Ako vyčistiť rúru rýchlo a jednoducho

Užitočné tipy a triky na vyčistenie vašej rúry.

struková

Petra Struková

11. októbra 2018

Ako vyčistiť rúru rýchlo a jednoducho
5 2 hodnotení

Ľudia sú rôzni, každá domácnosť je iná a v každej sa rúra na pečenie využíva inak často a inak intenzívne. Asi každý, kto v nej pečie, ale vie, že odstrániť z nej špinu a mastnotu chce niekedy až nadľudskú silu a veľa času a trpezlivosti. Čistiace prostriedky sú dráždivé a môžu vo vnútri tohto spotrebiča zanechať škodlivé stopy, je teda lepšie prípadným výparom úplne predísť.

Ak chcete vedieť ako vyčistiť rúru rýchlo, ľahko a najmä bez chémie, pokračujte v čítaní.

Ako vyčistiť rúru bez chémie?

Ako všade, aj tu platí, že najlepšia je prevencia a teda dávať pozor, aby vám mastnota z mäsa nevytiekla, cesto nevykypelo a ak už sa to stane, rúru vyčistite ihneď. Zabránite tak tomu, že sa špina a zvyšky budú ďalej pripalovať a hlbšie sa zažierať do spotrebiča. Ak rúru vyčistíte hneď po pečení, kým úplne vychladne (ale bez rizika popálenín), postačí vám teplá voda s trochou saponátu alebo voda s citrónom.

rúra

Citrón


Tento najlacnejší postup ako vyčistiť rúru bez chémie zahŕňa len dva citróny. Tie vyšťavíte do malej zapekacej misy, do tretiny nádoby dolejete vodou a vložíte aj štyri polovice citrónov. Misu dáte do rúry na 250 °C na pol hodinu, v prípade silného znečistenia aj dlhšie. Keď rúra vychladne, vyčistite všetky steny hubkou a silikónovou stierkou (tou uvoľníte väčšie kúsky). Ak nie ste spokojní, skúste nečistoty opäť dobre postriekať citrónovou vodou a vydrhnúť. Potom rúru osušte papierovým utierkami.

Ocot

Tento spôsob je zaručený, avšak trvá dlhšie. Ako prvé z jednej lyžice sódy bikarbóny a trochu vody vyrobíte pastu, ktorou potriete pripálené miesta v rúre. Túto pastu necháte pôsobiť dvanásť až dvadsaťštyri hodín a potom mokrou handričkou zotriete, čo pôjde. Potom rozprašovačom nastriekate ocot na pripálené miesta a opäť umyjete mokrou handričkou. Nakoniec rúru zapnete na 50 °C na približne dvadsať minút. Pri tomto spôsobe umyjete celú rúru, aj s dvierkami rúry zo skla.

Prášok do pečiva na dvierka zo skla

Pri tomto postupe potrebujete jedno balenie prášku do pečiva, trochu soli a deciliter octu. Všetko spolu zamiešate a počkáte, kým zmes vyšumí. Zmes natriete na sklo rúry a počkáte asi štyridsaťpäť minút. Potom zmes zotriete mokrou špongiou a umyjete.


Trojkombinácia na vyčistenie rúry

Tento návod síce obsahuje aj chemikáliu, ale je ňou len saponát na umývanie riadu. Potrebujete teda jednu lyžicu saponátu na riad, ktorú dáte do misy na zapekanie naplnenej vodou. Misu dáte do rúry, ktorú pustíte na 50 °C a počkáte približne päťdesiat minút. Po vychladnutí si vytvorte pastu z dvoch lyžíc sódy bikarbóny, dvoch lyžíc kyseliny citrónovej a trošku vody. Túto pastu dáte na hubku a vyumývate dočista rúru.

Ako vyčistiť rúru – na čo si dať pozor?

Hoci je vaša elektrická rúra vnútri kovová, na používanie drsných nástrojov na čistenie zabudnite. ostré drôtenky či kovové kefky by mohli povrch poškrabať a nenávratne poškodiť. Ale napríklad škrabka na čistenie sklokeramickej varnej dosky sa mnohým gazdinkám osvedčila pri odstraňovaní nečistôt zo skla na vnútornej strane dvierok. Najdôležitejšie ale je, že rúra sa čistí až vtedy, keď je úplne vychladnutá a nehrozí vám popálenie.

Pozor na čistenie čpavkom. Veľa žien uprednostňuje tento spôsob ako vyčistiť rúru, hoci je nebezpečný. Čpavok je jedovatý, preto by ste mali stále vetrať.

Tip

Ak vám vaša elektrická rúra doslúžila alebo sa chystáte vymeniť ju za novú, skúste investovať do pyrolytickej rúry. Pýši sa jedinečnou technológiou, ktorá všetky zvyšky spáli teplotou 500°C na popol a ten následne stačí jednoducho pozametať metličkou alebo zotrieť navlhčenou handričkou.

Ako vyčistiť rúru rýchlo a jednoducho
5 2 hodnotení

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Trik ako jednoducho vyčistiť mikrovlnku s citrónom

Aj vo vašej domácnosti beží na plné obrátky? Prezradíme vám jednoduchý postup ako vyčistiť mikrovlnku a zbaviť ju špiny a nepríjemného zápachu.

ako vyčistiť mikrovlnku

Ľuba Školová

6. novembra 2018

Kategórie
Ako dobre bývať

Trik ako jednoducho vyčistiť mikrovlnku s citrónom
4.7 3 hodnotení

O tom, či je správne jedlo v mikrovlnke zohrievať alebo nie sa vedú rôzne debaty. Faktom však ostáva, že ju nájdeme takmer v každej domácnosti. Pracuje od rána do večera a mnohí z nás pri zohrievaní jedla zabúdame, že niekedy nám stačí chvíľa. Vysoká teplota má za následok jeho vyprsknutie po všetkých vnútorných stranách spotrebiča.

Ak jedlo necháte opakovane zaschnúť, čistenie by ste nemali odkladať. Aj stav mikrovlnky predsa len predstavuje akýsi znak vašej domácej hygieny. S citrónovou vychytávkou dokáže byť rýchle, jednoduché, dokonca ekologické a pozor, bude vás stáť len jeden citrón a cenu za chvíľu elektriky.

Pozrite sa, toto je postup, ako vyčistiť mikrovlnku

Čo budete potrebovať? Prekvapivo, zopár základných ingrediencií. Malú misku, ktorá je vhodná do mikrovlnky, ďalej jeden citrón a šálku čistej vody.

Najprv si citrón nakrájate na malé kolieska alebo 2 veľké časti.

ako vyčistiť mikrovlnku


Vložíte ho do pripravenej misky s vodou. Miska môže byť keramická alebo sklenená a vhodná na zohrievanie do mikrovlnky.

ako vyčistiť mikrovlnku

Naplnenú misku vložíte do mikrovlnky a mikrovlnku dáte hriať na najvyššej teplote v trvaní od 2-och minút až po dobu 10 minút.

ako vyčistiť mikrovlnku

Po skončení režimu mikrovlnku necháte odstáť a citrón vyberiete. Vidíte ten rozdiel?


ako vyčistiť mikrovlnku

Na záver mikrovlnku celú poriadne vyutierate.

ako vyčistiť mikrovlnku

Tento výborný trik vám pomôže nielen s nečistotami, ale aj so zápachom v mikrovlnke, ktorého sa zase na dlho zbavíte.

ako vyčistiť mikrovlnku


Podobný trik ako vyčistiť mikrovlnku rýchlo, lacno a jednoducho nájdete aj v metóde s octom. Do misky nalejete pol šálky vody a pol šálky kuchynského octu. Misku vložíte do mikrovlnky a zapnete ohrievanie na najvyššiu teplotu na 1 až dve minúty. Po vypnutí počkáte aspoň 5 minút a celé vnútro na záver poriadne vyutierate utierkou.

Easy, však? Tak neváhajte a postup vyskúšajte aj u vás doma.