Ako sa zbaviť hmyzu v domácnosti

Hmyz v domácnosti predstavuje nočnú moru pre každú správnu gazdinku. Škodcovia nielenže ničia nábytok, znehodnocujú potraviny, ale môžu spôsobiť aj nepríjemné alergické reakcie. Preto je nevyhnutné sa týchto nezvaných hostí okamžite zbaviť.

Zbystrite pozornosť

Hmyz sa objaví aj v tom najčistejšom príbytku. Napriek pravidelnému upratovaniu si škodcovia cestičku do vášho domova vždy nájdu. Ak sa ho chcete správne zbaviť, treba najskôr zistiť, o aký druh ide. Totiž nie každý chrobák, mravec či červotoč reaguje rovnako na konkrétny hubiaci prostriedok.

 

pexels.com

Ak chcete použiť správny hubiaci prostriedok, treba vedieť, o aký hmyz ide. Zistíte to najmä podľa vzhľadu a miesta, kde sa zdržiava. Následne viete nájsť spôsob, ako sa ho zbaviť.

Najčastejší hmyz v domácnosti

Hmyz sa v domácnosti môže zdržiavať v rôznych priestoroch. Niektoré druhy nájdete výlučne v kuchyni, na iné narazíte v kúpeľni či na toalete a sú aj také, ktoré sa zdržiavajú všade a nikde, takže sa môžu objaviť kdekoľvek vo vašom príbytku.

Potravinové mole

V kuchyni a v špajze vás môžu nepríjemne prekvapiť potravinové mole. Tie si radi robia domov z niektorých surovín. Keďže sa množia závratnou rýchlosťou, je dosť problém sa ich úplne zbaviť.

Potravinové mole sú malé sivé, prípadne béžové motýliky. Tento druh hmyzu si môžete ľahko so sebou doniesť rovno z obchodu, a preto je dobré potraviny po príchode domov dobre prezrieť. Následne sypké suroviny preosiať a zatvoriť do uzatvárateľných dóz.

Nezabúdajte potraviny pravidelne kontrolovať. Keď narazíte na mole, okamžite suroviny vyhoďte.

Moľa šatová

Kým v kuchyni sa môže usadiť potravinová moľa, skriňu môže osídliť moľa šatová. Malý motýlik s lesklými až striebornými krídlami, ktorý na prvý pohľad vyzerá neškodne, však dokáže zničiť všetko vaše oblečenie.

Moľu šatovú nájdete predovšetkým v tmavých zákutiach skríň. Tento motýlik vyhľadáva najmä veci z prírodného materiálu, ako je vlna, bavlna či kožušina. Objaviť ho môžete aj v kope špinavej bielizne, pretože ho priťahuje pot a zvyšky kože.

Ako sa ho zbaviť? Predovšetkým prevenciou. Do skríň je dobré zavesiť špeciálne nástrahy proti moliam. Tie zoženiete v každej drogérii. Pomôcť môže aj vrecúško s levanduľou, škoricou či rozmarínom. V prípade, že mole na odeve objavíte, ihneď ich odstráňte a oblečenie operte.

Stonožka domáca

Ďalšou obávanou hrozbou je stonožka domáca, ktorá sa zdržiava predovšetkým v kúpeľni a na toalete. Hoci na prvý pohľad vyzerá odpudivo, je vlastne neškodná. Dokonca môže byť aj nápomocná, pretože vás upozorní na vlhkosť v byte.

Stonožka domáca je malý tvor so splošteným telom a množstvom nožičiek, vďaka ktorým sa pohybuje neuveriteľne rýchlo. Žije prevažne vonku, no v zimných mesiacoch sa presúva  aj dovnútra. Vyhľadáva vlhké priestory, najmä pivnice, ale objaviť sa môže i v kúpeľni či na toalete.

Chcete sa jej zbaviť? Ak vás pohľad na stonožku nedesí, skúste ju chytiť do uzatvárateľného pohára a vypustiť do prírody. Možnosťou je pripraviť lepkavé pasce v rohoch a kútoch miestností, na ktoré sa tento hmyz nalepí a tak sa ho zbavíte.

Mravce domáce

Mravce domáce sa k vám dostanú najčastejšie zvonku. Tieto tvory vyhľadávajú teplo napríklad v črepníkoch, kde sa radi udomácňujú, a majú tiež výborný čuch, takže veľmi rýchlo prídu na to, aké dobroty sa u vás doma nachádzajú.

Mravcov pozná hádam každý. Sfarbenie a vzhľad závisia od toho daného druhu.

Zbaviť sa ich dokážete prevenciou. Ideálne je mať v prvom rade utesnené okná, nezabúdať ani na správne skladovanie potravín, najlepšie v uzatvárateľných dózach a nevoňajú im prášok do pečiva, škorica, majoránka, mäta, klinček či pálivá paprika.

Ploštica posteľná

S plošticou posteľňou sa delíte priamo o svoje lôžko. Priniesť si ju môžete z bežnej mestskej hromadnej dopravy, ako aj exotickej dovolenky. Objavuje sa najmä tam, kde je veľká koncentrácia ľudí, takže na ubytovniach, v moteloch, hoteloch, penziónoch či panelákoch.

Ploštica sa živí výhradne ľudskou krvou a to len počas noci. Veľmi rýchlo teda zistíte, že ju máte doma, ak sa ráno zobudíte doštípaní.

Zbaviť sa ploštice posteľnej nie je jednoduché. Treba na to zavolať odborníkov, ktorí postriekajú dotknuté miesta. Veľakrát sa však deratizácia musí robiť opakovane. Netreba zabúdať ani na pravidelné upratovanie a hygienu.

Ako ekologicky zatočiť s hmyzom v domácnosti

1. Ekologicky bez chémie

  • Mätový olej

Hmyz, chrobáky, muchy či komáre neznášajú mätový zápach, takže ak zmiešate osem kvapiek s trochou vody, následne vlejete do rozprašovača a nasprejujete rohy miestností, zbavíte sa ich. Koncentráciu v prípade potreby môžete aj zvýšiť.

  • Ocot

Na ocot reagujú neželaní hostia takmer okamžite. Ak dáte do rozprašovača ocot s vodou v pomere 1:2 a zmes nastriekate do rôznych miest domova, dosiahnete úspech.

  • Sóda bikarbóna

Prírodným zabijakom hmyzu je práve sóda bikarbóna. Rozsypte trochu prášku po dome, najmä v rohoch a škárach a po niekoľkých dňoch len povysávajte. Proces môžete opakovať.

  • Levanduľa, eukalyptus a rozmarín

Tieto tri bylinky patrí medzi bylinky, ktoré veľmi účinne odháňajú nevítaných hostí. Stačí skombinovať pár kvapiek esenciálneho oleja a pridajte vodu, následne zmes nastriekajte do kútov predovšetkým miestností, v ktorých spávate.

  • Čili korenie

Hmyz neznáša zápach zo štipľavého korenia. Ak ho chcete dostať z domu, rozsypte korenie na miesta, kde sa škodcovia najviac zdržiavajú a tak sa ich zbavíte.

pexels.com

2. S pomocou chémie

  • Spreje z drogérie

V každej drogérii nájdete prvú pomoc vo forme sprejov proti hmyzu. Už si len vybrať ten, na akého škodcu ho chcete použiť. Spreje proti hmyzu kúpite za asi 6 €, za prípravky proti mravcom zaplatíte necelých 5 € a lapač molí vás vyjde na približne 4 €.

  • Odborná deratizácia

Ak ozaj nič nezaberá, neostáva vám iné, len sa obrátiť na odborníkov. Riešením bude už iba dezinfekcia. Odborník postrieka tie časti vášho bytu, odkiaľ budete chcieť škodcov dostať raz a navždy.

Berte ale na vedomie, že váš domov bude na chvíľu zamorený agresívnymi látkami, ktoré môžu spôsobiť zdravotné problémy pri priamom kontakte. Preto sa neodporúča byť v čase dezinfekcie v miestnosti.

Domov sa vráťte až o hodinu po dokončení postreku. Dezinfekcia dovtedy zaschne a nie je už viac nebezpečná.

Hmyz patrí medzi najčastejších domácich návštevníkov, ktorí dokážu značne znepríjemňovať život. Netreba však vešať hlavu, pretože existuje niekoľko spôsobov ako sa týchto neželaných hostí zbaviť. Či už ide o prírodné spôsoby alebo odbornú likvidáciu. Nech doma máte akéhokoľvek škodcu, vždy existuje nejaký spôsob, ako ho odstrániť raz a navždy.

5 tipov, ako sa raz a navždy zbaviť holubov (a čo na holuby nefunguje)

shutterstock

Sú v každom meste a sú ich celé kŕdle. Hlavnou vlastnosťou holubov mestských je drzosť. Bez pardónu premenia váš balkón na svoju toaletu. A to je len jedna z vecí, ktoré sa s týmito mestskými vtákmi spájajú. V článku vám poradíme, ako sa zbaviť holubov na balkóne i na parapete.

Holuby sa udomácnili medzi ľuďmi a ani nevieme ako, stali sa súčasťou takmer každej prechádzky v meste. Spolunažívanie s ľuďmi, ich naučilo nebyť plachými. Je veľmi ťažké odplašiť ich nejakým strašiakom. Len si vezmite typický príklad prechádzky v centre mesta. Trojročný chlapec vyplaší holubov. Holuby vzlietnu a vrátia sa na svoje miesto. Ako ranná rozcvička. Zabudnite teda na to, že ich odplašíte niečim statickým.

Vyzerá to tragicky, však? Nezúfajte. Máme tu pre vás pár nápadov, ktoré fungujú.

5 účinných tipov ako sa zbaviť holubov

 1. Sieť 

Sieť je účinný spôsob ako sa zbaviť holubov na parapete či na balkóne. Nedovoľte, aby holuby mali vôbec prístup k vášmu balkónu. Upevnite sieť a zamedzte holubom zosadnúť na roh balkóna či parapetnú dosku pod oknom. Balkón so sieťkou nie je možno ideálny estetický doplnok, ale svoj účel rozhodne splní. Na trhu nájdete napríklad cenovo dostupné pletivo, ktoré vydrží roky. Ak sa nechcete cítiť ako vo väzení, môžete na trhu nájsť aj sieťky, ktoré sa dajú zhrnúť ako rolety. Pri voľbe tejto možnosti treba brať do úvahy fakt, že vyberať zaseknutého holuba v očku kovovej siete nie je veľmi príjemný zážitok.

2. Spravte z vašej terasy či balkón nezaujímavé miesto pre holuby

Toto je tak trochu krajné riešenie, kedy bude trpieť vaša susedská reputácia. Pekné rozkvitnuté kvety, kyprá pôda v kvetináčoch alebo zabudnutá miska s pukancami môžu holubov prilákať. Vyskúšajte sa zbaviť „lákavých“ vecí na terase a odpozorujte, čo na to holuby.

3. Bodce

Na roh strechy, zábradlie terasy či balkóna je možné osadiť ostne, bodce, či pichliače. Prakticky ide o asi 10 cm dlhé kovové ostne, ktoré sú osadené asi na pol metrovej plechovej základni. Nastrčením ostrých bodcov nedovolíte holubovi zosadnúť a určite sa ich zbavíte. Nie je to vôbec finančne náročné, no pri voľbe tohto riešenia musíte brať do úvahy fakt, že váš dom nebude vyzerať veľmi útulne.

 

pexels.com
Zbavte sa nepríjemných okrídlených návštevníkov pomocou jednoduchých tipov.

4. Deratizácia holubov

Najkrutejšie a konečné riešenie ako sa zbaviť holubov. Túto špinavú prácu vie vykonať deratizačná služba v rámci svojich právnych možností a smerníc.

5. Tmel

Možné pristávacie plochy vášho obydlia pokryte vrstvou tmelu. Vtáky nerady stoja alebo spia vo vlhkej hmote. Výrobcovia garantujú dva roky účinnosti tejto látky v závislosti od vplyvu počasia a prašnosti prostredia, do ktorého bola aplikovaná. Ak zhrnieme túto možnosť, tak vtáky ešte chvíľu u vás pobudnú, no napokon im nikdy neusýchajúci tmel začne byť nepríjemný.

pexels.com
Holuby sa udomácnili medzi ľuďmi

Čo na holubov nefunguje

V každej vojne sa skúšajú rôzne metódy a až čas skutočne odhalí, ktoré z nich boli naozaj úspešné na ceste za vytúženým víťazstvom. Ak vyskúšate tieto dva tipy, tak sa holubov pravdepodobne nezbavíte.

1. Strašiaky

Neúčinná, ale stále možnosť. Zo začiatku funguje. Vtáci budú s nedôverou a z bezpečnej vzdialenosti sledovať ako vypchatý jastrab sídli na vašom balkóne. Lenže holuby si napokon zvyknú a na vašu lesť prídu. Z dlhodobejšieho hľadiska ste prehrali.

2. Lesklé visiace predmety

Podmienkou pre účinnosť tejto metódy je kontakt predmetu so slnečnými lúčmi. Svetlo sa odráža od napríklad starého poškriabaného CD. Postupom času však holuby opäť prídu na to, že tento predmet kolísajúci sa vo vetre nie je nijak nebezpečný, a tak je to z dlhodobého hľadiska zbytočné riešenie.