QLED televízory sú momentálnou špičkou Samsungu

Medzi jeden z najnovších radov Samsungu patria televízory známe pod označením QLED. Bežný divák však často nepostrehne rozdiel a pri kúpe sa nazdáva, že ide o vylepšenú triedu pokročilej technológie OLED televízorov. Spoločného však majú asi toľko, že obe technológie stavili na realistickejšie zobrazenie farieb. Aj napriek tomu, že sa TV Samsung svojou modernou technológiou úplne odlišuje, priazeň divákov rozhodne nestráca.

OLED pracuje na podsvietení s pixelmi

Technológia so skratkou OLED (Organic Light Emitting Diode – organické svetelné diódy) stojí na pixeloch. Tie sú samostatné a nezávislé zdroje svetla, ktoré okrem osvetlenia vytvárajú aj farbu v jednom prvku. Z uvedeného vyplýva, že táto technológia je natoľko postačujúca, že OLED televízory nie sú závislé od podsvietenia, a preto ho ani nepoužívajú. OLED TV sú výnimočné však aj tým, že dokážu priblížiť vernú podobu čiernej vďaka vypnutiu príslušných pixelov. Tým pádom konkrétne pixely nevytvárajú žiadnu farbu ani svetlo, čím pôsobia tmavo.

Okrem kvalitného stvárnenia čiernej a perfektného prevedenia farebného spektra je nutné spomenúť aj kritiku. Používatelia sa často obávajú z možného vypaľovania televízora pri statickom obraze, no aj napriek tomu patrí medzi vyhľadávané typy. V jednoznačný prospech tejto technológie hovorí samotná kvalita obrazu. Pozerať kvalitný televízny obraz počas večerných hodín bude totiž maximálnym zážitkom.

Gaurav Paswan / Shutterstock.com
S OLED technológiou získate absolútnu čiernu aj počas jasných scén.

QLED – inovácia klasických LED televízorov

Technológia QLED televízorov (Quantum Dot Light-Emmiting Diode) funguje na podobnom princípe ako klasické LED televízory. Síce sa svojím označením snaží priblížiť pokročilej technológii OLED, nespájajú ich žiadne spoločné atribúty. Zdrojom podsvietenia sú v tomto prípade LED diódy, podobne ako u bežných LED televízorov, tie sú však ešte doplnené o modernejšiu technológiu kvantových bodov Quantom Dot, z ktorej sa napokon aj v názve ocitlo to spomínané a rozdielne „Q”. Značka Samsung zavádzala QLED technológiu do svojich produktov ako jedna z tých prvých a momentálne tvoria absolútnu špičku toho, čo môže Samsung ponúknuť.

Opodstatnenie Quantum Dot

Táto technológia spočíva v tom, že svetelné diódy sú schopné pohltiť a následne vyžarovať základné svetelné lúče. Každá farba má svoj vlastný lúč a je to z toho dôvodu, že každá základná farba disponuje vlastnou diódou. Práve toto obohatenie je výsledkom výrazného zlepšenia farieb a jasu. Prínosom sú jednoznačne reálne priblíženia aj jemných farebných odtieňov a  v porovnaní s OLED technológiou je kvalita farieb u QLED o niečo lepšia. V prípade, že hľadáte zariadenie s dlhšou životnosťou na dlhodobé a skutočne pravidelné pozeranie, televízory QLED sú investíciou, ktorá vám má čo ponúknuť.

Proxima Studio / Shutterstock.com
QLED technológia má o nieču lepšiu kvalitu farieb v porovnaní s OLED televízormi.

Rozhodujú osobné preferencie

Z hľadiska funkcií sú rozdiely takmer minimálne. Nakoľko ide o špičkové technológie a prémiové televízory, výrobcovia v ponuke funkcií nijako nezaostávajú a chcú z týchto produktov vyťažiť úplne maximum.

Ak však stále váhate, či bude pre vás pravá OLED alebo QLED technológia, pričom kvalita farieb bude pre vás pri výbere prvoradá, nezabúdajte na tento základný rozdiel. Kým OLED technológia hodnoverne premietne čiernu pomocou vypnutých pixelov, QLED zase prináša viacero farebných odtieňov. Rozhodnutie je len na vás, prispôsobte si ho vašim preferenciám. Každá z technológií má svoje prednosti, a preto nech sa rozhodnete pre akúkoľvek, zážitok z pozerania posuniete pri oboch typoch ešte o level vyššie.

Najlepší čas na kúpu spotrebičov a vybavenia domácnosti

Každý produkt má svoju hodnotu, svoju cenu. Aj tá sa ale časom mení a nie náhodne. Nákup želaného spotrebiča si môžete naplánovať doslova podľa kalendára a my vám poradíme, kedy je najvhodnejší čas na kúpu vysnívaného zariadenia.

Január

Ak ste sa po vianočných sviatkoch opäť aj tento rok rozhodli chudnúť a zhodiť nabraté kilá, najlepšie je začať hneď v januári. Práve v tomto mesiaci sú obvyklé zľavy na fitness výbavu, napríklad na bežecké pásy.

V tomto období nájdete vo výhodnej zľave často aj televízory a či ich už použijete na pozeranie motivačných videí k cvičeniu, alebo len na bežnú zábavu, január je ideálny mesiac pre ich kúpu.

Február

Málokedy si uvedomujeme aký dôležitý je dobrý spánok. Základom dobrého spánku je pohodlný matrac. Ideálne obdobie pre jeho nákup je práve vo februári, kedy nájdete cestu k príjemným ránam vo veľmi priaznivých cenách.

Nízku cenovku nájdete vo februári aj pre zvlhčovače vzduchu. Práve v zimných mesiacoch, kedy sú byty často prehriate kvôli vykurovaniu a plné suchého vzduchu tento spotrebič oceníte naplno.

Marec

V marci nájdete často zľavy na fotoaparáty či kamery. Práve prichádzajúca jar je tou najlepšou príležitosťou pre nádherné zábery, ktoré vám takto neujdú.

Rovnako ak plánujete vo svojom domove meniť podlahy, najlepšie je ich kúpu načasovať práve na marec.

Apríl

Ak si v marci poviete, že miesto podlahy by to chcelo koberce, nemusíte čakať dlho. V apríli totiž nájdete dobré ceny práve na ne.

Okrem toho sú obvyklé výhodné ceny pre počítače a notebooky. A ak vás marec nepresvedčil, že je čas fotiť, možno to dokáže práve apríl. Aj v ňom veľmi často nájdete fotoaparáty a kamery v zľave.

Máj

Koniec jari je, možno nečakane, plný možností na kúpu vybavenia do domácnosti. V zľave môžete očakávať hlavne matrace, vysávače a klimatizačné jednotky. Na svoje si ale prídete aj ak obľubujete záhradné grilovanie, keďže práve v máji môžete kúpiť nový gril za veľmi priaznivú cenu.

A síce asi nebudete zbytočne otáľať s kúpou kočíka, ale ak zvažujete nový, najlepšie práve v tomto mesiaci.

Jún

Ak pomýšľate nad výmenou okien, začiatok leta je na to ideálny. Nielen vďaka dobrému počasiu, ale aj vďaka dobrej cene.

Na svoje si príde aj vaša záhradka. Hoci budú už v tomto čase prvé vlny kosenia za vami, práve v júni odporúčame nákup novej kosačky.

Júl

Hoci sa v horúcich mesiacoch málokedy potýkate s vlhkým vzduchom, práve odvlhčovač môžete často nájsť za výhodnú cenu. Ten je skvelým pomocníkom hlavne v boji proti plesniam v domácnosti.

Na júl odporúčame naplánovať aj kúpu tej najdôležitejšej bielej techniky, a to chladničky.

August

August je ďalším mesiacom vhodným na kúpu podlahy. Ak už podlahu máte, ale potrebujete ju udržiavať čistú, nový vysávač za zvýhodnenú cenu nájdete pravdepodobne tiež práve v auguste.

Okrem toho si môžete naplánovať nákup aj kancelárskej, či audio techniky, hlavne slúchadiel a tlačiarní.

September

Ak premýšľate nad kúpou práčky, toto rozhodnutie je najlepšie spraviť v septembri. Rovno k nej môžete nájsť za výhodné ceny aj sušičky prádla. Okrem toho, že ušetríte, je to ideálne načasovanie, keďže s prichádzajúcim ochladením už asi nebudete sušiť prádlo vonku.

Priaznivé ceny a zľavy robia september ideálnym aj pre kúpu počítačov, či už stolových alebo notebookov. A nájdete sa aj niečo pre vašu kuchyňu, konkrétne umývačky riadu.

Október

V prípade, že odhadzovanie snehu nie je váš obľúbený zimný šport, práve v októbri máte šancu rozlúčiť sa s ním za dobrú cenu. V akcii totiž nájdete zimné frézy, ktoré z tejto nepríjemnosti spravia prakticky prechádzku. Okrem toho odporúčame kúpu matracov, ale napríklad aj náterov, či farieb.

November

V novembri sa už aj u nás začína objavovať Black friday, ktorý so sebou prináša veľké zľavy na všetky druhy elektroniky. Obzvlášť sa v tomto období oplatí kúpa televízorov. Veľmi výhodné ceny nájdete aj pre kuchynské spotrebiče, chladničky, mixéry ale aj presso stroje pre milovníkov kávy.

December

S prichádzajúcimi sviatkami a nimi spojenou nákupnou horúčkou nie je núdza o zľavy na všetky druhy produktov. Aj tu sa ale nájdu také, ktoré je najlepšie kupovať v decembri. Ušetríte predovšetkým pri nákupe slúchadiel a bezdrôtových reproduktorov.

Za veľmi dobrú cenu často nájdete aj tablety, ktoré sú často ideálnym darčekom na Vianoce. Spojíte tak príjemné s užitočným.