pixabay

Kúpeľňa má v rámci interiérového dizajnu niekoľko významných špecifík.

Tie závisia nielen od jej užívateľských vlastností a usporiadania, ale aj od obmedzenej priestrannosti. Práve posledný faktor výrazne ovplyvňuje voľbu farebných vzorcov.

Väčšina kúpeľní disponuje maximálne niekoľkými metrami štvorcovými, čo determinuje množstvo, usporiadanie i výber odtieňov.

Kúpeľne si vo všeobecnosti žiadajú svetlé farby z maximálne troch častí spektra. Prím by jednoznačne mal hrať najsvetlejší odtieň. Úlohou menšinových farieb je štýlové akcentovanie. Konkrétny výber farebných vzorcov závisí od vkusu a prianí majiteľov.

Toto sú farby do kúpeľne, ktoré vás môžu inšpirovať.

Teplo dreva

01 (1)Prírodné materiály si našli svoje miesto aj v moderných kúpeľniach. Ideálna je ich kombinácia so sviežou a vzdušnou bielou, ktorú drevený dekor opticky oteplí a zútulní. Čím menší priestor, tým svetlejšiu povrchovú farbu drevených plôch voľte.

Veľmi obľúbený je svetlý dub. Drevo vábi a rozmaznáva svojim teplom. Predstavte si ten pocit, keď vykročíte z vane plnej peny na drevenú podlahu.

Netradične tradičná modrá

02 (1)Farba oceánu sa v interiéri od nepamäti spája práve s kúpeľňovými obkladačkami. Modré kúpeľne sa nám však z čias minulých vryli do pamäti ako tuctový gýč.

Nemusí to ale byť pravidlom.

Riešením je nezvyčajnosť. Netypický dizajn obkladačiek, kúpeľňového nábytku a doplnkov dodá modrej kúpeľni nový dych. Modrá si výborne rozumie s bielou a so žltou.

Zemité farby do kúpeľne

03 (1)Neutrálne a teplé prírodné farby do kúpeľne kraľujú moderným interiérom. Vo svojich tmavších odtieňoch pristanú väčšiemu a dobre osvetlenému priestoru. Čím menej metrov štvorcových, tým svetlejších farieb sa držte.

V obmedzených priestoroch vynikne béžová, maslová a svetlo sivá pokojne v kombinácii s akcentom hnedej, tmavo šedej až čiernej. Takéto farebné vzorce pôsobia mäkko a teplo.

Čistá biela

04 (1)Je čistá, vzdušná a ľahká. Biela si nachádza svoje uplatnenie predovšetkým v menších priestoroch, ktoré opticky presvetlí. Výborne si rozumie s čistými líniami a nábytkom v jednoduchom dizajne.

Väčšie priestory si s bielou tykajú v obľúbenom vintage štýle, pre ktorý sú typické biele obkladačky malých rozmerov.

Elegantná čierna

05 (1)S farbou smútku narábajte v kúpeľni zvlášť opatrne.

Výsledok však môže byť v správnej konštelácii veľmi efektný. Zvlášť populárna je symbióza kontrastnej čierno-bielej kombinácie v jing jang efekte. Dosiahnete ho, ak necháte preniknúť záblesky jednej farby do oblasti tej druhej.

Pre vytvorenie elegantného dizajnu voľte obkladačky veľkých formátov, ktoré ale pristanú skôr priestranným kúpeľniam. Čím menší priestor, tým menšie obkladačky.

Relaxačná zelená

06 (1)Prostredie kúpeľne sa okrem hygieny spája i s relaxom a oddychom. Je preto prirodzené, že voľbou číslo jeden mnohých majiteľov bytov a domov je práve zelená. Vo svojich jemných odtieňoch je teplou farbou jari a života. Pôsobí upokojujúco a harmonizujúco.

Výborne vynikne v kombinácii s bielou. Veľmi obľúbenou farbou väčších kúpeľní je olivovo zelená a smaragdová.

Luxusná zlatá

07 (1)Farba drahého kovu pôsobí v priestore výnimočne, majestátne až luxusne. Akcenty zlatej kúpeľňu opticky oteplia a dodajú jej punc výnimočnosti.

Vodovodné batérie, vešiaky, rámy a madlá v zlatej farbe si rozumejú s tmavohnedou, bielou, ale aj s niektorými farebnými prvkami. Obľúbená je napríklad kombinácia zlatej a fialovej.

Obrázky: Pinterest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

27 štýlových inšpirácií a nápadov do bytu

inšpirácie do bytu

Ak práve rekonštruujete alebo zariaďujete byt, tento článok sa vám bude hodiť. Vybrala som pre vás inšpirácie do bytu, ktoré vás môžu navigovať k štýlu, ktorý budete na svojom byte milovať.

Inšpirácie do obývačky

obyvacky-inspiracie-do-bytu-7

Záclony sa môžu zdať ako lapač prachu a prežitok z minulosti, ale v kombinácii so závesmi dodajú obývačke charakter. A taktiež vás ochránia pred zvedavými pohľadmi z ulice.

obyvacky-inspiracie-do-bytu-6

Ak patríte medzi ľudí, ktorí milujú knihy, potrebujete poriadnu knižnicu. Veľmi šikovným riešením sú knižnice na mieru, ktoré vyplnia priestor okolo dverí. Nielenže to vyzerá skvele, ale hlavne ušetríte vždy potrebné miesto.

obyvacky-inspiracie-do-bytu-5

Tak nenávidené tapety sú späť. Dnes máte na výber z množstva krásnych vzorov a farieb. Nemusíte si vytapetovať celý byt, niekedy úplne postačí len jedna stena.

obyvacky-inspiracie-do-bytu-4

Najmä pri rekonštrukcii bytov sa stretnete s pôvodnými a veľmi kvalitnými liatinovými radiátormi. Vyhadzovať by ich bola škoda. Nielenže sú takmer nesmrteľné, ale aj výkonné. Ak máte takýto radiátor, urobte z neho kus nábytku. Môžete ho priznať a namaľovať ho napr. žiarivou žltou.

obyvacky-inspiracie-do-bytu-3

Ak máte radi farby, môžete skúsiť kombinovať rôzne kusy nábytku. V tomto prípade knižnica s dvojicou stoličiek.

obyvacky-inspiracie-do-bytu-2

Nie je pravda, že svetlá obývačka musí byť nudná. Namiesto farieb sa majiteľ pohral s doplnkami. Kombinuje tu rôzne materiály a textúry napr. kože, drevené palety alebo výrazný ozdobný luster s kryštálom.

obyvacky-inspiracie-do-bytu

Ak šetríte miestom a nechcete miestnosť zbytočne rozdeľovať, použite napr. takúto vzdušnú poličku na knihy.
obyvacky-inspiracie-do-bytu-8

Každý priestor, izba, ktorý zariaďujete by mal mať jeden centrálny bod, najkrajší, ideálne symetrický bod z celej miestnosti. V dome to býva krb, v bytoch to môže veľký televízor alebo výhľad z okna. Všimnite si, ako krásne je a symetricky je táto izba zariaďená. Pri prvom pohľade do izby vidíte sofu s dvomi kreslami po stranách. Výrazný žltý obraz na stene vám vždy zlepší náladu.

Inšpirácie do kúpeľne

Pozrite si niekoľko inšpirácií do kúpeľne, ktoré môžete využiť pri rekonštrukcii alebo zariaďovaní vašej novej kúpeľne.

kupelna-inspiracie-do-bytu-4

Dlažby už nemusia byť len s kamennou textúrou. Dnes máte na výber množstvo imitácií dreva, ktoré vyzerajú ako skutočne.

kupelna-inspiracie-do-bytu-5

Provensálsky dojem z kúpeľne môže vyčarovať napr. podobný obklad ako v tejto kúpeľni.

kupelna-inspiracie-do-bytu-6

Umývadlová visiaca skrinka je v kúpeľniach veľmi populárna. Je nielen praktická, ale aj dobre vyzerá.

kupelna-inspiracie-do-bytu-7

Umývadlová skrinka na mieru má niekoľko pozitív. Môžete do nej napr. schovať práčku.

kupelna-inspiracie-do-bytu-8

Výrazný obklad v kombinácii s neutrálnou podlahou dokáže skvele oživiť celý priestor. Pamätajte si, že ostatné farby by mali byť neutrálne.

kupelna-inspiracie-do-bytu-9

Obklad tiež nemusí mať klasické rozmery. Aj biely hexagónový obklad oživí priestor.

Inšpirácie do chodby

chodba-inspiracie

Úzka chodba môže slúžiť aj ako priestor na rodinné fotografie.

chodba-inspiracie-2

Takmer neexistujúcu chodbu oddeľte minimálne pultom, ktorý vytvorí aké také súkromie.

chodba-inspiracie-3

Úzke chodby môžete zvýrazniť napr. výraznou a jasnou farbou vchodových dverí.

chodba-inspiracie-4

Niekedy môže stena v chodbe poslúťiť ako priestor pre vašu knižnicu.

chodba-inspiracie-5

Niekto uprednostňuje minimalistické a jednoduché chodby s jednym vešiakom a odkladacím priestorom na topánky.

chodba-inspiracie-6

Ak máte malú chodbu, môžete ju oddeliť podlahou. V tomto prípade odolná dlažba v chodbe spĺňa účel.

Inšpirácia do detskej izby

detska-izba-inspiracie

detska-izba-inspiracie-1

detska-izba-inspiracie-3

detska-izba-inspiracie-4

Nebojte sa používať kombinácie farieb.detska-izba-inspiracie-5

Minimalistická detská izba v jednom odtieni nemusí vyzerať nudne.

detska-izba-inspiracie-6

Deti majú radi rôzne vychytávky. V tomto prípade rebrík v tvare kmeňa stromu. detska-izba-inspiracie-7Obrázky: Pinterest.com