Ako odstrániť potravinové mole v byte? Vyskúšajte najskôr tieto prírodné prostriedky

mole v byte
shutterstock

Našli ste v byte mole?

Stať sa to môže každému, pretože mole si domov nevedome môžete doniesť aj vy sami spolu s nakúpenými potravinami z obchodu. Mole doma môžete nájsť prakticky všade – v každej potravine či v skrini. Častejšie sa však v domácnosti vyskytujú práve potravinové mole. Prečítajte si, ako sa zbaviť týchto neželaných návštevníkov.

Ktoré miesta potravinové mole v byte obľubujú?

Skontrolujte si police v komorách a skriniach s potravinami. Potravinové mole nepohrdnú žiadnou potravinou. Mole sa ľahko dostanú do potravín, ktoré sú otvorené a neodmietnu nič od múky, strukovín, cestovín, ovsených vločiek, ryže, čokolády, až po mak či iné potraviny. Ak máte potraviny s otvoreným obalom, či malé rozsypané zvyšky, mole ich nájdu. Mole priťahuje vlhkosť, milujú, ak je dom zatvorený a nevetraný (napr. čas dovolenky).

Ak na policiach a v skriniach, v komore či na kuchynskej linke nájdete lepkavé pavučiny a tieto pavučiny objavíte aj v potravinách, môžete si byť istí, že čoskoro nájdete aj larvy, ktoré pri varení vyplávajú hneď na povrch. Mola potravinová má podlhovasté krídla so škvrnkami a je dvakrát tak veľká ako moľa šatníková. Rozhodne ju však doma neprehliadnete.

Mole zvyknú klásť vajíčka na odľahlejších miestach, pozrite teda miesta za skrinkami, prípadne za radiátormi. Nezabúdajte tieto miesta dôkladne a pravidelne čistiť. Mole sa rozmnožujú intenzívne a samé si nájdu potraviny, do ktorých nakladú vajíčka a znehodnotia ich. Väčšinou vajíčka nakladú do potravín, ktoré nie sú správne skladované.

Ako na mole v byte

Nanešťastie nie je také jednoduché zbaviť sa ich. Napriek tomu, že je potravinová moľa na prvý pohľad krehkým malým motýlikom, v skutočnosti je odolná, rýchlo sa rozmnožuje a v prípade ohrozenia sa dokáže účinne ukryť a zamaskovať. To platí aj o moliach šatníkových.

Ak sa ich chcete zbaviť, v drogériách nájdete rôzne odpudzovače a lapače. Dá sa to však aj pomocou prírodných tipov a trikov.

Cédrové drevo

Mole (ako aj iný nepríjemný hmyz) majú alergiu na vôňu cédrového dreva. Postačí teda kúsok cédrového dreva alebo vonný olej z neho a mole v byte neuvidíte.

cedrové drevo
pexels.com

Jablčný ocot

Naopak, vôňu octu mole milujú. Ak máte doma mole, na police do skriniek položte misku s jablčným octom, ktorý mole priláka a ony sa v ňom utopia.

Tip

Ak vám ostane suché víno, využite ho. Účinkuje ako ocot a ak ho nalejete do misky a dáte na police, jeho vôňa priláka mole a utopia sa v ňom.

Citrusová kôra

Kôru z citrusov viete využiť v boji proti týmto škodcom. Kôru z mandarínok, pomarančov, citrónov a limetiek dajte vysušiť a potom poukladajte na molami napadnuté miesta.

Koreniny a bylinky

Niektoré koreniny dokážu spôsobiť, že mole v byte už neuvidíte. Pomôže vám škorica, klinček, celé korenie a osožný je aj bobkový list, ktoré treba vložiť priamo do dóz s potravinami a okrem toho rozmiestniť aj po policiach.

Okrem toho mole neznesú prenikavé vône byliniek – vyskúšajte levanduľu a tymián.

Tabak

Aróma tabaku je pre mole tiež neprijateľná a ak zavesíte niekde v skrinke s potravinami či v skrini s oblečením napadnutej molami vrecko tabaku, mole sa viac neobjavia.

Aká je prevencia?

Prevenciou je, že pri niektorých potravinách sa pozriete dobre pod obal. Platí to pri všetkých druhoch strukovín a ryže, pri ovsených vločkách skúste kupovať potraviny v priesvitných vrecúškach. Pri múke je to ale problém a vy môžete dúfať, že si spolu s múkou do bytu ako suvenír nedonesiete aj neželaných lietajúcich návštevníkov.

  • Keď si domov donesiete potraviny, neskladujte ich v pôvodnom obale, ale presypte do uzatvárateľných sklenených dóz.
  • Udržiavajte čistotu, veľa vetrajte a hlavne nenechávajte otvorené potraviny.
  • Potraviny po záruke vyhadzujte a ak už v nejakej potravine nájdete mole, okamžite ju vyhoďte a skontrolujte aj ostatné potraviny.

Ako sa zbaviť vlhkosti v byte alebo v dome? Máme niekoľko tipov a rád

vlhkosť
pexels.com

Ak je neprimeraná vlhkosť v byte aj vaším neželaným spoločníkom, pridali ste k viac ako 50 % domácností, ktoré riešia rovnaký problém. Či už sa potýkate s nadmerným množstvom vlhkosti alebo s jeho nedostatkom, ponúkame vám efektívne riešenia, ktoré vyliečia váš chorý byt.

Ako riešiť problém s vlhkosťou v byte?

V prvom rade by ste si mali odmerať hodnoty vlhkosti bytu. Poslúži vám na to vlhkomer, ktorý zoženiete samostatne alebo v kombinácii s interiérových teplomerom. Ideálna vlhkosť v byte má byť v rozmedzí od 45 do 60 %. Vyššia alebo nižšia hranica predstavuje zásadný problém pre celú rodinu. Ohrozuje vaše zdravie aj funkčnosť vášho bytu.

Ak ste zistili, že nie ste v tolerancii, poďme spoločne vyriešiť vzniknutú nepríjemnosť.

Kto je vinníkom vlhkosti vášho bytu?

Jediný a hlavný vinník, zapríčiňujúci vlhkosť v byte, neexistuje. Je ich hneď niekoľko. Kombináciou svojho poddielu vinny spôsobujú nepríjemnosti, ktoré majú nielen estetický, no najmä zdravotný dosah na váš každodenný život.

pixabay.com

Vetrajte, vetrajte, vetrajte!

V celom procese ste najdôležitejším riešením práve vy sami. Možno si to ani neuvedomujete, no každodenný život prináša do vašej domácnosti množstvo zbytočnej vlhkosti. Dýchanie, sprchovanie, varenie, či sušenie prádla sa podieľajú na zvyšovaní vlhkosti. A pritom stačí tak málo, stačí len pravidelne vetrať.

Správne vetranie nemusí byť veda. No zároveň pre správnu cirkuláciu vzduchu nestačí vyvetrať len ráno a večer. Vetrajte aspoň 4 krát za deň a rozhodne pocítite rozdiel v komforte bývania. Vetranie jednoducho pomáha vášmu bytu dýchať. Vlhkosť v byte bude tak len nepríjemnou spomienkou.

Nové kvalitné okná udržia teplo, ale aj vlhkosť.

Kúpa nových tesniacich okien vždy poteší. Eliminujú vám rušivý zvuk z ulice, udržia vás pekne v teple a zároveň neprepustia vlhkosť. Preto sa z vášho bytu môže stať jedna veľká špongia, ktorá to dlhodobo celé nasáva, až bude mať dosť.

Riešenie je jednoduché. Na správnu cirkuláciu vzduchu nepotrebujete meniť okná, stačí si len podrobne naštudovať funkcie a nastavenia okien, ktoré zabezpečia kvalitnú výmenu vzduchu aj bez tepelných strát. Pomerne veľká zmena nastane aj vtedy, ak si na oknách nastavíte letný a zimný režim. Prípadne, ak si v najčastejšie obývaných miestnostiach otvoríte mikrovetranie.

Dovoľujú stavby vaším bytom dýchať?

Samotná stavba, v ktorej je váš byt zasadený, predstavuje možné riziká spojené s otázkou udržiavania a prepúšťania vlhkosti. Ak neboli pri stavbe dodržané hydroizolačné štandardy, prípadne neskoršie zateplenie bytu prebehlo bez väčšej dôslednosti, problém s vlhkosťou je raz dva na svete.

V prípade, ak je porušená základná hydroizolácia, ktorá sa prejaví v podobe zatekajúcej strechy alebo ako závada v zateplení, je potrebné volať na pomoc odborníkov. Rozhodne však veľkú časť bežnej bytovej klímy viete ovplyvniť vlastným konaním.

Novostavby nie sú zárukou bezproblémového bývania.

V čerstvo dostavanej novostavbe sa drží zvýšená vlhkosť približne dva roky. Všetky vnútorné omietky, nátery a maľby potrebujú na úplné preschnutie oveľa dlhší čas a kvalitne tesniace okná množiacej sa vlhkosti ešte viac pridávajú. Ak ste sa ocitli v tejto situácii, nemajte strach, máme pre vás optimálne riešenie.

Prvé roky bývania v novostavbe si vyžadujú vysporiadanie sa s vlhkosťou dostatočným vykurovaním. Zvýšte preto teplotu kúrenia o minimálne jeden stupeň, čím predídete množeniu vlhkosti a plesniam vo vašom novom byte.

Prvé roky môžete očakávať vyšší účet za vykurovanie, no uisťujeme vás, že je to rozhodne nižšia investícia, ako keby ste museli bojovať s plesňami a zdravotnými následkami. Merajte vlhkosť v priebehu celého obdobia, aby ste naopak nestratili potrebnú vlhkosť na úrovni minimálne 45 %.

Výber správnych pomocníkov je kľúčový pre zdravie celej rodiny.

Kvalitné materiály sú pri ideálnom pomere vlhkosti v byte alfou a omegou. Najnovším trendom, pri optimalizácii ovzdušia vo vašej domácnosti, sú difúzne otvorené mineralizované omietky, ktoré vám zabezpečia ideálnu absorpciu a odovzdávanie vlhkosti vzduchu.

Ďalšími možnosťami regulácie bytovej klímy sú zvlhčovače a pohlcovače vlhkosti. V závislosti od toho, či máte vysokú alebo nízku vlhkosť je vhodné siahnuť po týchto pomocníkoch až potom, ako sa pokúsite situáciu riešiť pravidelným vetraním.

Ak vo vašej domácnosti máte problém so zvýšenou vlhkosťou a zároveň často sušíte prádlo v interiéri, ideálne bude pre vás zvážiť investíciu do sušičky prádla. Dokážete tak eliminovať veľmi veľký zdroj vodných pár vo vašom byte.