Kvetináče z paliet: 19 inšpirácií, ktoré budete chcieť

Kvetináče z paliet
shutterstock

Vďaka popularizácii a najmä potrebe recyklovať vzniklo mnoho skvelých nápadov, ako využiť nepotrebný aj hospodársky odpad. Medzi jeden z najznámejších patria europalety/palety. Využitie si našli v exteriéri či interiéri v podobe stavebného materiálu, nábytku či bytových doplnkoch.

Kvetináče z paliet do každej domácnosti

Veľkou výhodou paliet je to, že ak chcete, dokážete sa k nim dostať veľmi jednoducho, zadarmo či za pár eur. Pri trochu zručnosti a s inšpiráciou si tak môžete vytvoriť aj vlastné kvetináče z paliet. Tvar a priestor v paletách sú ideálne na sadenie rastliniek alebo vešanie kvetináčov.

1. Praktická záhradka na balkóne

Pri výbere palety pre váš kvetináč si všímajte jej kvalitu a  to, či drevo nezahníva alebo nie je veľmi popraskané. Ak ju nájdete, budete ju musieť z vonkajšej aj vnútornej strany pokryť geotextíliou. Cez otvory, ktoré si necháte na prednej strane, vložíte rastlinky s hlinou. Jednoduchú záhradku si môžete takto pestovať aj na balkóne.

2. Veľký paletový kvetináč v bielej

Väčšiu záhradku pre bylinky vytvoríte spojením truhlice s paletou. Truhlicu môžete zbiť tiež z dosiek z palety a celý kvetináč zakončíte náterom podľa vášho výberu. V jednoduchosti je krása. Táto kombinácia bielej a zelených byliniek je dôkazom.

3. Recyklovanie nadovšetko

Ak ste veľkým fanúšikom recyklácie odpadu, mali by ste si vyrobiť kvetináče z paliet, ktoré oživíte nádobami z plastových fliaš. Ak použijete rovnakú farbu na ich náter, rovnaké kvietky, paleta sa pre ne stane dokonalým zátiším.

4. Decentný bylinkový raj 

Na vybrúsenú paletu môžete písať fixkou alebo akrylovou farbou naniesť názov byliniek. S tenkým štetcom a pevnou rukou docielite efekt, ktorý vám bude robiť radosť vždy, keď si budete v rýchlosti trhať čerstvé bylinky na nedeľný obed.5. Trendy bylinkový raj

Cool efekt pre kvetináč z palety s bylinkami docielite aj použitím náteru tabuľovej farby, na ktorú môžete napísať ich názvy kriedou. Ak chcete ešte viac, pred nanesením tabuľovej farby paletu natrite magnetickým náterom aspoň 3x a získate tak kvetináč s praktickou tabuľou aj na magnetky.6. Kvetináče z paliet pre veľkých pestovateľov

Ak máte veľkú záhradku či skleník, v palete nájdete skvelý organizér nielen pre bylinky, ale ja pre vašu zeleninu či rôzne sadenice. Na kvetináče môžete umiestniť i zavlažovací systém.
7. Jahody v meste

Vďaka kvetináču z palety si môžete jahody vypestovať aj v byte. Ťažko by ste hľadali výhodnejšiu konštrukciu pre balkón ako je táto.8. Sedenie ako bonus

Do vnútorného otvoru palety môžete kvetináče aj vložiť a vďaka jej univerzálnosti ju doplniť o lavicu vyrobenú zo zvyškov. Takto získate nielen pekné kvetináče, ale aj pohodlné sedenie. 9. So svetelným efektom

S palety môžete vytvoriť kvetináč vďaka úchytom, na ktoré zavesíte kvetináče. Ak ich doplníte LED reťazou alebo reťazou s lampiónikmi váš domov získava originálnu kvetinovú stenu.10. Maľovaný dekor

S paletou môžete robiť čokoľvek. Môžete ju premaľovať jednoliatou farbou alebo na ňu zobraziť kvety, zvieratá, oblohu, … . Vašej predstavivosti sa medze nekladú. Kvety na kvetináči sú výborným nápadom. 11. Využitie motívu pásikov

Milujete pásiky? Na palete ich môžete zdôrazniť pravidelným striedaním farieb. Na výber máte napríklad námornícke bielo-modré alebo bielo-červené, či rôzne farebné prevedenia, ktoré kvetináče oživia. 12. Romantická lúka

Okrem farieb na kvetináč môžete aplikovať aj kovanie. A podobne ako s paletou, môžete recyklovať. Napríklad zvyšky starého oplotenia či zábradlia a môžno aj niečím, čo vás prekvapí.13. Aj ružová musí byť

Možno nie ste fanúšikom Elle z Pravej blondýnky a ružovú trikrát nemusíte, ale tento spôsob využitia palety pre kvetináč je ukážkou toho, ako pekne na palete vyznie výrazná farba.

14. Keď stačí aj kúsok palety

Kvetináče z paliet môžete robiť z celej alebo len z časti palety. Nie každý z nás si priestorovo môže dovoliť na balkón umiestniť veľkú paletu. Aj jej časť dokonalé splní účel a uschová všetky vaše kvetinky a bylinky.15. Paleta dúhy

Inšpirujte sa dúhou a jednotlivé dosky palety nafarbite v jej odtieňoch. Spoločne s kvetmi, ktoré do kvetináčov palety zasadíte svojej záhrade darujete veľkú radosť.16. Domáca skalka

Paleta v svojej jednoduchosti dokáže veľké zázraky. Poslúži vám ako jeden veľký kvetináč, ktorý sa po čase premení na tu najkrajšiu záhradnú skalku na okolí. V tomto prípade je dôležitý výber skalničiek, ktoré si spoločne budú vyhovovať.17. Čarovná stena byliniek z konzervy

Recyklovať môžete nielen plastové fľaše, ale aj konzervy. K ich odlesku sa bude výborne hodiť paleta s nádychom sivej.18. Neutrálna biela

Ak túžite po príjemnom originálnom, ale stále jednoduchom efekte, paletu môžete natrieť bielou farbou a upevniť na ňu plechové vedrá, do ktorých nasadíte kvetinky v ružovej či fialovej alebo levanduľu. 

19. Využite kontrast

Ak chcete zvýrazniť patinu palety, skúste ju namaľovať výraznou farbou a poriadne ju po zaschnutí prebrúste. Keď budete vešať kvetináče, vyberte si ich vo farbe, ktorá je kontrastom pre podklad. Takáto kombinácia vám zvýrazni obsah kvetináča. Fotografie: Pinterest.com

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ktorý retro nábytok by ste po starých rodičoch nemali vyhadzovať?

Dom vašich starých rodičov skrýva množstvo prekvapení.

Ak si myslíte, že nič v ňom už nevyužijete, tak sa určite mýlite. Práve dnes je veľmi populárne dávať starým veciam nový život a funkčne ich využiť v rôznych izbách vášho domu či bytu.

Ktorý retro nábytok po starých rodičoch by ste teda rozhodne nemali vyhadzovať?

Nebojte sa retro nábytok umiestniť v modernom dome

Prvé, čo vás možno napadlo, je to, či sa štýlovo starý nábytok hodí do moderného domu.

Prečo nie?

Vďaka rôznym retro kúskom nadobudne váš dom oživenie a okrem toho získa punc nevšednosti, romantiky, a zároveň z toho starého budete mať znova úžitok.

Špeciálne využitie majú všetky retro a starožitné nábytky zvlášť v rustikálnom, vidieckom, či provensálskom štýle bývania. Ktorý z nich si vyberiete, je teda na vás. My vám ponúkame tipy, ako tento retro nábytok v dome použiť.

Skrine a komody

Každá nevšedná spálňa obsahuje aspoň jeden retro kúsok. Môže byť práve v podobe skrine alebo komody.

Tieto staré môžete smelo natrieť, patinovať, dať im lesk, či použiť techniku krakelovania, ktorá na nich vytvorí popraskaný efekt.

stará skriňa využitá v modernej spálniAk sú tieto retro kúsky nábytku zachovalé, nemusíte robiť nič, stačí ich len umiestniť na vhodné miesto a doladiť k nim zvyšné doplnky.

Kreslá a pohovky

Nový nádych a využitie môže zažiť aj kreslo a pohovka vášho dedka a babky. Ak sa vám nepáči ich poťah, pokojne ich môžete dať čalúnnikovi, aby ich opäť oživil a vy môžete ukázať svetu svoje dokonalé kúsky v obývačke.

staré kreslá, ktoré prešli redizajnomStaré dvere

Páčia sa vám staré dvere?

Dajte si ich za svoju posteľ v spálni. Vytvoria vám starý antický nádych a zároveň premeníte niečo staré na skutočné umelecké dielo.

staré dvere za posteľou v spálniStará knihovníčka

Našli ste starú knihovníčku bez kníh? Obnovte ju a vytvorte z nej malý bar, v ktorom budete mať po ruke alkohol, poháre či iné dôležité veci.

stará knižnica zmenená na bar
Zo starých kufrov nočný stolík

Staré kufre rozpovedia množstvo príbehov. Vedeli by ste si ich však predstaviť vedľa svojej postele ako nočný stolík?

Skúste to!

staré kufre ako nočný stolíkTento vintage štýl si rýchlo obľúbite, a ani nebudete vedieť ako, a budete v starých veciach doslova namočený.

Starý sekretár ako bielizník

Pamätáte si staré sklenené sekretáre a kredence plné vecí, ktoré vaši starí rodičia dostali ako svadobný darček?

sekretár využitý ako šatník na bielizeňTak si v nich predstavte všetky biele uteráky, župany, a ďalšiu bielizeň.

Celkom dobrý nápad, čo poviete?

Drevená truhlica ako stolík v obývačke

Pokiaľ ste našli tento zaujímavý kúsok v dome vašich starých rodičov, máte šťastie. Drevená truhlica vám môže poslúžiť ako stolík v obývačke. Tento obľúbený druh retro nábytku sa využíva väčšinou v anglickom vidieckom štýle, takže vintage nádych máte zaručený.

stará truhlica použitá ako stolík v obývačkeStoličky, podnosy, hodiny

Ide už o skutočné maličkosti. No pokiaľ ich premaľujete, použijete patinovanie, a rôzne ďalšie techniky, prostredníctvom ktorých ožijú, zabezpečíte si dokonalý a štýlový domov.

stará stolička v prírodnom duchuĎalšie doplnky

Aj starý kávovar, hrnček, šijací stroj, či dokonca kvetináče dokážu vynikajúco poslúžiť v každom dome. Ako doplnky, ktoré z neho vytvoria miesto príbehov.

Do hrnčeka môžete dať pokojne kytičku levandulí. Starý kávovar si môžete položiť na policu v kuchyni. Šijací stroj môže poslúžiť v chodbe na kvety.

starý šijací stroj našiel využitie v kúpeľniČo hovoríte na tieto nápady?

Stojan, či rebrík

Aj toto sú kúsky, ktoré budú zapadať do vašej predstavy. Stojan, ktorý možno slúžil na maľovanie môžete využiť na TV v obývačke.

Rebrík môžete použiť v spálni či v inej izbe na svoje spomienky, či kvety.

Každý retro nábytok je plný fantázie a unikátnych vlastností. Spája sa nám s tým, že to staré nemusí by hneď na vyhodenie, ale stačí trošku starostlivosti, či života, a stane sa z neho výnimočný kúsok, ktorý vám budú všetci závidieť.

Obrázky: Pinterest.com