20 lapačov snov: Nie je to len pekná dekorácia. Hovorí sa, že si ním privoláte dobré sny

Možno ste ho videli v obchodoch so suvenírmi, či len tak zaveseného na verande u susedov. A naskytla sa vám otázka, odkiaľ vlastne prišiel, čo znamená a kde by ste ho mali najčastejšie zavesiť. Lapač snov môžete mať aj u vás doma. Zasvätíme vás do jeho tajomstiev.

Domorodá americká kultúra verila, že ak si lapač snov zavesíte nad svoju posteľ, privoláte tým dobré sny. V súčasnosti sa ich samotná výroba považuje za remeslo. Lapač snov sa vyrába z obruče vŕbového dreva, tkajú ho s priadzou a nakoniec dekorujú pierkami a korálkami.

História a význam

Lapač snov a jeho história siaha do krajiny Ojibwa, no odtiaľ sa veľmi rýchlo rozšírila medzi všetky domorodé americké kmene, teda medzi indiánov. Dnes slúži ako symbol ich kultúry. No samotní domorodci vešali tieto lapače nad postele svojich detí.

Legendy hovoria, že pavučina lapača slúžila na to, aby dobré sny preplávali postupne k visiacim pierkam a korálkam až k spiacim deťom. Naopak zlé sny zostávali na sieti a čakali na prvé ranné lúče, vďaka ktorým zmizli.

Domorodí Američania jednoducho verili, že ak deti spia pod lapačmi snov, sú navždy chránené pred nočnými morami.

Okrem toho mali pre niektorých ľudí širší význam. Lapače snov predstavovali totemy s dobrou energiou, ktoré dokážu neutralizovať tú zlú. A to bez ohľadu na to, či spíte alebo v dome žijete.

Sieťka lapača predstavuje v symbolike pavúka a jeho osem nôh. Pavúk symbolizuje múdrosť, učenie a energiu.

Lapač snov dnes

Aj keď je ich výroba skutočne plodná, nájsť skutočne autentický lapač snov nie je tak jednoduché, ako by sa mohlo zdať.

Ručne robené lapače snov sú v skutočnosti malé a vytvárané precízne. Mnohí výrobcovia však ponúkajú omnoho väčšie lapače snov vyrobené aj z plastových materiálov, čo uberá na ich autentickosti a symbolickosti.

Zatiaľ čo pre domorodcov znamenal donedávna symbol jednoty a zároveň ich vlastnej identifikácie, nadmernou komercializáciou a zneužívaním ich skutočného remesla sa stal lapač snov len akousi dekoráciou či produktom bežnej spotreby.

Nemusí to však platiť u každého spotrebiteľa. Nebojte sa preto pri ich kúpe zaujímať o to, či boli vyrobené ručne, či je obruč z dreva, alebo ide len o napodobeninu vyrábanú kdesi v továrni.

Ak si lapač snov kúpite, mala by vás zaujímať aj starostlivosť oň. Keďže bude pravidelne visieť nad posteľou, či kdesi inde, bude lákavým zdrojom nielen snov, ale aj prachu. Nezabudnite ho preto raz týždenne jemne oprášiť, aby dokázal plniť svoju funkciu.

Lapač snov vo vašej spálni

Keďže práve tu snívate svoje sny, lapač snov tu najčastejšie nachádza svoje miesto. Pozrite si niekoľko inšpirácií, ako a kde ho môžete umiestniť.

Vynikajúco dopĺňa spálňu v boho štýle. Na tomto obrázku si lapač snov ledva všimnete, no je skutočne tam. Pokojne ho môžete umiestniť na stenu spolu s obrazmi či fotografiami.

Lapač snov môžete v spálni skombinovať aj s girlandou z pierok. Docielite tým zaujímavý efekt a dizajn.

Nemusíte sa báť farieb. Ak chcete, aby spálňu niečo oživilo, lapač snov bude plniť skvelú dekoračnú funkciu, nielen tú magickú.

Ak vám nestačí jeden, pokojne ich môže byť aj viac. Tieto lapače snov sú navyše kreatívne umiestnené na konáriku, ktorý sa postará, že stene už skutočne nič nechýba.

Skúste premýšľať aj o iných tvaroch ako je kruh. Trojuholníkový tvar lapača snov symbolizuje harmóniu, prináša okúzlenie a svetlo. Navyše takýto lapač snov je jednoducho netradičný.

Snový záchranár nemusí visieť výlučne na stene. Spojte ho so stropným svietidlom a každý večer zakúsite výnimočnú hru tieňov.

Ak ste nenašli žiadny lapač snov, ktorý sa hodí k štýlu vašej osobnosti či domova, skúste si ho vytvoriť, najlepšie z prírodných materiálov, ktoré používali na ich výrobu aj indiáni.

Lapač snov má za sebou bohatú históriu, o ktorú sa postarali domorodé americké kmene. Indiáni ich vyrábali výlučne z dreva, priadze, pierok a korálkov. Získali magickú úlohu – chrániť pred nočnými morami a vábiť k spiacim deťom len dobré sny.

Dnes plní aj dekoračnú funkciu a stal sa predmetom komercializácie. Niektorí však veria ich magickým schopnostiam a nechávajú si ich nad posteľou, či na iných miestach v dome, aby odrážali negatívnu energiu a prijímali do svojho domu len to pozitívne.

Obrázky: Pinterest.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vintage doplnky a dekorácie, ktorými vytvoríte štýlový domov

shutterstock

Obzeráte sa po originálnych bytových doplnkoch či dekoráciách, ktoré vášmu bývaniu vdýchnu originálny charakter?

Inšpirujte sa našim výberom, v ktorom si možno aj vaše bývanie príde na svoje.

Vintage doplnky s históriou

Nájdete ho na povale, v pivnici či v internetových bazároch. Retro nábytok, ktorý sa vyrovná svojim charakterom, originalitou a aj kvalitou i novodobým vintage bytovým doplnkom. Malé skrinky, komody spoločne v spojení s kreslom výborne doplnia priestor v obývacej izbe či priestrannej chodbe.

stolikVintage kút plný pohodlia

Kreslá s čistými líniami boli populárnym sedením v 60-tych, 70-tych aj 80-tych rokov. Ich výdrž je nezameniteľná, kvalita dreva nestarne a jediné, čo potrebujú obnoviť je poťah alebo výplň. Úkon, ktorý zvládnete sami alebo za poplatok s pomocou profíka.   

kresloAk nefandíte starým kúskom, aktuálne sa tešia comebacku.

Nové bez problémov ich nájdete v každom dobrom online obchode či skalnej predajni.

Kufor, ktorý docestoval do vášho domova

Staré nepotrebné cestovné alebo lodné kufre s viditeľnou patinou výborne využijete ako vintage doplnky, ktoré vám dobre poslúžia na odkladanie drobností.

kuforHrdza a zub času

Zaujímavý efekt, ktorým podčiarknete moderný a štýlový duch vášho bývania navodia staré kusy stavebného materiálu alebo funkčné časti z domov či bytov. Paradoxná kombinácia nového so starým očarí nielen vás, ale aj vašich hostí a známych. Staré obkladačky, okenné rámy či dvere sa stanú vašim tromfom pri dolaďovaní priestoru.

dvereKoleso, ktoré roztočí spomienky

Vintage doplnky, ktoré sa hodia či už do spálne alebo obývacej izby sú kolesá zo starého bicykla alebo voza. Môžete na ne povešať vaše rodinné fotografie. Milú atmosféru doplnku dotvoríte malými svetielkami, ktoré zachytíte na jeho ráme.

KOLESONavyše, retro bicykel a jeho súčasti môžete v interiéri využiť aj ako stolík pod umývadlo či pracovný stôl. A z jeho ozubeného kolieska a retiazky dokážete vyrobiť alebo si nechať vyrobiť efektnú lampu.

lampaStôl od šijacieho stroja je klasika

Nájde sa skoro v každej domácnosti. Stôl zo starých šijacích strojov niekdajších vlajkových lodí v oblasti ich výroby: SINGER, MINERVA, VERITAS, … . Niekedy ich stačí len trochu preleštiť či prelakovať. Poslúžia ako pracovný stôl či stôl na ukladanie kvetov.

maśinaVintage plagáty

Retro plagáty ľahko zoženiete na internete alebo v starších antikvariátoch. Neváhajte a pri ich počte nešetrite. Výborne pomôžu vykresliť priestor bývania a dotvoriť osobitú atmosféru vášho ja.

plagat2

plagat3

komodaTelevízor zapne zábavu

Vintage dekorácia, ktorou rozhodne zaujmete známych, sa ukrýva aj v televízore. Konkrétne v starej klasike – televíznom prijímači, ktorý poskytne priestor pre odkladanie nápojov pre všetky oslavy či dobré návštevy.

televizorZrkadielko, zrkadielko, staré si, pekné si

Zrkadlo so starým rámom, jednoduchým či zdobeným zapadne do spálne či do chodby. V kombinácii  s ďalšími vintage doplnkami príjemne zväčší objem priestoru a zútulní charakter miestnosti.

zrkadloPri zariaďovaní bývania sa oplatí inšpirovať minulosťou, ktorá kráča ruka v ruke s moderným dizajnom a ľahko vytvorí neopakovateľný útulný interiér vášho domova.

Efektný doplnok či dekoráciu dokážete nájsť v rôznych veciach staršieho dáta alebo iba so “starším lookom”. Aby ste ich však objavili, potrebujete zmeniť uhol pohľadu a popustiť uzdu vašej fantázii. Takže, smelo do toho! 

Fotografie: Pinterest