Trápia vás chrobáky v byte? Takto sa ich zbavíte

chrobáky v byte
Trápia vás chrobáky v byte? Takto sa ich zbavíte
5 3 hodnotení

Kde sa najčastejšie chrobáky v byte usadia

Chrobáky v kuchyni

Obľúbené miesto týchto potvoriek je najčastejšie tam, kde sa ukrývajú nechránené potraviny a sú skutočne nepríjemným prekvapením.

Potravinová moľa – Zavíjač múčny

Tento hmyz sa podobá na maličkého motýľa, je sivej farby a na krídlach má zreteľnú kresbu. Najčastejšie sa vyskytuje v múke, ale nájdeme ho aj v ryži, káve, cestovinách či sušenom ovocí.

Môžete udržiavať poriadok, ako chcete, ale zavíjač sa aj tak objaví. Ako je to možné? Najčastejšou príčinou výskytu v našej domácnosti je nákup. Títo hmyzí nájomníci sa do potravín dostanú vo veľkoskladoch, kde na ne nakladú vajíčka, ktoré sa nákupným kanálom pricestujú až k nám domov.

Akonáhle ho objavíte mali by ste ho bohužiaľ aj s múkou zlikvidovať – vyhodiť aj s nádobou. Zbaviť sa ložiska chrobákov aj vrátane všetkých (okom ťažšie viditeľných vajíčok) je základom úspechu. Aj keď by to znamenalo skontrolovať všetky otvorené vrecká v a väčšinu z nich vyhodiť.

Postihnuté miesto následne poriadne vyčistite a pretrite vodou s octom. Potraviny môžete opätovne uskladniť. Dbajte na to, aby ste použili nádoby so zatváraním, vrecká a v policiach vám nezostávali žiadne omrvinky. Chrobáky v kuchyni by mali zmiznúť.

Dobrého pomocníka v boji proti moliam nájdete aj v odpudzovači hmyzu. Pri kúpe si však dávajte pozor, aby ste si nezobrali prípravok proti moli šatovej, nakoľko ide o chemickú látku, ktorú v blízkosti potravín nechcete mať. Pomôcť si môžete aj s prírodou:

 • do kuchyne zaveste sušenú levanduľu a pravidelne jej vôňu podporte pár kvapkami esenciálneho oleja,
 • na odpudenie tohto hmyzu môžete použiť aj kôru z citrusov, ktorú do špajze uložíte,
 • pomôže vám aj zmes z bobkového listu a rozdrveného čierneho korenia (nasypte ju do vrecúška a to uložte do potravín).

Múčiar obyčajný

Miluje teplo, múku a pečivo. Múčiar obyčajný je 18 mm chrobák, ktorý dokáže naklásť až 300 vajíčok – pre vaše stravovanie ide o hrozbu, ktorej sa však zbavíte jednoducho. Teplomilnému chrobákovi schováte obľúbené pochúťky na chladné miesto. Teplota by tu nemala presahovať 20 ˚C.

flickr.com

Octomilky

Najlepšie si pochutia na otvorenom džúse, víne, sirupe, nedopitom poháre od piva či nedojedenom ovocí. Nakoľko sa rady zdržujú na odpadkoch aj výkaloch, ich prítomnosti by ste sa mali zbaviť.

 • Pravidelne vyhadzujte odpadky a čistite okolie koša,
 • udržiavajte čistotu v dreze,
 • pripravte si pascu z vína: Do pohára/nádoby nalejte biele víno alebo ovocnú šťavu, pohár prikryte fóliou a urobte do nej malé dierky. Nič netušiace mušky do pasce vletia a utopia sa. Keď ich takto nachytáte viac, poháre vylejte a umyte.
flickr.com

Chrobáky v posteli

Počas spánku sme najviac zraniteľní a títo hmyzí záškodníci si na to radi zvyknú.

Roztoče

Zvyšky našej pokožky sú veľkou pochúťkou pre roztoče. Radi sa nielen ukrývajú, ale aj množia v matracoch a paplónoch. Ak ich doma objavíte, zbaviť sa ich nebude úplne nemožné, ale ani jednoduché. Musíte si zvyknúť na časté vetranie, nižšie teploty v spálni aj vlhkosť (menej ako 40 až 50 %).

Nemali by ste používať prikrývky z peria a zároveň vaše obliečky pravidelne prať a vetrať. Odporúčame pranie aspoň 1x za týždeň alebo minimálne 1x za dva týždne.

Ploštica posteľná

Ďalším nepríjemným spoločníkom tu môže byť ploštica posteľná. Nemá krídla a je hnedočervená. Počas dňa sa rada ukrýva v podlahe či za obrazmi, naopak v noci sa rada prisaje na vašu pokožku. Ak máte podozrenie na ploštice, neváhajte kontaktovať odborníkov, ktorí vás týchto malých záškodníkov spoľahlivo zbavia.

flickr.com

Chrobáky podľa výzoru a veľkosti

Nie je hmyz, ako hmyz. Aby ste vedeli zaujať obranný postoj a zvoliť správnu taktiku na chrobáky v byte základná orientácia nie je na škodu.

Malé čierne chrobáky v domácnosti

Octomilky patria k typickým drobným čiernym chrobákom, ktoré nás radi vytrápia. Okrem nich sa však do bytu aj domu môžu zatúlať aj iné chrobáky. Pri ich identifikácii si pomôžte odfotením, opýtajte sa známych, na diskusných fórach alebo hľadajte v knižnom či online atlase hmyzu.

Behúnik plstnatý

Ďalším častým čiernym chrobákom, ktorý v domácnosti, ale aj na zdraví človeka dokáže urobiť neplechu je behúnik plstnatý. Má rád teplo a polosuché až vlhké miesta. Zo záhrady sa môžu veľmi rýchlo a v rastúcich množstvách dostať aj do vnútra. Aby ste sa ich zbavili, budete si musieť nasadiť rukavice a vyzametať ich preč. Nedotýkajte sa ich holými rukami a pri odstránení vám odporúčame použiť chemický prípravok, ktorý si kúpite v drogérii.

flickr.com

Lietajúce chrobáky v byte

Fúzač krovový

Známou firmou je aj fúzač krovový. Jeho dospelé jedince dosahujú dĺžku 25 mm. Na krovkách/krídlach majú svetlejšie oválne škvrny. Jeho naliahnuté larvy dosahujú veľkosti až 22 mm, zdržiavajú sa vo vnútri dreva, ktoré dokážu rozožrať až na piliny. Po jeho opustení v dospelosti ho zanechávajú prázdne, čim narušia jeho statiku. Vo veľkých množstvách ani nehovoriac.

flickr.com

Jedna samica dokáže naklásť 300 vajíčok, ktoré dospievajú aj 10 rokov. Ich odstránenie je možné tlakovou injektážou.

Okrem drevených trámov, krovov dokážu napadnúť aj podlahy alebo nábytok. Ak ich objavíte včas, postihnutý kus/ miesto okamžite vyhoďte a spáľte. Pomoc nájdete aj v chémii z obchodoch alebo u odborníkov z deratizačných firiem.

Proti fúzačovi a podobným škodcom však môžete bojovať i prevenciou v podobe:

 • drevo chránite pred vlhkosťou, pred použitím a i pravidelne ho ošetrujete ochranným náterom,
 • drevo chránite od prípadného kontaktu so zeminou (drevené stĺpiky alebo konštrukcie na terase by nemali byť do zeme osadzované bez ochrannej podložky).

Hnedé chrobáky v byte

Červotoč chlebový

Ak doma objavíte hnedého chrobáka, zbystrite pozornosť. Najčastejšie môže ísť o červotoča chlebového. Tento záškodník má najradšej obilie, no nepohrdne ani ostatnými potravinami z vašej špajze podobne ako múčiar. Zbavíte sa ho tak, že zlikvidujte všetky napadnuté potraviny a postihnuté miesto poriadne vyčistíte.

flickr.com

Malé priesvitné chrobáky

Chvostoskoky

Chvostoskoky a pavši patria k známym priesvitným chrobákom v domácnostiach. Chvostoskoky obľubujú predovšetkým kvetináče a izbové rastliny. Malé 2 mm dlhé chrobáčiky najčastejšie na nich zbadáme počas leta. Sú sfarbení do bielej a žltej farby a podľa svojej typickej činnosti – skákania, ich veľmi rýchlo spoznáte. Milujú vlhko, živia sa odumretými časťami rastlín a v prípade premnoženia vedia napadnúť aj ich zdravé výhonky a korene.

flickr.com

Zbavíte sa ich obmedzením vlhkosti prostredia rastlín. Zeminu v kvetináči budete musieť nechať vyschnúť. Na jej vrch môžete nasypať piesok – vyschne skôr ako hlina. V prípade premnoženia môžete použiť aj vhodný insekticíd.

Pavši

Aj pavši – tzv. knižné vši nám dokážu nepríjemne zavariť. Ide o tvor v dĺžke do 10 mm. Okrem prírody sa radi zdržiavajú v potravinách, knižniciach a prírodovedných zbierkach. Prevenciou ich prítomnosti je zníženie vlhkosti prostredia a pravidelné vetranie priestorov.

flickr.com

Malé červené chrobáky

Roztočník červený

Červená farba u hmyzích škodcov nie je výnimka. Roztočník červený, česky Sametka rudá, je ani nie milimetrový chrobák, ktorý znepríjemňuje život ľuďom aj zvieratám. Je podobná kliešťovi a tiež sa vám dokáže slušne zavŕtať do kože. Krv vám sať nebude. Namiesto toho do pokožky vypustí enzým, vďaka ktorému vás bude neznesiteľne svrbieť. Roztočník vo vašom tele vydrží až 3 dni.

Nie úplne, ale predsa si môžete pomôcť použitím repelentu alebo natretím levanduľovej vody. V prípade domu, môžete na trávnik použiť špecializovaný roztok na ochranu trávnika a tým zamedzenie výskytu tohtoroztočníka.

flickr.com

Mravce

Milujú sladké a prídu vždy bez pozvania. Spomenieme aj mravce, ktoré sa napríklad v kuchyni radi objavia a poriadne vás môžu aj potrápiť. Aby ste sa vyhli ich vyčíňaniu na potravinách, dávajte si pozor pred únikom sladkých potravín bez ochrany. Napríklad škvrny od sirupu, neutreté fľaše od medu alebo džemu, či voľné sušienky alebo keksy.

Mravcov sa zbavíte pomocou domáceho poriadku a cestu do vnútra (najčastejšie cez okno, dvere) im zatarasíte nasypaním:

 • jedlej sódy,
 • chilli papričiek,
 • kávy.

Chrobáky v domácnosti nie sú nič príjemné. Niekedy ani poriadok a tip top starostlivosť o domácnosť nepomôže. Hneď, ako ich zbadáte, zakročte a nenechajte ich šíriť sa ďalej. Aj ony si chcú užívať pohodlie domova. Vaša lenivosť bude ich vrelou pozvánkou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ktoré doplnky do kúpeľne vám nesmú chýbať?

shutterstock
Ktoré doplnky do kúpeľne vám nesmú chýbať?
5 4 hodnotení

Ak by sme hľadali miestnosť v byte, ktorá prešla v posledných rokoch najväčším prerodom, bola by to pravdepodobne kúpeľňa.

Z nudného priestoru vyhradeného len pre každodennú hygienu sa zrazu stala oáza relaxu a pohody odrážajúca osobnosť a životný štýl majiteľa bytu. Nevyhnutnou súčasťou takto dimenzovaného priestoru sú okrem obkladačiek a strohej sanity aj praktické a vkusné drobnosti.

Práve doplnky do kúpeľne sú prvkami, ktoré dotvárajú interiér nielen po dizajnovej, ale aj po úžitkovej stránke. Do modernej kúpeľne vnášajú pohodlie a estetiku. Zariaďte si aj vy kúpeľňu, ktorá bude dýchať relaxom.

Hladkajúce koberčeky

Kúpeľňa predstavuje priestor, v ktorom sa najčastejšie pohybujeme bosí.

kupelna02kupelna01Dopad nahých, prípadne i mokrých chodidiel na studenú podlahu však býva veľmi nepríjemný. Základom pohodlia je preto príjemný koberček. Môžete staviť na mäkučké podložky alebo na moderné masážne koberčeky stimulujúce prekrvenie chodidiel. Použitím koberca dosiahnete nielen pohodlie, ale aj optické oteplenie a zútulnenie priestoru.

Štýlový úložný priestor

Dostatok políc, regálov a skriniek je nespornou nevyhnutnosťou praktického pohodlia v kúpeľni. Ak však pri ich výbere stavíte aj na štýlový dizajn, splní zariadenie aj úlohu vkusného doplnku dotvárajúceho priestor. Pri troche šťastia bude i obyčajný toaletný papier pôsobiť vo vašej kúpeľni ako kreatívny interiérový doplnok.

kupelna05kupelna04kupelna03Svietniky

Romantické svetlo sviečok je to najlepšie osvetlenie, ktoré môžete svojej kúpeľni dopriať.

kupelna07kupelna06Pri rannej hygiene ho pravdepodobne nevyužijete, ale  voňavý kúpeľ počas dlhých zimných večerov sa v blikotajúcom svetle ohňa zmení na skutočný relax. Vhodne zvolené svietniky navyše splnia účel interiérového doplnku aj v dennom svetle.

Dóza na mydielka

Pravdepodobne ste už pri svojom kúpeľňovom relaxe objavili čaro malých voňavých mydielok. Možno ste však pre ne dodnes nenašli štýlový spôsob uskladnenia.

kupelna08Aj tieto drobnosti môžu vašu kúpeľňu príjemne zútulniť, ak ich nasypete do priehľadnej sklenenej dózy. V podobných dózach však môžete štýlovo uskladniť aj kozmetické tampóny alebo inú drobnú kozmetiku.

Bežné doplnky do kúpeľne v modernom dizajne

Neodmysliteľnou súčasťou kúpeľne je podložka na mydlo, pohárik na zubné kefky, prípadne nádoba s pumpičkou na tekuté mydlo. Aj tieto praktické doplnky môžu pôsobiť vkusne a štýlovo. Postačí ak zvolíte rovnaké sady z porcelánu, dreva alebo doplnky s prvkami kovu a s kovovými odleskami.

kupelna10kupelna09Kôš na uteráky

Uteráky a osušky je potrebné mať vždy po ruke. Ich uskladnenie priamo v kúpeľni je z tohto hľadiska najvýhodnejšie. Oveľa štýlovejšie ako štandardné naskladanie uterákov na police pôsobí ich uskladnenie v prútených alebo drôtených košoch.

kupelna12kupelna11[su_note note_color=“#eef0f2″ radius=“0″]Náš tip: Uteráky namiesto skladania rolujte. Zrolované pôsobia esteticky príťažlivejšie a mäkšie.[/su_note]

Špeciálne vychytávky

Ak chcete svoj kúpeľňový relax dotiahnuť do skutočnej dokonalosti, možno vás oslovia niektoré doplnky do kúpeľne, ktoré nebývajú práve bežnou súčasťou interiéru.

Čo by ste povedali na kúpeľ s pohárikom obľúbeného vínka? Alebo si budete k najbližším narodeninám priať radšej mäkučký vankúšik do vane? S týmito vychytávkami povýšite svoju kúpeľňu na skutočnú oázu relaxu a pokoja.

kupelna15kupelna14kupelna13

Foto: Pinterest