Vieme, ktorý pes a plemená sa hodia najviac do bytu kvôli svojej povahe

shutterstock

Hovorí sa, že pes vie byť najlepším priateľom človeka, a pokiaľ ste ho niekedy mali alebo máte, dáte nám za pravdu. Láska a vernosť, ktorou nás vlastný psík dokáže obdariť dokáže byť nekonečnu. V jeho prítomnosti už nikdy nebudeme sami. Pes do bytu však predstavuje aj veľkú zodpovednosť. S jeho príchodom nezískame len štvornohého miláčika, ale aj ďalšieho člena rodiny, ktorý si vyžaduje plnú starostlivosť a pozornosť. Váš osobný či rodinný vzťah so psíkom bude v byte vyžadovať aj priesto e a čas na poctivé venčenie a poriadny výcvik či maznanie.

Ak si nepotrpíte na čistokrvného psíka, alebo nemáte vysnívanú rasu, v slovenských útulkoch nájdete dostatok milých psíkov, ktorí hľadajú domov. Po odbornej konzultácii veľmi rýchlo zistíte, koľko trpezlivosti si bude konkrétny psík, ktorý vás zaujal, vyžadovať. To isté platí aj o čistokrvnom chlpáčovi. Každé plemeno si vyžaduje iný rozsah prístupu, starostlivosti či pohybu. Základom úspešného rozhodnutia pre správneho psíka je úprimnosť k samému sebe a láska na prvý pohľad ku konkrétnemu havkáčovi.

Pes do bytu s ideálnymi vlastnosťami asi neexistuje. Aj keď, predsa len je zopár charakteristík, ktoré na štvornohom priateľovi určite oceníte:

 • priateľské správanie psíka k dospelákom aj k malým deťom,
 • nenáročnosť na výcvik,
 • tolerantné správanie k iným zvieratkám,
 • čistotnosť,
 • samostatnosť,
 • pokojná povaha.

Pri výbere psa do bytu je ale potrebné uvedomiť si, na čo bolo konkrétne plemeno vyšľačhtené, aký je jeho profil a hlavne, či bude vyžadovať veľa priestoru a pohybu, pretože ten bude mať u vás v byte obmedzený.

Čivava

Čivava je najmenší psík a nie je náročný na pohyb. Postačia mu i krátke prechádzky. Vďaka svojej menšej veľkosti je do bytu ideálnym kamarátom. Keď sa rozhodne, vie byť veľmi dynamickým šibalom, ktorý má rád dobrodružstvo a žiadny výklenok v byte pred ním neostane v bezpečí. Zo zvierat si rozumie najlepšie s vlastným plemenom. Teda čivavami. K ostatným psíkom a zvieratám bude veľmi ostražití.

čivava
shutterstock
Čivava

Mopslík

Ak hľadáte spoločenského parťáka, mopslík môže byť vašou ideálnou voľbou. Bude vám oddanou a vernou dvojičkou. Veľmi dobre sa znáša s inými zvieratami či deťmi a nemá vo zvyku agresívne správanie. Treba myslieť na to, že jeho krátky nos bude mať na svedomí jeho časté chrápanie a v lete môže spôsobiť prehriatie, a teda bude vyžadovať osobité zásobovanie vodou.

mopslík
shutterstock
Mopslík

Bišón

Hravé, energické a priateľské plemeno sa veľmi dobre svojmu pánovi prispôsobí. Nevyžaduje si veľké predošle skúsenosti so psíkom. Ale nakoľko ide o plemeno, ktoré je šľachtené pre ľudskú spoločnosť, ide aj o psíka, ktorý si bude vyžadovať vašu zvýšenú pozornosť, aktivitu. a aj starostlivosť o srsť. Ak sa preň rozhodnete, pozor, pripravte si kefu, veľmi rád sa češe.

bišon
shutterstock

Trpasličí pudel

Veľmi priateľské plemeno sa veľkosťou bude hodiť aj do bytu. Podobne ako bišón si potrpí na starostlivosť o srsť, za ktorú, okrem iného, vás odmení milým túlením. S domácimi zvieratami si rozumie dobre a svoje zuby vystrčí len jemne na cudzích ľudí alebo malé deti, ktoré ho prekvapia hlasným krikom alebo ad hoc správaním.

trpaslíči pudel
shutterstock
Trpaslíči pudel

Papillon

Preklad mena plemena tohto havkáča znamená motýľ a svoj pôvod ukrýva v ušiach psíka, ktoré pripomínajú motýlie krídla. Energický papillon obľubuje dlhšie prechádzky, počas ktorých sa dokonale vyšantí. Sú priateľské a dobrodružné povahy, ktoré si dokonca rozumejú aj s menšími deťmi Pred maličkými detičkami ich treba však chrániť podobne, ako ich strážiť v prítomnosti iných zvierat.

[adinserter block=”56″]

Papillon
shutterstock
Papillon

Shetlandská kólia

Menšie plemeno kólie je vhodným kamarátom do rodiny bez alebo s odrastenými deťmi. Veľmi rýchlo zapadne do domácej „svorky“, ktorej bude nadovšetko verná. Je veľmi učenlivá a poslušná. Iné zvieratká jej nerobia problém. K cudzím sa však správa nedôverčivo.

Šeltia
shutterstock

Kokeršpaniel

Psík tohto plemena má v sebe lovecké gény, a preto jeho výcvik pre život v byte bude náročnejší ako u iných. Svojho pána však obdarí vysokou inteligenciou, vernosťou a priateľstvom. Len mu najprv musíte v rámci teritória bytu jasne vysvetliť, „kto je u vás pánom“. Ich vrodené inštinkty a nároky na pohyb bude potrebné uspokojiť dlhými prechádzkami.

kokeršpaniel
shutterstock
Kokeršpaniel

Yorkshearsky teriér

S týmto plemenom váš byt získava energického a nebojácneho ochrancu, ktorý nemá rád cudzích ľudí a v prípade potreby dokáže použiť aj svoje zuby. Jeho správanie si vyžaduje trpezlivého pána, ktorý ho vďaka dobrému tréningu zvládne aj v byte. Práve v tomto priestore sa vďaka svojej veľkosti môže Yorkšírsky teriér stať vašim skvelým priateľom aj do voza aj do koča.

Yorkshearsky teriér
shutterstock
Yorkshearsky teriér

Nevybrali ste si? Pes do bytu, ktorého hľadáte sa objaví čoskoro. Dôležité je, že už viete, že vám chýba, a to aký bude, je len na vás a chémii, ktorá medzi vami zafunguje na prvom stretnutí.

Komentáre (3)

 1. Som rada že tam je Šeltia. Chcela som vedieť či bude práve pre mňa. Bývam vo väčšom byte a tak som chcela vedieť či áno alebo nie.🥳🥳🥳

 2. Dobrý deň,
  chcem sa poradiť.
  Ostala som sama ako vdova v Trojizbovom byte v tehlovej bytovke.
  Potrebovala by som maličkého spoločníka,mohli by ste mi odporučiť,prosím?

  1. Za mňa určite Mopslík. Výborný spoločník ľúbi sa túliť. Fenka je aktívnejšia ako pes – má rada prechádzky a je svižnejšia.. Milujú leňošiť a stále sú pri vás, hneď si vytvoríte s nimi úžasné puto.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Máte susedské spory alebo problémy so susedmi? Niekedy je riešenie jednoduchšie, ako sa na prvý pohľad zdá

shutterstock

Ľudská interakcia bola vždy zdrojom harmonických väzieb, no rovnako aj konfliktov, ktoré z času na čas vzniknú. Nezhody sú pri súžití ľudí úplne bežnou súčasťou života, problém nastáva vtedy, ak nezhody trvajú o čosi dlhšie a sú našou každodennou súčasťou.

Iste dobre viete, že ak sa nachádzate v takto toxickom partnerskom vzťahu je potrebné partnera vymeniť. No čo ak dôjde reč na susedské vzťahy. Tie si predsa nevyberáme, ani ich výber nemáme možnosť ovplyvniť. Možno sa niekomu z vás aktuálne vynorila práve tá jeho nepríjemná príhoda so susedmi, prípadne je to váš každodenný chlebík.

Pozreli sme sa na to, ako riešiť bežné susedské spory a nezhody a čo robiť v prípade, ak bežný dohovor nestačí.

Susedské spory riešte s chladnou hlavou

Množstvo konfliktov vzniká práve nedostatkom vzájomnej komunikácie a prílišnej precitlivelosti na čokoľvek, čo susedia robia.

Ak žijete v paneláku, či v novostavbe, ste vystavení oveľa väčšiemu množstvu ľudí a ich rôznym štýlom bývania a osobných potrieb. Preto je na mieste mať so susedmi dobré vzťahy a prípadne nezrovnalosti si ihneď vysvetliť. Ak to však prerastie zdravú mieru, obrátiť sa môžete na bytové spoločenstvo, ktoré má kompetenciu podobné situácie riešiť.

Ak si niekto púšťa hlasnú hudbu po 22 hodine, nemusíte ihneď zavolať mestskú políciu. Stačí susedovi zazvoniť pri dverách a poprosiť ho o dodržiavanie nočného kľudu. Ak však vašu prosbu nerešpektuje, máte právo sa obrátiť aj na políciu.

Najlepšia prevencia pred nedorozumením je, ak vopred, s čerstvo upečeným koláčikom, oznámite vašim susedom plánované oslavy, kedy je vysoká pravdepodobnosť zvýšeného hluku. Všetko za predpokladu, že sa jedná o výnimočné situácie.

Úplne striktne sa vyvarujte fyzickému násiliu. Nedajte sa vyprovokovať k ublíženiu na zdraví, bez ohľadu na to, o aký susedský spor išlo. Okrem dlhodobo naštrbených susedských vzťahov si koledujete o trestné stíhanie, čo už skutočne nie je žiadna malichernosť.

nahnevaný sused
pexels.com
Susedské problémy neriešte fyzickým násilím.

Nerobte iným to, čo nechcete aby robili oni vám

Okrem všímania si ostatných sa na chvíľu zamyslite, či je vaše konanie v úplnom súlade s vašimi hodnotami, a či námietky susedov sú skutočne neopodstatnené. Táto sebareflexia nám niekedy chýba a vždy zastávame len svoj vlastný pohľad na situáciu. Skúsme sa preto pozrieť na susedský spor aj s iného uhla, ako z toho svojho. Možno sa týmto spôsobom vyrieši množstvo konfliktov. Sebareflexia je na mieste na oboch zúčastnených stranách.

Držte sa týchto pár zásad

Ak ste si vedomí, že žijete v bytovom dome s “papierovými” stenami. Investujte do kvalitnej zvukovej izolácie. Ustrážite si nielen vaše súkromie, ale eliminujete aj prípadne susedské spory a konflikty.

Vlastniť domček so záhradou prináša veľký pocit slobody. A sloboda si vyžaduje aj veľkú zodpovednosť. Ak si chcete udržať aj pocit slobody ak dobré susedské vzťahy, nevysádzajte stromy hneď vedľa oplotenia. Strom môže neskôr susedovi tieniť na jeho pozemok,, ako aj listy zo stromov a plody budú každoročne zdobiť aj jeho parcelu.

Stavebné práce v dome, či v byte sú z času na čas nevyhnutnosťou. Iste dobre viete, koľko hluku a špiny si takáto práca vyžaduje. Je elementárnou slušnosťou a v niektorých bytových spoločenstvách aj povinnosťou oznámiť svojim susedom, kedy svoje práce začínate vykonávať a ako dlho budú trvať.

Ako sa domôcť svojich práv?

Každý vlastník nehnuteľnosti má podľa § 123 Občianskeho zákonníka: “Právo na predmet svojho vlastníctva držať, užívať, požívať jeho plody a úžitky a nakladať s ním.” Vlastnícke právo však nesmie prekročiť zákonom stanovené medze. Hoci musí medzi vlastníkmi bytov existovať tolerancia, nesmie byť zneužívaná v prospech jedného vlastníka na úkor jeho ostatných susedov.

1. krok

Prvým krokom pri riešení susedských sporov je dohovor. Ako sme už spomínali, je to najefektívnejšie a najpraktickejšie riešenie konfliktu. Chráni nielen vaše záujmy, no rozhoduje aj o vašom ďalšom susedskom spolužití.

2. krok

Druhý krok nasleduje, ak ten prvý zlyhá. Obráťte sa na obecný, či mestský úrad, ktorý má kompetencie konať v niektorých situáciách napríklad zmenou vyhlášky.

3. krok

Tretí stupeň ochrany vašich práv je pri dlhotrvajúcom hluku zavolať mestkú políciu. Polícia može situáciu vyriešiť dohovorom alebo blokovou pokutou.

4. krok

Posledné krajné riešenie je riešiť váš spor na súde, prostredníctvom susedskej žaloby. Túto možnosť si dobre rozmyslite, nakoľko súd nemusí rozhodnúť vo váš prospech, bude vás to stáť nemálo finančných prostriedkov, vášho času a energie. No v prípade, ak je to nevyhnutné máte vždy aj túto možnosť ako susedské spory vyriešiť právnou cestou.