Ako sa zbaviť hmyzu v domácnosti

Hmyz v domácnosti predstavuje nočnú moru pre každú správnu gazdinku. Škodcovia nielenže ničia nábytok, znehodnocujú potraviny, ale môžu spôsobiť aj nepríjemné alergické reakcie. Preto je nevyhnutné sa týchto nezvaných hostí okamžite zbaviť.

Zbystrite pozornosť

Hmyz sa objaví aj v tom najčistejšom príbytku. Napriek pravidelnému upratovaniu si škodcovia cestičku do vášho domova vždy nájdu. Ak sa ho chcete správne zbaviť, treba najskôr zistiť, o aký druh ide. Totiž nie každý chrobák, mravec či červotoč reaguje rovnako na konkrétny hubiaci prostriedok.

 

pexels.com

Ak chcete použiť správny hubiaci prostriedok, treba vedieť, o aký hmyz ide. Zistíte to najmä podľa vzhľadu a miesta, kde sa zdržiava. Následne viete nájsť spôsob, ako sa ho zbaviť.

Najčastejší hmyz v domácnosti

Hmyz sa v domácnosti môže zdržiavať v rôznych priestoroch. Niektoré druhy nájdete výlučne v kuchyni, na iné narazíte v kúpeľni či na toalete a sú aj také, ktoré sa zdržiavajú všade a nikde, takže sa môžu objaviť kdekoľvek vo vašom príbytku.

Potravinové mole

V kuchyni a v špajze vás môžu nepríjemne prekvapiť potravinové mole. Tie si radi robia domov z niektorých surovín. Keďže sa množia závratnou rýchlosťou, je dosť problém sa ich úplne zbaviť.

Potravinové mole sú malé sivé, prípadne béžové motýliky. Tento druh hmyzu si môžete ľahko so sebou doniesť rovno z obchodu, a preto je dobré potraviny po príchode domov dobre prezrieť. Následne sypké suroviny preosiať a zatvoriť do uzatvárateľných dóz.

Nezabúdajte potraviny pravidelne kontrolovať. Keď narazíte na mole, okamžite suroviny vyhoďte.

Moľa šatová

Kým v kuchyni sa môže usadiť potravinová moľa, skriňu môže osídliť moľa šatová. Malý motýlik s lesklými až striebornými krídlami, ktorý na prvý pohľad vyzerá neškodne, však dokáže zničiť všetko vaše oblečenie.

Moľu šatovú nájdete predovšetkým v tmavých zákutiach skríň. Tento motýlik vyhľadáva najmä veci z prírodného materiálu, ako je vlna, bavlna či kožušina. Objaviť ho môžete aj v kope špinavej bielizne, pretože ho priťahuje pot a zvyšky kože.

Ako sa ho zbaviť? Predovšetkým prevenciou. Do skríň je dobré zavesiť špeciálne nástrahy proti moliam. Tie zoženiete v každej drogérii. Pomôcť môže aj vrecúško s levanduľou, škoricou či rozmarínom. V prípade, že mole na odeve objavíte, ihneď ich odstráňte a oblečenie operte.

Stonožka domáca

Ďalšou obávanou hrozbou je stonožka domáca, ktorá sa zdržiava predovšetkým v kúpeľni a na toalete. Hoci na prvý pohľad vyzerá odpudivo, je vlastne neškodná. Dokonca môže byť aj nápomocná, pretože vás upozorní na vlhkosť v byte.

Stonožka domáca je malý tvor so splošteným telom a množstvom nožičiek, vďaka ktorým sa pohybuje neuveriteľne rýchlo. Žije prevažne vonku, no v zimných mesiacoch sa presúva  aj dovnútra. Vyhľadáva vlhké priestory, najmä pivnice, ale objaviť sa môže i v kúpeľni či na toalete.

Chcete sa jej zbaviť? Ak vás pohľad na stonožku nedesí, skúste ju chytiť do uzatvárateľného pohára a vypustiť do prírody. Možnosťou je pripraviť lepkavé pasce v rohoch a kútoch miestností, na ktoré sa tento hmyz nalepí a tak sa ho zbavíte.

Mravce domáce

Mravce domáce sa k vám dostanú najčastejšie zvonku. Tieto tvory vyhľadávajú teplo napríklad v črepníkoch, kde sa radi udomácňujú, a majú tiež výborný čuch, takže veľmi rýchlo prídu na to, aké dobroty sa u vás doma nachádzajú.

Mravcov pozná hádam každý. Sfarbenie a vzhľad závisia od toho daného druhu.

Zbaviť sa ich dokážete prevenciou. Ideálne je mať v prvom rade utesnené okná, nezabúdať ani na správne skladovanie potravín, najlepšie v uzatvárateľných dózach a nevoňajú im prášok do pečiva, škorica, majoránka, mäta, klinček či pálivá paprika.

Ploštica posteľná

S plošticou posteľňou sa delíte priamo o svoje lôžko. Priniesť si ju môžete z bežnej mestskej hromadnej dopravy, ako aj exotickej dovolenky. Objavuje sa najmä tam, kde je veľká koncentrácia ľudí, takže na ubytovniach, v moteloch, hoteloch, penziónoch či panelákoch.

Ploštica sa živí výhradne ľudskou krvou a to len počas noci. Veľmi rýchlo teda zistíte, že ju máte doma, ak sa ráno zobudíte doštípaní.

Zbaviť sa ploštice posteľnej nie je jednoduché. Treba na to zavolať odborníkov, ktorí postriekajú dotknuté miesta. Veľakrát sa však deratizácia musí robiť opakovane. Netreba zabúdať ani na pravidelné upratovanie a hygienu.

Ako ekologicky zatočiť s hmyzom v domácnosti

1. Ekologicky bez chémie

 • Mätový olej

Hmyz, chrobáky, muchy či komáre neznášajú mätový zápach, takže ak zmiešate osem kvapiek s trochou vody, následne vlejete do rozprašovača a nasprejujete rohy miestností, zbavíte sa ich. Koncentráciu v prípade potreby môžete aj zvýšiť.

 • Ocot

Na ocot reagujú neželaní hostia takmer okamžite. Ak dáte do rozprašovača ocot s vodou v pomere 1:2 a zmes nastriekate do rôznych miest domova, dosiahnete úspech.

 • Sóda bikarbóna

Prírodným zabijakom hmyzu je práve sóda bikarbóna. Rozsypte trochu prášku po dome, najmä v rohoch a škárach a po niekoľkých dňoch len povysávajte. Proces môžete opakovať.

 • Levanduľa, eukalyptus a rozmarín

Tieto tri bylinky patrí medzi bylinky, ktoré veľmi účinne odháňajú nevítaných hostí. Stačí skombinovať pár kvapiek esenciálneho oleja a pridajte vodu, následne zmes nastriekajte do kútov predovšetkým miestností, v ktorých spávate.

 • Čili korenie

Hmyz neznáša zápach zo štipľavého korenia. Ak ho chcete dostať z domu, rozsypte korenie na miesta, kde sa škodcovia najviac zdržiavajú a tak sa ich zbavíte.

pexels.com

2. S pomocou chémie

 • Spreje z drogérie

V každej drogérii nájdete prvú pomoc vo forme sprejov proti hmyzu. Už si len vybrať ten, na akého škodcu ho chcete použiť. Spreje proti hmyzu kúpite za asi 6 €, za prípravky proti mravcom zaplatíte necelých 5 € a lapač molí vás vyjde na približne 4 €.

 • Odborná deratizácia

Ak ozaj nič nezaberá, neostáva vám iné, len sa obrátiť na odborníkov. Riešením bude už iba dezinfekcia. Odborník postrieka tie časti vášho bytu, odkiaľ budete chcieť škodcov dostať raz a navždy.

Berte ale na vedomie, že váš domov bude na chvíľu zamorený agresívnymi látkami, ktoré môžu spôsobiť zdravotné problémy pri priamom kontakte. Preto sa neodporúča byť v čase dezinfekcie v miestnosti.

Domov sa vráťte až o hodinu po dokončení postreku. Dezinfekcia dovtedy zaschne a nie je už viac nebezpečná.

Hmyz patrí medzi najčastejších domácich návštevníkov, ktorí dokážu značne znepríjemňovať život. Netreba však vešať hlavu, pretože existuje niekoľko spôsobov ako sa týchto neželaných hostí zbaviť. Či už ide o prírodné spôsoby alebo odbornú likvidáciu. Nech doma máte akéhokoľvek škodcu, vždy existuje nejaký spôsob, ako ho odstrániť raz a navždy.

Aj pre vás je kopa špinavého riadu nočnou morou?

Poradíme vám vybrať umývačku riadu a zbaviť sa jej raz a navždy.

Umývačka riadu rozdeľuje domácnosti na dva tábory. Jeden si bez nej nevie predstaviť život a ten druhý ju považuje za zbytočnosť.

Skutočnosťou však ostáva, že dokáže v domácnosti ušetriť čas, minimalizovať neporiadok na kuchynskej linke a zbaviť vás neobľúbenej činnosti.

Inovácie domácich spotrebičov posúvajú trendy vopred a rozširujú aj ponuku umývačiek riadu. Vybrať si najlepšiu vyžaduje znalosť základných parametrov ako sú parametre úspory, ovládanie, dizajn, kvalita a záruka modelu.

Ako i pri výberom ostatných domácich spotrebičov by ste si mali položiť základnú otázku či v skutočnosti umývačku riadu potrebujete a prečo. Je zbytočné do nej investovať a potom ju nevyužiť.

Na tieto otázky by ste mali poznať odpovede

 • Ako pravidelne umývate riad?
 • Koľko riadov dokážete nazbierať za jeden deň?
 • Máte v kuchyni dostatok priestoru?
 • Uprednostňujete vstavanú alebo voľne stojacu umývačku?
 • Po akom type pokukovať?

Umývačku môžete dopriať nielen novej kuchyni, ktorú sa chystáte zariaďovať, ale pokojne aj zabehnutej. Pri zariaďovaní novej kuchyne môžete pracovať s možnosťou vstavanej umývačky riadu. V druhom prípade sa musíte prispôsobiť kuchynskej linke, alebo si vyberať z ponuky voľne stojacich umývačiek.

Ktorá úspora sa vyplatí?

Ak chcete dlhodobo ušetriť čo najviac, je potrebné do domácnosti vyberať spotrebiče s čo najnižšou spotrebou. Rovnako ako napríklad práčky aj umývačky majú vyznačenú spotrebu prostredníctvom písmen a najlepšiu hodnotu predstavuje označenie A+.

Dôležitým parametrom, ktorý si treba všímať je účinnosť prania a sušenia. Účinnosť umývania predstavuje hodnotu porovnania umytého riadu pri plnom obsadení umývačky a teplote 60 °C. Býva označená písmenami od G po A, pričom A je najlepšia hodnota.

Dôležitým meradlom úspornosti je i spotreba vody. Štandardne si jeden umývací cyklus vyžaduje od 11 po 18 l. U lacnejších modelov je to viac, ale hranica by nemala prekročiť 25l. Na trhu figurujú väčšie aj menšie umývačky. Umývačky ponúkajú priestor pre 15, 12, 9 alebo 5 štandardných IEC jedálenských súprav. Jedna súprava = plytký, hlboký a dezertný tanier.

Podobne, ako práčka, ktorá však čistí iným spôsobom, aj umývačka riadu môže vydávať hluk. Jeho hlasitosť zistíte pomocou parametre hlučnosti, ktorý sa označuje jednotkou dB. Hodnota, ktorú nájdeme v umývačkách bežne je 50dB. Samozrejme modernejšie a aj cenovo náročnejšie typy sa môžu pohybovať až na hranici hlučnosti 44dB.

Pri výbere umývačky si nezabudnite všímať aj členenie jej vnútra a veľkosť. Potrebujete, aby sa vám zmestili nielen taniere, príbor či poháre, ale aj menšie či väčšie hrnce. Pričom, ťažký riad umiestnite vždy dole a ľahký dole. Vstavané umývačky riadu majú šírku 45 až 60 cm. Pokiaľ máte väčšiu rodinu a riad sa vám kopí rýchlosťou svetla, zvažujte väčšiu umývačku, do ktorej sa zmestí viac riadov.

Dôležitým faktorom pri vašom rozhodovaní by malo byť aj ovládanie umývačky. Jednoduché, zrozumiteľné a praktické je ideálnym prípadom. Ovládanie bezprostredne súvisí s programmi, ktoré môžete pri čistení riadu používať. Štandardne v modeloch nájdete 6 základných (predumytie, umývanie, intenzívny program, auto program, zmiešaný, rýchly program a viac).

Zaujímavé funkcie

Ak žijete v byte, oceníte funkciu Aquastop. Ochráni váš byt pred rizikom vytopenia vás aj vašich susedov. Výhodou je aj možnosť Anti-Bacteria, ktorá vás zbaví baktérii na 99, 9%. Váš riad bude omnoho sviežejší, akoby ste ho umývali len v rukách.

O silno zašpinený riad a zaschnuté zvyšky sa postará funkcia Eco, ktorá využíva enzymatické prostriedky novej generácie. Výhodou pri práci umývačky je i možnosť odložiť umývanie a nastaviť ho na čas, ktorý vám vyhovuje. Takisto si pri výbere nezabudnite pozrieť aj možnosť rýchleho umývania, ktoré sa vám môže hodiť.

Pri úvahách, ako vybrať umývačku si nezabudnite pri každom modeli pozrieť portfólio programov, ktoré vám ako spotrebiteľovi ponúkajú. Nočný program, program pre intenzívne umývanie, polovičné umývanie, umývanie za studena či umývanie skla alebo používanie tabliet.

Bez umývačky riadu v domácnosti dokážete fungovať, ale jej výhody šetrenia času, zbavenia sa nechcených baktérií a vždy čerstvého riadu sú lákavé. Navyše, bez námahy. Špinavý riad vložíte a čistý vyberiete.

Ak ste presvedčení, že bude vašim skvelým pomocníkom v domácnosti, neváhajte a okrem rád ako vybrať umývačku sa začnite obzerať po aktuálnej ponuke. Je dostatočne široká. Model si nájdete určite aj pre seba a váš rozpočet.