Orchidea: Ako sa o ňu správne starať?

Starostlivosť o interiérové orchidey je jednoduchá, teda pokiaľ sa naučíte, ako ich správne pestovať. Tieto obľúbené kvety nájdete v rôznych farbách a veľkostiach v závislosti od ich odrody. Orchidey si vyžadujú malú starostlivosť a všetko čo pre ne musíte spraviť, je poskytnúť im optimálne svetlo, teplotu a vlhkosť.

Väčšina orchideí pre svoj optimálny rast potrebuje vlhké prostredie, a preto sa nemusíte báť im do kvetináča pridať rašeliniská, skalky, korok, drevené uhlie, piesok či obyčajnú zeminu. Základnú zmes na pestovanie orchideí tvorí hrubý perlit, nugety borovicovej kôry a mach sphagnum. Orchidey vyžadujú plytkú výsadbu a ich ideálne umiestnenie je do okna, do miestnosti orientovanej na východ až na juh. Tieto rastliny uprednostňujú jasné, avšak nepriame svetlo. Nedostatok svetla prirodzene vedie k zlému kvitnutiu, alebo až zvednutiu. Príliš veľa svetla však môže viesť k popáleniu listov, takže si na výbere miesta pre svoju novú kvetnatú spoločníčku dajte naozaj záležať.

Rovnako dôležitá je aj teplota. Zatiaľ čo orchidey tolerujú počas svojho bežného vegetačného obdobia chladnejšie ale aj teplejšie teploty, a sú teda dokonale adaptabilné, v noci si rastlina vyžaduje približne o 15 stupňov menej ako počas dňa, aby dostatočne kvitla.

Orchidey potrebujú dostatok vody, ale medzi jednotlivými zálievkami by ste ich mali nechať trochu vyschnúť. Jedným zo spôsobov kontroly zavlažovania je pichnutie prsta do kvetináča do hĺbky približne dvoch centimetrov. Ak vytiahnete suchý prst, je najvyšší čas dopriať vašej orchidey vodu. Rovnako ako iné izbové rastliny, aj orchidey tiež potrebujú primeranú vlhkosť interiéru, asi päťdesiat až sedemdesiat percent. Existuje niekoľko spôsobov, ako zvýšiť vlhkosť vo vašom dome či byte. Pod rastliny umiestnite tanier naplnený vodou alebo jednoducho použite zvlhčovač. Hnojte orchidey raz alebo dvakrát týždenne počas doby ich rastu, a po dozretí ich hnojenie obmedzte na mesačné alebo dvojmesačné intervaly.

Medzi ďalšie tipy na starostlivosť o orchidey patrí presádzanie, ktoré sa zvyčajne robí každý druhý rok. Ak vaše orchidey náhle prestanú kvitnúť aj napriek tomu, že majú pre svoj život ideálne podmienky, teda majú vhodné svetlo, teplotu a vlhkosť, potom môže byť potrebné opätovné presádzanie. Dávajte pozor aj na príznaky škodcov alebo chorôb. Orchidey sú príležitostne ovplyvnené červotočmi, šupinami a voškami. Spravidla sa dajú ľahko zmyť vodou alebo ošetriť insekticídnym mydlom.

Ako pestovať, polievať a starať sa o lopatkovec

lopatkovec
shutterstock

Izbová rastlina Lopatkovec patrí medzi tie najkrajšie izbové rastliny, ktoré si môžete zaobstarať. Jeho pestovanie je nenáročné a pýšiť sa môže nielen krásou, ale aj svojou schopnosťou čistiť vzduch. Táto tropická rastlina pochádza z juhovýchodnej Ázie a tropických oblastí Ameriky.

Lopatkovec alebo tiež latinsky Spathiphyllum

Na výber máte viac ako 40 druhov tejto krásnej rastliny. Názov si vyslúžil práve podľa nápadného vzhľadu listov, ktoré sú vernou kópiou lopatky. Návod ako pestovať túto krásnu rastlinu vám ponúkame krok za krokom.

ako pestovať lopatkovec

1. krok: výber vhodného miesta

Keďže Lopatkovec pochádza z trópov, miluje teplo a vlhko. Najlepšie preto bude, ak mu vyberiete miesto, ktoré bude slnečné a teplé. Hoci má Lopatkovec rád slnko, nikdy ho nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu, ktoré by ho mohlo spáliť. Najvhodnejšie je umiestniť ho k oknu, ktoré smeruje na západ alebo sever. Doprajte mu príjemnú izbovú teplotu, ktorá nebude mať tendenciu kolísať o 5-10 ° Celzia. V našom miernom klimatickom podnebí je nemožné zaručiť rastline pestovanej na záhrade celoročný komfort. No v letných mesiacoch, jej môžete nájsť tienisté a vlhké miesto, kde vám na pár teplých letných mesiacov bude robiť radosť aj von. Akonáhle sa ochladí, nezabudnite Lopatkovec presadiť do kvetináča a umiestniť ho do interiéru.

lopatkovec
pexels.com

2. krok: zalievanie rastliny

Tropické rastliny milujú vhlko, preto vodný manažment rastliny netreba zanedbať. Vždy keď zbadáte, že je zemina suchá, pokropte rastlinu tak, aby bola opäť vlhká.Rastlinku však nepremáčajte v zálievke a rovnako ju nenechávajte dlho o smäde. Na Lopatkovec by to malo fatálne následky. Vlhko rastline zabezpečíte aj pravidelným rosením listov z vodného rozprašovača. Pri správnej starostlivosti sa vám rastlinka odmení svojim nezabudnuteľným vzhľadom.

3. krok: starostlivosť o výživu rastliny

Lopatkovec je nenáročný, k dobrej kondícii mu stačí vhodné miesto a dostatok vlahy. Ak sa predsa len rozhodnete hnojiť, môžete použiť univerzálne hnojivo pre izbové rastliny, ktoré zriedite na polovičnú, prípadne štvrtinovú dávku. Hnojivo aplikujte raz do mesiaca v čase od jari do začiatku jesene. Ak by sa rastlina začala akokoľvek neželane meniť, stačí znížiť dávku hnojiva o polovicu.

lopatkovec
pexels.com

4. krok: rozpoznanie bežných chorôb rastliny

Najčastejšie chorobné prejavy sú spôsobené práve nesprávnym spôsobom zalievania Lopatkovca. Ak má vody primálo, objavíte zažltnuté listy a celkovo bude rastlina pomaly vädnúť. V opačnom prípade, ak ste rastline dopriali vody až priveľa, prejaví svoju nespokojnosť hnedými okrajmi listov. Priveľa vody môže viesť až k hnijúcim koreňom, čo je možné vyriešiť len presadením rastliny do novej pôdy bez hnilobných koreňov. Vo vlhkom prostredí sa môže veľmi dobre dariť voškám, roztočom a iným drobných škodcom, ktoré možete odstrániť chemicky alebo za pomoci doma vyrobeného insekticídu:

Rozmiešajte 1 lyžičku (15 ml) rastlinného oleja, 3 lyžičky (16 g) kajenského korenia a 1 lyžičku (12 g) tuhého mydla na báze prírodných tukov, v jednom litri teplej vody. Dôkladne premiešajte a rozprašovačom nastriekajte na listy Lopatkovca.

5. krok: vypestovanie a rozmnožovanie rastliny

Rastlinka si pri dobrej starostlivosti bude pravdepodobne pýtať o niečo väčší črepník. Ak presádzate akurát na jar, môžete si rastlinku aj rozmnožiť. Je to jednoduché. Rozdelíte si jednotlivé trsy tak, aby mal každý svoj koreňový systém a zasadíte ich do čerstvej pôdy. Takto si dopestujete množstvo krásnych Lopatkovcov.