Ako na grilovanie na balkóne, aby ste si nepokazili vzťahy so susedmi

pexels.com

Nie všetci máme to šťastie mať vlastnú záhradu či iné miesto vhodné na grilovanie. Pokiaľ však bývate v byte s balkónom, ako adekvátna alternatíva sa naskytá práve grilovanie sa balkóne. Na ňom si môžete užívať grilovačku bez toho, aby ste z bytovky čo i len vytiahli päty. Ale pozor, aj tu sa totiž môžete stretnúť s istými obmedzeniami.

Grilovanie na balkóne: Áno alebo nie?

Vo všeobecnosti neexistuje zákon, ktorý by grilovanie na balkóne striktne zakazoval. Do istej miery sa však na neho vzťahuje Občiansky zákonník, ktorý hovorí o tom, že susedov nemôžete nad mieru obťažovať hlukom, prachom, pachmi, dymom a podobne.

To však automaticky neznamená, že môžete začať s grilovaním na balkóne. Pokiaľ uvažujete o takomto spôsobe grilovania, mali by ste v prvom rade nahliadnuť do všeobecne záväzných nariadení konkrétnej obce či mesta. V Bratislave je napríklad grilovanie na terase či balkóne povolené, no v Žiline úplne zakázané.

Nie každá obec a mesto má však vo svojich nariadeniach uvedenú informáciu o tom, či na balkóne môžete alebo nemôžete grilovať. Konečné slovo má preto domový poriadok. Zvyčajne však platí, že obmedzenia grilovania na balkónoch sa týkajú novších stavieb. V starších stavbách je väčšinou takéto grilovanie možné.

Hrozí vám pokuta?

V prípade, že sa rozhodnete grilovať tam, kde to je zakázané, hrozí vám pokuta. Ak sa pozabudnete a začnete s grilovaním na balkóne napríklad v Žiline, s najväčšou pravdepodobnosťou vás neminie pokuta vo výške 33 €.

Sankcii sa nemusíte vyhnúť ani vtedy, ak budete grilovať na balkóne v miestach, kde to umožňujú všeobecné nariadenia i domový poriadok. Tu totiž do hry vstupuje už spomínaný Občiansky zákonník. Pokiaľ susedov budete obťažovať nadmerným pachom či dymom, môžu zavolať políciu, ktorá vás napomenie. Ak neuposlúchnete napomenutie, vaša peňaženka bude ľahšia o 33 €.

Okrem grilovania na balkóne či terase, ľudia zvyknú grilovať aj na otvorených priestranstvách a v lesoch. Aj tu by ste mali byť obozretní a pokiaľ sa chcete vyhnúť nepríjemnej pokute, odporúčame vopred sa informovať o možnostiach či zákazoch takéhoto grilovania vo vašej lokalite.

pexels.com

Ako grilovať?

Patríte k šťastlivcom, ktorí si môžu dovoliť grilovanie na balkóne? Skvelé! V tom prípade vám už ostáva iba jediné – grilovať tak, aby ste nepokazili dobré susedské vzťahy.

Najdôležitejším krokom je bezpochyby výber správneho grilu, ktorý vám umožní bezproblémové grilovanie aj na terase či balkóne. Zabudnúť by ste nemali ani na bezpečnosť a gril umiestniť v dostatočnej vzdialenosti od horľavých predmetov.

Aký gril si vybrať?

Pri grilovaní na balkóne máte v podstate na výber z dvoch možností. Ideálnou voľbou je, samozrejme, nedymiaci gril – či už plynový alebo elektrický. Rozhodne by ste však mali zabudnúť na klasiku v podobe grilu na drevené uhlie, ktorým by ste ľahko mohli vydymiť susedov.

Plynový gril

Grilovačka na plynovom grile je naozaj pohodlná. Na prevádzku takéhoto grilu potrebujete iba prívod plynu, napr. z propán butánovej fľaše, pričom jeho zahriate trvá len pár minút. Gril je vhodný aj pre neskúsených grilmajstrov, keďže teplotu ohrevu je možné plynulo regulovať.

Najlepšou voľbou sú plynové grily s lávovými kameňmi na dne grilu, ktoré sa nahrievajú plynovým horákom. Ľahko nasávajú tuk, čo znamená, že grilovanie sa uskutočňuje bez neželaného spaľovania tuku a zbytočného dymenia.

pexels.com

Elektrický gril

Oproti plynovému grilu stojí elektrický gril, ktorého nevýhodou je najmä potreba pripojenia k elektrickej sieti. Na druhej strane vám však s elektrickým grilom odpadá starosť o drevo, uhlie či plyn.

Gril sa veľmi ľahko čistí, nevylučuje žiaden dym a tak nijako nebudete rušiť susedov. Obmedzením nie je ani tradičná vôňa grilovaného jedla, čo môže byť negatívom pre vás, avšak kvôli zachovaniu dobrých susedských vzťahov túto malú nevýhodu určite oželiete.

Komentáre (Ako na grilovanie na balkóne, aby ste si nepokazili vzťahy so susedmi)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Podarilo sa vám získať dom, po ktorom ste dlho túžili a už si pýta len dotvoriť do krásy?

Poradíme vám, ako si zariaďovanie domu užiť a z vašej nehnuteľnosti vyčarovať útulne rodinné hniezdo.

Papierovanie a vybavovačky v procese kúpy, prevodu nehnuteľností alebo starosti okolo stavby dokážu poriadne vyčerpať. A tak sa ľahko stane, že pred finále dokončenia vysnívaného domu vám zostane už len trochu energie, ktorú ste ochotní vložiť do výberu obkladu do kúpeľne či dverí. O farbe kobercov, či vôbec o kobercoch alebo takých závesoch nieto ani reči.

zar-2Pred koncom sa však netreba vzdávať. Vybraný nábytok, farby a doplnky by mali spoločne nielen fungovať, ale aj hrať. Melódiu, ktorá vás neomrzí ani po 10-tich rokoch. Bolo by škodou kupovať a meniť zariadenie domu za krátky čas opäť, len preto, že sa ste sa nechali ovládnuť pesimizmom úradov, bánk či dokonca povrchným prístupom v predajniach a na zariaďovanie dôkladne nesústredili.

zar-1Zariadenie domu – viete, čo chcete?

Podarilo sa vám buď dom kúpiť, postaviť alebo ste ho zdedili. Už len tým ste podstúpili proces, ktorý si vyžaduje čas, trpezlivosť a obetu rôzneho druhu aj v prospech financovania rôznych úprav a stavebných prác.

Dôležitý začiatok vytvoril váš zodpovedný vzťah k príbytku a s ním prichádzajú aj vaše prvé úvahy o jeho interiéri. Obraz a nálada, ktorá sa vám dostatočne dostane pod kožu potrebuje jediné: konkrétny a funkčný návrh pre každý jeden centimeter priestoru domu.

Dispozičné riešenie musíte poznať z pamäti

Vaša predstava kráča ruka v ruke s dispozíciou. Samozrejme, existuje rozdiel, ako ju vnímate. Ak ste dom postavili už jeho samotný návrh v sebe ukrýva rozvrhnutie miestností s napojením na inžinierske siete a ak nie hotový, minimálne načrtnutý dizajn interiéru. Výhodou stavby domu je to, že vy sami si ju určíte. Ak však prerábate hotový dom, jeho zariaďovanie bude vychádzať z dispozície, ktorej sa jeho prípadné úpravy musia prispôsobiť.

Zmerajte si svoje možnosti

Predtým, ako začnete premýšľať a vymýšľať, pomerajte si všetky dôležité rozmery, aby ste už od začiatku pracovali s reálnymi číslami a teda aj s reálnymi nápadmi a návrhmi. Predídete tak možnému sklamaniu pri výbere napríklad nábytku do kuchyne.

zar-3Profesionála si zaplatíte, ale jeho pomoc je na nezaplatenie

Výborným začiatkom je nákres dispozície, do ktorého si môžete navrhnúť rozloženie najdôležitejších nábytkových častí a spotrebičov do jednotlivých miestností. Poskytne vám jasný prehľad o tom, čo bude kde stáť. Nezabudnite vyznačiť okná dvere či pomyselné rozdelenie dennej a nočnej ćasti.

Ak neovládate špeciálne programy, vystačíte si aj s vkreslením jednoduchej poznámky ceruzkou.

Tu je však na mieste spomenúť, že nič nenahradí presnú vizualizáciu, ktorá navrhne jasné riešenie pre zariaďovanie celého domu. Pomôžu vám s ňou interiéroví dizajnéri. Ide o službu, ktorú si na jednej strane zaplatíte, na druhej jej využitím získate čas aj zdravé nervy.

zar-4Trh ponúka more možností od výberu farieb, cez obklady, nábytok až po dekorácie. Veľmi ľahko sa v ňom môžete utopiť. Predstavu, ktorú ste získali pozeraním iných interiérov domov už máte, ale pri realizácii vašej, prídete na to, že podlahy, ktoré sa vám tak páčili v časopise, sú príliš drahé na váš rozpočet alebo sa vám nebudú vôbec hodiť k nábytku, ktorý ste už vybrali.

Rady dizajnéra sa nemusíte držať do bodky, hoci ak mu poskytnete dostatok informácii o sebe a vašich želaniach, jeho návrhu možno neodoláte. Minimálne sa však stane výborným plánom, do ktorého budete už len vyberať konkrétne kúsky skladačky.

Venujte čas zoznamu

Na základe finálneho návrhu si urobte zoznam položiek spotrebičov, v ktorom si aspoň predbežne stanovte plánovanú sumu, do ktorej by ste sa chceli zmestiť. Pri jeho vytváraní strávite chvíľku času, ktorá vám však plne vynahradí momenty lovenie v pamäti:

“Máme všetko? čo ešte nemáme? Koľko nám ešte ostáva peňazí?…”

Zároveň si doň môžete ku jednotlivým položkám vkladať obrázky, ktoré vás zaujali či po ich realizácii aj sumu, ktorú vás reálne stáli.

Najdôležitejšie na začiatok

Úvod patrí prvkom, ktoré sa meniť nebudú najbližšie desaťročie alebo aj nikdy. Začnite kľúčovými časťami, ktoré určia výsledný charakter príbytku ako sú podlahy, farby na steny, podlahy, dlažba a obklady do kúpeľne a zvyšku domu, kuchynská linka, štýl obývacej steny a sedačky či typ osvetlenia.

Inšpirujte sa

Nebojte sa inšpirovať časopismi, praktickými článkami na kupujemebyvanie.sk, obrázkami na sociálnych sieťach či pri návštevách u vašich známych. Zaujímavé nápady si prispôsobíte podľa seba. A vždy to urobíte inak, aby ste sa odlíšili. Predsa len, každý sme iný, a naše bývanie nebude nikdy rovnaké. Aj keď nakupujeme na jednom mieste či čítame tie isté články o bývaní.

Nechajte si poradiť

Rozhliadnite sa vo svojom okolí po niekom, kto nedávno riešil zariaďovanie domu. Popýtajte sa na skúsenosti s výrobou nábytku na mieru, či spotrebičov.

Alebo aj všetkého.

Osobné referencie a odporúčania sú nad zlato a môžu vás nasmerovať priamo na dobrý kontakt bez toho, aby ste blúdili po predajniach, vypytovali sa a zisťovali.

Overeného pomocníka spoznáte aj v praktických radách na domadoma.sk. V našich článkoch vám pravidelne predstavíme nápomocné rady, tipy a triky.

Zariadenie domu by malo byť radostným obdobím, v ktorom dolaďujete finálny vzhľad vášho bývania. A popravde nezariaďujete si len bývanie, zariaďujete si aj život. Dom by mal byť radostný vrelý a na prvý aj tisíci pohľad váš, aby ste všetko, čo vám budúcnosť prinesie zvládali v pohode.

Fotografie: Pinterest