pixabay

Kúpeľňa má v rámci interiérového dizajnu niekoľko významných špecifík.

Tie závisia nielen od jej užívateľských vlastností a usporiadania, ale aj od obmedzenej priestrannosti. Práve posledný faktor výrazne ovplyvňuje voľbu farebných vzorcov.

Väčšina kúpeľní disponuje maximálne niekoľkými metrami štvorcovými, čo determinuje množstvo, usporiadanie i výber odtieňov.

Kúpeľne si vo všeobecnosti žiadajú svetlé farby z maximálne troch častí spektra. Prím by jednoznačne mal hrať najsvetlejší odtieň. Úlohou menšinových farieb je štýlové akcentovanie. Konkrétny výber farebných vzorcov závisí od vkusu a prianí majiteľov.

Toto sú farby do kúpeľne, ktoré vás môžu inšpirovať.

Teplo dreva

01 (1)Prírodné materiály si našli svoje miesto aj v moderných kúpeľniach. Ideálna je ich kombinácia so sviežou a vzdušnou bielou, ktorú drevený dekor opticky oteplí a zútulní. Čím menší priestor, tým svetlejšiu povrchovú farbu drevených plôch voľte.

Veľmi obľúbený je svetlý dub. Drevo vábi a rozmaznáva svojim teplom. Predstavte si ten pocit, keď vykročíte z vane plnej peny na drevenú podlahu.

Netradične tradičná modrá

02 (1)Farba oceánu sa v interiéri od nepamäti spája práve s kúpeľňovými obkladačkami. Modré kúpeľne sa nám však z čias minulých vryli do pamäti ako tuctový gýč.

Nemusí to ale byť pravidlom.

Riešením je nezvyčajnosť. Netypický dizajn obkladačiek, kúpeľňového nábytku a doplnkov dodá modrej kúpeľni nový dych. Modrá si výborne rozumie s bielou a so žltou.

Zemité farby do kúpeľne

03 (1)Neutrálne a teplé prírodné farby do kúpeľne kraľujú moderným interiérom. Vo svojich tmavších odtieňoch pristanú väčšiemu a dobre osvetlenému priestoru. Čím menej metrov štvorcových, tým svetlejších farieb sa držte.

V obmedzených priestoroch vynikne béžová, maslová a svetlo sivá pokojne v kombinácii s akcentom hnedej, tmavo šedej až čiernej. Takéto farebné vzorce pôsobia mäkko a teplo.

Čistá biela

04 (1)Je čistá, vzdušná a ľahká. Biela si nachádza svoje uplatnenie predovšetkým v menších priestoroch, ktoré opticky presvetlí. Výborne si rozumie s čistými líniami a nábytkom v jednoduchom dizajne.

Väčšie priestory si s bielou tykajú v obľúbenom vintage štýle, pre ktorý sú typické biele obkladačky malých rozmerov.

Elegantná čierna

05 (1)S farbou smútku narábajte v kúpeľni zvlášť opatrne.

Výsledok však môže byť v správnej konštelácii veľmi efektný. Zvlášť populárna je symbióza kontrastnej čierno-bielej kombinácie v jing jang efekte. Dosiahnete ho, ak necháte preniknúť záblesky jednej farby do oblasti tej druhej.

Pre vytvorenie elegantného dizajnu voľte obkladačky veľkých formátov, ktoré ale pristanú skôr priestranným kúpeľniam. Čím menší priestor, tým menšie obkladačky.

Relaxačná zelená

06 (1)Prostredie kúpeľne sa okrem hygieny spája i s relaxom a oddychom. Je preto prirodzené, že voľbou číslo jeden mnohých majiteľov bytov a domov je práve zelená. Vo svojich jemných odtieňoch je teplou farbou jari a života. Pôsobí upokojujúco a harmonizujúco.

Výborne vynikne v kombinácii s bielou. Veľmi obľúbenou farbou väčších kúpeľní je olivovo zelená a smaragdová.

Luxusná zlatá

07 (1)Farba drahého kovu pôsobí v priestore výnimočne, majestátne až luxusne. Akcenty zlatej kúpeľňu opticky oteplia a dodajú jej punc výnimočnosti.

Vodovodné batérie, vešiaky, rámy a madlá v zlatej farbe si rozumejú s tmavohnedou, bielou, ale aj s niektorými farebnými prvkami. Obľúbená je napríklad kombinácia zlatej a fialovej.

Obrázky: Pinterest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Farba roka − živý koral: V interiéri vyzerá skvele!

Farba roka živý koral

Už na prvý pohľad je tohtoročná farba roka veľmi pútavá a osviežujúca. Living Coral nesie posolstvo oslavy života a kreativity, pričom jej zlatistý podtón ju príjemne zjemňuje. Nie je tento teplý odtieň do interiéru príliš výrazný?

Nuž na veľkých plochách to bude chcieť viac odvahy, ale efekt je neskutočný. Túto farbu môžete kombinovať s odtieňmi v rámci rovnakej palety, čím docielite jej zjemnenie a zaujímavý efekt. Miešaním so zemitými a červenkastými tónmi môžete vytvoriť príjemnú monochromatickú atmosféru.

Ďalšou možnosťou je použitie kontrastných, hlbších tónov – akými sú najmä tmavomodrá, zelená, čierna a sivá. A do akého interiéru sa farba hodí? Veľmi dobre sa uplatní medzi rôznymi štýlmi od boho, minimalizmu až po rustikálny štýl.

Ak sa obávate “živému koralu” obetovať celú stenu, investujte napríklad do menších predmetov alebo do jedného kľúčového interiérového prvku, tak aby ste priestoru dali dokonalý moderný dojem. V nasledujúcej galérii nájdete najkrajšie inšpirácie, ktoré vás presvedčia mnohostrannosti farby roka 2019. Poďme na to!