Ako a kedy sa môžete sťažovať na rušenie nočného kľudu

Rušenie nočného kľudu a susedov hlasným televízorom
Ako a kedy sa môžete sťažovať na rušenie nočného kľudu
4.7 15 hodnotení

Pokoj a ticho berieme pri bývaní v byte, ale aj dome za samozrejmosť. Zabezpečuje ich dodržiavanie pravidiel nočného kľudu.

Poznáte ich?

Akoby vyzeralo respektíve skôr znelo, keby hluk zo strojov, ohňostroja či hlasná hudba z domácej oslavy alebo grilovačky znela z každého dvora či okien bytu každý večer?

Susedské vzťahy sú pre vytvorenie spokojného domova jedným z najdôležitejších faktorov a ich kvalitu v mnohých prípadoch určuje hlučnosť v nočných hodinách. Pri bývaní v byte aj počas dňa. Predsa len obojstranná ohľaduplnosť je na mieste.

Ako definuje nočný kľud zákon a legislatíva

O nočnom kľude hovorí Priestupkový zákon. Podľa § 47 ods. 1 písm. b) zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení noviel (ďalej len “Priestupkový zákon”) upravuje, že priestupku sa dopustí ten, kto poruší nočný kľud, hoci samotný nočný kľud zákon sám nešpecifikuje. Prihliada na zákon o ochrane zdravia ľudí, ktorý definuje nočný čas od 22:00 hod. do 06:00 hod.

Nočný čas kľudu je od 22:00 hod. do 06:00 hod.

Občania sú povinní zabezpečiť zamedzenie používania zariadení, strojov či vozidiel, ktoré vytvárajú hluk, a ktorý môžu regulovať. Rovnako, rozhlasové a televízne prijímače, hudobné nástroje môžeme používať spôsobom a v hlasitosti, ktorá neruší nezúčastnené osoby. V najčastejšom prípade našich susedov.

Nočný kľud v paneláku, cez leto, víkend alebo na dedine

Nočný kľud je len jeden. Zákon nepozná žiadne rozdiely, preto sa nedajte odbiť susedom, ktorý vám hovorí, že je predsa leto alebo víkend. Nárok na pokoj máme všetci minimálne do desiatej hodiny večer do šiestej hodiny ráno.

Aj hluk má svoje hranice, ktoré sa neoplatí prekročiť

Cez deň dovolená hranica predstavuje maximálne 50 decibelov. V nočných hodinách sa znižuje na úroveň maximálne 45 decibelov. Pre ilustráciu okolo 70 až 80 decibelov môže vyprodukovať ruch na križovatke, alebo 50 decibelov dokáže vydávať práčka či vysávač staršieho typu.

Koľko decibelov je aký hluk?

Prah počuteľnosti (0), sotva počuteľné (10), šepot (30), tichý rozhovor, mierny dášť (50), mierne hlučné – auto, vysávač, práčka, uličný ruch (80), veľmi hlučné – motorka na ulici (100), nepríjemne hlučné – diskotéka, rockový koncert, prúdové lietadlo (120), bolestivo hlučné, výstrel z dela (viac ako 130)

Ako sa brániť voči hlučným susedom?

V prípade, že ste obeťami nadmerného hluku, máte právo volať štátnu alebo mestskú políciu. Obe majú rovnaké právomoci a môžu za rušenie nočného kľudu udeliť pokutu až do výšky 33 €.

Za rušenie nočného kľudu môžete dostať pokutu do výšky 33 €.

Samozrejme je veľmi náročné určiť prekročenie dovolenej hranice hluku, nakoľko príslušníci štátnych zložiek nemajú k dispozícii hlukomer.

Okrem priestupkového zákona, dodržiavanie nočného kľudu upravujú všeobecnými záväznými nariadeniami, ktoré sa týkajú verejného poriadku aj obce a mestá. Ak váš sused podľa vás opakovane porušuje váš nočný pokoj, môžete na obecný alebo mestský úrad podať aj občiansku sťažnosť.

Medzi najčastejšie spôsoby, ktorými sa ľudia dopúšťajú rušenia nočného pokoja patrí hlasné zhováranie, vykrikovanie, hlasné vyspevovanie, zvukové efekty, hlučná jazda na motorke, púšťanie rozhlasových a televíznych prijímačov nad izbovú počuteľnosť či zavýjanie psov v bytových domov.

V prípade hluku pri prerábke bytu platia rovnaké pravidlá. Všetky rekonštrukčné práce by mali byť ukončené pred 22:00 hod. Dobrým mravom a prejavom slušnosti susedov je na hluk spojený s rekonštrukciou vopred upozorniť.

Zamyslite sa nad tým, ako dodržiavate nočný kľud vy a vaše okolie. Ak sa stane obeťou jeho porušovania, predtým než zavoláte políciu alebo napíšete sťažnosť, skúste narušiteľa upozorniť a dobrým slovom vyriešiť celú situáciu.

Zdieľajte tento článok

Komentáre (16)

 1. zdravim chcem sa opitat ako sa mam branit voci susedovi ktori ma prostrednictvom svojich byvalich kolegou sikanuje posiela mi statnu aj mesku policiu na moju trvalu adresu nemam ziadny aparat ktori by prehlusoval a rusil priklad je 17:30 vecer pozeram telku a zrazu klopu policajti ze aby som tu telku vypol ze rusim nocny klud tak som vypol telku zavrel som dvere a zas zapnu a za 5 minut uz stali zas za dverami a uz mi dali pokutu 30 eu za nerespektovanie vyzvi verejneho cinitela ako sa mam branit ked nasi policajti potporuju sikanu byvaleho kolegu mojho suseda

 2. Dobrý deň, vedeli by ste mi nejak pomôcť? Byvame s pristelom v podnajme na prizemi 3 poschodovej bytovky, v nasej bytovke je všetko okey no susedia z vedlajsej bytovky s ktorými máme spoločnú stenu sú jednoducho neznesitelný, furt po sebe kricia, ale tak že by to aj mrtveho vytrhlo z večného spánku. Večer to niekedy zasahuje do nočného kludu no ráno od 6:30 do 7:30 zvyknu kricat tak že ma vždy zobudia. Môj budik zvoni o 8:00 ale nikdy som dovtedy kvôli nim ešte nespala odkedy tu byvame. Viete mi poradiť?

  1. Vies co rob? Nic, lebo ako si mozno citala „Nočný čas kľudu je od 22:00 hod. do 06:00 hod.“
   Ked je hluk mimo tohto casu tak to bud ignoruj alebo sa prestahuj. Ale to si pis ze to bude vsade.
   Ja tiez musim susedov tolerovat, napr. ked si zapnu tu staru zmykaciu pracku MORA a vsetky steny nam vibruju. Alebo ked piju a skriekaju. Milion veci. A najlepsie bolo ked nam dosla suseda zdola klopat lebo sme zatlkali jeden klinec do steny. Bolo sest vecer, a zato ze ona ma decko tak ja si nezatlcem klinec? WTF

 3. U nas v strede sydliska je škola pre zaostalych. Zaostalych tam je asi tak 10% zvyšok všetko cigani. V lete ráno od 6 pan školník kosi trávu aj keď ju kosil den dozadu a v zime s frezou odhrna sneh. Dementovy je asi jedno ze všetci naokolo spia, minimálne 5000 ľudí.

Ďalšie komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návod: Ako si udržať výdavky na domácnosť pod kontrolou a neskončit v mínuse?

Návod: Ako si udržať výdavky na domácnosť pod kontrolou a neskončit v mínuse?
5 7 hodnotení

Či už sme si zlepšenie hospodárenia v domácnosti dali na náš novoročný „to-do list“ alebo nie, sú možnosti ako si celú situáciu môžeme uľahčiť. Na trh totiž prichádza nová banka 365, v ktorej nielenže všetko vybavíte cez mobil, ale navyše vám pomôže ustrážiť všetky vaše výdavky v domácnosti.

Postará sa o to cez funkciu inteligentného zobrazenia zostatku na účte. Otvoríte si appku a hneď budete vedieť, koľko môžete bezpečne minúť do ďalšej výplaty.

Appka totiž zohľadní všetky vaše budúce platby, ktoré máte naplánované v priebehu mesiaca. Splátka hypotéky, inkaso za mobilného operátora, pravidelná úhrada školného či sporenie na tohtoročnú dovolenku. Aj keď vám tieto platby ešte z účtu neodišli, aplikácia na ne myslí dopredu a povie vám sumu, ktorú môžete naozaj minúť. Inými slovami automaticky ich odráta z vášho rozpočtu, aby ste s nimi ani nepočítali.

Ak by ste napríklad zatúžili po trendy doplnku do vašej kuchyne a chceli by ste minúť viac, ako reálne môžete, appka vás na to upozorní. Aby sa náhodou nestalo, že tento rok na dovolenku nepocestujete.

4 kroky, ako lepšie zvládnuť výdavky v domácnosti:

 1. Stiahnite si appku 365.bank a založte si účet. Kľudne aj na gauči v obývačke.
 2. Nastavte si dátum výplaty (alebo dátum, kedy si na účet budete posielať pravidelnú sumu peňazí, s ktorou budete doma hospodáriť)
 3. Zadajte si všetky svoje plánované platby (splátku hypotéky, sporenie, inkaso za operátora a pod.)
 4. Od teraz už môžete bezpečne hospodáriť, až kým vám nepríde ďalšia výplata.

 

Tento článok vznikol v spolupráci s 365 bankou.

365 banka je nová slovenská banka, kde si vybavíte všetko online za pár minút mobilom, nikam nemusíte chodiť a účet s kartou máte zadarmo. Okrem toho môžete platiť cez Google Pay a v mobilnej appke nájdete množstvo šikovných funkcií a výhod, ako napr. vrátenie peňazí z nákupu u vybraných partnerov alebo sporenie s úrokom až 3,65 % ročne do sumy 1 500 €.

Zdieľajte tento článok