Najlepšie kuchynské roboty – test a recenzie 2021

Trávite v kuchyni veľa času? Milujete varenie a pečenie? Radi by ste však čas využívali efektívne? V tom prípade pám padne vhod ten správny pomocník. šikovný kuchynský robot je ideálny, pretože nielen pomôže, ale ušetrí aj váš čas.

Ľuba Mešťanová

Aktualizované
7. júna 2021

V kuchyni občas každý potrebuje aj niekoľko rúk. Raz by sa zišla pomoc pri miesení cesta, inokedy pri krájaní či strúhaní… Ideálnym riešením je šikovný kuchynský robot, ktorý je tým pravým pomocníkom a navyše aj ušetrí drahocenný čas.

Rozmýšľate, že si túto skvelú vychytávku zadovážite aj vy? Tak čítajte pozorne, no nielen recenzie na ten-ktorý kuchynský robot, ale aj cenné rady, podľa ktorých si určite vyberiete toho správneho pomocníka do vašej domácnosti.

Najlepší
ETA 0028 90030 Gratus

ETA 0028 90030 Gratus

Domáci kuchynský robot, ktorý je ideálnym riešením na spríjemnenie a zjednodušenie práce v kuchyni.

Výkonný kuchynský robot ETA 0028 90030 Gratus si zamiluje každá moderná žena. Je ideálnym riešením na spríjemnenie a zjednodušenie práce v kuchyni. Má množstvo praktických funkcií, čím pomáha aj pri náročnom varení. Robot oceníte pri príprave kysnutého cesta, palaciniek či chutných lievancov. Poradí si tiež s krémami na torty, základmi do polievok a lahodnými nátierkami. Ľahko pripravíte aj chutné koktejly či postrúhate zeleninu, ovocie alebo zemiaky. Moderný prístroj uľahčí nielen samotné varenie, ale aj následné upratovanie. Všetky jeho súčasti totiž pohodlne vyčistíte v umývačke riadu. Oceníte aj nadčasový dizajn a celokovové prevedenie, ktoré zaručuje vyššiu odolnosť a dlhšiu životnosť.

Výkonný motor robota zvládne aj veľkú záťaž. Dokáže vymiesiť cesto, krája, strúha, šľahá, mieša i mixuje. Vždy môžete pritom rátať s dokonalým výsledkom.

Plusy: 

  • masívny a pekný dizajn
  • kvalitný materiál
  • nízka hlučnosť
  • jednoduché ovládanie

Mínusy: 

  • chýba sekáčik na potraviny, ale dá sa dokúpiť
  • vyššia cena
Najlepšia cena
ETA Gratus Max III. 0028 90061

ETA Gratus Max III. 0028 90061

Praktický a silný pomocník, na ktorého sa dá za každých okolností spoľahnúť.

Kuchynský robot ETA Gratus Max III. 0028 90061 si ihneď obľúbi každá domáca gazdinka. Prístroj sa rýchlo stane praktickým pomocníkom. Tento kuchynský robot pomôže s prípravou mletého mäsa, spracuje cesto alebo krémy a vytvorí aj nadýchanú šľahačku. Stroj vyniká silným motorom, ktorý udrží maximálne stabilné otáčky aj pri veľkej záťaži. Robot si tiež poradí s tuhým cestom a zvládne rozmixovať mrazenú zeleninu. Cesto spracuje dohladka. Univerzálne použitie dopĺňa bohaté príslušenstvo. Okrem mletia mäsa pomôže aj s výrobou domácich klobás alebo mäsových šišiek. Vďaka celokovovému prevedeniu je maximálne odolný a môže sa používať denne. Manipulácie s ním je jednoduchá a bezpečná.

Kuchynský robot má silný motor, ktorý udržiava zvolenú rýchlosť otáčok. Vďaka tomu ľahko a jednoducho spracuje aj tuhé cesto alebo rozmixuje mrazenú či tvrdú zeleninu.

Plusy: 

  • veľmi kvalitný robot
  • ľahká manipulácia
  • dobrý výkon
  • veľké príslušenstvo
  • tichý chod

Mínusy:

  • vyššia cena
Najlepšia cena
Bosch MUM4880

Bosch MUM4880

Osvedčená klasika, ktorá sa vďaka bohatému príslušenstvu stane nenahraditeľným pomocníkom.

Kuchynský robot Bosch MUM4880 sa rýchlo stane nenahraditeľným pomocníkom každej ženy, ktorá rada varí a pečie. Má bohaté príslušenstvo, ktoré si poradí nielen s cestom, ale aj strúhaním, krájaním či šľahaním. Robot dokonale premieša všetky prísady až k okrajom misy. Jej veľký objem poskytne dostatok miesta pre všetky kulinárske nápady. Oceníte aj rozsiahle všestranné príslušenstvo, ktoré sa postará o jednoduchšiu a príjemnejšiu prípravu jedál.

Potrebujete mlynček na mäso, lis na citrusové plody, nástavec na miešanie, cestoviny, nástavec na odšťavovanie ovocia, alebo si chcete vyrobiť zmrzlinu? Tento kuchynský robot vám umožní prakticky čokoľvek, na čo si spomeniete.

Plusy: 

  • dobrý pomer ceny a kvality
  • jedinečný robot
  • tichý chod
  • kvalitný materiál
  • množstvo funkcií a doplnkov

Mínusy: 

  • dno misky nevie dobre premiešať

 

Najlepšia cena
ETA Gratus Kuliner 0038 90000

ETA Gratus Kuliner 0038 90000

Univerzálny kuchynský robot, ktorý zvládne 23 rôznych činností.

Kuchynský robot ETA Gratus Kuliner 0038 90000 ocení každá moderná žena. Tento univerzálny prístroj zvládne 23 rôznych činností. Mimoriadne výkonný motor si poradí aj s extrémnou záťažou i pri každodennom používaní. Celokovové telo je zárukou stability a odolnosti. Rýchlosť otáčok sa dá regulovať. Planetárny systém miešania dôkladne spracuje všetky suroviny. Na LCD displeji sa dá sledovať aktuálna rýchlosť a výkon robota alebo nastaviť dĺžku vykonávanej činnosti na maximálne 10 minút a po uplynutí času sa prístroj vypne.

Kuchynský robot sa pýši mlynčekom na mäso, obilniny a na mak. Nechýbajú ani formičky na výrobu cestovín. Inšpiráciu nájdete v priloženej kuchárskej knihe plnej zaujímavých receptov zostavených k jednotlivým nadstavcom.

Plusy: 

  • kvalitné materiály
  • robustný
  • široký sortiment príslušenstva
  • vynikajúci výkon

Mínusy: 

  • vyššia cena
Vynikajúca voľba
Sencor STM 6350WH

Sencor STM 6350WH

Štýlový viacúčelový pomocník, ktorý nahradí hneď niekoľko spotrebičov v domácnosti.

Kuchynský robot Sencor STM 6350WH sa rýchlo stane štýlovým viacúčelovým pomocníkom každej gazdinky. Hravo si poradí s prípravou akéhokoľvek pokrmu. Ušetrí mnoho miesta a očarí nielen vzhľadom, ale aj mimoriadnym výkonom. Ponúka rozsiahle príslušenstvo, s ktorým nahradí množstvo ďalších spotrebičov. Poteší aj mimoriadnym výkonom, kvalitným celokovovým prevedením, plynulým regulovaním 8 stupňov rýchlosti otáčok a funkciou Pulse na okamžitý maximálny výkon. Čerešničkou na torte je štýlové a praktické LED osvetlenie nádoby na mixovanie. Tento kuchynský robot je skrátka pomocník, bez ktorého si viac varenie nebudete vedieť predstaviť.

Kuchynský robot nahradí hneď niekoľko spotrebičov. V príslušenstve tohto zariadenia nechýba napríklad mlynček na mäso, hnetací hák, šľahacia balónová metla, metla na premiešavanie či špeciálny Flexi nadstavec na jemné cesto, nadstavec na plnenie údenín alebo na vytváranie sladkého pečiva.

Plusy:

  • celokovový robot
  • dobrá cena
  • kvalitný prístroj

Mínusy: 

  • ostatné príslušenstvo treba dokúpiť
Kuchynský robot

Ako vybrať správneho kuchynského robota?

Pomoc sa v kuchyni vždy hodí. Kuchynských robotov je však neúrekom a pre neznalých môže byť zložité sa v takom množstve orientovať a nájsť toho správneho pomocníka ako šitého na mieru.

Avšak nič nie je nemožné a vďaka cenným radám a tipom sa dá jednoducho nájsť ten správny pomocník ako pre začiatočníkov, tak pre expertov vo varení a pečení. Čo všetko si treba pri hľadaní kuchynského robota všímať a na čo nezabudnúť?

Druhy kuchynských pomocníkov

Jednou z hlavných výhod tohto pomocníka je, že v sebe kombinuje hneď niekoľko prístrojov naraz. Často je síce rozmernejší, ale šetrí miesto a aj peniaze, keďže nahrádza ďalšie spotrebiče. Kuchynský robot dokáže plnohodnotne nahradiť ručné šľahače, tyčové mixéry, stolné mixéry či smoothie makery.

Kuchynský robot v sebe spája funkcie šľahača i mixéru, prípadne poslúži ako odšťavovač a všetko navyše zvládne bez vašej asistencie. Nie je ale veľmi skladný, zväčša je robustný. Využije ho však každý milovník varenia a pečenia.

Príkon

Platí pravidlo, že čím vyšší príkon, tým viac toho robot zvládne. Ideálna hodnota je 500 W a viac. Keď sa hodnota príkonu približuje k 1000 W, ide o lepší prístroj. Samozrejme, ruka v ruke ide s vysokým príkonom aj vysoká spotreba. V prípade kuchynského robota je táto hodnota ale relatívne zanedbateľná, predsa len nie je to prístroj, ktorý sa používa niekoľko hodín denne. Ak teda hľadáte ideálneho robota, je dobré pozerať aj na vyššiu hodnotu príkonu.

Objem misy

Veľkosť misy je dôležitá, preto ju nepodceňujte. Najmä ak radi pečiete, padne vám väčšia misa vhod. Menšia môže byť naopak na obtiaž, pretože celú várku cesta nepripravíte naraz, ale cesto musíte rozdeliť.

Veľkosť misy je ale subjektívna, no vo všeobecnosti platí, že väčšia je lepšia. Misa s objemom 3 l postačí pre trojčlennú rodinu. Ak je vás doma viac, treba sa popozerať po štvor- a viaclitrovej nádobe. Keďže ale každá minca má dve strany, nevýhodou väčšej misy je, že s menším množstvom si nemusí poradiť podľa vašich predstáv či očakávaní. Je to však ani nie tak problémom misy, ale konštrukcie, pretože metla nemusí dosiahnuť až na dno.

Materiál

Kuchynské roboty sú väčšinou vyrobené z kombinácie kovu a plastu. Čím viac kovu prístroj ale má, tým býva odolnejší. Použitý materiál sa však odrazí na cene. K materiálu robota sa vzťahuje aj jeho údržba. Mnohí užívatelia ocenia, keď sa niektoré časti robota dajú umývať v umývačke riadu.

Vybavenie a funkcie

Kuchynský robot má mnoho základných i doplnkových funkcií. Zvládne miesenie, šľahanie, krájanie, strúhanie, mletie, mixovanie, lisovanie či odšťavovanie. Okrem toho niektoré roboty vedia aj drviť obilie alebo majú špeciálny nástavec na zemiakové hranolčeky.

Miesenie, šľahanie

Miesenie a šľahanie využijete predovšetkým pri pečení. V štandardnej výbave robota sú háky na miesenie, balónové metly, ktoré skvelo šľahajú sneh, a tiež aj pevné metly na miešanie. Proces miesenia prebieha dvoma spôsobmi – stredovým a planetárnym. Stredové miešanie znamená buď jednu metlu, ktorá sa otáča okolo svojej osi, alebo dve, ktoré sa navzájom obiehajú. Planetárne miešanie je dokonalejšie, pretože metla nevynechá ani jedno miesto v mise.

Krájanie, strúhanie

Vo výbave mnohých robotov bývajú aj nástavce na strúhanie a krájanie. Väčšinou sú v dvoch veľkostiach. Ak radi krájate zeleninu, môžete použiť nástavce buď na jemné, alebo hrubé strúhanie a zeleninu za vás pokrája či nastrúha robot.

Mletie, mixovanie

Radi pripravujete mäso a často ho potrebujete pomlieť? Nájdite robota, ktorý má vo výbave mlynček na mäso. Mnohé totiž mäso len sekajú. Na mletie mäsa je potrebný aj výkonný motor. Ak dávate prednosť domácim údeninám, oceníte aj ďalšie príslušenstvo ako plnička čriev. Mixér robota býva z tvrdého plastu alebo skla. Kvalitný a odolný materiál je dôležitý, ak chcete mixovať horúce polievky.

Lisovanie, odšťavovanie

Nielen prívrženci zdravého životného štýlu si budú pochvaľovať čerstvú ovocnú šťavu pripravenú v pohodlí domova. Avšak odšťavovače, ktoré bývajú vo výbave kuchynských robotov zväčša nie sú tak dobré ako samostatné prístroje na to určené.

Príslušenstvo

Kuchynské roboty majú vo svojom príslušenstve veľa nástavcov, strúhadiel a metiel. Pri kúpe je však dobré zvážiť, čo skutočne aj využijete a na ktoré komponenty bude skôr padať prach. Tiež je dobré si zistiť, ktoré doplnkové príslušenstvá sa dajú dodatočne zakúpiť a aká je cena, pretože sa môže stať, že bude vysoká a skôr sa oplatí robot, ktorý to už bude mať vo svojej výbave.

Niektoré prístroje ponúkajú navyše strojček na cestoviny. Toto príslušenstvo je však drahšie, než keď si kúpite samostatný strojček.

Funkcie

Kuchynské roboty majú mnoho funkcií, ktoré pomáhajú pri varení a pečení. Avšak keďže ide o prístroje, nechýbajú ani doplnkové funkcie mysliace na zdravie a bezpečnosť. Roboty majú bezpečnostnú poistku, aby sa predovšetkým deťom nič nestalo. Tiež sú vybavené protišmykovými nožičkami, aby sa pri práci nehýbali a pevne stáli, predovšetkým pri vysokých otáčkach. Taktiež sú mnohí pomocníci vybavení aj poistkou proti prehriatiu motora, takže aj keď ho budete používať dlho, nič sa nestane. Niektoré roboty majú vo výbave aj časovače a displej.

Cena

Ceny kuchynských robotov sú naozaj rôzne. Závisia od materiálu prístroja ako aj vybavenia.

Cena do 100 eur

Kuchynské roboty v tejto cenovej skupine si vyberú predovšetkým príležitostní užívatelia. Ide skôr o základné modely, no dajú sa nájsť aj prístroje s funkciami, ako mletie mäsa či odšťavovanie. Väčšinou ale ide o roboty so slabším príkonom a predovšetkým z plastu.

Cena do 200 eur

Roboty v tejto cenovej relácií majú vyšší príkon a sú aj z kovu. Rozšírená je aj ich výbava, mávajú doplnkové funkcie, ako je plynulá regulácia rýchlosti, ale nie je to samozrejmosť.

Cena do 400 eur

Kuchynské roboty tejto cenovej kategórie sú zväčša celokovové modely so širokou výbavou príslušenstva. Príkon bežne presahuje 1000 W a tak sú plnohodnotnými pomocníkmi aj pre náročnejších užívateľov.

Cena nad 400 €

Pomocníkov tejto skupiny ocenia predovšetkým fajnšmekri. Roboty sa často vyrovnajú aj profesionálnym prístrojom. Majú silný motor a bohaté vybavenie. Treba mať však na pamäti, že ide o robustné prístroje s patričnou hmotnosťou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najlepšie kombinované sporáky – test a recenzie 2021

Vybrali sme najlepšie recenzované a predávané kombinované sporáky na našom trhu.

Simona Porubská

Aktualizované
7. júna 2021

Najlepší kombinovaný sporák

Mora K 865 BW

Úsporný kombinovaný sporák ponúka praktické funkcie a kvalitný výkon za dobrú cenu.

Najlepšia cena

Mora E 110 AW

Elektrický sporák s liatinovými platničkami a priestrannou rúrou zaujme funkciami a nízkou cenou.

Najlepšia cena

Amica 510GE1.23PFW

Sporák s jednoduchým ovládaním v sebe kombinuje klasickú plynovú dosku a elektrickú rúru v energetickej triede A.

Vynikajúca voľba

BEKO FSM 62320 DXS

Plynové horáky s integrovanou iskrou a multifunkčná rúra so štedrým objemom 72 l výborne poslúžia.

Vynikajúca voľba

Electrolux EKK 54950 OW

Praktický a výkonný kombinovaný sporák, ktorý oceníte pri častom varení a pečení.

Neviete si rady s výberom sporáku a rúry na pečenie? Pripravili sme pre vás odporúčania na najlepšie kombinované sporáky.

Pýtali sme sa známych, zisťovali ich bežné očakávania a potreby pre varenie či pečenie a vďaka nim vybrali TOP 5 produktov. Tieto voľne stojace kombinované sporáky zapadnú do domácnosti a funkčne poslúžia obratným domácim gazdinkám či kuchárom.

Najlepšie kombinované sporáky

Najlepší kombinovaný sporák

Mora K 865 BW

Úsporný kombinovaný sporák ponúka praktické funkcie a kvalitný výkon za dobrú cenu.
Zobraziť cenu

Príprava jedál na 4-och horákoch je jednoduchá a vďaka praktickým mriežkam aj bezpečná. Nádoby (aj menšie) môžete pri varení posúvať bez strachu z prevrhnutia. Doska sporáku disponuje aj plynovou poistkou, ktorá zvýši ochranu kuchyne.

Multifunkčná rúra má 11 funkcií. Spoľahlivo ju môžete využiť na teplovzdušné pečenie, rozmrazovanie, grilovanie či ohrev riadu. Rúru môžete ovládať pomocou jednoduchého dotykového displeja, na ktorom si vďaka výberu programov a časovači nastavíte ukončenie pečenia či odložený štart. Do úložného priestoru v spodnej časti uložíte hlboké aj veľké plechy či ďalšie príslušenstvo.

Výhody: Praktické mriežky na sporáku, praktická rúra a prijateľná cena.
Nevýhody: Mierna hlučnosť, plechy by mohli byť praktickejšie.

Najlepšia cena

Mora E 110 AW

Elektrický sporák s liatinovými platničkami a priestrannou rúrou zaujme funkciami a nízkou cenou.
Zobraziť cenu

Ak hľadáte voľne stojaci sporák vyložene na elektriku, Mora E 110 AW vás zaujme nízkou cenou. Sporák disponuje priestrannou rúrou a liatinovými platničkami s 4-ma funkciami, vďaka ktorým si chutne napečiete aj uvaríte. Pri kuchtení vám pomôže aj praktické svetlo a úložný priestor na odkladanie plechov.

Rúre nechýba ani program Eco Clean, ktorý sa počas pečenia stará o jej čistotu. Po skončení každého programu však rúru odporúčame prebehnúť čistou handričkou alebo vlhkou hubkou s troškou saponátu. Tento funkčný sporák je výbornou voľbou do domácnosti bez plynu so skromnejším rozpočtom, do študentského bytu či na chalupu.

Výhody: Cena, jednoduché ovládanie a dobrý výkon.
Nevýhody: Chýbajú pokročilé funkcie a kryt, ktorý sa dokupuje zvlášť.

 

Najlepšia cena

Amica 510GE1.23PFW

Sporák s jednoduchým ovládaním v sebe kombinuje klasickú plynovú dosku a elektrickú rúru v energetickej triede A.
Zobraziť cenu

Pri varení na kombinovanom sporáku využijete 4 horáky, ktoré disponujú plynovou poistkou. Ak náhodou plameň zhasne, prívod plynu sa sám zatvorí a tým ochráni vašu domácnosť pred možným nebezpečenstvom. Ovládanie sporáku je mechanické a jednoduché.

Elektrická rúra ponúka 3 funkcie pečenia a komfortný priestor na prípravu jedál. Vďaka zaradeniu do energetickej triedy A je adekvátne úsporná. Je dobrou voľbou pre rodiny s menším  rozpočtom, nenáročné domácnosti či pre študentské bývanie v kuchyni s prípojkou na plyn.

Výhody: Jednoduché ovládanie, účelnosť a výborná cena.
Nevýhody: Nie je vhodný pre náročné pečenie a varenie, nemá piezo zapaľovanie a horáky by mohli mať praktickejšie usporiadanie.

Vynikajúca voľba

BEKO FSM 62320 DXS

Plynové horáky s integrovanou iskrou a multifunkčná rúra so štedrým objemom 72 l výborne poslúžia.
Zobraziť cenu

Kombinovaný nerezový sporák od BEKO sa pekne zladí či zo staršou, ale aj z modernou kuchyňou. Štyri plynové horáky sa ovládajú otočnými gombíkmi so zabudovanou iskrou.  Nechýba im ani praktická poistka plynu.

Multifunkčná rúra ponúka štedrý objem o veľkosti 72 l, v ktorom môžete rozmrazovať, využívať spodný a dolný ohrev, 3D pečenie či grilovanie. V rúre je zabudované aj praktické osvetlenie. Tento kombinovaný sporák je dobrou cenovou voľbou v kategórii väčších kombinovaných sporákov so šírkou 60 cm.

Výhody: Príjemný dizajn, priaznivá cena za šírku 60 cm, ľahká údržba.
Nevýhody: Pri zapínaní je potrebné dlhšie podržať zapaľovanie, menej praktické rozmiestnenie horákov.

Vynikajúca voľba

Electrolux EKK 54950 OW

Praktický a výkonný kombinovaný sporák, ktorý oceníte pri častom varení a pečení.
Zobraziť cenu

Model obsahuje 4 plynové horáky a multifunkčnú elektrickú rúru s až 12-mi funkciami, vďaka ktorým si ugrilujete zeleninu, upečiete rýchlu pizzu alebo chrumkavý domáci chlebík. Rúru ovládate cez digitálny programátor, na ktorom si môžete nastaviť odložený štart alebo plánované ukončenie.

Funkčnosť plynových horákov výborne dopĺňajú praktické mriežky. Samozrejmosťou je aj plynová poistka. Plyn zapínate a ovládate prostredníctvom otočných zásuvných tlačidiel.

Výhody: Jednoduché a praktické ovládanie, kvalitný výkon za dobrú cenu.
Nevýhody: Menšia rúra (objem 60 L) – staršie plechy do nej nemusia sadnúť.

 

Ako vybrať kombinovaný sporák

Pri výbere je rozhodujúci typ kuchynskej linky, pre ktorú sporák vyberáte a spôsob (vzdialenosť) pripojenia do elektrickej siete a na plyn. V neposlednom rade značne zaváži aj rozpočet, ktorý máte k dispozícii.

Typy sporákov

Základné rozdelenie sporákov je na voľne stojace a sporáky, ktoré sú vstavané tzv. integrované do kuchynskej linky.

Voľne stojace sporáky

Sporák je voľne stojacou kombináciou varnej dosky (plyn, elektrika, indukcia), rúry (plynová, elektrická) a úložného priestoru v spodnej časti. Aj keď je ich ponuka široká, a okrem klasických bielych máte na výber zo štýlových nerezových sporákov, vždy budú narúšať líniu skriniek v kuchynskej linke. Vyrábajú sa v šírke 50 – 60 cm.

Ich výhodou je v porovnaní zo vstavaným sporákom nižšia cena a ľahšia manipulácia v prípade výmeny. Pri tomto type medzi sporákom a skrinkami však vznikajú medzery, v ktorých sa hromadí prach a údržba poriadku tak môžu byť náročnejšia.

Vstavané sporáky

Vstavaný sporák sa skladá z dvoch častí (varná doska + rúra), ktoré v kuchynskej linke nemusia byť vmontované nevyhnutne pri sebe. Rúru na pečenie môžete pokojne umiestniť do vyššej skrinky. Nebudete si tak musieť namáhať chrbát pri otváraní a zatváraní. Samozrejme, v závislosti od dodržania maximálnej povinnej vzdialenosti k prípojke na plyn a možnosti napojenia na elektriku.

Vstavaná doska aj rúra pekne zapadnú do dizajnu kuchyne. V ponuke máte na výber biele, čierne, nerezové, ale aj rustikálny kúsky, ktoré kuchyni podčiarknu moderný šmrnc. Cena takejto kombinácie vrátane ich montáže býva však vyššia.

Plyn, elektrika alebo kombinácia

Elektrické sporáky

Elektricky sporák môže byť aj kombinovaný aj voľne stojaci. Skladá sa z elektrikou poháňanej varnej doskou a z elektrickej rúry na pečenie. Rozdiely medzi elektrickými sporákmi určuje typ varnej dosky, kedy sa môže jednať o:

  • varnú dosku s liatinovými platničkami – na pohľad zastaralejšie a esteticky menej lákavejšie riešenie, no cenovo o to prijateľnejšie,
  • sklokeramickú varnú dosku – úspornejšie a dnes už štandardné riešenie s pekným dizajnom a jednoduchým ovládaním,
  • indukčnú varnú dosku – riešenie na pohľad na nerozoznanie od sklokeramickej dosky funguje na báze indukcie. Po zapnutí zohrieva len tie nádoby, ktoré obsahujú železo (bývajú označené špeciálnym symbolom).

Plusy

  • Pekný a čistý dizajn
  • Jednoduché ovládanie a údržba
  • Bezpečnosť (napr. pri indukčnej doske vám nehrozí popálenie rúk či pripálenie jedla)
  • Modernejšie modely obsahujú rôzne praktické funkcie (detská poistka, časovač, indikátor zbytkového tepla, …)

Mínusy

  • Vyššia obstarávacia cena
  • Vyššie prevádzkové náklady (v závislosti od cien elektriny u dodávateľa)
  • Pomalšie zahrievanie (liatinové platničky)

 

Plynové sporáky

Bývajú častým typom voľne stojacich sporákov. Bývajú v nižších prevádzkových nákladoch. Takisto pri nich nemusíte čakať, kým sa rozohrejú. Zapnete a môžete variť. Ich obmedzením je samotné plynové pripojenie.

Pri umiestnení treba vyberať miesto, ktoré spĺňa maximálnu vzdialenosť k prípojke. Plyn musíte dať zapojiť oprávnenému revíznemu technikovi (spoplatnená služba). Plynová poistka horákov nemusí byť vždy samozrejmosťou. Pri výbere zvážte či ju sporák má alebo nie Plynové varné dosky, integrované aj samostatné, nájdete aj v zaujímavých dizajnoch s rôznym typom a rozložením mriežok.

Plusy

  • Priaznivá cena pri obstaraní v porovnaní s riešením na elektrinu
  • Rýchla funkčnosť
  • Široká ponuka výberu

Mínusy

  • Nutnosť umiestnenia sporáka alebo samostatnej plynovej dosky podľa prípojky
  • Menší výber esteticky príťažlivých vstavaných plynových varných dosiek

Plynové varné dosky

Počet horákov

Výrobcovia ponúkajú varianty s 3-ma až 5-timi horákmi. Ich rozloženie, veľkosti a typ použitých mriežok ich rozlišujú dizajnom a cenou. Počet vyberajte podľa potreby. Ak varíte veľa – máte väčšiu rodinu, často a potrebujete mať v prevádzke veľkú plochu oceníte aj 5. Naopak, jednej osobe bohate postačia aj 3.

Elektrická rúra a jej funkcie

Energetická trieda

Úspornosť domácich spotrebičov vrátane sporákov sa určuje označením písmenami od G (najmenej úsporné) po A (najúspornejšie). Na trhu však štandardne nájdete rúry s energetickým označením A, nakoľko výrobcovia musia rúry vyrábať minimálne v tejto triede. Ak chcete fungovať úspornejšie, obzerajte sa po modeloch s označením A+, A++, A+++.

Príslušenstvo a funkcie

Či už vstavané alebo tie, ktoré sú súčasťou voľne stojacich sporákov, rúry na pečenie v závislosti od cenovej hladiny, ponúkajú rôzne funkcie. Klasický horný a dolný ohrev (ich kombinácia), grilovanie, 3D pečenie, zohrievanie riadu, program na pizzu či iné programy. Ich nastavenie a výšku teploty možno ovládať mechanicky (otočné kolieska) alebo pomocou digitálneho či dotykového displeja.

Pri pečení si tak ľahko môžete cez časovač nastaviť automatické vypnutie alebo posunutý štart. V rúrach nechýba ani svetlo, otočný rošt a plechy na pečenie. Vyspelejšie rúry majú v sebe zabudované aj rôzne eco programy (závisí od značky), ktoré znižujú usádzanie nečistôt. Pomerne veľká výhoda, ak neradi drhnete zájdenú mastnotu.

Výkon sporáku

U elektrických modelov by mal byť celkový výkon viac ako 10 kW. Pri kombinovanom type sporáku bude stačiť výkon 4kW, ktorý sa postará o bezproblémové pečenie v rúre. Výška výkonu bude mať vplyv na celkovú rýchlosť varenia a spotrebu elektrickej energie. V prípade voľne stojaceho/vstavaného elektrického sporáku  sa vždy zameriavajte na celkový výkon (varná doska+rúra).

Najlepšie kombinované sporáky, tak ako?

Ako vidíte pri výbere budete musieť zohľadňovať viacero faktorov. Od dizajnu, cez požiadavky na funkčnosti, technické parametre, montáž, prevádzkové náklady a záruku až po maximálny cenový strop, ktorý ste ochotný investovať. Nakoľko je nielen online ponuka, ale aj ponuka v kamenných predajniach široká a jeden by mal ťažko vybrať, veríme, že zoznam našich TOP 5 produktov v kategórii najlepšie kombinované sporáky bol pre vás pomôckou či prinajmenšom inšpiráciou pri hľadaní vašej správnej voľby.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.