Šarpej: Výborný spoločník a prirodzene strážny pes

Sharpei, pes čínskeho vidieka, je výborným spoločníkom a prirodzene strážnym psom. Kým iné psie plemená sú ľahko zameniteľné, dobráka Šarpeja, si len tak s iným plemenom nepomýlite. Jeho typická zvrásnená koža a dobrácky výzor si ľahko získajú srdce masy ľudí. V minulosti patrila táto rasa medzi najohrozenejšie psie rasy na svete, čo z nej aj dnes robí vysoko cenené psie plemeno.

Šarpej - základná charakteristika
Využitiespoločenský pes, lovecké plemeno
Srsťkrátkosrstý
Farbačierny, červený, plavý, čierny s náznakom hrdzavej, krémový
Výška v kohútiku48 – 58,5 cm
Hmotnosť v dospelosti20 – 32,5 kg

Klasifikácia podľa FCI

Šarpej - FCI klasifikácia
Odborný názovShar Pei
Krajina pôvoduČína
Sekcia FCIMolossy, dogovité psy
Kategória FCIPinče, bradáče, molossy a švajčiarske salašnícke psy a príbuzné plemená
FCI kód2/2.2/309
Vďaka dobráckemu výzoru si Šarpej rýchlo získa srdce svojho majiteľa

Charakteristika a povaha Šarpeja

Šarpej je múdre a empatické plemeno. Typická je pre neho vyrovnaná, ale zároveň energická a zvedavá povaha. Zároveň si Šarpej rád žije život „po svojom“ a nikdy z neho nebude otrocky poslušný pes, preto jeho výchova vyžaduje pevnú ruku a dôslednosť. Vďaka svojej citlivej povahe prehnane reaguje na zvýšený hlas a príliš prísny trest. K cudzím ľuďom vie byť nedôverčivý a obvykle je nadmerne viazaný len na jedného človeka.

1 - najmenej 5 - najviac
ľahkosť výchovy4
vhodnosť do bytu4
schopnosť byť celý deň sám doma4
vhodnosť pre začínajúcich chovateľov3
sklon priberať2
zdravie2
inteligencia4
vhodnosť k deťom3
tendencia štekať3
pĺznutie2
stráženie4
hravosť4
vzťah k mačkám2
energickosť3

Pre koho je Šarpej vhodný

Šarpej je vhodný najmä pre osamelých ľudí (jedného pána), no zvykne si aj na život v rodine, kde si ale vyberie jedného člena, ktorý bude jeho favoritom. Vďaka svojej citlivej povahe mu nerobí dobre domácnosť plná hystérie a hádok. Pri výbere Šarpeja by mali byť opatrné aj rodiny s malými deťmi, nakoľko ich hravá, zvedavá povaha môže byť v kombinácií s lenivou povahou Šarpeja neriešiteľný problém.

Zmenu majiteľa nesie veľmi ťažko a vie sa doslova užialiť. Preto predtým, ako si zaobstaráte Šarpeja, dobre zvážte svoju schopnosť postarať sa o neho až do konca jeho života.

Ideálnym domovom pre neho bude interiér domu alebo bytu. Pri umiestnení v koterci bude trpieť jeho spoločenská povaha, ale taktiež aj zdravie, nakoľko nie je dobre vybavený na znášanie nízkych teplôt.

Hoci Šarpej nebude svojho majiteľa nútiť k dlhým prechádzam, rozhodne sa im poteší

Typický vzhľad

Šarpej je pes stredného vzrastu s veľkou hlavou, ktorá sa ani smerom k ňufáku takmer nezužuje. Výraz tváre dopĺňajú tmavé, smutne pôsobiace oči a trojuholníkové uši. Jeho nezameniteľným poznávacím znakom a je zvrásnená koža pokrytá krátkou srsťou. Najmä šteniatka môžu pôsobiť dojmom, akoby boli „oblečené“ do kože veľkého psa.

PozitívaNegatíva
lojalita a priateľskosťslabšie zdravie
nevyžaduje špeciálnu starostlivosť citlivý na stres a hystériu
originálny vzhľad môže byť prehnane dominantný

Chovanie a starostlivosť o Šarpeja

Špeciálnu pozornosť v starostlivosti o Šarpeja si zaslúžia jeho kožné záhyby, ktoré treba pravidelne umývať a ošetrovať. V ostatných smeroch je starostlivosť o Šarpeja nenáročná a v ničom sa nelíši od bežnej starostlivosti o iné plemená.

Dôležité je dbať na včasnú socializáciu, ktorá v budúcnosti vo veľkej miere uľahčí život s tvrdohlavým Šarpejom.

Najčastejšie zdravotné problémy

Šarpej patrí medzi plemená, ktoré sú náchylné na množstvo zdravotných problémov. Najčastejšie ochorenia, s ktorými sa u nich môžete stretnúť sú:

 • Kožné problémy,
 • Zápalové ochorenia uší,
 • Problémy s očami,
 • Ochorenia kĺbov a pohybového aparátu – napr. dysplázia bedrového kĺbu,
 • Nadúvanie a plynatosť.
Šarpej patrí medzi lenivšie plemená

Najčastejšie zdravotné problémy

Šarpej patrí medzi plemená, ktoré sú náchylné na množstvo zdravotných problémov. Najčastejšie ochorenia, s ktorými sa u nich môžete stretnúť sú:

 • Kožné problémy,
 • Zápalové ochorenia uší,
 • Problémy s očami,
 • Ochorenia kĺbov a pohybového aparátu – napr. dysplázia bedrového kĺbu,
 • Nadúvanie a plynatosť.

Kŕmenie a strava

Ako u všetkých psích plemien, aj pri Šarpejoch je dôležité, aby boli kŕmené kvalitnou a vyváženou stravou. Potešia sa suchej aj vlhkej strave, dôležité je dbať na to, aby vždy po jedení, bola srsť v okolí ich úst čistá. V opačnom prípade sa u nich ľahko vyvinie kožná infekcia.

História plemena

História plemena Shar – pei siaha ešte ďaleko do obdobia pred naším letopočtom. Jeho predkovia nepochybne pochádzajú z 2. storočia nášho letopočtu, pričom za miesto vzniku tohto plemena sa považuje malé čínske mestečko Dah-Let v provincii Rwun Tung.

Ako roky plynuli Šarpeje v Číne takmer úplne vyhynuli. O záchranu tohto plemena sa začal zaujímať v 70. rokoch minulého storočia pán Matgo Law z Hongkongu. Situácia vyzerala takmer beznádejne a v rokoch 1977 až 1978 bol Šarpej uznaný za najohrozenejšie psie plemeno na svete. Prvé šteniatka Šarpeja sa mimo územia Číny narodili v roku 1974.

Hoci názov Šarpej symbolizuje čínskeho bojového psa a toto meno budovali Šarpejovi aj rôzne legendy, medzi bojové psy Šarpej rozhodne nepatrí. Skôr naopak. Ide o nežného spoločníka, ktorý vám do života prinesie množstvo harmónie a pokoja.

Jednoduché rady: Ako vyčistiť vašu sedačku, aby opäť excelovala

Poťahová látka, koža, ekokoža a semiš patria k najčastejším materiálom, z ktorých si do našich obývačiek sedacie súpravy vyberáme. Káva, čaj, olej, omrvinky z jedla, deti, domáci miláčikovia prispievajú k jej zašpineniu a postupnému znehodnoteniu. Pritom sa nejedná o lacnú záležitosť. Aby nestratila na svojom vzhľade, mali by ste sa o ňu pravidelne starať. Každý materiál si vyžaduje rozličný prístup, ako vyčistiť sedaciu súpravu.

Starostlivosť začína už v momente, keď nám našu dominantu prinesú z obchodu. Pri jej rozmiestnení by ste mali dbať na to, aby sa sedačka nenachádzala na mieste, kde na ňu bude často svietiť slnko alebo v miestnosti bude príliš suchý vzduch. Oboje jej totižto nebude prospievať.

Zaručené spôsoby, ako vyčistiť sedačku nájdete aj u firiem, ktoré sa na túto oblasť špecializujú a ponúkajú strojové čistenie či tepovanie. Pri silnom znečistení, na ktoré si doma netrúfate, ich kontaktujte. Najlepšie osobne alebo cez e-mail pošlite fotografiu s otázkou na cenu a vaše možnosti.

 • Ak si chcete zadovážiť vlastné zariadenie domov, pomôže vám tepovač alebo vysávač na mokré čistenie.
 • Pri domácom čistení určite nepoužívajte v žiadnom prípade prípravky, ktoré obsahujú bielidlá (napríklad chlór), ani tvrdé kartáče, ktoré by mohli povrch sedačky poškodiť.
 • Pri kúpe sa určite informujte o odporúčanom čistení a prípravkoch, ktoré sú na vašu sedačku určené.
 • Ak idete použiť akýkoľvek prípravok, vyskúšajte ho najprv na neviditeľnom mieste. Uistite sa tak, že vám naozaj pomôže, nie uškodí.
 • Pri umývaní resp. utieraní koženej alebo koženkovej sedačky používajte bielu handru. Použitím čistiaceho prostriedku by mohla pustiť farbu.
pexels.com

Ako vyčistiť látkovú sedačku

Ide o obľúbený typ. Zdobí azda väčšinu domácností. Čistiť ju môžete spomínaným mokrým vysávačom alebo penovým čističom na čalúnený nábytok či penovým čističom v spreji.

Sedaciu súpravu môžete však vyčistiť aj rukami. Budete k tomu potrebovať handru. Predtým než začnete, celú sedačku vrátane záhybov povysávajte. Namočíte ju do letnej vody, do ktorej vsypete trochu pracieho prášku. Handru poriadne vyžmýkajte a sedačku jemne drhnite rovnomerne po celom povrchu.

Pomôcť vám môže aj osvedčený domáci ocot zmiešaný s vodou, ktorým látkový poťah vydrhnete. Ak sa bojíte pachu octu, po zaschnutí by mal pekne zmiznúť. Na komplexné čistenie je výborné leto, kedy sedačku môžete vytiahnuť na dvor, terasu alebo jednoducho otvoriť okno a nechať slnko a teplo nech ju rýchlo vysuší.

Ako vyčistiť koženú sedačku

Pri koženej sedačke v prvom rade netreba zabúdať na jej pravidelnú impregnáciu. Ideálne 2-krát ročne. Vďaka nej získa ochranný film, ktorý zabráni tomu, aby sa do nej zažrala špina. Hladký povrch kože umožňuje rýchle a ľahké odstránenie nečistôt či vyliatie kávy alebo čaju. Dôležité je zareagovať hneď jednoduchým utretím vlhkou handrou, detskými navlhčenými utierkami alebo špeciálnymi utierkami na kožu.

Vyvarujte sa používaniu klasických saponátov, ktoré nemusia byť to pravé orechové a investujte do prípravku určenom na kožu alebo použite obyčajnú mydlovú vodu. Mnohých zaujíma, ako vyčistiť bielu koženú sedačku. Dôležitejšie ako samotné čistenie je dávať pozor, aby ste na sedačke nesedávali príliš dlho a často v rifliach, aby ste na ňu nepokladali farebné deky a textílie, ktoré tiež môžu na jej povrch preniesť farebný pigment.

Ako vyčistiť koženkovú sedačku

Rovnako ako pri koži môžete použiť prípravky určené na tento materiál, pretrieť ju handrou namočenou vo vode s mydlom, ale aj saponátom. Hneď, ako sa vám podarí stiahnuť špinu, sedačku vyutierajte do sucha.

Ako vyčistiť sedačku z brúsenej kože

Hľadáte spôsob, ako vyčistiť semišový gauč? Rada hneď na úvod znie, zabudnite na vlhké a mokré čistenie. Predídete tak znehodnoteniu brúsenej kože, vytvoreniu nepekných máp a koniec koncov nekvalitnému výsledku.

Pre správne čistenie treba použiť špeciálne brúsne gumy alebo kefky. Gumovým povrchom kefky vyčistíte povrch semišu, nanesiete špeciálny čistiaci šampón alebo emulziu na brúsenú kožu a necháte zaschnúť. Na záver ešte prejdete povrch sedačky štetinkami kefky a v najlepšom prípade celú procedúru zakončíte impregnáciou sedačky.

Ako vytepovať sedačku

V domácich podmienkach budete určite potrebovať tepovač. Mal by mať čerpadlo na rozprašovanie vody s čistiacim prostriedkom a musí byť určený na vysávanie vody. Jeho súčasťou by mala byť malá hubica na čalúnenie. Samozrejmosťou by mal byť rovnako dostatočný sací výkon, aby si spotrebič poradil s vodou na sedačke a zároveň väčšia nádržka na vodu. Ušetríte si tak jej častú výmenu a dopĺňanie.

Pri čistení najprv sedačku nastriekate čistiacim prípravkom zriedeným s vodou, necháte pôsobiť podľa návodu a následne tepovačom stiahnete. Ak fľak nezíde na prvýkrát, postup zopakujete a tepovačom prechádzate po povrchu, kým sedačka nie je vytepovaná podľa vašej chuti.

Niektorí ľudia na internete odporúčajú aj sprej na čistenie sedačiek aut. V princípe ide taktiež o sedačky s poťahom. Predtým než by ste túto variantu chceli vyskúšať, nezabudnite na test na neviditeľnom mieste sedačky.