dvoch možností. Ideálnou voľbou je, samozrejme, nedymiaci gril – či už plynový alebo elektrický. Rozhodne by ste však mali zabudnúť na klasiku v podobe grilu na drevené uhlie, ktorým by ste ľahko mohli vydymiť susedov.

Plynový gril

Grilovačka na plynovom grile je naozaj pohodlná. Na prevádzku takéhoto grilu potrebujete iba prívod plynu, napr. z propán butánovej fľaše, pričom jeho zahriate trvá len pár minút. Gril je vhodný aj pre neskúsených grilmajstrov, keďže teplotu ohrevu je možné plynulo regulovať.

Najlepšou voľbou sú plynové grily s lávovými kameňmi na dne grilu, ktoré sa nahrievajú plynovým horákom. Ľahko nasávajú tuk, čo znamená, že grilovanie sa uskutočňuje bez neželaného spaľovania tuku a zbytočného dymenia.

pexels.com

Elektrický gril

Oproti plynovému grilu stojí elektrický gril, ktorého nevýhodou je najmä potreba pripojenia k elektrickej sieti. Na druhej strane vám však s elektrickým grilom odpadá starosť o drevo, uhlie či plyn.

Gril sa veľmi ľahko čistí, nevylučuje žiaden dym a tak nijako nebudete rušiť susedov. Obmedzením nie je ani tradičná vôňa grilovaného jedla, čo môže byť negatívom pre vás, avšak kvôli zachovaniu dobrých susedských vzťahov túto malú nevýhodu určite oželiete.