Borderská kólia: Jedno z najinteligentnejších psích plemien

Temperamentná Angličanka, Border kólia, predstavuje mimoriadne lojálne a pracovité psie plemeno. Práve neustála práca je to, čo Borderské kólie napĺňa šťastím a dáva im zmysel života.

Uplatnia sa nielen ako pastierske psy, ako boli využívané odjakživa, ale vďaka vysokej schopnosti učiť sa, sa často využívajú aj ako záchranárske, stopárske alebo terapeutické psy.

Hoci maznanie preferujú až po tvrdej práci budú z nich vynikajúci spoločníci pre aktívne domácnosti. Avšak v prípade, že nebudú mať dostatok priestoru na využitie svojho temperamentu a pracovného nasadenia, rýchlo sa u nich prejaví nervozita a deštrukčné sklony.

Borderské kólie  patria len do aktívnych domácností, ktoré už majú dostatok skúseností s chovom psov.

Border kólia - základná charakteristika
Využitieovčiarsky pes, aktívny spoločník
Srsťkrátka až stredne dlhá
Farbačierno biela, hnedá, blue merle, hnedo biela
Dĺžka života12 - 14 rokov
Výška v kohútiku47 - 55 cm
Hmotnosť v dospelosti13 - 23 kg

Klasifikácia podľa FCI

Border kólia FCI klasifikácia
Odborný názovBorder Collie
Krajina pôvoduSpojené kráľovstvo
Sekcia FCIOvčiarske psy
Kategória FCISalašnícke a pastierske psy
FCI kód1/1/297

Charakteristika a povaha Borderskej kólie

Plemeno Border kólia oplýva mnohými vysoko cenenými vlastnosťami – inteligencia, priateľskosť, energickosť, učenlivosť či vytrvalosť. Hoci ide o temperamentného psa, každá kólia je rozvážna a vyznačuje sa pokojným správaním.

Problémovou sa stáva len vtedy, keď nemá dostatok priestoru na vybitie energie. Kólia s nadbytkom energie je nervózna a ťažko ovládateľná.

No pokiaľ jej poskytnete každý deň dostatok priestoru na inteligentnú a energeticky náročnú zábavu, získate pokojného inteligentného psa, ktorý vás bude nadovšetko milovať.

1 - najmenej, 5 - najviac
ľahkosť výchovy4
vhodnosť do bytu3
schopnosť byť celý deň sám doma3
vhodnosť pre začínajúcich chovateľov2
sklon priberať3
zdravie2
inteligencia5
vhodnosť k deťom4
tendencia štekať3
pĺznutie3
stráženie2
hravosť3
vzťah k mačkám3
energickosť4

Pre koho je Borderská kólia vhodná

Ideálnym pánom pre kóliu je človek, ktorý žije akčným životom a má už nejaké tie skúsenosti s chovom a výchovou psov. Musí z neho plynúť sebaistota a ochota venovať Borderskej kólií pravidelne svoju spoločnosť.

Hoci nejde primárne o psa vyšľachteného ako spoločníka pre rodiny s deťmi, aj z detí a Border kólie môžu vzniknúť výborná partia. Toto plemeno nie je k deťom agresívne a v prípade, že deti rešpektujú jej potreby, rada sa s nimi skamaráti. Základom spoločného života je preto usmernenie detí ako sa majú ku kólií správať a vytvoriť si tak s ňou láskyplné puto.

Vďaka energickej povahe Bordel kólia nepredstavuje psa, ktorý by bol stavaný ma mestský život. Omnoho viac ako životu v byte sa poteší životu v dome s veľkým výbehom.

Typický vzhľad

Borderská kólia je stredne veľký pes štíhlej postavy s malými ušami a visiacim chvostom. Jej telo je husto osrstené, pričom je prípustná akákoľvek farba srsti aj kombinácie.

PozitívaNegatíva
lojalita a pracovitosť začiatočník môže mať problém s jej výchovou
vysoká inteligencia a schopnosť učiť sa potrebuje dostatok pohybu
hodí sa na akýkoľvek odborný výcvik ľahko znervóznie a skĺzne k deštrukčným sklonom

Chovanie a starostlivosť o Borderskú kóliu

Základom starostlivosti o Borderskú kóliu je vytvorenie dostatočného priestoru na aktívne činnosti. Poteší sa dlhým prechádzam, ale najmä rôznym hrám a športom, pri ktorých musí využívať rozum.

Jej hustá srsť vyžaduje pravidelnú starostlivosť v podobe kefovania a kúpania.

Najčastejšie zdravotné problémy

U Borderských kólií sa najčastejšie stretávame s nasledujúcimi zdravotnými problémami:

  • dysplázia bedrových kĺbov,
  • osteochondróza,
  • epilepsia,
  • dedičné problémy s očami.
Každá Borderská kólia ocení rôzne psie športové aktivity

Kŕmenie a strava

Borderskú kóliu je možné kŕmiť suchou aj mokrou stravou, pričom jej množstvo je potrebné prispôsobiť veku, aktivite a zdraviu psa. Šteňatá a staršie psy je vhodné kŕmiť dvoma kŕmnymi dávkami denne, dospelým jedincom postačuje krmivo v jednej kŕmnej dávke.

História plemena

Plemeno Borderská kólie bolo vyšľachtené na hraniciach medzi Veľkou Britániou a Škótskom. Primárnym určením plemena bolo využitie v horských podmienkach pri pastierskych činnostiach miestneho obyvateľstva. Ako oficiálne plemeno bola Bordel kólia uznaná v 70. rokoch 20. storočia.

Šarmantná dáma, Borderská kólia, si svojou inteligenciou a šikovnosťou hravo podmaní masy ľudí. Netreba však dávať len na prvý dojem a pred kúpou tohto psieho plemena treba dobre zvážiť svoje schopnosti vytvoriť jej uspokojujúci domov. V opačnom prípade sa očarenie z Borderskej kólie rýchlo premení na nočnú moru a táto psia dáma prerastie svojmu majiteľovi cez rozum.

Vieme, ktorý pes a plemená sa hodia najviac do bytu kvôli svojej povahe

shutterstock

Hovorí sa, že pes vie byť najlepším priateľom človeka, a pokiaľ ste ho niekedy mali alebo máte, dáte nám za pravdu. Láska a vernosť, ktorou nás vlastný psík dokáže obdariť dokáže byť nekonečnu. V jeho prítomnosti už nikdy nebudeme sami. Pes do bytu však predstavuje aj veľkú zodpovednosť. S jeho príchodom nezískame len štvornohého miláčika, ale aj ďalšieho člena rodiny, ktorý si vyžaduje plnú starostlivosť a pozornosť. Váš osobný či rodinný vzťah so psíkom bude v byte vyžadovať aj priesto e a čas na poctivé venčenie a poriadny výcvik či maznanie.

Ak si nepotrpíte na čistokrvného psíka, alebo nemáte vysnívanú rasu, v slovenských útulkoch nájdete dostatok milých psíkov, ktorí hľadajú domov. Po odbornej konzultácii veľmi rýchlo zistíte, koľko trpezlivosti si bude konkrétny psík, ktorý vás zaujal, vyžadovať. To isté platí aj o čistokrvnom chlpáčovi. Každé plemeno si vyžaduje iný rozsah prístupu, starostlivosti či pohybu. Základom úspešného rozhodnutia pre správneho psíka je úprimnosť k samému sebe a láska na prvý pohľad ku konkrétnemu havkáčovi.

Pes do bytu s ideálnymi vlastnosťami asi neexistuje. Aj keď, predsa len je zopár charakteristík, ktoré na štvornohom priateľovi určite oceníte:

  • priateľské správanie psíka k dospelákom aj k malým deťom,
  • nenáročnosť na výcvik,
  • tolerantné správanie k iným zvieratkám,
  • čistotnosť,
  • samostatnosť,
  • pokojná povaha.

Pri výbere psa do bytu je ale potrebné uvedomiť si, na čo bolo konkrétne plemeno vyšľačhtené, aký je jeho profil a hlavne, či bude vyžadovať veľa priestoru a pohybu, pretože ten bude mať u vás v byte obmedzený.

Čivava

Čivava je najmenší psík a nie je náročný na pohyb. Postačia mu i krátke prechádzky. Vďaka svojej menšej veľkosti je do bytu ideálnym kamarátom. Keď sa rozhodne, vie byť veľmi dynamickým šibalom, ktorý má rád dobrodružstvo a žiadny výklenok v byte pred ním neostane v bezpečí. Zo zvierat si rozumie najlepšie s vlastným plemenom. Teda čivavami. K ostatným psíkom a zvieratám bude veľmi ostražití.

čivava
shutterstock
Čivava

Mopslík

Ak hľadáte spoločenského parťáka, mopslík môže byť vašou ideálnou voľbou. Bude vám oddanou a vernou dvojičkou. Veľmi dobre sa znáša s inými zvieratami či deťmi a nemá vo zvyku agresívne správanie. Treba myslieť na to, že jeho krátky nos bude mať na svedomí jeho časté chrápanie a v lete môže spôsobiť prehriatie, a teda bude vyžadovať osobité zásobovanie vodou.

mopslík
shutterstock
Mopslík

Bišón

Hravé, energické a priateľské plemeno sa veľmi dobre svojmu pánovi prispôsobí. Nevyžaduje si veľké predošle skúsenosti so psíkom. Ale nakoľko ide o plemeno, ktoré je šľachtené pre ľudskú spoločnosť, ide aj o psíka, ktorý si bude vyžadovať vašu zvýšenú pozornosť, aktivitu. a aj starostlivosť o srsť. Ak sa preň rozhodnete, pozor, pripravte si kefu, veľmi rád sa češe.

bišon
shutterstock

Trpasličí pudel

Veľmi priateľské plemeno sa veľkosťou bude hodiť aj do bytu. Podobne ako bišón si potrpí na starostlivosť o srsť, za ktorú, okrem iného, vás odmení milým túlením. S domácimi zvieratami si rozumie dobre a svoje zuby vystrčí len jemne na cudzích ľudí alebo malé deti, ktoré ho prekvapia hlasným krikom alebo ad hoc správaním.

trpaslíči pudel
shutterstock
Trpaslíči pudel

Papillon

Preklad mena plemena tohto havkáča znamená motýľ a svoj pôvod ukrýva v ušiach psíka, ktoré pripomínajú motýlie krídla. Energický papillon obľubuje dlhšie prechádzky, počas ktorých sa dokonale vyšantí. Sú priateľské a dobrodružné povahy, ktoré si dokonca rozumejú aj s menšími deťmi Pred maličkými detičkami ich treba však chrániť podobne, ako ich strážiť v prítomnosti iných zvierat.

Papillon
shutterstock
Papillon

Shetlandská kólia

Menšie plemeno kólie je vhodným kamarátom do rodiny bez alebo s odrastenými deťmi. Veľmi rýchlo zapadne do domácej „svorky“, ktorej bude nadovšetko verná. Je veľmi učenlivá a poslušná. Iné zvieratká jej nerobia problém. K cudzím sa však správa nedôverčivo.

Šeltia
shutterstock

Kokeršpaniel

Psík tohto plemena má v sebe lovecké gény, a preto jeho výcvik pre život v byte bude náročnejší ako u iných. Svojho pána však obdarí vysokou inteligenciou, vernosťou a priateľstvom. Len mu najprv musíte v rámci teritória bytu jasne vysvetliť, „kto je u vás pánom“. Ich vrodené inštinkty a nároky na pohyb bude potrebné uspokojiť dlhými prechádzkami.

kokeršpaniel
shutterstock
Kokeršpaniel

Yorkshearsky teriér

S týmto plemenom váš byt získava energického a nebojácneho ochrancu, ktorý nemá rád cudzích ľudí a v prípade potreby dokáže použiť aj svoje zuby. Jeho správanie si vyžaduje trpezlivého pána, ktorý ho vďaka dobrému tréningu zvládne aj v byte. Práve v tomto priestore sa vďaka svojej veľkosti môže Yorkšírsky teriér stať vašim skvelým priateľom aj do voza aj do koča.

Yorkshearsky teriér
shutterstock
Yorkshearsky teriér

Nevybrali ste si? Pes do bytu, ktorého hľadáte sa objaví čoskoro. Dôležité je, že už viete, že vám chýba, a to aký bude, je len na vás a chémii, ktorá medzi vami zafunguje na prvom stretnutí.