Návod: Ako na prepis auta v rámci i mimo okresu (pri žiadosti online ušetríte až 50 % z poplatku za prepis)

prepis auta
shutterstock

Ak ste sa stali novým majiteľom už používaného vozidla, čaká vás povinnosť toto auto prihlásiť na Vaše meno, na dopravnom inšpektoráte v mieste vášho bydliska. Máme pre vás niekoľko rád, ako takýto prepis auta absolvovať čo najrýchlejšie.

Ak auto mení majiteľa v rámci okresu, nie je nutné ho odhlasovať a prihlasovať. Stačí vyplniť tlačivo “Žiadosť o priamy prevod držby vozidla v aktuálnom okrese”. Ak je to aj váš prípad, stačí preskočiť v článku o čosi nižšie, aby ste sa dozvedeli ako postupovať.

V situácii, keď ste sa stali novým majiteľom auta medzi okresmi, to bez odhlásenia a prihlásenia nepôjde.

Odhlásenie vozidla

Aby ste mohli vozidlo prihlásiť, musí ho pôvodný majiteľ vo svojom okrese odhlásiť. Pri odhlasovaní auta musia byť prítomní obaja účastníci, teda predchádzajúci majiteľ, ako aj nový majiteľ vozidla. Ak nemáte možnosť byť v čase odhlasovania na dopravnom inšpektoráte, bude pôvodný majiteľ potrebovať úradne overené splnomocnenie na daný úkon od vás. Ak prepisujete vozidlo v rámci rodiny (napr. otec predáva auto synovi), pri odhlásení stačí byť len majiteľ vozidla, v tomto prípade otec.

Po odhlásení vozidla odovzdá pôvodný majiteľ čipovú kartu osvedčenia o evidencií vozidla („malý technický preukaz“) na Dopravnom inšpektoráte a do II. časti osvedčenia o evidencii vozidla príslušník policajného zboru zapíše informáciu o odhlásení vozidla. Ako nový majiteľ si technický preukaz beriete so sebou. Na prepis máte 30 dní. Po uplynutí tejto lehoty bude musieť vozidlo prejsť kontrolou originality, ak ho budete chcieť prihlásiť.

Povinné zmluvné poistenie

Aby ste mohli vozidlo prihlásiť, musíte mať uzatvorené Povinné zmluvné poistenie (PZP). Výška poplatku závisí od veku a výkonu vozidla. Po jeho uzatvorení sa pri prihlasovaní vozidla budete musieť preukázať potvrdením o uhradení poistného, ako aj dokladom o poistení vozidla. Vašej poisťovni (v prípade prepisu medzi okresmi) dodatočne doplníte EČV. Podľa zákona by ste mali mať PZP uzatvorené presne vo chvíli, keď pôvodný majiteľ auto odhlásil a vy si už svoje nové auto beriete domov. V tomto prípade si preto PZP uzatvorte napr. deň predtým, ako si idete po nové vozidlo.

Prihlásenie vozidla

Ak nechcete nechať dĺžku vašej návštevy na Dopravnom inšpektoráte na náhodu, odporúčame vám rezervovať si termín. Ten si môžete zarezervovať prostredníctvom stránky Ministerstva vnútra. Na získanie termínu nepotrebujete občiansky preukaz s čipom. Po úspešnom zarezervovaní si termínu získate PIN kód, ktorý zadáte na dopravnom inšpektoráte do automatu na poradové lístky.

Termín, ktorý ste si zarezervovali, slúži na podanie už vyplnenej žiadosti. Tú môžete podať až po obhliadke vozidla. Prispôsobte teda zarezervovaný termín tak, aby ste mali čas na obhliadku vozidla a vyplnenie formulárov. Pri prihlásení vozidla z iného okresu odovzdáte staré značky (evidenčné čísla) a dostanete rovno nové, ktoré si následne sami namontujete.

Bez administratívy to nepôjde

Pri prepise vozidla v rámci okresu vám tabuľky z EČV zostávajú bez zmeny. Na prepis stačí vyplniť tlačivo „Žiadosť o priamy prevod držby vozidla v aktuálnom okrese“ a následne zúčastniť sa obhliadky vozidla.

Ak auto prepisujete medzi okresmi, musí byť odhlásené v pôvodnom okrese. Následne ho vyplnením tlačiva „Žiadosť o prihlásenie vozidla do evidencie“, prihlásite do nového okresu. Po vyplnení žiadosti taktiež nasleduje obhliadka vozidla.

Obhliadka vozidla

Obhliadka vozidla prebieha na dopravných inšpektorátoch v rôznych termínoch, preto si ich overte na stránke Ministerstva vnútra. Počas obhliadky príslušník policajného zboru vyplní aktuálny stav tachometra, ako aj skontroluje zhodu VIN čísel na vozidle s VIN v žiadosti. VIN číslo sa nachádza na karosérii vozidla. Výrobcovia automobilov umiestňujú VIN čísla rôzne. Môže byť vyrazené v priestore motora, alebo aj na podbehoch pod dverami vodiča. Po obhliadke auta si musíte dať dole značky (evidenčné čísla) a odovzdať pri prepise.

Zapísanie nového majiteľa

Po úspešnej obhliadke uhradíte správny poplatok v automate na dopravnom inšpektoráte. Výška poplatkov za prihlásenie vozidla:

 

VýkonPoplatok
do 80 kW (vrátane)33 EUR
od 80 do 86 kW (vrátane) 90 EUR
od 86 do 92 kW (vrátane) 110 EUR
od 92 do 98 kW (vrátane) 150 EUR
od 98 do 104 kW (vrátane) 210 EUR
od 104 do 110 kW (vrátane)260 EUR
od 110 do 121 kW (vrátane) 360 EUR
od 121 do 132 kW (vrátane) 530 EUR
od 132 do 143 kW (vrátane) 700 EUR
od 143 do 154 kW (vrátane) 870 EUR
od 154 do 165 kW (vrátane)1 100 EUR
od 165 do 176 kW (vrátane) 1 250 EUR
od 176 do 202 kW (vrátane) 1 900 EUR
od 202 do 228 kW (vrátane) 2300 EUR
od 228 do 254 kW (vrátane) 2 700 EUR
od 254 kW 3 900 EUR

Pri prepise v okrese odovzdáte pôvodnú čipovú kartu osvedčenia o evidencií časť I. príslušník policajného zboru vám vydá nové osvedčenie o evidencii II. a časť I. Vám doručí bezplatne kuriér do 30 dní.

Pri prepise medzi okresmi odovzdávate aj pôvodne EČV. Dostanete nové tabuľky s EČV, ako aj potvrdenie o evidencií časť II. Rovnako vám I. časť osvedčenia o evidencií vozidla doručí kuriér do 30. dní.

Ak máte záujem o EČV podľa vlastného výberu, pripravte si sumu 331 EUR za vydanie dvoch kusov tabuliek s EČV.

Prepis vozidla nemusí znamenať deň strávený na dopravnom inšpektoráte. Stačí, ak sa budete riadiť našimi radami a návštevu skrátite na maximálne 3 hodiny. Ak si v čomkoľvek nebudete istí, pracovníci Dopravného inšpektorátu vám určite radi pomôžu.

Komentáre (3)

  1. Ked kúpim auto v Trenčíne, já som z Martina – predavajúcemu dám plnú moc na odhlásenie a kúpnu zmluvu – doklady overené na matrike stačia ? Ako pôjdem z autom domov, keď doklady od auta musia ostať na odhlásenie u predavajúceho ?

  2. Dobrý deň chcem prihlásiť auto z iného okresu do okresu auto má 192 kW ročník 2007 koľko budem platiť?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Ušetrite v domácnosti ročne až 1 095 € vďaka týmto 15 tipom

unsplash.com

Šetrenie sa začína v domácnosti a hoci sa vám nezdá, že rozhadzujete – peniaze sa rozkotúľajú ľahko. Koľkokrát miniete počas dňa celkom spontánne 1-3 eurá? Ranná káva, rýchly sendvič na obed, croissant na čerpacej stanici, 3 kopčeky zmrzliny počas prechádzky v meste a po práci nejaké to pivo alebo limonáda s priateľmi. Toto všetko vás stojí nemalé peniaze, veď ak by sa vám podarilo denne ušetriť aspoň 3 eurá, dostali by ste už na peknú sumu – 1 095 € ročne. Mnohí z nás sa nechcú vzdať tohto malého luxusu a drobných denných pôžitkov. Ale práve tie môžu byť príčinou neúspešného šetrenia. Inšpirujte sa našimi tipmi a dostaňte svoje výdavky opäť pod kontrolu.

1. Spravte si kávu doma

Tento tip zrejme nebude veľmi obľúbený a bude sa čítať ťažko. Veď čo je lepšie, ako posedieť si v dobrej kaviarni a vychutnať si kvalitnú organickú kávu. Ale skúsme si to spočítať – jedna káva stojí približne 1,50 € – a nemusíte byť ani silný kávičkár, aby ste si ju dopriali každý deň. A teraz ruku na srdce, koľkokrát si doprajete aj viac kofeínu? Skúste náš prístup: Určite si deň (dni) kedy si doprajete návštevu obľúbenej kaviarne a pozvyšok týždňa si lahodný nápoj pripravujte doma.

Káva
unsplash.com

2. Naplánujte si týždenné menu

Nakupovanie potravín počas víkendu a plán varenia na celý týždeň vám pomôžu ušetriť nemalé peniaze. Práve jedlo v reštauráciách a donášky sú najčastejším výdavkom pre väčšinu mestských domácností. Ak budete pravidelne variť, usporíte nielen za účty, ale aj obslužné či dovoz. Počas nákupov vždy myslite aj na malé snacky, ktoré sa vám počas týždňa budú hodiť a eliminujú neplánované výdavky. Predražené nápoje a keksíky z čerpacej stanice naozaj nepotrebujete!

unsplash.com

3. Venujte čas svojim peniazom

Pracujeme, zarábame a platíme. Inkasá, splátky, trvalé príkazy každý mesiac pravidelne ujedajú z nášho účtu. No a potom sú tu desiatky iných platieb. Máte v nich prehľad? Vzťah medzi vami a vašimi peniazmi je podobný ako iné vzťahy – minimálne v tom, že ak ho chcete zlepšiť, musíte sa mu venovať. Dajte si aspoň raz týždenne “rande”, počas ktorého zaktualizujete svoj rozpočet, skontrolujte svoje účty a sledujte pokrok v porovnaní s vašimi finančnými cieľmi.

Účty
unsplash.com

4. Zrušte “káblovku”

Zrušiť televíziu? Nikdy! Pravda je však taká, že s online službami, ako je Netflix alebo HBO GO môžete sledovať svoje seriály a filmy za zlomok nákladov káblovej televízie. Navyše takmer všetky televízne programy majú v súčasnosti k dispozícii svoj videoarchív, kde si môžete pozrieť obľúbené relácie online, vtedy kedy potrebujete. Úspory, ktoré vám vzniknú vyradením klasického televízora môžete využiť na ďalší finančný cieľ – napríklad splátku, cestovanie či faktúru za telefón.

Televízia
unsplash.com

5. Nastavte si svoju myseľ

Pod vplyvom sociálnych médií, ktoré sústavne kontrolujú náš život, sa často stávame obeťou “strachu z toho, že nám niečo ujde” a prepadáme mentálnemu nastaveniu “žijeme len raz”. Áno, je dôležité žiť v prítomnosti a vychutnať si každú vzácnu chvíľu života, ale myslite aj na budúce časy. Bez kontroly a rovnováhy sa prichytíte, ako si schvaľujete čoraz viac nákupov a miniete viac než máte.

nakupovanie
pexels.com

6. Sledujte svoje finančné ciele

Špecifikujte presne to, čo chcete dosiahnuť. Nestačí len povedať: “Chcem si našetriť na nové auto”. Musíte si presne zmapovať, koľko peňazí potrebujete a kde každý mesiac bude potrebné priškrtiť výdavky, aby ste naplnili svoj cieľ. Keď viete čo chcete dosiahnuť, je väčšia pravdepodobnosť, že vám sporenie vydrží dlhšiu dobu.

Peniaze
unsplash.com

7. Nedarí sa vám sporiť? Tak syslite!

Snažíte sa posielať každý mesiac na sporiaci účet určitú čiastku, ale nie vždy vám to vychádza? Možno nie ste sporiaci typ. Na dovolenku si môžete našetriť aj celkom nenápadne, bez toho aby ste o tom vedeli.

Nová mobilná 365.bank prináša funkcionalitu Syslenie, ktorá bude odkladať vaše peniaze namiesto vás na základe dvoch sporiacich pravidiel: Buď sa každá vaša platba zaokrúhli na 1, 5 prípadne 10 €, alebo ak robíte viac bankových prevodov, ako platieb kartou, appka vám pošle na Syslenie prebytočné centy zo všetkých prijatých a odoslaných platieb (vrátane platieb kartou).

Už pri výbere pravidla zistíte, koľko by ste pri danom type zaokrúhľovania mohli ušetriť. A úspory sa na Syslení úročia do výšky 1 500 € úrokom až 3,65 % ročne.

8. Všímajte si ceny

Zameranie sa na ciele vyžaduje disciplínu a odhodlanie. Šetrenie môže byť spočiatku jednoduché a vzrušujúce, ale po chvíli môžete túto počiatočnú motiváciu stratiť. Začnú sa objavovať ďalšie a ďalšie veci, na ktoré môžete minúť peniaze. Ak nechcete vypadnúť zo správneho kurzu – majte pod kontrolou plnenie cieľov, ktoré ste si vytýčili a všímajte si ceny. Viete napríklad koľko stojí 10 vajec alebo liter mlieka? Ak sa zorientujete v cenách, budete sa vedieť správne rozhodovať a premrštené, nevýhodné ponuky ľahšie identifikujete.

účet
pixabay.com

9. Počkajte 48 hodín a potom kupujte

V súčasnosti môžete mať všetko, čo len chcete – stačí jedno kliknutie na tlačidlo a prichádza okamžité uspokojenie. Časté impulzné nákupy vás však môžu dostať ľahko do mínusu. Ako tomu predísť?

Jednoducho: Počkajte 48 hodín pred každou platbou prevyšujúcou hraničnú sumu, ktorú si vopred stanovíte. Môžete napríklad začať 20 eurami. Čoskoro zistíte, že väčšina položiek je skôr túžbou ako potrebou. Využite čas a zamyslite sa hlbšie nad vašimi výdavkami.

unsplash.com

10. Buďte kreatívni a vyrobte darčeky

Nebojte sa ušetriť peniaze a nájsť alternatívny spôsob, ako osláviť narodeniny a sviatky. Skúste vyjadriť svoju lásku k priateľom a rodinným príslušníkom kreatívne a vytvorte im vlastnoručné darčeky. Budú nielen finančne prijateľnejšie, ale najmä originálne. Rukou napísaná báseň, namaľovaný obraz či vyrobený šperk sú emocionálne hodnotnejšie než klasický dar, ktorý nikdy oslávenec možno ani nevyužije. Väčšina ľudí ocení myšlienku a čas, ktorý vložíte do prípravy takéhoto prekvapenia viac ako čokoľvek.

maľovanie
unsplash.com

11. Uprednostnite kvalitu nad množstvom

Hoci sa vám výber lacnejšej položky v obchode s elektronikou či oblečením môže zdať lákavý, niekedy je lepšie investovať do kvality. Ušetríte v tom, že daná položka vám vydrží dlhšie, bez potreby jej častého obmieňania. Nenakupujte bezhlavo veci iba preto, že sú lacné alebo v akcii. Ušetrite peniaze a získajte najkvalitnejší produkt, ktorý si môžete dovoliť.

Týka sa to aj potravín: Nákup kvalitných biopotravín, zdravších a výživnejších produktov vám ušetrí peniaze, ktoré by ste v budúcnosti zaplatili za zdravotnú starostlivosť a lieky. Kašlite na lacné, chemicky spracované produkty a siahnite po zdravšej alternatíve. Starajte sa o svoje zdravie a vyberte si kvalitu, kedykoľvek budete môcť, aj keby to malo byť v menšom množstve.

nakupovanie
pixabay.com

12. Pozvite priateľov k sebe

Toto dôverne poznáme – čím viac priateľov máte, tým viac peňazí míňate na spoločné obedy a narodeninové oslavy. Zmeňte to! Namiesto toho, aby ste si dali jedlo v dobrej reštaurácii, uvarte vašim blízkym oslávencom jedlo doma. Hoci sa to nezdá, týmto spôsobom môžete ušetriť nemalé peniaze. Ušetriť môžete nielen vysoké účty v reštaurácii, ale i poplatky pri parkovaní. Vlastnoručne pripravené jedlo si navyše vychutnáte s priateľmi v uvoľnenejšej a intímnejšej atmosfére.

priatelia, večera
unsplash.com

13. Kontrolujte spotrebu energií

Voda a elektrina – s radami k ich úspornejšej spotrebe ste sa už určite stretli. Ako je to však v realite? Investovali ste do úspornejšej sprchovej hlavice? Sprchujete sa alebo stále radšej uprednostňujete dlhší kúpeľ?

Na elektrine sa dá ušetriť už pri kúpe spotrebičov. Nepodceňujte ich výber a kupujte si spotrebiče v najúspornejšej energetickej triede, označenej ako písmenom A. Samozrejme, pozor si treba dať aj na svietenie. Dbajte na to, aby sa svietilo len v miestnosti, v ktorej sa práve nachádzate. Používanie úsporných LED žiaroviek je v súčasnosti už samozrejmosťou. Máte ich aj vy?

šetrenie energií
unsplash.com

14. Nakupujte cez internet a počkajte na zľavy

Túžite po novom mobile či najnovšom parféme? Skôr, ako si ich impulzívne kúpite v prvej predajni, pozrite si ako sa pohybujú ceny na internete. V súčasnosti máte k dispozícii aj niekoľko cenových porovnávačov, ktoré vám výber najlacnejšieho produktu uľahčia.

Využiť tiež môžete rôzne zľavové portály a internetové stránky, ktoré sú známe lacným tovarom a bezplatným doručením. Niekedy sa oplatí počkať na tovar dlhšie. Počas akcií ako Black Friday a iných výpredajov môžete nakúpiť aj za tretinové ceny.

Nakupovanie, internet
pixabay.com

15. Sledujte svoj pokrok

Zlepšenie svojho sporenia čo i len o 1 % je stále lepšie ako nič. Sledujte svoj pokrok a pokračujte v snahe zvyšovať ho z mesiaca na mesiac (a z roka na rok). Krok za krokom, každý deň, môžete dosiahnuť až 20 % úspor. Dôležité je nájsť spôsob šetrenia financií, ktorý vám vyhovuje. Veríme, že naše tipy vám v tom pomôžu a konkrétne opatrenia začnete pomaly začleňovať do vašej vlastnej stratégie.

Držíme vám v tom palce!

Foto: pixabay.comunsplash.com, pexels.comreshot.com 

Tento článok vznikol v spolupráci s 365 bankou.

365 banka je nová slovenská banka, kde si vybavíte všetko online za pár minút mobilom, nikam nemusíte chodiť a účet s kartou máte zadarmo. Okrem toho môžete platiť cez Google Pay a v mobilnej appke nájdete množstvo šikovných funkcií a výhod, ako napr. vrátenie peňazí z nákupu u vybraných partnerov alebo sporenie s úrokom až 3,65 % ročne do sumy 1 500 €.