5 dôvodov, prečo si vybaviť okná vonkajšími žalúziami

U. J. Alexander / Shutterstock.com

Žalúzie však majú viacero zaujímavých výhod, o ktorých si v našom článku a pre váš lepší prehľad niečo povieme. 

Efektívne tienenie v lete

Najčastejším dôvodom inštalácie vonkajších tieniacich systémov je ochrana pred letnými horúčavami. Vonkajšie žalúzie sa inštalujú pred okno, takže slnko sklo nerozpáli a interiér sa prehrieva podstatne menej. Žalúzie vám umožnia aj plynulo regulovať lamely a presvetlenie miestnosti. Výhodou žalúzií je, že umožňujú vetranie aj keď sú stiahnuté, treba iba zvoliť správny náklon lamiel. 

Úspora pri vykurovaní

Vonkajšie žalúzie zlepšujú tepelnoizolačné vlastnosti skiel, takže v zimnom období vám bude z interiéru unikať menej tepla. Samozrejme, ide o situáciu, kedy sú žalúzie zatiahnuté. Čím menej tepla budete strácať, tým menšie nároky na vykurovanie vám budú vznikať, a tým pádom ušetríte.

Moderné a praktické žalúzie

Žalúzie sú moderné a praktické riešenie nielen pre rodinné domy, ale aj pre komerčné a administratívne objekty. Ide o výrazný prvok fasády, ale vzhľadom na veľký výber farieb a prevedení určite nájdete tie správne aj pre váš dom.

Žalúzie sú odolné

Keďže vonkajšie žalúzie sú vystavované vplyvom počasia, musia byť odolnejšie aj masívnejšie ako interiérové žalúzie. Ak si vyberiete kvalitné žalúzie, zo špeciálnych materiálov, budú vám slúžiť dlhé roky, ale pochopiteľne si vyžadujú aj určitú údržbu.

Vyššia bezpečnosť

Ak si objednáte žalúzie s lamelami v tvare S alebo Z, dosiahnete celistvejšiu vrstvu pri úplnom zatiahnutí. Okná tak budú lepšie chránené pred nečistotami aj poškodením. Pozor treba dávať pri silnom vetre, pretože vonkajšie tieniace prvky majú určite limity pokiaľ ide o odolnosť voči vetru. 

Staráme sa o dvere a okná na dome – praktické rady

Ozgur Koskun/shutterstock.com

Investovali ste veľa času, energie a peňazí do toho, aby váš domov odrážal váš štýl. A pretože dvere (najmä vstupné) a okná vytvárajú prvý dojem, je dôležité chrániť svoju investíciu náležitou starostlivosťou a údržbou. Rovnako ako akýkoľvek iný kúsok kvalitného nábytku vo vašej domácnosti, dobre udržiavané dvere a okná zvyšujú estetickú príťažlivosť a trhovú hodnotu domu. Starostlivá pozornosť tiež maximalizuje ich životnosť a funkčnosť. V týchto súvislostiach vám dnes predstavíme niekoľko tipov, ako zabezpečiť aby vaše dvere a okná vyzerali skvele aj v nasledujúcich rokoch.

karamysh/shutterstock.com

Ako sa správne starať o vchodové dvere?

Vchodové dvere sú dlhodobou investíciou a plnia dôležité funkcie. Slúžia na oddelenie vášho súkromia od vonkajšieho sveta. Zároveň by mali zaistiť bezpečnosť pred nepozvanými hosťami. Domové dvere ponúkajú okrem týchto aspektov aj ochranu pred vetrom a počasím a pritom samy sú vystavené neustále sa meniacim poveternostným podmienkam, či už je to chlad a vlhkosť, sneh a ľad, alebo teplo a UV žiarenie zo slnka. Agresívne látky zo vzduchu sa tiež môžu usadzovať na povrchu dverí a časom ich aj poškodiť. Okrem funkčnosti, ktorá je samozrejme na prvom mieste, vchodové dvere určujú charakter vášho domu. Okrem toho ich stav veľa napovie o jeho obyvateľoch, je to takpovediac vizitka domu. A pretože vstupné dvere sú viditeľné pre všetkých, je dôležité, aby vyzerali krásne a dobre udržiavané.

Ako prvá línia ochrany vašich dverí môže skvelo poslúžiť elegantný prístrešok. Dáva budove nielen príjemný charakter, ale poskytuje aj ochranu pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami, či už je to dážď alebo sneh. A nielen dverám samotným. Koniec koncov, kto stojí rád v daždi pri hľadaní kľúča vo vrecku, alebo po zazvonení pri čakaní na otvorenie dverí? A vaši hostia sa zas v chránenom vstupnom priestore pod prístreškom cítia srdečne vítaní. Na trhu je široký sortiment týchto striešok. Prichádzajú v rôznych tvaroch a materiáloch – nájdete napríklad tu.

Pri výbere vrchlíka síce rozhoduje predovšetkým váš vkus a rozpočet, ale architektúra celej budovy tiež zohráva dôležitú úlohu: vyhovuje domu moderný dizajn alebo elegantná klenutá strieška? Je rozpočet dostačujúci na lesklú konštrukciu z nehrdzavejúcej ocele so sklenenou strechou alebo uprednostníte hliníkovú konštrukciu s priehľadnou plastovou strechou alebo dokonca uzavretú drevenú strechu? Elegantne sa vznášajúcu, reprezentatívnu so stĺpmi, alebo s architektonickými riešeniami?

Najbežnejšie konštrukcie sú vyrobené z hliníka, pretože tento materiál je obzvlášť ľahký, čo zjednodušuje inštaláciu a ľahko sa udržiava. Nápory počasia, kolísavé teploty, UV lúče aj vlhkosť zvláda hliník vynikajúco a to ho robí obľúbeným vonkajším materiálom. Existujú však aj klasické varianty vyrobené z dreva. Sú o niečo ťažšie a vyžadujú si väčšiu starostlivosť. Možnosti sú takmer nekonečné.

U.J.Alexander/shutterstock.com

Pravidelné čistenie

Čistenie dverí nie je namáhavé, ani časovo náročné. Jednoducho zrieďte mydlo alebo detský šampón teplou vodou a použite handričku alebo špongiu, ktorá po sebe nezanecháva vlákna.Týmto spôsobom odstránite nečistoty a prach bez zanechania škrabancov. Vysušte všetku prebytočnú tekutinu, aby ste predišli fľakom alebo sfarbeniu povrchu dverí.

Rutinná kontrola

Popri pravidelnom čistení odporúčame pravidelnú rutinnú kontrolu, aby sa zistilo akékoľvek poškodenie dverí a ich komponentov. Týmto spôsobom zabezpečíte reštaurátorské práce včas a udržíte svoje dvere v top stave.

Tu je niekoľko vecí, ktoré by ste mali skontrolovať:

Vlhkosť

Tmavé pruhy alebo belavé stopy v zrne pod povrchom drevených dverí by mohli znamenať hromadenie vlhkosti alebo poškodený povrch. Ak zostane neošetrený, môže dôjsť k hnilobe a sfarbeniu laku. Odstránením problému ihneď ako ho zistíte, môžete zabrániť šíreniu a ďalšiemu poškodeniu.

Povrchová úprava

Je dôležité pozrieť sa na celkový stav vašich dverí. Povrchová úprava chráni drevo, takže je potrebné, aby zostala v dobrom stave. Skontrolujte, či na dverách nie sú vyblednuté, popraskané, rozštiepené alebo olúpané povrchy.  Ak spozorujete niektorý z týchto znakov, nezabudnite povrch opraviť alebo prelakovať skôr, ako dôjde k ďalšiemu poškodeniu.

Základná obnova drevených dverí:

Očistite starý povrch pomocou chemického odstraňovača. Riaďte sa pokynmi výrobcu. Dvere na morenie pripravte brúsením brúsnym brúsnym papierom 220, alebo ešte lepšie pásovou brúskou, aby ste odstránili malé povrchové nedokonalosti a znaky manipulácie. Vždy brúste v smere zrna.

Zotrite povrch antistatickou lepiacou utierkou, aby ste odstránili všetok prach. Štetcom naneste moridlo požadovanej farby. Ponechajte primeraný čas, aby moridlo úplne vyschlo. Potom naneste tri vrstvy vysoko kvalitného vonkajšieho polyuretánového laku s inhibítorom ultrafialového žiarenia (podľa odporúčaní výrobcu) a medzi vrstvami jemne prebrúste.

Nezabudnite, že drevené dvere vystavené priamemu slnečnému žiareniu bude potrebné kontrolovať častejšie ako dvere prekryté prístreškom alebo verandou. Svetlejšie farby a moridlá vydržia zvyčajne dlhšie ako tmavšie farby.

Pravidelné mazanie

Mazanie môže výrazne ovplyvniť „zdravotný stav“ vašich dverí. Venovanie pozornosti pohyblivým častiam, ako sú napríklad pánty, vedie k bezproblémovej a ľahkej obsluhe bez hluku. Výber správneho maziva je nevyhnutný – nesprávny produkt môže poškodiť materiály použité na výrobu dverí. Mali by ste tiež skontrolovať zámky, aby ste sa uistili, že nemajú žiadne problémy, ako sú nečistoty, hrdza alebo chybné mechanizmy.

Ozgur Koskun/shutterstock.com

Ako sa starať o okná?

Rovnako ako v prípade dverí, aj vaše okná si vyžadujú občas čas venovaný ich kontrole, aby ste zabránili potenciálnym problémom a vyhli sa drahým opravám. Bez ohľadu na to, z akého materiálu sú vaše okná vyrobené, vietor, dážď, slnko, chlad a teplo na ne pôsobia. Sú zodpovedné za opotrebenie, ktoré ovplyvňuje nielen vzhľad, ale aj rôzne detaily, ktoré zaručujú funkčnosť okien.

Tesniace gumy sa deformujú alebo sa stanú poréznymi a na kovových skrutkách a pántoch sa usadí hrdza. Rukoväte okien môžu strácať napätie, ku ktorému často dochádza v dôsledku početného otvárania a zatvárania okien, ako aj zmien v nastaveniach, pri ktorých nedochádza k optimálnemu vyváženiu okien, aby sa dali správne zatvoriť. Dôsledkom sú tepelné straty a problémy so zatváraním a otváraním. Pre vás to znamená, že musíte predčasne vymeniť okná. Skrátka: Údržba okien výrazne zvyšuje ich životnosť.

V záujme správnej starostlivosti o vaše okná sa musia pravidelne kontrolovať a opravovať najmä tri oblasti. Medzi ne patrí tesnenie, kovanie a rám okna. Tu môžete ušetriť peniaze a ľahko vykonávať základnú údržbu sami a to aj bez technických znalostí.

Tesnenia

Pri pravidelnej ročnej údržbe vyčistite všetky štyri vnútorné strany rámu pomocou vysávača, aby sa prach a nečistoty spoľahlivo odstránili a aby sa neskôr neusadili na tesneniach. Tesnenie po celom obvode utrite navlhčenou tkaninou a nechajte ho úplne vyschnúť pri otvorenom okne. Potom ho namažte. Existujú aj špeciálne mazivá, ktoré sú k dispozícii v špecializovaných predajniach. Komerčná vazelína tiež skvele slúži účelu a dodáva tesneniu pružnosť a flexibilitu v materiálovej štruktúre.

Skontrolujte, či tesnenie nie je poškodené. Akonáhle tesnenia prestanú byť vo svojej optimálnej polohe a nesedia perfektne v rohoch, alebo ak už sú viditeľné praskliny, je to zvyčajne okamih, keď je potrebné volať špecialistu.

Kovanie

U okenných kovaní sa odporúča údržba raz ročne. Zahŕňa iba mazanie, ktoré je možné vykonať za okamih. Najdôležitejšie je, aby ste pracovali s olejovou kanvicou a nasadili ju k jednotlivým okenným kovaniam tak, aby bol olej optimálne distribuovaný.

Rám

Údržba rámu okna je súčasťou procesu ročnej údržby. Starostlivé čistenie zabráni poškodeniu materiálu nečistotami. Údržba závisí od materiálu rámu okna.

  • plastové a drevené rámy sa jednoducho čistia vlažnou vodou a jemným čistiacim prostriedkom. Ak sa na drevené okno aplikuje farba alebo impregnačný lak, je potrebné dbať na rovnomerné pokrytie a všímať si prípadné odlupovanie. Ak zistíte poškodenie, je potrebné naniesť nový náter.
  • hliníkové okná sú udržiavané iba čistiacimi prostriedkami, ktoré sú zvlášť určené pre daný materiál, inak hrozí riziko jeho poškodenia. V rámci starostlivosti sa odporúča pretrieť rám tradičným automobilovým voskom raz ročne, aby bol chránený pred vonkajšími vplyvmi. V prípade odolného a silného znečistenia je výhodnejšie poveriť odborníka, aby ho vyčistil kvôli obmedzenému výberu čistiacich prostriedkov na hliník.

Zdroj informácií: