Ako lapač snov môže skrášliť váš domov

Ako lapač snov môže skrášliť váš domov
5 5 hodnotení

Možno ste ho videli v obchodoch so suvenírmi, či len tak zaveseného na verande u susedov. A naskytla sa vám otázka, odkiaľ vlastne prišiel, čo znamená a kde by ste ho mali najčastejšie zavesiť. Lapač snov môžete mať aj u vás doma. Zasvätíme vás do jeho tajomstiev.

Domorodá americká kultúra verila, že ak si lapač snov zavesíte nad svoju posteľ, privoláte tým dobré sny. V súčasnosti sa ich samotná výroba považuje za remeslo. Lapač snov sa vyrába z obruče vŕbového dreva, tkajú ho s priadzou a nakoniec dekorujú pierkami a korálkami.

História a význam

Lapač snov a jeho história siaha do krajiny Ojibwa, no odtiaľ sa veľmi rýchlo rozšírila medzi všetky domorodé americké kmene, teda medzi indiánov. Dnes slúži ako symbol ich kultúry. No samotní domorodci vešali tieto lapače nad postele svojich detí.

Legendy hovoria, že pavučina lapača slúžila na to, aby dobré sny preplávali postupne k visiacim pierkam a korálkam až k spiacim deťom. Naopak zlé sny zostávali na sieti a čakali na prvé ranné lúče, vďaka ktorým zmizli.

Domorodí Američania jednoducho verili, že ak deti spia pod lapačmi snov, sú navždy chránené pred nočnými morami.

Okrem toho mali pre niektorých ľudí širší význam. Lapače snov predstavovali totemy s dobrou energiou, ktoré dokážu neutralizovať tú zlú. A to bez ohľadu na to, či spíte alebo v dome žijete.

Sieťka lapača predstavuje v symbolike pavúka a jeho osem nôh. Pavúk symbolizuje múdrosť, učenie a energiu.

Lapač snov dnes

Aj keď je ich výroba skutočne plodná, nájsť skutočne autentický lapač snov nie je tak jednoduché, ako by sa mohlo zdať.

Ručne robené lapače snov sú v skutočnosti malé a vytvárané precízne. Mnohí výrobcovia však ponúkajú omnoho väčšie lapače snov vyrobené aj z plastových materiálov, čo uberá na ich autentickosti a symbolickosti.

Zatiaľ čo pre domorodcov znamenal donedávna symbol jednoty a zároveň ich vlastnej identifikácie, nadmernou komercializáciou a zneužívaním ich skutočného remesla sa stal lapač snov len akousi dekoráciou či produktom bežnej spotreby.

Nemusí to však platiť u každého spotrebiteľa. Nebojte sa preto pri ich kúpe zaujímať o to, či boli vyrobené ručne, či je obruč z dreva, alebo ide len o napodobeninu vyrábanú kdesi v továrni.

Ak si lapač snov kúpite, mala by vás zaujímať aj starostlivosť oň. Keďže bude pravidelne visieť nad posteľou, či kdesi inde, bude lákavým zdrojom nielen snov, ale aj prachu. Nezabudnite ho preto raz týždenne jemne oprášiť, aby dokázal plniť svoju funkciu.

Lapač snov vo vašej spálni

Keďže práve tu snívate svoje sny, lapač snov tu najčastejšie nachádza svoje miesto. Pozrite si niekoľko inšpirácií, ako a kde ho môžete umiestniť.

Vynikajúco dopĺňa spálňu v boho štýle. Na tomto obrázku si lapač snov ledva všimnete, no je skutočne tam. Pokojne ho môžete umiestniť na stenu spolu s obrazmi či fotografiami.

Lapač snov môžete v spálni skombinovať aj s girlandou z pierok. Docielite tým zaujímavý efekt a dizajn.

Nemusíte sa báť farieb. Ak chcete, aby spálňu niečo oživilo, lapač snov bude plniť skvelú dekoračnú funkciu, nielen tú magickú.

Ak vám nestačí jeden, pokojne ich môže byť aj viac. Tieto lapače snov sú navyše kreatívne umiestnené na konáriku, ktorý sa postará, že stene už skutočne nič nechýba.

Skúste premýšľať aj o iných tvaroch ako je kruh. Trojuholníkový tvar lapača snov symbolizuje harmóniu, prináša okúzlenie a svetlo. Navyše takýto lapač snov je jednoducho netradičný.

Snový záchranár nemusí visieť výlučne na stene. Spojte ho so stropným svietidlom a každý večer zakúsite výnimočnú hru tieňov.

Ak ste nenašli žiadny lapač snov, ktorý sa hodí k štýlu vašej osobnosti či domova, skúste si ho vytvoriť, najlepšie z prírodných materiálov, ktoré používali na ich výrobu aj indiáni.

Lapač snov má za sebou bohatú históriu, o ktorú sa postarali domorodé americké kmene. Indiáni ich vyrábali výlučne z dreva, priadze, pierok a korálkov. Získali magickú úlohu – chrániť pred nočnými morami a vábiť k spiacim deťom len dobré sny.

Dnes plní aj dekoračnú funkciu a stal sa predmetom komercializácie. Niektorí však veria ich magickým schopnostiam a nechávajú si ich nad posteľou, či na iných miestach v dome, aby odrážali negatívnu energiu a prijímali do svojho domu len to pozitívne.

Obrázky: Pinterest.com

Zdieľajte tento článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Veľkonočné dekorácie: Minimalizmus i tradície pre váš domov

veľkonočné dekorácie
Veľkonočné dekorácie: Minimalizmus i tradície pre váš domov
5 2 hodnotení

Ak sa neviete dočkať Veľkej noci, určite oceníte nami vybranú kolekciu interiérov i konkrétnych produktov, ktoré stelesňujú toto sviatočné obdobie. V nasledujúcich inšpiráciách nájdete to, čo váš domov potrebuje – či už preferujete farby, alebo minimalisticky ladené doplnky. Mnohé z produktov pochádzajú od šikovných remeselníkov a tvorcov zo Slovenska. Nasledujúce veľkonočné dekorácie váš domov zaručene oživia a spríjemnia.

Zdieľajte tento článok