Ako vyčistiť upchatý odtok v kuchyni a kúpeľni?

pexels.com

Upchatý odtok vie potrápiť každého a najčastejšie práve v tej najnevhodnejšej chvíli. Nemusíte hneď volať inštalatéra. Tu sa dozviete ako vyčistíte upchatý odtok ľahko a rýchlo aj vy sami.

Upchatý odtok v kuchyni

Práve kuchynský odtok dostáva najviac zabrať. Ak riad umývate každý deň a ešte aj niekoľkokrát denne, či chcete alebo nie, do odtoku sa dostávajú zvyšky jedla. Keď sa k tomu pridá ešte aj mastnota, buďte si istí, že čoskoro voda začne odtekať pomalšie až úplne prestane a zaplní vám drez.

Upchatý odtok v kúpeľni

Odtoky v kúpeľniach sú síce oslobodené od jedla a mastnoty, ale nevyhnú sa vlasom, chĺpkom po holení či peelingom. Tieto odtoky sa čistia horšie, keďže ak nepomôže gumový zvon, k sifónu sa dostať neviete.

pexels.com
Prvou pomocou pri upchatom odtoku je klasický zvon.

Ako vyčistiť upchatý odtok mechanicky?

Prvou pomocou je klasický gumový zvon. Ten priložte na otvor prepadu, pritlačte a začnite silno pumpovať vzduch. Vytvoríte silný tlak, ktorý by mal odtok uvoľniť. Keď voda začne opäť normálne odtekať, prepláchnite odtok ešte horúcou vodou.

Ak je odtok silno upchatý, k zvonu si na pomoc vezmite aj vedro a handru, bude treba vyčistiť aj sifón. Pod sifón dajte vedro, kam bude odtekať voda a nečistoty. Sifón odskrutkujte, dobre vyčistite a potom zaskrutkujte nasilno naspäť. Ak nepomôže ani tento spôsob, budete musieť skúsiť iné spôsoby.

pexels.com
Upchatý odtok môžete vyčistiť viacerými spôsobmi.

Ako vyčistiť upchatý odtok bez chémie?

Chemické čističe na upchaté odtoky sú naozaj veľmi funkčné, ale čo tak najskôr skúsiť niečo, čo máte bežne doma?

Tip, ako na upchatý odtok

Potrebujete: 1 šálku octu, 4 šálky vriacej vody a 2 šálky sódy bikarbóny. Najskôr do odtoku nasypte 1 šálku sódy bikarbóny a tú následne zalejte vriacou vodou. Chvíľu všetko nechajte pôsobiť. Potom zvyšnú sódu zmiešajte s octom a vylejte do odtoku. Najlepšie je, ak dáte na odtok štupeľ, aby mohli prebehnúť všetky procesy stopercente. Na záver odtok prepláchnite veľkým množstvom vriacej vody.

Ak odtok nie je ešte úplne upchatý, môžete vyskúšať do odtoku nasypať kuchynskú soľ. Tú nechajte chvíľu pôsobiť a odtok opäť poriadne prepláchnite vriacou vodou.

Ako vyčistiť upchatý odtok pomocou prípravkov z obchodu?

Na trhu existuje mnoho prípravkov na vyčistenie upchatých odtokov. Nájdete aj bio prípravky, pri ktorých sa nemusíte báť a dávať si pozor. Existuje tekutý čistič na upchatý odtok v kuchyni, ktorý je založený na báze špeciálne zvolených prírodných enzýmov a mikróbova vďaka tomu je biologicky rozložiteľný. Rozpúšťa a zabraňuje veľmi odolným upchatiam prostredníctvom mastnoty a zvyškov potravín. Nalejte ho do odpadu a zalejte rovnakým množstvom vlažnej vody. Najideálnejšie je, ak prostriedok necháte pôsobiť celú noc.

Chemických prípravkov je na trhu mnoho a je na vás, ktorý zvolíte. Prečítajte si vždy príbalový leták, ale väčšinou ich stačí len naliať alebo nasypať do odtoku, nechať pôsobiť a potom odtok prepláchnuť vodou. Niektoré môžete používať aj preventívne, aby ste upchatiu predišli.

Ale keďže ide o silné prostriedky, dávajte si pozor, noste gumené rukavice, chráňte si tvár, obzvlášť oči a nikdy ich neskladujte v dosahu detí. Väčšinou ide o prípravky na báze hydroxidu sodného a pri práci s nimi buďte opatrní, môže dôjsť k poleptaniu pokožky a tieto žieraviny sú nebezpečné pre oči.

pexels.com
Klasický zvon môžete nahradiť aj prípravkami z obchodu.

Prevencia

Upchatý odtok je nepríjemná a zapáchajúca záležitosť a najlepšie je, ak jej viete predísť. Ak odtoky a potrubia prečistíte v rámci prevencie, nemôže to uškodiť. Ďalej si zakúpte sitká do odtokov, ktoré zachytia zvyšky jedla aj vlasov a ľahko ich môžete vyhodiť do smetného koša. Poslednou radou je, aby ste prepálený olej nevylievali do kuchynského drezu. Prevencia je lepšie ako čistenie upchatých odtokov.

Jednoduché rady, ako vyčistiť koberec od kávy, vína, krvi alebo oleja

shutterstock

Koberec v interiéri dotvorí celkový dizajn a v neposlednom rade pomôže vylepšiť akustiku v miestnosti. Zároveň ide o kúsok, ktorý nekupujete každý mesiac a tomu zodpovedá i jeho cena, ktorú samozrejme ovplyvňuje aj materiálové zloženie. Koberce nájdeme v ponuke prírodné alebo umelé. Obľúbeným prírodným materiálom je napríklad bavlna. Koberce sa taktiež líšia farbou, dĺžkou a charakterom vlasu. Všetky tieto charakteristiky vplývajú nielen na to, či vás koberec osloví, koľko stojí, ale aj na to, ako ho budete čistiť.

Padlo vám jedlo a omylom ho niekto zašlapol? Vyliala sa vám káva alebo víno? Pri smažení nedeľných rezňov vám vyprskol olej z panvice? Vaše dieťa si pomýlilo koberec s tanierom? Áno. Toto všetko a omnoho viac patrí k bežnej súčasti našich domácnosti. Aby ste sa dokázali popasovať s každou katastrofou, potrebujete poznať základné metódy ako vyčistiť koberec a aj zopár starých babských rád nad zlato. Všetky potrebné informácie o čistení vášho koberca nájdete na jeho štítku na rubovej strane.

Viete ako vyčistiť koberec? Aj takto

Čistenie, ktoré sa na koberce používa, môže byť mokré, strojové alebo suché. Asi najviac pohodlnou možnosťou predstavuje strojové čistenie. Starosť, ktorú s kobercom môžete mať je jeho doručenie do firmy, ktorá čistenie ponúka. Ale rovnako firma môže prísť aj priamo k vám a koberec vyčistí na mieste. Tak či onak, tento spôsob čistenia môže byť však nepohodlný pre váš rodinný rozpočet.

Samozrejme, nejaký jednoduchší stroj si môžete zadovážiť aj vy, ale opäť to bude investícia navyše a ruku na srdce, bude sa vám ho naozaj chcieť vyťahovať pravidelne, aby sa vám vrátila?

Mokré čistenie si vyžaduje správnu kombináciu vody a čistiaceho prostriedku. Neodporúča sa, ak máte koberec položený na drevenej podlahe. Zvýšenie jej vlhkosti môže mať za následok pleseň. Rovnako nie je veľmi vhodnou metódou pri čistení koberca, ktorý je vyrobený z vlny, hodvábu či perzského alebo ručne farbeného koberca. Aj keď ide o mokré čistenie, neznamená to, že čím viac mokré tým lepšie. Ak nemáte koberec, kde sušiť, veľká nasiaknutosť vodou môže viesť k jeho zatuchnutiu. Použite teda menej vody a zvoľte si čistiaci prostriedok s tvorbou peny, ktorý rovnomerne nanášajte špongiou alebo kefou na čistenie. Podrobné informácie, ako dlho, akým spôsobom nájdete na konkrétnom prostriedku. Na záver koberec povysávajte. Dobrá rada, ak je peny príliš veľa, opatrne ju stierajte handrou, ktorú pravidelne žmýkajte v čistej vode.

Ak sa chcete vyhnúť vode, môžete siahnuť po suchom čistení, ktoré spočíva v aplikácii čistiaceho prostriedku so suchou penou na koberec. Jej účinky pôsobia na mastnoty a nečistoty, ktoré sa po vyžadovanom pôsobení povysávajú. Ide o drahšiu alternatívu čistenia, ktorá je však omnoho šetrnejšia a neničí vlákna koberca. Hodí sa práve na koberce z prírodných materiálov.

Ak máte v domácnosti koberce z dlhým vlasom, pravidelným vysávaním ich zbavíte prachu, smetí a nečistôt, ktoré sa v nich držia. Pred čistením ich vždy poriadne povysávajte a vytrepte. Ak vytrepávate v interiéri, napríklad v kúpeľni, nezabudnite poutierať prach. Penu do koberca vnesiete kefou. Drhnite ho však opatrne aby ste vlákna koberca nepoškodili.

ako vyčistiť koberec
autor

Ako vyčistiť koberec, keď ….

Sa vyleje káva
Kvapky alebo kaluž vyliatej kávy? Vášmu kobercu, tmavému i svetlému, poskytnete prvú pomoc papierovou utierkou, ktorú priložíte na škvrnu a postupne prikladaním vysajete všetku tekutinu. Na škvrnu následne môžete naniesť šťavu z citrónu, nechajte ju pôsobiť a na záver jemne vydrhnite čistou vodou. Rovnako môžete použiť aj kuchynskú soľ, ktorú votriete do vlákna v mieste znečistenia. Po chvíli soľ povysávajte a v prípade potreby ešte prepláchnite čistiacim prostriedkom a vodou. Na škvrnu od kávy môžete skúsiť naliať i perlivú vodu a po chvíľke pôsobenia ju dočistiť liehom.

Sa vyleje víno

Nalejme si červeného vína. Práve ono je to, ktoré robí na koberci najväčšiu galibu. Podobne ako pri káve, môžete použiť postup so soľou. Pri víne sa však veľmi dobre osvedčí aj jedlá sóda. Postup ako potom vyčistiť koberec je jednoduchý. Stačí ak ju zmiešate s vodou v pomere 1:3 v prospech vody. Výsledkom bude pasta, ktorú votriete do škvrny. Necháte zaschnúť a následne škvrnu povysávate.

Keď je škvrna mastná

Ako pri väčšine znečistení, netreba čakať, kým sa zaryje do koberca, ale konať hneď. Mastnotu v prvom rade potrebujete zo škvrny dostať preč. Podarí sa vám to, ak na ňu priložíte obrúsok a ten na položenej škvrne prežehlíte. Žehlička je skvelý záchranca aj v prípade škvŕn od štiav, vosku či vína. Výborne funguje v spolupráci s octom. Ocot a vodu zmiešate v pomere 1:3, nanesiete na škvrnu, navrch položíte handričku namočenú v teplej vode a prežehlíte.

Na otázku, ako vyčistiť koberec od mastnoty by vám staré baby povedali: predsa hladkou múkou. Trochu nezvyčajné, ale tiež účinné. Hladkú múku treba naniesť na postihnuté miesto. Výborne sa postará o vysatie mastnoty. Povysávate a na záver ešte dočistíte mydlovou vodou.

Za to môže jedlo

Nenadarmo nás mamy učili, aby sme jedli vždy pri kuchynskom stole. Vedeli a vedia prečo. Škvrny od jedla nie sú potom doménou len v kuchyni ale i v obývačke, detskej izbe či dokonca aj v spálni. S bežnými drobnými škvrnami si poradíte aj za pomoci čistiaceho prostriedku na sklo, ktorým ich nastriekate, vytriete suchou handričkou a v prípade potreby ešte dočistíte koncom textilnej utierky namočenej v jarovej alebo mydlovej vode.

Je tam krv

Domáce drobné (v tom ideálnom prípade) zranenia a úrazy či tečenie krvi z nosa so sebou prinášajú dôkaz, ktorý vám nepríjemné situácie pripomína na koberci. Preto, čistite bleskovo. Na škvrnu nalejte v primeranej miere vodu. Pozor, ani teplú, ani horúcu, ale studenú vodu. Navlhčenú škvrnu utierajte čpavkom. Spôsob funguje aj na zaschnuté škvrny. Namiesto čpavku môžete použiť aj metódu so soľou, ktorú na miesto nanesiete a necháte pôsobiť aspoň hodinu. Ak sa vám to nepodarí na prvýkrát, celý postup zopakujte.

Blato na topánkach

V tomto prípade je najlepším spôsobom prevencia. Teda, žiadne blato za prahom dverí. Kvalitná rohož, do ktorej si i vy aj vaši návštevníci oškrabú nečistoty z podrážky výrazne eliminuje škody na vašom koberčeku v chodbe. Ak sa vám predsa len zadarí, blato nechajte zaschnúť a potom ho povysávajte. Ak vám ostane škvrna, použite metódu ako pri škvrnách od jedla.

Dve zlaté rady:

  • Pri čistení škvrny postupujte vždy od jej krajov smerom k stredu.
  • Zásadne nepoužívajte teplú alebo horúcu vodu, ktorá špinu zanesie viac do hĺbky vlákna.

Spôsobov ako vyčistiť koberec je viacero, za zmienku stoja aj účinky vínneho octu, ktorý kobercu prinavráti pôvodný vzhľad a žiarivé farby. Pre použitie vylejete 20ml octu do 1 litra vody, necháte pôsobiť 20 minút a pretriete suchou handrou. Ďalší zlepšovák, tentokrát pre škvrny na tmavom koberci, nájdete v odvare zo zeleného čaju, respektíve v jeho lístkoch, ktoré získate po precedení. Priložíte ich na škvrny, necháte zaschnúť a povysávate.

Ako vyčistiť malé koberčeky?

Aj vy ich milujete? Malé koberčeky do predsiene, ku posteli, do kúpeľne? Ich veľkosť vám umožňuje čistenie aj v byte vo vani alebo v kúpeľni. Ich výhodou je práve ich veľkosť. Rýchlo ich môžete vysušiť na sušiaku alebo balkóne bez toho, aby zatuchli. Ak máte práčku s veľkým objemom, môžete ich na šetrnom pracom programe oprať bez námahy a problémov. Samozrejme, zaschnutým škvrnám venujte pozornosť ešte pred praním. Môžete si vybrať jednu z metód, ktorú sme vám predstavili. Podľa typu koberca a podľa toho, čo máte aktuálne doma.

Koberec dokáže byť krásnou dominantou vášho bývania a navodiť príjemnú atmosféru domova. Bola by veľká škoda, keby ste nečistotám dovolili, aby mu uberali na kráse. Stačí málo. Trochu odhodlania, chuť a vedomosť ako vyčistiť koberec. Ten váš.