Zazimovanie trávnika: Ako pripraviť trávnik, aby vám vydržal do ďalšej jari?

Ako to teda je? Čo treba urobiť preto, aby trávnik prečkal zimný spánok a na jar nás potešil v plnej kráse? Všetky potrebné kroky som pre vás zhrnula v nasledujúcom článku.

Starostlivosť o trávnik pred zimou

Pripraviť trávnik na zimu je potrebné ešte predtým, ako začnú prvé mrazy. Počasie je nevyspytateľné a určiť presný dátum, kedy už má byť určite trávnik uložený na zimný spánok, je ťažké. Rozhodne však platí, radšej skôr, ako by mali prvé mrazy náš trávnik prekvapiť.

Odhadom možno určiť ideálny čas na jesennú starostlivosť o trávnik približne 2 týždne po konci babieho leta, čo je zvyčajne druhá polovica októbra. Toto obdobie spoznáte podľa toho, že zo stromov začína padať prvé lístie.

Kosenie trávnika

Posledné kosenie trávnika pred zimou je veľmi dôležité. Pozor však, aby ste trávnik nekosili potom, ako teploty vonku klesnú pod 7 °C. Za takéto neskoré kosenie by sa vám trávnik nepoďakoval. Posledné kosenie preto robte najneskôr koncom októbra. Len v prípade výnimočne teplej jesene si ho nechajte na október.

Aj ak ste počas roka zvyknutý kosiť trávnik na najnižšiu možnú dĺžku, na jeseň od tohto zvyku upustite. Jesenný trávnik už nerastie tak rýchlo ako počas roka a príliš nízka výška by preň znamenala malú ochranu pred mrazmi. Pri poslednom kosení preto nastavte kosačku na minimálne strednú výšku.

Pred zimou nekoste trávnik úplne na krátko

Vertikulácia trávnika

Vertikulácia, alebo inak povedané prevdzušnenie trávnika, je základ jesennej starostlivosti o trávnik. Vertikuláciu vykonajte na konci leta alebo hneď začiatkom jesene. Trávnik tak získa dostatok priestoru na živiny. Trávnik najskôr pokoste a potom sa pustite do vertikulácie. Pri vysokej tráve by bola vertikulácia zbytočná.

Nezabúdajte, že s vertikuláciou to netreba prehánať. Počas roka ju vykonávajte maximálne 3 krát. Ideálne, ak vertikuláciu vykonáte na jeseň, na jar (oživí starší trávnik po zime) a ešte raz v priebehu sezóny.

Dosievanie trávnika

Jesenné obdobie je ideálne na výsadbu alebo dosievanie trávnika. V záhrade už netrávime tak veľa času, a tak je novo vysiaty trávnik menej zaťažovaný.

Do dosievania sa pustite hneď po vertikulácií trávnika. Trávnik dosievajte zmesou jemného piesku a osiva. Pieskovanie pomáha obohatiť pôdnu štruktúru a chráni výrastky novej trávy.

Hnojenie trávnika

Najideálnejším hnojivom na trávnik v jeseni je hnojivo zabraňujúce plesniam. V zime môže totiž trávnik potrápiť tzv. snežná pleseň. Najľahšou formou prevencie je použitie draselného hnojiva, ktoré výrazne zabraňuje rozvoju hubových ochorení. Navyše, draslík stimuluje koreňový systém trávy. Tráva vďaka nemu zmohutnie a ľahšie prečká zimu.

Naopak v tomto období sa vyhýbajte hnojivám na trávnik s obsahom dusíka. Dusík podporuje tvorbu zelenej nadzemnej časti trávy, a to je v tomto období nežiadúce.

Hnojenie trávnika je ideálne vykonávať začiatkom jesenného obdobia, aby do príchodu tuhej zimy stihol načerpať dostatok živín. Ideálny čas na hnojenie je po vertikulácií.

Trávnik si pred zimou zaslúži rozmaznávať

Okrem kupovaných zmesí hnojiva môžete siahnuť aj po organickom hnojive vo forme kompostu. Po poslednom hnojení rozhrabte kompost rovnomerne po trávniku.

Ďalšie rady ako zazimovať trávnik

Potom, ako ste váš trávnik previedli všetkými procesmi prípravy na zimný spánok, sa pokúste obmedziť jeho zaťažovanie len na nutné minimum. Trávnik je v jesennom období citlivý a pred ťažkou zimou si potrebuje udržať čo najviac sily.

Za zbytočné zaťažovanie trávnika sa v tomto období považuje aj jeho polievanie. Jeseň so sebou prináša zvyčajne dostatok vlahy, preto ak nie je vyslovene sucho, trávnik nepolievajte.

K správnej ochrane trávnika patrí pravidelné hrabanie lístia. Opadané lístie predstavuje pre trávnik záťaž a navyše neukrýva v sebe množstvo živín, ale skôr naopak. Nikdy nenechávajte na trávniku pred zimou lístie. Predtým, ako prídu prvé mrazy alebo dokonca sneh, by všetko lístie malo byť vyhrabané.

Pred zimou pohrabte z trávnika všetko lístie

Záťažou pre trávnik sú aj košaté dreviny, ktoré mu berú svetlo. Ak máte dreviny, pod ktorými pestujete trávnik, pravidelne ich zastrihávajte a tvarujte tak, aby trávnik nachádzajúci sa pod ich korunou mal čo najviac svetla.

Posledným krokom, na ktorý by ste pri zazimovaní trávnika nemali zabudnúť, je zastrihanie jeho okrajov špeciálnymi nožnicami.

Kosenie, vertikulácia, hnojenie, dosievanie, hrabanie lístia, do týchto 5 základných úkonov možno zhrnúť prípravu trávnika na zimu. Zazimovanie trávnika rozhodne nepodceňujte. Zima je pre trávnik ťažkou skúškou a ak chcete mať nasledujúci rok na svojom pozemku krásnu zelenú trávičku, musíte mu k tomu pomôcť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

24 tipov pre jesenné dekorácie: Pozrite si inšpirácie pre váš domov

pixabay

Ročné obdobie, ktoré v sebe skrýva zemité tóny, ale aj farby. Aj keď je podľa kalendára ďaleko, tieto tipy vám pomôžu preniesť sa do tohto obdobia a motivovať aj vás samých k tomu, aby ste na jeseň využili všetko, čo ponúka príroda.