Moderné záclony: 22 skvelých inšpirácií a nápadov

pexels.com

Najlepšie farby

Medzi tie najžiadanejšie moderné záclony v dome patria tie, ktoré majú neutrálne odtiene. Dôvod je jasný – nebudú fádne, ako je to napríklad u farebných záclon, ktoré môžu časom ľahko vyblednúť.

moderné záclonyPokiaľ sa neviete vzdať žiarivých farieb, vyberte moderné záclony s obľúbenou farbou do tých miestností, kde je menej slnečného svetla.

moderné záclonyAj materiály sú dôležité

Látka je základnou súčasťou týkajúcou sa výberu záclon. Moderné záclony do bytu by nemali byť príliš ťažké, ale mali by sa ľahko vznášať nad vašim priestorom a dopĺňať ho.

moderné záclonySaténové, damaškové, bavlnené. Látky, ktoré spolupracujú aj na tom, aby vaša miestnosť dekoračne vynikla. Na druhej strane, mali by ste zabudnúť na hodváb, ktorý sa môže aj vplyvom slnečného svetla ľahko rozplynúť.

moderné záclonyV celom dome rovnaké záclony?

To určite nie! Ak nechcete, aby váš dom pôsobil nudne, pracujte s každou izbou presne tak, ako si ju predstavíte vy. Oblečte svoje okná v každom priestore. Budete sa cítiť útulne a moderne.

Moderné záclony do kuchyne

Prvá vec, ktorú by ste mali zvážiť pri výbere záclon do kuchyne, sú veľkosť a farba. Vyberte si odtieň záclon, ktorý bude ladiť s farbou nábytku alebo zvyškom miestnosti.

moderné záclonyPokiaľ ide o veľkosť, záleží to predovšetkým od vášho okna, ale aj od toho, či máte kuchyňu spojenú s jedálňou alebo terasou vonku.

V prípade menších okien môžete voliť záclony, ktoré siahajú do jeho štvrtiny alebo polovice, prípadne krátke vitrážové záclony, ktoré dodajú vašej kuchyni vidiecky šarm.

moderné záclonyAk máte veľké okná, pokojne sa môžete potešiť aj dlhými záclonami.

moderné záclony

Moderné záclony do obývačky

Predtým, ako si vyberiete záclony a závesy do obývačky, opäť by ste aj v tomto prípade mali zvážiť niekoľko faktorov.
Aj tu je rozhodujúca veľkosť okna, ale aj materiál, či vzor. Ten by ste mali vybrať ako prvý. Preto, aby ste sa uistili, či sa zhoduje s dizajnom a nábytkom, prípadne doplnkami.

moderné záclonyModerné záclony v obývačke totiž môžu ladiť aj s vankúšmi, farbou vašej sedačky, vzorom na stene, či s iným obľúbeným detailom.

moderné záclonyV neposlednom rade je podstatný aj účel záclon.

Chcete nimi upútať a vytvoriť z nich dekoračný prvok alebo si nimi chcete zabezpečiť viac súkromia?

moderné záclonyTúžite, aby pôsobili príjemne cez deň aj v noci?

moderné záclonyV prípade dekoratívneho účelu voľte farebné záclony a vzory. Povolené sú všetky. Od pruhov, kvetinových, nápadných, vzorov až po geometrické. Pozor však na veľkosť obývačky. Ak je príliš malá, nápadné vzory ju môžu doslova potopiť.

moderné záclonyAk chcete, aby pôsobili moderné záclony príjemne a útulne, voľte transparentné, neutrálne farby. Aj tu je dôležitá veľkosť miestnosti a osvetlenie. Vysoké stropy a veľa svetla v prípade priesvitnej látky spôsobia, že okná budú vyzerať nahé.

moderné záclonyPri malých oknách v obývačke, sú praktickým riešením okenné rolety.

moderné záclonyDramatický efekt dosiahnete dlhými záclonami, od stropu až po podlahu. Izbu to opticky zväčší. Počas dňa sa môžu zaviazať ozdobnými stuhami.

moderné záclonyModerné záclony do spálne

Nechajte svoju spálňu dýchať svetlom. Použite také okná, ktoré jej zabezpečia dostatok svetla počas dňa. Aj vďaka správnej veľkosti okien sa neskôr nemusíte obmedzovať pri výbere záclon.

moderné záclonyOkrem neutrálnych odtieňov dokáže vašu spálňu rozžiariť akékoľvek farby záclon. Skúste jej dať štýl prostredníctvom vzorov. Čiernobiela farba, geometrické vzory a čoraz populárnejšie metalické farby. Hrajte sa so svetlom a farbami. Určite to prinesie úspech.

moderné záclonyOknám vo svojej spálni môžete ľahko pridať objem. Práve vtedy, ak si vyberiete záclony, ktoré sa dajú jednoducho vrstviť a taktiež oplývajú nejakým vzorom.

Ak patríte medzi eko podporovateľov, prineste si do svojej spálne záclony v podobe prírodných, neutrálnych a organických elementov. Môže ísť o záclony s prúžkami bambusu, špeciálne tkané záclony, ktoré sa vám postarajú o dokonalú prírodnú atmosféru.

moderné záclonyV rámci priestoru spálne však môžete pouvažovať aj o tom, že svoje záclony zladíte s obliečkami alebo rámom postele, či iným nábytkom.

moderné záclonyModerné záclony – biele?

Stále patrí medzi obľúbené farby záclon. Ponúka do priestoru svetlo, čistotu, vnáša eleganciu a jedinečnosť. Biele záclony však nemusíte využiť len k oknu.

moderné záclonyMôžete si ich dať napríklad okolo manželskej postele. Alebo vytvoriť z nich kráľovstvo pre princezné v detských izbách.

moderné záclony

moderné záclonyPrečítali ste si zaujímavé tipy na to, ako sa dopracovať k moderným záclonám u vás doma. Každému priestoru môžete dať svoju osobnosť aj štýl prostredníctvom výberu tej správnej záclony. Veríme, že sme vás priviedli k zaujímavým a plodným inšpiráciám.

Obrázky: Pinterest.com

Komentáre (Moderné záclony: 22 skvelých inšpirácií a nápadov)

  1. Mám Záujem o záves čo je hore žltý a potóm sivý vzor neviem si to otvoriť cana šírka výška dakujemmm

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Ako si vybrať záclony do kuchyne: 11 skvelých inšpirácií a nápadov

My vám v nasledujúcom článku pomôžeme vybrať tie správne záclony do kuchyne podľa štýlu zariadenia.

Minimalistická kuchyňa

Minimalizmus je predzvesťou jednoduchosti a praktického dizajnu. Aktuálne je tým najmodernejším, čomu môžete vo svojej kuchyni podľahnúť.

Kuchyňa v minimalistickom štýle by sa okrem základných farieb a čistých línií oslobodených od zbytočného zdobenia mala držať aj svetla.

zaclony01zaclony02Minimalizmus je vzdušný a jasný.

Oknám v takto zariadenej kuchyni preto pristanú len rovné záclony bez riasenia a ornamentov. V ideálnom prípade stavte na moderné rímske rolety. Voľte bielu alebo geometrické vzory. Pre minimalizmus sa hodia skôr jednoduché moderné záclony. Krokom vedľa však v tomto prípade nie sú ani nahé okná.

Vidiecka kuchyňa

Tradičný vidiecky štýl už pár rokov nie je len súčasťou chalúp a víkendových domčekov, hoci tým bezpochyby pristane najviac. Svoje miesto si vo svojej pôvodnej podobe i v modernejších obmenách našiel aj v štýlových interiéroch domov a bytov.

zaclony03zaclony04Pre vidiecku kuchyňu je typické drevo, kameň a kov, ktoré sa často objavujú vo svojej neopracovanej podobe. Z tkanín jej mimoriadne pristane tradičné plátno zdobené čipkou a výšivkou.

V tomto znamení by sa mali niesť aj záclony, respektíve nepriehľadné závesy. Vidieckemu štýlu zvlášť pristane krátky strih, prípadne závesy vyviazané na bokoch.

Romantická kuchyňa

Romantika v kuchyni je o nežnosti, ornamentoch a kvetinových vzoroch.

Miestnosti v tomto štýle pristane rozmanité zdobenie pôsobiace až dojmom preplneného priestoru. Vyrezávaný nábytok vo svetlých farbách, ozdobná keramika a farebné tapety na stenách.

zaclony05Na mieste sú jemné pastely. Okná v takto zariadenom interiéri potrebujú otepliť a zjemniť. Obzvlášť im pristanú vzorované a bohato riasené závesy a záclony do kuchyne najrôznejších strihov. Na mieste sú aj dvojdielne súpravy, mašličky a volány.

Rustikálna kuchyňa

Rustikálna kuchyňa sa v mnohom podobá tej vidieckej. Okrem návratu k tradíciám sa však vyznačuje aj väčšou ozdobnosťou. Typické sú pre ňu drobné, subtílne zásuvky, dvierka, vyrezávané stĺpiky a klasický drez s tvarovanou batériou.

Okná si v porovnaní s vidieckym štýlom tiež môžu dovoliť viac ozdobných prvkov. Pre rustikálnu kuchyňu sú typické vzorované alebo honosne pôsobiace jednofarebné závesy, ktoré môžu byť voľne spustené alebo vyviazané na bok. Obyčajne lemujú menšie okná a problémom nie sú ani príliš tmavé farby.

zaclony06Dôležitá je však kombinácia jednotlivých tkanín v miestnosti. Obrúsky, závesy a iné textilné doplnky by sa mali držať v rovnakej farbe, prípadne aj v totožnom vzore.

Provensálska kuchyňa

Provensálska kuchyňa je ženská, nostalgická a vonia po levanduli.

Dizajn pochádzajúci zo slnečného Francúzska má mnohé spoločné s rustikálnym štýlom.

Provensálska kuchyňa je však zariadená svetlým, bielym alebo smotanovým nábytkom. Interiér je celkovo presvetlený, slnečný, prím hrajú pastelové farby. Najčastejšie sa objavuje práve farba levandule.

zaclony07zaclony08Aj textílie sa nesú práve v tomto duchu. Záclony do kuchyne zariadenej v provensálskom štýle sú nežné, riasené, s pôvabným zdobením. Veľmi obľúbené sú viacdielne sady krátkych zácloniek, ktoré pôsobia žensky a súčasne ľahko.

Retro kuchyňa

Retro kuchyne zaváňajú históriou.

Nájdeme v nich prvky z rokov minulých, ktoré však nie sú natoľko staré, aby boli považované za starožitnosti.

Ide o štýl 50.- 60. rokov, ktorému dominujú farby. Veľmi obľúbená je červená, mentolová, modrá a zelená.

zaclony09zaclony10Záclony v takto zariadenej kuchyni tiež zaváňajú minulými desaťročiami. Na mieste sú krátke nepriehľadné záclonky výrazných farieb a vzorov. Takto zariadená kuchyňa pôsobí domácky a útulne.

Obrázky: pinterest.com