Ako na grilovanie na balkóne, aby ste si nepokazili vzťahy so susedmi

pexels.com

Nie všetci máme to šťastie mať vlastnú záhradu či iné miesto vhodné na grilovanie. Pokiaľ však bývate v byte s balkónom, ako adekvátna alternatíva sa naskytá práve grilovanie sa balkóne. Na ňom si môžete užívať grilovačku bez toho, aby ste z bytovky čo i len vytiahli päty. Ale pozor, aj tu sa totiž môžete stretnúť s istými obmedzeniami.

Grilovanie na balkóne: Áno alebo nie?

Vo všeobecnosti neexistuje zákon, ktorý by grilovanie na balkóne striktne zakazoval. Do istej miery sa však na neho vzťahuje Občiansky zákonník, ktorý hovorí o tom, že susedov nemôžete nad mieru obťažovať hlukom, prachom, pachmi, dymom a podobne.

To však automaticky neznamená, že môžete začať s grilovaním na balkóne. Pokiaľ uvažujete o takomto spôsobe grilovania, mali by ste v prvom rade nahliadnuť do všeobecne záväzných nariadení konkrétnej obce či mesta. V Bratislave je napríklad grilovanie na terase či balkóne povolené, no v Žiline úplne zakázané.

Nie každá obec a mesto má však vo svojich nariadeniach uvedenú informáciu o tom, či na balkóne môžete alebo nemôžete grilovať. Konečné slovo má preto domový poriadok. Zvyčajne však platí, že obmedzenia grilovania na balkónoch sa týkajú novších stavieb. V starších stavbách je väčšinou takéto grilovanie možné.

Hrozí vám pokuta?

V prípade, že sa rozhodnete grilovať tam, kde to je zakázané, hrozí vám pokuta. Ak sa pozabudnete a začnete s grilovaním na balkóne napríklad v Žiline, s najväčšou pravdepodobnosťou vás neminie pokuta vo výške 33 €.

Sankcii sa nemusíte vyhnúť ani vtedy, ak budete grilovať na balkóne v miestach, kde to umožňujú všeobecné nariadenia i domový poriadok. Tu totiž do hry vstupuje už spomínaný Občiansky zákonník. Pokiaľ susedov budete obťažovať nadmerným pachom či dymom, môžu zavolať políciu, ktorá vás napomenie. Ak neuposlúchnete napomenutie, vaša peňaženka bude ľahšia o 33 €.

Okrem grilovania na balkóne či terase, ľudia zvyknú grilovať aj na otvorených priestranstvách a v lesoch. Aj tu by ste mali byť obozretní a pokiaľ sa chcete vyhnúť nepríjemnej pokute, odporúčame vopred sa informovať o možnostiach či zákazoch takéhoto grilovania vo vašej lokalite.

pexels.com

Ako grilovať?

Patríte k šťastlivcom, ktorí si môžu dovoliť grilovanie na balkóne? Skvelé! V tom prípade vám už ostáva iba jediné – grilovať tak, aby ste nepokazili dobré susedské vzťahy.

Najdôležitejším krokom je bezpochyby výber správneho grilu, ktorý vám umožní bezproblémové grilovanie aj na terase či balkóne. Zabudnúť by ste nemali ani na bezpečnosť a gril umiestniť v dostatočnej vzdialenosti od horľavých predmetov.

Aký gril si vybrať?

Pri grilovaní na balkóne máte v podstate na výber z dvoch možností. Ideálnou voľbou je, samozrejme, nedymiaci gril – či už plynový alebo elektrický. Rozhodne by ste však mali zabudnúť na klasiku v podobe grilu na drevené uhlie, ktorým by ste ľahko mohli vydymiť susedov.

Plynový gril

Grilovačka na plynovom grile je naozaj pohodlná. Na prevádzku takéhoto grilu potrebujete iba prívod plynu, napr. z propán butánovej fľaše, pričom jeho zahriate trvá len pár minút. Gril je vhodný aj pre neskúsených grilmajstrov, keďže teplotu ohrevu je možné plynulo regulovať.

Najlepšou voľbou sú plynové grily s lávovými kameňmi na dne grilu, ktoré sa nahrievajú plynovým horákom. Ľahko nasávajú tuk, čo znamená, že grilovanie sa uskutočňuje bez neželaného spaľovania tuku a zbytočného dymenia.

pexels.com

Elektrický gril

Oproti plynovému grilu stojí elektrický gril, ktorého nevýhodou je najmä potreba pripojenia k elektrickej sieti. Na druhej strane vám však s elektrickým grilom odpadá starosť o drevo, uhlie či plyn.

Gril sa veľmi ľahko čistí, nevylučuje žiaden dym a tak nijako nebudete rušiť susedov. Obmedzením nie je ani tradičná vôňa grilovaného jedla, čo môže byť negatívom pre vás, avšak kvôli zachovaniu dobrých susedských vzťahov túto malú nevýhodu určite oželiete.

Komentáre (Ako na grilovanie na balkóne, aby ste si nepokazili vzťahy so susedmi)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Čo znamená, keď je plomba na liste vlastníctva?

shutterstock

Čo môže ohroziť oprávnených vlastníkov nehnuteľnosti?

Je to práve vydržanie vecného bremena. List vlastníctva bude bez ťarchy, no zrazu zistíte, že cez pozemok vám vedú inžinierske siete. Ťarchy vznikajú na základe zmlúv, ako je napr. záložné právo k nehnuteľnostiam.

Vydávanie listov vlastníctva s plombou bolo zrušené novelou katastrálneho zákona č. 304/2009 Z. z. s platnosťou od 1. 9. 2009. Po ani nie celom roku sa listy vlastníctva s plombou opäť začali vydávať.

Čo je to plomba?

Plomba má preventívny účinok. Vyznačuje sa na liste vlastníctva alebo v pozemkovej knihe. Signalizuje, že právo zapísané v katastri je dotknuté ďalšou právnou zmenou.

Okresný úrad vyznačí plombu najneskôr v nasledujúci pracovný deň od doručenie podania – zmluva, verejná listina alebo iná listina na zápis vkladom alebo záznamom, alebo ak sa začalo katastrálne konanie o oprave chyby v katastrálnom operáte, či konanie o proteste prokuratúra.

Plombu by ste si mali skontrolovať na každom liste vlastníctva, najmä ak sa pripravujú zmeny. V bežnom a internetovom výpise sa pri zaplombovaní vždy ukazuje aj dôvod:

 • Z – záznam,
 • V – klad.

Ako vzniká plomba na liste vlastníctva?

Vzniká na základe zmluvy, väčšinou ako záložné právo k nehnuteľnostiam na zabezpečenie hypotekárnych úverov. Návrh môžeme podať až do 3. rokoch od uzatvorenia zmluvy.

Na druhej strane sú ťarchy z vydržania, ktoré sa do katastra nehnuteľností zapisujú záznamom. Tie plnia evidenčné funkcie, nemajú vplyv na zmenu ani zánik práv k nehnuteľnostiam.

Ako zaniká plomba na liste vlastníctva?

Plomba sa ruší vykonaním:

 • vkladu,
 • záznamu,
 • právoplatným rozhodnutím o:
  • zamietnutí návrhu na vklad,
  • zastavení konania,
  • oprave chyby v katastri.