Aké výhody majú kontajnerové domy? Napríklad aj nižšiu cenu a moderný vzhľad

shutterstock

S pokrokom doby a neustálym rastom cien klasických nehnuteľností na trh bývania prichádzajú netradičné riešenia, ktoré prekvapia nielen nižšou cenou, nápadom, či materiálom, ale aj maximálne útulným interiérom. A jedným z nich sú kontajnerové domy.

shutterstock
Moderné prevedenie s terasou v strede

Síce pri počutí prívlastku kontajnerové nás často napadne dom vyrobený z prepravných lodných kontajnerov (aj také, a dokonca veľmi útulné už ľudia postavili), ide o domy,  ktoré s nimi majú spoločný názov a podobnosť v tvare.

Pre úplnosť.

Poznáme ich aj pod pojmom modulárne, modulové domy či prefabrikované domy.

Príbytok pozostáva zo samostatných kontajnerov, ktoré podľa projektu naukladajú k sebe či na seba a vytvoria tak moduly, ktoré sa spoja do finálneho výsledku – celistvého domu.

Jeho základ tvorí oceľový skelet – konštrukcia v tvare kocky alebo kvádra. Skelet vytvárajú oceľové profily, ktorých povrch pre zvýšenie trvácnosti výrobcovia nafarbia alebo pozinkujú.

shutterstock
Jednoduché prevedenie v bielej farbe

Tak ako u klasických stavieb, aj kontajnerové domy vznikajú na základe vašich požiadaviek na vysnívané a želané bývanie. Vypracovaný projekt predchádza výrobe skeletu a jednotlivým modulom a ich oplášteniu.

Moduly, ktoré sa vyrobia samostatne podľa dokumentácie návrhu domu, disponujú rozvodmi elektriny, plynu, či vody. Na vašom pozemku sa už len spoja do vytúženej podoby. Bez obáv, špeciálne úchyty zabezpečia stabilitu celej konštrukcie.

Aké výhody prinášajú kontajnerové domy?

Nesporným pozitívom, ktoré vo svete hrá v prospech modulárnych príbytkov sú financie. Atraktívnejšia cena za vytvorenie ich návrhu a samotná realizácia predstavuje veľké eso v rukáve pre dodávateľov kontajnerových riešení.

Modularita ich dispozície a veľkosti priestoru prináša množstvo alternatív, ktoré uspokoja aj pozemok menšej rozlohy.

shutterstock
Kontajnerový dom môže byť vyskladaný z rôznych tvarov

Realizácia domu prebieha omnoho rýchlejšie ako v prípade klasických stavieb murovaných domov a pri jej realizácii sa ani nenazdáte a váš dom vám bude stáť pred očami. Roky a mesiace nahradí niekoľko týždňov.

Namiesto pohľadu na rozbagrovaný, zablatený a nerovný pozemok, ktorého svedkami sa stávame na pomerné dlhé obdobie pri každej stavbe, spojenie modulov kontajnerového domu predstavuje naozaj príjemnú zmenu.

Moderný a funkčný dizajn splní do bodky vaše predstavy o útulnom domove nielen z vnútra ale aj z vonkajšej strany domu.

shutterstock

Majú vôbec nevýhody?

Každé bývanie, pre ktoré sa rozhodnete v zaslepení trendu so sebou prinesie viac nevýhod ako výhod. Tak ako na dom namiesto bytu, aj na kontajnerový dom namiesto murovaného bungalovu, musíte byť pripravený a presvedčený, že jeho riešenie vám bude vyhovovať.

Hoci aj na Slovensko prenikajú prvé záblesky alternatív, stále prevláda zaľúbenie do stavieb, na ktoré sme zvyknutí. Klasický bungalov, malý 2-poschodvý domček, či nadstavba rodičovského domu, ideálne v žltej alebo krémovej farbe sa považuje za must-have.

shutterstock
Kontajnerový dom s prístupnou strechou

Navyše, slovo kontajner, môže vzbudiť dojem malého smetiaka, ktorý len z počutia ťažko presvedči potenciálnych zákazníkov o svojich kvalitách.

Nakoľko dopyt po “iných” je malý, je malá i ponuka dodávateľov a teda aj cena za riešenie sa v našich podmienkach môže javiť ako dosť vysoká v porovnaní so štandardom, na ktorý sme zvyknutí.

Náklady zvyšujú aj technické požiadavky na komfortné bývanie spojené s kvalitnou izoláciou, vetraním a na Slovensku v neposlednom rade aj so získaním stavebného povolenia.

Kontajnerové domy prinášajú komfortný pohľad na bývanie, ktorý sa však stále nachádza mimo komfortnej zóny nielen mnohých Slovákov, ale i Európanov. Ich atraktivita, funkčnosť, dizajn, obnoviteľné zdroje a flexibilita riešenia smerom k požiadavkám na bývanie a rozlohe pozemku hrá však do karát budúcnosti.

shutterstock
Kontajnerový dom s drevenou fasádou

Cena kontajnerových domov

Je veľmi ťažké povedať presnú sumu za kontajnerový dom, spravidla sú ceny nižšie ako pri klasických murovaných. Cena začína približne od 30 000 EUR až po 80 000 EUR za holodom. Závisí hlavne od veľkosti a náročnosti dispozície.

Zhrnutie

Ak ste začali uvažovať o vlastnom bývaní v dome, nevylučujte ich. Naopak, vložte si ich myšlienku do hlavy a pracujte s ňou pri prieskume vašich možností. Je veľmi pravdepodobné, že o pár rokov sa kontajnerové domy udomácnia aj u nás.

Nebojte sa predbehnúť dobu. Zajtrajšok, ktorý patrí “patrí” kontajneru, môže prísť veľmi rýchlo.

Komentáre (9)

  1. Zdravím. Od decembra spolu s manželkou bývame v našom konajnerovom dome a je to úplne rovnaké bývanie ako každé iné. Len vzdľadom na to, že je menších rozmerov, bolo potrebné sa zbaviť nepotrebných vecí. Obrovskou výhodou je že náš dom je prenesiteľný, čo aj hodláme využiť. Pre bližšie info mi pošli správu na FB (Fresh House).

Ďalšie komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Toto sú najčastejšie triky realitných kancelárií, voči ktorým si dávajte pozor

shutterstock

Aké praktiky najčastejšie používajú realitné kancelárie? A ako tieto praktiky odhaliť a dokázať sa voči nim brániť?

Česť poctivým výnimkám, o ktorých v tomto článku nebude reč. Naopak, zameriame sa na neserióznych sprostredkovateľov, ktorí používajú všemožné spôsoby, ako vás oklamať a zarobiť čo najviac.

Realitný agent má skúsenosti, prehľad a informácie, ktoré vy ako bežná osoba nemáte. Ľudia preto väčšinou realitkám dôverujú a v snahe o to, aby si ušetrili čas a starosti s predajom nehnuteľností sa v dobrej viere obrátia na realitku. Ako kupujúci ani nemáte inú šancu, len akceptovať realitnú agentúru, ktorú si predávajúci vybral alebo niekedy ani nevybral.

Pozor by ste si mali dávať predovšetkým na tieto praktiky:

Triky na kupujúcich

Fráza “máme ďalších záujemcov”

Prejavíte záujem alebo sympatie a realitný agent vám hneď nato pohrozí: “Pozor pozor, máme už ďalších záujemcov.” Táto fráza funguje na to, aby vo vás vyvolala tlak a vy ste sa tak rozhodli čo najrýchlejšie. Trpezlivosť a zachovať si chladnú hlavu, pretože málokedy je táto fráza pravdivá.

Skrývanie sa pod súkromnou inzerciou

Jedným z najzávažnejších problémov je, keď sa realitný sprostredkovateľ prezentuje ako súkromná osoba. Často sa vydáva ako rodinný príslušník alebo majiteľ nehnuteľnosti. Môžete ho odhaliť aj pomocou rovnakého telefónného čísla, ktoré bude pri rôznych ponukách zverejňovať. Neodporúčame pracovať so sprostredkovateľom, ktorý sa skrýva za súkromnú osobu, pretože môže mať nekalé úmysly.

Keď sa nehnuteľnosť nedarí predať…

Nehnuteľnosť sa už dlhšiu dobu nepredáva, ale realitka stále aktualizuje inzerát, pridáva nové fotky, aby ste nezistili ako dlho sa nehnuteľnosť na trhu nedarí predať. Čím dlhšie je nehnuteľnosť na predaj, tým väčšiu šancu máte na vyjednanie zľavy pri kúpe.

Provízia nie je zahrnutá v cene

Toto je častá praktika, keď sa v inzeráte neuvádza cena vrátane provízie, alebo je niekde iba malým textom informácia, že provízia ešte len bude prirátaná k cene. Klient má právo vedieť koncovú cenu, na základe čoho potom zareaguje na inzerát. Častá odpoveď realitky je “Ale na výške provízie sa predsa vieme dohodnúť” – to však môžete stále, aj keď je už provízia zahrnutá v cene.

Zavádzajúce a klamlivé informácie

Dajte si pozor na to, ak jednu nehnuteľnosť predáva viacero realitiek. Môže sa stať, že každá realitka uvedie v inzeráte odlišný počet metrov štvorcových či dokonca odlišnú cenu. Ak máte o nehnuteľnosť vážny záujem, vyhľadajte si v katastri nehnuteľností pravdivé údaje a nenechajte sa oklamať.

Triky na predávajúcich

Zníženie kúpnej ceny nehnuteľnosti

Realitka vám ako predávajúcemu zavolá s tým, že bude inzerovať vašu nehnuteľnosť, ale pozor na to, keď nastaví kúpnu nižšiu než za akú ju chcete predať! Keď sa nájde kupec, začne vás realitka presviedčať, aby ste znížili cenu. Čo je ešte horšie je, že ostatní potenciálni kupci uvidia, že vaša nehnuteľnosť je na predaj za oveľa nižšiu cenu a nebudú ochotní akceptovať vyššiu cenu.

Ukradnutý inzerát s fotkami

Táto situácia nastane, keď si sprostredkovateľ ukradne údaje z inzerátu alebo fotky bez oprávnenia, súhlasu alebo vedomia majiteľa nehnuteľnosti a danú nehnuteľnosť sám ponúka. Niektorí majitelia nehnuteľností majú podpísanú exkluzivitu s inou realitnou agentúrou, takže sú potom vystavení zmluvným pokutám.

Záver

Samozrejme to nie sú všetky taktiky, ktoré realitky v dnešnej dobe bohužial využívajú. Dávajte si preto pozor ešte pred tým než sa rozhodnete svoju nehnuteľnosť predať alebo naopak kúpiť.