Ako a kedy sa môžete sťažovať na rušenie nočného kľudu

Ukážeme vám, aké máte možnosti brániť sa voči hlučným susedom.

Rušenie nočného kľudu a susedov hlasným televízorom

Ľuba Školová

Aktualizované
23. augusta 2018

Kategórie
Ako dobre bývať

Ako a kedy sa môžete sťažovať na rušenie nočného kľudu
5 12 hodnotení

Pokoj a ticho berieme pri bývaní v byte, ale aj dome za samozrejmosť. Zabezpečuje ich dodržiavanie pravidiel nočného kľudu.

Poznáte ich?

Akoby vyzeralo respektíve skôr znelo, keby hluk zo strojov, ohňostroja či hlasná hudba z domácej oslavy alebo grilovačky znela z každého dvora či okien bytu každý večer?

Susedské vzťahy sú pre vytvorenie spokojného domova jedným z najdôležitejších faktorov a ich kvalitu v mnohých prípadoch určuje hlučnosť v nočných hodinách. Pri bývaní v byte aj počas dňa. Predsa len obojstranná ohľaduplnosť je na mieste.

Ako definuje nočný kľud zákon a legislatíva

O nočnom kľude hovorí Priestupkový zákon. Podľa § 47 ods. 1 písm. b) zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení noviel (ďalej len “Priestupkový zákon”) upravuje, že priestupku sa dopustí ten, kto poruší nočný kľud, hoci samotný nočný kľud zákon sám nešpecifikuje. Prihliada na zákon o ochrane zdravia ľudí, ktorý definuje nočný čas od 22:00 hod. do 06:00 hod.

Nočný čas kľudu je od 22:00 hod. do 06:00 hod.

Občania sú povinní zabezpečiť zamedzenie používania zariadení, strojov či vozidiel, ktoré vytvárajú hluk, a ktorý môžu regulovať. Rovnako, rozhlasové a televízne prijímače, hudobné nástroje môžeme používať spôsobom a v hlasitosti, ktorá neruší nezúčastnené osoby. V najčastejšom prípade našich susedov.

Nočný kľud v paneláku, cez leto, víkend alebo na dedine

Nočný kľud je len jeden. Zákon nepozná žiadne rozdiely, preto sa nedajte odbiť susedom, ktorý vám hovorí, že je predsa leto alebo víkend. Nárok na pokoj máme všetci minimálne do desiatej hodiny večer do šiestej hodiny ráno.

Aj hluk má svoje hranice, ktoré sa neoplatí prekročiť

Cez deň dovolená hranica predstavuje maximálne 50 decibelov. V nočných hodinách sa znižuje na úroveň maximálne 45 decibelov. Pre ilustráciu okolo 70 až 80 decibelov môže vyprodukovať ruch na križovatke, alebo 50 decibelov dokáže vydávať práčka či vysávač staršieho typu.

Koľko decibelov je aký hluk?

Prah počuteľnosti (0), sotva počuteľné (10), šepot (30), tichý rozhovor, mierny dášť (50), mierne hlučné – auto, vysávač, práčka, uličný ruch (80), veľmi hlučné – motorka na ulici (100), nepríjemne hlučné – diskotéka, rockový koncert, prúdové lietadlo (120), bolestivo hlučné, výstrel z dela (viac ako 130)

Ako sa brániť voči hlučným susedom?

V prípade, že ste obeťami nadmerného hluku, máte právo volať štátnu alebo mestskú políciu. Obe majú rovnaké právomoci a môžu za rušenie nočného kľudu udeliť pokutu až do výšky 33 €.

Za rušenie nočného kľudu môžete dostať pokutu do výšky 33 €.

Samozrejme je veľmi náročné určiť prekročenie dovolenej hranice hluku, nakoľko príslušníci štátnych zložiek nemajú k dispozícii hlukomer.

Okrem priestupkového zákona, dodržiavanie nočného kľudu upravujú všeobecnými záväznými nariadeniami, ktoré sa týkajú verejného poriadku aj obce a mestá. Ak váš sused podľa vás opakovane porušuje váš nočný pokoj, môžete na obecný alebo mestský úrad podať aj občiansku sťažnosť.

Medzi najčastejšie spôsoby, ktorými sa ľudia dopúšťajú rušenia nočného pokoja patrí hlasné zhováranie, vykrikovanie, hlasné vyspevovanie, zvukové efekty, hlučná jazda na motorke, púšťanie rozhlasových a televíznych prijímačov nad izbovú počuteľnosť či zavýjanie psov v bytových domov.

V prípade hluku pri prerábke bytu platia rovnaké pravidlá. Všetky rekonštrukčné práce by mali byť ukončené pred 22:00 hod. Dobrým mravom a prejavom slušnosti susedov je na hluk spojený s rekonštrukciou vopred upozorniť.

Zamyslite sa nad tým, ako dodržiavate nočný kľud vy a vaše okolie. Ak sa stane obeťou jeho porušovania, predtým než zavoláte políciu alebo napíšete sťažnosť, skúste narušiteľa upozorniť a dobrým slovom vyriešiť celú situáciu.

Ako a kedy sa môžete sťažovať na rušenie nočného kľudu
5 12 hodnotení

Komentáre (9)

  1. Čo mám robiť, keď každý večer nemôžem spať pre hluk, smrad z výfuku a vybrácie vytvorené z dislových rušňov.

Ďalšie komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ako si vybaviť vyhradené parkovacie miesto

A mať konečne pokoj s každodenným hľadaním miesta.

Beata Kalaiová

Aktualizované
3. júla 2018

Kategórie
Ako dobre bývať

Ako si vybaviť vyhradené parkovacie miesto
3.4 22 hodnotení

Žijeme v dobe, kedy voľné parkovacie miesta predstavujú chránené územné celky, po ktorých je maximálny dopyt, no takmer žiadna ponuka. Parkovanie dá občas poriadne zabrať všetkým, ktorí ešte nesiahli po vyhradenom parkovacom mieste.

Určite poznáte ten pocit, keď sa už tretí krát prevážate autom okolo bytovky a nie a nie nájsť jediné voľné parkovacie miesto. Táto situácia vie človeka rozhodiť. Priznajme si, že hoci vieme, že každodenný boj o voľné parkovacie miesto je náročný a stojí vás nemálo energie, času a pozitívneho naladenia. Napriek tomu, sa týmto peripetiám vystavujeme takmer denne.

Ak dúfate v to, že sa to raz zmení a aút bude čoraz menej, stúpajúci trend kúpy automobilov poukazuje na opačné tvrdenie. Teoreticky by situáciu mohli vyriešiť aj nápadití urban architekti, ktorí by, na autami preplnených sídliskách, navrhli funkčné riešenia.

Parkovanie sa vydáva na 1 kalendárny rok a musíte mať na jeho mieste trvalý pobyt

Poďme však k realite. Reálnym riešením situácie je zaistiť si vlastné vyhradené parkovacie miesto. Poradíme vám, ako na to.

1. krok: Administratívne úkony

Ak už ste odhodlaný ku kúpe svojho vlastného miesta na parkovanie, môžete svoje kroky nasmerovať priamo na webové stránky obecného alebo mestského úradu. Tu najdete oficiálne tlačivá k vybaveniu nového parkovacieho miesta.

Okrem žiadosti o vyhradenie parkovacieho miesta, si pripravte aj niekoľko ďalších prehlásení a dokumentov. Ste povinný predložiť platný občiansky preukaz, preukázať trvalý pobyt, čestné prehlásenie, že v lokalite parkoviska nevlastníte garáž, odstavné stojisko v garážovom dome, prípadne nemáte garáž alebo garážové odstavné stojisko v prenájme.

  • Identifikačné údaje (meno a priezvisko/názov spoločnosti, trvalá adresa/sídlo spoločnosti, rodné číslo/IČO, kontaktné údaje)
  • Upresnenie adresy na vyhradenie parkovacieho miesta
  • Evidenčné číslo motorového vozidla
  • K žiadosti sa prikladajú aj prílohy, ktoré sa líšia od prípadu, k prípadu (Kópia veľkého technického preukazu, celková situácia dopravného značenia, kópia preukazu ŤZP, Kópia parkovacieho preukazu ŤZP, Kópia rozhodnutia alebo komplexného posudku úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, Určenie použitia dopravných značiek a dopravných zariadení – (vydané cestným správnym orgánom – oddelením dopravných stavieb)

Povinnou súčasťou vašej žiadosti o vyhradenie nového parkovacieho miesta je aj situačný projekt, ktorý vypovedá o určení použitia dopravného značenia pre vyhradené parkovacie miesto. Po splnení všetkých administratívnych úkonoch je mestská časť povinná vám zabezpečiť vyhradené parkovacie miesto do 30 dní.

2. krok: Úhrada poplatkov

Ceny za využívanie vyhradeného parkovacieho miesta nie je možné paušalizovať. Ceny sa menia od regiónu, k regiónu a aj jednotlivé mestské časti majú rozličnú cenovú politiku. Pre predstavu si v Bratislave, v mestskej časti Petržalka, za parkovacie miesto zaplatíte približne 660 € za celoročné parkovacie spolu so zriaďovateľským poplatkom. Je to približne 1,80 € na deň, čo je pomerne akceptovateľná suma.

V iných mestských častiach Bratislavy by ste sa mohli pohybovať pri sume od 200 po 1 080 € za celoročné parkovanie na vyhradenom mieste. V ostatných slovenských mestách sa ceny pohybujú veľmi podobne, vždy cena závisí od lukrativity danej štvrte.

Parkovanie v Bratislave Ročný poplatok
Staré mesto1 003 €
Ružinov321,20 € s trvalým pobytom, 642,40 € bez
Nové Mesto28 centov/m2/deň (cca 1 124 € ročne)
Petržalka630 €
Dúbravka220 €
Rača9 centov/m2/deň
Karlova Ves345,29 €
Devínska Nová Vesminimálne 330 €
Parkovanie v krajských mestáchRočný poplatok
Banská Bystricaod 200 €
Žilinaod 200 € do 2 000 €
Košicerezidenčné karty 20-35 €
Trenčínrezidenčné karty od 20-80 €
Prešovrezidenčné karty od 35 € do 100 €, vyhradené parkovanie od 630 do 1 330 €
Popradrezidenčné karty 15 €, vyhradené parkovanie od 50 do 100 €
Trnavaod 150 do 400 €

3. krok: Predĺženie platnosti parkovného

Ako sme už spomínali, vyhradené parkovacie miesto vám patrí na jeden kalendárny rok. Ak ste medzičasom nezmenili plány, stačí požiadať o predĺženie povolenia a to ešte v lehote jeho platnosti. Aby sa nestalo, že vám po roku príde oznámenie o povinnosti odstrániť dopravné značenie. Postup je podobný, no administratívneho zaťaženia je o niečo menej.