Krok za krokom ako na prepis auta

prepis auta
Krok za krokom ako na prepis auta
3.7 6 hodnotení

Ak ste sa stali novým majiteľom už používaného vozidla, čaká vás povinnosť toto auto prihlásiť na Vaše meno, na dopravnom inšpektoráte v mieste vášho bydliska. Máme pre vás niekoľko rád, ako takýto prepis auta absolvovať čo najrýchlejšie.

Ak auto mení majiteľa v rámci okresu, nie je nutné ho odhlasovať a prihlasovať. Stačí vyplniť tlačivo “Žiadosť o priamy prevod držby vozidla v aktuálnom okrese”. Ak je to aj váš prípad, stačí preskočiť v článku o čosi nižšie, aby ste sa dozvedeli ako postupovať.

V situácii, keď ste sa stali novým majiteľom auta medzi okresmi, to bez odhlásenia a prihlásenia nepôjde.

Odhlásenie vozidla

Aby ste mohli vozidlo prihlásiť, musí ho pôvodný majiteľ vo svojom okrese odhlásiť. Pri odhlasovaní auta musia byť prítomní obaja účastníci, teda predchádzajúci majiteľ, ako aj nový majiteľ vozidla. Ak nemáte možnosť byť v čase odhlasovania na dopravnom inšpektoráte, bude pôvodný majiteľ potrebovať úradne overené splnomocnenie na daný úkon od vás.

Po odhlásení vozidla odovzdá pôvodný majiteľ čipovú kartu osvedčenia o evidencií vozidla („malý technický preukaz“) na Dopravnom inšpektoráte a do II. časti osvedčenia o evidencii vozidla príslušník policajného zboru zapíše informáciu o odhlásení vozidla. Na prepis máte 30 dní. Po uplynutí tejto lehoty bude musieť vozidlo prejsť kontrolou originality, ak ho budete chcieť prihlásiť.

Povinné zmluvné poistenie

Aby ste mohli vozidlo prihlásiť, musíte mať uzatvorené Povinné zmluvné poistenie (PZP). Výška poplatku závisí od veku a výkonu vozidla. Po jeho uzatvorení sa pri prihlasovaní vozidla budete musieť preukázať potvrdením o uhradení poistného, ako aj dokladom o poistení vozidla. Vašej poisťovni (v prípade prepisu medzi okresmi) dodatočne doplníte EČV.

Prihlásenie vozidla

Ak nechcete nechať dĺžku vašej návštevy na Dopravnom inšpektoráte na náhodu, odporúčame vám rezervovať si termín. Ten si môžete zarezervovať prostredníctvom stránky Ministerstva vnútra. Na získanie termínu nepotrebujete občiansky preukaz s čipom. Po úspešnom zarezervovaní si termínu získate PIN kód, ktorý zadáte na dopravnom inšpektoráte do automatu na poradové lístky.

Termín, ktorý ste si zarezervovali, slúži na podanie už vyplnenej žiadosti. Tú môžete podať až po obhliadke vozidla. Prispôsobte teda zarezervovaný termín tak, aby ste mali čas na obhliadku vozidla a vyplnenie formulárov.

Bez administratívy to nepôjde

Pri prepise vozidla v rámci okresu vám tabuľky z EČV zostávajú bez zmeny. Na prepis stačí vyplniť tlačivo „Žiadosť o priamy prevod držby vozidla v aktuálnom okrese“ a následne zúčastniť sa obhliadky vozidla.

Ak auto prepisujete medzi okresmi, musí byť odhlásené v pôvodnom okrese. Následne ho vyplnením tlačiva „Žiadosť o prihlásenie vozidla do evidencie“, prihlásite do nového okresu. Po vyplnení žiadosti taktiež nasleduje obhliadka vozidla.

Obhliadka vozidla

Obhliadka vozidla prebieha na dopravných inšpektorátoch v rôznych termínoch, preto si ich overte na stránke Ministerstva vnútra. Počas obhliadky príslušník policajného zboru vyplní aktuálny stav tachometra, ako aj skontroluje zhodu VIN čísel na vozidle s VIN v žiadosti. VIN číslo sa nachádza na karosérii vozidla. Výrobcovia automobilov umiestňujú VIN čísla rôzne. Môže byť vyrazené v priestore motora, alebo aj na podbehoch pod dverami vodiča.

Zapísanie nového majiteľa

Po úspešnej obhliadke uhradíte správny poplatok v automate na dopravnom inšpektoráte. Výška poplatkov za prihlásenie vozidla:

 

VýkonPoplatok
do 80 kW (vrátane)33 EUR
od 80 do 86 kW (vrátane) 90 EUR
od 86 do 92 kW (vrátane) 110 EUR
od 92 do 98 kW (vrátane) 150 EUR
od 98 do 104 kW (vrátane) 210 EUR
od 104 do 110 kW (vrátane)260 EUR
od 110 do 121 kW (vrátane) 360 EUR
od 121 do 132 kW (vrátane) 530 EUR
od 132 do 143 kW (vrátane) 700 EUR
od 143 do 154 kW (vrátane) 870 EUR
od 154 do 165 kW (vrátane)1 100 EUR
od 165 do 176 kW (vrátane) 1 250 EUR
od 176 do 202 kW (vrátane) 1 900 EUR
od 202 do 228 kW (vrátane) 2300 EUR
od 228 do 254 kW (vrátane) 2 700 EUR
od 254 kW 3 900 EUR

Pri prepise v okrese odovzdáte pôvodnú čipovú kartu osvedčenia o evidencií časť I. príslušník policajného zboru vám vydá nové osvedčenie o evidencii II. a časť I. Vám doručí bezplatne kuriér do 30 dní.

Pri prepise medzi okresmi odovzdávate aj pôvodne EČV. Dostanete nové tabuľky s EČV, ako aj potvrdenie o evidencií časť II. Rovnako vám I. časť osvedčenia o evidencií vozidla doručí kuriér do 30. dní.

Ak máte záujem o EČV podľa vlastného výberu, pripravte si sumu 331 EUR za vydanie dvoch kusov tabuliek s EČV.

Prepis vozidla nemusí znamenať deň strávený na dopravnom inšpektoráte. Stačí, ak sa budete riadiť našimi radami a návštevu skrátite na maximálne 3 hodiny. Ak si v čomkoľvek nebudete istí, pracovníci Dopravného inšpektorátu vám určite radi pomôžu.

Komentáre (3)

  1. Ked kúpim auto v Trenčíne, já som z Martina – predavajúcemu dám plnú moc na odhlásenie a kúpnu zmluvu – doklady overené na matrike stačia ? Ako pôjdem z autom domov, keď doklady od auta musia ostať na odhlásenie u predavajúceho ?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ako na zariadenie domu krok za krokom
4.8 4 hodnotení

Podarilo sa vám získať dom, po ktorom ste dlho túžili a už si pýta len dotvoriť do krásy?

Poradíme vám, ako si zariaďovanie domu užiť a z vašej nehnuteľnosti vyčarovať útulne rodinné hniezdo.

Papierovanie a vybavovačky v procese kúpy, prevodu nehnuteľností alebo starosti okolo stavby dokážu poriadne vyčerpať. A tak sa ľahko stane, že pred finále dokončenia vysnívaného domu vám zostane už len trochu energie, ktorú ste ochotní vložiť do výberu obkladu do kúpeľne či dverí. O farbe kobercov, či vôbec o kobercoch alebo takých závesoch nieto ani reči.

zar-2Pred koncom sa však netreba vzdávať. Vybraný nábytok, farby a doplnky by mali spoločne nielen fungovať, ale aj hrať. Melódiu, ktorá vás neomrzí ani po 10-tich rokoch. Bolo by škodou kupovať a meniť zariadenie domu za krátky čas opäť, len preto, že sa ste sa nechali ovládnuť pesimizmom úradov, bánk či dokonca povrchným prístupom v predajniach a na zariaďovanie dôkladne nesústredili.

zar-1Zariadenie domu – viete, čo chcete?

Podarilo sa vám buď dom kúpiť, postaviť alebo ste ho zdedili. Už len tým ste podstúpili proces, ktorý si vyžaduje čas, trpezlivosť a obetu rôzneho druhu aj v prospech financovania rôznych úprav a stavebných prác.

Dôležitý začiatok vytvoril váš zodpovedný vzťah k príbytku a s ním prichádzajú aj vaše prvé úvahy o jeho interiéri. Obraz a nálada, ktorá sa vám dostatočne dostane pod kožu potrebuje jediné: konkrétny a funkčný návrh pre každý jeden centimeter priestoru domu.

Dispozičné riešenie musíte poznať z pamäti

Vaša predstava kráča ruka v ruke s dispozíciou. Samozrejme, existuje rozdiel, ako ju vnímate. Ak ste dom postavili už jeho samotný návrh v sebe ukrýva rozvrhnutie miestností s napojením na inžinierske siete a ak nie hotový, minimálne načrtnutý dizajn interiéru. Výhodou stavby domu je to, že vy sami si ju určíte. Ak však prerábate hotový dom, jeho zariaďovanie bude vychádzať z dispozície, ktorej sa jeho prípadné úpravy musia prispôsobiť.

Zmerajte si svoje možnosti

Predtým, ako začnete premýšľať a vymýšľať, pomerajte si všetky dôležité rozmery, aby ste už od začiatku pracovali s reálnymi číslami a teda aj s reálnymi nápadmi a návrhmi. Predídete tak možnému sklamaniu pri výbere napríklad nábytku do kuchyne.

zar-3Profesionála si zaplatíte, ale jeho pomoc je na nezaplatenie

Výborným začiatkom je nákres dispozície, do ktorého si môžete navrhnúť rozloženie najdôležitejších nábytkových častí a spotrebičov do jednotlivých miestností. Poskytne vám jasný prehľad o tom, čo bude kde stáť. Nezabudnite vyznačiť okná dvere či pomyselné rozdelenie dennej a nočnej ćasti.

Ak neovládate špeciálne programy, vystačíte si aj s vkreslením jednoduchej poznámky ceruzkou.

Tu je však na mieste spomenúť, že nič nenahradí presnú vizualizáciu, ktorá navrhne jasné riešenie pre zariaďovanie celého domu. Pomôžu vám s ňou interiéroví dizajnéri. Ide o službu, ktorú si na jednej strane zaplatíte, na druhej jej využitím získate čas aj zdravé nervy.

zar-4Trh ponúka more možností od výberu farieb, cez obklady, nábytok až po dekorácie. Veľmi ľahko sa v ňom môžete utopiť. Predstavu, ktorú ste získali pozeraním iných interiérov domov už máte, ale pri realizácii vašej, prídete na to, že podlahy, ktoré sa vám tak páčili v časopise, sú príliš drahé na váš rozpočet alebo sa vám nebudú vôbec hodiť k nábytku, ktorý ste už vybrali.

Rady dizajnéra sa nemusíte držať do bodky, hoci ak mu poskytnete dostatok informácii o sebe a vašich želaniach, jeho návrhu možno neodoláte. Minimálne sa však stane výborným plánom, do ktorého budete už len vyberať konkrétne kúsky skladačky.

Venujte čas zoznamu

Na základe finálneho návrhu si urobte zoznam položiek spotrebičov, v ktorom si aspoň predbežne stanovte plánovanú sumu, do ktorej by ste sa chceli zmestiť. Pri jeho vytváraní strávite chvíľku času, ktorá vám však plne vynahradí momenty lovenie v pamäti:

„Máme všetko? čo ešte nemáme? Koľko nám ešte ostáva peňazí?…“

Zároveň si doň môžete ku jednotlivým položkám vkladať obrázky, ktoré vás zaujali či po ich realizácii aj sumu, ktorú vás reálne stáli.

Najdôležitejšie na začiatok

Úvod patrí prvkom, ktoré sa meniť nebudú najbližšie desaťročie alebo aj nikdy. Začnite kľúčovými časťami, ktoré určia výsledný charakter príbytku ako sú podlahy, farby na steny, podlahy, dlažba a obklady do kúpeľne a zvyšku domu, kuchynská linka, štýl obývacej steny a sedačky či typ osvetlenia.

Inšpirujte sa

Nebojte sa inšpirovať časopismi, praktickými článkami na kupujemebyvanie.sk, obrázkami na sociálnych sieťach či pri návštevách u vašich známych. Zaujímavé nápady si prispôsobíte podľa seba. A vždy to urobíte inak, aby ste sa odlíšili. Predsa len, každý sme iný, a naše bývanie nebude nikdy rovnaké. Aj keď nakupujeme na jednom mieste či čítame tie isté články o bývaní.

Nechajte si poradiť

Rozhliadnite sa vo svojom okolí po niekom, kto nedávno riešil zariaďovanie domu. Popýtajte sa na skúsenosti s výrobou nábytku na mieru, či spotrebičov.

Alebo aj všetkého.

Osobné referencie a odporúčania sú nad zlato a môžu vás nasmerovať priamo na dobrý kontakt bez toho, aby ste blúdili po predajniach, vypytovali sa a zisťovali.

Overeného pomocníka spoznáte aj v praktických radách na domadoma.sk. V našich článkoch vám pravidelne predstavíme nápomocné rady, tipy a triky.

Zariadenie domu by malo byť radostným obdobím, v ktorom dolaďujete finálny vzhľad vášho bývania. A popravde nezariaďujete si len bývanie, zariaďujete si aj život. Dom by mal byť radostný vrelý a na prvý aj tisíci pohľad váš, aby ste všetko, čo vám budúcnosť prinesie zvládali v pohode.

Fotografie: Pinterest