20 lapačov snov: Nie je to len pekná dekorácia. Hovorí sa, že si ním privoláte dobré sny

Možno ste ho videli v obchodoch so suvenírmi, či len tak zaveseného na verande u susedov. A naskytla sa vám otázka, odkiaľ vlastne prišiel, čo znamená a kde by ste ho mali najčastejšie zavesiť. Lapač snov môžete mať aj u vás doma. Zasvätíme vás do jeho tajomstiev.

Domorodá americká kultúra verila, že ak si lapač snov zavesíte nad svoju posteľ, privoláte tým dobré sny. V súčasnosti sa ich samotná výroba považuje za remeslo. Lapač snov sa vyrába z obruče vŕbového dreva, tkajú ho s priadzou a nakoniec dekorujú pierkami a korálkami.

História a význam

Lapač snov a jeho história siaha do krajiny Ojibwa, no odtiaľ sa veľmi rýchlo rozšírila medzi všetky domorodé americké kmene, teda medzi indiánov. Dnes slúži ako symbol ich kultúry. No samotní domorodci vešali tieto lapače nad postele svojich detí.

Legendy hovoria, že pavučina lapača slúžila na to, aby dobré sny preplávali postupne k visiacim pierkam a korálkam až k spiacim deťom. Naopak zlé sny zostávali na sieti a čakali na prvé ranné lúče, vďaka ktorým zmizli.

Domorodí Američania jednoducho verili, že ak deti spia pod lapačmi snov, sú navždy chránené pred nočnými morami.

Okrem toho mali pre niektorých ľudí širší význam. Lapače snov predstavovali totemy s dobrou energiou, ktoré dokážu neutralizovať tú zlú. A to bez ohľadu na to, či spíte alebo v dome žijete.

Sieťka lapača predstavuje v symbolike pavúka a jeho osem nôh. Pavúk symbolizuje múdrosť, učenie a energiu.

Lapač snov dnes

Aj keď je ich výroba skutočne plodná, nájsť skutočne autentický lapač snov nie je tak jednoduché, ako by sa mohlo zdať.

Ručne robené lapače snov sú v skutočnosti malé a vytvárané precízne. Mnohí výrobcovia však ponúkajú omnoho väčšie lapače snov vyrobené aj z plastových materiálov, čo uberá na ich autentickosti a symbolickosti.

Zatiaľ čo pre domorodcov znamenal donedávna symbol jednoty a zároveň ich vlastnej identifikácie, nadmernou komercializáciou a zneužívaním ich skutočného remesla sa stal lapač snov len akousi dekoráciou či produktom bežnej spotreby.

Nemusí to však platiť u každého spotrebiteľa. Nebojte sa preto pri ich kúpe zaujímať o to, či boli vyrobené ručne, či je obruč z dreva, alebo ide len o napodobeninu vyrábanú kdesi v továrni.

Ak si lapač snov kúpite, mala by vás zaujímať aj starostlivosť oň. Keďže bude pravidelne visieť nad posteľou, či kdesi inde, bude lákavým zdrojom nielen snov, ale aj prachu. Nezabudnite ho preto raz týždenne jemne oprášiť, aby dokázal plniť svoju funkciu.

Lapač snov vo vašej spálni

Keďže práve tu snívate svoje sny, lapač snov tu najčastejšie nachádza svoje miesto. Pozrite si niekoľko inšpirácií, ako a kde ho môžete umiestniť.

Vynikajúco dopĺňa spálňu v boho štýle. Na tomto obrázku si lapač snov ledva všimnete, no je skutočne tam. Pokojne ho môžete umiestniť na stenu spolu s obrazmi či fotografiami.

Lapač snov môžete v spálni skombinovať aj s girlandou z pierok. Docielite tým zaujímavý efekt a dizajn.

Nemusíte sa báť farieb. Ak chcete, aby spálňu niečo oživilo, lapač snov bude plniť skvelú dekoračnú funkciu, nielen tú magickú.

Ak vám nestačí jeden, pokojne ich môže byť aj viac. Tieto lapače snov sú navyše kreatívne umiestnené na konáriku, ktorý sa postará, že stene už skutočne nič nechýba.

Skúste premýšľať aj o iných tvaroch ako je kruh. Trojuholníkový tvar lapača snov symbolizuje harmóniu, prináša okúzlenie a svetlo. Navyše takýto lapač snov je jednoducho netradičný.

Snový záchranár nemusí visieť výlučne na stene. Spojte ho so stropným svietidlom a každý večer zakúsite výnimočnú hru tieňov.

Ak ste nenašli žiadny lapač snov, ktorý sa hodí k štýlu vašej osobnosti či domova, skúste si ho vytvoriť, najlepšie z prírodných materiálov, ktoré používali na ich výrobu aj indiáni.

Lapač snov má za sebou bohatú históriu, o ktorú sa postarali domorodé americké kmene. Indiáni ich vyrábali výlučne z dreva, priadze, pierok a korálkov. Získali magickú úlohu – chrániť pred nočnými morami a vábiť k spiacim deťom len dobré sny.

Dnes plní aj dekoračnú funkciu a stal sa predmetom komercializácie. Niektorí však veria ich magickým schopnostiam a nechávajú si ich nad posteľou, či na iných miestach v dome, aby odrážali negatívnu energiu a prijímali do svojho domu len to pozitívne.

Obrázky: Pinterest.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ako vám vintage nábytok môže zútulniť bývanie: 23 inšpirácií

Nadčasový, originálny a šetrí životné prostredie. Takýto je vintage nábytok, ktorý nie je len pre milovníkov starožitností, ale nadchne aj zástancov moderného bývania. Čo je pre neho typické, a ako ním oživiť svoj domov?

01Byť starým nestačí

Mnohí ľudia pripisujú slovnému spojeniu vintage nábytok iba prídavné meno starý. Nemalo by však ísť o výlučne technickú záležitosť, ale pri jeho výbere by ste sa mali zamerať aj na to, či konkrétny kus nábytku zodpovedá štýlu a prevedeniu danej doby, v ktorej sa objavil.

02Siahajte po nábytku z masívneho dreva. Nevzdávajte sa ani vtedy, ak je trochu poškodený. Vintage nábytok môže zdvojnásobiť svoj potenciál práve tým, že ho premaľujete, vyleštíte a jednoducho obnovíte.

03Všímajte si nálepky na nábytku, či iné známky, ktoré hovoria o výrobcovi. Skúste ich názov zadať do googlu, a možno aj vďaka tomu objavíte ďalšie inšpirácie.

Ak je vintage nábytok príliš poškodený, a vy nemáte žiadne zručnosti s čalúnením, či patinovaním, môžete sa obrátiť na ľudí, pre ktorých je reštaurovanie starých nábytkov hračka. Môžete však konkrétny kus nábytku celkom rozdeliť a využiť jeho súčasti niekde v dome.

04Dáva domu unikátny vzhľad

Vintage nábytok sa v súčasnosti stáva unikátnym kusom, nie ako v dobe, keď bol masovo vyrábaný aj s ostatnými kusmi nábytku. Kedysi boli staré kusy nábytku všadeprítomné. Dnes sú nezvyčajné a dávajú priestoru osobitý štýl a individualitu.

05Aj keď kategória vintage nábytok pokrýva rôzne obdobia a roky, môžete si vybrať jednu z nich a pretvoriť svoj domov na éru, ktorou ste sa inšpirovali.

06Druhou možnosťou je kombinovať nábytok z rôznej dekády, spojiť miestnosť aj prostredníctvom formalít a doplnkov, a vytvoriť tak harmonický a koherentný vzhľad.

07Môže byť vintage nábytok biely?

Ďalším úskalím pri rozhodovaní sa, aký by mal byť vintage nábytok, je farba. Odpoveď na túto otázku je jednoznačná. Áno, biela farba je v tomto smere viac než populárna.

08Zároveň sa rôzny starý nábytok často zrenovuje práve tým, že sa natrie bielou farbou. Obľúbené patinovanie dáva nábytku druhú šancu, a vytvára z neho vintage nábytok.

09Priateľský k rozpočtu

Jednou z výhod vintage nábytku je to, že je priateľský aj k rozpočtu. Za starší, používaný nábytok nemusíte platiť toľko, ako keby ste si kúpili nový. Navyše pri jeho používaní sa už veľakrát potvrdilo pravidlo – Staré, ale dobré.

10Výhodný aj pre planétu Zem

Tým, že si kúpite alebo opravíte starší nábytok, podporujete aj planétu Zem. Trend udržateľnosti je totiž populárny aj v nábytkárskom priemysle.

11Po praktických informáciách sa poďte pozrieť na to, aký vintage nábytok je do vašich izieb najvhodnejší.

Spálňa

Vintage nádych dosiahnete maličkosťou, akou je záhlavie postele. Môžete naň použiť staré dvere, rámy okien, a teda konkrétne vintage kusy nábytku, ktoré rozdelíte na menšie časti a vytvoríte miesto s príbehom.

12Do spálne sú však ideálne  aj vintage postele, ktoré aj s týmto prívlastkom kúpite v rôznych predajniach nábytku či eshopoch.

13Okrem tohto netradičného prvku si do vintage spálne môžete zobrať aj staré nočné stolíky, skriňu, či bočné stolíky.

14Obývačka

Zamerajte sa na maličkosti, akými sú kreslá, či pohovka. Aj najmenší detail vie z obývačky vytvoriť miesto plné vzácnych chvíľ práve prostredníctvom vintage nábytku.

15Podobne je na tom stolík, nábytok, bar, či polička, ktoré tiež môžu niesť vintage nádych. Obývačka s týmito atribútmi dodáva priestoru pocit domova.

16Kuchyňa

Milovníci tradícií sa vintage nábytkom v kuchyni určite nadchnú. Môžete v nej staviť na romantiku a orientovať sa na klasické drevo a biele farby.

17Pri tvorbe vintage kuchyne nie je dôležitý len nábytok, ale aj doplnky, ktoré dajú celému priestoru punc elegancie.

18Pokiaľ kuchyňu radi využívate na dlhé posedenia pri jedle, klasický okrúhly stôl, ktorý bol na výslní v 60. rokoch, bude skvelou voľbou vintage nábytku.

19Kúpeľňa

Vintage nábytok do kúpeľne môžete ľahko získať zo starých šatníkov, komody, či baru, ktoré môžete použiť na bielizeň, či na úschovu iných potrieb.

20Vhodné sú aj staré zrkadlá.

21Vintage kúpeľňa miluje netradičné vane a umývadlá.

22A veľa malých doplnkov, vďaka ktorým si túto miestnosť v dome zamilujete.

23Vintage nábytok vytvorí z vášho bytu či domu útulné miesto na život. Pri jeho výbere sa môžete riadiť aj nasledujúcimi charakteristikami:

  • Starý, ale dobrý
  • Elegantný
  • Pohodlný a praktický
  • Drevený
  • Patinovaný
  • Miluje doplnky v neutrálnych (béžové, sivé, biele) a pastelových farbách (najmä jemné zelené, modré a ružové farby)

Obrázky: Pinterest.com