V réžii laikov to však celé môže dopadnúť katastrofálne.
S jeho zariadením vám pomôže interiérové štúdio
Nakombinovať jasné akcenty, materiály a nábytok v jednom priestore je pre bežných ľudí často náročné. Nielen preto je dobré pri plánovaní a návrhu osloviť dobré interiérové štúdio. Poradí vám s každým jedným detailom, zohľadní aktuálne možnosti a vytvorí návrh, vďaka ktorého transformácii do reality sa ocitnete v rozprávke. Splníte si sen o modernom a krásnom bývaní plnom estetického cítenia, v ktorom dominuje vkus a elegancia špičkových profesionálov.
Vyskúšajte motorické závesy
Tieto tieniace doplnky idú dnes opäť do módy. Krásne a ťažké dlhé závesy navodia vo vašom interiéri dojem luxusu, ku ktorému nepotrebujete veľa zbytočných dekorácií. V súčasnosti si ale môžete vybrať modernejšie verzie.
Nové motorické závesy sa obsluhujú samé a veľmi jednoducho. V prípade potreby si ich jednoducho zatiahnete ovládaním z aplikácie v mobile alebo klasickým ovládaním na diaľku. Reagujú aj na potiahnutie rukou. Ich využitie, praktická stránka a funkčnosť sú plnohodnotné a zvyšujú váš komfort a pohodlie na maximum.
Nechajte si vyrobiť moderné schody na mieru
V kombinácii s tými najlepšími materiálmi sa postarajú o potrebné pohodlie tiež. Moderné schody dnes plnia aj estetické funkcie, vďaka ktorým sa stávajú v interiéri dominantným prvkom. Samozrejme, mali by ste si na ich výrobu alebo renováciu prizvať odborníkov z tej najlepšej dielne. Pretože rovnako ako moderné interiérové štúdio sa postarajú o splnenie všetkých vašich požiadaviek.
Veľký sprievodca: návod ako zariadiť byt, na ktorý budete hrdý
Máte svoj prvý vlastný byt. Po prvotnej eufórii z kúpenej novostavby alebo práve dokončenej rekonštrukcie príde krutá realita.
Ako zariadiť byt.
Pri množstve nábytku a doplnkov sa môže táto úloha javiť náročná. Najmä ak ste ako väčšina z nás, limitovaná rozpočtom.
Našťastie práve čítate tento článok, v ktorom vám prezradím ako si najlepšie zariadiť vlastný byt bez stresov a za dobrú cenu.
Výber vášho štýlu?
Ešte predtým, ako začnete prehľadávať internetové obchody s nábytkom by ste si malu ujasniť aký štýl hľadáte, resp. aký štýl vám je najbližší.
Vyhnete sa tak zbytočným impulzívnym nákupom kúskov, ktoré na konci dňa nebudú spolu ladiť a pokazia celkový dojem z krásneho bytu.
Váš byt by mal byť zariadený v určitom koncepte. Výber nábytku, doplnkov, ale i obkladov, dlažby a materiálov. To všetko ovplyvňuje výsledný charakter bytu.
Zariadenie bytu naraz alebo postupne?
Ak máte peniaze na kompletné zariadenie bytu, neváhajte a zariaďte ho celý a naraz. Málokto chce totiž bývať v byte, ktorý stále vyzerá ako tesne pred dokončením.
Ak vás netlačí čas, nasporte si radšej celkovú sumu na nábytok a zariaďte byt kompletne a naraz.
Realita však nie je ideálna. Niekedy jednoducho na zariadenie po náročnej rekonštrukcii nezvýšia peniaze a preto prichádza na rad toto riešenie.
Zariaďujte byt postupne na fázy, teda izbu po izbe. Na miesto toho, aby ste nakupovali rôzne a náhodné kúsky, zariaďte najskôr jednotlivé izby. Teda spálňu, kuchyňu, obývačku až postupne zariadíte celý byt.
Koľko vás bude stať zariadenie bytu?
V istom momente zariaďovania bytu vás neminie otázka.
Ako zariadiť byt a koľko ma to celé bude stáť?
Namiesto hádania rozpočtu si povedzte, koľko peňazí máte na zariadenie.
Prvý krok je urobiť si zoznam izieb, ktoré chcete zariaďovať a zoznam vecí, ktoré do každej izby budete potrebovať.
Následne si urobte prieskum, koľko zhruba stoja jednotlivé veci. Cenové rozdiely môžu byť na prvý pohľad obrovské, ale minimálne zistíte kde je zdravý cenový stred za dobrú kvalitu a pekný dizajn.
Kde ušetriť a kde naopak investovať?
Kým pri niektorých veciach môžete peniaze ušetriť, niekde by ste naopak mali radšej peniaze investovať. Jednou z oblastí, kde netreba šetriť je sedenie.
Kúpa kvalitnej pohovky je vyššia investícia, ale vydrží vám desiatky rokov. Ďalšia vec, do ktorej by ste mali investovať je kvalitný matrac.
Šetriť sa tiež neoplatí na veciach, ktoré nemeníte každý rok. A to sú kvalitné plastové okna, ale tiež kvalitná podlaha. Tá ovplyvní nielen celkový vzhľad bytu, ale tiež hodnotu bytu pri jeho prípadnom predaji.
A najdôležitejšie je najmä nešetriť na ľudskej práci, teda firme alebo na majstroch, ktorí vám budú byt rekonštruovať a prípadne zariaďovať.
Ako zariadiť byt a ušetriť?
Je viacero vecí, kde viete pri zariaďovaní ušetriť. Sú to napr. koberce, bytové osvetlenie alebo doplnky do bytu, ktoré sa dajú nájsť za veľmi dobré ceny.
Dnes viete nájsť nábytok, ktorý nemusí stáť veľa, ale ponúka dobrý pomer ceny a kvality.
Kde v byte nešetriť?
Do ktorých miestností investovať viac? Najmä do miestností, kde budete vy alebo spolu s vašou rodinou tráviť najviac času, tzn. obývačka alebo kuchyňa.
Ak si byt prenajímate, neinvestujte príliš veľa do nábytku alebo doplnkov, ktoré si nebudete môcť zobrať so sebou, napr. kuchyne a skrine na mieru alebo tapety a koberce.
V akej farbe si zariadiť byt?
V istom momente zariaďovania bytu by ste si mali zvoliť farby, v ktorých bude váš byt zariadený.
Prezrite si fotografie a inšpirácie bytov, ktoré sa vám páčia. Možno v nich nájdete rovnaký vzorec farieb, ktoré si podvedome vždy vyberáte.
Obrázok: idesignarch.com
Farbu by ste si mali zvoliť aj na základe toto, akú svetlosť preferujete. Ak máte radi jasné a presvetlené priestory, zvoľte si svetlejšie farby. Ak naopak preferujete tmavšie prostredie, kľudne si zvoľte ťažšie farby.
Mnoho ľudí si volí farbu podľa svetlosti bytu. Ak máte tmavší byt, svetlejšie farby vám pomôžu byt presvetliť.
Obrázok: home-designing.com
Pri tmavších bytoch sa vyhýbajte krikľavým a výrazným farbám. Takéto farby pôsobia v tmavom pristredí veľmi ťažko.
V akom štýle zariadiť byt?
Existuje jednoduché pravidlo.
Ak vás to ťahá k vidieckemu romantizmu, bude pre vás minimalistický štýl v jednej farbe príliš studený a nebudete sa v ňom cítiť dobre.
A naopak. Ak máte radi jednoduché veci, bude pre vás provensálsky štýl príliš “prečačkaný”.
Nehovorím, že každá izba musí byť v tom istom štýle, ale nemali by sa výrazne a extrémne odlišovať.
Pri výbere štýlu je tiež dôležité, aby sa hodil k priestoru, ktorý plánujete zariadiť. A tiež či sa spolu s partnerom zhodnete na výbere štýlu :)
Odporúčam svoju polovičku do zariaďovania bytu zahrnúť už od začiatku. Koniec koncov je to váš spoločný byt a preto by ste sa v ňom mali cítiť obaja rovnako dobre.
Ak sa váš partner odmietne zúčastniť výberu nábytku a zariaďovaniu, prinúťte ho. V istom momente sa v každom z nás prebudí názor a vkus a to už býva zbytočne neskoro.
Aké štýly interiérov existujú?
Ak si nie ste istý, aký štýl sa vám páči, začnite hľadať na internete fotografie už zariadených interiérov. Uložte si fotografie izieb, ktoré sa vám páčia. Sami tak rýchlo zístíte, ku ktorému štýlu viac inklinujete.
Zbierajte fotografie minimálne niekoľko týždňov. Je lepšie ked tento proces neurýchlite a budete si skutočne istý, ktorý štýl je pre vás najbližší.
Existuje niekoľko základných štýlov, ktoré sa od seba na prvý pohľad vzájomne odlišujú.
Ako zariadiť byt podľa štýlov?
Vidiecky alebo provensálsky štýl
Je jeden z najobľúbenejších štýlov vôbec. Do vášho bytu prináša príjemnú atmosféru vidieka, príjemné farby a materiály. Tento štýl sa nehrá na dokonalosť, ale na prirodzenosť.
Mnohým ľuďom evokuje ich mladosť a letá strávené u babky na dedine. Kúsok týchto spomienok si preto chcú preniesť aj do svojho vlastného bývania.
Provensálsky štýl má korene vo Francúzsku, v juhovýchodnej oblasti Provensálska, ktorá sa vyznačuje levanduľou, ľahkosťou a vzdušnosťou. Asi si všetci vieme predstaviť príjemné strávený víkend na vidieku. A práve tento štýl vám to umožní.
Typická je biela alebo smotanová farba nábytku v kombinácii podláh z tvrdého dreva alebo terakotových dlaždíc.
Obrázok: bestdesignideas.com
Moderný štýl
Opakom vidieckého štýlu je tzv. moderný štýl alebo tiež súčasný. Vyznačuje sa trendami, ktoré aktuálne prevládajú v interiérovom dizajne. Určite si pamätáte na interiéri z 90. rokov, ktoré sa vám dnes už zdajú trochu staromódne.
Dnešný moderný štýl sa však vyznačuje relatívne nadčasovými prvkami. Jednoduché materiály v kombinácii s výraznými farbami tak ľahko z módy nevyjdú.
Obrázok: epichomeideas.com
Minimalistický štýl
Alebo tiež známy ako škandinávsky a severský štýl sa vyznačuje bielou farbou v kombinácii s drevom. Využíva hru s tieňmi, rôzne detaily a celkový interiér slúži ako plátno, ktoré majiteľ takéhoto bytu zaplní výraznými, farebnými doplnkami.
Práve doplnky dodávajú tomuto, na prvý pohľad chladnému štýlu to kúzlo domácej a príjemnej atmosféry.
Obrázok: creativeresidence.com
Vintage alebo retro štýl
Vlna retra je momentálne populárnejšia ako nikdy predtým. Takýto štýl využíva prvky, ktoré sú relatívne staré, ale stále to nie sú starožitnosti. Využívajú sa tak kvalitné dizajnové kúsky zo 60, 70. a 80. rokov, ktoré nestarnú ani v dnešnej dobe.
Rôzne zaujímavé stoličky, skrinky a najmä množstvo doplnkov sú základom vintage štýlu. Staré kreslo stačí len prečaluniť a stále máte nadčasový prvok v interiéri.
Obrázok: decoist.com
Rustikálny štýl
Je tzv. historický štýl, ktorý vo svojej podobe využíva pôvodné starožitné kúsky a iné starožitnosti. Takýto interiér doslova dýcha históriou. Mnoho ľudí si však zariaďuje byt aj napodobneninami, ktoré su samozrejme lacnejšie ako pôvodny starý nábytok.
Zladiť takéto historické doplnky a nábytok je ťažšie ako pri ostatných štýloch, preto pri tomto štýle odporúčam využiť služby interiérového architekta.
Obrázok: decoist.com
Industriálny štýl
Je čoraz viac obľúbeným aj v našich končinách. Pôvodne vznikol z rôznych starých hál prerobených na luxusné loftové bývanie.
Vyznačuje sa priznanými technickými objektami, ako je surový pohľadový betón, alebo priznané tehlové murivo. Využívajú sa tiež priznané káble elektroinštalácie alebo rôzne priemyselné svietidlá.
Ako podlahy sa využíva PVC a tiež rôzne liate podlahy známe z priemyselných hál.
Obrázok: decoist.com
Prírodný štýl
Žijeme v dobe plnej chémie a umelých látok. Preto nikoho neprekvapí, že popularitu získava práve prírodný štýl. Prevládajú tu prírodné materiály, najmä drevo, hlina, ľan a prírodné textílie.
Farebnosť diktujú zemité farby ako hnedá, okrová a zelená.
Obrázok: houseandgarden.co.uk
Ako zariadiť byt krok za krokom?
- Prvý krok: Výber postele
Ak by ste si mali vybrať, resp. mali by ste peniaze len jeden kus nábytku, mala by to byť posteľ. A pravdepodobne ani nie posteľ ako kvalitný matrac v plnej veľkosti pre dvoch, tzv. king size.
- Druhý krok: Kúpa obliečok
Do postele potrebujete posteľnú súpravu, perinu, vankúš a obliečky. V dnešnej dobe je lepšie kúpiť antialergické obliečky. Určite si pamätáte na obrovské duchny plnené perím. V dnešnej dobe dobrých izolácií a zateplených domov ich nebudete potrebovať.
Ako zariadiť byt nábytkom?
Ak máte už nejaký nábytok a vyzerá lacno, zbavte sa ho. Ak vyzerá, že už niečo prežil, zbavte sa ho.
Nábytok by ste mali kupovať vtedy, ak máte presnú predstavu čo všetko budete mať v izbe. Iba tak sa vyhnete chybám, že kúpite časť nábytku, ktorá nebude nakoniec s ničím ladiť.
Nepotrebujete mať úplne presný typ nábytku, stačí základná predstava kúskov, ktoré budú v danej miestnosti.
Najčastejšou chybou je, ak si napr. kúpite doplnok a okolo neho potom zariaďujete zvyšok izby.
Začnite výberom veľkých kúskov ako je sedačka alebo skriňa. Vyberajte skôr neutrálne farby, ktoré dotvoríte farebnými doplnkami, tapetami alebo textíliami.
Investujte do čalunneného nábytku, ktorý je najviac namáhaný.
Veľkosť nábytku
Jednou z najčastejších chýb pri výbere nábytku je nesprávna veľkosť v kontexte veľkosti izby a ostatných kúskov. Veľmi často sa stáva, že si ľudia kúpia príliš veľký nábytok, ktorý v showroome vyzerá skvelo, ale v malom byte je doslova natlačený na sebe.