Dotácie na obnovu domu: Takto získate tisíce na modernizáciu svojho bývania

pixabay.com

Podmienky získania dotácie 

O dotáciu sa bude môcť uchádzať každý majiteľ rodinného domu, ktorý bol skolaudovaný pred 01.01. 2013, a spĺňa nasledujúce kritéria: 

 • nehnuteľnosť musí byť vedená ako rodinný dom,
 • dom musí byť používaný prevažne na bývanie; na podnikateľské účely sa nemôže využívať viac ako 10 % podlahovej plochy, na hospodárske účely nie viac ako 20 % jeho kapacity.

Žiadateľ musí byť vlastníkom, respektíve spoluvlastníkom nehnuteľnosti až do vyplatenia dotácie. 

Celú rekonštrukciu nehnuteľnosti musíte stihnúť zrealizovať do 1 mesiacov od podania žiadosti v prípade rekonštrukcie na základe stavebného povolenia, alebo do 8 mesiacov, ak ide o drobnú rekonštrukciu na základe ohlášky. 

O dotáciu bude možné požiadať aj spätne, a to v prípade, ak váš dom prešiel rekonštrukciou pred 1. februárom 2020. Dôležitý je dátum na objednávke, respektíve faktúre. 

Kedy bude spustená výzva o dotácie a ako ju získať

Prvé výzvy by mali byť spustené už na jeseň tohto roku. Systém prideľovania bude fungovať ako aj pri iných dotáciách – rýchlejší vyhráva. Všetky aktuálne dostupné informácie k spusteniu výzvy a podmienky poskytnutia prostriedkov nájdete v nasledujúcom dokumente. 

Do konca tohto roku plánuje rezort uzatvoriť zmluvy na obnovu prvých 400 domov. 

Maximálna výška dotácie

V rámci dotácie vám bude uhradených maximálne 60 % nákladov spojených s rekonštrukciu bez DPH. Zvyšných 40 % musíte uhradiť z vlastných úspor, prípadne z úveru. 

Bežne budú dostupné nasledujúce výšky dotácie: 

 • 14 000 € na obnovu domu, ktorý dosiahne úsporu primárnej energie na úrovni 30 až 60 % oproti stavu pred obnovou,
 • 19 000 € pre obnovu domu, ktorý dosiahne úsporu primárnej energie viac ako 60 % oproti stavu pred obnovou.

Ak patríte medzi nasledujúce vybrané skupiny obyvateľov, môžete žiadať až o 95 % oprávnených nákladov do výšky 15 000 € + DPH:

 • máte v osobnej starostlivosti dieťa do 18 rokov s ťažkým zdravotným postihnutím,
 • ste osobou s ťažkým zdravotným postihnutím,
 • žijete v spoločnej domácnosti s osobou s ťažkým zdravotným postihnutím,
 • ste osamelým rodičom, ktorý má v osobnej starostlivosti dieťa,
 • žijete v spoločnej domácnosti s viacdetnou rodinou, resp. v spoločnej domácnosti tvorenej viacdetnou rodinou s viac ako 4 deťmi.

Je možné použiť dotáciu na akúkoľvek rekonštrukciu domu? 

Tu vás trochu sklameme. Samozrejme, dotácia na rekonštrukciu má svoje presné pravidlá a nie je možné ju využiť na akúkoľvek rekonštrukciu domu. Čerpať financie určené na obnovu domu je možné v prípade, ak vďaka rekonštrukcii dôjde k primárnej úspore energií v nehnuteľnosti o minimálne 30 % a zároveň na nehnuteľnosti vykonáte niektoré z nasledujúcich stavebných prác: 

 • zateplenie obvodového plášťa,
 • zateplenie strešného plášťa,
 • výmena otvorových konštrukcií,
 • zateplenie podlahy nevykurovaného podkrovia (resp. akéhokoľvek nevykurovaného priestoru v RD, pod ktorým je vykurovaný priestor),
 • zateplenie stropu nevykurovaného suterénu (resp. akéhokoľvek nevykurovaného priestoru v RD, nad ktorým je vykurovaný priestor),
 • zateplenie podlahy na teréne (vykurovanej miestnosti v RD, pod ktorou nie je iná miestnosť). 

Využiť môžete aj dotácie na tepelné čerpadlá, či ďalšie úpravy v rámci vykurovania. Plánovaná je aj podpora zelených striech, slnečných kolektorov, fotovoltiky, rekuperácií či plynových kondenzačných kotlov. 

Financie z dotácie môžete využiť aj na náklady spojené s vypracovaním projektovej dokumentácie a energetického certifikátu. Práve energetické zhodnotenie budovy je dôležité k posúdeniu energetickej úspory zrekonštruovanej nehnuteľnosti. 

Dotácie na obnovu domu sú výbornou príležitosťou ako znížiť energetickú náročnosť domu. A to sa v čase zvyšujúcich nákladov nielen na bývanie naozaj oplatí. Ak je teda vykurovanie domu u vás už zastarené či dochádza k únikom tepla napríklad cez nezateplenú strechu, neváhajte, a využite príležitosť na zníženie prevádzkových nákladov. Aj napriek tomu, že do rekonštrukcie je potrebné investovať aj vlastné finančné prostriedky, táto investícia sa vám rýchlo vráti.

Industriálny nábytok vyrozpráva o vašom domove nejeden príbeh

Neutrálne tóny, drevené a kovové povrchy, užitočné predmety, a trochu priemyselný pach. Všetko to v sebe skrýva industriálny nábytok. Zoznámte sa s týmto rastúcim trendom typickým pridaním nedokončeného, surového vzhľadu. Industriálny dizajn si vás určite získa.

image4Nábytok – industriálny štýl

Čo ho najčastejšie definuje? Priemyselný vzhľad. Odkryté tehly, betón, trámy, či potrubia. Všetko to, čo by sa možno malo zakryť je odhalené. Súčasný industriálny štýl sa však spája s moderným estetickým dizajnom a spolu vytvárajú oku lahodiaci kontrast a nevšedný príbeh.

image2Ako zapojiť industriálny design do svojho bývania?

Môžete začať so stropom. Vystavte na obdiv rúrky, trámy a kanály. To, čo iné štýly skrývajú je skutočným podpisom pravého industriálneho štýlu. Týmto priemyselným prvkom pracujete aj na zachovaní histórie.

image1Industriálny štýl bývania vznikal aj tak, že z bývalých priemyselných budov sa stávali byty. A aj takto kreatívne sa v nich ponechali rôzne rúrky a stropy, a vdýchol sa im netradičný nádych.

image3Skvelý kontrast môžete v súčasnosti nadobudnúť pri bielych priestoroch. S odhalenými kovovými rúrkami potrubia v porovnaní s jasom steny a stropu bude váš priestor unikátny.

image5Drevo a kov

Industriálny nábytok je typický nádhernou textúrou zemitého dreva v kombinácii s hladkým a lesklým kovom. Tieto prvky však môžete pokojne rozšíriť o oceľ či chromové akcenty, ktoré môžete aplikovať napríklad na svietidlá v kuchyni.

image6Kov je prítomný nielen prostredníctvom rúrok a kanálov, ale jeho prítomnosťou môžete oživiť aj steny, či dvere.

image7Inšpirácia do kuchyne v tejto kombinácii môže byť vo forme dreveného stola a kovových stoličiek. Tieto prvky vytvoria nielen elegantný, ale aj moderný priestor.

image8Farba

Industriálny design je charakteristický neutrálnymi, teplými farbami. Výborne pracuje so šedou, či bielou. Ich rôzne odtiene pomáhajú vdýchnuť vizuálne teplo do priestoru ťažkých kovových súčastí.

image9Steny

Industriálny štýl ľahko prenesiete aj do stien. Pokryte ich tehlami, či rovno betónom. Týmto pútavým atribútom dosiahnete zaujímavú konverzáciu s priestorom, v ktorom vzniknú. Nebojte sa steny opotrebovať viac než sú a dosiahnuť tak dramatický aj moderný efekt.

betónPodlahy

Priemyselný pocit vo svojom domove môžete vylepšiť aj výberom podlahy. Najlepšou voľbu sú leštené betónové podlahy, ktoré predstavujú vynikajúce praktické, ale aj ekonomické možnosti.

image13Ak však túžite po kontraste, preferujte drevené alebo kamenné podlahy, ktoré prinesú do industriálneho priestoru trochu tepla.

image11Osvetlenie

V súčasnosti existuje celý rad možností osvetlenia industriálneho priestoru. Stojanové lampy a svietidlá s jemným vintage nádychom môžete používať v každej priemyselnej izbe svojho domu. Rovnako sú dobrou voľbou aj stropné svietidlá.

image19Pamätajte si však, že kovové, chromové a drevené materiály sú pre industriálne lampy a svietidlá najvhodnejšie.

image16Ich základnou vlastnosťou je jednoduchosť a praktickosť. Môžete ich použiť v každej miestnosti domu, a zapadajú do akéhokoľvek minimalistického priestoru. O funkčnosť je teda postarané.

image18V súčasnosti sú na trhu aj priamo nazývané industriálne lampy a svietidlá, ktoré nakúpite v slovenských eshopoch, či nábytkárstvach.   

image14Industriálne doplnky

Možno ich máte doma aj vy. Akýkoľvek kúsok nábytku s kombináciou dreva a kovu zapadá do industriálneho štýlu. Tieto materiály sú veľmi obľúbené a vytvárajú nekonečné množstvo industriálnych doplnkov.

image15Môžete ich nájsť v jemnom vintage štýle, ale inšpirovať sa môžete aj skutočne starými až laboratórnymi kúskami.

image17Medzi obľúbené industriálne doplnky patria napríklad stoličky. Tie môžete nájsť vo vintage vzhľade, v ktorom sa preferuje drevený, opotrebovaný vzhľad a starý dizajn.

image12Ak chcete vystúpiť z davu, potom si vyberte do kuchyne skutočný industriálny doplnok v podobe oceľových kompaktných barových stoličiek.

image20Vytvorte si v obývačke bar v kombinácii dreva a kovu. Vytvoríte si tým vzhľad kaviarní zo začiatku  20. storočia.

image22Stropné, najlepšie starožitné retro svietidlá môžu taktiež fungovať v kuchyni ako skvelý industriálny doplnok.

image24Oživiť izbu v industriálnom štýle môžete aj formou nábytku. Najlepšie sú kovové skrine, alebo starý lekárenský nábytok, ktorý nájdete aj na starožitných trhoch.

image21Industriálny nábytok dnes môžete nájsť doslova aj u suseda. Ak nájdete tie správne materiály, vytvoríte si z domu skutočný skvost.

image23Aby ste nezabudli, prinášame vám aj menšie zhrnutie k tomu, čo je pre industriálny nábytok charakteristické:

 • Kombinuje funkciu s formou
 • Spája staré a nové prvky
 • Je inšpirovaný staromódnymi továrňami a fabrikami
 • Oslavuje remeselné spracovanie
 • Hľadá tiež opätovné využitie materiálov, je teda skvelý aj z ekologického hľadiska

Obrázky: Pinterest.com