QLED televízory sú momentálnou špičkou Samsungu

Medzi jeden z najnovších radov Samsungu patria televízory známe pod označením QLED. Bežný divák však často nepostrehne rozdiel a pri kúpe sa nazdáva, že ide o vylepšenú triedu pokročilej technológie OLED televízorov. Spoločného však majú asi toľko, že obe technológie stavili na realistickejšie zobrazenie farieb. Aj napriek tomu, že sa TV Samsung svojou modernou technológiou úplne odlišuje, priazeň divákov rozhodne nestráca.

OLED pracuje na podsvietení s pixelmi

Technológia so skratkou OLED (Organic Light Emitting Diode – organické svetelné diódy) stojí na pixeloch. Tie sú samostatné a nezávislé zdroje svetla, ktoré okrem osvetlenia vytvárajú aj farbu v jednom prvku. Z uvedeného vyplýva, že táto technológia je natoľko postačujúca, že OLED televízory nie sú závislé od podsvietenia, a preto ho ani nepoužívajú. OLED TV sú výnimočné však aj tým, že dokážu priblížiť vernú podobu čiernej vďaka vypnutiu príslušných pixelov. Tým pádom konkrétne pixely nevytvárajú žiadnu farbu ani svetlo, čím pôsobia tmavo.

Okrem kvalitného stvárnenia čiernej a perfektného prevedenia farebného spektra je nutné spomenúť aj kritiku. Používatelia sa často obávajú z možného vypaľovania televízora pri statickom obraze, no aj napriek tomu patrí medzi vyhľadávané typy. V jednoznačný prospech tejto technológie hovorí samotná kvalita obrazu. Pozerať kvalitný televízny obraz počas večerných hodín bude totiž maximálnym zážitkom.

Gaurav Paswan / Shutterstock.com
S OLED technológiou získate absolútnu čiernu aj počas jasných scén.

QLED – inovácia klasických LED televízorov

Technológia QLED televízorov (Quantum Dot Light-Emmiting Diode) funguje na podobnom princípe ako klasické LED televízory. Síce sa svojím označením snaží priblížiť pokročilej technológii OLED, nespájajú ich žiadne spoločné atribúty. Zdrojom podsvietenia sú v tomto prípade LED diódy, podobne ako u bežných LED televízorov, tie sú však ešte doplnené o modernejšiu technológiu kvantových bodov Quantom Dot, z ktorej sa napokon aj v názve ocitlo to spomínané a rozdielne „Q”. Značka Samsung zavádzala QLED technológiu do svojich produktov ako jedna z tých prvých a momentálne tvoria absolútnu špičku toho, čo môže Samsung ponúknuť.

Opodstatnenie Quantum Dot

Táto technológia spočíva v tom, že svetelné diódy sú schopné pohltiť a následne vyžarovať základné svetelné lúče. Každá farba má svoj vlastný lúč a je to z toho dôvodu, že každá základná farba disponuje vlastnou diódou. Práve toto obohatenie je výsledkom výrazného zlepšenia farieb a jasu. Prínosom sú jednoznačne reálne priblíženia aj jemných farebných odtieňov a  v porovnaní s OLED technológiou je kvalita farieb u QLED o niečo lepšia. V prípade, že hľadáte zariadenie s dlhšou životnosťou na dlhodobé a skutočne pravidelné pozeranie, televízory QLED sú investíciou, ktorá vám má čo ponúknuť.

Proxima Studio / Shutterstock.com
QLED technológia má o nieču lepšiu kvalitu farieb v porovnaní s OLED televízormi.

Rozhodujú osobné preferencie

Z hľadiska funkcií sú rozdiely takmer minimálne. Nakoľko ide o špičkové technológie a prémiové televízory, výrobcovia v ponuke funkcií nijako nezaostávajú a chcú z týchto produktov vyťažiť úplne maximum.

Ak však stále váhate, či bude pre vás pravá OLED alebo QLED technológia, pričom kvalita farieb bude pre vás pri výbere prvoradá, nezabúdajte na tento základný rozdiel. Kým OLED technológia hodnoverne premietne čiernu pomocou vypnutých pixelov, QLED zase prináša viacero farebných odtieňov. Rozhodnutie je len na vás, prispôsobte si ho vašim preferenciám. Každá z technológií má svoje prednosti, a preto nech sa rozhodnete pre akúkoľvek, zážitok z pozerania posuniete pri oboch typoch ešte o level vyššie.

Tapety: Sú prežitok alebo nový módny trend?

Moderné tapety na stenu

Moderné tapety na stenu sa vyrábajú z viacerých materiálov. Od voľby materiálu závisí cena tapiet a tiež niektoré ich vlastnosti. Na trhu nájdete:

Papierové tapety

Najlacnejším riešením sú papierové tapety. Aj keď sa vyrábajú z kvalitného papiera, majú však viacero nevýhod. Prvou je ťažšie naliepanie. Druhou nevýhodou je ich náchylnosť na poškriabanie a iné poškodenie. Papierové tapety sa navyše nedajú umývať a nie sú vhodné do vlhkého prostredia. Ak sa však rozhodnete pre papierové tapety, na trhu nájdete bohatý výber tých najkrajších vzorov.

Vinylové tapety

Vinylové tapety sa vyrábajú z dvoch vrstiev. Spodnú vrstvu tvorí papier, na ktorom sa nachádza odolná vinylová vrstva. Vďaka tomu sú dobrou voľbou aj pre domácnosti s malými deťmi alebo domácimi miláčikmi. Vinylové tapety na stenu je totiž možné umývať.

Vliesové tapety

Ak hľadáte kvalitu, ktorá vás nesklame, zvoľte si vliesové tapety. Tento typ sa vyrába z textilných a vinylových vlákien a buničiny. Výborne prepúšťajú vzduch, vďaka čomu steny pod nimi nenapadne pleseň. Môžete ich pokojne umiestniť aj do vlhkého prostredia. Vliesové tapety vás prekvapia tiež stálosťou farieb a odolnosťou.

Vliesové tapety na stenu sa navyše ľahšie nanášajú a zakryjú aj drobné nerovnosti stien. Ich výhody oceníte tiež pri výmene tapiet. Zo steny ich strhnete bez nutnosti namáčania.

Rôznorodosť dizajnov

Pri voľbe dizajnu vás ponuka tapiet na trhu prekvapí svojou rôznorodosťou. Na výber máte detské motívy, tapety na stenu s motívmi rastlín, zvierat, miest, vesmíru aj imitácie dreva, kameňa a tehly. Módnym hitom sa stávajú 3D tapety na stenu, street art alebo XXL fototapety, vďaka ktorým bude váš domov originálny.