Vyskúšajte 5 tipov, aby váš interiér vyzeral luxusne

Ak už dlhšie snívate o domove, ktorý by bol ako vystrihnutý z časopisov o trendy bývaní, nastal najvyšší čas premeniť túžby na skutočnosť.

V prvom kroku si vstúpte do svedomia a zbavte sa všetkých už nepotrebných bytových doplnkov, zbytočných drobností či dekorácií na stenách. Totižto, na začiatok potrebujete uvoľniť priestor a docieliť jeho maximálne presvetlenie.

Následne vyskúšajte pár efektných úprav a privítajte nové, ktoré priestor ovládnu s nádychom luxusu, a honosnej atmosféry.

Po uprataní a vytriedení zistíte, koľko metrov štvorcových získate, a to nielen pocitovo. Prekvapíte sami seba aj okolie, ktoré po realizácii úprav nebude šetriť chválami na vaše staronové bývanie. Samozrejme budete potrebovať aj rozpočet, ale s rozumom a analýzou tovaru a možností na trhu, vám aj ostane.

1. Zaujmite na prvý pohľad

ea193595c31f3f5b665a324bbe6358aab3c1b385ed2fd1339c07e8b15de4c28dbd8c830a5027918c8f3272964725ce19efeab72646630f97fa464f7860492400Upratali a zbavili ste sa vysokého nábytku a obrázkov po stenách?

Výborne, teraz je rad na výber maxi obrazu, ktorý zavesíte na viditeľné miesto. Jeho motív by mal farebne aj tematicky ladiť so zvyškom interiéru.

Trúfnite si na abstraktné umenie aj výrazné farby. Potrebujete zaujať a veľký obraz alebo grafika túto úlohu rozhodne splní. Predsa len už samotná veľkosť predurčuje jeho cenu na vyššiu ako štandard. Priestoru dodá veľkosť a vám sebavedomie.

Avšak pozor. Jeden a dosť.

2. Koža nikdy nesklame

503a6ab6ea3a81e93eee34b05ed197a54ab7d33f9f4f99410f99d37b1251fbc34c1e32409fc1dd1d5edd5316485ab1eeStavte na kvalitné a drahé materiály, medzi ktoré koža rozhodne patrí. Luxusná sedacia súprava z pravej kože alebo aj koženky, ak originál presiahne váš rozpočet, výborne zapadne do skladačky predstavy o veľkolepom bývaní. Stavte na istotu a vo vzorkovníku pozerajte na tóny hnedej a béžovej.

Ak vám farebnosť interiéru dovolí experimentovať, odvážte sa aj pre žltú, oceľovomodrú či burgundskú červenú. Umocnite jej luxusný nádych originálnymi vankúšmi alebo  kusom huňatej kože či jej imitácie. Vytvoríte si tak miesto, v ktorom si naplno oddýchnete, či vychutnáte pohár vína s partnerom.

3. Svetlo chutí leskom

1ce9a5b318ddef04b87c19df75ad7d57274277f938bee2c774fbe6b54e54c5936b6ce8fb8efa194f43f6cb7e50356519816bfe3138ec18431c6cf5b2aed2f350Spomeniete si na okázalú atmosféru Titanicu?

Krištáľové lustre, nádherne stolné lampy, svietniky navôkol. Ich žiarivý zlatý odlesk pripomína slnko a zlato, symboly moci a bohatstva. V tomto prípade platí pravidlo, že stačí jeden výrazný žiarivý a nápaditý kúsok.

Nepotrebujete sa v ňom utopiť.

Priestoru nádherne dodá dostatok svetelnosti všade, kde si želáte a svojim jagavým leskom poteší vaše oči po celý deň.

4. Zlato a mramor zaručeným triumfom

01e73e48a2da558d2725ee3ae3d8dfb6b318052fb34b082fc10faee69fddcbd04dae676e27d4a1c70f41bb675abfa192f53e5c3d1b480a53e7268c541448513bAbsolútne odlišné a pritom si rozumejú výborne. Oprava, priam luxusne.

A hoci dokážu v priestore fungovať samostatne, ich spojenie vždy víťazí. Akcent zlatej farby v chladnom materiáli rozpáli iskru prepychu a veľkoleposti. Ideálne v obývacej izbe alebo v kúpeľni. Samozrejme, ide o silné charaktery, preto je na mieste opatrnosť a precíznosť pri farebnom ladení, ktoré zjemní chladnosť, ktorou sa samostatne vyznačujú. Keďže ide o nadštandardné záležitosti, pohľadajte ich imitáciu alebo doplnky s dôrazom na detail.

Viete, ako sa s nimi budete cítiť?

Božsky. A pod vlastnou strechou.

5. Nádherný odraz lepši ako obraz

d59fea4c58107c2976371a7c344a4b4e4e277ef2b29e188df4d247e24206cb49dee88ff2c0d61653b4af06b9a6d895d456aaf261c66f4d3c68ad01f414d29344Vytvorte si vlastné kráľovstvo zrkadiel a staňte sa režisérom vlastného života. Dokonale sledujte jeho odraz vo veľkom.

Nadštandardné zrkadlo osadené do klasického zlatého rámu navyše výborne zväčší objem priestoru. Ak k nemu pridáte sklenené dvere v sprche, či konferenčný stolík z číreho skla, v spojení s lúčmi svetla vo vašom príbytku vznikne neopakovateľná atmosféra luxusu.

Inšpirovali sme vás?

Výborne.

Nezabúdajte však, že či už sa rozhodnete pre radikálnu zmenu alebo drobné úpravy, v prvom rade treba prevzdušniť priestor a skryť všetky zbytočné domáce čačky do tajných skrýš, kde ich objavíte vždy, keď na vás príde chuť spomínať.

Luxus je voľba charakteru. Ak si na ňu trúfate, rozhodnite sa rýchlo a konajte smelo. Spokojný pocit z nádherného bývania snov a obdiv známych bude vašou odmenou.

Obrázky: Pinterest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Veľký sprievodca: návod ako zariadiť byt, na ktorý budete hrdý

ako zariadiť byt
shutterstock

Máte svoj prvý vlastný byt. Po prvotnej eufórii z kúpenej novostavby alebo práve dokončenej rekonštrukcie príde krutá realita.

Ako zariadiť byt.

Pri množstve nábytku a doplnkov sa môže táto úloha javiť náročná. Najmä ak ste ako väčšina z nás, limitovaná rozpočtom.

Našťastie práve čítate tento článok, v ktorom vám prezradím ako si najlepšie zariadiť vlastný byt bez stresov a za dobrú cenu.

Výber vášho štýlu?

Ešte predtým, ako začnete prehľadávať internetové obchody s nábytkom by ste si malu ujasniť aký štýl hľadáte, resp. aký štýl vám je najbližší.

Vyhnete sa tak zbytočným impulzívnym nákupom kúskov, ktoré na konci dňa nebudú spolu ladiť a pokazia celkový dojem z krásneho bytu.

Váš byt by mal byť zariadený v určitom koncepte. Výber nábytku, doplnkov, ale i obkladov, dlažby a materiálov. To všetko ovplyvňuje výsledný charakter bytu.

Zariadenie bytu naraz alebo postupne?

Ak máte peniaze na kompletné zariadenie bytu, neváhajte a zariaďte ho celý a naraz. Málokto chce totiž bývať v byte, ktorý stále vyzerá ako tesne pred dokončením.

Ak vás netlačí čas, nasporte si radšej celkovú sumu na nábytok a zariaďte byt kompletne a naraz.

Realita však nie je ideálna. Niekedy jednoducho na zariadenie po náročnej rekonštrukcii nezvýšia peniaze a preto prichádza na rad toto riešenie.

Zariaďujte byt postupne na fázy, teda izbu po izbe. Na miesto toho, aby ste nakupovali rôzne a náhodné kúsky, zariaďte najskôr jednotlivé izby. Teda spálňu, kuchyňu, obývačku až postupne zariadíte celý byt.

Koľko vás bude stať zariadenie bytu?

V istom momente zariaďovania bytu vás neminie otázka.

Ako zariadiť byt a koľko ma to celé bude stáť?

Namiesto hádania rozpočtu si povedzte, koľko peňazí máte na zariadenie.

Prvý krok je urobiť si zoznam izieb, ktoré chcete zariaďovať a zoznam vecí, ktoré do každej izby budete potrebovať.

Následne si urobte prieskum, koľko zhruba stoja jednotlivé veci. Cenové rozdiely môžu byť na prvý pohľad obrovské, ale minimálne zistíte kde je zdravý cenový stred za dobrú kvalitu a pekný dizajn.

Kde ušetriť a kde naopak investovať?

Kým pri niektorých veciach môžete peniaze ušetriť, niekde by ste naopak mali radšej peniaze investovať. Jednou z oblastí, kde netreba šetriť je sedenie.

Kúpa kvalitnej pohovky je vyššia investícia, ale vydrží vám desiatky rokov. Ďalšia vec, do ktorej by ste mali investovať je kvalitný matrac.  

kožená pohovka

Šetriť sa tiež neoplatí na veciach, ktoré nemeníte každý rok. A to sú kvalitné plastové okna, ale tiež kvalitná podlaha. Tá ovplyvní nielen celkový vzhľad bytu, ale tiež hodnotu bytu pri jeho prípadnom predaji.

A najdôležitejšie je najmä nešetriť na ľudskej práci, teda firme alebo na majstroch, ktorí vám budú byt rekonštruovať a prípadne zariaďovať.

Ako zariadiť byt a ušetriť?

Je viacero vecí, kde viete pri zariaďovaní ušetriť. Sú to napr. koberce, bytové osvetlenie alebo doplnky do bytu, ktoré sa dajú nájsť za veľmi dobré ceny.

Dnes viete nájsť nábytok, ktorý nemusí stáť veľa, ale ponúka dobrý pomer ceny a kvality.

Kde v byte nešetriť?

Do ktorých miestností investovať viac? Najmä do miestností, kde budete vy alebo spolu s vašou rodinou tráviť najviac času, tzn. obývačka alebo kuchyňa.

Ak si byt prenajímate, neinvestujte príliš veľa do nábytku alebo doplnkov, ktoré si nebudete môcť zobrať so sebou, napr. kuchyne a skrine na mieru alebo tapety a koberce.

V akej farbe si zariadiť byt?

V istom momente zariaďovania bytu by ste si mali zvoliť farby, v ktorých bude váš byt zariadený.

Prezrite si fotografie a inšpirácie bytov, ktoré sa vám páčia. Možno v nich nájdete rovnaký vzorec farieb, ktoré si podvedome vždy vyberáte.

svetlý byt

Obrázok: idesignarch.com

Farbu by ste si mali zvoliť aj na základe toto, akú svetlosť preferujete. Ak máte radi jasné a presvetlené priestory, zvoľte si svetlejšie farby. Ak naopak preferujete tmavšie prostredie, kľudne si zvoľte ťažšie farby.

Mnoho ľudí si volí farbu podľa svetlosti bytu. Ak máte tmavší byt, svetlejšie farby vám pomôžu byt presvetliť.

tmavý byt

Obrázok: home-designing.com

Pri tmavších bytoch sa vyhýbajte krikľavým a výrazným farbám. Takéto farby pôsobia v tmavom pristredí veľmi ťažko.

V akom štýle zariadiť byt?

Existuje jednoduché pravidlo.

Ak vás to ťahá k vidieckemu romantizmu, bude pre vás minimalistický štýl v jednej farbe príliš studený a nebudete sa v ňom cítiť dobre.

A naopak. Ak máte radi jednoduché veci, bude pre vás provensálsky štýl príliš “prečačkaný”.

Nehovorím, že každá izba musí byť v tom istom štýle, ale nemali by sa výrazne a extrémne odlišovať.

Pri výbere štýlu je tiež dôležité, aby sa hodil k priestoru, ktorý plánujete zariadiť. A tiež či sa spolu s partnerom zhodnete na výbere štýlu :)

Odporúčam svoju polovičku do zariaďovania bytu zahrnúť už od začiatku. Koniec koncov je to váš spoločný byt a preto by ste sa v ňom mali cítiť obaja rovnako dobre.

Ak sa váš partner odmietne zúčastniť výberu nábytku a zariaďovaniu, prinúťte ho. V istom momente sa v každom z nás prebudí názor a vkus a to už býva zbytočne neskoro.

Aké štýly interiérov existujú?

Ak si nie ste istý, aký štýl sa vám páči, začnite hľadať na internete fotografie už zariadených interiérov. Uložte si fotografie izieb, ktoré sa vám páčia. Sami tak rýchlo zístíte, ku ktorému štýlu viac inklinujete.

Zbierajte fotografie minimálne niekoľko týždňov. Je lepšie ked tento proces neurýchlite a budete si skutočne istý, ktorý štýl je pre vás najbližší.
Existuje niekoľko základných štýlov, ktoré sa od seba na prvý pohľad vzájomne odlišujú.

Ako zariadiť byt podľa štýlov?

Vidiecky alebo provensálsky štýl

Je jeden z najobľúbenejších štýlov vôbec. Do vášho bytu prináša príjemnú atmosféru vidieka, príjemné farby a materiály. Tento štýl sa nehrá na dokonalosť, ale na prirodzenosť.

Mnohým ľuďom evokuje ich mladosť a letá strávené u babky na dedine. Kúsok týchto spomienok si preto chcú preniesť aj do svojho vlastného bývania.

Provensálsky štýl má korene vo Francúzsku, v juhovýchodnej oblasti Provensálska, ktorá sa vyznačuje levanduľou, ľahkosťou a vzdušnosťou. Asi si všetci vieme predstaviť príjemné strávený víkend na vidieku. A práve tento štýl vám to umožní.

Typická je biela alebo smotanová farba nábytku v kombinácii podláh z tvrdého dreva alebo terakotových dlaždíc.

provensálsky štýl

Obrázok: bestdesignideas.com

Moderný štýl

Opakom vidieckého štýlu je tzv. moderný štýl alebo tiež súčasný. Vyznačuje sa trendami, ktoré aktuálne prevládajú v interiérovom dizajne. Určite si pamätáte na interiéri z 90. rokov, ktoré sa vám dnes už zdajú trochu staromódne.

Dnešný moderný štýl sa však vyznačuje relatívne nadčasovými prvkami. Jednoduché materiály v kombinácii s výraznými farbami tak ľahko z módy nevyjdú.

moderný štýl

Obrázok: epichomeideas.com

Minimalistický štýl

Alebo tiež známy ako škandinávsky a severský štýl sa vyznačuje bielou farbou v kombinácii s drevom. Využíva hru s tieňmi, rôzne detaily a celkový interiér slúži ako plátno, ktoré majiteľ takéhoto bytu zaplní výraznými, farebnými doplnkami.

Práve doplnky dodávajú tomuto, na prvý pohľad chladnému štýlu to kúzlo domácej a príjemnej atmosféry.

minimalistický štýl

Obrázok: creativeresidence.com

Vintage alebo retro štýl

Vlna retra je momentálne populárnejšia ako nikdy predtým. Takýto štýl využíva prvky, ktoré sú relatívne staré, ale stále to nie sú starožitnosti. Využívajú sa tak kvalitné dizajnové kúsky zo 60, 70. a 80. rokov, ktoré nestarnú ani v dnešnej dobe.

Rôzne zaujímavé stoličky, skrinky a najmä množstvo doplnkov sú základom vintage štýlu. Staré kreslo stačí len prečaluniť a stále máte nadčasový prvok v interiéri.

retro štýl

Obrázok: decoist.com

Rustikálny štýl

Je tzv. historický štýl, ktorý vo svojej podobe využíva pôvodné starožitné kúsky a iné starožitnosti. Takýto interiér doslova dýcha históriou. Mnoho ľudí si však zariaďuje byt aj napodobneninami, ktoré su samozrejme lacnejšie ako pôvodny starý nábytok.

Zladiť takéto historické doplnky a nábytok je ťažšie ako pri ostatných štýloch, preto pri tomto štýle odporúčam využiť služby interiérového architekta.

rustikálny štýl

Obrázok: decoist.com

Industriálny štýl

Je čoraz viac obľúbeným aj v našich končinách. Pôvodne vznikol z rôznych starých hál prerobených na luxusné loftové bývanie.

Vyznačuje sa priznanými technickými objektami, ako je surový pohľadový betón, alebo priznané tehlové murivo. Využívajú sa tiež priznané káble elektroinštalácie alebo rôzne priemyselné svietidlá.

Ako podlahy sa využíva PVC a tiež rôzne liate podlahy známe z priemyselných hál.

industriálny štýl

Obrázok: decoist.com

Prírodný štýl

Žijeme v dobe plnej chémie a umelých látok. Preto nikoho neprekvapí, že popularitu získava práve prírodný štýl. Prevládajú tu prírodné materiály, najmä drevo, hlina, ľan a prírodné textílie.

Farebnosť diktujú zemité farby ako hnedá, okrová a zelená.

prírodný štýl

Obrázok: houseandgarden.co.uk

Ako zariadiť byt krok za krokom?

  • Prvý krok: Výber postele

Ak by ste si mali vybrať, resp. mali by ste peniaze len jeden kus nábytku, mala by to byť posteľ. A pravdepodobne ani nie posteľ ako kvalitný matrac v plnej veľkosti pre dvoch, tzv. king size.

  • Druhý krok: Kúpa obliečok

Do postele potrebujete posteľnú súpravu, perinu, vankúš a obliečky. V dnešnej dobe je lepšie kúpiť antialergické obliečky. Určite si pamätáte na obrovské duchny plnené perím. V dnešnej dobe dobrých izolácií a zateplených domov ich nebudete potrebovať.

Ako zariadiť byt nábytkom?

Ak máte už nejaký nábytok a vyzerá lacno, zbavte sa ho. Ak vyzerá, že už niečo prežil, zbavte sa ho.

Nábytok by ste mali kupovať vtedy, ak máte presnú predstavu čo všetko budete mať v izbe. Iba tak sa vyhnete chybám, že kúpite časť nábytku, ktorá nebude nakoniec s ničím ladiť.

Nepotrebujete mať úplne presný typ nábytku, stačí základná predstava kúskov, ktoré budú v danej miestnosti.

Najčastejšou chybou je, ak si napr. kúpite doplnok a okolo neho potom zariaďujete zvyšok izby.

Začnite výberom veľkých kúskov ako je sedačka alebo skriňa. Vyberajte skôr neutrálne farby, ktoré dotvoríte farebnými doplnkami, tapetami alebo textíliami.

Investujte do čalunneného nábytku, ktorý je najviac namáhaný.

Veľkosť nábytku

Jednou z najčastejších chýb pri výbere nábytku je nesprávna veľkosť v kontexte veľkosti izby a ostatných kúskov. Veľmi často sa stáva, že si ľudia kúpia príliš veľký nábytok, ktorý v showroome vyzerá skvelo, ale v malom byte je doslova natlačený na sebe.