Ako odstrániť potravinové mole v byte? Vyskúšajte najskôr tieto prírodné prostriedky

mole v byte
shutterstock

Našli ste v byte mole?

Stať sa to môže každému, pretože mole si domov nevedome môžete doniesť aj vy sami spolu s nakúpenými potravinami z obchodu. Mole doma môžete nájsť prakticky všade – v každej potravine či v skrini. Častejšie sa však v domácnosti vyskytujú práve potravinové mole. Prečítajte si, ako sa zbaviť týchto neželaných návštevníkov.

Ktoré miesta potravinové mole v byte obľubujú?

Skontrolujte si police v komorách a skriniach s potravinami. Potravinové mole nepohrdnú žiadnou potravinou. Mole sa ľahko dostanú do potravín, ktoré sú otvorené a neodmietnu nič od múky, strukovín, cestovín, ovsených vločiek, ryže, čokolády, až po mak či iné potraviny. Ak máte potraviny s otvoreným obalom, či malé rozsypané zvyšky, mole ich nájdu. Mole priťahuje vlhkosť, milujú, ak je dom zatvorený a nevetraný (napr. čas dovolenky).

Ak na policiach a v skriniach, v komore či na kuchynskej linke nájdete lepkavé pavučiny a tieto pavučiny objavíte aj v potravinách, môžete si byť istí, že čoskoro nájdete aj larvy, ktoré pri varení vyplávajú hneď na povrch. Mola potravinová má podlhovasté krídla so škvrnkami a je dvakrát tak veľká ako moľa šatníková. Rozhodne ju však doma neprehliadnete.

Mole zvyknú klásť vajíčka na odľahlejších miestach, pozrite teda miesta za skrinkami, prípadne za radiátormi. Nezabúdajte tieto miesta dôkladne a pravidelne čistiť. Mole sa rozmnožujú intenzívne a samé si nájdu potraviny, do ktorých nakladú vajíčka a znehodnotia ich. Väčšinou vajíčka nakladú do potravín, ktoré nie sú správne skladované.

Ako na mole v byte

Nanešťastie nie je také jednoduché zbaviť sa ich. Napriek tomu, že je potravinová moľa na prvý pohľad krehkým malým motýlikom, v skutočnosti je odolná, rýchlo sa rozmnožuje a v prípade ohrozenia sa dokáže účinne ukryť a zamaskovať. To platí aj o moliach šatníkových.

Ak sa ich chcete zbaviť, v drogériách nájdete rôzne odpudzovače a lapače. Dá sa to však aj pomocou prírodných tipov a trikov.

Cédrové drevo

Mole (ako aj iný nepríjemný hmyz) majú alergiu na vôňu cédrového dreva. Postačí teda kúsok cédrového dreva alebo vonný olej z neho a mole v byte neuvidíte.

cedrové drevo
pexels.com

Jablčný ocot

Naopak, vôňu octu mole milujú. Ak máte doma mole, na police do skriniek položte misku s jablčným octom, ktorý mole priláka a ony sa v ňom utopia.

Tip

Ak vám ostane suché víno, využite ho. Účinkuje ako ocot a ak ho nalejete do misky a dáte na police, jeho vôňa priláka mole a utopia sa v ňom.

Citrusová kôra

Kôru z citrusov viete využiť v boji proti týmto škodcom. Kôru z mandarínok, pomarančov, citrónov a limetiek dajte vysušiť a potom poukladajte na molami napadnuté miesta.

Koreniny a bylinky

Niektoré koreniny dokážu spôsobiť, že mole v byte už neuvidíte. Pomôže vám škorica, klinček, celé korenie a osožný je aj bobkový list, ktoré treba vložiť priamo do dóz s potravinami a okrem toho rozmiestniť aj po policiach.

Okrem toho mole neznesú prenikavé vône byliniek – vyskúšajte levanduľu a tymián.

Tabak

Aróma tabaku je pre mole tiež neprijateľná a ak zavesíte niekde v skrinke s potravinami či v skrini s oblečením napadnutej molami vrecko tabaku, mole sa viac neobjavia.

Aká je prevencia?

Prevenciou je, že pri niektorých potravinách sa pozriete dobre pod obal. Platí to pri všetkých druhoch strukovín a ryže, pri ovsených vločkách skúste kupovať potraviny v priesvitných vrecúškach. Pri múke je to ale problém a vy môžete dúfať, že si spolu s múkou do bytu ako suvenír nedonesiete aj neželaných lietajúcich návštevníkov.

  • Keď si domov donesiete potraviny, neskladujte ich v pôvodnom obale, ale presypte do uzatvárateľných sklenených dóz.
  • Udržiavajte čistotu, veľa vetrajte a hlavne nenechávajte otvorené potraviny.
  • Potraviny po záruke vyhadzujte a ak už v nejakej potravine nájdete mole, okamžite ju vyhoďte a skontrolujte aj ostatné potraviny.

Ideálna teplota v byte: Takto teplo má byť v jednotlivých izbách

ideálna teplota v byte

Aká je ideálna teplota v byte?

Niektorí ľudia radi vykurujú svoje domovy na saharské teploty, zatiaľ čo iní sú naopak fanúšikmi arktickej sviežosti. Väčšina však volí stred, pričom sa riadi skrátka pocitovo. Je to chyba?

Všetky témy, ktoré zovšeobecňujú to “ako by niečo doma malo byť” sú tak trochu spornou otázkou, lebo každý preferuje a potrebuje niečo iné, v závislosti od mnohých faktorov. V tomto článku však zhrnieme niekoľko kľúčových bodov a pokúsime sa vám dať lepšiu predstavu o tom, aká teplota je pre váš domov správna, s prihliadnutím na každú z miestností.

Programová regulácia teploty

Najjednoduchšia regulácia kúrenia je pomocou programovateľného termostatu, ktorý sa umiestňuje v referenčnej miestnosti. Hoci je tento spôsob pomerne lacný a jednoduchý, nie je z hľadiska efektivity regulácie najvýhodnejší.

Ovládanie vykurovania je naozaj dôležité. Ak ho máte, použite ho. Ak ho nemáte, investujte do neho. Prečo? Je výhodné ak sa pre každú miestnosť dajú naprogramovať iné časové programy. Budúcnosť šetrenia energie je v inteligentnom ovládaní vykurovacej sústavy, vďaka ktorému je možné riadiť teplotu v jednotlivých miestnostiach programovo. Efektivita programovej regulácie teploty v miestnostiach sa môže odraziť v úsporách až do výšky 30 %.

[poll id=”4″]

Obývačka

Najviac času zvyčajne trávime v tejto spoločenskej miestnosti, či už v teplákoch, alebo vo večerných hodinách v pyžame. “Čím teplejšie, tým lepšie!”, niektorí sa riadia týmto heslom. Väčšina ľudí má však teplotu v obývacej izbe nastavenú medzi 19 a 22 stupňami. Výhodné je však miestnosť neprehrievať. Ideálne je, ak teplota nie je vyššia ako 20 alebo 21 stupňov.

Ak uvažujete o vykurovaní v obývačke, prihliadnite aj na jej štýl zariadenia. V súčasnosti je na trhu množstvo dizajnových radiátorov, ktoré sú nielen výkonné a efektívne, ale aj esteticky pomáhajú  interiéru.

Kúpeľňa

Chladná kúpeľňa je najhoršou nočnou morou. Ideálna teplota pri jej používaní je približne 23 stupňov, čo najlepšie dosiahnete pri kombinácii podlahového vykurovania a rebríkového radiátora.

Spálňa

Neexistuje nič blahodárnejšie, ako prejsť z najteplejšej miestnosti do spálne. V tejto miestnosti môže byť trochu chladnejšie. Najlepší nočný odpočinok dosiahnete, ak teplota nebude vyššia ako 20 stupňov. Teplotu pokojne naprogramujte na 18 alebo 19 stupňov a uvidíte, že neoľutujete.

Nedávna štúdia zistila, že niektorí ľudia počas zimy nastavujú teplotu až na 30 °C. V zle izolovanom byte alebo dome však takéto masívne kúrenie nemusí mať efekt, pretože teplota sa reálne v priestore tak vysoko nevyšplhá. Ak šortky vymeníte za hrubšie zimné oblečenie, ušetríte ročne stovky eur.

Zónová regulácia teploty

Až 74 % energie spotrebovanej v domácnostiach využívame na kúrenie. Najjednoduchšia regulácia kúrenia je pomocou programovateľného termostatu, ktorý sa umiestňuje v referenčnej miestnosti. Hoci je tento spôsob pomerne lacný a jednoduchý, nie je z hľadiska efektivity regulácie výhodný.

Oveľa efektívnejšia a aj úspornejšia je zónová regulácia teploty, vďaka ktorej si pre každú miestnosť môžete naprogramovať iné časové programy. Zabudli ste cestou na chatu stlmiť kúrenie? Alebo sa naopak vonku ochladilo a vy by ste si chceli dopriať návrat do vyhriateho domova? So zónou reguláciou vykurovania to už nebude problém! 

Jednoducho rozdelíte svoj domov na zóny napríklad: obývačka, spálňa, kuchyňa, kúpeľňa a vytvoríte si časový harmonogram podľa svojho životného rytmu. V každej miestnosti si v danom čase nastavíte teplotu vykurovania podľa svojich individuálnych potrieb. 

Vďaka mobilnej aplikácii môžete ovládať každý radiátor alebo podlahové vykurovanie aj prostredníctvom mobilu. Pohybom prsta na mobile si jednoducho vytvoríte časový program, ktorý sa prispôsobí vášmu životnému rytmu a presne sleduje vaše zvyky. Prehľad o stave vykurovania máte navyše vždy poruke.

Odborníci z innogy TermoTeamu vám ochotne poradia ako si zjednodušiť život a zároveň ušetriť. A to bez počiatočnej investície a stavebného zásahu do domácnosti. Efektivita zónovej regulácie vykurovania v miestnostiach sa môže odraziť v úsporách až do výšky 30 %.

Ideálna teplota v byte ak nie ste doma

Všetko závisí od toho, ako dlho budete mimo domu. Počas dňa, keď ste napríklad v práci a deti sú v škole, by kúrenie malo spočívať tak, aby teplota neklesla o viac ako pár stupňov.

Chystáte sa odísť z domu na niekoľko týždňov? Zrejme uvažujete, že úplne vypnete kúrenie. Je však potrebné myslieť na to, že teplota klesne drasticky a to môže viesť k problémom s vlhkosťou.

Počas vašej neprítomnosti je lepšie nastaviť termostat na miernu teplotu, napríklad 14 stupňov.  Počas dovolenky ho nastavte na určitú minimálnu teplotu a deň pred vašim návratom, môžete pomocou digitálneho termostatu postupne zvyšovať teplotu v miestnosti.

Počas vašej neprítomnosti môžete využiť zónovú reguláciu vykurovania s časovým programom  a termostat nastaviť na miernu teplotu, napríklad 14 stupňov. Rovnako počas dovolenky môžete teplotu znížiť na minimum a deň pred vašim návratom, ju môžete opätovne postupne zvyšovať. Termostatom môžete takto ovládať až 12 rozličných zón a cieľovú teplotu tak dokážete udržiavať po nastavenú dobu i trvalo, podľa vašich individuálnych potrieb.