Aké výhody majú kontajnerové domy?

Kontajnerový dom nie je už len trend, ale aj seriózne bývanie.

Ľuba Školová

Aktualizované
13. júna 2018

Kategórie
Nehnuteľnosti

S pokrokom doby a neustálym rastom cien klasických nehnuteľností na trh bývania prichádzajú netradičné riešenia, ktoré prekvapia nielen nižšou cenou, nápadom, či materiálom, ale aj maximálne útulným interiérom. A jedným z nich sú kontajnerové domy.

Kontajnerový domSíce pri počutí prívlastku kontajnerové nás často napadne dom vyrobený z prepravných lodných kontajnerov (aj také, a dokonca veľmi útulné už ľudia postavili), ide o domy,  ktoré s nimi majú spoločný názov a podobnosť v tvare.

Pre úplnosť.

Poznáme ich aj pod pojmom modulárne, modulové domy či prefabrikované domy.

Príbytok pozostáva zo samostatných kontajnerov, ktoré podľa projektu naukladajú k sebe či na seba a vytvoria tak moduly, ktoré sa spoja do finálneho výsledku – celistvého domu.

Jeho základ tvorí oceľový skelet – konštrukcia v tvare kocky alebo kvádra. Skelet vytvárajú oceľové profily, ktorých povrch pre zvýšenie trvácnosti výrobcovia nafarbia alebo pozinkujú.

Kontajnerový dom

Tak ako u klasických stavieb, aj kontajnerové domy vznikajú na základe vašich požiadaviek na vysnívané a želané bývanie. Vypracovaný projekt predchádza výrobe skeletu a jednotlivým modulom a ich oplášteniu.

Moduly, ktoré sa vyrobia samostatne podľa dokumentácie návrhu domu, disponujú rozvodmi elektriny, plynu, či vody. Na vašom pozemku sa už len spoja do vytúženej podoby. Bez obáv, špeciálne úchyty zabezpečia stabilitu celej konštrukcie.

Aké výhody prinášajú kontajnerové domy?

Nesporným pozitívom, ktoré vo svete hrá v prospech modulárnych príbytkov sú financie. Atraktívnejšia cena za vytvorenie ich návrhu a samotná realizácia predstavuje veľké eso v rukáve pre dodávateľov kontajnerových riešení.

Modularita ich dispozície a veľkosti priestoru prináša množstvo alternatív, ktoré uspokoja aj pozemok menšej rozlohy.

Kontajnerový domRealizácia domu prebieha omnoho rýchlejšie ako v prípade klasických stavieb murovaných domov a pri jej realizácii sa ani nenazdáte a váš dom vám bude stáť pred očami. Roky a mesiace nahradí niekoľko týždňov.

Namiesto pohľadu na rozbagrovaný, zablatený a nerovný pozemok, ktorého svedkami sa stávame na pomerné dlhé obdobie pri každej stavbe, spojenie modulov kontajnerového domu predstavuje naozaj príjemnú zmenu.

Moderný a funkčný dizajn splní do bodky vaše predstavy o útulnom domove nielen z vnútra ale aj z vonkajšej strany domu.

Kontajnerový dom

Majú vôbec nevýhody?

Každé bývanie, pre ktoré sa rozhodnete v zaslepení trendu so sebou prinesie viac nevýhod ako výhod. Tak ako na dom namiesto bytu, aj na kontajnerový dom namiesto murovaného bungalovu, musíte byť pripravený a presvedčený, že jeho riešenie vám bude vyhovovať.

Hoci aj na Slovensko prenikajú prvé záblesky alternatív, stále prevláda zaľúbenie do stavieb, na ktoré sme zvyknutí. Klasický bungalov, malý 2-poschodvý domček, či nadstavba rodičovského domu, ideálne v žltej alebo krémovej farbe sa považuje za must-have.

Kontajnerový dom

Navyše, slovo kontajner, môže vzbudiť dojem malého smetiaka, ktorý len z počutia ťažko presvedči potenciálnych zákazníkov o svojich kvalitách.

Nakoľko dopyt po „iných“ je malý, je malá i ponuka dodávateľov a teda aj cena za riešenie sa v našich podmienkach môže javiť ako dosť vysoká v porovnaní so štandardom, na ktorý sme zvyknutí.

Náklady zvyšujú aj technické požiadavky na komfortné bývanie spojené s kvalitnou izoláciou, vetraním a na Slovensku v neposlednom rade aj so získaním stavebného povolenia.

Kontajnerové domy prinášajú komfortný pohľad na bývanie, ktorý sa však stále nachádza mimo komfortnej zóny nielen mnohých Slovákov, ale i Európanov. Ich atraktivita, funkčnosť, dizajn, obnoviteľné zdroje a flexibilita riešenia smerom k požiadavkám na bývanie a rozlohe pozemku hrá však do karát budúcnosti.

Kontajnerový dom

Zhrnutie

Ak ste začali uvažovať o vlastnom bývaní v dome, nevylučujte ich. Naopak, vložte si ich myšlienku do hlavy a pracujte s ňou pri prieskume vašich možností. Je veľmi pravdepodobné, že o pár rokov sa kontajnerové domy udomácnia aj u nás.

Nebojte sa predbehnúť dobu. Zajtrajšok, ktorý patrí „patrí“ kontajneru, môže prísť veľmi rýchlo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.