Kúrite doma drevom? Môže ozdobiť aj vašu záhradu

Hovorí sa, že na kúrenie je najlepšie tvrdé drevo z listnatých stromov, nemusí to však byť vždy pravda. Pri správnom používaní môžete pokojne kombinovať mäkké aj tvrdé drevo. Dôležité je vedieť, kedy je ktorý typ vhodný.

Shutterstock

Ihličnaté, alebo listnaté stromy?

Tvrdé drevo z buka, hrba alebo jaseňa horí dlhšie a stabilnejšie. Preto sa hodí na dlhodobé vykurovanie, ak máte napríklad kotol na drevo v rodinnom dome. Toto drevo tiež dlhšie horí a nemusíte tak často prikladať.

Na druhej strane mäkké drevo ihličnatých stromov (smrek, borovica alebo smrekovec) a aj lipa, jelša alebo breza lepšie navodzujú pocit tepla, pretože majú schopnosť rýchlejšie vyhriať miestnosť. Ich výhodou je, že polienka sa jednoducho zapaľujú, ľahko vzplanú a rýchlo horia. Často sa používajú v krboch.

Dajte tomu čas

Mäkké drevo býva lacnejšie než tvrdé a potrebuje kratší čas na ideálne vyschnutie. V každom prípade vždy skontrolujte, či používate drevo, ktoré je dokonale suché (maximálna vlhkosť 20 %). Pri kúrení nedostatočne suchým drevom hrozí poškodenie a kotol, kachle aj komín sa zbytočne zanášajú.

Obvykle treba nechať polená dva roky na vzduchu, chránené pred dažďom a vodou od zeme. A práve toto drevo, ktoré čaká zložené v kôlni alebo drevárni, môžete využiť, aby ozdobilo vašu záhradu. Postavte z palivového dreva domček alebo pyramídu. Použite ho ako prírodný podstavec pre rozkvitnuté kvetináče alebo ozdobte naskladané drevo pokladmi zo stodoly. Inšpiráciu nájdete v prírode aj na internete.

Shutterstock

Drevo je istota

Kúrenie drevom zažíva v posledných rokoch veľkú renesanciu. Majitelia rodinných domov sa k nemu vracajú nielen z finančných dôvodov, ale oceňujú aj jednoduché používanie. Na moderných kotloch totiž nájdete mnoho užitočných konštrukčných prvkov, ktoré uľahčujú obsluhu.

Splyňovacie kotly na drevo využívajú zabudovaný odťahový ventilátor, ktorý automaticky reguluje priebeh spaľovania a výkon kotla. O chod sa stará elektronická riadiaca jednotka a parametre vykurovania majitelia nastavujú jednoducho na veľkom displeji.

Vykurovanie v modernom kabáte

Kotol s manuálnym prikladaním paliva môže zaisťovať nielen vykurovanie domu, ale aj ohrev teplej vody. Na trhu sú kotly na drevo s nízkym aj vysokým výkonom, takže nie je problém zariadiť ideálnu tepelnú pohodu v ľubovoľne veľkom dome či chate.

Vďaka spojeniu s modernými technológiami môžete kotol na drevo pripojiť na internet a potom sledovať priebeh vykurovania na mobile. V aplikácii napríklad skontrolujete aktuálnu teplotu, ani nemusíte ísť k izbovému termostatu.

Shutterstock

Podľa veľkosti násypnej šachty a kúreniska majú kotly svoj limit, aké veľké kusy dreva je doň možné vkladať. Ak máte kotol na drevo so zásobníkom, ktorý má veľkú násypnú šachtu, nemusíte tak často prikladať. Vďaka nižšej spotrebe paliva je možné, že vaše poukladané drevo bude ozdobou záhrady naozaj dlho.

Ochráňte svoju záhradu pred škodcami – ako na to?

Zdroj foto: VH-studio / Shutterstock.com

Ak hľadáte kvalitné insekticídy a prípravky na hubenie škodcov, ste na správnom mieste. Na trhu nájdete široký sortiment vysokokvalitných chemických prípravkov, ktoré sú určené na boj proti rôznym druhom hmyzu, škodcom a chorobám, no musíte si medzi nimi zvoliť ten správny produkt. Kvalitné insekticídy a prípravky na hubenie škodcov sú vyrobené z bezpečných, účinných a ekologicky šetrných zložiek, takže si môžete byť istí, že škodcovia budú zničení bezpečne a pritom efektívne. 

Čítajte etikety

Všetky insekticídy a prípravky proti škodcom sú navrhnuté tak, aby poskytli čo najlepšie výsledky, mali by sa ľahko používať a zároveň pôsobiť rýchlo a účinne. Skúmajte aj podrobné pokyny na príbalových letákoch, ako dané výrobky aplikovať, aby ste z nich vyťažili čo najviac. Tým sa zabezpečí, že sa výrobky budú používať správne a zníži sa riziko poškodenia životného prostredia. 

Insekticídy pomáhajú chrániť nielen záhradu, ale aj váš domov pred širokou škálou škodcov, od pavúkov, cez mravce, až po termity. Kvalitné prípravky proti škodcom vám okrem iného zabezpečia pokojnú myseľ, keď viete, že váš domov a záhrada sú v bezpečí.

Cenovo dostupné a spoľahlivé prípravk

Efektívne produkty proti škodcom sú tiež cenovo dostupné, takže môžete ušetriť peniaze a zároveň získať najlepšie výsledky. Vaša záhrada vám bude vďačná. Niekedy sa vám môže hodiť aj využitie služieb odborného poradenstva a podpory, aby vám predajca pomohol urobiť najlepšie rozhodnutia pre vaše potreby v oblasti ochrany plodín a rastlín proti škodcom.

Význam insekticídov a iných prípravkov na ochranu proti škodcom nemožno preceňovať. Možno ich použiť na kontrolu širokého spektra škodcov, vrátane mravcov, švábov, bĺch, kliešťov a iného hmyzu. Tieto prípravky sú účinné aj pri regulácii burín a iných nežiaducich rastlín.

ADragan / Shutterstock.com

Kvalitné insekticídy sú bezpečné na použitie a poskytujú účinnú a dlhotrvajúcu kontrolu škodcov. Takisto sa ľahko používajú a ich aplikácia si vyžaduje minimálne úsilie. Ak vás však trápia „len“ vošky, poľahky si s nimi poradíte napríklad aj vodným obstrekom, prípadne manuálnym odstránením. Nezabudnite, že ak sú niektoré časti rastlín napadnuté príliš, je dobré sa ich zbaviť úplne.