5 otázok, na ktoré si zodpovedať pri kúpe vozidla

pexels.com

Ako budem auto financovať? 

Pred každou väčšou investíciou, ktorou automobil rozhodne je, by ste si mali stanoviť, koľko na ňu môžete minúť prostriedkov. Pozor, nepočítajte len s výdavkami na samotný automobil. Peniaze bude stáť aj príslušenstvo či povinné zmluvné poistenie.

Ak už máte maximálnu sumu, ktorú môžete na auto minúť, musíte rozhodnúť, ako budete kúpu financovať. V prípade, že vám vaše úspory stačiť nebudú, môžete využiť pomoc tretej strany.

Možností je veľa, využiť sa dá napríklad úver či lízing. Potrebné je však výšku mesačných platieb rozvrhnúť tak, aby výrazne nenarušila váš rodinný rozpočet, a nemali ste problém ich splácať.

pxhere.com

Účel vozidla

Podstatné je si hneď v úvode určiť, na čo nám vozidlo má slúžiť. Preferujete skôr malé auto do úzkych mestských uličiek alebo väčšie rodinné kombi či SUV? Bude auto využívané na denné presuny na krátke vzdialenosti z domu do práce, dlhé pracovné cesty alebo občasné vyhliadkové trasy po okolí?

Ak si ho kupujete „na predvádzanie sa“, bude zrejme na prvom mieste vzhľad, výkon či zvukové systémy. Ak ním chcete deti do školy a chodiť na veľké nákupy, 2-miestne športové auto pre vás vhodné nebude.

Medzi kritériá, ktoré by ste mali brať do úvahy, patria určite bezpečnosť, veľkosť, úložný priestor, vybavenie či jednoduchosť údržby, tej servisnej, ale vnútornej, teda čistenia interiéru.

pexels.com

Nové alebo ojazdené

Oba varianty majú svoje pre a proti. V prípade nových vozidiel, ktoré nie sú skladom, je potrebné rátať s dlhšou dobou dodania. Navyše, nové auto výrazne stráca na hodnote už v momente, ako opustí brány predajne. Na druhej strane, kvalitné nové vozidlá dokážu jazdiť bez nutnosti návštevy servisu aj niekoľko rokov.

Jazdené vozidlá budú vždy čiastočne kúpou mačky vo vreci, pretože aj toho najskúsenejšieho mechanika dokážu špekulanti pri obhliadne vozidla oklamať. Preto, ak uvažujete nad kúpou jazdeného vozidla, kupujte od overených predajcov. Vtedy dokážete získať za málo peňazí veľa muziky.

Spotreba

V prípade, že už máte vybraný typ vozidla, preskúmajte jeho špecifikácie do detailov. Jedna z najdôležitejších, ktorá ovplyvní výšku vašich pravidelných výdavkov za auto, je spotreba. Ovplyvniť ju môže i to, na aký účel je vozidlo používané aj spôsob vašej jazdy.

Spotrebu paliva konkrétneho vozidla je najlepšie hľadať v recenziách a testoch než z údajov výrobcu, keďže tie môžu byť skreslené kvôli zvýšenie predaja.

Poistenie

Nepopulárne zmluvné poistenie vozidla je povinné, s tým nič nenarobíte. Aby ste ale na poistke ušetrili a boli aj adekvátne krytý, doprajte si pri uzatváraní zmluvy čas, nech nájdete tú najvhodnejšiu možnosť.

V prípade, že kupujte nové auto na lízing, musíte mať aj povinné havarijné poistenie. To sa už ale pri kúpe staršieho ojazdeného vozidla oplatiť nemusí.

11 vecí, na ktoré sa pýtať ako prvé pri kúpe bytu

shutterstock

Našli ste inzerát bytu, ktorý sa vám páči a dohadujete si obhliadku nehnuteľnosti.

Čo by ste sa mali na osobnej obhliadke pýtať a na čo nezabudnúť?

Na čo sa pýtať pri kúpe bytu?

  1. stav bytového domu, v ktorom sa ponúkaný byt nachádza – v prvom rade vás zaujíma konkrétny dom, kedy bol postavený, z akých materiálov a miera rekonštrukcie, ktorú podstúpil alebo je ešte len v pláne (zateplenie domu, spoločné priestory, výťahy, stupačky). Taktiež vás zaujíma ako sa rekonštrukcia financovala a aké sú mesačne náklady do fondu opráv. Pri starých bytoch musíte rátať so zvýšenými mesačnými nákladmi oproti novostavbám.
  2. základné informácie o konkrétnom byte – aká je metráž, či má balkón alebo loggiu, výťah, pivnicu, akým spôsobom je riešenie kúrenie a ohrev vody.
  3. miera rekonštrukcie – je byt v pôvodnom stave alebo prešiel čiastočnou rekonštrukciou. Ak áno, čo všetko bolo rekonštruované a z akých materiálov.
  4. dispozícia bytu prejdite si dispozíciu a nechajte si ozrejmiť, čo je všetko možné zmeniť. Ktoré steny sú nosné, a ktoré len priečky.
  5. orientácia na svetové strany – pri orientácii vás zaujíma hlavne svetelnosť bytu. Je byt dostatočne svetlý? Vyhovuje vám orientácia vzhľadom na rozmiestnenie miestností? Aký je výhľad z bytu. Ak má byt balkón, je vôbec použiteľný? (často je otočený na rušnú a prašnú ulicu).
  6. lokalita a občianska vybavenosť – čo všetko máte v blízkosti, aké obchody, služby, blízkosť MHD, prípadne aké základné školy, škôlky, ak plánujete rodinu. Taktiež sa informujte, či sa v okolí chystá ďalšia zástavba.
  7. susedia – veľmi dôležitá otázka, ktorá vám môže znepríjemniť časom život. Akí sú susedia, sú v dome nejaké problémy?
  8. možnosť parkovania je v danej lokalite povolené len rezidenčné parkovanie? Prípadne poskytuje lokalita dostatočný počet parkovacích miest alebo si budete musieť prenajať výhradné parkovacie miesto.
  9. výška nákladov na bývanie – aké su mesačné správcovské poplatky a poplatky do fondu opráv
  10. prípojky sietí – aké sú možnosti pripojenia k internetu a káblovej televízie.
  11. uvoľnenie nehnuteľnosti a možnosti financovania – ak máte záujem, zistite, kedy je možné nasťahovať sa, prípadne či je možnosť financovania cez hypotekárny úver.

Čo sa pýtať pri kúpe bytu? Všetko čo vás napadne a zaujíma, ale hlavne si dávajte pozor na veci, ktoré už časom neviete zmeniť a to je lokalita, orientácia na svetové strany, prípadne dispozícia.