Fajčenie na balkóne: Tipy ako sa zbaviť cigaretového zápachu

fajčenie na balkóne
Fajčenie na balkóne: Tipy ako sa zbaviť cigaretového zápachu
5 8 hodnotení

Poznáte to. Po dlhej zime, konečne s nadšením otvárate okná a presúvate sa na balkón. Prvé lúče slnka a nasávanie sviežeho vzduchu vám však pokazí susedove fajčenie na balkóne. Nuž, aj fajčiari sa s príchodom jari tešia z príjemného počasia a tak sa niet čo diviť, že motúziky dymu z dolného poschodia sa zatúlajú aj k vám.

„Pod nami býva sused, ktorý sa s príchodom jari spolu s fajčením presunul na balkón. Je tam každé ráno, cez víkend častejšie a keď prídu kamaráti, ani to už nerátam. S predlžujúcimi dňami očakávam, že letné večere budú dlhé a plné zapáchajúceho dymu z cigariet,“ postažovala sa nám Jana, ktorú fajčenie na balkóne obmedzuje.

Fajčiar jednoducho fajčiť chce a potrebuje. Na druhej strane, nie je pre nefajčiara nič otravnejšie ako neustále sedieť v cigaretových výparoch. Dá sa proti tomu nejako bojovať? Nebudeme klamať. Riešenie tohto problému, je zložitejšie, ako kúpa niekoľkých vonných sviečok.

Ako dostať pod kontrolu fajčenie na balkóne

Dostať dym z cigariet pod kontrolu je nepochybne jedným z najnáročnejších projektov na zlepšenie domova. Ponúkame vám zopár tipov, ako sa s týmto problémom vysporiadať v prípade, že ste sa stali nedobrovoľne pasívnym fajčiarom.

Nespoliehajte sa na internet

Internetové stránky a diskusné fóra sú plné zaručených rád. Žiaľ, väčšina z nich nefunguje. Ľudia často odporúčajú kúpu čističky vzduchu, s tým, že nejde o najlacnejšiu investíciu a jej efektivita je otázna. Prečo teda vyhodiť stovky eur na niečo, čo bude „možno“ fungovať? Zvlášť ak ste si nedávno kúpili svoje prvé bývanie, zrejme nemáte peniaze na rozhadzovanie.

No a potom sú tu diskusie o pravidlách bývania v  bytových domoch, právach majiteľov bytu a ich vynútiteľnosti. Všetky začínajú rovnako – upozornením suseda, že svojou záľúbou narúša vaše pohodlie. Niektoré články dokonca navrhujú zaslanie  písomného upozornenia, iné naopak radia aby ste narušiteľov konfrontovali osobne. Čakali by ste však v tomto prípade šťastný koniec?

Ak sa vám so susedom takto podarilo vyriešiť fajčiarsky problém, potom blahoželáme. Výsledkom je však často nepochopenie, ignorácia či dokonca zhoršené susedské vzťahy. Tak prečo riskovať?

Skúste to po dobrom

Na druhej strane sa hovorí „risk je zisk“ a pravda je, že každý jeden z nás je iný. Je dosť možné, že váš sused pochopí váš pohľad. Dobrým základom je prísť k nemu bez výčitiek, agresie a pokojne mu vysvetliť váš uhol pohľadu. Ak navyše zoberiete so sebou teplú štrúdlu, možno budete presvedčivejší. :)

Zmeňte prúdenie vzduchu

Cigaretový dym sa šíri v závislosti od prúdenia vzduchu a teda aj pri najlepšej vôli sa vždy môže doniesť k vám. Vetru síce nerozkážete, ale do určitej miery, vy vám mohol pomôcť ventilátor. Musíte ho však správne natočiť tak, aby k vám vháňal čerstvý vánok. Fajčiarsky opar sa vám takto môže podariť rozbiť a eliminovať. Nie však úplne, stále sa dym občas zatúla do vášho nosa, no výrazne v menšej miere. Nevýhodou je aj hluk, ktorý ventilátor vydáva.

Zapáľte si vonnú tyčinku

Príjemné jarné počasie a prebúdzajúca sa jar praje zamilovaným i hmyzu. Ak sa nechcete dobrovoľne oddať komárom, je čas zadovážiť si niekoľko citronelových vonných tyčiniek a porozkladať ich do rohov balkónu, či kvetináčov. Nie je to nákladná investícia a najmä ak bývate pri vode, oplatí sa to vyskúšať. Zabijete tak dve muchy jednou ranou: komára i nepríjemný cigaretový dym.

Jasné, že dym úplne nezastavíte. Výpary sa však zmiešajú s výraznou citrusovou vôňou, ktorú komáre vôbec nemusia. A možno ani váš sused.

Darujte mu e-cigaretu

Za pokus nič nedáte, ak susedovi (opäť láskavou formou) navrhnete využívanie elektronickej cigarety. Je to fenomén posledných desiatich rokov. E-cigareta sa nepoužíva len ako náhrada k zdraviu škodlivému fajčeniu klasických cigariet. Pre mnohých je to aj zábava. S vysoko výkonnými elektronickými cigaretami sa dajú robiť rôzne triky, pretože produkujú doslova oblaky pary.

Dym nesmrdí, lebo jednoducho nie je – je to len para. Vďaka absencii spaľovania nevzniká decht, nežltnú prsty ani zuby. Pasívne fajčenie nie je zdravotne závadné a fajčiar teda môže fajčiť kdekoľvek a koľko sa mu len žiada, bez obmedzovania okolia. Myslíme si, že ak váš sused patrí k tým ústretovejším, dokázal by v rámci dobrých susedských vzťahov minimálne na balkóne využiť tento moderný spôsob fajčenia.

Ako vnímate fajčenie na balkóne vy? Máte overený recept, ako sa vysporiadať s neželaným zápachom z cigariet? Podeľte sa s nami oň v komentári.

Návod: Ako sa zbaviť a odstrániť plesne na stene u vás doma?

pleseň na stene
Návod: Ako sa zbaviť a odstrániť plesne na stene u vás doma?
4.8 5 hodnotení

Dýchanie.

Táto plneautomatizovaná činnosť nám dovoľuje byť nažive. Rovnako ako my, aj steny domov a bytov potrebujú dýchať, aby boli v dobrej kondícii. Ak tomu tak nie je, prejaví sa to okamžite v podobe zvýšenej vlhkosti a vznikom plesní.

Prečo vzniká pleseň na stene a ako si ňou poradiť? Na tieto otázky sme sa opýtali priamo odborníkov. Okrem pokazeného estetického hľadiska, je najpodstatnejšie brať ohľad na svoje zdravie a zdravie celej rodiny.

Plesne v byte spôsobujú choroby

Plesne, ktoré sa vám objavili na stenách vašej domácnosti sú toxigénne, mikroskopické huby, produkujú mykotoxíny, ktoré spôsobujú alergie a ďalšie ochorenia. Najčastejšie vyskytovaným druhom plesne v domácnostiach, sú druhy rodov Penicilium a Aspergillus, ktorých mnohí zástupcovia produkujú mykotoxíny. Plesne, preto rozhodne nepodceňujte.

Plesne môžu mať viacero farebných podôb, známa je aj biela pleseň, ktorú na bielom nátere len ťažko spozorujete. No určite ju ucítite. Na stenách sa môže objaviť pleseň bielej, žltej, zelenej, krémovej, modrej, čiernej alebo šedej farby.

Ako vzniká pleseň?

V niektorých prípadoch je veľmi zložité určiť prvotnú príčinu množiacich sa plesní. Môže to byť kombinácia viacerých faktorov. Medzi najčastejšie zdroje plesní patria:

  • nedostatočné vetranie priestorov,
  • nadbytočná vlhkosť v interiéri,
  • nesprávna inštalácia okien,
  • nesprávny spôsob vykurovania,
  • vlhké miestnosti, ako kúpeľňa, sušiareň, práčovňa, kuchyňa bez možnosti vetrania,
  • Nedostatočne používanie odsávača pár pri varení,
  • slabé utesnenie a neustále zatekanie,
  • nedostatočné vysušenie stavieb,
  • nesprávne zateplenie budovy.

Okrem odstránenia plesne z vašej steny je nutné hľadať a odstrániť príčinu tvorby plesni na stenách. Ak vylúčite všetky stavebné chyby, ktoré môžu byť dôvodom vašich problémov s plesňami, je potrebné odstrániť chyby, ktorými prispievate k tvorbe plesní vlastnou činnosťou.

Pleseň v novostavbe

Pleseň už pár rokov nie je výsadou len starých domov a bytov. Niektoré novostavby súčasnosti sa sa stavajú bez dostatočného odvetrávania, čo spôsobuje nielen v domácnosti, ale aj v práci tzv. building related illnesses (choroby spôsobené budovami). Obráťte sa na majiteľa budovy a žiadajte ho o nápravu.

Ak sa vám často rosia okná je to už prvá predzvesť, že majú plesne vynikajúce podmienky pre ich vznik a rast. Plastové okná často vytvárajú pocit tzv. igelitovho vrecka, kde byt nemá šancu nadbytočnú vlhkosť vylúčiť. Zamerajte sa preto na pravidelné vetranie a časté mikrovetranie.

Ako odstrániť pleseň z vašich stien

Ako sme už spomínali vyššie, plesne sú zdraviu škodlivé, preto sa pre likvidáciu plesní vyzbrojte. Steny, ktoré sú postihnuté plesňou, je potrebné ošetriť na viacerých urovniach. V žiadom prípade sa plesne nedotýkajte, ani ju nezoškrabavájte. Rozniesla by sa po celom byte a narobili by ste si ešte väčší problém.

Na fórach sa dočítate aj o prírodných formách dezinfekčných prostriedkov, ktoré neobsahujú škodlivé chemikálie. Ocot, čajovníkový olej, extrakt z grapfruitových zrniečok sú domácimi pomocníkmi v boji s malými lokálnymi plesňami. Na tie väčšie sa už vybavte silnejšími zbraňami.

Stačí dodržať tieto tri kroky a boj s plesňami určite vyhráte.

1. Krok

Zakúpte si sprej na odstránenie plesní, maliarsku fóliu, špachtľu, vaček, penetračný náter a maliarsku farbu, ktorá je špeciálne určená proti plesniam. Odporúčame vám aj rúško, ktorým sa ochránite pred vdýchnutím hubotvorných zárodkov.

2. Krok

Rozprestrite fóliu po podlahe a nábytku. Nasaďte si rúško a nastriekajte všetky plesne sprejom proti plesni. Keď je stena ešte vlhká, zoškrabte pleseň až do jej zárodku. Niekedy môže byť pleseň skutočne hlboko v stene, nezľaknite sa toho a odstráňte ju celú. Následne očistené miesta postriekajte opäť sprej proti plesni a nechajte pôsobiť minimálne 6 hodín. Všetky nečistoty, ktoré spadli na fóliu je potrebné okamžite zlikvidovať.

3. Krok

Po 6 hodinách odpočinku vás bude čakať penetračný náter a maliarsky náter proti plesni. Ak ste mali zárodky plesne veľmi hlboko, môžete na vyhĺbené miesta v stene aplikovať sádru na vyrovnanie. Po vymaľovaní je potrebné pravidelné vetranie a udržiavanie správnej vlhkosti vo vašej domácnosti. V tejto fáze sa môžete zamerať na hľadanie príčiny a jej postupné odstránenie.