Prečo investovať do detského rastúceho nábytku?

Africa Studio / Shutterstock.com

Rastúci nábytok ako prevencia pred zdravotnými problémami 

Správne sedieť učíme dieťa už od útleho veku, inak sa to vypomstí na tom najcennejšom – na zdraví. Dieťa je húževnaté, ale čím je staršie, tým citlivejšie reaguje. Nespokojnosť za pracovným stolom vystriedajú bolesti, stŕpnuté a stuhnuté svaly, ktoré môžu prerásť do ďalších problémov. 

Ako prvé postihujú krčnú chrbticu, keďže dieťa má väčšiu tendenciu nakláňať sa k monitoru, knižkám či k drobným hračkám. Okrem svalstva prvých chrbtových stavcov deti namáhajú aj oči, pričom ani končatiny nie sú v prirodzenej polohe. 

Tvorba návykov pre správne držanie tela  

Ako by mala vyzerať správna poloha tela dieťaťa v sede za pracovným stolom? Pri práci za počítačom je nutné zabezpečiť, aby bol monitor vzdialený od očí na cca 60 cm, aby deti na opieranie chrbtice využívali opierku s ergonomickým zakrivením a aby aj na sedenie použili celé sedadlo. 

Chodidlá by mali opierať o zem, nevytáčať ich ani si na ne nesadať. Podstatné je vyvíjať nízky tlak v bedrách a počas práce uvoľniť plecia a ramená.

Moderné modely výškovo nastaviteľných stolov

Pre dieťa je náročné súčasne kontrolovať všetky návyky a ich zmeny pri odlišných činnostiach. Jednoduchšie a zdravšie je používať výškovo nastaviteľný stôl, ideálne s elektrickým pohonom pre intuitívnejšiu obsluhu. Takú, ktorú skutočne zvládne aj dieťa. A keďže nám čoraz v skoršom veku dokazujú svoju digitálnu zručnosť, náročné pre ne nebude ani obsluhovať pamäťový ovládač s LED displejom. 

Tip: Na všetky školské pomôcky aj menšie dekorácie vyberáme stoly v rozmeroch 100 x 50 cm. Nezabúdame ani na bezpečnosť, ktorú zvyšujú jemné zaoblené hrany.

New Africa / Shutterstock.com

Široké rozpätie sklonu nastaviteľného stola

Dieťa je hravé a pri jednej činnosti dlho nezotrvá. Na ich zdravie a bezpečnosť dbáme jednak pri sedení, ale aj pri zmenách v pohybe – rôznym typom aktivít by mal zodpovedať aj odlišný uhol sklonu, napr. pri písaní volíme nižší sklon, pri čítaní a detailnom kreslení väčší (cca. do 40°). Široký rozsah uhla sklonu patrí k ďalším TOP vlastnostiam detských rastúcich stolov. 

Multifunkčné stoly so širokým príslušenstvom 

Rastúci nábytok patrí k novým a stále obľúbenejším trendom. Zdravá konkurencia prináša úžitok v podobe rozšírených výhod aj doplnkových služieb. Zabezpečia vám napríklad rastúci nábytok na mieru a pri deťoch poteší aj možný vlastný návrh dizajnu a rozmerov.

Tip: Kúpiť si môžete aj ďalšie ergonomické príslušenstvo, napr. držiak na monitor, ergonomickú stoličku pre aktívne sedenie a podobne. 

Rastúce stoličky pre nižšiu záťaž chrbtice

K ergonomickému nábytku bezpochyby patrí aj rastúca stolička z prírodných tkanín pre komfortné a najmä vzdušné sedenie. Vedeli ste, že výškovo nastaviteľná stolička dokáže znížiť tlak na chrbticu o viac ako 60%?  

Tip: Keďže deti vedieme nielen k produktívnej práci, ale aj k športovým návykom, oboznamujeme sa s ďalšími doplnkami pre úľavu a regeneráciu svalov (napr. domáce kancelárske rotopedy). 

Špičkové rastúce stoly nájdete aj v ponuke eshopu Liftor – a keďže dôkaz je pre mnohých viac ako jeden popis produktu, ponúkajú sa vám „pohyblivé obrázky“ pre ilustrovanie, ako stôl rastie! 

Prínos nábytku na mieru nie je len v tom, čo vidíte

fizkes / Shutterstock.com

Kam nábytok na mieru?

Ak uvažujete o tom, že si do nového bytu alebo domu dáte spraviť nábytok na mieru, tak vám musíme pripomenúť, že vaším limitom nie sú konvencie či rozmery interiéru. Na mieru si viete zaobstarať nábytok do kuchyne, ďalej si môžete na mieru prispôsobiť obývačku, spálňu, detskú izbu pre ratolesti či chodbu. Ak kupujete novostavbu, tak si ešte vo fáze holobytu pozrite jednotlivé miestnosti a spravte si prvú vizualizáciu, ako by miestnosť mohla vyzerať. Ak kupujete už sčasti zariadený byt či dom, tak uvažujte, čo nechať a čo zmeniť.

A čo príbeh?

Ako sme už spomenuli, každý kus nábytku vyrobený na mieru má svoj vlastný príbeh a špecifikum. Tým prvým je určite skutočnosť, že takýto nábytok máte na svete len vy a nikto iný. Aj samotná výroba nábytku na mieru ponúka vskutku unikátny technologický proces. Najprv si s dizajnérom ujasníte 3D náčrt interiéru, následne sa nákresy a technické kvóty zmenia na unikátne čiarové kódy, ktoré rozozná špeciálny skener. Tak potom vznikajú jednotlivé nárezy nábytku, ktoré po ďalších potrebných procesoch prinesú finálny výsledok.

Investícia, ktorá sa vyplatí

Áno, o veľa veciach sa hovorí, že sa finančne vyplatia a sú prínosom aj do budúcna. Táto investícia sa však skutočne môže vyplatiť, pretože skokovo zvýši hodnotu vášho bytu či domu, a predovšetkým zabezpečí maximálny komfort pri bývaní. Ale nezabúdajte, že na začiatku je správna predstava, až potom pristúpte k výberu konkrétneho nábytku na mieru.