Ako vyčistiť upchatý odtok?

Ako vyčistiť upchatý odtok?
4.8 9 hodnotení

Upchatý odtok vie potrápiť každého a najčastejšie práve v tej najnevhodnejšej chvíli. Nemusíte hneď volať inštalatéra. Tu sa dozviete ako vyčistíte upchatý odtok ľahko a rýchlo aj vy sami.

Upchatý odtok v kuchyni

Práve kuchynský odtok dostáva najviac zabrať. Ak riad umývate každý deň a ešte aj niekoľkokrát denne, či chcete alebo nie, do odtoku sa dostávajú zvyšky jedla. Keď sa k tomu pridá ešte aj mastnota, buďte si istí, že čoskoro voda začne odtekať pomalšie až úplne prestane a zaplní vám drez.

Upchatý odtok v kúpeľni

Odtoky v kúpeľniach sú síce oslobodené od jedla a mastnoty, ale nevyhnú sa vlasom, chĺpkom po holení či peelingom. Tieto odtoky sa čistia horšie, keďže ak nepomôže gumový zvon, k sifónu sa dostať neviete.

Prvou pomocou pri upchatom odtoku je klasický zvon.

Ako vyčistiť upchatý odtok mechanicky?

Prvou pomocou je klasický gumový zvon. Ten priložte na otvor prepadu, pritlačte a začnite silno pumpovať vzduch. Vytvoríte silný tlak, ktorý by mal odtok uvoľniť. Keď voda začne opäť normálne odtekať, prepláchnite odtok ešte horúcou vodou.

Ak je odtok silno upchatý, k zvonu si na pomoc vezmite aj vedro a handru, bude treba vyčistiť aj sifón. Pod sifón dajte vedro, kam bude odtekať voda a nečistoty. Sifón odskrutkujte, dobre vyčistite a potom zaskrutkujte nasilno naspäť. Ak nepomôže ani tento spôsob, budete musieť skúsiť iné spôsoby.

Upchatý odtok môžete vyčistiť viacerými spôsobmi.

Ako vyčistiť upchatý odtok bez chémie?

Chemické čističe na upchaté odtoky sú naozaj veľmi funkčné, ale čo tak najskôr skúsiť niečo, čo máte bežne doma?

Tip, ako na upchatý odtok

Potrebujete: 1 šálku octu, 4 šálky vriacej vody a 2 šálky sódy bikarbóny. Najskôr do odtoku nasypte 1 šálku sódy bikarbóny a tú následne zalejte vriacou vodou. Chvíľu všetko nechajte pôsobiť. Potom zvyšnú sódu zmiešajte s octom a vylejte do odtoku. Najlepšie je, ak dáte na odtok štupeľ, aby mohli prebehnúť všetky procesy stopercente. Na záver odtok prepláchnite veľkým množstvom vriacej vody.

Ak odtok nie je ešte úplne upchatý, môžete vyskúšať do odtoku nasypať kuchynskú soľ. Tú nechajte chvíľu pôsobiť a odtok opäť poriadne prepláchnite vriacou vodou.

Ako vyčistiť upchatý odtok pomocou prípravkov z obchodu?

Na trhu existuje mnoho prípravkov na vyčistenie upchatých odtokov. Nájdete aj bio prípravky, pri ktorých sa nemusíte báť a dávať si pozor. Existuje tekutý čistič na upchatý odtok v kuchyni, ktorý je založený na báze špeciálne zvolených prírodných enzýmov a mikróbova vďaka tomu je biologicky rozložiteľný. Rozpúšťa a zabraňuje veľmi odolným upchatiam prostredníctvom mastnoty a zvyškov potravín. Nalejte ho do odpadu a zalejte rovnakým množstvom vlažnej vody. Najideálnejšie je, ak prostriedok necháte pôsobiť celú noc.

Chemických prípravkov je na trhu mnoho a je na vás, ktorý zvolíte. Prečítajte si vždy príbalový leták, ale väčšinou ich stačí len naliať alebo nasypať do odtoku, nechať pôsobiť a potom odtok prepláchnuť vodou. Niektoré môžete používať aj preventívne, aby ste upchatiu predišli.

Ale keďže ide o silné prostriedky, dávajte si pozor, noste gumené rukavice, chráňte si tvár, obzvlášť oči a nikdy ich neskladujte v dosahu detí. Väčšinou ide o prípravky na báze hydroxidu sodného a pri práci s nimi buďte opatrní, môže dôjsť k poleptaniu pokožky a tieto žieraviny sú nebezpečné pre oči.

Klasický zvon môžete nahradiť aj prípravkami z obchodu.

Prevencia

Upchatý odtok je nepríjemná a zapáchajúca záležitosť a najlepšie je, ak jej viete predísť. Ak odtoky a potrubia prečistíte v rámci prevencie, nemôže to uškodiť. Ďalej si zakúpte sitká do odtokov, ktoré zachytia zvyšky jedla aj vlasov a ľahko ich môžete vyhodiť do smetného koša. Poslednou radou je, aby ste prepálený olej nevylievali do kuchynského drezu. Prevencia je lepšie ako čistenie upchatých odtokov.

Zdieľajte tento článok

Návod, ako odstrániť upchatý záchod

upchatý záchod
Návod, ako odstrániť upchatý záchod
4.8 4 hodnotení

Do záchoda dnes už nesplachujeme len to, na čo je primárne WC určené. Ľudské exkrementy dopĺňa toaletný papier v hojnej miere, či dokonca zostatky jedla, usadeniny z kávy a vy sami viete najlepšie, čo všetko ostatné. Upchať si tak záchod nemusí byť potom žiadna veda spôsobená len problémami s našim tráviacim systémom. Tak či onak, aj v situácií, keď upchatý záchod zmrazí potreby všetkých členov domácnosti, treba si zachovať chladnú hlavu a konať racionálne. Je to zvládnuteľné.

Porazte upchatý záchod mechanicky

Zvon na WC nesmie chýbať v žiadnej domácnosti. Že sa vám nehodí do novej kúpeľne? Skryte ho do skrinky pod umývadlo, alebo do rohu za práčku, ale majte ho. Zvon na WC vás naozaj dokáže zachrániť. Položíte ho na otvor v záchode a poriadne pritlačíte. Vzniknutý podtlak by mal masu zodpovednú za upchatie posunúť do širokého potrubia a tak ho spriechodniť.

Do odtoku môžete naliať aj tekuté mydlo, ktoré svojou konzistenciou môže napomôcť k pružnejšiemu pohybu masy smerom do potrubia.

Ak sa vám so zvonom na WC upchatý záchod nepodarí uvoľniť a voda z neho neodteká, bude potrebné odčerpanie vody, ktorá v záchodovej mise ostáva. Môžete tak urobiť cez hadičku ako v prípade akvária. Pri takomto odčerpávaní sa snažte rýchlo uhýbať ústa od hadičky. Ak sa chcete na podobné situácie pripraviť, môžete si dopredu zadovážiť špeciálnu pumpičku.

Ak je príčina upchatia naozaj tuhá, veľmi praktickým náradím je mechanický krtko. Ide o pružinu, ktorá môže merať až 5 metrov a poradí si aj s predmetmi či nečistotami, ktoré sa usadia hlbšie ako v odtoku. Dostať ju kúpiť za lacný peniaz v obchode s domácimi potrebami. Podobne ako mechanického krtka, na trhu nájdete aj pero na čistenie WC.

Podobne ako pružina vám môže poslúžiť aj domáci kovový vešiak. Stačí, ak ho rozmotáte a koniec, ktorým sa budete snažiť odtok prebiť, omotáte kúskom handry, ktorú na vešiak upevníte napríklad lepiacou páskou. Zakrivenie vešiaku vám umožní rýchly postup do odtoku a odstránenie nánosu smerom do potrubia nadol. Vzhľadom k dĺžke vešiaka však len v tom prípade, keď to nebude ďaleko od samotného otvoru odtoku.

Takisto môžete použiť aj vysávač. Je dôležité, aby išlo o špeciálny spotrebič, ktorý je určený aj na mokré aj na suché vysávanie. Rozhodne nepoužívajte klasický vysávač! Z misy musí byť už vopred odčerpaná voda. Do otvoru na odpad vsuniete koniec trubice vysávača a v mieste otvoru ho zaistite mokrou handrou, aby sa vám pri vysávaní trubica neposúvala. Keď máte trubicu zafixovanú handrou a vsunutú do potrubia smerom k závade, jednou rukou si pridržte handru a druhou zapnite vysávač. Sila ťahu spotrebiča by mala zafungovať.

záchod

Superman v podobe krtka alebo extrémistu hydroxidu sodného

Ak WC zvon ani nič mechanické nezaberá, môžete siahnuť aj po chémii. Treba s ňou však manipulovať opatrne. Hydroxid sodný je vysoko toxická látka, ktorá môže ublížiť vašim očiam aj čuchu. Pri jeho použití si na ústa a nos pripevnite vlhkú handru, oblečte si staré veci – dlhé nohavice a tričko s dlhým rukávom, oči ochráňte napríklad plastovými okuliarmi a stále vetrajte.

Do záchodu môžete vopred liať trochu horúcej vody, počkať a podľa návodu dávkovania aplikovať hydroxid sodný na upchatý záchod. Buď v tekutej či granulovanej podobe. Následne ho zalejete vriacou vodou. Pri celej procedúre sa držte od látky i záchodu, čo najďalej.

Ak je to možné, po tejto možnosti siahnite v naozaj len v  krajnej situácií. Menej nebezpečnú alternatívu nájdete v dobre známom chemickom krtkovi. Do vášho WC ho zalejete podobne vriacou vodou. S organickým odpadom, vlasmi, papierom či vatou by si mal poradiť.

Rýchlu chemickú pomoc nájdete aj v domácom recepte zo sódy bikarbóny a octu. Najprv dáte zovrieť vodu, ktorú necháte nachvíľu odstáť. Do upchatého odtoku nasypete hrnček sódy bikarbóny a dva hrnčeky octu. Na záver zalejete vodou a necháte pôsobiť cez noc. Ak riešenie nezaúčinkuje, vyskúšajte inú metódu.

Ak chcete ísť na istotu, neváhajte a zavolajte inštalatéra. Investícia do opravy bude vyššia, ale pre vás osobne najmenej riziková. A ak to predsa len chcete zvládnuť sami, ešte zopár praktických rád na záver:

  • Nesplachujte zbytočne vaše WC na viackrát v slepom domnení, že sa to spraví len tlakom spláchnutej vody. Veľmi ľahko sa môže stať, že si zbytočne nahromadíte viac vody na nepríjemné odčerpávanie.
  • Počas celej záchrannej akcie majte na rukách ochranné gumové rukavice.
  • Okolo záchodu poukladajte buď mokré handry, ak ich nemáte dostatok, tak novinový papier, či kartón, aby ste minimalizovali možný vzniknutý neporiadok.
  • Vriacu vodu nikdy nelejte bezprostredne po zovretí. Extrémne vysoká teplota môže keramický záchod poškodiť.
Zdieľajte tento článok