QLED televízory sú momentálnou špičkou Samsungu

Medzi jeden z najnovších radov Samsungu patria televízory známe pod označením QLED. Bežný divák však často nepostrehne rozdiel a pri kúpe sa nazdáva, že ide o vylepšenú triedu pokročilej technológie OLED televízorov. Spoločného však majú asi toľko, že obe technológie stavili na realistickejšie zobrazenie farieb. Aj napriek tomu, že sa TV Samsung svojou modernou technológiou úplne odlišuje, priazeň divákov rozhodne nestráca.

OLED pracuje na podsvietení s pixelmi

Technológia so skratkou OLED (Organic Light Emitting Diode – organické svetelné diódy) stojí na pixeloch. Tie sú samostatné a nezávislé zdroje svetla, ktoré okrem osvetlenia vytvárajú aj farbu v jednom prvku. Z uvedeného vyplýva, že táto technológia je natoľko postačujúca, že OLED televízory nie sú závislé od podsvietenia, a preto ho ani nepoužívajú. OLED TV sú výnimočné však aj tým, že dokážu priblížiť vernú podobu čiernej vďaka vypnutiu príslušných pixelov. Tým pádom konkrétne pixely nevytvárajú žiadnu farbu ani svetlo, čím pôsobia tmavo.

Okrem kvalitného stvárnenia čiernej a perfektného prevedenia farebného spektra je nutné spomenúť aj kritiku. Používatelia sa často obávajú z možného vypaľovania televízora pri statickom obraze, no aj napriek tomu patrí medzi vyhľadávané typy. V jednoznačný prospech tejto technológie hovorí samotná kvalita obrazu. Pozerať kvalitný televízny obraz počas večerných hodín bude totiž maximálnym zážitkom.

Gaurav Paswan / Shutterstock.com
S OLED technológiou získate absolútnu čiernu aj počas jasných scén.

QLED – inovácia klasických LED televízorov

Technológia QLED televízorov (Quantum Dot Light-Emmiting Diode) funguje na podobnom princípe ako klasické LED televízory. Síce sa svojím označením snaží priblížiť pokročilej technológii OLED, nespájajú ich žiadne spoločné atribúty. Zdrojom podsvietenia sú v tomto prípade LED diódy, podobne ako u bežných LED televízorov, tie sú však ešte doplnené o modernejšiu technológiu kvantových bodov Quantom Dot, z ktorej sa napokon aj v názve ocitlo to spomínané a rozdielne „Q”. Značka Samsung zavádzala QLED technológiu do svojich produktov ako jedna z tých prvých a momentálne tvoria absolútnu špičku toho, čo môže Samsung ponúknuť.

Opodstatnenie Quantum Dot

Táto technológia spočíva v tom, že svetelné diódy sú schopné pohltiť a následne vyžarovať základné svetelné lúče. Každá farba má svoj vlastný lúč a je to z toho dôvodu, že každá základná farba disponuje vlastnou diódou. Práve toto obohatenie je výsledkom výrazného zlepšenia farieb a jasu. Prínosom sú jednoznačne reálne priblíženia aj jemných farebných odtieňov a  v porovnaní s OLED technológiou je kvalita farieb u QLED o niečo lepšia. V prípade, že hľadáte zariadenie s dlhšou životnosťou na dlhodobé a skutočne pravidelné pozeranie, televízory QLED sú investíciou, ktorá vám má čo ponúknuť.

Proxima Studio / Shutterstock.com
QLED technológia má o nieču lepšiu kvalitu farieb v porovnaní s OLED televízormi.

Rozhodujú osobné preferencie

Z hľadiska funkcií sú rozdiely takmer minimálne. Nakoľko ide o špičkové technológie a prémiové televízory, výrobcovia v ponuke funkcií nijako nezaostávajú a chcú z týchto produktov vyťažiť úplne maximum.

Ak však stále váhate, či bude pre vás pravá OLED alebo QLED technológia, pričom kvalita farieb bude pre vás pri výbere prvoradá, nezabúdajte na tento základný rozdiel. Kým OLED technológia hodnoverne premietne čiernu pomocou vypnutých pixelov, QLED zase prináša viacero farebných odtieňov. Rozhodnutie je len na vás, prispôsobte si ho vašim preferenciám. Každá z technológií má svoje prednosti, a preto nech sa rozhodnete pre akúkoľvek, zážitok z pozerania posuniete pri oboch typoch ešte o level vyššie.

Čo sú to bungalovy a pre koho sú ako stvorené?

pixabay.com

Čo sú bungalovy?

Bungalov je typ rodinného domu vyznačujúci sa primárne tým, že celá obytná časť sa nachádza na jednom podlaží. To poskytuje ideálny priestor na kreatívne riešenia, vďaka ktorým naplno využijete každý kút vášho nového bývania. Projekty domov bungalov dnes môžete s pomocou šikovných architektov prispôsobiť všetkým vašim predstavám, čo z nich robí ideálnu voľbu pri stavbe domova pre množstvo ľudí po celom svete. V skratke, bungalovy sú stelesnením praktického, moderného a útulného spôsob bývania, ktorý si zamilujete.

Pre koho sú bungalovy ideálne?

Na začiatok treba spomenúť, že bungalov je vhodný pre každého, komu sa tento štýl bývania páči a ocení jeho praktickosť a jednoduchosť. Existujú však skupiny ľudí, pre ktoré je doslova stvorený. Výhody jednopodlažného bývania naplno ocenia napríklad starší ľudia. Absencia schodiska uľahčuje pohyb po dobe a znižuje riziko pádov. To platí tiež pre rodiny s malými deťmi, ktoré počas svojich prvých nemotorných krokov nemusia zdolávať náročné výstupy a zostupy po schodoch. Jednoduchšie je to v bungalove aj pre samotných rodičov, ktorí môžu mať neustále prehľad o svojich ratolestiach.

pixabay.com

Nekomplikovaná štruktúra bungalovov tiež ponúka možnosť pomerne ľahkého vybudovania bezbariérového domova, na ktorú zas nedajú dopustiť osoby so zdravotnými obmedzeniami. V neposlednom rade sú bungalovy ideálne aj pre rodiny, ktoré sa do budúcna plánujú rozrastať. Vybudovanie prístavby o pár rokov je v prípade jednopodlažných domov menej náročné, ako pri domoch s komplikovanejšou štruktúrou a viacerými podlažiami.

Prvé kroky pred stavbou bungalovu

Ak patríte do jednej z vyššie uvedených skupín, prípadne vám len tento typ domu padol do oka, no neviete sa rozhodnúť, ako si vybrať ten správny, začnite tým, že si na papier spíšete vašu predstavu o ideálnom bývaní. Na začiatok si premyslite základné informácie, napríklad počet izieb, toaliet, veľkosť kuchyne, respektíve celej centrálnej časti bungalovu, alebo situovanie domu na pozemku. Nezabúdajte ani na drobné vychytávky, ktoré vášmu bývaniu dodajú dávku komfortu. Vstavaný šatník alebo súkromná kúpeľňa so vstupom zo spálne? Jednoducho si poznačte všetko, čo vám len napadne, aby ste si neskôr mohli krok po kroku vybudovať vysnívané bývanie.

pixabay.com

V zásade máte dve možnosti. Buď si vyberiete z katalógových projektov domov, alebo si necháte navrhnúť vlastný projekt na mieru. Všetko napokon závisí od vašich preferencií, očakávaní, ale aj od rozpočtu. Najlepšie však urobíte, ak navštívite projekčnú kanceláriu, kde vám ochotní profesionáli pomôžu premeniť všetky vaše sny na realitu.