Dizajnérky z Live In: Milujeme drevo a prírodné materiály, v návrhoch ich používame často

LiveIn

Kedy ste si povedali “takto sa chcem živiť”?

Ivana︱U mňa to bolo počas základnej školy. Naši vtedy stavali dom a ja som sa vyžívala vo vyberaní nábytku, kombinovaní farieb. Vtedy som ale nevedela, že táto profesia existuje. Bol to iba akýsi sen. Až počas strednej školy som tento svoj sen začala brať vážne a hľadala som informácie o možnostiach štúdia. Simonku zase lákalo umenie a bavila technika, takže štúdium architektúry a dizajnu na STU bolo jasnou voľbou.

Čo vás najviac ovplyvňuje v práci?

Simona︱Samozrejme trendy, ale skôr tie dlhodobé. Snažíme sa do interiérov prenášať nadčasovosť. Potom je to príroda, v ktorej hľadáme inšpiráciu. Milujeme drevo a prírodné materiály, ktoré sa snažíme používať v návrhoch vo veľkej miere. A v neposlednom rade vkus a požiadavky klienta.

Aká je prvá otázka, ktorú kladiete klientovi?

Ivana︱Zaujíma nás hlavne to, aký štýl interiéru sa mu najviac páči, čo preferuje, ale dôležitý je tiež klientov rozpočet. Od neho sa častokrát odvíja celkový návrh.

Nie je dobrý ani jeden extrém. Keď klient presne nalinkuje vybrané druhy nábytku a potom od nás chce, aby sme to celkovo zladili – čo sa častokrát nedá a musíme vysvetlovať, že takto to nepôjde.

Čo považujete za najväčšiu výzvu pri navrhovaní interiéru?

Simona︱Doposiaľ, bol pre nás najväčšiou výzvou, návrh jednej kaviarne v Trnave. Vlastne ani nie návrh, ako jeho realizácia. Tú sme museli stihnúť v priebehu jedného týždňa, kedy majitelia kaviareň zatvorili a my sme museli v tom čase stihnúť kompletnú rekonštrukciu priestorov. Bolo veľmi náročné zorganizovať všetky práce, dodanie materiálu a nábytku na daný dátum. O to krajší bol ten pocit zadosťučinenia, keď všetko dobre dopadlo.

Preferujete, keď je klient viac angažovaný, alebo skôr keď vám nechá voľnú ruku?

Ivana︱Záleží na tom, ako veľmi sa klient snaží zasahovať do návrhu. Nie je dobrý ani jeden extrém. Keď klient presne nalinkuje vybrané druhy nábytku a potom od nás chce, aby sme to celkovo zladili – čo sa častokrát nedá a musíme vysvetlovať, že takto to nepôjde.

Naopak, tiež nie je pre nás jednoduché vyhovieť klientovi, ktorý nemá absolútne žiadnu predstavu, povie, že to necháva na nás a my potom nevieme čo vlastne chce. 😊

Simona︱Vždy sme ale dotiahli svoje návrhy k maximálnej spokojnosti klienta. Možno aj preto, že máme poväčšine naozaj milých klientov.

Kde nachádzate inšpirácie?

Simona︱Hlavne v prírode. Príroda nám ponúka toľko rôznych kombinácií farieb, materiálov…Potom sú to rôzne odborné časopisy o bývaní, dizajne a architektúre, kde okrem inšpirácie hľadáme aj technické informácie, novinky a trendy.

Viac inšpirácií nájdete denne na našom INSTAGRAME

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Ktorý svoj projekt považujete za vydarený a ste naň špeciálne pyšné?

Ivana︱Asi obe sme pyšné na svoje bývanie. Sima ide navyše stavať rodinný dom, tak si myslím, že svoju pýchu pretransformuje tam. 😊

Ako samú seba zlepšujete a posúvate ďalej?

Simona︱Mám pocit, že samotná práca nás posúva ďalej. Návrh od návrhu, skúsenosť od skúsenosti. Rastieme spolu s našou firmou. Ale potom sú to aj všelijaké články, časopisy, blogy. Myslím si, že aj naši dodávatelia, ktorí nám každú chvíľu predstavujú niečo nové.

Ktorý dizajnér je pre vás inšpiráciou / vzorom?

Ivana︱Neviem, či máme konkrétneho dizajnéra, skôr je to škandinávsky dizajn všeobecne. Značky ako HAY.dk alebo MUUTO.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Muuto (@muutodesign) on

Častokrát skončíme pri počítačoch aj do neskorej noci, lebo proste pri deťoch sa inokedy nedá. Sú momentálne na prvom mieste. Ale máme jedno veľké šťastie, že je pre nás naša práca formou oddychu, spôsobom, ako vypnúť a utiecť od mamičkovských povinností.

Aká je vaša obľúbená forma prokrastinácie?

Simona︱Myslím, že je to pri oboch jasné! 😊(smiech) Najväčším žrútom nášho času a energie sú naše deti. Pracovať popri deťoch nie je jednoduché. Ani psychicky, ani fyzicky. Častokrát skončíme pri počítačoch aj do neskorej noci, lebo proste pri deťoch sa inokedy nedá. Sú momentálne na prvom mieste. Ale máme jedno veľké šťastie, že je pre nás naša práca formou oddychu, spôsobom, ako vypnúť a utiecť od mamičkovských povinností.

Farba, materiál, vzor, štýl – aké sú vaše najobľúbenejšie?

Ivana︱Farby používame väčšinou iba sivú a bielu. Pestré farby tiež nájdete v našich návrhoch, ale skôr ako doplnkové farby. Potom je to jednoznačne drevo a konkrétne najviac dub. Zo vzorov sa nám páčia jednoduché geometrické a štýlovo inklinujeme ku škandinávskemu dizajnu.

Na čom práve teraz pracujete?

Simona︱Máme rozbehnutých viacero projektov návrhov bytových interiérov. Dva väčšie projekty a zopár menších. Mňa v súkromnom živote čaká stavba rodinného domu. Teším sa, že sa tam konečne budem realizovať naplno 😊

Ďakujeme za rozhovor a držíme vám palce v ďalších projektoch!

V ďalšom článku pre vás šikovné interiérové dizajnérky z LIVE IN vyberú svoje srdcovky a súčasné trendy. Nenechajte si ich ujsť!

Drevený nábytok ako dôležitý komponent zariadenia interiéru

Alena Ozerova / Shutterstock.com

Drevený nábytok spája účelnosť, skvelý vzhľad a funkčnosť

Drevo má dlhú históriu v stavebníctve – či už ako samotný materiál na stavbu, ale aj na výrobu nábytku, či zaujímavých kreatívnych doplnkov. Drevený nábytok je pritom nesmierne kvalitný, prináša nám skvelé vlastnosti na bežné použitie a dotvára príjemný domáci vzhľad. Kvalitné drevo má dlhotrvácne vlastnosti a poskytuje širokú variabilitu čo sa týka rôznych farieb či fraktúr.

Výroba dreveného nábytku si vyžaduje zručnosť a tiež estetické cítenie, aby výsledný produkt bol v súlade so zvyškom interiéru. Pri výrobe treba vedieť odhadnúť, ktoré drevo sa hodí na aký produkt, aby bol vo vysokej kvalite a aby každý prvok do seba dokonale zapadal. Takouto precíznou prácou vieme získať nadčasové a vysoko kvalitné kúsky nábytku z masívu, ktoré s nami prežijú celý život a budú pýchou nášho interiéru. 

Okrem samotného spracovania nábytku je veľmi dôležité aj náležité opracovanie dreva. Drevo ako prírodný materiál má sám o sebe skvelé vlastnosti, ktoré však správnym spracovaním vieme ešte omnoho viac podporiť. Dodanie kvalitnej farby, zviditeľnenie letokruhov a ochrana prostredníctvom farieb, lakov a prírodných olejov či voskov produktu zlepší estetické aj funkčné vlastnosti.

Výber nábytku z masívu

Výber kvalitného nábytku z masívneho dreva vám zaručí, že získate plnohodnotný kúsok do vášho interiéru. Keďže si kúpa takéhoto produktu vyžaduje vyššiu vstupnú investíciu, je potrebné predovšetkým vybrať správnu veľkosť a model konkrétneho produktu. Následne je potrebné, aby ste si vybrali farbu dreva – najčastejšie podľa druhu dreva, pretože každé má svoje typické charakteristiky.

Masívny nábytok je odolný voči mechanickým poškodeniam a vyžaduje si minimálnu údržbu. Náročnejšie sa s ním manipuluje, pretože je ťažký a tak je vhodné voliť modely na mieru, ktoré budú presne zapadať do vášho interiéru. Aj tieto dôležité informácie je dobré vedieť vopred, aby ste vedeli, že kúpa masívneho nábytku je vlastne investícia do vysokokvalitného produktu, ktorý je pripravený vám slúžiť celý život.

Z estetickej stránky je najlepšie vyberať modely, ktoré sú nadčasové, pretože sa vám neokukajú a budú sa vám vždy hodiť ku zvyšku interiéru. Najlepšie je voliť prvky v neutrálnych farbách alebo konkrétne druhy dreva, ktoré môžete jednoducho dokombinovať jednoduchým zvyšným zariadením. 

Ako kombinovať drevený nábytok do interiéru?

Čo sa týka kombinovania masívneho nábytku do interiéru, dnes ide o veľmi moderný spôsob ako si zariadiť interiér. Masívny nábytok predstavuje skvelý doplnok moderného bývania. Môžete ho zvoliť do čisto minimalistického prostredia v neutrálnych farbách a čistých plochách. Hodí sa ale aj do iných štýlov, pričom je potrebné dbať na farbu dreva a prevedenie konkrétneho nábytku.

Masívne drevo môžete kombinovať so svetlými aj tmavými farbami a docieliť tak rôzne interiérové dizajny. Rovnako sa dá kombinovať s rôznymi ďalšími materiálmi, ako je napríklad sklo, či kov, na dosiahnutie zaujímavého moderného prevedenia.