Ako lapač snov môže skrášliť váš domov

Ak si lapač snov zavesíte nad svoju posteľ, privoláte tým dobré sny.

Stanislava Laurinčíková

Aktualizované
18. júla 2018

Ako lapač snov môže skrášliť váš domov
5 5 hodnotení

Možno ste ho videli v obchodoch so suvenírmi, či len tak zaveseného na verande u susedov. A naskytla sa vám otázka, odkiaľ vlastne prišiel, čo znamená a kde by ste ho mali najčastejšie zavesiť. Lapač snov môžete mať aj u vás doma. Zasvätíme vás do jeho tajomstiev.

Domorodá americká kultúra verila, že ak si lapač snov zavesíte nad svoju posteľ, privoláte tým dobré sny. V súčasnosti sa ich samotná výroba považuje za remeslo. Lapač snov sa vyrába z obruče vŕbového dreva, tkajú ho s priadzou a nakoniec dekorujú pierkami a korálkami.

História a význam

Lapač snov a jeho história siaha do krajiny Ojibwa, no odtiaľ sa veľmi rýchlo rozšírila medzi všetky domorodé americké kmene, teda medzi indiánov. Dnes slúži ako symbol ich kultúry. No samotní domorodci vešali tieto lapače nad postele svojich detí.


Legendy hovoria, že pavučina lapača slúžila na to, aby dobré sny preplávali postupne k visiacim pierkam a korálkam až k spiacim deťom. Naopak zlé sny zostávali na sieti a čakali na prvé ranné lúče, vďaka ktorým zmizli.

Domorodí Američania jednoducho verili, že ak deti spia pod lapačmi snov, sú navždy chránené pred nočnými morami.


Okrem toho mali pre niektorých ľudí širší význam. Lapače snov predstavovali totemy s dobrou energiou, ktoré dokážu neutralizovať tú zlú. A to bez ohľadu na to, či spíte alebo v dome žijete.

Sieťka lapača predstavuje v symbolike pavúka a jeho osem nôh. Pavúk symbolizuje múdrosť, učenie a energiu.

Lapač snov dnes

Aj keď je ich výroba skutočne plodná, nájsť skutočne autentický lapač snov nie je tak jednoduché, ako by sa mohlo zdať.


Ručne robené lapače snov sú v skutočnosti malé a vytvárané precízne. Mnohí výrobcovia však ponúkajú omnoho väčšie lapače snov vyrobené aj z plastových materiálov, čo uberá na ich autentickosti a symbolickosti.

Zatiaľ čo pre domorodcov znamenal donedávna symbol jednoty a zároveň ich vlastnej identifikácie, nadmernou komercializáciou a zneužívaním ich skutočného remesla sa stal lapač snov len akousi dekoráciou či produktom bežnej spotreby.


Nemusí to však platiť u každého spotrebiteľa. Nebojte sa preto pri ich kúpe zaujímať o to, či boli vyrobené ručne, či je obruč z dreva, alebo ide len o napodobeninu vyrábanú kdesi v továrni.

Ak si lapač snov kúpite, mala by vás zaujímať aj starostlivosť oň. Keďže bude pravidelne visieť nad posteľou, či kdesi inde, bude lákavým zdrojom nielen snov, ale aj prachu. Nezabudnite ho preto raz týždenne jemne oprášiť, aby dokázal plniť svoju funkciu.

Lapač snov vo vašej spálni

Keďže práve tu snívate svoje sny, lapač snov tu najčastejšie nachádza svoje miesto. Pozrite si niekoľko inšpirácií, ako a kde ho môžete umiestniť.


Vynikajúco dopĺňa spálňu v boho štýle. Na tomto obrázku si lapač snov ledva všimnete, no je skutočne tam. Pokojne ho môžete umiestniť na stenu spolu s obrazmi či fotografiami.

Lapač snov môžete v spálni skombinovať aj s girlandou z pierok. Docielite tým zaujímavý efekt a dizajn.


Nemusíte sa báť farieb. Ak chcete, aby spálňu niečo oživilo, lapač snov bude plniť skvelú dekoračnú funkciu, nielen tú magickú.

Ak vám nestačí jeden, pokojne ich môže byť aj viac. Tieto lapače snov sú navyše kreatívne umiestnené na konáriku, ktorý sa postará, že stene už skutočne nič nechýba.

Skúste premýšľať aj o iných tvaroch ako je kruh. Trojuholníkový tvar lapača snov symbolizuje harmóniu, prináša okúzlenie a svetlo. Navyše takýto lapač snov je jednoducho netradičný.


Snový záchranár nemusí visieť výlučne na stene. Spojte ho so stropným svietidlom a každý večer zakúsite výnimočnú hru tieňov.

Ak ste nenašli žiadny lapač snov, ktorý sa hodí k štýlu vašej osobnosti či domova, skúste si ho vytvoriť, najlepšie z prírodných materiálov, ktoré používali na ich výrobu aj indiáni.


Lapač snov má za sebou bohatú históriu, o ktorú sa postarali domorodé americké kmene. Indiáni ich vyrábali výlučne z dreva, priadze, pierok a korálkov. Získali magickú úlohu – chrániť pred nočnými morami a vábiť k spiacim deťom len dobré sny.

Dnes plní aj dekoračnú funkciu a stal sa predmetom komercializácie. Niektorí však veria ich magickým schopnostiam a nechávajú si ich nad posteľou, či na iných miestach v dome, aby odrážali negatívnu energiu a prijímali do svojho domu len to pozitívne.

Obrázky: Pinterest.com

Ako lapač snov môže skrášliť váš domov
5 5 hodnotení

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

25 tipov pre jesenné dekorácie

Stanislava Laurinčíková

Aktualizované
10. júna 2018

25 tipov pre jesenné dekorácie
5 4 hodnotení

Ročné obdobie, ktoré v sebe skrýva zemité tóny, ale aj farby. Aj keď je podľa kalendára ďaleko, tieto tipy vám pomôžu preniesť sa do tohto obdobia a motivovať aj vás samých k tomu, aby ste na jeseň využili všetko, čo ponúka príroda.

Začnite dverami

Exteriér vášho domova by mal hovoriť jasnou jesennou rečou. K tomu postačí naozaj len zopár dekorácií. Pre minimalistov postačí veniec z farebných listov, šišiek a ozdobných tekvičiek.

Ak ste náročnejší, zakomponujte jesenné dekorácie aj na schody a verandu. Môžu to byť tekvice, okrasné rastliny, ale aj lampáše naplnené šiškami či mini tekvicami.

Sústreďte sa na ohnisko

Vyberte si v interiéri domu svoje najobľúbenejšie miesto, či priestor, kde sa rada zdržiava vaša rodina alebo návšteva. Nazvime ho ohnisko. Môže to byť jedáleň, predsieň, či obývačka. Ak ho máte vybraté, vytvorte sviežu jesennú scénu pomocou farieb, textúr a sušeného lístia.


Vezmite do úvahy dĺžku miestnosti a veľkosť priestoru. V niektorých prípadoch vám postačí behúň na stôl kombinovaný s jesennými vázami, sviečkami a ďalšími dekoráciami. Aby sa jeseň dotkla aj stien, použiť môžete girlandu.

Jeseň si pýta aj umelecké diela. Ak máte tie, ktoré ňou dýchajú a sú sfarbené do týchto farieb, neváhajte a dajte ich na stenu.

Nezabudnite ani na rímsy kozubov či bočné stolíky, kde môžete zakomponovať rôzne listy, svietniky či dokonca oriešky a girlandy

Malé – veľké aranžmány

Aby ste svoj domov zjemnili a zároveň v ňom zachovali jesennú tému, pokúste sa o malé jesenné dekorácie aj na iných miestach v dome.

Farebné tekvice, svietniky, žalude medzi knihami v knižnici či na okenných rámoch.


Borovicové šišky v kúpeľni.

Váza či izbové rastliny v jesenných kvetináčoch, ktoré okrem zelene vyčistia vzduch.

Skvelým a nízkonákladovým prvkom môžu byť aj obyčajné sklenené nádoby po zaváraninách, ktoré môžete vyplniť čímkoľvek od LED svetielok až po lieskové oriešky.

Výmena jesenného šatníka

Samozrejme, myslí sa tým šatník vášho domova. Jesenné dekorácie si zaslúžia textúry a materiály ako vlna, zamat, kožušina, či mohér.

Farebná paleta je presne taká, ako ponúka opadané lístie. Môže vytvárať skvelý kontrast napríklad so sedačkou.


Upgrade jesenného šatníka sa môže týkať vankúšov, diek, ale aj obyčajných prehozov na posteľ. Aj ony dokážu vyplniť celú scénu tohto ročného obdobia.

Zožnite plody svojej úrody

V jeseni zbierame plody. Od jabĺk cez hrušky až po fazuľu a kukuricu. Ukážte ich v sklenenej mise na stole, kde naaranžujete rôzne veľkosti jabĺk a hrušiek. Naproti nim, niekde na kuchynskej linke nechajte odpočívať fazuľu v priehľadom skle. Tento kontrast si obľúbite.

Zapojte deti

Aby sa nenudili ani tí najmenší, ľahko vám pomôžu vytvoriť niektoré jesenné dekorácie z gaštanov, či obyčajného papiera v kombinácii s farebnými listami nazbieranými v záhrade. Stačí sa inšpirovať rôznymi DIY projektmi, ktoré zaujmú celú rodinu.

Zakomponujte vône

Niektorí si nevedia predstaviť jeseň bez typickej škoricovo-jablkovej arómy. Ľahko ju nájdete vo vonných sviečkach a dokonca aj v čajových vrecúškach.

Veľmi obľúbenou jesennou vôňou je aj drevo v kombinácii s pižmom. Táto vôňa je decentnejšia, a umocniť ju môžete čerstvou drevenou dekoráciou, ktorá veľmi ľahko zapadne do jesennej atmosféry.


Prestrite stôl

Čakajú vás formálne návštevy? Umocnite svoju jeseň v domove aj štýlom prestierania. Aj jednoduché biele taniere môžu byť oživené hnedými obrúskami či pletenými podložkami.

Nezabudnite ani na obrus, vrstvené tkaniny či utierky a ďalšie drobnosti, ktoré umocnia aj obyčajný deň.

Jesenné dekorácie vás oslovia svojou jednoduchosťou, nespočetnými možnosťami a farbami, ktoré premenia váš domov na dobrodružné, ale aj romantické miesto.

Nepotrebujete k nim veľký rozpočet, pretože väčšinu z nich si dokážete vyrobiť aj sami. Príroda vám ponúka listy, vetvičky, šišky, orechy, gaštany.

Obchody zase špagáty, dekoračné tekvice, sušené či umelé listy a bobule.


Ak to všetko dokážete spojiť do jedného celku s využitím toho, čo ponúka vaša kuchynská linka či pivnica, jesenné dekorácie budú ozdobou vášho príbytku a prebudia vás k životu.

Obrázky: Pinterest.com

Odkazy:
https://www.rd.com/home/decorating/how-to-decorate-for-fall/
https://www.womansday.com/home/decorating/g2600/fall-decorating-ideas/?slide=4