20 lapačov snov: Nie je to len pekná dekorácia. Hovorí sa, že si ním privoláte dobré sny

Možno ste ho videli v obchodoch so suvenírmi, či len tak zaveseného na verande u susedov. A naskytla sa vám otázka, odkiaľ vlastne prišiel, čo znamená a kde by ste ho mali najčastejšie zavesiť. Lapač snov môžete mať aj u vás doma. Zasvätíme vás do jeho tajomstiev.

Domorodá americká kultúra verila, že ak si lapač snov zavesíte nad svoju posteľ, privoláte tým dobré sny. V súčasnosti sa ich samotná výroba považuje za remeslo. Lapač snov sa vyrába z obruče vŕbového dreva, tkajú ho s priadzou a nakoniec dekorujú pierkami a korálkami.

História a význam

Lapač snov a jeho história siaha do krajiny Ojibwa, no odtiaľ sa veľmi rýchlo rozšírila medzi všetky domorodé americké kmene, teda medzi indiánov. Dnes slúži ako symbol ich kultúry. No samotní domorodci vešali tieto lapače nad postele svojich detí.

Legendy hovoria, že pavučina lapača slúžila na to, aby dobré sny preplávali postupne k visiacim pierkam a korálkam až k spiacim deťom. Naopak zlé sny zostávali na sieti a čakali na prvé ranné lúče, vďaka ktorým zmizli.

Domorodí Američania jednoducho verili, že ak deti spia pod lapačmi snov, sú navždy chránené pred nočnými morami.

Okrem toho mali pre niektorých ľudí širší význam. Lapače snov predstavovali totemy s dobrou energiou, ktoré dokážu neutralizovať tú zlú. A to bez ohľadu na to, či spíte alebo v dome žijete.

Sieťka lapača predstavuje v symbolike pavúka a jeho osem nôh. Pavúk symbolizuje múdrosť, učenie a energiu.

Lapač snov dnes

Aj keď je ich výroba skutočne plodná, nájsť skutočne autentický lapač snov nie je tak jednoduché, ako by sa mohlo zdať.

Ručne robené lapače snov sú v skutočnosti malé a vytvárané precízne. Mnohí výrobcovia však ponúkajú omnoho väčšie lapače snov vyrobené aj z plastových materiálov, čo uberá na ich autentickosti a symbolickosti.

Zatiaľ čo pre domorodcov znamenal donedávna symbol jednoty a zároveň ich vlastnej identifikácie, nadmernou komercializáciou a zneužívaním ich skutočného remesla sa stal lapač snov len akousi dekoráciou či produktom bežnej spotreby.

Nemusí to však platiť u každého spotrebiteľa. Nebojte sa preto pri ich kúpe zaujímať o to, či boli vyrobené ručne, či je obruč z dreva, alebo ide len o napodobeninu vyrábanú kdesi v továrni.

Ak si lapač snov kúpite, mala by vás zaujímať aj starostlivosť oň. Keďže bude pravidelne visieť nad posteľou, či kdesi inde, bude lákavým zdrojom nielen snov, ale aj prachu. Nezabudnite ho preto raz týždenne jemne oprášiť, aby dokázal plniť svoju funkciu.

Lapač snov vo vašej spálni

Keďže práve tu snívate svoje sny, lapač snov tu najčastejšie nachádza svoje miesto. Pozrite si niekoľko inšpirácií, ako a kde ho môžete umiestniť.

Vynikajúco dopĺňa spálňu v boho štýle. Na tomto obrázku si lapač snov ledva všimnete, no je skutočne tam. Pokojne ho môžete umiestniť na stenu spolu s obrazmi či fotografiami.

Lapač snov môžete v spálni skombinovať aj s girlandou z pierok. Docielite tým zaujímavý efekt a dizajn.

Nemusíte sa báť farieb. Ak chcete, aby spálňu niečo oživilo, lapač snov bude plniť skvelú dekoračnú funkciu, nielen tú magickú.

Ak vám nestačí jeden, pokojne ich môže byť aj viac. Tieto lapače snov sú navyše kreatívne umiestnené na konáriku, ktorý sa postará, že stene už skutočne nič nechýba.

Skúste premýšľať aj o iných tvaroch ako je kruh. Trojuholníkový tvar lapača snov symbolizuje harmóniu, prináša okúzlenie a svetlo. Navyše takýto lapač snov je jednoducho netradičný.

Snový záchranár nemusí visieť výlučne na stene. Spojte ho so stropným svietidlom a každý večer zakúsite výnimočnú hru tieňov.

Ak ste nenašli žiadny lapač snov, ktorý sa hodí k štýlu vašej osobnosti či domova, skúste si ho vytvoriť, najlepšie z prírodných materiálov, ktoré používali na ich výrobu aj indiáni.

Lapač snov má za sebou bohatú históriu, o ktorú sa postarali domorodé americké kmene. Indiáni ich vyrábali výlučne z dreva, priadze, pierok a korálkov. Získali magickú úlohu – chrániť pred nočnými morami a vábiť k spiacim deťom len dobré sny.

Dnes plní aj dekoračnú funkciu a stal sa predmetom komercializácie. Niektorí však veria ich magickým schopnostiam a nechávajú si ich nad posteľou, či na iných miestach v dome, aby odrážali negatívnu energiu a prijímali do svojho domu len to pozitívne.

Obrázky: Pinterest.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Podarilo sa vám získať dom, po ktorom ste dlho túžili a už si pýta len dotvoriť do krásy?

Poradíme vám, ako si zariaďovanie domu užiť a z vašej nehnuteľnosti vyčarovať útulne rodinné hniezdo.

Papierovanie a vybavovačky v procese kúpy, prevodu nehnuteľností alebo starosti okolo stavby dokážu poriadne vyčerpať. A tak sa ľahko stane, že pred finále dokončenia vysnívaného domu vám zostane už len trochu energie, ktorú ste ochotní vložiť do výberu obkladu do kúpeľne či dverí. O farbe kobercov, či vôbec o kobercoch alebo takých závesoch nieto ani reči.

zar-2Pred koncom sa však netreba vzdávať. Vybraný nábytok, farby a doplnky by mali spoločne nielen fungovať, ale aj hrať. Melódiu, ktorá vás neomrzí ani po 10-tich rokoch. Bolo by škodou kupovať a meniť zariadenie domu za krátky čas opäť, len preto, že sa ste sa nechali ovládnuť pesimizmom úradov, bánk či dokonca povrchným prístupom v predajniach a na zariaďovanie dôkladne nesústredili.

zar-1Zariadenie domu – viete, čo chcete?

Podarilo sa vám buď dom kúpiť, postaviť alebo ste ho zdedili. Už len tým ste podstúpili proces, ktorý si vyžaduje čas, trpezlivosť a obetu rôzneho druhu aj v prospech financovania rôznych úprav a stavebných prác.

Dôležitý začiatok vytvoril váš zodpovedný vzťah k príbytku a s ním prichádzajú aj vaše prvé úvahy o jeho interiéri. Obraz a nálada, ktorá sa vám dostatočne dostane pod kožu potrebuje jediné: konkrétny a funkčný návrh pre každý jeden centimeter priestoru domu.

Dispozičné riešenie musíte poznať z pamäti

Vaša predstava kráča ruka v ruke s dispozíciou. Samozrejme, existuje rozdiel, ako ju vnímate. Ak ste dom postavili už jeho samotný návrh v sebe ukrýva rozvrhnutie miestností s napojením na inžinierske siete a ak nie hotový, minimálne načrtnutý dizajn interiéru. Výhodou stavby domu je to, že vy sami si ju určíte. Ak však prerábate hotový dom, jeho zariaďovanie bude vychádzať z dispozície, ktorej sa jeho prípadné úpravy musia prispôsobiť.

Zmerajte si svoje možnosti

Predtým, ako začnete premýšľať a vymýšľať, pomerajte si všetky dôležité rozmery, aby ste už od začiatku pracovali s reálnymi číslami a teda aj s reálnymi nápadmi a návrhmi. Predídete tak možnému sklamaniu pri výbere napríklad nábytku do kuchyne.

zar-3Profesionála si zaplatíte, ale jeho pomoc je na nezaplatenie

Výborným začiatkom je nákres dispozície, do ktorého si môžete navrhnúť rozloženie najdôležitejších nábytkových častí a spotrebičov do jednotlivých miestností. Poskytne vám jasný prehľad o tom, čo bude kde stáť. Nezabudnite vyznačiť okná dvere či pomyselné rozdelenie dennej a nočnej ćasti.

Ak neovládate špeciálne programy, vystačíte si aj s vkreslením jednoduchej poznámky ceruzkou.

Tu je však na mieste spomenúť, že nič nenahradí presnú vizualizáciu, ktorá navrhne jasné riešenie pre zariaďovanie celého domu. Pomôžu vám s ňou interiéroví dizajnéri. Ide o službu, ktorú si na jednej strane zaplatíte, na druhej jej využitím získate čas aj zdravé nervy.

zar-4Trh ponúka more možností od výberu farieb, cez obklady, nábytok až po dekorácie. Veľmi ľahko sa v ňom môžete utopiť. Predstavu, ktorú ste získali pozeraním iných interiérov domov už máte, ale pri realizácii vašej, prídete na to, že podlahy, ktoré sa vám tak páčili v časopise, sú príliš drahé na váš rozpočet alebo sa vám nebudú vôbec hodiť k nábytku, ktorý ste už vybrali.

Rady dizajnéra sa nemusíte držať do bodky, hoci ak mu poskytnete dostatok informácii o sebe a vašich želaniach, jeho návrhu možno neodoláte. Minimálne sa však stane výborným plánom, do ktorého budete už len vyberať konkrétne kúsky skladačky.

Venujte čas zoznamu

Na základe finálneho návrhu si urobte zoznam položiek spotrebičov, v ktorom si aspoň predbežne stanovte plánovanú sumu, do ktorej by ste sa chceli zmestiť. Pri jeho vytváraní strávite chvíľku času, ktorá vám však plne vynahradí momenty lovenie v pamäti:

“Máme všetko? čo ešte nemáme? Koľko nám ešte ostáva peňazí?…”

Zároveň si doň môžete ku jednotlivým položkám vkladať obrázky, ktoré vás zaujali či po ich realizácii aj sumu, ktorú vás reálne stáli.

Najdôležitejšie na začiatok

Úvod patrí prvkom, ktoré sa meniť nebudú najbližšie desaťročie alebo aj nikdy. Začnite kľúčovými časťami, ktoré určia výsledný charakter príbytku ako sú podlahy, farby na steny, podlahy, dlažba a obklady do kúpeľne a zvyšku domu, kuchynská linka, štýl obývacej steny a sedačky či typ osvetlenia.

Inšpirujte sa

Nebojte sa inšpirovať časopismi, praktickými článkami na kupujemebyvanie.sk, obrázkami na sociálnych sieťach či pri návštevách u vašich známych. Zaujímavé nápady si prispôsobíte podľa seba. A vždy to urobíte inak, aby ste sa odlíšili. Predsa len, každý sme iný, a naše bývanie nebude nikdy rovnaké. Aj keď nakupujeme na jednom mieste či čítame tie isté články o bývaní.

Nechajte si poradiť

Rozhliadnite sa vo svojom okolí po niekom, kto nedávno riešil zariaďovanie domu. Popýtajte sa na skúsenosti s výrobou nábytku na mieru, či spotrebičov.

Alebo aj všetkého.

Osobné referencie a odporúčania sú nad zlato a môžu vás nasmerovať priamo na dobrý kontakt bez toho, aby ste blúdili po predajniach, vypytovali sa a zisťovali.

Overeného pomocníka spoznáte aj v praktických radách na domadoma.sk. V našich článkoch vám pravidelne predstavíme nápomocné rady, tipy a triky.

Zariadenie domu by malo byť radostným obdobím, v ktorom dolaďujete finálny vzhľad vášho bývania. A popravde nezariaďujete si len bývanie, zariaďujete si aj život. Dom by mal byť radostný vrelý a na prvý aj tisíci pohľad váš, aby ste všetko, čo vám budúcnosť prinesie zvládali v pohode.

Fotografie: Pinterest