Trápia vás chrobáky v byte? Takto sa ich zbavíte

Kde sa najčastejšie chrobáky v byte usadia

Chrobáky v kuchyni

Obľúbené miesto týchto potvoriek je najčastejšie tam, kde sa ukrývajú nechránené potraviny a sú skutočne nepríjemným prekvapením.

Potravinová moľa – Zavíjač múčny

Tento hmyz sa podobá na maličkého motýľa, je sivej farby a na krídlach má zreteľnú kresbu. Najčastejšie sa vyskytuje v múke, ale nájdeme ho aj v ryži, káve, cestovinách či sušenom ovocí.

Môžete udržiavať poriadok, ako chcete, ale zavíjač sa aj tak objaví. Ako je to možné? Najčastejšou príčinou výskytu v našej domácnosti je nákup. Títo hmyzí nájomníci sa do potravín dostanú vo veľkoskladoch, kde na ne nakladú vajíčka, ktoré sa nákupným kanálom pricestujú až k nám domov.

Akonáhle ho objavíte mali by ste ho bohužiaľ aj s múkou zlikvidovať – vyhodiť aj s nádobou. Zbaviť sa ložiska chrobákov aj vrátane všetkých (okom ťažšie viditeľných vajíčok) je základom úspechu. Aj keď by to znamenalo skontrolovať všetky otvorené vrecká v a väčšinu z nich vyhodiť.

Postihnuté miesto následne poriadne vyčistite a pretrite vodou s octom. Potraviny môžete opätovne uskladniť. Dbajte na to, aby ste použili nádoby so zatváraním, vrecká a v policiach vám nezostávali žiadne omrvinky. Chrobáky v kuchyni by mali zmiznúť.

Dobrého pomocníka v boji proti moliam nájdete aj v odpudzovači hmyzu. Pri kúpe si však dávajte pozor, aby ste si nezobrali prípravok proti moli šatovej, nakoľko ide o chemickú látku, ktorú v blízkosti potravín nechcete mať. Pomôcť si môžete aj s prírodou:

 • do kuchyne zaveste sušenú levanduľu a pravidelne jej vôňu podporte pár kvapkami esenciálneho oleja,
 • na odpudenie tohto hmyzu môžete použiť aj kôru z citrusov, ktorú do špajze uložíte,
 • pomôže vám aj zmes z bobkového listu a rozdrveného čierneho korenia (nasypte ju do vrecúška a to uložte do potravín).

Múčiar obyčajný

Miluje teplo, múku a pečivo. Múčiar obyčajný je 18 mm chrobák, ktorý dokáže naklásť až 300 vajíčok – pre vaše stravovanie ide o hrozbu, ktorej sa však zbavíte jednoducho. Teplomilnému chrobákovi schováte obľúbené pochúťky na chladné miesto. Teplota by tu nemala presahovať 20 ˚C.

flickr.com

Octomilky

Najlepšie si pochutia na otvorenom džúse, víne, sirupe, nedopitom poháre od piva či nedojedenom ovocí. Nakoľko sa rady zdržujú na odpadkoch aj výkaloch, ich prítomnosti by ste sa mali zbaviť.

 • Pravidelne vyhadzujte odpadky a čistite okolie koša,
 • udržiavajte čistotu v dreze,
 • pripravte si pascu z vína: Do pohára/nádoby nalejte biele víno alebo ovocnú šťavu, pohár prikryte fóliou a urobte do nej malé dierky. Nič netušiace mušky do pasce vletia a utopia sa. Keď ich takto nachytáte viac, poháre vylejte a umyte.
flickr.com

Chrobáky v posteli

Počas spánku sme najviac zraniteľní a títo hmyzí záškodníci si na to radi zvyknú.

Roztoče

Zvyšky našej pokožky sú veľkou pochúťkou pre roztoče. Radi sa nielen ukrývajú, ale aj množia v matracoch a paplónoch. Ak ich doma objavíte, zbaviť sa ich nebude úplne nemožné, ale ani jednoduché. Musíte si zvyknúť na časté vetranie, nižšie teploty v spálni aj vlhkosť (menej ako 40 až 50 %).

Nemali by ste používať prikrývky z peria a zároveň vaše obliečky pravidelne prať a vetrať. Odporúčame pranie aspoň 1x za týždeň alebo minimálne 1x za dva týždne.

Ploštica posteľná

Ďalším nepríjemným spoločníkom tu môže byť ploštica posteľná. Nemá krídla a je hnedočervená. Počas dňa sa rada ukrýva v podlahe či za obrazmi, naopak v noci sa rada prisaje na vašu pokožku. Ak máte podozrenie na ploštice, neváhajte kontaktovať odborníkov, ktorí vás týchto malých záškodníkov spoľahlivo zbavia.

flickr.com

Chrobáky podľa výzoru a veľkosti

Nie je hmyz, ako hmyz. Aby ste vedeli zaujať obranný postoj a zvoliť správnu taktiku na chrobáky v byte základná orientácia nie je na škodu.

Malé čierne chrobáky v domácnosti

Octomilky patria k typickým drobným čiernym chrobákom, ktoré nás radi vytrápia. Okrem nich sa však do bytu aj domu môžu zatúlať aj iné chrobáky. Pri ich identifikácii si pomôžte odfotením, opýtajte sa známych, na diskusných fórach alebo hľadajte v knižnom či online atlase hmyzu.

Behúnik plstnatý

Ďalším častým čiernym chrobákom, ktorý v domácnosti, ale aj na zdraví človeka dokáže urobiť neplechu je behúnik plstnatý. Má rád teplo a polosuché až vlhké miesta. Zo záhrady sa môžu veľmi rýchlo a v rastúcich množstvách dostať aj do vnútra. Aby ste sa ich zbavili, budete si musieť nasadiť rukavice a vyzametať ich preč. Nedotýkajte sa ich holými rukami a pri odstránení vám odporúčame použiť chemický prípravok, ktorý si kúpite v drogérii.

flickr.com

Lietajúce chrobáky v byte

Fúzač krovový

Známou firmou je aj fúzač krovový. Jeho dospelé jedince dosahujú dĺžku 25 mm. Na krovkách/krídlach majú svetlejšie oválne škvrny. Jeho naliahnuté larvy dosahujú veľkosti až 22 mm, zdržiavajú sa vo vnútri dreva, ktoré dokážu rozožrať až na piliny. Po jeho opustení v dospelosti ho zanechávajú prázdne, čim narušia jeho statiku. Vo veľkých množstvách ani nehovoriac.

flickr.com

Jedna samica dokáže naklásť 300 vajíčok, ktoré dospievajú aj 10 rokov. Ich odstránenie je možné tlakovou injektážou.

Okrem drevených trámov, krovov dokážu napadnúť aj podlahy alebo nábytok. Ak ich objavíte včas, postihnutý kus/ miesto okamžite vyhoďte a spáľte. Pomoc nájdete aj v chémii z obchodoch alebo u odborníkov z deratizačných firiem.

Proti fúzačovi a podobným škodcom však môžete bojovať i prevenciou v podobe:

 • drevo chránite pred vlhkosťou, pred použitím a i pravidelne ho ošetrujete ochranným náterom,
 • drevo chránite od prípadného kontaktu so zeminou (drevené stĺpiky alebo konštrukcie na terase by nemali byť do zeme osadzované bez ochrannej podložky).

Hnedé chrobáky v byte

Červotoč chlebový

Ak doma objavíte hnedého chrobáka, zbystrite pozornosť. Najčastejšie môže ísť o červotoča chlebového. Tento záškodník má najradšej obilie, no nepohrdne ani ostatnými potravinami z vašej špajze podobne ako múčiar. Zbavíte sa ho tak, že zlikvidujte všetky napadnuté potraviny a postihnuté miesto poriadne vyčistíte.

flickr.com

Malé priesvitné chrobáky

Chvostoskoky

Chvostoskoky a pavši patria k známym priesvitným chrobákom v domácnostiach. Chvostoskoky obľubujú predovšetkým kvetináče a izbové rastliny. Malé 2 mm dlhé chrobáčiky najčastejšie na nich zbadáme počas leta. Sú sfarbení do bielej a žltej farby a podľa svojej typickej činnosti – skákania, ich veľmi rýchlo spoznáte. Milujú vlhko, živia sa odumretými časťami rastlín a v prípade premnoženia vedia napadnúť aj ich zdravé výhonky a korene.

flickr.com

Zbavíte sa ich obmedzením vlhkosti prostredia rastlín. Zeminu v kvetináči budete musieť nechať vyschnúť. Na jej vrch môžete nasypať piesok – vyschne skôr ako hlina. V prípade premnoženia môžete použiť aj vhodný insekticíd.

Pavši

Aj pavši – tzv. knižné vši nám dokážu nepríjemne zavariť. Ide o tvor v dĺžke do 10 mm. Okrem prírody sa radi zdržiavajú v potravinách, knižniciach a prírodovedných zbierkach. Prevenciou ich prítomnosti je zníženie vlhkosti prostredia a pravidelné vetranie priestorov.

flickr.com

Malé červené chrobáky

Roztočník červený

Červená farba u hmyzích škodcov nie je výnimka. Roztočník červený, česky Sametka rudá, je ani nie milimetrový chrobák, ktorý znepríjemňuje život ľuďom aj zvieratám. Je podobná kliešťovi a tiež sa vám dokáže slušne zavŕtať do kože. Krv vám sať nebude. Namiesto toho do pokožky vypustí enzým, vďaka ktorému vás bude neznesiteľne svrbieť. Roztočník vo vašom tele vydrží až 3 dni.

Nie úplne, ale predsa si môžete pomôcť použitím repelentu alebo natretím levanduľovej vody. V prípade domu, môžete na trávnik použiť špecializovaný roztok na ochranu trávnika a tým zamedzenie výskytu tohtoroztočníka.

flickr.com

Mravce

Milujú sladké a prídu vždy bez pozvania. Spomenieme aj mravce, ktoré sa napríklad v kuchyni radi objavia a poriadne vás môžu aj potrápiť. Aby ste sa vyhli ich vyčíňaniu na potravinách, dávajte si pozor pred únikom sladkých potravín bez ochrany. Napríklad škvrny od sirupu, neutreté fľaše od medu alebo džemu, či voľné sušienky alebo keksy.

Mravcov sa zbavíte pomocou domáceho poriadku a cestu do vnútra (najčastejšie cez okno, dvere) im zatarasíte nasypaním:

 • jedlej sódy,
 • chilli papričiek,
 • kávy.

Chrobáky v domácnosti nie sú nič príjemné. Niekedy ani poriadok a tip top starostlivosť o domácnosť nepomôže. Hneď, ako ich zbadáte, zakročte a nenechajte ich šíriť sa ďalej. Aj ony si chcú užívať pohodlie domova. Vaša lenivosť bude ich vrelou pozvánkou.

Komentáre (2)

 1. Prosim mal niekto skúsenosť s odstránením nosanika mam ho dome.Z kvetin nejde všetky som presadila.Vonku som striekala kvety aj trávu karate ale stále ho nachadzam či dnu alebo vonku na dlažbe. Za rady vopred ďakujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Ako sa zbaviť mravcov v byte a dome (+ druhy mravcov)

shutterstock

Stačí pár hodín nepozorného vetrania, pootvorené dvere a onedlho môžete čeliť armáde malých, no usilovných bojovníkov – mravcov, ktorí hľadajú potravu práve vo vašej domácnosti. A tu sa začína skutočný boj.

Tieto maličké stvorenia sa vám onedlho dostanú úplne všade. Ako prvú obsadia vašu kuchyňu. Je predsa zdrojom potravín a najlepším miestom na vytvorenie si hniezda pre svoju kráľovnú. Mravce sa veľmi rýchlo rozmnožujú a preto si vytvárajú ďalšie a ďalšie hniezda, ktoré môžete nachádzať skutočne kdekoľvek. V chlebníku, v múke, v starých časopisoch a najviac im chutia sladkosti. Preto je nesmierne dôležite zahájiť boj ešte na začiatku.

Mravce v dome? Čo to znamená?

Možno sa pýtate, či ste mohli zabrániť neželaným nájomníkom okupovať váš byt. Z časti áno, mohli. Jednoduchým riešením, ako do buducnosti zamedziť podobným neželaným návštevám je zabezpečenie bytu, či domu tak, aby mravce nemali jednoduchý prístup dnu. Najčastejším miestom vstupu mravcov do vašej domácnosti sú okná, preto stačí nainštalovať sieťky na okná, zatmeliť pukliny v stenách okolo okien a riziko útoku mravcov sa zníži na minimum.

Akým druhom mravcov čelíte?

Ešte pred samotným bojom s mravcami v byte je potrebné poznať protivníka, voči ktorému stojíte. Dostupné prostriedky na odstránenie a vyhubenie mravcov vo vašom byte sa líšia, podľa toho, aký druh mravcov je aktuálne vo vašej kuchyni.

Keď už budete mať jasnú predstavu s kým máte v boji tú česť, môžete sa poobzerať po najúčinnejších prostriedkoch, ktoré vás mravcov raz a navždy zbavia.

Vo všeobecnosti platí pár jednoduchých zásad:

Zabezpečte si okná a balkónové dvere tak, aby sa už žiadny mravec nemohol dostať dnu. Vynikajúce sú práve okenné, ochranné sieťky.
Všetky potraviny si uložte na bezpečné miesto, ktoré bude pevne uzavreté, prípadne ho môžete skladovať v chladničke. Nezabudnite aj na suché potraviny, ako je múka, cukor, strúhanka a koreniny.

Pravidelne po sebe umývajte riad a kuchynskú linku a podlahu, aby ste náhodou mravcom nenechávali potravu v podobe omrviniek, či kvapiek chutnej omáčky.

Pre lepšie rozpoznanie vám prinášame základný prehľad najčastejších druhov mravcov v byte a spôsob ako proti nim bojovať.

mravce
pexels.com

Malé červené mravce v byte

Ak si vo vašom byte vykračujú malé červené mravce, máte čo dočinenia s Mravcom faraónskym. Tieto malé tvory vedia veľmi rýchlo vytvoriť superkolónie, čím zamoria aj celé sídlisko. Pri boji s nimi je potrebné zaktivizovať celé napadnuté okolie.

Účinné rady ako bojovať s faraónmi

Na červené mravce je potrebný silný insekticídny postrek. Jeho aplikácia je trochu náročnejšia, pretože nezahŕňa len váš byt. Pre úspešnosť boja proti mravcom oslovte aj susedné byty. Mravce sú veľmi inteligentné, vzájomne komunikujú napríklad aj o hrozbe v podobe jedu a čakajú na vyprchanie škodlivej látky. Preto je možné, že si aplikáciu insekticídu opätovne zopakujete.

Okrídlené mravce v dome

Okrídlené mravce spoznáte do pár sekúnd. Majú výrazné členité telo, ktoré je rozdelené na tri časti a v strede im vyrastajú krídla. Radi sa zahniezďujú vo veľkých kolóniách napríklad v strúhanke, či v odpadkovom koši.

Účinné rady ako bojovať s okrídlenými mravcami

Ak nájdete hniezdo jednoducho vezmite do rúk vysávač a hniezdo zlikvidujete behom pár sekúnd. Ak ste hniezdo nenašli, účinné sú aj doma vyrobené postreky. Mravce nemajú radi mydlovú vodu. Dajte ju do rozprašovača a kolóniu ostriekajte. Rovnako môžete postupovať i s octovou vodou v pomere 1:1. Vynikajúci je tiež prášok z kurkumy, ale aj jedlá sóda, ktorú sú pre mravce jedom. Preto ich nasypte do oblasti, kde sa zdržiavajú. Chémiu používajte až v prípade, že sa do domu vrátia opakovane.

Malé čierne mravce v byte

Ak vám pochodujú po byte malé čierne mravce, môže ísť o Mravca mačinového. Hoci je to nepríjemný a otravný spoločník, je oveľa menej nebezpečný, ako červené faraónske mravce. Tvorí kolóniu len s jednou kráľovnou a do hniezda si nesie akúkoľvek potravu, ktorú dokáže uniesť.

Účinné rady ako sa zbaviť čiernych mravcov

Čierne mravce vyhubíte pomerne rýchlo, stačí si zaobstarať mravčí domček s jedom a čoskoro máte po probléme. Najideálnejšie je, ak túto procedúru vykonáte ihneď, pretože mravce veľmi rýchlo pochopia, že ide o nebezpečnú látku a vyhnú sa jej. Stačí len vystihnúť ten správny moment.