Aké výhody majú kontajnerové domy?

Aké výhody majú kontajnerové domy?
4.5 20 hodnotení

Aké výhody majú kontajnerové domy?
4.5 20 hodnotení

kontajnerové domy

S pokrokom doby a neustálym rastom cien klasických nehnuteľností na trh bývania prichádzajú netradičné riešenia, ktoré prekvapia nielen nižšou cenou, nápadom, či materiálom, ale aj maximálne útulným interiérom. A jedným z nich sú kontajnerové domy.

Kontajnerový dom
Moderné prevedenie s terasou v strede

Síce pri počutí prívlastku kontajnerové nás často napadne dom vyrobený z prepravných lodných kontajnerov (aj také, a dokonca veľmi útulné už ľudia postavili), ide o domy,  ktoré s nimi majú spoločný názov a podobnosť v tvare.

Pre úplnosť.

Poznáme ich aj pod pojmom modulárne, modulové domy či prefabrikované domy.

Príbytok pozostáva zo samostatných kontajnerov, ktoré podľa projektu naukladajú k sebe či na seba a vytvoria tak moduly, ktoré sa spoja do finálneho výsledku – celistvého domu.

Jeho základ tvorí oceľový skelet – konštrukcia v tvare kocky alebo kvádra. Skelet vytvárajú oceľové profily, ktorých povrch pre zvýšenie trvácnosti výrobcovia nafarbia alebo pozinkujú.

Kontajnerový dom
Jednoduché prevedenie v bielej farbe

Tak ako u klasických stavieb, aj kontajnerové domy vznikajú na základe vašich požiadaviek na vysnívané a želané bývanie. Vypracovaný projekt predchádza výrobe skeletu a jednotlivým modulom a ich oplášteniu.

Moduly, ktoré sa vyrobia samostatne podľa dokumentácie návrhu domu, disponujú rozvodmi elektriny, plynu, či vody. Na vašom pozemku sa už len spoja do vytúženej podoby. Bez obáv, špeciálne úchyty zabezpečia stabilitu celej konštrukcie.

Aké výhody prinášajú kontajnerové domy?

Nesporným pozitívom, ktoré vo svete hrá v prospech modulárnych príbytkov sú financie. Atraktívnejšia cena za vytvorenie ich návrhu a samotná realizácia predstavuje veľké eso v rukáve pre dodávateľov kontajnerových riešení.

Modularita ich dispozície a veľkosti priestoru prináša množstvo alternatív, ktoré uspokoja aj pozemok menšej rozlohy.

Kontajnerový dom
Kontajnerový dom môže byť vyskladaný z rôznych tvarov

Realizácia domu prebieha omnoho rýchlejšie ako v prípade klasických stavieb murovaných domov a pri jej realizácii sa ani nenazdáte a váš dom vám bude stáť pred očami. Roky a mesiace nahradí niekoľko týždňov.

Namiesto pohľadu na rozbagrovaný, zablatený a nerovný pozemok, ktorého svedkami sa stávame na pomerné dlhé obdobie pri každej stavbe, spojenie modulov kontajnerového domu predstavuje naozaj príjemnú zmenu.

Moderný a funkčný dizajn splní do bodky vaše predstavy o útulnom domove nielen z vnútra ale aj z vonkajšej strany domu.

Kontajnerový dom

Majú vôbec nevýhody?

Každé bývanie, pre ktoré sa rozhodnete v zaslepení trendu so sebou prinesie viac nevýhod ako výhod. Tak ako na dom namiesto bytu, aj na kontajnerový dom namiesto murovaného bungalovu, musíte byť pripravený a presvedčený, že jeho riešenie vám bude vyhovovať.

Hoci aj na Slovensko prenikajú prvé záblesky alternatív, stále prevláda zaľúbenie do stavieb, na ktoré sme zvyknutí. Klasický bungalov, malý 2-poschodvý domček, či nadstavba rodičovského domu, ideálne v žltej alebo krémovej farbe sa považuje za must-have.

Kontajnerový dom
Kontajnerový dom s prístupnou strechou

Navyše, slovo kontajner, môže vzbudiť dojem malého smetiaka, ktorý len z počutia ťažko presvedči potenciálnych zákazníkov o svojich kvalitách.

Nakoľko dopyt po „iných“ je malý, je malá i ponuka dodávateľov a teda aj cena za riešenie sa v našich podmienkach môže javiť ako dosť vysoká v porovnaní so štandardom, na ktorý sme zvyknutí.

Náklady zvyšujú aj technické požiadavky na komfortné bývanie spojené s kvalitnou izoláciou, vetraním a na Slovensku v neposlednom rade aj so získaním stavebného povolenia.

Kontajnerové domy prinášajú komfortný pohľad na bývanie, ktorý sa však stále nachádza mimo komfortnej zóny nielen mnohých Slovákov, ale i Európanov. Ich atraktivita, funkčnosť, dizajn, obnoviteľné zdroje a flexibilita riešenia smerom k požiadavkám na bývanie a rozlohe pozemku hrá však do karát budúcnosti.

Kontajnerový dom
Kontajnerový dom s drevenou fasádou

Cena kontajnerových domov

Je veľmi ťažké povedať presnú sumu za kontajnerový dom, zpravidla sú ceny nižšie ako pri klasických murovaných. Cena začína približne od 30 000 EUR až po 80 000 EUR za holodom. Závisí hlavne od veľkosti a náročnosti dispozície.

Zhrnutie

Ak ste začali uvažovať o vlastnom bývaní v dome, nevylučujte ich. Naopak, vložte si ich myšlienku do hlavy a pracujte s ňou pri prieskume vašich možností. Je veľmi pravdepodobné, že o pár rokov sa kontajnerové domy udomácnia aj u nás.

Nebojte sa predbehnúť dobu. Zajtrajšok, ktorý patrí „patrí“ kontajneru, môže prísť veľmi rýchlo.

Aké výhody majú kontajnerové domy?
4.5 20 hodnotení

Zdieľajte tento článok

Komentáre (5)

 1. Zdravím. Máme FB profil pod názvom Fresh House. Trištvrte roka sme sa venovali inému projektu, takže na kontajnery sa veľa nespravilo, avšak teraz sa na ňom už opäť pracuje.

  1. Dobry den, mohli by ste sem prosim poslat link na spominany fb profil fresh house? Lebo nic co by naznacovalo kontajnerovu stavbu som nenasiel. Dakujem

 2. Chcel by som pochváliť pekný článok na tému dom z lodného kontajnera.
  S manželkou sme nad takýmto domom premýšľali a napokon sme sa do toho „šialenstva“ pustili. Kúpili sme si jeden 45 stopový HC kontajner a teraz ho svojpomocne prerábame na náš vysnívaný domček 5x7m.
  Na webe je veľa návodov ako na to, avšak väčšina sú to domy z USA alebo Anglicka. V našich zemepisných šírkach to treba spraviť o čosi inteligentnejšie a dbať na riadnu tepelnú izoláciu a zamedzenie tepelných mostov. Každý kto nad niečim takým premýšľa, nech sa nenechá odradiť skeptickým okolím a nech si ide za svojim.
  ;-)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Aké výhody a nevýhody má gresová dlažba?

Aké výhody a nevýhody má gresová dlažba?
4.6 10 hodnotení

Výber dlažby patrí k neodmysliteľnej a veľmi významnej časti vytvárania interiéru nášho bývania. A rozhodne by sme ho nemali podceniť.

Dlažba, pre ktorú sa môžeme rozhodnúť, patrí k prvým položkám na zozname pri návrhu dizajnu alebo prerábke. Hoci, pri finálnom výsledku návrhu si ich výzor, dezén nie vždy plne uvedomujeme, sú tam a tvoria základ charakteru nehnuteľnosti, bez ktorého by štýl nábytku, farebnosť stien či dôraz na detaily nedávali kompaktný zmysel.

gresová dlažbaDôležitým impulzom pre samotný výber je parameter odolnosti dlažby voči mechanickým a poveternostným vplyvom či jej životnosť. Ďalej jej pevnosť, nasiakavosť, klzkosť, tepelná vodivosť, farebnosť či napríklad možnosti čistenia.

Jedným z materiálov, ktorý sa aktuálne teší obľube nielen kvôli vzhľadu, ale aj svojej kvalite je gres.

Pre mnohých z nás ide o neznáme meno, za ktorým sa však skrýva dlhotrvajúci typ dlažby nielen do interiéru, ale aj exteriéru.

Gres predstavuje homogénny, teda jednoliaty materiál, ktorý sa vyrába z kameňa rozdrveného na prach. Kameň po rozdrvení vo výrobe vylisujú a dvakrát vypáli pri vysokej teplote, vyššej ako v prípade keramickej dlažby.

gresová dlažbaCharakteristickou vlastnosťou gresu je nízka nasiakavosť (v rozmedzí 0,04 – 0,5 %). K technologickým spôsobom úpravy, vďaka ktorým materiál výrobcovia dokážu ponúknuť v rôznych prevedeniach, patrí napríklad glazúrovanie, nanotechnológia, biotechnológia či iné.

Medzi výhody gresovej dlažby patria vlastnosti priamo súvisiace s povahou materiálu, ako je napríklad:

 • mrazuvzdornosť,
 • nízka nasiakavosť,
 • vysoká odolnosť voči oteru,
 • odolnosť voči chemikáliam,
 • či odolnosť voči teplotám.

Ak máte deti, alebo ste sami náchylní na padanie vecí, ktoré môžu poškodiť aj pevný povrch dlažby, pri grese sa nemusíte báť, že pod obitým povrchom sa objaví iná farba odhaleného vnútra, ktorá vôbec nekorešponduje so zvyškom dlaždice.

Na rozdiel od keramickej dlažby je gres rovnaký, tak ako vnútri, tak i na povrchu. 

gresová dlažbaAktuálne trendy ho odporúčajú voliť do interiéru v dizajne dlaždíc väčších rozmerov, napríklad, 30 × 60 alebo aj 45 × 90 cm, v prírodných odtieňoch. Navyše, dlažba je dobrou voľbou pre kombináciu s podlahovým kúrením.

S atraktívnymi výhodami, ktoré prichádzajú s voľbou pre gres, prichádzajú aj menej svetlé momenty, ktoré môžu zatemniť pohľad na čistý dizajn a príjemný pocit, ktorý v byte či dome gresová dlažba navodí. Jedným z nich, veľmi dôležitým, je čistenie, kedy je potrebné naštudovať postupy, ako gresovú dlažbu čistiť pravidelne aj so správnymi chemickými prostriedkami, aby vám na podlahe neostávali šmuhy či farebné mapy.

Medzi nevýhody gresovej dlažby patria:

 • vyššia cena,
 • zložitejšie čistenie pre uchovanie vzhľadu.

gresová dlažbaGresová dlažba je dobrou investíciou.

Aj keď, naproti iným materiálom, cenovo náročnejšou, bez pochýb, dlhotrvácnou a kvalitnou variantou. Ani pri jej výbere však netreba podceniť  pomoc odborníkov v segmente overených dodávateľov známych značiek alebo výrobcov. Lebo nie každý gres je ako gres.

Zdieľajte tento článok