Kúrite doma drevom? Môže ozdobiť aj vašu záhradu

Hovorí sa, že na kúrenie je najlepšie tvrdé drevo z listnatých stromov, nemusí to však byť vždy pravda. Pri správnom používaní môžete pokojne kombinovať mäkké aj tvrdé drevo. Dôležité je vedieť, kedy je ktorý typ vhodný.

Shutterstock

Ihličnaté, alebo listnaté stromy?

Tvrdé drevo z buka, hrba alebo jaseňa horí dlhšie a stabilnejšie. Preto sa hodí na dlhodobé vykurovanie, ak máte napríklad kotol na drevo v rodinnom dome. Toto drevo tiež dlhšie horí a nemusíte tak často prikladať.

Na druhej strane mäkké drevo ihličnatých stromov (smrek, borovica alebo smrekovec) a aj lipa, jelša alebo breza lepšie navodzujú pocit tepla, pretože majú schopnosť rýchlejšie vyhriať miestnosť. Ich výhodou je, že polienka sa jednoducho zapaľujú, ľahko vzplanú a rýchlo horia. Často sa používajú v krboch.

Dajte tomu čas

Mäkké drevo býva lacnejšie než tvrdé a potrebuje kratší čas na ideálne vyschnutie. V každom prípade vždy skontrolujte, či používate drevo, ktoré je dokonale suché (maximálna vlhkosť 20 %). Pri kúrení nedostatočne suchým drevom hrozí poškodenie a kotol, kachle aj komín sa zbytočne zanášajú.

Obvykle treba nechať polená dva roky na vzduchu, chránené pred dažďom a vodou od zeme. A práve toto drevo, ktoré čaká zložené v kôlni alebo drevárni, môžete využiť, aby ozdobilo vašu záhradu. Postavte z palivového dreva domček alebo pyramídu. Použite ho ako prírodný podstavec pre rozkvitnuté kvetináče alebo ozdobte naskladané drevo pokladmi zo stodoly. Inšpiráciu nájdete v prírode aj na internete.

Shutterstock

Drevo je istota

Kúrenie drevom zažíva v posledných rokoch veľkú renesanciu. Majitelia rodinných domov sa k nemu vracajú nielen z finančných dôvodov, ale oceňujú aj jednoduché používanie. Na moderných kotloch totiž nájdete mnoho užitočných konštrukčných prvkov, ktoré uľahčujú obsluhu.

Splyňovacie kotly na drevo využívajú zabudovaný odťahový ventilátor, ktorý automaticky reguluje priebeh spaľovania a výkon kotla. O chod sa stará elektronická riadiaca jednotka a parametre vykurovania majitelia nastavujú jednoducho na veľkom displeji.

Vykurovanie v modernom kabáte

Kotol s manuálnym prikladaním paliva môže zaisťovať nielen vykurovanie domu, ale aj ohrev teplej vody. Na trhu sú kotly na drevo s nízkym aj vysokým výkonom, takže nie je problém zariadiť ideálnu tepelnú pohodu v ľubovoľne veľkom dome či chate.

Vďaka spojeniu s modernými technológiami môžete kotol na drevo pripojiť na internet a potom sledovať priebeh vykurovania na mobile. V aplikácii napríklad skontrolujete aktuálnu teplotu, ani nemusíte ísť k izbovému termostatu.

Shutterstock

Podľa veľkosti násypnej šachty a kúreniska majú kotly svoj limit, aké veľké kusy dreva je doň možné vkladať. Ak máte kotol na drevo so zásobníkom, ktorý má veľkú násypnú šachtu, nemusíte tak často prikladať. Vďaka nižšej spotrebe paliva je možné, že vaše poukladané drevo bude ozdobou záhrady naozaj dlho.

5 užitočných tipov, ako pripraviť záhradu na zimu

Unsplash.com

1. Prevzdušnite pôdu

Pred samotným úkonom najprv zem poriadne vyčistite. Odstráňte z neho lístie, burinu a iný odpad. Následne pôdu môžete prevzdušniť. Urobiť tak môžete hrabaním, oraním alebo rýľovaním. Ak máte trávnik, najneskôr ho pokoste začiatkom novembra. Nechajte tiež trochu vyššiu trávu – aspoň 5 cm nad zemou.

2. Pripravte rastliny na zimu

Kvety, ktoré máte v črepníkoch, preneste dovnútra. Tie ostatné prikryte pri koreni vrstvou rašeliny. Nezabudnite ani na stromčeky. Jablone, hrušky či iné malvice môžete orezať už teraz. Myslite na to, že čím väčšia je úroda, tým menej vetiev treba odstrániť.

Orezávanie menších stromčekoch zvládnete s klasickými záhradnými nožnicami. Pre hrubšie vetvy je lepším riešením akumulátorová reťazová píla.Oplatí sa vybrať rovno takú, ktorá si poradí aj s pílením masívnejšieho dreva. Ak máte kozub či piecku, výkonnejšiu pílu môžete využiť napríklad pri pílení dreva, ktorým si budete kúriť v zime.

EGO POWER+

3. Sadiť môžete aj na jeseň

Ak na jeseň zasadíte cibuľu či cesnak, tešiť sa z nich môžete už na jar. Sadiť môžete tiež tulipány, narcisy, snežienky a krokusy. Tiež je vhodné zvážiť pôdopokryvné rastliny, ktoré možno poznáte skôr ako oziminy. Ďatelina či bôb dodá pôde dostatok živín a ochráni ju pred eróziou. Myslite na kompost. Do pôdy ho môžete zapracovať hrabľami, vďaka čomu bude pôda úrodnejšia.

4. Uzavrite všetky kohútiky

Dôkladne skontrolujte, či sú všetky kohútiky v záhrade uzavreté. V hadici by nemala zostať žiadna voda. Nechajte ju otvorenú, aby z nej vytiekla prebytočná voda. Ak môžete, presuňte ju do pivnice alebo na iné suché miesto. V opačnom prípade riskujete jej poškodenie, najmä počas väčších mrazov.

Unsplash.com

5. Presuňte nábytok do bezpečia

Všetky stoličky, stoly a iné doplnky dajte dovnútra. Ochránite ich tak pred chladom, dažďom a prípadným snehom. Ak nemáte voľné miesto, môžete ich prikryť plachtou alebo špeciálnym obalom. Nezabudnite tiež odstrániť odpad z odkvapu. Prezrite ho dôkladne a uistite sa, že všetky spoje sú v poriadku.