Moderné záclony: 22 skvelých inšpirácií a nápadov

pexels.com

Najlepšie farby

Medzi tie najžiadanejšie moderné záclony v dome patria tie, ktoré majú neutrálne odtiene. Dôvod je jasný – nebudú fádne, ako je to napríklad u farebných záclon, ktoré môžu časom ľahko vyblednúť.

moderné záclonyPokiaľ sa neviete vzdať žiarivých farieb, vyberte moderné záclony s obľúbenou farbou do tých miestností, kde je menej slnečného svetla.

moderné záclonyAj materiály sú dôležité

Látka je základnou súčasťou týkajúcou sa výberu záclon. Moderné záclony do bytu by nemali byť príliš ťažké, ale mali by sa ľahko vznášať nad vašim priestorom a dopĺňať ho.

moderné záclonySaténové, damaškové, bavlnené. Látky, ktoré spolupracujú aj na tom, aby vaša miestnosť dekoračne vynikla. Na druhej strane, mali by ste zabudnúť na hodváb, ktorý sa môže aj vplyvom slnečného svetla ľahko rozplynúť.

moderné záclonyV celom dome rovnaké záclony?

To určite nie! Ak nechcete, aby váš dom pôsobil nudne, pracujte s každou izbou presne tak, ako si ju predstavíte vy. Oblečte svoje okná v každom priestore. Budete sa cítiť útulne a moderne.

Moderné záclony do kuchyne

Prvá vec, ktorú by ste mali zvážiť pri výbere záclon do kuchyne, sú veľkosť a farba. Vyberte si odtieň záclon, ktorý bude ladiť s farbou nábytku alebo zvyškom miestnosti.

moderné záclonyPokiaľ ide o veľkosť, záleží to predovšetkým od vášho okna, ale aj od toho, či máte kuchyňu spojenú s jedálňou alebo terasou vonku.

V prípade menších okien môžete voliť záclony, ktoré siahajú do jeho štvrtiny alebo polovice, prípadne krátke vitrážové záclony, ktoré dodajú vašej kuchyni vidiecky šarm.

moderné záclonyAk máte veľké okná, pokojne sa môžete potešiť aj dlhými záclonami.

moderné záclony

Moderné záclony do obývačky

Predtým, ako si vyberiete záclony a závesy do obývačky, opäť by ste aj v tomto prípade mali zvážiť niekoľko faktorov.
Aj tu je rozhodujúca veľkosť okna, ale aj materiál, či vzor. Ten by ste mali vybrať ako prvý. Preto, aby ste sa uistili, či sa zhoduje s dizajnom a nábytkom, prípadne doplnkami.

moderné záclonyModerné záclony v obývačke totiž môžu ladiť aj s vankúšmi, farbou vašej sedačky, vzorom na stene, či s iným obľúbeným detailom.

moderné záclonyV neposlednom rade je podstatný aj účel záclon.

Chcete nimi upútať a vytvoriť z nich dekoračný prvok alebo si nimi chcete zabezpečiť viac súkromia?

moderné záclonyTúžite, aby pôsobili príjemne cez deň aj v noci?

moderné záclonyV prípade dekoratívneho účelu voľte farebné záclony a vzory. Povolené sú všetky. Od pruhov, kvetinových, nápadných, vzorov až po geometrické. Pozor však na veľkosť obývačky. Ak je príliš malá, nápadné vzory ju môžu doslova potopiť.

moderné záclonyAk chcete, aby pôsobili moderné záclony príjemne a útulne, voľte transparentné, neutrálne farby. Aj tu je dôležitá veľkosť miestnosti a osvetlenie. Vysoké stropy a veľa svetla v prípade priesvitnej látky spôsobia, že okná budú vyzerať nahé.

moderné záclonyPri malých oknách v obývačke, sú praktickým riešením okenné rolety.

moderné záclonyDramatický efekt dosiahnete dlhými záclonami, od stropu až po podlahu. Izbu to opticky zväčší. Počas dňa sa môžu zaviazať ozdobnými stuhami.

moderné záclonyModerné záclony do spálne

Nechajte svoju spálňu dýchať svetlom. Použite také okná, ktoré jej zabezpečia dostatok svetla počas dňa. Aj vďaka správnej veľkosti okien sa neskôr nemusíte obmedzovať pri výbere záclon.

moderné záclonyOkrem neutrálnych odtieňov dokáže vašu spálňu rozžiariť akékoľvek farby záclon. Skúste jej dať štýl prostredníctvom vzorov. Čiernobiela farba, geometrické vzory a čoraz populárnejšie metalické farby. Hrajte sa so svetlom a farbami. Určite to prinesie úspech.

moderné záclonyOknám vo svojej spálni môžete ľahko pridať objem. Práve vtedy, ak si vyberiete záclony, ktoré sa dajú jednoducho vrstviť a taktiež oplývajú nejakým vzorom.

Ak patríte medzi eko podporovateľov, prineste si do svojej spálne záclony v podobe prírodných, neutrálnych a organických elementov. Môže ísť o záclony s prúžkami bambusu, špeciálne tkané záclony, ktoré sa vám postarajú o dokonalú prírodnú atmosféru.

moderné záclonyV rámci priestoru spálne však môžete pouvažovať aj o tom, že svoje záclony zladíte s obliečkami alebo rámom postele, či iným nábytkom.

moderné záclonyModerné záclony – biele?

Stále patrí medzi obľúbené farby záclon. Ponúka do priestoru svetlo, čistotu, vnáša eleganciu a jedinečnosť. Biele záclony však nemusíte využiť len k oknu.

moderné záclonyMôžete si ich dať napríklad okolo manželskej postele. Alebo vytvoriť z nich kráľovstvo pre princezné v detských izbách.

moderné záclony

moderné záclonyPrečítali ste si zaujímavé tipy na to, ako sa dopracovať k moderným záclonám u vás doma. Každému priestoru môžete dať svoju osobnosť aj štýl prostredníctvom výberu tej správnej záclony. Veríme, že sme vás priviedli k zaujímavým a plodným inšpiráciám.

Obrázky: Pinterest.com

Komentáre (Moderné záclony: 22 skvelých inšpirácií a nápadov)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vieme, ako jednoducho vybieliť záclony, aby boli opäť snehovobiele

shutterstock

Poznáte tú situáciu, keď chcete zmeniť interiérovú dekoráciu s príchodom jari, či zimy a vám sa do obývacej izby hodia nádherne biele záclony. Vy ich vytiahnete zo skrine a zdajú sa vám nejako zošedivené, či zažltnuté? Možno nie úplne, no rozhodne nie sú snehovobiele. Poďme sa pozrieť na pár trikov ako vybieliť záclony.

Snehovo biela farba je tá pravá biela. Neverte nikomu, ak vám tvrdí: “Nekupuj tie biele záclony, aj tak o pár rokov nebudú biele.” Hoci všetci vieme, že je ťažké udržať akúkoľvek látku, či už časť odevu alebo záclonu, naozaj polárne bielu, s trochou šikovnosti sa to dá. V súčasnej dobe existujú dva spôsoby ako “poškvrnenú” bielu znova dostať do panenskej podoby. Môžete to dosiahnuť chemickou cestou, na báze chlóru, alebo cestou prírodnou. My vám prinášame niekoľko šikovných a jednoduchý tipov, ako na to.

pexels.com
Záclony môžete vybieliť rôznymi spôsobmi

Bielenie záclon pomocou citrónu

Záclony bývajú obyčajne vyrobené s veľmi vzdušných a jemných materiálov. Preto často chemické čistenie v kombinácii s tvrdou, železitou vodou je skôr na škodu ako na úžitok. Ekologickejším spôsobom, ktorým nemôžete nič pokaziť, je vytvorenie čistiacej hmoty zloženej z citrónovej šťavy, vody a jedlej sódy. Celú záclonu do tohto roztoku ponorte a nechajte pôsobiť asi 30 minút pred praním v práčke.

Snažte sa dodržať pomer 1:1 pri použití ingrediencií na váš domáci čistiaci roztok. Nech sa vám už z akýchkoľvek dôvodov nepodarí tento roztok namiešať, vyskúšajte len votrieť citrónovú šťavu, v množstve asi 1 dcl, do štruktúry látky vašich záclon, tesne pred praním a ochutnajte čistiacu silu citrónu.

pexels.com
Na vybielenie záclon poslúži aj citrón

Bielenie zázračne obyčajným octom

Správne čítate, ocot z vašej kuchyne má bieliace účinky na textílie a jeho použitie výborným spôsobom na to, ako vybieliť záclony. Či už vínny alebo liehový, záleží od toho aký máte práve po ruke. Asi do 5 l teplej vody vlejte 2 dcl octu. Záleží od objemu vašich záclon, koľko litrov vody a k tomu príslušný pomer octu, použijete na jeden očistný kúpeľ. Nechajte pôsobiť nekoľko hodín a následne štandardne operte.

Mydlo na pranie ako spôsob bielenia

Dosiahnuť snehovo bielu farbu záclon sa dá aj obyčajným jadrovým mydlom na pranie. 175 g kocku kúpite za pár centov. Záclonu môžete ručne vyprať s mydlom vo vode, či nastrúhať mydlo do vody alebo dať do práčky s mydlovými vločkami. V každom prípade je však dobré nechať záclony odmočiť aspoň na 12 hodín pred praním.

pexels.com
Biele záclony môžete docieliť aj obyčajným mydlom na pranie

Pomôže aj peroxid alebo jedlá soľ

Ak máte problém so zašedivením použite v každej kuchyni objavujúcu sa jedlú soľ. V množstve 1 polievkovej lyžice a v kombinácii s 2,5 l vody dokáže textíliu pekne vybieliť. Zalejte záclonu hneď po vypratí touto nenáročnou alchýmiou a nechajte pár hodín odmočiť. Potom spustite práčku znova. Zaručeným a menej náročným bieličom je prípravok z vašej domácej lekárničky a tým je peroxid vodíka, ktorým dosiahnete snehovobielu farbu zaručene.

Na zažltnuté záclony pomôže trocha elixíru z liehu a terpentínu

Nemusíte hovoriť žiadne zaklínadlá a zistíte, že recepty starých báb fungujú. Zmiešajte jednu lyžicu čistého liehu s jednou lyžicou terpentínu do vody. Natiahnite gumené rukavice a plákajte záclony ručne v pripravenom roztoku. Potom hoďte do práčky a operte programom vhodným na vaše záclony s vedomím, že keď ich vytiahnete a osušíte, budú zaručene biele. Jednoduchý spôsob, ako vybieliť záclony, čo poviete?

pexels.com
Bielenie záclon nie je náročné

Tip na zachovanie dlhotrvajúcej a sviežej bielej záclony

Ak chcete zachovať dlhotrvajúcu bielu záclonu, na ktorú sa bude zachytávať prach menej ako obyčajne, nepoužívajte pri praní v práčke aviváž. Namiesto toho použite do prania tekutý škrob, ktorý dodá bielej farbe ten správny snehový odtieň.