Borderská kólia: Jedno z najinteligentnejších psích plemien

Temperamentná Angličanka, Border kólia, predstavuje mimoriadne lojálne a pracovité psie plemeno. Práve neustála práca je to, čo Borderské kólie napĺňa šťastím a dáva im zmysel života.

Uplatnia sa nielen ako pastierske psy, ako boli využívané odjakživa, ale vďaka vysokej schopnosti učiť sa, sa často využívajú aj ako záchranárske, stopárske alebo terapeutické psy.

Hoci maznanie preferujú až po tvrdej práci budú z nich vynikajúci spoločníci pre aktívne domácnosti. Avšak v prípade, že nebudú mať dostatok priestoru na využitie svojho temperamentu a pracovného nasadenia, rýchlo sa u nich prejaví nervozita a deštrukčné sklony.

Borderské kólie  patria len do aktívnych domácností, ktoré už majú dostatok skúseností s chovom psov.

Border kólia - základná charakteristika
Využitieovčiarsky pes, aktívny spoločník
Srsťkrátka až stredne dlhá
Farbačierno biela, hnedá, blue merle, hnedo biela
Dĺžka života12 - 14 rokov
Výška v kohútiku47 - 55 cm
Hmotnosť v dospelosti13 - 23 kg

Klasifikácia podľa FCI

Border kólia FCI klasifikácia
Odborný názovBorder Collie
Krajina pôvoduSpojené kráľovstvo
Sekcia FCIOvčiarske psy
Kategória FCISalašnícke a pastierske psy
FCI kód1/1/297

Charakteristika a povaha Borderskej kólie

Plemeno Border kólia oplýva mnohými vysoko cenenými vlastnosťami – inteligencia, priateľskosť, energickosť, učenlivosť či vytrvalosť. Hoci ide o temperamentného psa, každá kólia je rozvážna a vyznačuje sa pokojným správaním.

Problémovou sa stáva len vtedy, keď nemá dostatok priestoru na vybitie energie. Kólia s nadbytkom energie je nervózna a ťažko ovládateľná.

No pokiaľ jej poskytnete každý deň dostatok priestoru na inteligentnú a energeticky náročnú zábavu, získate pokojného inteligentného psa, ktorý vás bude nadovšetko milovať.

1 - najmenej, 5 - najviac
ľahkosť výchovy4
vhodnosť do bytu3
schopnosť byť celý deň sám doma3
vhodnosť pre začínajúcich chovateľov2
sklon priberať3
zdravie2
inteligencia5
vhodnosť k deťom4
tendencia štekať3
pĺznutie3
stráženie2
hravosť3
vzťah k mačkám3
energickosť4

Pre koho je Borderská kólia vhodná

Ideálnym pánom pre kóliu je človek, ktorý žije akčným životom a má už nejaké tie skúsenosti s chovom a výchovou psov. Musí z neho plynúť sebaistota a ochota venovať Borderskej kólií pravidelne svoju spoločnosť.

Hoci nejde primárne o psa vyšľachteného ako spoločníka pre rodiny s deťmi, aj z detí a Border kólie môžu vzniknúť výborná partia. Toto plemeno nie je k deťom agresívne a v prípade, že deti rešpektujú jej potreby, rada sa s nimi skamaráti. Základom spoločného života je preto usmernenie detí ako sa majú ku kólií správať a vytvoriť si tak s ňou láskyplné puto.

Vďaka energickej povahe Bordel kólia nepredstavuje psa, ktorý by bol stavaný ma mestský život. Omnoho viac ako životu v byte sa poteší životu v dome s veľkým výbehom.

Typický vzhľad

Borderská kólia je stredne veľký pes štíhlej postavy s malými ušami a visiacim chvostom. Jej telo je husto osrstené, pričom je prípustná akákoľvek farba srsti aj kombinácie.

PozitívaNegatíva
lojalita a pracovitosť začiatočník môže mať problém s jej výchovou
vysoká inteligencia a schopnosť učiť sa potrebuje dostatok pohybu
hodí sa na akýkoľvek odborný výcvik ľahko znervóznie a skĺzne k deštrukčným sklonom

Chovanie a starostlivosť o Borderskú kóliu

Základom starostlivosti o Borderskú kóliu je vytvorenie dostatočného priestoru na aktívne činnosti. Poteší sa dlhým prechádzam, ale najmä rôznym hrám a športom, pri ktorých musí využívať rozum.

Jej hustá srsť vyžaduje pravidelnú starostlivosť v podobe kefovania a kúpania.

Najčastejšie zdravotné problémy

U Borderských kólií sa najčastejšie stretávame s nasledujúcimi zdravotnými problémami:

  • dysplázia bedrových kĺbov,
  • osteochondróza,
  • epilepsia,
  • dedičné problémy s očami.
Každá Borderská kólia ocení rôzne psie športové aktivity

Kŕmenie a strava

Borderskú kóliu je možné kŕmiť suchou aj mokrou stravou, pričom jej množstvo je potrebné prispôsobiť veku, aktivite a zdraviu psa. Šteňatá a staršie psy je vhodné kŕmiť dvoma kŕmnymi dávkami denne, dospelým jedincom postačuje krmivo v jednej kŕmnej dávke.

História plemena

Plemeno Borderská kólie bolo vyšľachtené na hraniciach medzi Veľkou Britániou a Škótskom. Primárnym určením plemena bolo využitie v horských podmienkach pri pastierskych činnostiach miestneho obyvateľstva. Ako oficiálne plemeno bola Bordel kólia uznaná v 70. rokoch 20. storočia.

Šarmantná dáma, Borderská kólia, si svojou inteligenciou a šikovnosťou hravo podmaní masy ľudí. Netreba však dávať len na prvý dojem a pred kúpou tohto psieho plemena treba dobre zvážiť svoje schopnosti vytvoriť jej uspokojujúci domov. V opačnom prípade sa očarenie z Borderskej kólie rýchlo premení na nočnú moru a táto psia dáma prerastie svojmu majiteľovi cez rozum.

Vipet: Láskyplný a citlivý pes

Vipet, pôvodom lovecký pes pochádzajúci z Anglicka, nezaprie svoje lovecké inštinkty ani dnes. Rád sa naháňa za mačkami a ďalšími malými zvieratami a potrebuje dostatok priestoru na vybitie energie. V prípade, že mu od malička doprajete dôkladnú socializáciu a dostatok priestoru na pohyb, získate láskyplného člena rodiny, ktorý s radosťou splní všetky vaše priania.

No ako to už pri temperamentných loveckých psoch chodí, v prípade nedostatku možností na vybitie bateriek, vás váš Vipet prekvapí rôznymi deštrukčnými sklonmi a váš byt sa rýchlo premení na územie po bombardovaní. Vipeta si do svojej domácnosti preto zaobstarajte len v prípade, ak ste schopní zabezpečiť mu dostatok pozornosti, pohybu a priestoru na hru.

Vipet - základná charakteristika
Využitielovecké plemeno
Srsťkrátkosrsté aj dlhosrsté
Farbaakákoľvek
Dĺžka života12 – 15 rokov
Výška v kohútiku47 – 51 cm
Hmotnosť v dospelosti12 – 13 kg

Klasifikácia podľa FCI

FCI klasifikácia Vipet
Odborný názovWhippet
Krajina pôvoduVeľká Británia
Sekcia FCIKrátkosrstí chrti
Kategória FCIChrti
FCI kód10/3/162
Poznáme 2 varianty Vipeta: krátkosrsté a dlhosrsté. Ako oficiálne plemeno bol ale uznaný len krátkosrstý Vipet.

Charakteristika a povaha Vipeta

Vipet je energický a priateľský pes, ktorý svoju pozornosť v rovnakej miere venuje všetkým členom domácnosti. Jeho základnou charakteristickou rysou je snaha za každých okolností potešiť svojho majiteľa. Výborne sa preto hodí nielen na výcvik, ale aj rôzne psie športy a hry.

Jeho citlivá povaha však neznesie hrubé zaobchádzanie, čo treba zohľadniť aj pri jeho výcviku. Ten musí byť vedený bez kriku a hrubého nátlaku.

Potlačiť vo Vipetovi jeho lovecký inštinkt je takmer nemožné. Púšťať ho na prechádzkach na voľno je preto veľkým rizikom. Ako správnemu lovcovi mu nechýba odvaha, rýchle reakcie a schopnosť taktizovať.

1- njmenej 5- najviac
ľahkosť výchovy2
vhodnosť do bytu5
schopnosť byť celý deň sám doma2
vhodnosť pre začínajúcich chovateľov3
sklon priberať2
zdravie3
inteligencia3
vhodnosť k deťom3
tendencia štekať1
pĺznutie2
stráženie2
hravosť4
vzťah k mačkám4
energickosť3

Pre koho je Vipet vhodný

Vipet sa vďaka svojej láskyplnej povahe rád stane súčasťou rodiny s deťmi. Pre deti je výborným spoločníkom. Často sa k nim správa tak starostlivo, akoby bol ich opatrovateľka.

Keďže ide o energického psa poteší sa rovnako aktívnemu majiteľovi, ktorému nebude robiť problém absolvovať s ním dlhé prechádzky či venovať sa rôznym psím športom.

Vipet nie je stavaný na život v koterci a poteší sa skôr umiestneniu v interiéri v kombinácií s dostatkom priestoru na pohyb vonku.

Typický vzhľad

Vipet je elegantný štíhly pes s dlhou a úzkou hlavou, ktorú dopĺňajú oválne oči a malé uši. Jeho telo stredného vzrastu pokrýva lesklá srsť bez podsady. Vznešený výzor dotvára klenutý krk, hlboký hrudník, svalnaté končatiny a dlhší chvost. Prípustné sú všetky farebné varianty srsti aj ich kombinácie.

U Vipeta sa stretávame s rôznym sfarbením srsti
PozitívaNegatíva
nezvykne štekaťpotrebuje dostatok pohybu, inak sa môže snažiť pútať pozornosťou rôznymi neplechami
dobrý spoločník rád prenasleduje iné zvieratá
veľmi čistotnýak je často sám môže trpieť úzkosťou

Chovanie a starostlivosť o Vipeta

Keďže Vipet má len malú vrstvu podkožného tuku nie je vhodné chovať ho vonku. Naopak je potrebné držať ho v teple a aj počas prechádzok ho chrániť pre zimou. Jeho srsť je nenáročná a vyžaduje si len minimálnu starostlivosť.

Okrem tepla a pohodlia Vipet potrebuje dostatok pohybu a priestoru na vybitie energie.

V ostatných smeroch sa starostlivosť o Vipeta nelíši od starostlivosti o iné plemená.

Najčastejšie zdravotné problémy

Vipety sú považované za jedny z najzdravších psích plemien. Stretnúť sa u nich môžeme s nasledujúcimi ochoreniami:

  • kožné problémy,
  • infekcia uší alebo očí,
  • porucha zrážanlivosti krvi,
  • citlivosť na anestéziu.

Kŕmenie a strava

Vipet by mal byť kŕmený dvomi dávkami suchého krmiva denne, pričom ich veľkosť by mala byť prispôsobená jeho veku, zdraviu a úrovni telesnej aktivity.

História plemena

Malé plemeno Vipet pochádza zo severného Anglicka. Vzniklo ako výsledok kríženia anglických chrtov a niekoľkých druhov teriérov. Cieľom bolo vyšľachtiť malého chrta.

Z Anglicka sa Vipet postupne rozšíril aj do Ameriky, kde bolo toto plemeno uznané za oficiálne psie plemeno o niečo skôr ako v rodnom Anglicku. Kým anglickí psí chovatelia uznali Vipeta v roku 1891, Americký chovateľský klub ho zapísal už o 3 roky skôr, v roku 1888.

Pokiaľ patríte medzi aktívnych ľudí, ktorí hľadajú psieho spoločníka vhodného na chovanie v byte, Vipet bude pre vás tou správnou voľbou. Ak však patríte k ľuďom, ktorí skôr preferujú gaučovú kultúru, porozhliadnite sa radšej po menej energickom psom plemene.