Bišónik: Veselý a temperamentný pes

Bišónik už od staroveku robil spoločnosť vysoko postaveným dámam, čo ho radí medzi najstaršie psie plemená na svete. Tento temperamentný pôvodný obyvateľ Kanárskych ostrovov sa postupom času stal váženou súčasťou kráľovských dvorov.

Urodzené plemeno, charakteristické huňatou srsťou, ktorá nedráždi alergikov, sa teší obľube dodnes. Hravý, energický psík kompaktných rozmerov s nekonfliktnou povahou je jedným z najobľúbenejších bytových psov súčasnosti. Do popredia ho dostáva nielen jeho nekonfliktná povaha, ale najmä jemná, kučeravá srsť, ktorá vlastnosťami pripomína ľudské vlasy.

Bišonik - základná charakteristika
Využitiespoločenské plemeno
Srsťdlhá
Farbačisto biela
Dĺžka života14 – 15 rokov
Výška v kohútiku25 – 30 cm
Hmotnosť v dospelosti5 – 7 kg

Klasifikácia podľa FCI

Bišon - FCI klasifikácia
Odborný názovBichon Frisé, Bichon á poil frisé
Krajina pôvoduBelgicko, Francúzsko
Sekcia FCIBišóniky
Kategória FCISpoločenské a sprievodné psy
FCI kód9/1/215
Flickr
Bišónik svojím milým výzorom a huňatou srsťou pripomína plyšovú hračku

Charakteristika a povaha Bišónika

Bišoník je veselé plemeno, ktoré si ľudí ľahko získa svojím šarmom. Vďaka svojej priateľskosti a inteligencii je dobre prispôsobivý a nekonfliktný. Bez problémov vychádza nielen s deťmi, ale aj žije v spoločnej domácnosti s ďalšími zvieracími kamarátmi. Každý Bišoník je citlivý a potrebuje nežné zaobchádzanie. Na tento fakt netreba zabúdať najmä pri výchove Bišóna. Tá by mala byť dôsledná a prísna, no nie diktátorská a tvrdá.

1 - namenej, 5 - najviac
ľahkosť výchovy4
vhodnosť do bytu5
schopnosť byť celý deň sám doma1
vhodnosť pre začínajúcich chovateľov2
sklon priberať33
zdravie3
inteligencia3
vhodnosť k deťom4
tendencia štekať3
pĺznutie1
stráženie3
hravosť4
vzťah k mačkám4
energickosť3
Hoci Bišon nevyžaduje pravidlné prechádzky, nikdy neodmietne ani dlhšie prechádzku

Pre koho je Bišón vhodný

Citlivá povaha a nežnosť rodia z Bišóna ideálneho spoločníka pre osamelých ľudí. Keďže nevyžaduje extra starostlivosť a dlhé prechádzky bude ideálnym parťákom aj pre staršiu generáciu. Pri správnej socializácií a výchove bez problémov zvládne aj život v rodine s deťmi či inými domácimi zvieratami.

Typický vzhľad

Bišónik je malý psík charakteristický svojou bielou huňatou srsťou. Dominantu jeho tváre tvoria veľké tmavé oči a ňufák. Krk Bišóna je dlhý a hrdo nesený, čo mu dodáva trochu urodzený vzhľad.

PozitívaNegatíva
aktívny spoločník vyžaduje pravidelnú starostlivosť o srsť
vhodný aj pre alergikovnevie byť sám
nežný a priateľský potrebuje dôslednú socializáciu a výcvik

Chovanie a starostlivosť o Bišóna

Náročnosť starostlivosti o Bišóna je založená na starostlivosti o jeho jemnú srsť. Tá si vyžaduje pravidelné kúpanie, kefovanie a strihanie. Pokiaľ srsť nie je pravidelne vyčesávaná začne postupne tvoriť skrútené chumáčiky a môže sa zakudliť. Zväčšiť objem srsti Bišóna a dodať mu zaujímavý vzhľad možno aj jej natupírovaním. Pravidelnú pozornosť si zaslúžia aj pazúriky, uši a zuby Bišóna.

V ostatných smeroch sa starostlivosť o Bišóna v ničom nelíši od bežnej starostlivosti o iné plemená.

Najčastejšie zdravotné problémy

Bišóny chované podľa plemenného štandardu disponujú spravidla dobrým zdravím. Stretnúť sa môžeme s nasledujúcimi zdravotnými problémami:

  • luxácia patery,
  • močové kamene,
  • šedý zákal,
  • infekcie uší alebo očí.

Kŕmenie a strava

Potravu Bišóna rozdeľte do 2 kŕmnych dávok denne. Jej množstvo prispôsobte veku, zdravotnému stavu a aktivite vášho psa. Ideálna dávka predstavuje približne 2/3 čajovej šálky. Nikdy nenechávajte vášmu Bišónovi nasypané jedlo v miske počas celého dňa.

História plemena

Podľa historických nálezov, bolo plemeno podobné Bišónovi, známe už v staroveku. Bišon, ako ho poznáme dnes, pochádza z Kanarských ostrovov. Odtiaľ sa postupne rozšíril do Talianska a Francúzka, kde sa stal vďaka svojej povahe a kompaktnej veľkosti obľúbeným psom urodzených dám. Medzi bežné psie plemená sa Bišon zaradil koncom 19. storočia. Plemenom registrovaným v americkom klube chovateľov sa stal v roku 1972.

Roztomilý Bišon si vďaka kompaktnej veľkosti a milej povahe v minulosti získal srdcia mnohých vysokopostavených dám. Hoci jeho veľkosť aj dnes z neho robí obľúbeného „kabelkového“ psíka, dávno to nie je jeho jediným poslaním. Milá povaha a inteligencia Bišóna sú využívané v Canisterapii a Bišón robí verného spoločníka aj mnohým alergikom a ľuďom žijúcim v malých bytoch.

Vipet: Láskyplný a citlivý pes

Vipet, pôvodom lovecký pes pochádzajúci z Anglicka, nezaprie svoje lovecké inštinkty ani dnes. Rád sa naháňa za mačkami a ďalšími malými zvieratami a potrebuje dostatok priestoru na vybitie energie. V prípade, že mu od malička doprajete dôkladnú socializáciu a dostatok priestoru na pohyb, získate láskyplného člena rodiny, ktorý s radosťou splní všetky vaše priania.

No ako to už pri temperamentných loveckých psoch chodí, v prípade nedostatku možností na vybitie bateriek, vás váš Vipet prekvapí rôznymi deštrukčnými sklonmi a váš byt sa rýchlo premení na územie po bombardovaní. Vipeta si do svojej domácnosti preto zaobstarajte len v prípade, ak ste schopní zabezpečiť mu dostatok pozornosti, pohybu a priestoru na hru.

Vipet - základná charakteristika
Využitielovecké plemeno
Srsťkrátkosrsté aj dlhosrsté
Farbaakákoľvek
Dĺžka života12 – 15 rokov
Výška v kohútiku47 – 51 cm
Hmotnosť v dospelosti12 – 13 kg

Klasifikácia podľa FCI

FCI klasifikácia Vipet
Odborný názovWhippet
Krajina pôvoduVeľká Británia
Sekcia FCIKrátkosrstí chrti
Kategória FCIChrti
FCI kód10/3/162
Poznáme 2 varianty Vipeta: krátkosrsté a dlhosrsté. Ako oficiálne plemeno bol ale uznaný len krátkosrstý Vipet.

Charakteristika a povaha Vipeta

Vipet je energický a priateľský pes, ktorý svoju pozornosť v rovnakej miere venuje všetkým členom domácnosti. Jeho základnou charakteristickou rysou je snaha za každých okolností potešiť svojho majiteľa. Výborne sa preto hodí nielen na výcvik, ale aj rôzne psie športy a hry.

Jeho citlivá povaha však neznesie hrubé zaobchádzanie, čo treba zohľadniť aj pri jeho výcviku. Ten musí byť vedený bez kriku a hrubého nátlaku.

Potlačiť vo Vipetovi jeho lovecký inštinkt je takmer nemožné. Púšťať ho na prechádzkach na voľno je preto veľkým rizikom. Ako správnemu lovcovi mu nechýba odvaha, rýchle reakcie a schopnosť taktizovať.

1- njmenej 5- najviac
ľahkosť výchovy2
vhodnosť do bytu5
schopnosť byť celý deň sám doma2
vhodnosť pre začínajúcich chovateľov3
sklon priberať2
zdravie3
inteligencia3
vhodnosť k deťom3
tendencia štekať1
pĺznutie2
stráženie2
hravosť4
vzťah k mačkám4
energickosť3

Pre koho je Vipet vhodný

Vipet sa vďaka svojej láskyplnej povahe rád stane súčasťou rodiny s deťmi. Pre deti je výborným spoločníkom. Často sa k nim správa tak starostlivo, akoby bol ich opatrovateľka.

Keďže ide o energického psa poteší sa rovnako aktívnemu majiteľovi, ktorému nebude robiť problém absolvovať s ním dlhé prechádzky či venovať sa rôznym psím športom.

Vipet nie je stavaný na život v koterci a poteší sa skôr umiestneniu v interiéri v kombinácií s dostatkom priestoru na pohyb vonku.

Typický vzhľad

Vipet je elegantný štíhly pes s dlhou a úzkou hlavou, ktorú dopĺňajú oválne oči a malé uši. Jeho telo stredného vzrastu pokrýva lesklá srsť bez podsady. Vznešený výzor dotvára klenutý krk, hlboký hrudník, svalnaté končatiny a dlhší chvost. Prípustné sú všetky farebné varianty srsti aj ich kombinácie.

U Vipeta sa stretávame s rôznym sfarbením srsti
PozitívaNegatíva
nezvykne štekaťpotrebuje dostatok pohybu, inak sa môže snažiť pútať pozornosťou rôznymi neplechami
dobrý spoločník rád prenasleduje iné zvieratá
veľmi čistotnýak je často sám môže trpieť úzkosťou

Chovanie a starostlivosť o Vipeta

Keďže Vipet má len malú vrstvu podkožného tuku nie je vhodné chovať ho vonku. Naopak je potrebné držať ho v teple a aj počas prechádzok ho chrániť pre zimou. Jeho srsť je nenáročná a vyžaduje si len minimálnu starostlivosť.

Okrem tepla a pohodlia Vipet potrebuje dostatok pohybu a priestoru na vybitie energie.

V ostatných smeroch sa starostlivosť o Vipeta nelíši od starostlivosti o iné plemená.

Najčastejšie zdravotné problémy

Vipety sú považované za jedny z najzdravších psích plemien. Stretnúť sa u nich môžeme s nasledujúcimi ochoreniami:

  • kožné problémy,
  • infekcia uší alebo očí,
  • porucha zrážanlivosti krvi,
  • citlivosť na anestéziu.

Kŕmenie a strava

Vipet by mal byť kŕmený dvomi dávkami suchého krmiva denne, pričom ich veľkosť by mala byť prispôsobená jeho veku, zdraviu a úrovni telesnej aktivity.

História plemena

Malé plemeno Vipet pochádza zo severného Anglicka. Vzniklo ako výsledok kríženia anglických chrtov a niekoľkých druhov teriérov. Cieľom bolo vyšľachtiť malého chrta.

Z Anglicka sa Vipet postupne rozšíril aj do Ameriky, kde bolo toto plemeno uznané za oficiálne psie plemeno o niečo skôr ako v rodnom Anglicku. Kým anglickí psí chovatelia uznali Vipeta v roku 1891, Americký chovateľský klub ho zapísal už o 3 roky skôr, v roku 1888.

Pokiaľ patríte medzi aktívnych ľudí, ktorí hľadajú psieho spoločníka vhodného na chovanie v byte, Vipet bude pre vás tou správnou voľbou. Ak však patríte k ľuďom, ktorí skôr preferujú gaučovú kultúru, porozhliadnite sa radšej po menej energickom psom plemene.