Trápia vás chrobáky v byte? Takto sa ich zbavíte

Kde sa najčastejšie chrobáky v byte usadia

Chrobáky v kuchyni

Obľúbené miesto týchto potvoriek je najčastejšie tam, kde sa ukrývajú nechránené potraviny a sú skutočne nepríjemným prekvapením.

Potravinová moľa – Zavíjač múčny

Tento hmyz sa podobá na maličkého motýľa, je sivej farby a na krídlach má zreteľnú kresbu. Najčastejšie sa vyskytuje v múke, ale nájdeme ho aj v ryži, káve, cestovinách či sušenom ovocí.

Môžete udržiavať poriadok, ako chcete, ale zavíjač sa aj tak objaví. Ako je to možné? Najčastejšou príčinou výskytu v našej domácnosti je nákup. Títo hmyzí nájomníci sa do potravín dostanú vo veľkoskladoch, kde na ne nakladú vajíčka, ktoré sa nákupným kanálom pricestujú až k nám domov.

Akonáhle ho objavíte mali by ste ho bohužiaľ aj s múkou zlikvidovať – vyhodiť aj s nádobou. Zbaviť sa ložiska chrobákov aj vrátane všetkých (okom ťažšie viditeľných vajíčok) je základom úspechu. Aj keď by to znamenalo skontrolovať všetky otvorené vrecká v a väčšinu z nich vyhodiť.

Postihnuté miesto následne poriadne vyčistite a pretrite vodou s octom. Potraviny môžete opätovne uskladniť. Dbajte na to, aby ste použili nádoby so zatváraním, vrecká a v policiach vám nezostávali žiadne omrvinky. Chrobáky v kuchyni by mali zmiznúť.

Dobrého pomocníka v boji proti moliam nájdete aj v odpudzovači hmyzu. Pri kúpe si však dávajte pozor, aby ste si nezobrali prípravok proti moli šatovej, nakoľko ide o chemickú látku, ktorú v blízkosti potravín nechcete mať. Pomôcť si môžete aj s prírodou:

 • do kuchyne zaveste sušenú levanduľu a pravidelne jej vôňu podporte pár kvapkami esenciálneho oleja,
 • na odpudenie tohto hmyzu môžete použiť aj kôru z citrusov, ktorú do špajze uložíte,
 • pomôže vám aj zmes z bobkového listu a rozdrveného čierneho korenia (nasypte ju do vrecúška a to uložte do potravín).

Múčiar obyčajný

Miluje teplo, múku a pečivo. Múčiar obyčajný je 18 mm chrobák, ktorý dokáže naklásť až 300 vajíčok – pre vaše stravovanie ide o hrozbu, ktorej sa však zbavíte jednoducho. Teplomilnému chrobákovi schováte obľúbené pochúťky na chladné miesto. Teplota by tu nemala presahovať 20 ˚C.

flickr.com

Octomilky

Najlepšie si pochutia na otvorenom džúse, víne, sirupe, nedopitom poháre od piva či nedojedenom ovocí. Nakoľko sa rady zdržujú na odpadkoch aj výkaloch, ich prítomnosti by ste sa mali zbaviť.

 • Pravidelne vyhadzujte odpadky a čistite okolie koša,
 • udržiavajte čistotu v dreze,
 • pripravte si pascu z vína: Do pohára/nádoby nalejte biele víno alebo ovocnú šťavu, pohár prikryte fóliou a urobte do nej malé dierky. Nič netušiace mušky do pasce vletia a utopia sa. Keď ich takto nachytáte viac, poháre vylejte a umyte.
flickr.com

Chrobáky v posteli

Počas spánku sme najviac zraniteľní a títo hmyzí záškodníci si na to radi zvyknú.

Roztoče

Zvyšky našej pokožky sú veľkou pochúťkou pre roztoče. Radi sa nielen ukrývajú, ale aj množia v matracoch a paplónoch. Ak ich doma objavíte, zbaviť sa ich nebude úplne nemožné, ale ani jednoduché. Musíte si zvyknúť na časté vetranie, nižšie teploty v spálni aj vlhkosť (menej ako 40 až 50 %).

Nemali by ste používať prikrývky z peria a zároveň vaše obliečky pravidelne prať a vetrať. Odporúčame pranie aspoň 1x za týždeň alebo minimálne 1x za dva týždne.

Ploštica posteľná

Ďalším nepríjemným spoločníkom tu môže byť ploštica posteľná. Nemá krídla a je hnedočervená. Počas dňa sa rada ukrýva v podlahe či za obrazmi, naopak v noci sa rada prisaje na vašu pokožku. Ak máte podozrenie na ploštice, neváhajte kontaktovať odborníkov, ktorí vás týchto malých záškodníkov spoľahlivo zbavia.

flickr.com

Chrobáky podľa výzoru a veľkosti

Nie je hmyz, ako hmyz. Aby ste vedeli zaujať obranný postoj a zvoliť správnu taktiku na chrobáky v byte základná orientácia nie je na škodu.

Malé čierne chrobáky v domácnosti

Octomilky patria k typickým drobným čiernym chrobákom, ktoré nás radi vytrápia. Okrem nich sa však do bytu aj domu môžu zatúlať aj iné chrobáky. Pri ich identifikácii si pomôžte odfotením, opýtajte sa známych, na diskusných fórach alebo hľadajte v knižnom či online atlase hmyzu.

Behúnik plstnatý

Ďalším častým čiernym chrobákom, ktorý v domácnosti, ale aj na zdraví človeka dokáže urobiť neplechu je behúnik plstnatý. Má rád teplo a polosuché až vlhké miesta. Zo záhrady sa môžu veľmi rýchlo a v rastúcich množstvách dostať aj do vnútra. Aby ste sa ich zbavili, budete si musieť nasadiť rukavice a vyzametať ich preč. Nedotýkajte sa ich holými rukami a pri odstránení vám odporúčame použiť chemický prípravok, ktorý si kúpite v drogérii.

flickr.com

Lietajúce chrobáky v byte

Fúzač krovový

Známou firmou je aj fúzač krovový. Jeho dospelé jedince dosahujú dĺžku 25 mm. Na krovkách/krídlach majú svetlejšie oválne škvrny. Jeho naliahnuté larvy dosahujú veľkosti až 22 mm, zdržiavajú sa vo vnútri dreva, ktoré dokážu rozožrať až na piliny. Po jeho opustení v dospelosti ho zanechávajú prázdne, čim narušia jeho statiku. Vo veľkých množstvách ani nehovoriac.

flickr.com

Jedna samica dokáže naklásť 300 vajíčok, ktoré dospievajú aj 10 rokov. Ich odstránenie je možné tlakovou injektážou.

Okrem drevených trámov, krovov dokážu napadnúť aj podlahy alebo nábytok. Ak ich objavíte včas, postihnutý kus/ miesto okamžite vyhoďte a spáľte. Pomoc nájdete aj v chémii z obchodoch alebo u odborníkov z deratizačných firiem.

Proti fúzačovi a podobným škodcom však môžete bojovať i prevenciou v podobe:

 • drevo chránite pred vlhkosťou, pred použitím a i pravidelne ho ošetrujete ochranným náterom,
 • drevo chránite od prípadného kontaktu so zeminou (drevené stĺpiky alebo konštrukcie na terase by nemali byť do zeme osadzované bez ochrannej podložky).

Hnedé chrobáky v byte

Červotoč chlebový

Ak doma objavíte hnedého chrobáka, zbystrite pozornosť. Najčastejšie môže ísť o červotoča chlebového. Tento záškodník má najradšej obilie, no nepohrdne ani ostatnými potravinami z vašej špajze podobne ako múčiar. Zbavíte sa ho tak, že zlikvidujte všetky napadnuté potraviny a postihnuté miesto poriadne vyčistíte.

flickr.com

Malé priesvitné chrobáky

Chvostoskoky

Chvostoskoky a pavši patria k známym priesvitným chrobákom v domácnostiach. Chvostoskoky obľubujú predovšetkým kvetináče a izbové rastliny. Malé 2 mm dlhé chrobáčiky najčastejšie na nich zbadáme počas leta. Sú sfarbení do bielej a žltej farby a podľa svojej typickej činnosti – skákania, ich veľmi rýchlo spoznáte. Milujú vlhko, živia sa odumretými časťami rastlín a v prípade premnoženia vedia napadnúť aj ich zdravé výhonky a korene.

flickr.com

Zbavíte sa ich obmedzením vlhkosti prostredia rastlín. Zeminu v kvetináči budete musieť nechať vyschnúť. Na jej vrch môžete nasypať piesok – vyschne skôr ako hlina. V prípade premnoženia môžete použiť aj vhodný insekticíd.

Pavši

Aj pavši – tzv. knižné vši nám dokážu nepríjemne zavariť. Ide o tvor v dĺžke do 10 mm. Okrem prírody sa radi zdržiavajú v potravinách, knižniciach a prírodovedných zbierkach. Prevenciou ich prítomnosti je zníženie vlhkosti prostredia a pravidelné vetranie priestorov.

flickr.com

Malé červené chrobáky

Roztočník červený

Červená farba u hmyzích škodcov nie je výnimka. Roztočník červený, česky Sametka rudá, je ani nie milimetrový chrobák, ktorý znepríjemňuje život ľuďom aj zvieratám. Je podobná kliešťovi a tiež sa vám dokáže slušne zavŕtať do kože. Krv vám sať nebude. Namiesto toho do pokožky vypustí enzým, vďaka ktorému vás bude neznesiteľne svrbieť. Roztočník vo vašom tele vydrží až 3 dni.

Nie úplne, ale predsa si môžete pomôcť použitím repelentu alebo natretím levanduľovej vody. V prípade domu, môžete na trávnik použiť špecializovaný roztok na ochranu trávnika a tým zamedzenie výskytu tohtoroztočníka.

flickr.com

Mravce

Milujú sladké a prídu vždy bez pozvania. Spomenieme aj mravce, ktoré sa napríklad v kuchyni radi objavia a poriadne vás môžu aj potrápiť. Aby ste sa vyhli ich vyčíňaniu na potravinách, dávajte si pozor pred únikom sladkých potravín bez ochrany. Napríklad škvrny od sirupu, neutreté fľaše od medu alebo džemu, či voľné sušienky alebo keksy.

Mravcov sa zbavíte pomocou domáceho poriadku a cestu do vnútra (najčastejšie cez okno, dvere) im zatarasíte nasypaním:

 • jedlej sódy,
 • chilli papričiek,
 • kávy.

Chrobáky v domácnosti nie sú nič príjemné. Niekedy ani poriadok a tip top starostlivosť o domácnosť nepomôže. Hneď, ako ich zbadáte, zakročte a nenechajte ich šíriť sa ďalej. Aj ony si chcú užívať pohodlie domova. Vaša lenivosť bude ich vrelou pozvánkou.

Komentáre (2)

 1. Prosim mal niekto skúsenosť s odstránením nosanika mam ho dome.Z kvetin nejde všetky som presadila.Vonku som striekala kvety aj trávu karate ale stále ho nachadzam či dnu alebo vonku na dlažbe. Za rady vopred ďakujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Mačka v byte: Ako sa pripraviť na spoločné bývanie

pexels.com

Skôr ako sa rozhodnete bývať s mačkou

Ak nebývate “vo svojom” overte si, či majiteľ bytu súhlasí s vašim domácim miláčikom. Mačka v byte nemusí byť vždy vítaná. Čím viac zvierat máte v úmysle chovať, o to viac by vás mal zaujímať jeho postoj. Nemusí byť nadšený z prítomnosti mačacích chlpov a poškriabaného nábytku.

Je súčasťou vášho bytu aj balkón? Skontroluje, či mačka počas jeho návštevy je v bezpečí. Z otvorených lodžií a terás by mohla ľahko zoskočiť alebo spadnúť. V prízemných bytoch treba poistiť okná a v predzáhradkách tiež všetky únikové východy. Mačky sú veľmi vynaliezavé a máloktorá prekážka je pre ne neprekonateľná.

Perzká alebo siamska?

Šľachtením vznikol z mačiek domácich celý rad plemien. Aké si vybrať do bytu? Nerozhodujte sa len podľa fotografie, ale zvážte všetky aspekty chovu a charakteristiky. Ak napríklad bude mačka v byte tráviť veľa času, zvoľte radšej menšie a menej aktívnejšie mačky. Zvážte aj prijatie už dospelej, vybúrenej mačky, namiesto malého mačiatka.

Tip: Pozrite sa na byt okom mačky

Možno to vyznie smiešne, ale pre lepšie pochopenie mačacieho vnímania a potrieb, sa nachvíľku do nej prevtelte. Dajte sa “na štyri” a vnímajte usporiadanie bytu z pozície mačky. Aké miesto by ste si zvolili na spanie? Viete sa dostať aj na vysokú poličku? Máte v miestnosti hračky na hranie; priestor na jedenie či súkromie na toaletu?

Teplo a výhľad

Mačky milujú vychutnávať si okolitý svet. Vždy budú veľmi vďačné, ak im sprístupníte priestor na okne, alebo napríklad stôl v jeho bezprostrednej blízkosti. Na druhej strane majte vždy na mysli, že príliš rušné ulice by mohli na vášho miláčika pôsobiť stresujúco. Vhodné sú najmä výhľady do vnútroblokov a pokojnejších ulíc.

Navyše, mačky milujú slnečné miesta, kde môžu pokojne leňošiť a vyhrievať sa (obzvlášť v zime.) Ak máte veľmi slnečný byt, v lete zrejme budete musieť prísun slnečných lúčov obmedziť tak, aby sa miestnosť príliš neprehriala. Nezabudnite tiež na pravidelné vetranie. Okná do korán, však bez dostatočného zabezpečenia, nikdy neotvárajte!

Mačka v byte ocení, ak bude mocť pohodlne pozorovať aj dianie vo vnútri. Počítajte teda s policami, parapetmi, lavičkami a stolíkmi, ktoré jej umožnia výhľady z výšky.

Viac inšpirácií nájdete denne na našom INSTAGRAME

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Aj mačky majú svoje potreby

Medzi základné potreby, ktoré potrebuje každá mačka v byte, patrí toaleta. Môže ísť o podnos s podstielkou alebo špeciálnu toaletu, umiestenú na balkóne alebo v kúpeľni. Uistite sa, že vaša mačka je schopná dostať sa na toaletu v každom momente (aj v čase vašej neprítomnosti) a udržujete ju čo najčistejšiu.

Nezabúdajte tiež na hrací kútik. Mačky sa radi hrajú, obzvlášť, ak žijú len v interiéri. Snažte sa im zabezpečiť dostatok podnetov pre zábavu, pretože len tak dokážete zabrániť akémukoľvek deštruktívnemu správaniu.

Zrejme nechcete meniť pohovku či závesy každý mesiac. Radšej teda investujte do pútavých lapačov pozornosti, škrabadiel a veží. Eliminujete tak nielen škody, ale aj problémy s ich správaním, za ktorými stoja najmä nuda, úzkosť a hluk.

V bytovom dome nebývate sami

Mačka v byte môže ovplyvniť aj život vašich susedov, najmä ak je veľmi aktívna alebo hlučná. Ak prechádzate cez spoločné priestory vlastníkov bytov, alebo užívate takéto priestory aj so svojim chlpatým spoločníkom, dbajte na poriadok. Uistite sa, že ich neprekvapia páchnuce výkaly a neporiadok.

Chcete si vytvoriť (prípadne udržať) so susedmi priateľský vzťah? Ak sa rozhodnete bývať s mačkou, predstavte im ju. Domáci miláčikovia sú skvelou témou susedských rozhovorov. Navyše možno ocenia kontakt s domácim zvieraťom až na toľko, že vám ponúknu pomoc počas vašej dovolenky či pracovnej cesty. Budujte si vzťahy tak, aby ste sa vy, i váš štvornohý priateľ cítili v komunite dobre.

Výhody a nevýhody spolužitia s mačkou

Nevýhody

 • Chlpy – Mačky strácajú veľa chlpov, ktoré sa dostanú všade (na nábytok, koberec, oblečenie a hladké povrchy).
 • Výkaly – Vymieňali ste niekedy mačke toaletu? Budete potrebovať silný žalúdok (alebo štipec na nos).
 • Poškriabaný nábytok – Pripravte sa na to, že ani najlepšie opatrenia a metódy nezabránia niektorým škodám.
 • Alergie – Veľké množstvo ľudí má alergie na mačky a mačacie chlpy. Len dúfajte, že to nebude niekto z vašich blízkych.
 • Nerozkážete jej – Na rozdiel od psov, ktoré možno ľahko trénovať, mačky majú vlastnú vôľu a nepočúvajú rozkazy.
 • Zvracanie – Môže byť spôsobené niečím, čo zjedli alebo čistením srsti. Len zriedka to súvisí s akoukoľvek chorobou. Zvracanie je proste ich prirodzenou súčasťou.

Výhody

 • Sú samostatné jednotky – Mačka v byte potrebuje hlavne čistú toaletu, jedlo a vodu. Ak toto viete zabezpečiť, môžete mať nielen voľné večere, ale aj víkendy. Hygienu si robia samy.
 • Náklonnosť – Keď majú mačky náladu, sú veľmi milujúce a prítulné. Hladenie mačky má upokojujúci účinok a blahodárne lieči stres.
 • Sú zábavné – Je zábavné sledovať mačku, jej pohyby, divné pozície a bláznenie. Mačky sú veľmi hravé a zvedavé zvieratá.
 • Nepotrebujú veľa priestoru – Nemusíte nevyhnutne potrebovať veľa priestoru. Mnohé mačky sú šťastné, ak žijú aj v (relatívne) malom byte, kde je k dispozícii zdroj tepla a okno. Na rozdiel od psov ich nemusíte brať na pravidelné prechádzky.