Ako sa zbaviť hmyzu v domácnosti

Hmyz v domácnosti predstavuje nočnú moru pre každú správnu gazdinku. Škodcovia nielenže ničia nábytok, znehodnocujú potraviny, ale môžu spôsobiť aj nepríjemné alergické reakcie. Preto je nevyhnutné sa týchto nezvaných hostí okamžite zbaviť.

Zbystrite pozornosť

Hmyz sa objaví aj v tom najčistejšom príbytku. Napriek pravidelnému upratovaniu si škodcovia cestičku do vášho domova vždy nájdu. Ak sa ho chcete správne zbaviť, treba najskôr zistiť, o aký druh ide. Totiž nie každý chrobák, mravec či červotoč reaguje rovnako na konkrétny hubiaci prostriedok.

 

pexels.com

Ak chcete použiť správny hubiaci prostriedok, treba vedieť, o aký hmyz ide. Zistíte to najmä podľa vzhľadu a miesta, kde sa zdržiava. Následne viete nájsť spôsob, ako sa ho zbaviť.

Najčastejší hmyz v domácnosti

Hmyz sa v domácnosti môže zdržiavať v rôznych priestoroch. Niektoré druhy nájdete výlučne v kuchyni, na iné narazíte v kúpeľni či na toalete a sú aj také, ktoré sa zdržiavajú všade a nikde, takže sa môžu objaviť kdekoľvek vo vašom príbytku.

Potravinové mole

V kuchyni a v špajze vás môžu nepríjemne prekvapiť potravinové mole. Tie si radi robia domov z niektorých surovín. Keďže sa množia závratnou rýchlosťou, je dosť problém sa ich úplne zbaviť.

Potravinové mole sú malé sivé, prípadne béžové motýliky. Tento druh hmyzu si môžete ľahko so sebou doniesť rovno z obchodu, a preto je dobré potraviny po príchode domov dobre prezrieť. Následne sypké suroviny preosiať a zatvoriť do uzatvárateľných dóz.

Nezabúdajte potraviny pravidelne kontrolovať. Keď narazíte na mole, okamžite suroviny vyhoďte.

Moľa šatová

Kým v kuchyni sa môže usadiť potravinová moľa, skriňu môže osídliť moľa šatová. Malý motýlik s lesklými až striebornými krídlami, ktorý na prvý pohľad vyzerá neškodne, však dokáže zničiť všetko vaše oblečenie.

Moľu šatovú nájdete predovšetkým v tmavých zákutiach skríň. Tento motýlik vyhľadáva najmä veci z prírodného materiálu, ako je vlna, bavlna či kožušina. Objaviť ho môžete aj v kope špinavej bielizne, pretože ho priťahuje pot a zvyšky kože.

Ako sa ho zbaviť? Predovšetkým prevenciou. Do skríň je dobré zavesiť špeciálne nástrahy proti moliam. Tie zoženiete v každej drogérii. Pomôcť môže aj vrecúško s levanduľou, škoricou či rozmarínom. V prípade, že mole na odeve objavíte, ihneď ich odstráňte a oblečenie operte.

Stonožka domáca

Ďalšou obávanou hrozbou je stonožka domáca, ktorá sa zdržiava predovšetkým v kúpeľni a na toalete. Hoci na prvý pohľad vyzerá odpudivo, je vlastne neškodná. Dokonca môže byť aj nápomocná, pretože vás upozorní na vlhkosť v byte.

Stonožka domáca je malý tvor so splošteným telom a množstvom nožičiek, vďaka ktorým sa pohybuje neuveriteľne rýchlo. Žije prevažne vonku, no v zimných mesiacoch sa presúva  aj dovnútra. Vyhľadáva vlhké priestory, najmä pivnice, ale objaviť sa môže i v kúpeľni či na toalete.

Chcete sa jej zbaviť? Ak vás pohľad na stonožku nedesí, skúste ju chytiť do uzatvárateľného pohára a vypustiť do prírody. Možnosťou je pripraviť lepkavé pasce v rohoch a kútoch miestností, na ktoré sa tento hmyz nalepí a tak sa ho zbavíte.

Mravce domáce

Mravce domáce sa k vám dostanú najčastejšie zvonku. Tieto tvory vyhľadávajú teplo napríklad v črepníkoch, kde sa radi udomácňujú, a majú tiež výborný čuch, takže veľmi rýchlo prídu na to, aké dobroty sa u vás doma nachádzajú.

Mravcov pozná hádam každý. Sfarbenie a vzhľad závisia od toho daného druhu.

Zbaviť sa ich dokážete prevenciou. Ideálne je mať v prvom rade utesnené okná, nezabúdať ani na správne skladovanie potravín, najlepšie v uzatvárateľných dózach a nevoňajú im prášok do pečiva, škorica, majoránka, mäta, klinček či pálivá paprika.

Ploštica posteľná

S plošticou posteľňou sa delíte priamo o svoje lôžko. Priniesť si ju môžete z bežnej mestskej hromadnej dopravy, ako aj exotickej dovolenky. Objavuje sa najmä tam, kde je veľká koncentrácia ľudí, takže na ubytovniach, v moteloch, hoteloch, penziónoch či panelákoch.

Ploštica sa živí výhradne ľudskou krvou a to len počas noci. Veľmi rýchlo teda zistíte, že ju máte doma, ak sa ráno zobudíte doštípaní.

Zbaviť sa ploštice posteľnej nie je jednoduché. Treba na to zavolať odborníkov, ktorí postriekajú dotknuté miesta. Veľakrát sa však deratizácia musí robiť opakovane. Netreba zabúdať ani na pravidelné upratovanie a hygienu.

Ako ekologicky zatočiť s hmyzom v domácnosti

1. Ekologicky bez chémie

  • Mätový olej

Hmyz, chrobáky, muchy či komáre neznášajú mätový zápach, takže ak zmiešate osem kvapiek s trochou vody, následne vlejete do rozprašovača a nasprejujete rohy miestností, zbavíte sa ich. Koncentráciu v prípade potreby môžete aj zvýšiť.

  • Ocot

Na ocot reagujú neželaní hostia takmer okamžite. Ak dáte do rozprašovača ocot s vodou v pomere 1:2 a zmes nastriekate do rôznych miest domova, dosiahnete úspech.

  • Sóda bikarbóna

Prírodným zabijakom hmyzu je práve sóda bikarbóna. Rozsypte trochu prášku po dome, najmä v rohoch a škárach a po niekoľkých dňoch len povysávajte. Proces môžete opakovať.

  • Levanduľa, eukalyptus a rozmarín

Tieto tri bylinky patrí medzi bylinky, ktoré veľmi účinne odháňajú nevítaných hostí. Stačí skombinovať pár kvapiek esenciálneho oleja a pridajte vodu, následne zmes nastriekajte do kútov predovšetkým miestností, v ktorých spávate.

  • Čili korenie

Hmyz neznáša zápach zo štipľavého korenia. Ak ho chcete dostať z domu, rozsypte korenie na miesta, kde sa škodcovia najviac zdržiavajú a tak sa ich zbavíte.

pexels.com

2. S pomocou chémie

  • Spreje z drogérie

V každej drogérii nájdete prvú pomoc vo forme sprejov proti hmyzu. Už si len vybrať ten, na akého škodcu ho chcete použiť. Spreje proti hmyzu kúpite za asi 6 €, za prípravky proti mravcom zaplatíte necelých 5 € a lapač molí vás vyjde na približne 4 €.

  • Odborná deratizácia

Ak ozaj nič nezaberá, neostáva vám iné, len sa obrátiť na odborníkov. Riešením bude už iba dezinfekcia. Odborník postrieka tie časti vášho bytu, odkiaľ budete chcieť škodcov dostať raz a navždy.

Berte ale na vedomie, že váš domov bude na chvíľu zamorený agresívnymi látkami, ktoré môžu spôsobiť zdravotné problémy pri priamom kontakte. Preto sa neodporúča byť v čase dezinfekcie v miestnosti.

Domov sa vráťte až o hodinu po dokončení postreku. Dezinfekcia dovtedy zaschne a nie je už viac nebezpečná.

Hmyz patrí medzi najčastejších domácich návštevníkov, ktorí dokážu značne znepríjemňovať život. Netreba však vešať hlavu, pretože existuje niekoľko spôsobov ako sa týchto neželaných hostí zbaviť. Či už ide o prírodné spôsoby alebo odbornú likvidáciu. Nech doma máte akéhokoľvek škodcu, vždy existuje nejaký spôsob, ako ho odstrániť raz a navždy.

Ako sa zbaviť sršňov rýchlo a jednoducho

pixabay

Ak chcete bojovať proti nepriateľovi, musíte ho najprv spoznať. Sršňov sa zbavíte niekoľkými spôsobmi. Dôležité predsa je, aby neohrozovali vašich blízkych.

Sršeň obyčajný – nepríjemný sused

Sršne majú pruhované bruško, dva páry krídel, tri páry nôh a tykadlá. Svoje hniezda si stavajú v dutinách stromov, v podkroviach starých domov so sedlovou strechou alebo pod strieškami záhradných domčekov. Na jeseň preto sršňov ubúda a prežívajú len oplodnené kráľovné, ktoré sa na jar zobúdzajú a proces začína odznova.

Prečo sú škodlivé aj užitočné

Sršne sú dravce a do ich jedálnička patria rôzne druhy hmyzu. Boja sa ich napríklad húsenice, ktoré nám ničia rôzne rastliny. Či máte na blízku sršňov zistíte aj podľa toho, že hmyzu je v okolí naozaj menej. Jedno hniezdo dokáže uloviť až kilogram hmyzu denne. Okrem toho sa radia medzi opeľovačov.

V dospelosti sa tiež živia šťavou z ovocia, ktoré nabodávajú alebo vyhryzú. Takto znehodnotené ovocie začína hniť priamo na strome alebo kríku. Sršňov nemajú radi ani včely, ktoré okrádajú o zásoby medu.

Sršne a osy: Čo majú spoločné

Osy aj sršne majú podobné čierno-žlté pruhované telo. Odlišujú sa ale veľkosťou (osa dorastá do dĺžky 10 až 19 mm) a najmä intenzitou bzučania. Sršeň znie skutočne odstrašujúco. Sršne a osy nemajú rady prudké otrasy v blízkosti svojho obydlia alebo ak im niekto zablokuje ich letovú dráhu. V oboch prípadoch považujú takéto konanie za ohrozujúce a reagujú agresívne.

flickr

Ako sa zbaviť sršňov a ôs

Prevencia

Nelákajte ich na sladké. Sršne aj osy milujú nektár, ovocie aj ovocné šťavy. Stretnúť sa totiž môžete s odporúčaním, aby ste vytvorili miesto, kde zhromaždíte cukor, pivo, ovocie. Takto ich ale vlastne len kŕmite a pomáhate im sa rozmnožovať.

Nenechávajte na stoloch vyliatu ovocnú šťavu po ovocí, nezahadzujte kúsky surového mäsa pre „susedovho psa“ a najmä nezhromažďujte odpad v otvorených kontajneroch. Ovocie aj iné jedlo uzavrite do čistých nádob, aby vôňa neprilákala neželaných hostí.

Skúste použiť lapače na hmyz

Domáce lapače si môžete vyrobiť z plastovej fľaše, ktorú naplníte tekutou zmesou, ktorá sršne a osy priláka. Postup je veľmi jednoduchý. Vrch fľaše odrežete a hrdlo vložíte do vnútra odrezanej spodnej časti. Takto vytvoríte akýsi tunel, ktorý vedie k tekutej návnade, ktorú vylejete na spodok fľaše. Návnadu vytvoríte celkom jednoducho. Jej základom by mal byť cukor, resp. sladké šťavy. Kombinovať môžete napríklad pivo, cukor a med alebo jablčný ocot a surové mäso.

Veľmi účinná a pritom jednoduchá je maketa osieho hniezda. Jednoducho ju zavesíte do priestoru a vyplníte, aby pôsobila realisticky. Sršne a osy sú teritoriálne, takže ak zbadajú, že miesto je obsadené, nájdu si iné.

Ak naopak chcete hmyz odplašiť, siahnite po kombinácií citrónovej kôry, klinčeka a čili. Medzi umelé odpudzovače patria aj sviečky s citrónovou vôňou. Sú ale dosť prenikavé, a tak odpudzujú aj niektorých ľudí.

unsplash

Likvidácia hniezda

Najrýchlejším spôsobom ako sa zbaviť sršňov je likvidácia celého hniezda naraz. Predtým, ako sa do takejto akcie pustíte, zvážte všetky pre a proti. V prvom rade zistite, či je situácia naozaj vážna. Ak sršne neohrozujú ľudí alebo je hniezdo na mieste, kde sa ľudia nezdržiavajú, odložte jeho likvidáciu na jeseň. Vtedy riskujete najmenej.

Ak sa rozhodnete hniezdo zničiť, zabezpečte si ochranný odev. Zároveň majte záložný plán, ak by vám likvidácia hniezda nevyšla. Myslite na to, že sršne vás dobehnú a poštípu, ak sa nebudete mať možnosť schovať za dvere. Nezabudnite sa tiež vyzbrojiť špeciálnym sprejom proti sršom. Ten ich usmrtí za pár sekúnd.

Likvidácia a premiestňovanie visiaceho hniezda

Pripravte si dostatočne veľké vrece alebo nádobu, do ktorej hniezdo po zrezaní okamžite nepriepustne uzavriete. Ak sršne nechcete vyhubiť, ale len premiestniť, urobte tak na jar. Vtedy sú hniezda malé a málo nebezpečné.

Ako sa zbaviť sršňov, ak je hniezdo v zemi

Obzvlášť nepríjemné môže byť hniezdo sršňov v zemi. Šliapnutie na sršňa bosou nohou je nebezpečné a bolo by veľmi bolestivé. Zlikvidovať ho môžete tak, že do neho nalejete veľké množstvo vriacej vody, prípadne hniezdo vypálite pomocou zápalnej šnúry. Vždy ale rátajte s tým, že váš plán nemusí vyjsť a rátajte s únikovou trasou.

Ako odstrániť hniezdo sršňov v dome

Pokiaľ vás sršne priamo neohrozujú, patria rovnaké zásady ako pri hniezdach na iných miestach. Ak nie je potrebné sršne okamžite zahubiť, počkajte do jesene. Sršne žijú len počas leta a zimuje len kráľovná, ktorá vylieta znovu na jar, aby založila novú kolóniu.

Neriskujte, obráťte sa na odborníkov

Aj keď jed sršňov je niekoľkonásobne menej toxický ako osí, jeho uštipnutie bolí omnoho viac. V prípade, že máte na uštipnutie alergiu, neriskujte pri odstraňovaní hniezda a radšej sa poraďte s odborníkmi. Hniezdo dokážu odstrániť hasiči alebo deratizačná firma. Prípadne sa môžete poradiť so včelárom. Tí sršňov nemajú radi, pretože im ohrozujú včelstvá a určite vám budú vedieť poradiť, ako sa sršňov či ôs zbaviť najlepšie.

Napriek zlej povesti sú sršne pomerne pokojné. K bodnutiu dochádza len výnimočne a len po vyprovokovaní. Likvidácia sršňov je náročná, vyžaduje si čas a zároveň skúsenosti. Vždy preto zvážte, či hniezdo niekoho naozaj niekoho ohrozuje a pred jeho zneškodnením sa poraďte s odborníkom.

Praktická skúsenosť:

Juraj (62): Sršne sa nám nasťahovali do čela strechy záhradného domčeka. Hrajú sa mi tam vnúčatá, a preto som nechcel riskovať. Môj synovec je včelár a vie, čo na sršňov platí. Hniezdo bolo poprilepované z viacerých strán ku krovu, takže nešlo jednoducho odrezať. Sršne sme museli vyhubiť. Ja som mal hasičák na sršne na zemi a on jeden v podkroví. Sršne postriekal a potom hniezdo prikryl veľkou nádobou. Keď prestalo vibrovať, zapálil ho. Teplo a dym ich omráčili a hasičák ich vyhubil takmer okamžite. Sám by som si na to v mojom veku netrúfol.