Bišónik: Veselý a temperamentný pes

Bišónik už od staroveku robil spoločnosť vysoko postaveným dámam, čo ho radí medzi najstaršie psie plemená na svete. Tento temperamentný pôvodný obyvateľ Kanárskych ostrovov sa postupom času stal váženou súčasťou kráľovských dvorov.

Urodzené plemeno, charakteristické huňatou srsťou, ktorá nedráždi alergikov, sa teší obľube dodnes. Hravý, energický psík kompaktných rozmerov s nekonfliktnou povahou je jedným z najobľúbenejších bytových psov súčasnosti. Do popredia ho dostáva nielen jeho nekonfliktná povaha, ale najmä jemná, kučeravá srsť, ktorá vlastnosťami pripomína ľudské vlasy.

Bišonik - základná charakteristika
Využitiespoločenské plemeno
Srsťdlhá
Farbačisto biela
Dĺžka života14 – 15 rokov
Výška v kohútiku25 – 30 cm
Hmotnosť v dospelosti5 – 7 kg

Klasifikácia podľa FCI

Bišon - FCI klasifikácia
Odborný názovBichon Frisé, Bichon á poil frisé
Krajina pôvoduBelgicko, Francúzsko
Sekcia FCIBišóniky
Kategória FCISpoločenské a sprievodné psy
FCI kód9/1/215
Flickr
Bišónik svojím milým výzorom a huňatou srsťou pripomína plyšovú hračku

Charakteristika a povaha Bišónika

Bišoník je veselé plemeno, ktoré si ľudí ľahko získa svojím šarmom. Vďaka svojej priateľskosti a inteligencii je dobre prispôsobivý a nekonfliktný. Bez problémov vychádza nielen s deťmi, ale aj žije v spoločnej domácnosti s ďalšími zvieracími kamarátmi. Každý Bišoník je citlivý a potrebuje nežné zaobchádzanie. Na tento fakt netreba zabúdať najmä pri výchove Bišóna. Tá by mala byť dôsledná a prísna, no nie diktátorská a tvrdá.

1 - namenej, 5 - najviac
ľahkosť výchovy4
vhodnosť do bytu5
schopnosť byť celý deň sám doma1
vhodnosť pre začínajúcich chovateľov2
sklon priberať33
zdravie3
inteligencia3
vhodnosť k deťom4
tendencia štekať3
pĺznutie1
stráženie3
hravosť4
vzťah k mačkám4
energickosť3
Hoci Bišon nevyžaduje pravidlné prechádzky, nikdy neodmietne ani dlhšie prechádzku

Pre koho je Bišón vhodný

Citlivá povaha a nežnosť rodia z Bišóna ideálneho spoločníka pre osamelých ľudí. Keďže nevyžaduje extra starostlivosť a dlhé prechádzky bude ideálnym parťákom aj pre staršiu generáciu. Pri správnej socializácií a výchove bez problémov zvládne aj život v rodine s deťmi či inými domácimi zvieratami.

Typický vzhľad

Bišónik je malý psík charakteristický svojou bielou huňatou srsťou. Dominantu jeho tváre tvoria veľké tmavé oči a ňufák. Krk Bišóna je dlhý a hrdo nesený, čo mu dodáva trochu urodzený vzhľad.

PozitívaNegatíva
aktívny spoločník vyžaduje pravidelnú starostlivosť o srsť
vhodný aj pre alergikovnevie byť sám
nežný a priateľský potrebuje dôslednú socializáciu a výcvik

Chovanie a starostlivosť o Bišóna

Náročnosť starostlivosti o Bišóna je založená na starostlivosti o jeho jemnú srsť. Tá si vyžaduje pravidelné kúpanie, kefovanie a strihanie. Pokiaľ srsť nie je pravidelne vyčesávaná začne postupne tvoriť skrútené chumáčiky a môže sa zakudliť. Zväčšiť objem srsti Bišóna a dodať mu zaujímavý vzhľad možno aj jej natupírovaním. Pravidelnú pozornosť si zaslúžia aj pazúriky, uši a zuby Bišóna.

V ostatných smeroch sa starostlivosť o Bišóna v ničom nelíši od bežnej starostlivosti o iné plemená.

Najčastejšie zdravotné problémy

Bišóny chované podľa plemenného štandardu disponujú spravidla dobrým zdravím. Stretnúť sa môžeme s nasledujúcimi zdravotnými problémami:

  • luxácia patery,
  • močové kamene,
  • šedý zákal,
  • infekcie uší alebo očí.

Kŕmenie a strava

Potravu Bišóna rozdeľte do 2 kŕmnych dávok denne. Jej množstvo prispôsobte veku, zdravotnému stavu a aktivite vášho psa. Ideálna dávka predstavuje približne 2/3 čajovej šálky. Nikdy nenechávajte vášmu Bišónovi nasypané jedlo v miske počas celého dňa.

História plemena

Podľa historických nálezov, bolo plemeno podobné Bišónovi, známe už v staroveku. Bišon, ako ho poznáme dnes, pochádza z Kanarských ostrovov. Odtiaľ sa postupne rozšíril do Talianska a Francúzka, kde sa stal vďaka svojej povahe a kompaktnej veľkosti obľúbeným psom urodzených dám. Medzi bežné psie plemená sa Bišon zaradil koncom 19. storočia. Plemenom registrovaným v americkom klube chovateľov sa stal v roku 1972.

Roztomilý Bišon si vďaka kompaktnej veľkosti a milej povahe v minulosti získal srdcia mnohých vysokopostavených dám. Hoci jeho veľkosť aj dnes z neho robí obľúbeného „kabelkového“ psíka, dávno to nie je jeho jediným poslaním. Milá povaha a inteligencia Bišóna sú využívané v Canisterapii a Bišón robí verného spoločníka aj mnohým alergikom a ľuďom žijúcim v malých bytoch.

Vieme, ktorý pes a plemená sa hodia najviac do bytu kvôli svojej povahe

shutterstock

Hovorí sa, že pes vie byť najlepším priateľom človeka, a pokiaľ ste ho niekedy mali alebo máte, dáte nám za pravdu. Láska a vernosť, ktorou nás vlastný psík dokáže obdariť dokáže byť nekonečnu. V jeho prítomnosti už nikdy nebudeme sami. Pes do bytu však predstavuje aj veľkú zodpovednosť. S jeho príchodom nezískame len štvornohého miláčika, ale aj ďalšieho člena rodiny, ktorý si vyžaduje plnú starostlivosť a pozornosť. Váš osobný či rodinný vzťah so psíkom bude v byte vyžadovať aj priesto e a čas na poctivé venčenie a poriadny výcvik či maznanie.

Ak si nepotrpíte na čistokrvného psíka, alebo nemáte vysnívanú rasu, v slovenských útulkoch nájdete dostatok milých psíkov, ktorí hľadajú domov. Po odbornej konzultácii veľmi rýchlo zistíte, koľko trpezlivosti si bude konkrétny psík, ktorý vás zaujal, vyžadovať. To isté platí aj o čistokrvnom chlpáčovi. Každé plemeno si vyžaduje iný rozsah prístupu, starostlivosti či pohybu. Základom úspešného rozhodnutia pre správneho psíka je úprimnosť k samému sebe a láska na prvý pohľad ku konkrétnemu havkáčovi.

Pes do bytu s ideálnymi vlastnosťami asi neexistuje. Aj keď, predsa len je zopár charakteristík, ktoré na štvornohom priateľovi určite oceníte:

  • priateľské správanie psíka k dospelákom aj k malým deťom,
  • nenáročnosť na výcvik,
  • tolerantné správanie k iným zvieratkám,
  • čistotnosť,
  • samostatnosť,
  • pokojná povaha.

Pri výbere psa do bytu je ale potrebné uvedomiť si, na čo bolo konkrétne plemeno vyšľačhtené, aký je jeho profil a hlavne, či bude vyžadovať veľa priestoru a pohybu, pretože ten bude mať u vás v byte obmedzený.

Čivava

Čivava je najmenší psík a nie je náročný na pohyb. Postačia mu i krátke prechádzky. Vďaka svojej menšej veľkosti je do bytu ideálnym kamarátom. Keď sa rozhodne, vie byť veľmi dynamickým šibalom, ktorý má rád dobrodružstvo a žiadny výklenok v byte pred ním neostane v bezpečí. Zo zvierat si rozumie najlepšie s vlastným plemenom. Teda čivavami. K ostatným psíkom a zvieratám bude veľmi ostražití.

čivava
shutterstock
Čivava

Mopslík

Ak hľadáte spoločenského parťáka, mopslík môže byť vašou ideálnou voľbou. Bude vám oddanou a vernou dvojičkou. Veľmi dobre sa znáša s inými zvieratami či deťmi a nemá vo zvyku agresívne správanie. Treba myslieť na to, že jeho krátky nos bude mať na svedomí jeho časté chrápanie a v lete môže spôsobiť prehriatie, a teda bude vyžadovať osobité zásobovanie vodou.

mopslík
shutterstock
Mopslík

Bišón

Hravé, energické a priateľské plemeno sa veľmi dobre svojmu pánovi prispôsobí. Nevyžaduje si veľké predošle skúsenosti so psíkom. Ale nakoľko ide o plemeno, ktoré je šľachtené pre ľudskú spoločnosť, ide aj o psíka, ktorý si bude vyžadovať vašu zvýšenú pozornosť, aktivitu. a aj starostlivosť o srsť. Ak sa preň rozhodnete, pozor, pripravte si kefu, veľmi rád sa češe.

bišon
shutterstock

Trpasličí pudel

Veľmi priateľské plemeno sa veľkosťou bude hodiť aj do bytu. Podobne ako bišón si potrpí na starostlivosť o srsť, za ktorú, okrem iného, vás odmení milým túlením. S domácimi zvieratami si rozumie dobre a svoje zuby vystrčí len jemne na cudzích ľudí alebo malé deti, ktoré ho prekvapia hlasným krikom alebo ad hoc správaním.

trpaslíči pudel
shutterstock
Trpaslíči pudel

Papillon

Preklad mena plemena tohto havkáča znamená motýľ a svoj pôvod ukrýva v ušiach psíka, ktoré pripomínajú motýlie krídla. Energický papillon obľubuje dlhšie prechádzky, počas ktorých sa dokonale vyšantí. Sú priateľské a dobrodružné povahy, ktoré si dokonca rozumejú aj s menšími deťmi Pred maličkými detičkami ich treba však chrániť podobne, ako ich strážiť v prítomnosti iných zvierat.

[adinserter block=”56″]

Papillon
shutterstock
Papillon

Shetlandská kólia

Menšie plemeno kólie je vhodným kamarátom do rodiny bez alebo s odrastenými deťmi. Veľmi rýchlo zapadne do domácej „svorky“, ktorej bude nadovšetko verná. Je veľmi učenlivá a poslušná. Iné zvieratká jej nerobia problém. K cudzím sa však správa nedôverčivo.

Šeltia
shutterstock

Kokeršpaniel

Psík tohto plemena má v sebe lovecké gény, a preto jeho výcvik pre život v byte bude náročnejší ako u iných. Svojho pána však obdarí vysokou inteligenciou, vernosťou a priateľstvom. Len mu najprv musíte v rámci teritória bytu jasne vysvetliť, „kto je u vás pánom“. Ich vrodené inštinkty a nároky na pohyb bude potrebné uspokojiť dlhými prechádzkami.

kokeršpaniel
shutterstock
Kokeršpaniel

Yorkshearsky teriér

S týmto plemenom váš byt získava energického a nebojácneho ochrancu, ktorý nemá rád cudzích ľudí a v prípade potreby dokáže použiť aj svoje zuby. Jeho správanie si vyžaduje trpezlivého pána, ktorý ho vďaka dobrému tréningu zvládne aj v byte. Práve v tomto priestore sa vďaka svojej veľkosti môže Yorkšírsky teriér stať vašim skvelým priateľom aj do voza aj do koča.

Yorkshearsky teriér
shutterstock
Yorkshearsky teriér

Nevybrali ste si? Pes do bytu, ktorého hľadáte sa objaví čoskoro. Dôležité je, že už viete, že vám chýba, a to aký bude, je len na vás a chémii, ktorá medzi vami zafunguje na prvom stretnutí.