Orchidea: Ako sa o ňu správne starať?

Starostlivosť o interiérové orchidey je jednoduchá, teda pokiaľ sa naučíte, ako ich správne pestovať. Tieto obľúbené kvety nájdete v rôznych farbách a veľkostiach v závislosti od ich odrody. Orchidey si vyžadujú malú starostlivosť a všetko čo pre ne musíte spraviť, je poskytnúť im optimálne svetlo, teplotu a vlhkosť.

Väčšina orchideí pre svoj optimálny rast potrebuje vlhké prostredie, a preto sa nemusíte báť im do kvetináča pridať rašeliniská, skalky, korok, drevené uhlie, piesok či obyčajnú zeminu. Základnú zmes na pestovanie orchideí tvorí hrubý perlit, nugety borovicovej kôry a mach sphagnum. Orchidey vyžadujú plytkú výsadbu a ich ideálne umiestnenie je do okna, do miestnosti orientovanej na východ až na juh. Tieto rastliny uprednostňujú jasné, avšak nepriame svetlo. Nedostatok svetla prirodzene vedie k zlému kvitnutiu, alebo až zvednutiu. Príliš veľa svetla však môže viesť k popáleniu listov, takže si na výbere miesta pre svoju novú kvetnatú spoločníčku dajte naozaj záležať.

Rovnako dôležitá je aj teplota. Zatiaľ čo orchidey tolerujú počas svojho bežného vegetačného obdobia chladnejšie ale aj teplejšie teploty, a sú teda dokonale adaptabilné, v noci si rastlina vyžaduje približne o 15 stupňov menej ako počas dňa, aby dostatočne kvitla.

Orchidey potrebujú dostatok vody, ale medzi jednotlivými zálievkami by ste ich mali nechať trochu vyschnúť. Jedným zo spôsobov kontroly zavlažovania je pichnutie prsta do kvetináča do hĺbky približne dvoch centimetrov. Ak vytiahnete suchý prst, je najvyšší čas dopriať vašej orchidey vodu. Rovnako ako iné izbové rastliny, aj orchidey tiež potrebujú primeranú vlhkosť interiéru, asi päťdesiat až sedemdesiat percent. Existuje niekoľko spôsobov, ako zvýšiť vlhkosť vo vašom dome či byte. Pod rastliny umiestnite tanier naplnený vodou alebo jednoducho použite zvlhčovač. Hnojte orchidey raz alebo dvakrát týždenne počas doby ich rastu, a po dozretí ich hnojenie obmedzte na mesačné alebo dvojmesačné intervaly.

Medzi ďalšie tipy na starostlivosť o orchidey patrí presádzanie, ktoré sa zvyčajne robí každý druhý rok. Ak vaše orchidey náhle prestanú kvitnúť aj napriek tomu, že majú pre svoj život ideálne podmienky, teda majú vhodné svetlo, teplotu a vlhkosť, potom môže byť potrebné opätovné presádzanie. Dávajte pozor aj na príznaky škodcov alebo chorôb. Orchidey sú príležitostne ovplyvnené červotočmi, šupinami a voškami. Spravidla sa dajú ľahko zmyť vodou alebo ošetriť insekticídnym mydlom.

Návod: Ako pestovať a starať sa o pivonky?

shutterstock

Pivonky mali v starodávnych dobách veľkú hodnotu. Podľa náboženských tradícií patrila medzi cennú rastlinu, ktorá mala hodnotu manželského vena. Prvé zmienky o pivonke sú z oblasti Číny, neskôr sa rastlina pestovala v Japonsku a v Európe je známa len posledných 200 rokov.

Pivonka vašu záhradu nielen okrášli, no dodá jej navyše nádhernú vôňu. Môžete si vybrať bylinnú alebo drevnatú odrodu, ktoré sa mierne odlišujú spôsobom pestovania. Pivonka si nevyžaduje zložitú starostlivosť, čo praje aj pestovateľom – začiatočníkom.

Táto odolná trvalka vám bude zdobiť záhradu desať rokov, počas ktorých bude krásna nielen na pohľad, no jej vôňa vám spríjemní každý deň. Stačí sa riadiť, podľa týchto pár krokov starostlivosti a krásne rozkvitnutá záhrada bude vašou odmenou.

pivonka
pexels.com

Starostlivosť o pivonky v 5 krokoch

1. Krok: Výber vhodného miesta

Pivonky milujú slnko, preto ich umiestnite na slnečné stanovište alebo do polotieňa. Zo sadením je vhodné začať hneď na jar a vybrať si sadenice, ktoré sú dobre zakorenené. Miesto, kam pivonky zasadíte je potrebné porýľovať do hĺbky 50-60 cm, aby mala rastlina možnosť poriadne zakoreniť.

Pivonkám vyhovuje priepustná zásaditá pôda a spodnou drenážou im zabezpečíte zdravé prospievanie. Nemusíte ich však sadiť veľmi hlboko, pretože by mohli stratiť kvety. Najideálnejšie je sadiť výhonky šikmo, čím získajú väčší objem a vy sa tak budete tešiť z nádherne rozkvitnutého kríku.

pivonka
pexels.com

2. Krok: Zalievanie rastliny

Rastlina si nepotrpí na časté zalievanie. Postačí im stredne časté zalievanie, ktoré sa odvíja od toho, koľko slnečného žiarenia sa pivonkám dostáva. Ak je pôda veľmi suchá, polejte ju. Nikdy však rastlinu nepremáčajte. Častým polievaním by vám mohli odhniť korene a vtedy už rastlinu nie je možné zachrániť. Doprajte preto pivonkám dostatok vlahy, ktoré je priamo úmerné slnečnému žiareniu.

3. Krok: Starostlivosť o výživu rastliny

Pivonka nie je náročná, a preto si výživu vie vytiahnuť priamo z pôdy, v ktorej ju pestujete. Prvé tri roky rastlina nepotrebuje dodatočné hnojivo, čo vám veľmi zjednoduší jej pestovanie. Po tomto období siahnite po minerálnom hnojive najlepšie hneď na jar a na jeseň môžete plytko do pôdy zapracovať aj kompost. Takto vyživenej rastline sa bude dariť výborne.

pivonka
pexels.com

4. Krok: Rozpoznanie bežných chorôb rastliny

Pivonky sú veľmi odolné rastlinky, ktoré vám budú robiť radosť po celý rok. Niekedy sa aj napriek dobrej starostlivosti chorobám a škodcom nevyhnete. Najčastejšie sa môžete stretnúť s pivonkovou plesňou, ktorá sa šíri od stonky až ku kvetu. Spozorovať tento nepriaznivý stav môžete, ak vám púčiky začnú rýchlo vysychať a stonka bude veľmi slabá, čo zapríčiní je lámanie. V tejto fáze, môžete pivonke dopriať fungicíd a podporiť ju tyčou, vďaka ktorej sa slabá stonka nezlomí.

5. Krok: Vypestovanie a rozmnožovanie rastliny

Pivonky si môžete namnožiť len so starších mohutných rastlín, ktoré majú minimálne 10 púčikov. Najideálnejší mesiac na rozmnožovanie je september. Rastlinu vykopeme a delíme ju priamo od koreňov. Vezmite si na to ostrý nôž, ktorým oddelíte jednotlivé časti rastlinky, ktoré majú minimálne tri púčiky. Ak by ste si rastlinu oddelili s menším počtom púčikov, nedarilo by sa jej veľmi dobre a na kvitnutie by ste mohli čakať aj tri roky. S tromi púčikmi vám trvalka vydrží ďalších desať rokov v plnej kondícii.