Bígl: Aké je toto psie plemeno do domácnosti

Priateľský Bígl si vás hravo podmaní svojím vzhľadom. Kratšie nohy, typická tricolóra (prípadne bicolóra) a visiace uši, ktoré počas behu voľne vejú vo vetre z neho robia hotového psieho modela. Nie je preto žiadnym prekvapením, že ide medzi ľuďmi o obľúbené a vizuálne dobre známe plemeno.

Zároveň však ide o plemeno, s ktorým sa často stretávame v psích útulkoch. Energický, optimistický, no zároveň veľmi tvrdohlavý Bígl nie je pre každého. Nie nadarmo sa hovorí, poslušný Bígl, je unavený Bígl. Pes Bígla potrebuje množstvo pozornosti a aktivít, pri ktorých môže vybiť nadbytočnú energiu.

V opačnom prípade sa bude musieť zabaviť sám a prekvapí vás rôznymi neplechami. Preto ak patríte skôr medzi gaučové typy ľudí, na spoločnosť Bígla v domácnosti radšej zabudnite.

Bígl - základná charakteristika
Využitielovecké plemeno (durič na zajace)
Srsťkrátkosrsté plemeno
Farbatricolóra (biela, hnedá, čierna) alebo bicolóra (biela, hnedá) s typickým bielym pásikom na hlave
Dĺžka života10 až 15 rokov
Výška v kohútiku33 – 38 cm
Hmotnosť v dospelosti10 – 20 kg
Najčastejšie sa u Bíglov stretávame s trojfarebnou kombináciou

Klasifikácia podľa FCI

Klasifikácia Bígl podľa FCI
Krajina pôvoduVeľká Británia
Sekcia FCIDuriče
Kategória FCIDuriče, farbiare a príbuzné plemená
FCI kód6/1/161

Charakteristicka a povaha Bígla

Priateľskí Bígli sú veľkí maznáčikovia a so svojou ľudskou „svorkou“ si hravo vytvoria pevný vzťah. No hoci Bígl na pohľad môže pôsobiť len ako plyšová hračka na maznanie, rozhodne tomu tak nie je. Ide o inteligentné plemeno, ktoré sa rado učí, no zároveň rozhodne vie, čo chce. Chce sa stať pánom situácie.

Preto potrebuje nad sebou pevnú ruku. Pokiaľ je toto pravidlo dodržané, Bígl je dobre vycvičiteľný. V opačnom prípade rád svojmu majiteľovi ukáže, kto je tu pán. S dávkou trpezlivosti, pozornosti a pevnými pravidlami z vášho Bígla vychováte nenahraditeľného štvornohého parťáka.

1 - najmenej 5 - najviac
ľahkosť výchovy1
vhodnosť do bytu4
schopnosť byť celý deň sám doma1
vhodnosť pre začínajúcich chovateľov3
sklon priberať5
zdravie1
inteligencia4
vhodnosť k deťom4
tendencia kusať3
tendencia štekať5
tendencia utekať5
plznutie3
stráženie3
hravosť5
vzťah k mačkám4
energickosť4

Pre koho je Bígl vhodný

Bígl je vhodný pre domácnosti, ktoré sú pripravené spraviť z neho rovnocenného člena rodiny, venovať mu dostatok pozornosti, ale zároveň nad nim držať pevnú ruku, a poskytnú mu dostatok priestoru na pohyb a vybitie energie.

Poteší sa dlhým prechádzkam aj túram (v lese však pozor, keďže ide o loveckého psa) a taktiež svojmu pánovi rád spraví spoločnosť pri športových aktivitách ako je beh, korčuľovanie a bicyklovanie.

Vďaka svojej inteligencii obľubuje hry, pri ktorých musí používať rozum a je vhodný aj na cvičenie agility.

Keďže ide o psa pôvodne naučeného žiť v svorkách, spoločnosť je pre neho nesmierne dôležitá. Pokiaľ jeho pán pochopí túto jeho požiadavku, stane sa z nich nerozlučná dvojica a Bígl sa mu odvďačí veľkou dávnou pozitívnej energie, nezištnej lásky a vernosti.

Bígle patria medzi hravé psy

Typický vzhľad Bígla

Bígl patrí medzi stredne veľké plemená, ktoré dosahujú výšku okolo 40 cm a váhu do 20 kg. Má krátke, no výnimočne silné nohy, ktoré sú zodpovedné za jeho rýchlosť a vytrvalosť. Najčastejšie sa u Bíglov stretávame s trojfarebným sfarbením (čierna, hnedá, biela) pričom podľa plemenného štandardu špička jeho chvosta musí byť vždy biela.

Hlava Bígla je stredne veľká s mierne vyklenutou mozgovou časťou, hnedými veselými očami a ovísajúcimi ušami, ktorých dĺžka siaha k ňufáku.

pozitívanegatíva
hravá, maznáčiková povahatendencia utekať
srsť nenáročná na starostlivosťrád kope v záhrade a vymýšľa rôzne ďalšie neplechy pokiaľ sa nudí
ľahko vychádza s inými zvieratami tendencia zavýjať

Chovanie a starostlivosť o Bígla

Srsť Bígla je nenáročná a nevyžaduje extra starostlivosť. K základnej starostlivosti o Bígla by ste mali pridať pravidelné zastrihávanie pazúrikov, čistenie uší a chrupu. Keďže srsť Bígla je nenáročná, kúpanie je potrebné podľa toho, ako sa váš psí parťák ušpiní.

Aby sa Bígl nenudil a nevymýšľal rôzne neplechy venujte mu každý deň dostatok pozornosti. Pravidelne sa venujte výcviku, prechádzam a každý deň mu doprajte dostatok času na beh aj hru.

Keďže ide o poľovné plemeno, aby ste spoločne mohli chodiť na prechádzky budete mu musieť dopriať kvalitný výcvik. Keď totiž Bígl niečo zacíti, inštinktívne ide rovno za nosom.

Najčastejšie zdravotné problémy

Plemeno Bíbl vo všeobecnosti nedisponuje najlepším zdravím. U Bígla sa najčastejšie môžeme stretnúť s niektorou z nasledujúcich chorôb:

 • problémy s medzistavcovými platničkami,
 • dysplazia bedrového kĺbu,
 • glaukóm,
 • epilepsia,
 • hypotyreóza,
 • distichiáza.

História plemena

Plemeno Bígl je známe už niekoľko stoviek rokov. Historici datujú jeho vznik približne do 14. storočia. Dnešné Bígle boli vyšľachtené z poľovných psov používaných na lov na území Anglicka, Walesu a vo Francúzsku.

V polovici 19. storočia založil Phillip Honeywood svorku bíglov, ktorá je považovaná za základ dnešného moderného plemena. Prvý klub Bíglov bol založený v Anglicku v roku 1890, kedy bol vypracovaný aj prvý plemenný štandard. V Amerike bol Bigl uznaný ako plemeno v roku 1885 a v priebehu 20. storočia sa postupne začal rozširovať do celého sveta.

Priateľské psi Bígla sú vhodné pre každého, kto je naučený žiť aktívnym životom a je ochotný podeliť sa o svoje aktivity s novým parťákom. Za prísnu výchovu, ale najmä pozornosť a dostatočný priestor na aktivitu sa Bígl poďakuje svojmu majiteľovi nezištnou láskou a bude mu robiť verného spoločníka až do svojich posledných chvíľ.

Čivava: Aké je to psie plemeno

Najmenšie psie plemeno na svete sa teší obrovskej popularite aj medzi známymi osobnosťami. Čivavu vo svojej kabelke nosili osobnosti ako Paris Hilton či Madona. Podmanil si tento luxusný psí spoločník aj vás? Nie je sa čomu diviť.

Napriek svojej malej veľkosti má temperamentná Čivava obrovské ego a ľahko si tak zvládne podmaniť množstvo ľudí. V prípade potreby navyše nemá problém vydobyť si pozornosť hlasným štekaním alebo dokonca predstieraným zranením.

Vyžaduje množstvo pozornosti a poteší sa rozmaznávaniu a aj noseniu v kabelke, no rozhodne nejde len o luxusnú psiu spoločníčku.  Tieto inteligentné stvorenia sú plnohodnotné psy so všetkými vlastnosťami, ktoré k tomu patria – vyniknú aj ako strážne, terapeutické a športovo nadané psi.

Rozlišujeme 2 druhy Čivavy – krátkosrstá a dlhosrstá. Tieto 2 druhy sa zásadne medzi sebou nekrížia.

Čivava krátkosrstá

Krátkosrstá Čivava je charakteristická hladkou, hebkou a tesne priliehajúcou srsťou.

Čivava dlhosrstá

Tento druh má dlhú, rovnú, zľahka zvlnenú srsť a stredne dlhý chvost.

Čivava - základná charakteristika
Využitiespoločenské plemeno
Srsťkrátka aj dlhá
Farbarôzne farebné varianty
Dĺžka života12 – 14 rokov
Výška v kohútiku15 – 23 cm
Hmotnosť v dospelosti1,5 – 3 kg
Čivava rozhodne nie je len gaučový psík

Klasifikácia podľa FCI

Čivava - FCI klasifikácia
Originálny názovChihuahua
Krajina pôvoduMexiko
Sekcia FCIspoločenské a sprievodné psy
Kategória FCIčivavy
FCI kód9/6/218

Charakteristika a povaha Čivavy

Čivava je známa svojím temperamentom, sebavedomím a odvahou. Napriek svojmu malému vzrastu sa nenechá len tak zastrašiť. Svojich majiteľov upozorní intenzívnym štekotom aj na ten najmenší podnet, vďaka čomu je považovaná za výborného strážcu.

Toto plemeno má veľké sklony k dominancii, a preto v domácnosti, kde je rozmaznávaná, sa z nej rýchlo stane pes, ktorý svojimi potrebami doslova tyranizuje svoje okolie.

Napriek malému vzrastu oplýva až prekvapivou inteligenciou, vďaka čomu je pri troške trpezlivosti dobre vycvičiteľná. S ľuďmi  aj inými psami sa znáša dobre, no netreba zabúdať, že rada si všetku pozornosť ukrojí pre seba. V domácnosti, kde sa nachádzajú malé deti alebo psy, bude žiarliť.

1 - najmenej 5 - najviac
ľahkosť výchovy4
vhodnosť do bytu5
schopnosť byť celý deň sám doma1
vhodnosť pre začínajúcich chovateľov4
sklon priberať3
zdravie3
inteligencia4
vhodnosť k deťom2
tendencia štekať4
tendencia kusať3
tendencia utekať2
pĺznutie2
stráženie2
hravosť4
vzťah k mačkám2
energickosť3

Pre koho je Čivava vhodná

Vďaka kompaktnej veľkosti sa Čivava hodí aj do tej najmenšej garzónky. S rovnakou oddanosťou bude strážiť malý byt aj priestrannú vilu.

Všetko, čo potrebuje k životu, je najmä úzky kontakt s majiteľom. V jeho spoločnosti by najradšej strávila celý deň, a preto mu bude rada robiť spoločnosť v taške na nákupoch, túre aj pri bežných denných povinnostiach.

Ide teda o ideálneho psíka pre osamelých ľudí, ktorí nemajú problém urobiť z nej rovnocenného parťáka na svojej životnej púti. Zároveň však je potrebné, aby jej majiteľ zvládal držať nad ňou pevnú ruku. Pri zanedbanej výchove svojmu majiteľovi rýchlo prerastie cez hlavu a pripraví si pre neho krušné chvíle.

Čivava sa zvládne naučiť chodiť aj na mačací záchod

Typický vzhľad

Malý psík s výraznými netopierími ušami a tmavými guľatými očami. Podľa štandardu môže mať jej srsť rôznu farbu. Poznáme krátkosrstý aj dlhosrstý variant, ktoré sa jemne líšia svojimi črtami.

PozitívaNegatíva
hravá povahamalá tolerancia nízkych teplôt
inteligenciapotreba pravidelného fyzického cvičenia
špecifická osobnosťproblém tolerovať malé deti

Chovanie a starostlivosť o Čivavu

Základom starostlivosti o Čivavu je jej dôsledný výcvik a dostatok pozornosti. Keďže ide o malé plemeno, nevyžaduje veľa pohybu a prechádzok. V byte ju možno naučiť chodiť aj na mačaciu toaletu.

Krátkosrstý variant nevyžaduje extra starostlivosť o srsť. Pri tom dlhosrstom je starostlivosť o niečo náročnejšia – zahŕňa pravidelné kúpanie, česanie a strihanie.

Najčastejšie zdravotné problémy

Čivava je všeobecne považovaná za plemeno s dobrým zdravím a schopnosťou dožiť sa vysokého veku. Zo zdravotných problémov sa u nej najčastejšie stretávame s :

 • nízka hladina cukru v krvi,
 • predkus, podkus,
 • predčasná strata zubov,
 • epilepsia,
 • srdcová nedostatočnosť,
 • hydrocefália,
 • problémy s priedušnicou,
 • dislokujúca kolenná kosť.
Čivavy sú hravé a oplývajú množstvom energie

Kŕmenie a strava

Pri výbere krmiva pre Čivavu by ste mali zohľadniť jej vek, aktivitu aj zdravotný stav. Toto plemeno možno kŕmiť suchou aj mokrou stravou. Pri podávaní suchého krmiva netreba zabúdať na zabezpečenie dostatočného prísunu vody.

História plemena

Presný pôvod plemena nie je dodnes známy a odborníci o ňom vedú rôzne diskusie. Krátkosrsté psy, podobné Čivave, poznali už Inkovia a Aztékovia, bývajúci na území dnešného Mexika. Preto práve Mexiko je považované za pravdepodobný pôvodný domov tohto plemena.

Istá história Čivavy je približne od 19. storočia, kedy poľnohospodári v Mexiku začali predávať malých psov návštevníkom zo Spojených štátov. Malé psy s veľkými ušami sa odtiaľ postupne rozšírili po celej Amerike a neskôr aj na územie Európy.

Prvá Čivava sa do zápisov Amerického kynologického klubu dostala v roku 1904.

Malý temperamentný psík – Čivava, rád oživí život osamelým ľuďom, ale aj rodinám. Pri správnej výchove a dostatku pozornosti sa stane inteligentným a hrdým členom rodiny, ktorú rád upozorní na každé nebezpečenstvo.