Návod: Ako na zavárané paradajky

Bez mučenia sa priznám, že čerstvé paradajky a ja nie sme kamaráti. Jediný spôsob, akým som ochotná akceptovať túto zeleninu, je po jej tepelnom spracovaní. Keďže ju iným spôsobom v kuchyni ani nevyužívam, sterilizované paradajky a paradajkové polotovary vždy pre mňa predstavovali voľbu číslo jeden v porovnaní s nákupom čerstvých paradajok. A to bol aj ten hlavný dôvod, prečo som sa zoznámila s možnosťou ich domáceho zavárania.  

Príprava

Pri paradajkách je veľmi dôležité poznať správne obdobie, kedy ich zbierať. Nezrelé plody paradajok totiž môžu pri konzumácií väčšieho množstva spôsobiť až otravu.

Paradajky preto vždy zbierajte, keď sú už celé sfarbené, ale ešte stále pevné. Správny čas najlepšie odhadnete tak, že paradajku chytíte smerom odhora dole. Ak je paradajka dostatočne zrelá, bez toho aby ste za ňu museli silno ťahať vám ostane v ruke.

Čerstvá paradajka pri trhaní ostane v ruke takmer sama

Paradajky možno spracovať rôznymi spôsobmi, možno ich sušiť, zavárať alebo z nich pripraviť chutné omáčky a šťavy.

Zaváranie paradajok je nenáročné. Postačí vám k tomu väčší hrniec, zaváraninové poháre, viečka, paradajky a ostatné suroviny podľa konkrétneho receptu.

Zaváranie paradajok

Najjednoduchší spôsob zavárania paradajok je ich zavarenie bez ďalších prísad a nálevu. Takéto zavárané paradajky môžete následne použiť do akéhokoľvek receptu.

Zavárané paradajky vo vlastnej šťave

Väčšie paradajky prekrojte na polky alebo štvrťky a uložte ich do zaváraninového pohára. Pokojne ich môžete uložiť dosť natesno, nakoľko sa ešte trošku stiahnu. Naplnené poháre dobre uzavrite. Na spodok veľkého hrnca položte utierku, na ktorú naukladajte zaváraninové poháre. Dolejte vodou a sterilizujte približne pol hodinu pri teplote 80 stupňov.

Paradajky do pohára ukladajte natesno

Recepty

Možností, ako spracovať a sterilizovať paradajky, je však omnoho viac. Výber konkrétneho spôsobu spracovania závisí najmä od toho, akým spôsobom chcete následne paradajky v kuchyni využiť.

Zavárané cherry paradajky

200 ml octu, 200 ml vody, kávovú lyžičku soli, kávovú lyžičku octu a hrsť drvenej bazalky priveďte k varu a nechajte variť približne 10 minút. Cherry paradajky a pár lístkov čerstvej bazalky poukladajte do zaváraninových pohárov a zalejte pripraveným nálevom.

Poháre dobre uzavrite a sterilizujte približne pol hodiny pri teplote 90 stupňov. Nakladané paradajky nechajte pomaly vychladnúť hore dnom a skladujte na tmavom mieste.

Paradajkový pretlak alebo „Passata“

Rýchlo sparte 1 kg paradajok, ošúpte ich a odstráňte z nich semienka a nakrájajte ich na drobné kocky. Paradajky povarte spolu s olivovým olejom, bazalkou, troškou čili a čierneho korenia približne 10 minút. Počas varenia pravidelne miešajte.

Hotovú zmes rozmixujte a naplňte do zaváraninových pohárov. Sterilizujte približne hodinu pri teplote 80 stupňov.

Z paradajok možno pripraviť rôzne omáčky a pretlaky

Sterilizované paradajky s bazalkou

Paradajky nakrájajte na kocky a spolu s pár lístkami bazalky a kávovou lyžičkou soli natesno naukladajte do zaváraninových pohárov. Do každého pohára môžete pridať aj trošku šťavy, ktorá ostala v mise po nakrájaných paradajkách. Zaváraninové poháre dobre uzavrite a sterilizujte podobne ako pri prvom recepte v hrnci s utierkou na dne, približne 20 až 30 minút.

Paradajková šťava

Nakrájané paradajky umiestnite do hrnca a za stáleho miešania varte, kým nepustia dostatok šťavy. Hotovú zmes rozmixujte a prepasírujte cez sitko. Čistú paradajkovú šťavu prelejte do zaváraninových pohárov a sterilizujte pol hodiny pri teplote 90 stupňov.

Zavárané sušené paradajky

Zrelé, ale nie moc mäkké paradajky nakrájate na polovičky, posypte ich soľou a nechajte odstáť približne hodinu. Z každej paradajky následne vytlačte semienkový stred a uložte ju do sušičky. Sušte do sucha, ale tak, aby paradajky neboli úplne zoschnuté.

Usušené paradajky zmiešajte s trochou olivového oleja, kapari a nakrájaným cesnakom, soľou, troškou trstinového cukru a zalejte nálevom z kapár a trochou citrónovej šťavy.

Sušené paradajky vložte do zaváraninového pohára, zalejte približne do polovice olivovým olejom, potlačte a ešte doplňte voľné miesto paradajkami. Poháre dobre uzavrite a umiestnite na tmavé miesto.

Sušené paradajky sú obľúbenou pochúťkou

Zavárané paradajky s cesnakom

Paradajky prekrojte na polovice a rezom smerom na vrch ich uložte na plech. Pečte v rúre na pečenie pri 180 stupňoch približne 40 minút. Na upečené paradajky uložte cesnak, tymián a posoľte ich.

Následne spojte 2 polovice, a tak paradajky na tesno uložte do zaváraninového pohára. Zalejete olivovým olejom až po vrch a skladujte v chladničke.

Kečup

Na panvici spolu poduste na jemno nakrájanú cibuľku, strúčik cesnaku, 2 cm nastrúhaného zázvoru a 500 g paradajkovej dužiny. Za pravidelného miešania varte približne 20 minút. Uvarenú zmes rozmixujte, pridajte tochu vínneho octu, pol kávovej lyžičky cukru a korenie a soľ podľa chuti. Za stáleho miešania varte približne 35 minút.

Hotový kečup naplňte do zaváraninových pohárov a sterilizujte pri teplote 80 stupňov približne 40 minút.

Domáci kečup ocenia aj deti

Možnosti využitia zaváraných paradajok

Zavárané paradajky majú v kuchyni všestranné využitie. Pripraviť z nich môžete paradajkovú polievku, boloňské špagety, lasagne, studenú paradajkovú polievku gazpacho, či ich použiť ako prílohu na pizzu alebo k mäsu.

Zaváranie paradajok predstavuje ideálny spôsob spracovania paradajkovej úrody. Možno ich jednoducho pripraviť na viacero spôsobov a uľahčiť si vďaka tomu následne varenie množstva receptov.

Zavárané paradajky vo vlastnej šťave sú ideálnym základom do akéhoľvek jedla, kombinácia paradajok s bazalkou poteší milovníkov talianskej kuchyne a domáci kečup predstavuje výbornú alternatívu k tomu kupovanému. Kto ho raz vyskúša, už sa po inom ani nepozrie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Už viac ako 60-tisíc domácností na Slovensku šetrí za energie vďaka tipom z našej bezplatnej kalkulačky

pexels.com

Všetky ceny produktov elektriny i plynu na dlhodobých a krátkodobých trhoch rastú, čím výrazne zasahujú aj rozpočty domácností. Na Slovensku sa v domácnostiach  spotrebuje v priemere najviac energie na kúrenie, potom nasleduje spotreba elektriny a ohrev vody. Poďme sa teda bližšie pozrieť na energie, ktoré majú priamy vplyv na rozpočet domácnosti.

Teplo, voda a elektrina

Suma, ktorú platíme za vykurovanie a teplú vodu, nie je malá. Vo veľkej miere závisí od zvoleného typu kúrenia, pričom výber najvhodnejšieho typu pre domácnosť ovplyvňujú najmä investičné náklady, dostupnosť paliva, prevádzka zariadenia a návratnosť vstupných investícií. 

Oplatí sa pozrieť aj na celkovú spotrebu vody, ktorá sa v jednotlivých domácnostiach líši v závislosti od jej veľkosti, počtu jej členov, úrovne environmentálneho povedomia, ale najmä od jej vybavenia. Veľmi záleží napríklad od konkrétneho typu práčky, umývačky riadu, ale aj vodovodnej batérie či sprchovej hlavice.

Úplne najdrahšou formou energie je elektrina, preto efektívne hospodárenie s ňou je pre dosiahnutie úspor nevyhnutné. Spotreba v domácnosti závisí nielen od užívateľských návykov, ale najmä od vybavenia domácnosti. Množstvo spotrebičov v porovnaní s minulosťou výrazne stúplo. Dôležitým faktorom je aj ich kvalita a vek. 

Elektrina v domácnostiach je využívaná na bežné činnosti, akými sú napríklad varenie či osvetlenie. Ak si však myslíte, že práve tieto činnosti sú najväčším požieračom elektriny, mýlite sa. Podľa štatistík najviac elektriny spotrebuje elektronika, a to najmä v domácnostiach, v ktorých je televízor či počítač zapnutý permanentne, ako kulisa pri iných činnostiach. 

Už začínate tušiť, kde sú skryté rezervy práve vo vašej domácnosti? Spoľahlivo si to môžete overiť vďaka bezplatnej službe innogy a inteligentnej kalkulačke.

Stačí vyplniť niekoľko vstupných údajov, viažucich sa k vašej domácnosti a po ich vyhodnotení obdržíte v nasledujúcom kroku email s na mieru vytvoreným Energetickým plánom domácnosti. Očakávať môžete konkrétne návrhy riešení v prehľadnom spracovaní, vďaka ktorým môžete začať šetriť ihneď.

Viete, koľko môžete ušetriť Vy? Vypočítajte si to jednoducho v tejto online kalkulačke.

Vyššiu spotrebu vody môžete napríklad znížiť používaním úspornejších technologických riešení, ktorými ušetríte od 29 % až do 44 % pitnej vody.

Aj spotrebu elektriny môžete znížiť jednoduchou výmenou úsporných žiaroviek či šetriacich zásuviek. Niekedy dokonca stačí nezabudnúť na tlačidlo OFF. Vedeli ste, že udržiavaním spotrebičov v tzv. pohotovostnom (stand-by) režime, platia domácnosti za elektrický prúd zbytočne desiatky eur ročne?

Podľa prieskumov predstavuje pohotovostná spotreba asi 300 kWh ročne. Pri prepočte nákladov ide približne jedna mesačná platba za elektrinu práve za “stand-by” elektrinu.

Okrem konkrétnych návrhov riešení v prehľadnom spracovaní, získate vďaka samodiagnostike cez kalkulačku, aj konzultáciu s profesionálom z innogy. Bezplatne si môžete prejsť dostupné možnosti vylepšenia vašej domácnosti, tak aby ste mohli začať šetriť s minimálnymi vstupnými nákladmi.