Najčastejšie chyby pri vykurovaní. Cíťte sa doma pohodlne bez vysokých účtov za energie

Robert Petrovic / stock.adobe.com

Nábytok ako bariéra

Častou chybou je, že ľudia umiestňujú nábytok tesne k radiátorom. Niekedy to samozrejme inak nejde a rozloženie či výmera miestnosti to neumožňujú urobiť inak, no takéto umiestnenie znižuje účinnosť vykurovania. Namiesto toho, aby sa teplo rovnomerne rozložilo, zostáva uväznené za nábytkom (často sú na vine aj závesy, ktoré radiátor prekrývajú). Pre optimálne vykurovanie je preto dôležité nechať medzi nábytkom a panelovým radiátorom dostatočný priestor, minimálne však 20 až 30 cm.

Zvyšovanie teploty na termostate pre rýchlejší ohrev

Mnoho ľudí sa mylne domnieva, že nastavením termostatu na vyššiu teplotu sa miestnosť vykúri rýchlejšie. V skutočnosti to však takto nefunguje. Termostat totiž nekontroluje rýchlosť ohrevu, ale iba cieľovú teplotu a jej udržiavanie. Ak ho nastavíte na vyššiu teplotu, kúrenie bude jednoducho bežať dlhšie, kým sa táto teplota nedosiahne. Najlepšie je nastaviť požadovanú teplotu a nechať systém pracovať. Navyše, znížením termostatu o jediný stupeň môžete ušetriť až 10 % na účtoch za kúrenie.

Tip:  Široký sortiment vykurovacej techniky nájdete na Termoobchod.sk.

Nenechávajte váš domov príliš vychladnúť

Hoci zníženie termostatu o jeden stupeň je dobrý nápad, extrémne zmeny teplôt, ako napríklad úplné vypnutie kúrenia na noc, nie sú ideálne. Mnoho ľudí znižuje teplotu na minimum v noci s myšlienkou, že ich perina udrží v teple a oni tak ušetria. Problémom je, že do rána sa domácnosť príliš vychladí a vykurovací systém musí vynaložiť veľa energie na opätovné vykúrenie, čo v konečnom dôsledku vedie k vyššej spotrebe. Namiesto toho miestnosť temperujte – znížte teplotu len o jeden až dva stupne.

Zavzdušnené radiátory

Ak sú radiátory v hornej časti studené, pravdepodobne potrebujú odvzdušniť. Je to jednoduchý spôsob, ako odstrániť vzduch zachytený v systéme a zabezpečiť tak jeho efektívne fungovanie. Nie je to nič zložité. Ako odvzdušniť radiátor sa dočítate tu.

Vykurovací systém nikdy nečistíte

Možno to neviete, ale aj vykurovacie systémy potrebujú pravidelné čistenie pre efektívnu prevádzku a dlhšiu životnosť.  Ak z kotla vychádzajú zvláštne zvuky, vykurovanie je slabé alebo sú na radiátoroch studené miesta, systém potrebuje prepláchnuť. Preplach a dezinfekcia by sa mala vykonať pred prvým použitím radiátora a následne v intervale tri až päť rokov. Túto prácu je však najlepšie zveriť do rúk skúsenému odborníkovi.