Dizajnérky z Live In: Milujeme drevo a prírodné materiály, v návrhoch ich používame často

LiveIn

Kedy ste si povedali “takto sa chcem živiť”?

Ivana︱U mňa to bolo počas základnej školy. Naši vtedy stavali dom a ja som sa vyžívala vo vyberaní nábytku, kombinovaní farieb. Vtedy som ale nevedela, že táto profesia existuje. Bol to iba akýsi sen. Až počas strednej školy som tento svoj sen začala brať vážne a hľadala som informácie o možnostiach štúdia. Simonku zase lákalo umenie a bavila technika, takže štúdium architektúry a dizajnu na STU bolo jasnou voľbou.

Čo vás najviac ovplyvňuje v práci?

Simona︱Samozrejme trendy, ale skôr tie dlhodobé. Snažíme sa do interiérov prenášať nadčasovosť. Potom je to príroda, v ktorej hľadáme inšpiráciu. Milujeme drevo a prírodné materiály, ktoré sa snažíme používať v návrhoch vo veľkej miere. A v neposlednom rade vkus a požiadavky klienta.

Aká je prvá otázka, ktorú kladiete klientovi?

Ivana︱Zaujíma nás hlavne to, aký štýl interiéru sa mu najviac páči, čo preferuje, ale dôležitý je tiež klientov rozpočet. Od neho sa častokrát odvíja celkový návrh.

Nie je dobrý ani jeden extrém. Keď klient presne nalinkuje vybrané druhy nábytku a potom od nás chce, aby sme to celkovo zladili – čo sa častokrát nedá a musíme vysvetlovať, že takto to nepôjde.

Čo považujete za najväčšiu výzvu pri navrhovaní interiéru?

Simona︱Doposiaľ, bol pre nás najväčšiou výzvou, návrh jednej kaviarne v Trnave. Vlastne ani nie návrh, ako jeho realizácia. Tú sme museli stihnúť v priebehu jedného týždňa, kedy majitelia kaviareň zatvorili a my sme museli v tom čase stihnúť kompletnú rekonštrukciu priestorov. Bolo veľmi náročné zorganizovať všetky práce, dodanie materiálu a nábytku na daný dátum. O to krajší bol ten pocit zadosťučinenia, keď všetko dobre dopadlo.

Preferujete, keď je klient viac angažovaný, alebo skôr keď vám nechá voľnú ruku?

Ivana︱Záleží na tom, ako veľmi sa klient snaží zasahovať do návrhu. Nie je dobrý ani jeden extrém. Keď klient presne nalinkuje vybrané druhy nábytku a potom od nás chce, aby sme to celkovo zladili – čo sa častokrát nedá a musíme vysvetlovať, že takto to nepôjde.

Naopak, tiež nie je pre nás jednoduché vyhovieť klientovi, ktorý nemá absolútne žiadnu predstavu, povie, že to necháva na nás a my potom nevieme čo vlastne chce. 😊

Simona︱Vždy sme ale dotiahli svoje návrhy k maximálnej spokojnosti klienta. Možno aj preto, že máme poväčšine naozaj milých klientov.

Kde nachádzate inšpirácie?

Simona︱Hlavne v prírode. Príroda nám ponúka toľko rôznych kombinácií farieb, materiálov…Potom sú to rôzne odborné časopisy o bývaní, dizajne a architektúre, kde okrem inšpirácie hľadáme aj technické informácie, novinky a trendy.

Viac inšpirácií nájdete denne na našom INSTAGRAME

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Ktorý svoj projekt považujete za vydarený a ste naň špeciálne pyšné?

Ivana︱Asi obe sme pyšné na svoje bývanie. Sima ide navyše stavať rodinný dom, tak si myslím, že svoju pýchu pretransformuje tam. 😊

Ako samú seba zlepšujete a posúvate ďalej?

Simona︱Mám pocit, že samotná práca nás posúva ďalej. Návrh od návrhu, skúsenosť od skúsenosti. Rastieme spolu s našou firmou. Ale potom sú to aj všelijaké články, časopisy, blogy. Myslím si, že aj naši dodávatelia, ktorí nám každú chvíľu predstavujú niečo nové.

Ktorý dizajnér je pre vás inšpiráciou / vzorom?

Ivana︱Neviem, či máme konkrétneho dizajnéra, skôr je to škandinávsky dizajn všeobecne. Značky ako HAY.dk alebo MUUTO.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Muuto (@muutodesign) on

Častokrát skončíme pri počítačoch aj do neskorej noci, lebo proste pri deťoch sa inokedy nedá. Sú momentálne na prvom mieste. Ale máme jedno veľké šťastie, že je pre nás naša práca formou oddychu, spôsobom, ako vypnúť a utiecť od mamičkovských povinností.

Aká je vaša obľúbená forma prokrastinácie?

Simona︱Myslím, že je to pri oboch jasné! 😊(smiech) Najväčším žrútom nášho času a energie sú naše deti. Pracovať popri deťoch nie je jednoduché. Ani psychicky, ani fyzicky. Častokrát skončíme pri počítačoch aj do neskorej noci, lebo proste pri deťoch sa inokedy nedá. Sú momentálne na prvom mieste. Ale máme jedno veľké šťastie, že je pre nás naša práca formou oddychu, spôsobom, ako vypnúť a utiecť od mamičkovských povinností.

Farba, materiál, vzor, štýl – aké sú vaše najobľúbenejšie?

Ivana︱Farby používame väčšinou iba sivú a bielu. Pestré farby tiež nájdete v našich návrhoch, ale skôr ako doplnkové farby. Potom je to jednoznačne drevo a konkrétne najviac dub. Zo vzorov sa nám páčia jednoduché geometrické a štýlovo inklinujeme ku škandinávskemu dizajnu.

Na čom práve teraz pracujete?

Simona︱Máme rozbehnutých viacero projektov návrhov bytových interiérov. Dva väčšie projekty a zopár menších. Mňa v súkromnom živote čaká stavba rodinného domu. Teším sa, že sa tam konečne budem realizovať naplno 😊

Ďakujeme za rozhovor a držíme vám palce v ďalších projektoch!

V ďalšom článku pre vás šikovné interiérové dizajnérky z LIVE IN vyberú svoje srdcovky a súčasné trendy. Nenechajte si ich ujsť!

Podarilo sa vám získať dom, po ktorom ste dlho túžili a už si pýta len dotvoriť do krásy?

Poradíme vám, ako si zariaďovanie domu užiť a z vašej nehnuteľnosti vyčarovať útulne rodinné hniezdo.

Papierovanie a vybavovačky v procese kúpy, prevodu nehnuteľností alebo starosti okolo stavby dokážu poriadne vyčerpať. A tak sa ľahko stane, že pred finále dokončenia vysnívaného domu vám zostane už len trochu energie, ktorú ste ochotní vložiť do výberu obkladu do kúpeľne či dverí. O farbe kobercov, či vôbec o kobercoch alebo takých závesoch nieto ani reči.

zar-2Pred koncom sa však netreba vzdávať. Vybraný nábytok, farby a doplnky by mali spoločne nielen fungovať, ale aj hrať. Melódiu, ktorá vás neomrzí ani po 10-tich rokoch. Bolo by škodou kupovať a meniť zariadenie domu za krátky čas opäť, len preto, že sa ste sa nechali ovládnuť pesimizmom úradov, bánk či dokonca povrchným prístupom v predajniach a na zariaďovanie dôkladne nesústredili.

zar-1Zariadenie domu – viete, čo chcete?

Podarilo sa vám buď dom kúpiť, postaviť alebo ste ho zdedili. Už len tým ste podstúpili proces, ktorý si vyžaduje čas, trpezlivosť a obetu rôzneho druhu aj v prospech financovania rôznych úprav a stavebných prác.

Dôležitý začiatok vytvoril váš zodpovedný vzťah k príbytku a s ním prichádzajú aj vaše prvé úvahy o jeho interiéri. Obraz a nálada, ktorá sa vám dostatočne dostane pod kožu potrebuje jediné: konkrétny a funkčný návrh pre každý jeden centimeter priestoru domu.

Dispozičné riešenie musíte poznať z pamäti

Vaša predstava kráča ruka v ruke s dispozíciou. Samozrejme, existuje rozdiel, ako ju vnímate. Ak ste dom postavili už jeho samotný návrh v sebe ukrýva rozvrhnutie miestností s napojením na inžinierske siete a ak nie hotový, minimálne načrtnutý dizajn interiéru. Výhodou stavby domu je to, že vy sami si ju určíte. Ak však prerábate hotový dom, jeho zariaďovanie bude vychádzať z dispozície, ktorej sa jeho prípadné úpravy musia prispôsobiť.

Zmerajte si svoje možnosti

Predtým, ako začnete premýšľať a vymýšľať, pomerajte si všetky dôležité rozmery, aby ste už od začiatku pracovali s reálnymi číslami a teda aj s reálnymi nápadmi a návrhmi. Predídete tak možnému sklamaniu pri výbere napríklad nábytku do kuchyne.

zar-3Profesionála si zaplatíte, ale jeho pomoc je na nezaplatenie

Výborným začiatkom je nákres dispozície, do ktorého si môžete navrhnúť rozloženie najdôležitejších nábytkových častí a spotrebičov do jednotlivých miestností. Poskytne vám jasný prehľad o tom, čo bude kde stáť. Nezabudnite vyznačiť okná dvere či pomyselné rozdelenie dennej a nočnej ćasti.

Ak neovládate špeciálne programy, vystačíte si aj s vkreslením jednoduchej poznámky ceruzkou.

Tu je však na mieste spomenúť, že nič nenahradí presnú vizualizáciu, ktorá navrhne jasné riešenie pre zariaďovanie celého domu. Pomôžu vám s ňou interiéroví dizajnéri. Ide o službu, ktorú si na jednej strane zaplatíte, na druhej jej využitím získate čas aj zdravé nervy.

zar-4Trh ponúka more možností od výberu farieb, cez obklady, nábytok až po dekorácie. Veľmi ľahko sa v ňom môžete utopiť. Predstavu, ktorú ste získali pozeraním iných interiérov domov už máte, ale pri realizácii vašej, prídete na to, že podlahy, ktoré sa vám tak páčili v časopise, sú príliš drahé na váš rozpočet alebo sa vám nebudú vôbec hodiť k nábytku, ktorý ste už vybrali.

Rady dizajnéra sa nemusíte držať do bodky, hoci ak mu poskytnete dostatok informácii o sebe a vašich želaniach, jeho návrhu možno neodoláte. Minimálne sa však stane výborným plánom, do ktorého budete už len vyberať konkrétne kúsky skladačky.

Venujte čas zoznamu

Na základe finálneho návrhu si urobte zoznam položiek spotrebičov, v ktorom si aspoň predbežne stanovte plánovanú sumu, do ktorej by ste sa chceli zmestiť. Pri jeho vytváraní strávite chvíľku času, ktorá vám však plne vynahradí momenty lovenie v pamäti:

“Máme všetko? čo ešte nemáme? Koľko nám ešte ostáva peňazí?…”

Zároveň si doň môžete ku jednotlivým položkám vkladať obrázky, ktoré vás zaujali či po ich realizácii aj sumu, ktorú vás reálne stáli.

Najdôležitejšie na začiatok

Úvod patrí prvkom, ktoré sa meniť nebudú najbližšie desaťročie alebo aj nikdy. Začnite kľúčovými časťami, ktoré určia výsledný charakter príbytku ako sú podlahy, farby na steny, podlahy, dlažba a obklady do kúpeľne a zvyšku domu, kuchynská linka, štýl obývacej steny a sedačky či typ osvetlenia.

Inšpirujte sa

Nebojte sa inšpirovať časopismi, praktickými článkami na kupujemebyvanie.sk, obrázkami na sociálnych sieťach či pri návštevách u vašich známych. Zaujímavé nápady si prispôsobíte podľa seba. A vždy to urobíte inak, aby ste sa odlíšili. Predsa len, každý sme iný, a naše bývanie nebude nikdy rovnaké. Aj keď nakupujeme na jednom mieste či čítame tie isté články o bývaní.

Nechajte si poradiť

Rozhliadnite sa vo svojom okolí po niekom, kto nedávno riešil zariaďovanie domu. Popýtajte sa na skúsenosti s výrobou nábytku na mieru, či spotrebičov.

Alebo aj všetkého.

Osobné referencie a odporúčania sú nad zlato a môžu vás nasmerovať priamo na dobrý kontakt bez toho, aby ste blúdili po predajniach, vypytovali sa a zisťovali.

Overeného pomocníka spoznáte aj v praktických radách na domadoma.sk. V našich článkoch vám pravidelne predstavíme nápomocné rady, tipy a triky.

Zariadenie domu by malo byť radostným obdobím, v ktorom dolaďujete finálny vzhľad vášho bývania. A popravde nezariaďujete si len bývanie, zariaďujete si aj život. Dom by mal byť radostný vrelý a na prvý aj tisíci pohľad váš, aby ste všetko, čo vám budúcnosť prinesie zvládali v pohode.

Fotografie: Pinterest