Aké plemeno je maltézsky psík

Jedno z najstarších plemien psov na svete, Maltézsky psík, nestráca na svojej popularite ani dnes. Mierna prítulná povaha, zamatovo jemná srsť a jeho energickosť z neho robia kráľa rebríčkov bytových plemien psov.

Táto malá, vtipná, temperamentná kôpka chlpov, ako možno nadnesene Maltézaka opísať, si rýchlo získa srdce svojho majiteľa a zahrnie ho pozornosťou vždy, keď bude v jeho blízkosti.

Maltezák - základná charakteristika
Využitiespoločenské plemeno
Srsťdlhosrsté plemeno
Farbabiela
Dĺžka života12 – 15 rokov
Výška v kohútiku21 – 25 cm
Hmotnosť v dospelosti3 – 4 kg
Nenapodobiteľný elegantný, ale zároveň hravý výzor Maltezáka si zamilovalo množstvo ľudí

Klasifikácia podľa FCI

Maltezák - FCI klasifikácia
Odborný názovMaltese
Krajina pôvoduStredomorie
Sekcia FCIBišoni a príbuzné plemená
Kategória FCISpoločenské plemená
FCI kód9/1/65

Charakteristika a povaha Maltézskeho psíka

Maltezák je spoločenské plemeno, ktoré k spokojnému životu potrebuje byť obklopené spoločnosťou. Rýchlo sa z neho stane obetavý spoločník a ochranca celej rodiny. Z členov rodiny si však rád vyberie jedného svojho favorita, na ktorého bude nadmieru nadviazaný. Tomuto svojmu pánovi je verný v každej situácii, vždy pripravený byť po jeho boku.

O svojho pána sa nerád delí s okolím. Akékoľvek prejavy lásky jeho pána k iným ľuďom sú preto sprevádzané poriadnou dávkou žiarlivosťou. K cudzím ľuďom sa zvyčajne chová nedôverčivo a trvá istý čas kým si ho dokážu získať na svoju stranu.

Maltézsky psík je nežný, živý a vždy pripravený na hru, no zároveň je inteligentný a učenlivý, vďaka čomu je pri správnom prístupne rýchlo vycvičiteľný. Vidieť ho v zlej nálade je takmer nemožné.

1 - najmenej 5 - najviac
ľahkosť výchovy3
vhodnosť do bytu5
schopnosť byť celý deň sám doma2
vhodnosť pre začínajúcich chovateľov5
sklon priberať2
zdravie4
inteligencia4
vhodnosť k deťom5
tendencia štekať4
pĺznutie1
stráženie3
hravosť5
vzťah k mačkám5
energickosť4

Pre koho je Maltezák vhodný

Tento milý huňatý psík s dlhou históriu predstavuje ideálne plemeno na chovanie v byte. Jeho srsť je krásne jemná, pripomínajúca ľudské vlasy, plzne len výnimočne a navyše ho dobre znáša aj väčšina alergikov.

Maltézky psík je vhodný do rodiny, ktorá má väčšie deti a vďaka svojej vernosti poslúži ako ideálny spoločník osamelým ľuďom. Na svojom pánovi je doslova závislý a neustále si vyžaduje jeho pozornosť, preto sa hodí najmä k ľuďom, ktorí majú dostatok voľného času.

Keďže občas potrebuje aj tvrdú ruku, je dôležité, aby jeho majiteľ bol ochotný sa s nim nielen pravidelne maznať, ale zároveň vedieť zvýšiť hlas v situácii, ktorá si to vyžaduje.

Energický Maltezák potrebuje k svojej spokojnosti množstvo prechádzok

Typický vzhľad

Mierne predĺžené telo, hrdo nesúca sa hlava a priateľský výraz v očiach predstavujú nespochybniteľne poznávacie znamenia každého Maltezáčika. Tvár Maltézskeho psíka má nežný výraz, ktorému dominujú 3 čierne body v tvare rovnostranného trojuholníka – okrúhle oči a ňufák.

Najväčšou dominantou krásy Maltézskeho psíka je jeho dlhá snehobiela srsť, ktorá krásne pokrýva jeho telo bez náznaku akýchkoľvek lokien a kučier.

PozitívaNegatíva
tolerovaný aj alergikmipotrebuje pravidelnú starostlivosť o srsť a chrup
výborný spoločníktvrdohlavosť

Chovanie a starostlivosť o Maltézskeho psíka

Najdôležitejším a najnáročnejším bodom starostlivosti o Maltézskeho psíka je starostlivosť o srsť. Jemná, elegantná srsť Maltezáčika vyžaduje každodennú pozornosť, starostlivé rozčesávanie a kefovanie. Mnoho majiteľov týchto psíkov preto necháva svojich psíkov ostrihať na kratšie, vďaka čomu ich srsť naberie jemne brčkavý nádych a nevyžaduje až toľko pozornosti.

Nemenej dôležitým bodom starostlivosti je pravidelné čistenie chrupu a očiek. Tak ako chrup a ďasná Maltezáčika aj jeho oči sú vysoko náchylné k rozvoju zápalu, a preto im preventívne treba venovať dostatok pozornosti.

Najčastejšie zdravotné problémy

Zo zdravotných problémov sa u Maltezákov najčastejšie stretávame s problémami, ktoré vznikli v dôsledku dedičnosti. Častými vadami sú:

  • problémy s priedušnicou,
  • podkus,
  • problémy s chrbticou a bedrovými kĺbmi.

Okrem uvedených problémov je Maltézsky psík náchylný na zdravotné problémy súvisiace s ochoreniami pokožky, očí a zubov, ktorým však vďaka správnej starostlivosti možno hravo predchádzať.

Kŕmenie a strava

Maltezáčiky sú malé plemená, a preto nepotrebujú veľa stravy. Ideálne je kŕmiť ich suchým krmivom 2 krát denne. Optimálna kŕmna dávka predstavuje približne ½ hrnčeka krmiva, presné dávkovanie nájdete na obale krmiva.

Maltezákovia sú veľkí žobráci a budú sa snažiť pravidelne od vás žobrať jedlo počas vášho jedenia, snažte sa však takémuto prikrmovaniu vyhnúť.

História plemena

Prvá písomná zmienka o tomto plemene pochádza už z roku 320 p.n.l., vďaka čomu ide o jedno z najstarších psích plemien. Na rozdiel od niektorých iných malých plemien, Maltézsky psík nebol vyšľachtený z väčšieho plemena, ale bol odjakživa malý.

Populárnym začal byť Maltézak okolo roku 1300, kedy ho s obľubou vyhľadávali vysokopostavené anglické dámy. V 17. a 18. storočí prebiehali rozsiahle pokusy o vyšľachtenie ešte menších Maltézskych psíkov, čo toto plemeno takmer úplne zničilo.

Oficiálne uznaný ako plemeno bol Maltézsky psík v roku 1888.

Vďaka svojej malej veľkosti a jemnej srsti predstavuje Maltezáčik jedno z najvhodnejších plemien psov do bytu. Keďže, ale oplýva množstvom energie a neustále si vyžaduje pozornosť, rozhodne nejde o psíka, ktorý by dlho vydržal len tak pokojne ležať v kúte. Ak patríte k ľuďom, ktorí doma vyžadujú pokoj a radi dlho nečinne oddychujú, poobhliadnite sa radšej po inom bytovom plemene.

Komentáre (3)

  1. dobry mam maleho Maltezacika teraz ma 12 tyzdnou je u mna 3 tyzdne je to moj prvy psik prosim poradit ,ako mu mam cistit okolo oci a s cim taktiez staroslivost o chrup vopred dakujem za radu

    1. Zhnednutá srsť okolo očí je normálna ak by slzili nadmerne potierať repíkom o zuby sa nieke treba neako extrémne starať dávať mu jesť pravidelne 2 krát za deň nedávať mu ľudské jedlo to najviac škodí na zuby a raz za čas vyčistiť nieke na škodu

    2. dobry den,ja mam doma 6mesacne steniatko maltezaka a oci su u nas priorita.Kazdy den cistime,umyvame borovou vodou,1-2 do tzdna aj kvapkami Vetericyn plus.Dala som mu pristrihnut srst okolo oci,zvladol to celkom fajn.Steniatko si musi zvyknut na cistenie oci aj cesanie a okolie oci bude mat bielunke.Zuby osetrujeme tak,ze mu obcas dam na chvilu obhryzat zubnu kefku.Preto chvilu, lebo ak mu necham dlhsie ,uplne ju zlikviduje

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Čivava: Aké je to psie plemeno

Najmenšie psie plemeno na svete sa teší obrovskej popularite aj medzi známymi osobnosťami. Čivavu vo svojej kabelke nosili osobnosti ako Paris Hilton či Madona. Podmanil si tento luxusný psí spoločník aj vás? Nie je sa čomu diviť.

Napriek svojej malej veľkosti má temperamentná Čivava obrovské ego a ľahko si tak zvládne podmaniť množstvo ľudí. V prípade potreby navyše nemá problém vydobyť si pozornosť hlasným štekaním alebo dokonca predstieraným zranením.

Vyžaduje množstvo pozornosti a poteší sa rozmaznávaniu a aj noseniu v kabelke, no rozhodne nejde len o luxusnú psiu spoločníčku.  Tieto inteligentné stvorenia sú plnohodnotné psy so všetkými vlastnosťami, ktoré k tomu patria – vyniknú aj ako strážne, terapeutické a športovo nadané psi.

Rozlišujeme 2 druhy Čivavy – krátkosrstá a dlhosrstá. Tieto 2 druhy sa zásadne medzi sebou nekrížia.

Čivava krátkosrstá

Krátkosrstá Čivava je charakteristická hladkou, hebkou a tesne priliehajúcou srsťou.

Čivava dlhosrstá

Tento druh má dlhú, rovnú, zľahka zvlnenú srsť a stredne dlhý chvost.

Čivava - základná charakteristika
Využitiespoločenské plemeno
Srsťkrátka aj dlhá
Farbarôzne farebné varianty
Dĺžka života12 – 14 rokov
Výška v kohútiku15 – 23 cm
Hmotnosť v dospelosti1,5 – 3 kg
Čivava rozhodne nie je len gaučový psík

Klasifikácia podľa FCI

Čivava - FCI klasifikácia
Originálny názovChihuahua
Krajina pôvoduMexiko
Sekcia FCIspoločenské a sprievodné psy
Kategória FCIčivavy
FCI kód9/6/218

Charakteristika a povaha Čivavy

Čivava je známa svojím temperamentom, sebavedomím a odvahou. Napriek svojmu malému vzrastu sa nenechá len tak zastrašiť. Svojich majiteľov upozorní intenzívnym štekotom aj na ten najmenší podnet, vďaka čomu je považovaná za výborného strážcu.

Toto plemeno má veľké sklony k dominancii, a preto v domácnosti, kde je rozmaznávaná, sa z nej rýchlo stane pes, ktorý svojimi potrebami doslova tyranizuje svoje okolie.

Napriek malému vzrastu oplýva až prekvapivou inteligenciou, vďaka čomu je pri troške trpezlivosti dobre vycvičiteľná. S ľuďmi  aj inými psami sa znáša dobre, no netreba zabúdať, že rada si všetku pozornosť ukrojí pre seba. V domácnosti, kde sa nachádzajú malé deti alebo psy, bude žiarliť.

1 - najmenej 5 - najviac
ľahkosť výchovy4
vhodnosť do bytu5
schopnosť byť celý deň sám doma1
vhodnosť pre začínajúcich chovateľov4
sklon priberať3
zdravie3
inteligencia4
vhodnosť k deťom2
tendencia štekať4
tendencia kusať3
tendencia utekať2
pĺznutie2
stráženie2
hravosť4
vzťah k mačkám2
energickosť3

Pre koho je Čivava vhodná

Vďaka kompaktnej veľkosti sa Čivava hodí aj do tej najmenšej garzónky. S rovnakou oddanosťou bude strážiť malý byt aj priestrannú vilu.

Všetko, čo potrebuje k životu, je najmä úzky kontakt s majiteľom. V jeho spoločnosti by najradšej strávila celý deň, a preto mu bude rada robiť spoločnosť v taške na nákupoch, túre aj pri bežných denných povinnostiach.

Ide teda o ideálneho psíka pre osamelých ľudí, ktorí nemajú problém urobiť z nej rovnocenného parťáka na svojej životnej púti. Zároveň však je potrebné, aby jej majiteľ zvládal držať nad ňou pevnú ruku. Pri zanedbanej výchove svojmu majiteľovi rýchlo prerastie cez hlavu a pripraví si pre neho krušné chvíle.

Čivava sa zvládne naučiť chodiť aj na mačací záchod

Typický vzhľad

Malý psík s výraznými netopierími ušami a tmavými guľatými očami. Podľa štandardu môže mať jej srsť rôznu farbu. Poznáme krátkosrstý aj dlhosrstý variant, ktoré sa jemne líšia svojimi črtami.

PozitívaNegatíva
hravá povahamalá tolerancia nízkych teplôt
inteligenciapotreba pravidelného fyzického cvičenia
špecifická osobnosťproblém tolerovať malé deti

Chovanie a starostlivosť o Čivavu

Základom starostlivosti o Čivavu je jej dôsledný výcvik a dostatok pozornosti. Keďže ide o malé plemeno, nevyžaduje veľa pohybu a prechádzok. V byte ju možno naučiť chodiť aj na mačaciu toaletu.

Krátkosrstý variant nevyžaduje extra starostlivosť o srsť. Pri tom dlhosrstom je starostlivosť o niečo náročnejšia – zahŕňa pravidelné kúpanie, česanie a strihanie.

Najčastejšie zdravotné problémy

Čivava je všeobecne považovaná za plemeno s dobrým zdravím a schopnosťou dožiť sa vysokého veku. Zo zdravotných problémov sa u nej najčastejšie stretávame s :

  • nízka hladina cukru v krvi,
  • predkus, podkus,
  • predčasná strata zubov,
  • epilepsia,
  • srdcová nedostatočnosť,
  • hydrocefália,
  • problémy s priedušnicou,
  • dislokujúca kolenná kosť.
Čivavy sú hravé a oplývajú množstvom energie

Kŕmenie a strava

Pri výbere krmiva pre Čivavu by ste mali zohľadniť jej vek, aktivitu aj zdravotný stav. Toto plemeno možno kŕmiť suchou aj mokrou stravou. Pri podávaní suchého krmiva netreba zabúdať na zabezpečenie dostatočného prísunu vody.

História plemena

Presný pôvod plemena nie je dodnes známy a odborníci o ňom vedú rôzne diskusie. Krátkosrsté psy, podobné Čivave, poznali už Inkovia a Aztékovia, bývajúci na území dnešného Mexika. Preto práve Mexiko je považované za pravdepodobný pôvodný domov tohto plemena.

Istá história Čivavy je približne od 19. storočia, kedy poľnohospodári v Mexiku začali predávať malých psov návštevníkom zo Spojených štátov. Malé psy s veľkými ušami sa odtiaľ postupne rozšírili po celej Amerike a neskôr aj na územie Európy.

Prvá Čivava sa do zápisov Amerického kynologického klubu dostala v roku 1904.

Malý temperamentný psík – Čivava, rád oživí život osamelým ľuďom, ale aj rodinám. Pri správnej výchove a dostatku pozornosti sa stane inteligentným a hrdým členom rodiny, ktorú rád upozorní na každé nebezpečenstvo.