Ako vyčistiť upchatý odtok?

S upchatým odtokom si poradíte aj pomocou kuchynskej soli a vriacej vody. Pozrite si ďalšie tipy.

Petra Struková

25. októbra 2018

Kategórie
Ako dobre bývať

Ako vyčistiť upchatý odtok?
5 2 hodnotení

Upchatý odtok vie potrápiť každého a najčastejšie práve v tej najnevhodnejšej chvíli. Nemusíte hneď volať inštalatéra. Tu sa dozviete ako vyčistíte upchatý odtok ľahko a rýchlo aj vy sami.

Upchatý odtok v kuchyni

Práve kuchynský odtok dostáva najviac zabrať. Ak riad umývate každý deň a ešte aj niekoľkokrát denne, či chcete alebo nie, do odtoku sa dostávajú zvyšky jedla. Keď sa k tomu pridá ešte aj mastnota, buďte si istí, že čoskoro voda začne odtekať pomalšie až úplne prestane a zaplní vám drez.

Upchatý odtok v kúpeľni

Odtoky v kúpeľniach sú síce oslobodené od jedla a mastnoty, ale nevyhnú sa vlasom, chĺpkom po holení či peelingom. Tieto odtoky sa čistia horšie, keďže ak nepomôže gumový zvon, k sifónu sa dostať neviete.

Prvou pomocou pri upchatom odtoku je klasický zvon.

Ako vyčistiť upchatý odtok mechanicky?

Prvou pomocou je klasický gumový zvon. Ten priložte na otvor prepadu, pritlačte a začnite silno pumpovať vzduch. Vytvoríte silný tlak, ktorý by mal odtok uvoľniť. Keď voda začne opäť normálne odtekať, prepláchnite odtok ešte horúcou vodou.

Ak je odtok silno upchatý, k zvonu si na pomoc vezmite aj vedro a handru, bude treba vyčistiť aj sifón. Pod sifón dajte vedro, kam bude odtekať voda a nečistoty. Sifón odskrutkujte, dobre vyčistite a potom zaskrutkujte nasilno naspäť. Ak nepomôže ani tento spôsob, budete musieť skúsiť iné spôsoby.

Upchatý odtok môžete vyčistiť viacerými spôsobmi.

Ako vyčistiť upchatý odtok bez chémie?

Chemické čističe na upchaté odtoky sú naozaj veľmi funkčné, ale čo tak najskôr skúsiť niečo, čo máte bežne doma?

Tip, ako na upchatý odtok

Potrebujete: 1 šálku octu, 4 šálky vriacej vody a 2 šálky sódy bikarbóny. Najskôr do odtoku nasypte 1 šálku sódy bikarbóny a tú následne zalejte vriacou vodou. Chvíľu všetko nechajte pôsobiť. Potom zvyšnú sódu zmiešajte s octom a vylejte do odtoku. Najlepšie je, ak dáte na odtok štupeľ, aby mohli prebehnúť všetky procesy stopercente. Na záver odtok prepláchnite veľkým množstvom vriacej vody.

Ak odtok nie je ešte úplne upchatý, môžete vyskúšať do odtoku nasypať kuchynskú soľ. Tú nechajte chvíľu pôsobiť a odtok opäť poriadne prepláchnite vriacou vodou.

Ako vyčistiť upchatý odtok pomocou prípravkov z obchodu?

Na trhu existuje mnoho prípravkov na vyčistenie upchatých odtokov. Nájdete aj bio prípravky, pri ktorých sa nemusíte báť a dávať si pozor. Existuje tekutý čistič na upchatý odtok v kuchyni, ktorý je založený na báze špeciálne zvolených prírodných enzýmov a mikróbova vďaka tomu je biologicky rozložiteľný. Rozpúšťa a zabraňuje veľmi odolným upchatiam prostredníctvom mastnoty a zvyškov potravín. Nalejte ho do odpadu a zalejte rovnakým množstvom vlažnej vody. Najideálnejšie je, ak prostriedok necháte pôsobiť celú noc.

Chemických prípravkov je na trhu mnoho a je na vás, ktorý zvolíte. Prečítajte si vždy príbalový leták, ale väčšinou ich stačí len naliať alebo nasypať do odtoku, nechať pôsobiť a potom odtok prepláchnuť vodou. Niektoré môžete používať aj preventívne, aby ste upchatiu predišli.

Ale keďže ide o silné prostriedky, dávajte si pozor, noste gumené rukavice, chráňte si tvár, obzvlášť oči a nikdy ich neskladujte v dosahu detí. Väčšinou ide o prípravky na báze hydroxidu sodného a pri práci s nimi buďte opatrní, môže dôjsť k poleptaniu pokožky a tieto žieraviny sú nebezpečné pre oči.

Klasický zvon môžete nahradiť aj prípravkami z obchodu.

Prevencia

Upchatý odtok je nepríjemná a zapáchajúca záležitosť a najlepšie je, ak jej viete predísť. Ak odtoky a potrubia prečistíte v rámci prevencie, nemôže to uškodiť. Ďalej si zakúpte sitká do odtokov, ktoré zachytia zvyšky jedla aj vlasov a ľahko ich môžete vyhodiť do smetného koša. Poslednou radou je, aby ste prepálený olej nevylievali do kuchynského drezu. Prevencia je lepšie ako čistenie upchatých odtokov.

Ako vyčistiť upchatý odtok?
5 2 hodnotení

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ako vyčistiť žehličku od vodného kameňa a pripálenín

Žehličku vyčistíte aj pomocou bežne dostupných vecí, ako je napríklad zubná pasta či alobal.

Ako vyčistiť žehličku od vodného kameňa a pripálenín
5 1 hodnotení

Viete, ako vyčistiť žehličku tak, aby to bolo efektívne a pritom rýchle a lacné? Každému je asi zrejmé, že žehlička, ktorá je zanesená vodným kameňom prípadne sa na jej povrch niečo prilepilo, nespĺňa svoju funkciu na sto percent. Čo robiť, aby žehlička vyzerala a slúžila opäť ako nová?

Ľahko sa stane, že sa pri žehlení na žehličku nalepí potlač z trička alebo kúsok tkaniny. Stačí, že neodhadnete teplotu, materiál alebo sa zamyslíte a žehlička je hneď znečistená. Ak si nedáte pozor, prenesiete tieto nečistoty zo žehličky na iný kus oblečenia.

Druh žehličky spraví veľa

Ak máte kvalitnú pomocníčku na žehlenie, ktorá je vyrobená z nerezového materiálu, nemusíte si veľmi lámať hlavu s tým, ako vyčistiť žehličku. Problém býva pri žehličkách s hliníkovým povrchom, ktorý je síce najlepšie vodivý, ale aj najnáchylnejší na nečistoty.

Moderné druhy majú žehliacu plochu na báze kremíku, keramiky, smaltu, teflónu alebo špeciálnu zliatinu ocele. Takýto povrch je menej náchylný na zachytávanie látok a odoláva aj poškriabaniu.

Čím skôr vyčistíte žehličku, tým lepšie.

Ako vyčistiť žehličku od pripálenín?

Ako pri všetkom, aj tu platí, že čím skôr vyčistíte žehličku, tým lepšie. Prípravkov na vyčistenie žehličky existuje v obchodoch mnoho a nemusia byť ani drahé, ale na čo kupovať chémiu, keď žehličku môžete vyčistiť aj pomocou toho, čo nájdete doma?

Zubná pasta

Ak sa vám na žehličku zapiekol kúsok tkaniny, prvú pomoc nájdete v kúpeľni. Kým je ešte povrch žehličky teplý, pomocou nožíka opatrne odstráňte väčšie kusy tkaniny. Nechajte žehličku vychladnúť a potom na handru vytlačte zubnú pastu a krúživými pohybmi vyčistite zvyšok pripálenín.

Pasta je vhodná najmä na vyčistenie nerezového povrchu a na pripáleniny, ktoré nie sú staré.

Ocot

Tento spôsob ako vyčistiť žehličku je veľmi jednoduchý. Na handru si naleje ocot, dobre vyžmýkate a zohrejete si žehličku. Na žehliacu dosku dáte starý uterák a na ten octovú handru. Teraz už len budete žehličkou prechádzať po handre, najlepšie bude, ak to budete robiť po hranách dosky.

Môžete skúsiť aj zábal z octu, kedy žehličku na pár hodín zabalíte do handry nasiaknutej octom. Vždy ale dajte pozor, aby sa vám ocot nedostal do otvorov na naparovanie.

Alobal

Čistenie alobalom funguje pri keramických žehličkách. Pokrčeným kúsok alobalu prechádzajte jemne po ešte teplom povrchu žehličky, na ktorý sa niečo pripálilo. Dávajte pozor, aby ste povrch nepoškriabali a aby ste sa nepopálili.

Soľ

Tento spôsob ako vyčistiť žehličku je rizikový, pretože si žehličku môžete aj poškriabať a zrnká soli sa môžu ľahko dostať do naparovacích otvorov. Ak si naň trúfnete, povrch žehličky zaručene vyčistíte.

Na žehliacu dosku si dajte handru a na ňu nasypte v hrubej vrstve soľ. Nahriatou žehličkou po handre prechádzajte. Zakaždým si ale žehličku utrite o noviny položené na hrane žehliacej dosky.

Na čistenie žehličky poslúži aj zubná pasta

Ako vyčistiť žehličku od vodného kameňa?

Vodný kameň je nepriateľom mnohých domácich spotrebičov. Opäť vám postačí len ocot. Ten zohrejte a namočte do neho handričku, ktorou potom prechádzajte po povrchu nahriatej žehličky. Žehličku následne utrite do sucha.

Prevenciou proti vodnému kameňu je používanie destilovanej vody. Tá neobsahuje žiadne minerály a soli, ktoré stoja za vytváraním vodného kameňa a usadenín. Keď dožehlíte, vypustite zo žehličky paru a dobre ju potraste a ponakláňajte na všetky strany, aby sa v žehličke neusádzali drobné čiastočky z vodného kameňa.