Ako vyčistiť rúru na varenie a pečenie od špiny a mastnoty?

pexels.com

Ľudia sú rôzni, každá domácnosť je iná a v každej sa rúra na pečenie využíva inak často a inak intenzívne. Asi každý, kto v nej pečie, ale vie, že odstrániť z nej špinu a mastnotu chce niekedy až nadľudskú silu a veľa času a trpezlivosti. Čistiace prostriedky sú dráždivé a môžu vo vnútri tohto spotrebiča zanechať škodlivé stopy, je teda lepšie prípadným výparom úplne predísť.

Ak chcete vedieť ako vyčistiť rúru rýchlo, ľahko a najmä bez chémie, pokračujte v čítaní.

Ako vyčistiť rúru bez chémie?

Ako všade, aj tu platí, že najlepšia je prevencia a teda dávať pozor, aby vám mastnota z mäsa nevytiekla, cesto nevykypelo a ak už sa to stane, rúru vyčistite ihneď. Zabránite tak tomu, že sa špina a zvyšky budú ďalej pripalovať a hlbšie sa zažierať do spotrebiča. Ak rúru vyčistíte hneď po pečení, kým úplne vychladne (ale bez rizika popálenín), postačí vám teplá voda s trochou saponátu alebo voda s citrónom.

rúra
pexels.com

Citrón

Tento najlacnejší postup ako vyčistiť rúru bez chémie zahŕňa len dva citróny. Tie vyšťavíte do malej zapekacej misy, do tretiny nádoby dolejete vodou a vložíte aj štyri polovice citrónov. Misu dáte do rúry na 250 °C na pol hodinu, v prípade silného znečistenia aj dlhšie. Keď rúra vychladne, vyčistite všetky steny hubkou a silikónovou stierkou (tou uvoľníte väčšie kúsky). Ak nie ste spokojní, skúste nečistoty opäť dobre postriekať citrónovou vodou a vydrhnúť. Potom rúru osušte papierovým utierkami.

Ocot

Tento spôsob je zaručený, avšak trvá dlhšie. Ako prvé z jednej lyžice sódy bikarbóny a trochu vody vyrobíte pastu, ktorou potriete pripálené miesta v rúre. Túto pastu necháte pôsobiť dvanásť až dvadsaťštyri hodín a potom mokrou handričkou zotriete, čo pôjde. Potom rozprašovačom nastriekate ocot na pripálené miesta a opäť umyjete mokrou handričkou. Nakoniec rúru zapnete na 50 °C na približne dvadsať minút. Pri tomto spôsobe umyjete celú rúru, aj s dvierkami rúry zo skla.

Prášok do pečiva na dvierka zo skla

Pri tomto postupe potrebujete jedno balenie prášku do pečiva, trochu soli a deciliter octu. Všetko spolu zamiešate a počkáte, kým zmes vyšumí. Zmes natriete na sklo rúry a počkáte asi štyridsaťpäť minút. Potom zmes zotriete mokrou špongiou a umyjete.

Trojkombinácia na vyčistenie rúry

Tento návod síce obsahuje aj chemikáliu, ale je ňou len saponát na umývanie riadu. Potrebujete teda jednu lyžicu saponátu na riad, ktorú dáte do misy na zapekanie naplnenej vodou. Misu dáte do rúry, ktorú pustíte na 50 °C a počkáte približne päťdesiat minút. Po vychladnutí si vytvorte pastu z dvoch lyžíc sódy bikarbóny, dvoch lyžíc kyseliny citrónovej a trošku vody. Túto pastu dáte na hubku a vyumývate dočista rúru.

Ako vyčistiť rúru – na čo si dať pozor?

Hoci je vaša elektrická rúra vnútri kovová, na používanie drsných nástrojov na čistenie zabudnite. ostré drôtenky či kovové kefky by mohli povrch poškrabať a nenávratne poškodiť. Ale napríklad škrabka na čistenie sklokeramickej varnej dosky sa mnohým gazdinkám osvedčila pri odstraňovaní nečistôt zo skla na vnútornej strane dvierok. Najdôležitejšie ale je, že rúra sa čistí až vtedy, keď je úplne vychladnutá a nehrozí vám popálenie.

Pozor na čistenie čpavkom. Veľa žien uprednostňuje tento spôsob ako vyčistiť rúru, hoci je nebezpečný. Čpavok je jedovatý, preto by ste mali stále vetrať.

Tip

Ak vám vaša elektrická rúra doslúžila alebo sa chystáte vymeniť ju za novú, skúste investovať do pyrolytickej rúry. Pýši sa jedinečnou technológiou, ktorá všetky zvyšky spáli teplotou 500°C na popol a ten následne stačí jednoducho pozametať metličkou alebo zotrieť navlhčenou handričkou.

5 jednoduchých krokov ako vyčistiť práčku a opäť získať sviežejšiu bielizeň

shutterstock

Pre niekoho to môže byť zjavná vec, pre iných úplná novinka. Automatická práčka je obrovský pomocník, no automaticky sa sama nevyčistí. Ak jej čistotu zanedbáte, môže sa to prejaviť na sviežosti vašej bielizne, alebo v najhoršom prípade aj na životnosti samotnej práčky.

Ako vyčistiť práčku?

Vo videu vám ukážeme, jednotlivé kroky, vďaka ktorým bude vaša práčka čistá a bielizeň svieža ako jarný deň.

Jedlá sóda (0:51)

Jedlá sóda sa používa na mnoho iných účelov a jedným z nich je aj čistenie práčky. Nie je to nič zložité. Stačí nasypať dva hrnčeky jedlej sódy priamo do bubna práčky. Potom už len vybrať najdlhší program v kombinácii s najvyššou možnou teplotou pracieho programu. Funguje to na spredu plnené práčky, ako aj na práčky plnené zvrchu. Sóda zbaví vašu práčku nepríjemných pachov a rovnako odbúra nečistoty z bubna a hadice.

Ocot (1:28)

Každý ho doma máme, no je vhodný na mnoho iných vecí, ako len do zaváraných uhoriek. Ocot rozpúšťa vodný kameň a rovnako pohlcuje pachy a dezinfikuje. Tieto vlastnosti ho takmer predurčujú na úlohu vyčistiť práčku. Budete potrebovať iba dva hrnčeky octu. Pre vylepšenie odporúčame pridať aj päť až desať kvapiek levanduľového oleja. Celú zmes len vylejeme do bubna práčky a spustíme najdlhší prací program s najvyššou teplotou. Vďaka octu zbavíte vašu práčku baktérií a vodného kameňa. Práve vodný kameň a jeho usadzovanie skracuje životnosť a účinnosť práčky. Ocot ho odstráni aj z tak nedostupných miest, ako je hadica.

Vysušenie vlhkosti (2:07)

Vlhkosť je príčinou mnohých nepríjemností. Výnimkou nie sú ani automatické práčky. Aby sa vlhkosť vždy stihla odpariť, odporúčame nechávať otvorené dvierka na práčke vždy, kedy je to možné. Minimálne vždy po dokončení pracieho programu. Ak v práčke nezostane žiadna vlhkosť, vyhnete sa nepríjemnostiam, ako sú plesne a zatuchnutá bielizeň.

Dávkovací zásobník pracieho prášku a aviváže (2:21)

Ani šuplík, do ktorého nalievate aviváž a pridávate prací prostriedok neoplýva samočistiacou schopnosťou. Je dôležité ho preto čistiť aspoň raz za tri mesiace. Celý dávkovač sa dá jednoducho vytiahnuť. Vo väčšine prípadov je istený malou poistkou. Pre jeho vybratie postupujte podľa návodu od výrobcu. Dávkovač jednoducho vyčistíte horúcou vodou a saponátom. Na nedostupné miesta poslúži napríklad zubná kefka.

Tesnenie okolo dvierok (2:41)

Pri práčkach plnených spredu nezanedbávajte údržbu tesnenia okolo dvierok. Zachytávajú sa v ňom zabudnuté vreckovky, mince a iné predmety, ktoré ste zabudli vo vreckách. Na dôkladné vyčistenie zmiešajte čistiaci prostriedok Savo a teplú vodu v pomere 50:50. Následne do tohto mixu namočte handru, alebo nepotrebný uterák. Tým následne vytriete celé tesnenie. Nezabudnite tesnenie odhrnúť, nakoľko v tomto priestore nájdete najviac usadenín. Ak špina odoláva bežnému čisteniu, nechajte uterák pôsobiť približne 30 minút. Pokojne si môžete pomôcť aj nepotrebnou zubnou kefkou. Po dôkladnom vyčistení utrite tesnenie suchou handrou alebo uterákom.

Filter (3:00)

Posledný, no rozhodne nemenej podstatný je filter práčky, ktorý slúži na zachytávanie nečistôt ako sú nitky, vlasy alebo časti vreckoviek, ktoré by mohli práčku poškodiť. Nájdete ho v prednej časti práčky za plastovými dvierkami. Tento filter odskrutkujete a očistíte teplou vodou. Tento proces nezabudnite zopakovať každých 6 mesiacov.

Už viete, ako vyčistiť práčku? Nemusí to byť nič zložité a zvládnete to aj s prostriedkami, ktoré nájdete u vás doma. Pravidelnou údržbou práčky zabezpečíte vždy sviežu bielizeň a dlhú životnosť vášho domáceho pomocníka.