Bišónik: Veselý a temperamentný pes

Bišónik už od staroveku robil spoločnosť vysoko postaveným dámam, čo ho radí medzi najstaršie psie plemená na svete. Tento temperamentný pôvodný obyvateľ Kanárskych ostrovov sa postupom času stal váženou súčasťou kráľovských dvorov.

Urodzené plemeno, charakteristické huňatou srsťou, ktorá nedráždi alergikov, sa teší obľube dodnes. Hravý, energický psík kompaktných rozmerov s nekonfliktnou povahou je jedným z najobľúbenejších bytových psov súčasnosti. Do popredia ho dostáva nielen jeho nekonfliktná povaha, ale najmä jemná, kučeravá srsť, ktorá vlastnosťami pripomína ľudské vlasy.

Bišonik - základná charakteristika
Využitiespoločenské plemeno
Srsťdlhá
Farbačisto biela
Dĺžka života14 – 15 rokov
Výška v kohútiku25 – 30 cm
Hmotnosť v dospelosti5 – 7 kg

Klasifikácia podľa FCI

Bišon - FCI klasifikácia
Odborný názovBichon Frisé, Bichon á poil frisé
Krajina pôvoduBelgicko, Francúzsko
Sekcia FCIBišóniky
Kategória FCISpoločenské a sprievodné psy
FCI kód9/1/215
Flickr
Bišónik svojím milým výzorom a huňatou srsťou pripomína plyšovú hračku

Charakteristika a povaha Bišónika

Bišoník je veselé plemeno, ktoré si ľudí ľahko získa svojím šarmom. Vďaka svojej priateľskosti a inteligencii je dobre prispôsobivý a nekonfliktný. Bez problémov vychádza nielen s deťmi, ale aj žije v spoločnej domácnosti s ďalšími zvieracími kamarátmi. Každý Bišoník je citlivý a potrebuje nežné zaobchádzanie. Na tento fakt netreba zabúdať najmä pri výchove Bišóna. Tá by mala byť dôsledná a prísna, no nie diktátorská a tvrdá.

1 - namenej, 5 - najviac
ľahkosť výchovy4
vhodnosť do bytu5
schopnosť byť celý deň sám doma1
vhodnosť pre začínajúcich chovateľov2
sklon priberať33
zdravie3
inteligencia3
vhodnosť k deťom4
tendencia štekať3
pĺznutie1
stráženie3
hravosť4
vzťah k mačkám4
energickosť3
Hoci Bišon nevyžaduje pravidlné prechádzky, nikdy neodmietne ani dlhšie prechádzku

Pre koho je Bišón vhodný

Citlivá povaha a nežnosť rodia z Bišóna ideálneho spoločníka pre osamelých ľudí. Keďže nevyžaduje extra starostlivosť a dlhé prechádzky bude ideálnym parťákom aj pre staršiu generáciu. Pri správnej socializácií a výchove bez problémov zvládne aj život v rodine s deťmi či inými domácimi zvieratami.

Typický vzhľad

Bišónik je malý psík charakteristický svojou bielou huňatou srsťou. Dominantu jeho tváre tvoria veľké tmavé oči a ňufák. Krk Bišóna je dlhý a hrdo nesený, čo mu dodáva trochu urodzený vzhľad.

PozitívaNegatíva
aktívny spoločník vyžaduje pravidelnú starostlivosť o srsť
vhodný aj pre alergikovnevie byť sám
nežný a priateľský potrebuje dôslednú socializáciu a výcvik

Chovanie a starostlivosť o Bišóna

Náročnosť starostlivosti o Bišóna je založená na starostlivosti o jeho jemnú srsť. Tá si vyžaduje pravidelné kúpanie, kefovanie a strihanie. Pokiaľ srsť nie je pravidelne vyčesávaná začne postupne tvoriť skrútené chumáčiky a môže sa zakudliť. Zväčšiť objem srsti Bišóna a dodať mu zaujímavý vzhľad možno aj jej natupírovaním. Pravidelnú pozornosť si zaslúžia aj pazúriky, uši a zuby Bišóna.

V ostatných smeroch sa starostlivosť o Bišóna v ničom nelíši od bežnej starostlivosti o iné plemená.

Najčastejšie zdravotné problémy

Bišóny chované podľa plemenného štandardu disponujú spravidla dobrým zdravím. Stretnúť sa môžeme s nasledujúcimi zdravotnými problémami:

  • luxácia patery,
  • močové kamene,
  • šedý zákal,
  • infekcie uší alebo očí.

Kŕmenie a strava

Potravu Bišóna rozdeľte do 2 kŕmnych dávok denne. Jej množstvo prispôsobte veku, zdravotnému stavu a aktivite vášho psa. Ideálna dávka predstavuje približne 2/3 čajovej šálky. Nikdy nenechávajte vášmu Bišónovi nasypané jedlo v miske počas celého dňa.

História plemena

Podľa historických nálezov, bolo plemeno podobné Bišónovi, známe už v staroveku. Bišon, ako ho poznáme dnes, pochádza z Kanarských ostrovov. Odtiaľ sa postupne rozšíril do Talianska a Francúzka, kde sa stal vďaka svojej povahe a kompaktnej veľkosti obľúbeným psom urodzených dám. Medzi bežné psie plemená sa Bišon zaradil koncom 19. storočia. Plemenom registrovaným v americkom klube chovateľov sa stal v roku 1972.

Roztomilý Bišon si vďaka kompaktnej veľkosti a milej povahe v minulosti získal srdcia mnohých vysokopostavených dám. Hoci jeho veľkosť aj dnes z neho robí obľúbeného „kabelkového“ psíka, dávno to nie je jeho jediným poslaním. Milá povaha a inteligencia Bišóna sú využívané v Canisterapii a Bišón robí verného spoločníka aj mnohým alergikom a ľuďom žijúcim v malých bytoch.

Jednoduché rady: Ako vyčistiť vašu sedačku, aby opäť excelovala

Poťahová látka, koža, ekokoža a semiš patria k najčastejším materiálom, z ktorých si do našich obývačiek sedacie súpravy vyberáme. Káva, čaj, olej, omrvinky z jedla, deti, domáci miláčikovia prispievajú k jej zašpineniu a postupnému znehodnoteniu. Pritom sa nejedná o lacnú záležitosť. Aby nestratila na svojom vzhľade, mali by ste sa o ňu pravidelne starať. Každý materiál si vyžaduje rozličný prístup, ako vyčistiť sedaciu súpravu.

Starostlivosť začína už v momente, keď nám našu dominantu prinesú z obchodu. Pri jej rozmiestnení by ste mali dbať na to, aby sa sedačka nenachádzala na mieste, kde na ňu bude často svietiť slnko alebo v miestnosti bude príliš suchý vzduch. Oboje jej totižto nebude prospievať.

Zaručené spôsoby, ako vyčistiť sedačku nájdete aj u firiem, ktoré sa na túto oblasť špecializujú a ponúkajú strojové čistenie či tepovanie. Pri silnom znečistení, na ktoré si doma netrúfate, ich kontaktujte. Najlepšie osobne alebo cez e-mail pošlite fotografiu s otázkou na cenu a vaše možnosti.

  • Ak si chcete zadovážiť vlastné zariadenie domov, pomôže vám tepovač alebo vysávač na mokré čistenie.
  • Pri domácom čistení určite nepoužívajte v žiadnom prípade prípravky, ktoré obsahujú bielidlá (napríklad chlór), ani tvrdé kartáče, ktoré by mohli povrch sedačky poškodiť.
  • Pri kúpe sa určite informujte o odporúčanom čistení a prípravkoch, ktoré sú na vašu sedačku určené.
  • Ak idete použiť akýkoľvek prípravok, vyskúšajte ho najprv na neviditeľnom mieste. Uistite sa tak, že vám naozaj pomôže, nie uškodí.
  • Pri umývaní resp. utieraní koženej alebo koženkovej sedačky používajte bielu handru. Použitím čistiaceho prostriedku by mohla pustiť farbu.
pexels.com

Ako vyčistiť látkovú sedačku

Ide o obľúbený typ. Zdobí azda väčšinu domácností. Čistiť ju môžete spomínaným mokrým vysávačom alebo penovým čističom na čalúnený nábytok či penovým čističom v spreji.

Sedaciu súpravu môžete však vyčistiť aj rukami. Budete k tomu potrebovať handru. Predtým než začnete, celú sedačku vrátane záhybov povysávajte. Namočíte ju do letnej vody, do ktorej vsypete trochu pracieho prášku. Handru poriadne vyžmýkajte a sedačku jemne drhnite rovnomerne po celom povrchu.

Pomôcť vám môže aj osvedčený domáci ocot zmiešaný s vodou, ktorým látkový poťah vydrhnete. Ak sa bojíte pachu octu, po zaschnutí by mal pekne zmiznúť. Na komplexné čistenie je výborné leto, kedy sedačku môžete vytiahnuť na dvor, terasu alebo jednoducho otvoriť okno a nechať slnko a teplo nech ju rýchlo vysuší.

Ako vyčistiť koženú sedačku

Pri koženej sedačke v prvom rade netreba zabúdať na jej pravidelnú impregnáciu. Ideálne 2-krát ročne. Vďaka nej získa ochranný film, ktorý zabráni tomu, aby sa do nej zažrala špina. Hladký povrch kože umožňuje rýchle a ľahké odstránenie nečistôt či vyliatie kávy alebo čaju. Dôležité je zareagovať hneď jednoduchým utretím vlhkou handrou, detskými navlhčenými utierkami alebo špeciálnymi utierkami na kožu.

Vyvarujte sa používaniu klasických saponátov, ktoré nemusia byť to pravé orechové a investujte do prípravku určenom na kožu alebo použite obyčajnú mydlovú vodu. Mnohých zaujíma, ako vyčistiť bielu koženú sedačku. Dôležitejšie ako samotné čistenie je dávať pozor, aby ste na sedačke nesedávali príliš dlho a často v rifliach, aby ste na ňu nepokladali farebné deky a textílie, ktoré tiež môžu na jej povrch preniesť farebný pigment.

Ako vyčistiť koženkovú sedačku

Rovnako ako pri koži môžete použiť prípravky určené na tento materiál, pretrieť ju handrou namočenou vo vode s mydlom, ale aj saponátom. Hneď, ako sa vám podarí stiahnuť špinu, sedačku vyutierajte do sucha.

Ako vyčistiť sedačku z brúsenej kože

Hľadáte spôsob, ako vyčistiť semišový gauč? Rada hneď na úvod znie, zabudnite na vlhké a mokré čistenie. Predídete tak znehodnoteniu brúsenej kože, vytvoreniu nepekných máp a koniec koncov nekvalitnému výsledku.

Pre správne čistenie treba použiť špeciálne brúsne gumy alebo kefky. Gumovým povrchom kefky vyčistíte povrch semišu, nanesiete špeciálny čistiaci šampón alebo emulziu na brúsenú kožu a necháte zaschnúť. Na záver ešte prejdete povrch sedačky štetinkami kefky a v najlepšom prípade celú procedúru zakončíte impregnáciou sedačky.

Ako vytepovať sedačku

V domácich podmienkach budete určite potrebovať tepovač. Mal by mať čerpadlo na rozprašovanie vody s čistiacim prostriedkom a musí byť určený na vysávanie vody. Jeho súčasťou by mala byť malá hubica na čalúnenie. Samozrejmosťou by mal byť rovnako dostatočný sací výkon, aby si spotrebič poradil s vodou na sedačke a zároveň väčšia nádržka na vodu. Ušetríte si tak jej častú výmenu a dopĺňanie.

Pri čistení najprv sedačku nastriekate čistiacim prípravkom zriedeným s vodou, necháte pôsobiť podľa návodu a následne tepovačom stiahnete. Ak fľak nezíde na prvýkrát, postup zopakujete a tepovačom prechádzate po povrchu, kým sedačka nie je vytepovaná podľa vašej chuti.

Niektorí ľudia na internete odporúčajú aj sprej na čistenie sedačiek aut. V princípe ide taktiež o sedačky s poťahom. Predtým než by ste túto variantu chceli vyskúšať, nezabudnite na test na neviditeľnom mieste sedačky.