Ako odstrániť potravinové mole v byte? Vyskúšajte najskôr tieto prírodné prostriedky

mole v byte
shutterstock

Našli ste v byte mole?

Stať sa to môže každému, pretože mole si domov nevedome môžete doniesť aj vy sami spolu s nakúpenými potravinami z obchodu. Mole doma môžete nájsť prakticky všade – v každej potravine či v skrini. Častejšie sa však v domácnosti vyskytujú práve potravinové mole. Prečítajte si, ako sa zbaviť týchto neželaných návštevníkov.

Ktoré miesta potravinové mole v byte obľubujú?

Skontrolujte si police v komorách a skriniach s potravinami. Potravinové mole nepohrdnú žiadnou potravinou. Mole sa ľahko dostanú do potravín, ktoré sú otvorené a neodmietnu nič od múky, strukovín, cestovín, ovsených vločiek, ryže, čokolády, až po mak či iné potraviny. Ak máte potraviny s otvoreným obalom, či malé rozsypané zvyšky, mole ich nájdu. Mole priťahuje vlhkosť, milujú, ak je dom zatvorený a nevetraný (napr. čas dovolenky).

Ak na policiach a v skriniach, v komore či na kuchynskej linke nájdete lepkavé pavučiny a tieto pavučiny objavíte aj v potravinách, môžete si byť istí, že čoskoro nájdete aj larvy, ktoré pri varení vyplávajú hneď na povrch. Mola potravinová má podlhovasté krídla so škvrnkami a je dvakrát tak veľká ako moľa šatníková. Rozhodne ju však doma neprehliadnete.

Mole zvyknú klásť vajíčka na odľahlejších miestach, pozrite teda miesta za skrinkami, prípadne za radiátormi. Nezabúdajte tieto miesta dôkladne a pravidelne čistiť. Mole sa rozmnožujú intenzívne a samé si nájdu potraviny, do ktorých nakladú vajíčka a znehodnotia ich. Väčšinou vajíčka nakladú do potravín, ktoré nie sú správne skladované.

Ako na mole v byte

Nanešťastie nie je také jednoduché zbaviť sa ich. Napriek tomu, že je potravinová moľa na prvý pohľad krehkým malým motýlikom, v skutočnosti je odolná, rýchlo sa rozmnožuje a v prípade ohrozenia sa dokáže účinne ukryť a zamaskovať. To platí aj o moliach šatníkových.

Ak sa ich chcete zbaviť, v drogériách nájdete rôzne odpudzovače a lapače. Dá sa to však aj pomocou prírodných tipov a trikov.

Cédrové drevo

Mole (ako aj iný nepríjemný hmyz) majú alergiu na vôňu cédrového dreva. Postačí teda kúsok cédrového dreva alebo vonný olej z neho a mole v byte neuvidíte.

cedrové drevo
pexels.com

Jablčný ocot

Naopak, vôňu octu mole milujú. Ak máte doma mole, na police do skriniek položte misku s jablčným octom, ktorý mole priláka a ony sa v ňom utopia.

Tip

Ak vám ostane suché víno, využite ho. Účinkuje ako ocot a ak ho nalejete do misky a dáte na police, jeho vôňa priláka mole a utopia sa v ňom.

Citrusová kôra

Kôru z citrusov viete využiť v boji proti týmto škodcom. Kôru z mandarínok, pomarančov, citrónov a limetiek dajte vysušiť a potom poukladajte na molami napadnuté miesta.

Koreniny a bylinky

Niektoré koreniny dokážu spôsobiť, že mole v byte už neuvidíte. Pomôže vám škorica, klinček, celé korenie a osožný je aj bobkový list, ktoré treba vložiť priamo do dóz s potravinami a okrem toho rozmiestniť aj po policiach.

Okrem toho mole neznesú prenikavé vône byliniek – vyskúšajte levanduľu a tymián.

Tabak

Aróma tabaku je pre mole tiež neprijateľná a ak zavesíte niekde v skrinke s potravinami či v skrini s oblečením napadnutej molami vrecko tabaku, mole sa viac neobjavia.

Aká je prevencia?

Prevenciou je, že pri niektorých potravinách sa pozriete dobre pod obal. Platí to pri všetkých druhoch strukovín a ryže, pri ovsených vločkách skúste kupovať potraviny v priesvitných vrecúškach. Pri múke je to ale problém a vy môžete dúfať, že si spolu s múkou do bytu ako suvenír nedonesiete aj neželaných lietajúcich návštevníkov.

  • Keď si domov donesiete potraviny, neskladujte ich v pôvodnom obale, ale presypte do uzatvárateľných sklenených dóz.
  • Udržiavajte čistotu, veľa vetrajte a hlavne nenechávajte otvorené potraviny.
  • Potraviny po záruke vyhadzujte a ak už v nejakej potravine nájdete mole, okamžite ju vyhoďte a skontrolujte aj ostatné potraviny.

Ako sa zbaviť mravcov v byte a dome (+ druhy mravcov)

shutterstock

Stačí pár hodín nepozorného vetrania, pootvorené dvere a onedlho môžete čeliť armáde malých, no usilovných bojovníkov – mravcov, ktorí hľadajú potravu práve vo vašej domácnosti. A tu sa začína skutočný boj.

Tieto maličké stvorenia sa vám onedlho dostanú úplne všade. Ako prvú obsadia vašu kuchyňu. Je predsa zdrojom potravín a najlepším miestom na vytvorenie si hniezda pre svoju kráľovnú. Mravce sa veľmi rýchlo rozmnožujú a preto si vytvárajú ďalšie a ďalšie hniezda, ktoré môžete nachádzať skutočne kdekoľvek. V chlebníku, v múke, v starých časopisoch a najviac im chutia sladkosti. Preto je nesmierne dôležite zahájiť boj ešte na začiatku.

Mravce v dome? Čo to znamená?

Možno sa pýtate, či ste mohli zabrániť neželaným nájomníkom okupovať váš byt. Z časti áno, mohli. Jednoduchým riešením, ako do buducnosti zamedziť podobným neželaným návštevám je zabezpečenie bytu, či domu tak, aby mravce nemali jednoduchý prístup dnu. Najčastejším miestom vstupu mravcov do vašej domácnosti sú okná, preto stačí nainštalovať sieťky na okná, zatmeliť pukliny v stenách okolo okien a riziko útoku mravcov sa zníži na minimum.

Akým druhom mravcov čelíte?

Ešte pred samotným bojom s mravcami v byte je potrebné poznať protivníka, voči ktorému stojíte. Dostupné prostriedky na odstránenie a vyhubenie mravcov vo vašom byte sa líšia, podľa toho, aký druh mravcov je aktuálne vo vašej kuchyni.

Keď už budete mať jasnú predstavu s kým máte v boji tú česť, môžete sa poobzerať po najúčinnejších prostriedkoch, ktoré vás mravcov raz a navždy zbavia.

Vo všeobecnosti platí pár jednoduchých zásad:

Zabezpečte si okná a balkónové dvere tak, aby sa už žiadny mravec nemohol dostať dnu. Vynikajúce sú práve okenné, ochranné sieťky.
Všetky potraviny si uložte na bezpečné miesto, ktoré bude pevne uzavreté, prípadne ho môžete skladovať v chladničke. Nezabudnite aj na suché potraviny, ako je múka, cukor, strúhanka a koreniny.

Pravidelne po sebe umývajte riad a kuchynskú linku a podlahu, aby ste náhodou mravcom nenechávali potravu v podobe omrviniek, či kvapiek chutnej omáčky.

Pre lepšie rozpoznanie vám prinášame základný prehľad najčastejších druhov mravcov v byte a spôsob ako proti nim bojovať.

mravce
pexels.com

Malé červené mravce v byte

Ak si vo vašom byte vykračujú malé červené mravce, máte čo dočinenia s Mravcom faraónskym. Tieto malé tvory vedia veľmi rýchlo vytvoriť superkolónie, čím zamoria aj celé sídlisko. Pri boji s nimi je potrebné zaktivizovať celé napadnuté okolie.

Účinné rady ako bojovať s faraónmi

Na červené mravce je potrebný silný insekticídny postrek. Jeho aplikácia je trochu náročnejšia, pretože nezahŕňa len váš byt. Pre úspešnosť boja proti mravcom oslovte aj susedné byty. Mravce sú veľmi inteligentné, vzájomne komunikujú napríklad aj o hrozbe v podobe jedu a čakajú na vyprchanie škodlivej látky. Preto je možné, že si aplikáciu insekticídu opätovne zopakujete.

Okrídlené mravce v dome

Okrídlené mravce spoznáte do pár sekúnd. Majú výrazné členité telo, ktoré je rozdelené na tri časti a v strede im vyrastajú krídla. Radi sa zahniezďujú vo veľkých kolóniách napríklad v strúhanke, či v odpadkovom koši.

Účinné rady ako bojovať s okrídlenými mravcami

Ak nájdete hniezdo jednoducho vezmite do rúk vysávač a hniezdo zlikvidujete behom pár sekúnd. Ak ste hniezdo nenašli, účinné sú aj doma vyrobené postreky. Mravce nemajú radi mydlovú vodu. Dajte ju do rozprašovača a kolóniu ostriekajte. Rovnako môžete postupovať i s octovou vodou v pomere 1:1. Vynikajúci je tiež prášok z kurkumy, ale aj jedlá sóda, ktorú sú pre mravce jedom. Preto ich nasypte do oblasti, kde sa zdržiavajú. Chémiu používajte až v prípade, že sa do domu vrátia opakovane.

Malé čierne mravce v byte

Ak vám pochodujú po byte malé čierne mravce, môže ísť o Mravca mačinového. Hoci je to nepríjemný a otravný spoločník, je oveľa menej nebezpečný, ako červené faraónske mravce. Tvorí kolóniu len s jednou kráľovnou a do hniezda si nesie akúkoľvek potravu, ktorú dokáže uniesť.

Účinné rady ako sa zbaviť čiernych mravcov

Čierne mravce vyhubíte pomerne rýchlo, stačí si zaobstarať mravčí domček s jedom a čoskoro máte po probléme. Najideálnejšie je, ak túto procedúru vykonáte ihneď, pretože mravce veľmi rýchlo pochopia, že ide o nebezpečnú látku a vyhnú sa jej. Stačí len vystihnúť ten správny moment.