Pozrite si postup, ako zvládnuť zaváranie čerešní

V zimnej sezóne sú zavárané čerešne super ingredienciou do bublaniny, k jedlu, tvarohových gulí či pudingu. Ak tieto jedlá patria k vašim obľúbeným a radi ich pripravujete často, domáce kompóty oceníte.

Príprava na zaváranie čerešní

Pri výbere ovocia na čerešňový kompót voľte tuhé a zdravé čerešne tmavočervených odrôd. Ďalej budete potrebovať zaváracie poháre s viečkami, ktoré si môžete kúpiť v obchode s kuchynskými potrebami alebo použijete tie z predchádzajúcej sezóny či odložené z kúpnych zaváranín. Zaváranie a sterilizáciu môžete absolvovať v hrnci, ale aj v trúbe. Dĺžka sterilizácie sa bude líšiť. Do kompótu použijete aj sladký nálev.

Čerešne musíte najprv umyť a zbaviť ich prípadných červíkov. Na začiatok ich prekrojte a odstráňte tak kôstky. Kúsky ovocia ponorte do veľkej nádoby so slaným roztokom a necháte odstáť aspoň hodinu. Červíky vyplávajú na povrch.

  • slaný roztok: na 1 liter vody budete potrebovať 20 g soli.

Postup na čerešňový kompót

Vodu následne vylejte, čerešne prepláchnete čistou vodou a naukladáte do fľašky, 1 až 2 centimetre od hrdla fľaše. Aby sa do pohára zmestilo, čo najviac ovocia, trochu ho pretrepte. Čerešne sa prirodzene utrasú.

Poháre s ovocím si naskladajte na stôl alebo kuchynskú linku do blízkosti plynového sporáku. Čaká vás ich zaliatie sladkým nálevom. Na jeho prípravu budete potrebovať vodu a cukor.

  • 1 liter vody = 300 až 350 g kryštálového cukru.

Nálev varíte. Keď sa cukor rozpustí, nalejte ho do pripravených pohárov (nálev by mal siahať do ¾ pohára – čerešne pustia aj vlastnú šťavu) a uzatvorte viečkami. Následne vložte do zaváracieho hrnca s vodou a varte. Keď teplota vody v hrnci dosiahne 80 °C, kompóty sterilizujete 25 až 30 minút. Potom ich hneď vytiahnite, dnom hore položte na utierku a nechajte vychladnúť. Čerešne by mali postupne zblednúť. Po vychladnutí ich uskladnite na tmavé a chladnejšie miesto.

Zaváranie čerešní na plechu

Zavárať čerešne budete v trúbe, ktorú najprv nastavíte na 250 °C. Vložíte do nej plech, na ktorého dno položte utierku alebo plienku a nalejte 2 až 3 cm vody. Poháre položte na plech a nechajte ich tam 8 až 12 minút (menšie poháre 8 minút, väčšie 10 až 12 minút). Nezabudnite zapnúť prúdenie horúceho vzduchu a podľa potreby na plech dolievajte vodu.

Čerešňová marmeláda

Na prípravu budete potrebovať umyté a vykôstkované čerešne a kryštálový cukor v pomere:

  • 1 liter čerešní,
  • 250 g kryštálového cukru.

Čerešne zvaríte na miernom ohni vo vlastnej šťave. Keď vytvoria mäkkú zmes, necháte ich chvíľu odstáť, prepasírujete cez jemné sitko a dáte znovu variť tentokrát aj s cukrom, pokým zmes nebude hustá. Otestovať jej konzistenciu môžete odobratím na tanierik.

Keď bude zmes adekvátne hustá, naložte ju do pripravených pohárov a sterilizujte v pare. Do prípravy marmelády môžete pridať aj šťavu z citrónu.

Čerešňový sirup

Letné horúčavy si spríjemníte výborným sirupom, ktorý pripravíte z pripravených čerešní a cukru. Pri množstve sa môžete riadiť týmto pomerom:

  • 1 kg vykôstkovaných čerešní,
  • 500 až 750 g kryštálového cukru.

Ovocie s cukrom naložte do dostatočne veľkej nádoby a poriadne premiešajte. Nechajte odstáť dobré dve hodiny. Potom zo zmesi cez gázu vytlačte šťavu a povarte ju 10 až 15 minút, nalejte do fliaš a krátko zasterilizujte.

Ak ešte stále váhate či zavárať čerešne doma alebo nie, spomeňte si na domáce kompóty od mamky alebo babky. Pamätáte? Ako vám chutili, a aká to bola radosť jesť ich domáce lahôdky?

Nebojte sa a aj vy vyskúšajte svoje prvé zaváranie. Je veľmi pravdepodobné, že iné, ako vaše domáce kompóty, už nebudete chcieť jesť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zavárané brusnice: Postup, ako ich konzervovať

Pripraviť si lahodné zavárané brusnice doma je jednoduché. Keďže práve štartuje ich sezóna, vybrala som pre vás tie najlepšie recepty na zavárané brusnice a ich využitie v kuchyni.

Príprava

Brusnice začínajú dozrievať v priebehu augusta, no na rozdiel od čučoriedok je ich výskyt pomerne vzácny. Ale predsa len majú s čučoriedkami jedno spoločné. Ich zber je na území slovenských národných parkov zakázaný. No vypestovať si ich možno aj na záhrade. Majú rady chudobné, veľmi kyslé, piesočnaté, rašelinové pôdy a vresoviská.

Brusnice majú svoju špecifickú chuť. Ako jedno z mála ovocia sú zároveň trpké, horkasté, sladké aj kyslé. Malé zvláštne guľôčky obsahujú viacero organických kyselín, vitamínov, najmä C, E, K, provitamínov A, triesloviny, flavonoidy, draslík, magnézium, vápnik, fosfor, sodík.

Brusnice možno zavárať, aj z nich pripraviť chutný džem

Vďaka množstvu zdraviu prospešných látok pôsobia ako silný antioxidant, znižujú tvorbu krvných zrazenín, upravujú vysoký krvný tlak a pôsobia proti vzniku aterosklerózy. Známe sú aj svojím účinkom v boji proti zápalu močových ciest.

V kuchyni majú všestranné použitie. Možno z nich pripraviť marmelády, kompóty, omáčky aj šťavy. Hodia sa k sladkým aj slaným jedlám. Využiť ich preto možno do koláčov aj ako omáčku k mäsu. Jedlá z nich sú nielen chutné, ale vďaka spomínanému množstvu vitamínov aj zdravé.

Zaváranie brusníc

Podobne, ako každé zaváranie, aj zaváranie brusníc je dobré začať sterilizáciou zaváraninových pohárov a viečok. Následne si už len stačí pripraviť veľký hrniec, brusnice, cukor a zaváranie sa môže začať.

Brusnice najskôr dôkladne umyjeme a necháme ich odkvapkať od vody. Pripravené brusnice plníme do suchých zaváraninových pohárov. Postup je veľmi jednoduchý – vrstva brusníc (približne 1,5 cm), vrstva cukru (podľa chuti) a takto opakujeme až kým zaváraninový pohár nie je plný.

Plné poháre dobre uzavrieme a sterilizujeme vo veľkom hrnci približne 20 minút. Vďaka cukru brusnice pustia vlastnú šťavu. Takto univerzálne zavarené brusnice možno v kuchyni použiť k sladkým aj slaným jedlám.

Zavárané brusnice možno použiť k sladkým aj slaným jedlám

Recepty

Okrem jednoduchého zavárania s cukrom možno brusnice zavariť aj ďalšími spôsobmi:

Zavárané brusnice bez cukru vo vlastnej šťave

Brusnice možno zavariť aj bez cukru, no keďže samé len tak nepustia šťavu, ide o niečo zložitejší spôsob úpravy, ako jednoduché zaváranie s cukrom.

Pripravené umyté brusnice vložíme do väčšieho pekáča. Nádobu prikryjeme a umiestnime do vyhriatej rúry. Dusíme aspoň 15 minút. To, že sú brusnice akurát, spoznáte podľa toho, že sú mäkké a plávajú vo vlastnej šťave.

Ešte horúce brusnice naplníme do suchých, nahriatych zaváraninových pohárov. Dôkladne zatvoríme, poukladáme na plech a vložíme opäť do rúry na pečenie. Na dno plechu nalejeme 1 cm vody a sterilizujeme približne 10 minút pri teplote 85 °C.

Brusnice je možné zavárať aj bez použitia cukru

Zavárané brusnice s hruškami

Brusnice nie je potrebné zavárať len samotné, ale možno ich kombinovať aj s iným ovocím. V podobnom čase ako brusnice dozrievajú aj jablká a hrušky, ktoré spoločne tvoria zaujímavú kombináciu. Ideálny pomer jednotlivých druhov ovocia je 2:1:1 – to znamená napr. 1 kg brusníc, 0,5 kg jabĺk a 0,5 kg hrušiek.

Umyté brusnice prerežeme napoly. Jablká aj hrušky olúpeme, zbavíme kostrnkov a nakrájame na malé kúsky. Do hrnca nalejeme 1 pohár vody, 1 lyžicu citrónovej šťavy a všetko nakrájané ovocie. Varíme približne 5 minút a následne scedíme zvyšnú vodu (nevylievame).

Z 3/4 vody, v ktorej sa varilo ovocie a 1 kg cukru pripravíme sirup. Keď sa sirup začne variť, pridáme do neho aj ovocie. Spoločne varíme 30 minút. Potom, ako brusnice klesnú na dno, začneme priebežne zberať penu, ktorá sa počas varenia tvorí na vrchu sirupu. Približne 7 minút pred koncom varenia pridáme do zmesi 3 ks klinčekov a 3 lyžice opraženej pomarančovej kôry.

Zmes ešte teplú plníme do zaváraninových pohárov, dobre uzavrieme a necháme postupne vychladnúť.

Ríbezle zavárané ako brusnice

Ak nemáte k dispozícií brusnice, ale napriek tomu by ste si radi pripravili zavárané brusnice, môžete si pripraviť ich „falošnú“ verziu. Červené ríbezle sú niektorými vlastnosťami podobné brusniciam, a preto ich možno spracovať podobným spôsobom, ako brusnice.

Vo väčšom hrnci necháme zovrieť 250 ml vody a 250 ml octu. Vriacou vodou následne prelejeme 1 kg červených ríbezlí a hneď scedíme. Do hrnca nalejeme 150 ml vody zmiešanej s 450 g práškového cukru a za stáleho miešania uvedieme do varu. Keď sa voda začne variť pridáme 2 celé škorice, 6 klinčekov, pol čajovej lyžičky kyseliny citrónovej a ríbezle. Spoločne varíme 15 minút.

Ešte horúce ríbezle plníme do zaváraninových pohárov, dôkladne uzavrieme a necháme vychladnúť.

Aj ríbezle možno zavariť tak, že chutia takmer na nerozoznanie od brusníc

Zavárané brusnice majú v kuchyni všestranné použitie. Nielen, že výborne chutia, ale doplnia telu aj množstvo vitamínov, ktoré počas tuhej zimy rozhodne ocení. Zaváranie brusníc je jednoduché a dokonca ich možno zavariť aj bez pridania akejkoľvek ďalšej suroviny. Brusnice, ale predsa len majú svoju špecifickú chuť, a preto sa najčastejšie zavárajú aj s pridaným cukrom.