Vytvorte si modernú obývačku aj vo vašej domácnosti

obývačka
Pexels.com

Vybrať si však zo súčasnej ponuky nie je vôbec jednoduché. Široká ponuka farieb a obkladov stien, podláh či všemožné materiály a tvary nábytku. Zladiť k tomu ešte napríklad aj drobnosti, akými sú dekorácie alebo izbové rastliny môže znieť ako poriadna výzva. Najdôležitejšia zo všetkého je ale voľba nábytku, pretože celú miestnosť zjednocuje a prepája. Aké sú teda v dnešnej dobe trendy?

Pixabay.com

Moderné materiály

Fantázii sa v tomto prípade medze nekladú a šikovní dizajnéri dokážu do priestorov zakomponovať naozaj aj ten najnetradičnejší materiál. V minulých rokoch vládol minimalizmus, biele lakované obývačkové steny, sivé gauče a kovové či sklenené konferenčné stolíky. Všetko hralo ruka v ruke v jednom tóne a jedinými rozjasňujúcimi predmetmi boli dekorácie aj v podobe blyštivých sošiek alebo strohých geometrických tvaroch.

Pxhere.com

Dnes sa však už minimalistický štýl dá vytvoriť naozaj s rôznymi materiálmi. Okrem plastu sú však v kurze stále prírodné materiály, medzi ktoré patrí jednoznačne kameň, kov, sklo a drevo.

Nestarnúce drevo

Asi všetci dobre viete, že čo je moderné dnes, nemusí byť zajtra. Keď nie ste ten typ, ktorý baží po minimalistických priestoroch v studených farbách, je pre vás jednoznačnou voľbou drevo. Napríklad už TV stolík z masívu priestory zútulní, je ľahko udržiavateľný, nenáročný a vyzerá perfektne. Či už túžite po minimalizme alebo romantike, drevo sa jednoznačne uchytí aj vo vašej obývačke.

Pexels.com

Nábytok, ktorý kráča ruka v ruke so súčasnými trendmi

Obývačková stena s TV stolíkom, gauč a konferenčný stolík patria medzi nábytok, ktorý je základom každej obývačky. Ich výber je preto nesmierne dôležitý. Mali by ste dbať na to, aby bol minimálne odkladací priestor s poličkami zladený v jednom materiály a jednom tóne. Ďalším krokom je výber pohovky, ktorých je na trhu tiež nespočetne veľa. V tomto prípade by ste mali ale zvážiť, či chcete, aby sa dominantou stala obývačková stena alebo práve gauč.

Tip:

Pokiaľ sa v obývacej izbe ale chcete cítiť ešte príjemnejšie a ste milovníkom kníh alebo krížoviek, mali by ste siahnuť aj po tzv. kútiku na relax. Stačí jednoduchá knižnica a pár kresiel doplnených malým stolíkom s pestrou izbovou rastlinou či kobercom, ktorý celý kútik zjednotí.

Pixabay.com

Dekorácie – základ pre každú útulnú miestnosť

Dekorácie skvele dopĺňajú každý priestor. Mohutné závesy a záclony, vankúše alebo deky prehodené cez gauč dokážu oživiť každú obývačku. V móde je jednoznačne satén, ktorý okrem útulnosti do obývačky vnesie aj nádych luxusu. Okrem nich by ste mali siahnuť jednoznačne aj po izbových rastlinách. Tie podobne ako drevo prinesú do priestorov prírodu a určite sa v ich prítomnosti budete cítiť príjemnejšie, čo ale neplatí len v prípade obývačky.

shutterstock

Lustre do obývačky sú viac než len obyčajné osvetlenie.

Stávajú sa doplnkom mnohých miestností v domácnosti. No tým najvýnimočnejším miestom, kde môžu vyniknúť, ohromiť a zaujať, je práve obývačka. Môžu ju svojim výrazom celkom zmeniť, ale aj zmenšiť, zväčšiť, osvetliť.

Aj vy potrebujete návod na to, ako si vybrať ten správny luster do obývačky?

My vám ho radi ukážeme!

Lustre do obývačky vyberajte podľa viacerých kritérií

Ak kupujete luster do obývačky, mali by ste zvážiť viacero formálnych parametrov.

Veľkosť miestnosti, umiestnenie lustra, dĺžku medzi podlahou a stropom, a musíte posúdiť aj samotnú výšku svojich členov rodiny, prípadne samých seba.

luster z prírodyAj keď sú tieto na prvý pohľad formálne záležitosti otravou, môžu vám s nimi pomôcť rôzni bytoví dizajnéri, alebo poproste o pomoc svojich mužov. Práve oni sa rozumejú do techniky, a na vás môžu nechať ten zvyšok. Aby ste z obývačky vytvorili vďaka lustru nepriehľadnuteľný priestor.

Vyberte si štýl, ktorý zodpovedá „téme“ domu

Po technických parametroch prichádza na rad niečo príjemnejšie.

Výber lustra.

Ak viete, v akom štýle bývania sa ponesie celý váš dom alebo byt, túto hádanku budete mať raz dva vylúštenú. Chcete moderný, rustikálny, prírodný, vidiecky, provensálsky, orientálny či minimalistický dom?

Určite by vám nemalo byť jedno, ako bude vyzerať luster vo vašom obľúbenom štýle. Mal by ladiť s celkovou atmosférou obývačky, rozžiariť ju, a zároveň jej dodať nezabudnuteľný šmrnc.

Na aké lustre do obývačky sa v ktorom štýle zamerať, sa dozviete ďalej.

Hlavne moderne

Ak si túžite zariadiť dom v tomto duchu, potom by mal váš luster v obývačke vyzerať podobne.

Pre modernejší vzhľad a dizajn zvoľte niklové alebo pochromované povrchy. Sústreďte sa tu predovšetkým na čisté línie s minimálnym množstvom dekorácií.

luster v modernej obývačkeNezabudnite ladiť svoj luster aj s inými povrchmi a materiálmi, či nábytkom, ktoré už v obývačke máte. Ak ste skôr za prepojenie tradičného a súčasného štýlu, siahnite po lustroch v bronzovom odtieni, ktoré dodajú priestoru nádych minulosti.

V prírode

Pokiaľ sa v nej túžite ocitnúť práve vo vašej obývačke, potom sa môžete na svojom lustre pokojne vyblázniť. Dovolené sú prírodné tóny, drevo, vetvičky aj parohy.

Luster v prírodnom štýleAk je vaša obývačka ladená do jedného tónu, nehľadajte protichodný prvok práve v lustri. Pokojne môže mať vaša obývačka jednotný nádych, ktorým nikdy nič nepokazíte. Preto hovoríme, smelo do toho!

Rustikálne

Túžite po obývačke, ktorá vám rozpovie tisíc príbehov?

rustikálny lusterJeden z prvkov, ktorý ho môže dopĺňať je aj luster. Aj jeho príbeh môže vyzerať pokojne ako luster vašej babičky, či luster, ktorý ste videli na nejednom hrade či zámku. Podobať sa však môže aj na obyčajnú tácku, ktorá visí zo stropu, a na ktorú si poukladáte sviečky.

Romantické, však?

V shabby obývačke

To je akoby ste sa dotkli Francúzska alebo Provensálska.

Všetky ženské duše so srdcom Parížanky volia do obývačiek kryštálové lustre. Niekde sa to s nimi dokonca aj preháňa, a tých kryštálových lustrov je v obývačke hneď niekoľko.

shabby lusterV shabby chic obývačke môžete ku kryštálovému lustru zvoliť aj iné svietidlá, akými sú napríklad svietniky zavesené na stenách, alebo lampáše, ktoré môžu byť položené vedľa sedačky. A teraz si už len zatvorte oči a skúste si to všetko spolu predstaviť.

Minimalisticky

Ak sa chcete pozrieť na svoju obývačku minimalistickým okom, hoďte jedno aj na luster. Jeho typickými znakmi sú jednoduché kovové konštrukcie, originálne žiarovky, čierno-biele prevedenia, zaujímavé, neobyčajné aj jednoduché línie, ktoré nezaberú veľa miesta.

luster v minimalizme

Všetko to minimalistické je totiž naozaj obmedzené na to najdôležitejšie.

Trendy

Okrem štýlov sa môžete prispôsobiť aj aktuálnym trendom, no aj pri nich musíte brať do úvahy celkový vzhľad. Momentálne sú na výslní lustre do obývačky s rôznymi geometrickými tvarmi, ale aj industriálnymi prvkami, či rôzne retro svietidlá.

A čo vy, podľahnete trendom alebo sa prispôsobíte celkovému charakteru vášho domu?

Obrázky: pinterest.com