Ako vyčistiť upchatý odtok v kuchyni a kúpeľni?

pexels.com

Upchatý odtok vie potrápiť každého a najčastejšie práve v tej najnevhodnejšej chvíli. Nemusíte hneď volať inštalatéra. Tu sa dozviete ako vyčistíte upchatý odtok ľahko a rýchlo aj vy sami.

Upchatý odtok v kuchyni

Práve kuchynský odtok dostáva najviac zabrať. Ak riad umývate každý deň a ešte aj niekoľkokrát denne, či chcete alebo nie, do odtoku sa dostávajú zvyšky jedla. Keď sa k tomu pridá ešte aj mastnota, buďte si istí, že čoskoro voda začne odtekať pomalšie až úplne prestane a zaplní vám drez.

Upchatý odtok v kúpeľni

Odtoky v kúpeľniach sú síce oslobodené od jedla a mastnoty, ale nevyhnú sa vlasom, chĺpkom po holení či peelingom. Tieto odtoky sa čistia horšie, keďže ak nepomôže gumový zvon, k sifónu sa dostať neviete.

pexels.com
Prvou pomocou pri upchatom odtoku je klasický zvon.

Ako vyčistiť upchatý odtok mechanicky?

Prvou pomocou je klasický gumový zvon. Ten priložte na otvor prepadu, pritlačte a začnite silno pumpovať vzduch. Vytvoríte silný tlak, ktorý by mal odtok uvoľniť. Keď voda začne opäť normálne odtekať, prepláchnite odtok ešte horúcou vodou.

Ak je odtok silno upchatý, k zvonu si na pomoc vezmite aj vedro a handru, bude treba vyčistiť aj sifón. Pod sifón dajte vedro, kam bude odtekať voda a nečistoty. Sifón odskrutkujte, dobre vyčistite a potom zaskrutkujte nasilno naspäť. Ak nepomôže ani tento spôsob, budete musieť skúsiť iné spôsoby.

pexels.com
Upchatý odtok môžete vyčistiť viacerými spôsobmi.

Ako vyčistiť upchatý odtok bez chémie?

Chemické čističe na upchaté odtoky sú naozaj veľmi funkčné, ale čo tak najskôr skúsiť niečo, čo máte bežne doma?

Tip, ako na upchatý odtok

Potrebujete: 1 šálku octu, 4 šálky vriacej vody a 2 šálky sódy bikarbóny. Najskôr do odtoku nasypte 1 šálku sódy bikarbóny a tú následne zalejte vriacou vodou. Chvíľu všetko nechajte pôsobiť. Potom zvyšnú sódu zmiešajte s octom a vylejte do odtoku. Najlepšie je, ak dáte na odtok štupeľ, aby mohli prebehnúť všetky procesy stopercente. Na záver odtok prepláchnite veľkým množstvom vriacej vody.

Ak odtok nie je ešte úplne upchatý, môžete vyskúšať do odtoku nasypať kuchynskú soľ. Tú nechajte chvíľu pôsobiť a odtok opäť poriadne prepláchnite vriacou vodou.

Ako vyčistiť upchatý odtok pomocou prípravkov z obchodu?

Na trhu existuje mnoho prípravkov na vyčistenie upchatých odtokov. Nájdete aj bio prípravky, pri ktorých sa nemusíte báť a dávať si pozor. Existuje tekutý čistič na upchatý odtok v kuchyni, ktorý je založený na báze špeciálne zvolených prírodných enzýmov a mikróbova vďaka tomu je biologicky rozložiteľný. Rozpúšťa a zabraňuje veľmi odolným upchatiam prostredníctvom mastnoty a zvyškov potravín. Nalejte ho do odpadu a zalejte rovnakým množstvom vlažnej vody. Najideálnejšie je, ak prostriedok necháte pôsobiť celú noc.

Chemických prípravkov je na trhu mnoho a je na vás, ktorý zvolíte. Prečítajte si vždy príbalový leták, ale väčšinou ich stačí len naliať alebo nasypať do odtoku, nechať pôsobiť a potom odtok prepláchnuť vodou. Niektoré môžete používať aj preventívne, aby ste upchatiu predišli.

Ale keďže ide o silné prostriedky, dávajte si pozor, noste gumené rukavice, chráňte si tvár, obzvlášť oči a nikdy ich neskladujte v dosahu detí. Väčšinou ide o prípravky na báze hydroxidu sodného a pri práci s nimi buďte opatrní, môže dôjsť k poleptaniu pokožky a tieto žieraviny sú nebezpečné pre oči.

pexels.com
Klasický zvon môžete nahradiť aj prípravkami z obchodu.

Prevencia

Upchatý odtok je nepríjemná a zapáchajúca záležitosť a najlepšie je, ak jej viete predísť. Ak odtoky a potrubia prečistíte v rámci prevencie, nemôže to uškodiť. Ďalej si zakúpte sitká do odtokov, ktoré zachytia zvyšky jedla aj vlasov a ľahko ich môžete vyhodiť do smetného koša. Poslednou radou je, aby ste prepálený olej nevylievali do kuchynského drezu. Prevencia je lepšie ako čistenie upchatých odtokov.

Jednoduché rady: Ako vyčistiť vašu sedačku, aby opäť excelovala

Poťahová látka, koža, ekokoža a semiš patria k najčastejším materiálom, z ktorých si do našich obývačiek sedacie súpravy vyberáme. Káva, čaj, olej, omrvinky z jedla, deti, domáci miláčikovia prispievajú k jej zašpineniu a postupnému znehodnoteniu. Pritom sa nejedná o lacnú záležitosť. Aby nestratila na svojom vzhľade, mali by ste sa o ňu pravidelne starať. Každý materiál si vyžaduje rozličný prístup, ako vyčistiť sedaciu súpravu.

Starostlivosť začína už v momente, keď nám našu dominantu prinesú z obchodu. Pri jej rozmiestnení by ste mali dbať na to, aby sa sedačka nenachádzala na mieste, kde na ňu bude často svietiť slnko alebo v miestnosti bude príliš suchý vzduch. Oboje jej totižto nebude prospievať.

Zaručené spôsoby, ako vyčistiť sedačku nájdete aj u firiem, ktoré sa na túto oblasť špecializujú a ponúkajú strojové čistenie či tepovanie. Pri silnom znečistení, na ktoré si doma netrúfate, ich kontaktujte. Najlepšie osobne alebo cez e-mail pošlite fotografiu s otázkou na cenu a vaše možnosti.

  • Ak si chcete zadovážiť vlastné zariadenie domov, pomôže vám tepovač alebo vysávač na mokré čistenie.
  • Pri domácom čistení určite nepoužívajte v žiadnom prípade prípravky, ktoré obsahujú bielidlá (napríklad chlór), ani tvrdé kartáče, ktoré by mohli povrch sedačky poškodiť.
  • Pri kúpe sa určite informujte o odporúčanom čistení a prípravkoch, ktoré sú na vašu sedačku určené.
  • Ak idete použiť akýkoľvek prípravok, vyskúšajte ho najprv na neviditeľnom mieste. Uistite sa tak, že vám naozaj pomôže, nie uškodí.
  • Pri umývaní resp. utieraní koženej alebo koženkovej sedačky používajte bielu handru. Použitím čistiaceho prostriedku by mohla pustiť farbu.
pexels.com

Ako vyčistiť látkovú sedačku

Ide o obľúbený typ. Zdobí azda väčšinu domácností. Čistiť ju môžete spomínaným mokrým vysávačom alebo penovým čističom na čalúnený nábytok či penovým čističom v spreji.

Sedaciu súpravu môžete však vyčistiť aj rukami. Budete k tomu potrebovať handru. Predtým než začnete, celú sedačku vrátane záhybov povysávajte. Namočíte ju do letnej vody, do ktorej vsypete trochu pracieho prášku. Handru poriadne vyžmýkajte a sedačku jemne drhnite rovnomerne po celom povrchu.

Pomôcť vám môže aj osvedčený domáci ocot zmiešaný s vodou, ktorým látkový poťah vydrhnete. Ak sa bojíte pachu octu, po zaschnutí by mal pekne zmiznúť. Na komplexné čistenie je výborné leto, kedy sedačku môžete vytiahnuť na dvor, terasu alebo jednoducho otvoriť okno a nechať slnko a teplo nech ju rýchlo vysuší.

Ako vyčistiť koženú sedačku

Pri koženej sedačke v prvom rade netreba zabúdať na jej pravidelnú impregnáciu. Ideálne 2-krát ročne. Vďaka nej získa ochranný film, ktorý zabráni tomu, aby sa do nej zažrala špina. Hladký povrch kože umožňuje rýchle a ľahké odstránenie nečistôt či vyliatie kávy alebo čaju. Dôležité je zareagovať hneď jednoduchým utretím vlhkou handrou, detskými navlhčenými utierkami alebo špeciálnymi utierkami na kožu.

Vyvarujte sa používaniu klasických saponátov, ktoré nemusia byť to pravé orechové a investujte do prípravku určenom na kožu alebo použite obyčajnú mydlovú vodu. Mnohých zaujíma, ako vyčistiť bielu koženú sedačku. Dôležitejšie ako samotné čistenie je dávať pozor, aby ste na sedačke nesedávali príliš dlho a často v rifliach, aby ste na ňu nepokladali farebné deky a textílie, ktoré tiež môžu na jej povrch preniesť farebný pigment.

Ako vyčistiť koženkovú sedačku

Rovnako ako pri koži môžete použiť prípravky určené na tento materiál, pretrieť ju handrou namočenou vo vode s mydlom, ale aj saponátom. Hneď, ako sa vám podarí stiahnuť špinu, sedačku vyutierajte do sucha.

Ako vyčistiť sedačku z brúsenej kože

Hľadáte spôsob, ako vyčistiť semišový gauč? Rada hneď na úvod znie, zabudnite na vlhké a mokré čistenie. Predídete tak znehodnoteniu brúsenej kože, vytvoreniu nepekných máp a koniec koncov nekvalitnému výsledku.

Pre správne čistenie treba použiť špeciálne brúsne gumy alebo kefky. Gumovým povrchom kefky vyčistíte povrch semišu, nanesiete špeciálny čistiaci šampón alebo emulziu na brúsenú kožu a necháte zaschnúť. Na záver ešte prejdete povrch sedačky štetinkami kefky a v najlepšom prípade celú procedúru zakončíte impregnáciou sedačky.

Ako vytepovať sedačku

V domácich podmienkach budete určite potrebovať tepovač. Mal by mať čerpadlo na rozprašovanie vody s čistiacim prostriedkom a musí byť určený na vysávanie vody. Jeho súčasťou by mala byť malá hubica na čalúnenie. Samozrejmosťou by mal byť rovnako dostatočný sací výkon, aby si spotrebič poradil s vodou na sedačke a zároveň väčšia nádržka na vodu. Ušetríte si tak jej častú výmenu a dopĺňanie.

Pri čistení najprv sedačku nastriekate čistiacim prípravkom zriedeným s vodou, necháte pôsobiť podľa návodu a následne tepovačom stiahnete. Ak fľak nezíde na prvýkrát, postup zopakujete a tepovačom prechádzate po povrchu, kým sedačka nie je vytepovaná podľa vašej chuti.

Niektorí ľudia na internete odporúčajú aj sprej na čistenie sedačiek aut. V princípe ide taktiež o sedačky s poťahom. Predtým než by ste túto variantu chceli vyskúšať, nezabudnite na test na neviditeľnom mieste sedačky.