Bígl: Aké je toto psie plemeno do domácnosti

Priateľský Bígl si vás hravo podmaní svojím vzhľadom. Kratšie nohy, typická tricolóra (prípadne bicolóra) a visiace uši, ktoré počas behu voľne vejú vo vetre z neho robia hotového psieho modela. Nie je preto žiadnym prekvapením, že ide medzi ľuďmi o obľúbené a vizuálne dobre známe plemeno.

Zároveň však ide o plemeno, s ktorým sa často stretávame v psích útulkoch. Energický, optimistický, no zároveň veľmi tvrdohlavý Bígl nie je pre každého. Nie nadarmo sa hovorí, poslušný Bígl, je unavený Bígl. Pes Bígla potrebuje množstvo pozornosti a aktivít, pri ktorých môže vybiť nadbytočnú energiu.

V opačnom prípade sa bude musieť zabaviť sám a prekvapí vás rôznymi neplechami. Preto ak patríte skôr medzi gaučové typy ľudí, na spoločnosť Bígla v domácnosti radšej zabudnite.

Bígl - základná charakteristika
Využitielovecké plemeno (durič na zajace)
Srsťkrátkosrsté plemeno
Farbatricolóra (biela, hnedá, čierna) alebo bicolóra (biela, hnedá) s typickým bielym pásikom na hlave
Dĺžka života10 až 15 rokov
Výška v kohútiku33 – 38 cm
Hmotnosť v dospelosti10 – 20 kg
Najčastejšie sa u Bíglov stretávame s trojfarebnou kombináciou

Klasifikácia podľa FCI

Klasifikácia Bígl podľa FCI
Krajina pôvoduVeľká Británia
Sekcia FCIDuriče
Kategória FCIDuriče, farbiare a príbuzné plemená
FCI kód6/1/161

Charakteristicka a povaha Bígla

Priateľskí Bígli sú veľkí maznáčikovia a so svojou ľudskou „svorkou“ si hravo vytvoria pevný vzťah. No hoci Bígl na pohľad môže pôsobiť len ako plyšová hračka na maznanie, rozhodne tomu tak nie je. Ide o inteligentné plemeno, ktoré sa rado učí, no zároveň rozhodne vie, čo chce. Chce sa stať pánom situácie.

Preto potrebuje nad sebou pevnú ruku. Pokiaľ je toto pravidlo dodržané, Bígl je dobre vycvičiteľný. V opačnom prípade rád svojmu majiteľovi ukáže, kto je tu pán. S dávkou trpezlivosti, pozornosti a pevnými pravidlami z vášho Bígla vychováte nenahraditeľného štvornohého parťáka.

1 - najmenej 5 - najviac
ľahkosť výchovy1
vhodnosť do bytu4
schopnosť byť celý deň sám doma1
vhodnosť pre začínajúcich chovateľov3
sklon priberať5
zdravie1
inteligencia4
vhodnosť k deťom4
tendencia kusať3
tendencia štekať5
tendencia utekať5
plznutie3
stráženie3
hravosť5
vzťah k mačkám4
energickosť4

Pre koho je Bígl vhodný

Bígl je vhodný pre domácnosti, ktoré sú pripravené spraviť z neho rovnocenného člena rodiny, venovať mu dostatok pozornosti, ale zároveň nad nim držať pevnú ruku, a poskytnú mu dostatok priestoru na pohyb a vybitie energie.

Poteší sa dlhým prechádzkam aj túram (v lese však pozor, keďže ide o loveckého psa) a taktiež svojmu pánovi rád spraví spoločnosť pri športových aktivitách ako je beh, korčuľovanie a bicyklovanie.

Vďaka svojej inteligencii obľubuje hry, pri ktorých musí používať rozum a je vhodný aj na cvičenie agility.

Keďže ide o psa pôvodne naučeného žiť v svorkách, spoločnosť je pre neho nesmierne dôležitá. Pokiaľ jeho pán pochopí túto jeho požiadavku, stane sa z nich nerozlučná dvojica a Bígl sa mu odvďačí veľkou dávnou pozitívnej energie, nezištnej lásky a vernosti.

Bígle patria medzi hravé psy

Typický vzhľad Bígla

Bígl patrí medzi stredne veľké plemená, ktoré dosahujú výšku okolo 40 cm a váhu do 20 kg. Má krátke, no výnimočne silné nohy, ktoré sú zodpovedné za jeho rýchlosť a vytrvalosť. Najčastejšie sa u Bíglov stretávame s trojfarebným sfarbením (čierna, hnedá, biela) pričom podľa plemenného štandardu špička jeho chvosta musí byť vždy biela.

Hlava Bígla je stredne veľká s mierne vyklenutou mozgovou časťou, hnedými veselými očami a ovísajúcimi ušami, ktorých dĺžka siaha k ňufáku.

pozitívanegatíva
hravá, maznáčiková povahatendencia utekať
srsť nenáročná na starostlivosťrád kope v záhrade a vymýšľa rôzne ďalšie neplechy pokiaľ sa nudí
ľahko vychádza s inými zvieratami tendencia zavýjať

Chovanie a starostlivosť o Bígla

Srsť Bígla je nenáročná a nevyžaduje extra starostlivosť. K základnej starostlivosti o Bígla by ste mali pridať pravidelné zastrihávanie pazúrikov, čistenie uší a chrupu. Keďže srsť Bígla je nenáročná, kúpanie je potrebné podľa toho, ako sa váš psí parťák ušpiní.

Aby sa Bígl nenudil a nevymýšľal rôzne neplechy venujte mu každý deň dostatok pozornosti. Pravidelne sa venujte výcviku, prechádzam a každý deň mu doprajte dostatok času na beh aj hru.

Keďže ide o poľovné plemeno, aby ste spoločne mohli chodiť na prechádzky budete mu musieť dopriať kvalitný výcvik. Keď totiž Bígl niečo zacíti, inštinktívne ide rovno za nosom.

Najčastejšie zdravotné problémy

Plemeno Bíbl vo všeobecnosti nedisponuje najlepším zdravím. U Bígla sa najčastejšie môžeme stretnúť s niektorou z nasledujúcich chorôb:

 • problémy s medzistavcovými platničkami,
 • dysplazia bedrového kĺbu,
 • glaukóm,
 • epilepsia,
 • hypotyreóza,
 • distichiáza.

História plemena

Plemeno Bígl je známe už niekoľko stoviek rokov. Historici datujú jeho vznik približne do 14. storočia. Dnešné Bígle boli vyšľachtené z poľovných psov používaných na lov na území Anglicka, Walesu a vo Francúzsku.

V polovici 19. storočia založil Phillip Honeywood svorku bíglov, ktorá je považovaná za základ dnešného moderného plemena. Prvý klub Bíglov bol založený v Anglicku v roku 1890, kedy bol vypracovaný aj prvý plemenný štandard. V Amerike bol Bigl uznaný ako plemeno v roku 1885 a v priebehu 20. storočia sa postupne začal rozširovať do celého sveta.

Priateľské psi Bígla sú vhodné pre každého, kto je naučený žiť aktívnym životom a je ochotný podeliť sa o svoje aktivity s novým parťákom. Za prísnu výchovu, ale najmä pozornosť a dostatočný priestor na aktivitu sa Bígl poďakuje svojmu majiteľovi nezištnou láskou a bude mu robiť verného spoločníka až do svojich posledných chvíľ.

Aké plemeno je francúzsky buldoček

Francúzskeho buldočka mnohí považujú za zmenšenú verziu Anglického buldoga. Hoci obe plemená majú nejaké spoločné vlastnosti, nájdeme medzi nimi viacero odlišností a dokonca nie je ani historicky dokázané, že by išlo o priamych príbuzných.

Láskavý Francúzsky buldoček miluje deti aj iné zvieratá, vďaka čomu sa rýchlo stane pevným členom rodiny. Svojou citlivou povahou, inteligenciou a zvláštnym zmyslom pre humor si hravo podmaní okolie a stane sa stredobodom pozornosti.

Svojho šarmu si je dobre vedomý a rád ho zneužíva. Vďaka starostlivej výchove sa však z neho rýchlo stane príjemný spoločník, ktorý rád prejaví svoju lásku deťom, ale aj starším alebo osamelým ľuďom.

Francúzsky buldoček - základná charakteristika
Využitiespoločenské plemeno
Srsťkrátkosrsté plemeno
Farbabiela, brindle, svetlohnedá, biela a žíhaná, žltohnedá
Dĺžka života10 – 13 rokov
Výška v kohútiku24 – 35 cm
Hmotnosť v dospelosti8 – 14 kg
Francúzsky buldoček má svoj špecifický šarm

Klasifikácia podľa FCI

Francúzsky buldoček - klaifikácia podľa FCI
Odborný názovCanis lupus familiaris
Krajina pôvoduFrancúzsko
Sekcia FCIMalé dogovité psy
Kategória FCISpoločenské plemená
FCI kód9/8/101

Charakteristika a povaha Francúzskeho buldočka

Vďaka veselej a láskavej povahe netreba Francúzskeho buldočka dlho prehovárať k hre. Hra a kontakt s ľuďmi patria k jeho najobľúbenejším činnostiam. Toto plemeno je výnimočne priateľské a rýchlo sa skamaráti takmer s každým, kto mu v živote príde do cesty, najmä, ak sa s ním zahrá alebo ho pohladká. Buldočky sú bystrí, čulí, zvedaví, ale zároveň nevtieraví.

Ich typickými vlastnosťami sú však panovačnosť a tvrdohlavosť, o ktorých vám rýchlo dajú vedieť v momente, keď sa im niečo nepáči. Práve tieto vlastnosti robia komplikácie aj pri výcviku. Keďže však ide o inteligentné a učenlivé plemeno, s trpezlivým prístupom, pozitívnym odmeňovaním a tréningom formou hry, ho vycvičíte rýchlo.

1 - najmenej 5 - najviac
ľahkosť výchovy4
vhodnosť do bytu5
schopnosť byť celý deň sám doma2
vhodnosť pre začínajúcich chovateľov4
sklon priberať5
zdravie2
inteligencia4
vhodnosť k deťom5
tendencia štekať1
pĺznutie2
stráženie3
hravosť5
vzťah k mačkám5
energickosť3

Pre koho je Francúzsky buldoček vhodný

Plemeno Francúzsky buldoček nie je vhodné na chovanie vonku, preto ide o psa pre ľudí, ktorí sa rozhodli chovať psa v byte alebo v interiéri domu.

K tomu, aby bol Francúzsky buldoček šťastný, nepotrebuje veľa pohybu. Rád sa hrá, ale rovnako rád aj leží na gauči. Postačia mu krátke prechádzky, ale nemá problém prispôsobiť sa svojmu majiteľovi a vyraziť s nim aj na dlhšiu nenáročnú túru.

Vďaka svojej pokojnej povahe ide o ideálneho spoločníka pre menej aktívnych ľudí. Základom je, aby bol vždy stredobodom ich pozornosti a mal dostatok priestoru na pravidelný kontakt so svojím pánom. Jeho milujúca povaha ho predurčuje na život spolu s deťmi, staršími alebo osamelými ľuďmi.

Francúzky buldoček si bývanie v byte vyslovene užíva

Typický vzhľad

Francúzsky buldoček je svalnatý pes malého vzrastu. Jeho hlava je silná, široká, kvadratická a jej koža vytvára bez nadbytku symetrické záhyby a vrásky. Uši sú veľké, vždy vzpriamené, ňufák vždy čierny a krátky, chvost od prírody zakrpatený. Krátka, lesklá srsť môže byť jednej farby alebo môže mať viacero škvŕn.

PozitívaNegatíva
pokojná, spoločenská povahatendencia priberať, zvýšená plynatosť
srsť nenáročná na starostlivosťslabý plavec
len zriedkakedy štekáľahko sa prehreje

Chovanie a starostlivosť o Francúzskeho buldočka

Buldočky patria medzi plemená nenáročné na starostlivosť. K životu nepotrebujú veľa pohybu, avšak ak sa chcete vyhnúť obezite, doprajte im každodennú prechádzku a hru. Počas akéhokoľvek pobytu vonku, ale kontrolujte ich telesnú teplotu, aby sa neprehriali alebo naopak neprechladili.

Ich krátka, hladká srsť nevyžaduje extra pozornosť. Stačí ju občas prečesať mäkkým hrebeňom a vykúpať podľa potreby. Špeciálnu pozornosť je potrebné venovať kožným záhybom na hlave a raz týždenne ich vyčistiť vlhkou utierkou.

Najčastejšie zdravotné problémy

Hlavným zdravotným problémom, s ktorým sa môžeme u buldočka stretnúť, je obezita. Veľký problém môže spôsobovať aj jeho neschopnosť poradiť si s vysokými, ale aj nízkymi teplotami. Pri venčení v lete a v zime treba byť preto maximálne obozretný. Z ďalších zdravotných problémov sa u Anglického buldočka najčastejšie stretávame s:

 • komplikovaný pôrod,
 • kožné ochorenia,
 • brachycefalický syndróm,
 • ochorenia chrbtice,
 • dysplázia bedrových kĺbov.
Hoci Francúzsky buldoček nepotrebuje k životu veľa pohybu, každodenná prechádzka mu prospeje

Kŕmenie a strava

Tendencia priberať je jedným zo základných problémov, s ktorými sa u buldočkov stretávame. Ich pahltnosť v kombinácií s nedostatkom pohybu sa veľmi rýchlo prejaví nadváhou. Množstvo jedla, ktoré pes potrebuje, závisí od jeho aktivity, veku, ale aj ďalších faktorov. Sledujte pozorne jeho hmotnosť a neprekračujte maximálnu dávku krmiva určenú výrobcom alebo veterinárom.

Optimálny spôsob kŕmenia pre Francúzskeho buldočka je v dvoch dávkach denne (ráno a večer). Nikdy mu nenechávajte krmivo nonstop nasypané v miske, ani ho nekŕmte mimo času kŕmenia.

História plemena

Hoci by sa podľa názvu mohlo zdať, že plemeno Francúzsky buldoček pochádza čisto z Francúzka, nie je tomu tak. Jeho korene siahajú až do Anglicka, odkiaľ sa jeho predchodcovia dostali počas priemyselnej revolúcie do Francúzska.

Na prelome 19. a 20. storočia sa buldočky vďaka svojej milej povahe tešili popularite medzi parížskou smotánkou, čo ich postupne preslávilo po celom svete. Prvé zápisy Francúzskeho buldočka do plemennej knihy pochádzajú z roku 1885. Ako plemeno bol Francúzsky buldoček oficiálne uznaný v roku 1898.

Francúzsky buldoček si vďaka rozkošnému vzhľadu a bystrej, priateľskej povahe hravo podmaní ľudí okolo seba. Pokiaľ uvažujete nad povahovo stabilným a ľahko vychovateľným, no zároveň spoločenským plemenom do bytu a ste ochotní akceptovať jeho malé nedokonalosti ako je zvýšená plynatosť či chrápanie, buldoček bude pre vás to pravé.